Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, @ngelina81 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο...οι περισσότεροι νομίζω που έχουμε μπει σε αυτή τη διαδικασία έχουμε δεινοπαθησει οικονομικά... Εγώ βρήκα κάποιον γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές συστάσεις εκ των έσω γιατί χρειαζομουν άδεια από δημόσιο νοσοκομείο + υπογραφή διευθυντή. Του εξήγησα τους λόγους που δεν μπορώ να αφήσω τον γιατρό μου (τον εξωσωματικο)  αλλά αν γίνεται να με παρακολουθούν και οι 2, να μου γράφει τις άδειες και αν όλα πάνε καλά να γεννήσω στο δημόσιο νοσοκομείο. Δέχτηκε... 

Α να συμπληρώσω ότι το βασικότερο κατά τη γνώμη μου είναι το νοσοκομείο να έχει μια μονάδα νεογνών ( αχρειαστη να είναι)!

Ξερω απο την κουμπαρα μου για το Ελενα που έκανε και τα 3 παιδια της εκεί οτι ειναι κορυφή σε όλα.Φιλικο στο θηλασμό,με σεμιναρια τοκετου και εξαιρετικους γιατρους.Τα δε λουξ μονοκλινα ειναι τα καλυτερα που εχω δει απο καθε ιδιωτικό μαιευτηριο!

Ομως,οι γιατροι εκει εχουν τεραστιο φορτο και παρα πολυ δύσκολα αναλαμβανουν.Κι εγω επίσης,δεν ειμαι σε φαση υπομονής.Αν θες στειλε μου σε πμ ποιο γιατρό βρηκες...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Τουτουνι είπε:

Εμενα μόνο αν δε φάω! Αλλά γενικά μια χαρά!! 

Μπράβο φτου φτου!

Just now, Balloo είπε:

Καλημέρα κορτσούδιαααα!! Με ανακατωσούρες ή χωρίς, δυσκοιλιότητα ή μη, απ'ότι διάβασα όλες είμαστε μια χαρά. Φτου μας λοιπόν ❤️ Εγώ ενώ ήμουν σχετικά χαλαρή αυτές τις μέρες, τώρα ανυπομονώ για τον υπέρηχο στις 13. Αχ μου φαίνεται τόσο μακριά!

@Evouska ο γυναικολόγος έχει ένα κακό..μια του λέξη διστακτική, ένα του βλέμμα μυστήριο, επηρεάζει σε υπερβολικό βαθμό τη ψυχοσύνθεσή μας στη συγκεκριμένη φάση. Άλλη βαρύτητα έχει το "ολα θα πάνε καλά" του γιατρού κι άλλη του συζύγου πχ. Γι'αυτό πρέπει να έχουμε έναν γιατρό που να μας καθυσηχαζει όταν πρέπει, που ακόμη και κάτι κακό να συμβαίνει να ξέρει να το χειριστεί με σωστό τρόπο. Εκνευρίζομαι απίστευτα με τους γιατρούς που μας ξεπετάνε, που μιλούν μονοκόμματα, χωρίς να νοιάζονται για το πώς μπορεί να νιώθει ο άλλος. Στο κάτω κάτω είμαστε πελάτισσες, οφείλουν να μας σέβονται. Να βρεις άλλον.

Καλήμερα μπαλου !!! Εγώ Ανυπομονώ για την τρίτη που μάλλον θα ακούσουμε καρδούλες και θα δούμε την εξέλιξη της αποκόλλησης..

Just now, natassaki2006 είπε:

Ρε κορίτσια έχετε κ εσείς διαφορά όταν σκουπιζεστε?Μια άσπρα μια καφέ σήμερα είναι κ λίγο πιο ροζαλι νομίζω...Ε???

Εγώ έχω δει ροζ καφέ και κόκκινο.. τα άσπρα είναι σίγουρα από την προγεστερόνη 

  • Μου αρέσει 2

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, natassaki2006 είπε:

Ρε κορίτσια έχετε κ εσείς διαφορά όταν σκουπιζεστε?Μια άσπρα μια καφέ σήμερα είναι κ λίγο πιο ροζαλι νομίζω...Ε???

Νατασσάκι παίρνεις προγεστερόνη κολπικά? Εγώ είχα λίγα μπεζ ένα φεγγάρι, μάλλον από τη vasclor. 

Κορίτσια κι εγώ, πρώτα ο Θεός, σε δημόσιο σκέφτομαι να γεννήσω. Και τα οικονομικά μας, λόγω εξωσωματικής έχουν ψιλοστερέψει και νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια, γιατί αν κάτι πάει στραβά σε νοσοκομείο σε μεταφέρουν. Απλά σκεφτόμαστε να ανοίξουμε καρτέλα στο νοσοκομείο της Καβάλας και όχι στης Δράμας όπου και μένουμε. Είχα κάνει υστεροσκοπηση εκεί, νοσηλεύτηκα στη γυναικολογική και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένη.

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες!

Σας ευχαριστώ πολύ πολυ για τις απαντήσεις!! Ακόμα δεν ξέρω πολύ καλά να χρησιμοποιώ το μπλογκ και δεν έχω ιδέα πως να σας κάνω ταγκ για να απαντήσω ξεχωριστά! Αποφάσισα να ξαναπάω στον παλιό μου γιατρό στο νοσοκομείο και να πηγαίνω όποτε χρειάζεται για υπέρηχο εξωτερικά στο διαγνωστικό κέντρο!  Παντως σιγουρα στον ίδιο γιατρο δε θα ξαναπάω με τιποτα! Όσον αφορά την αποκόλληση μέσα σε μια εβδομάδα μικρυνε. Παίρνω utrozestan και η αλήθεια είναι ότι πρόσεχα πάρα πολύ, πήρα και 2 μέρες άδεια, ήμουν αρκετές ώρες ξαπλωμένη με τα πόδια σε μαξιλάρι, δεν σήκωνα σχεδόν τίποτα και δεν έσκυβα! Έφη μου προσπαθήσε κ εσυ να μην κουράζεσαι οσο μπορείς και θα δεις διαφορά σίγουρα!! 

Από χθες συνεχίζω να έχω καφέ υγρά στο εσώρουχο μου αλλά μου είπε ο γιατρός ότι είναι από την αποκόλληση και να μην ανησυχώ (είπε και κάτι καλό χαχα!) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Καλησπερα σε όλες!

Σας ευχαριστώ πολύ πολυ για τις απαντήσεις!! Ακόμα δεν ξέρω πολύ καλά να χρησιμοποιώ το μπλογκ και δεν έχω ιδέα πως να σας κάνω ταγκ για να απαντήσω ξεχωριστά! Αποφάσισα να ξαναπάω στον παλιό μου γιατρό στο νοσοκομείο και να πηγαίνω όποτε χρειάζεται για υπέρηχο εξωτερικά στο διαγνωστικό κέντρο!  Παντως σιγουρα στον ίδιο γιατρο δε θα ξαναπάω με τιποτα! Όσον αφορά την αποκόλληση μέσα σε μια εβδομάδα μικρυνε. Παίρνω utrozestan και η αλήθεια είναι ότι πρόσεχα πάρα πολύ, πήρα και 2 μέρες άδεια, ήμουν αρκετές ώρες ξαπλωμένη με τα πόδια σε μαξιλάρι, δεν σήκωνα σχεδόν τίποτα και δεν έσκυβα! Έφη μου προσπαθήσε κ εσυ να μην κουράζεσαι οσο μπορείς και θα δεις διαφορά σίγουρα!! 

Από χθες συνεχίζω να έχω καφέ υγρά στο εσώρουχο μου αλλά μου είπε ο γιατρός ότι είναι από την αποκόλληση και να μην ανησυχώ (είπε και κάτι καλό χαχα!) 

Όλα καλά θα πάνε Εβούσκα μου ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια έκατσα να φάω για μεσημέρι! Είχαμε ντοματοσαλατα πατάτες στο φούρνο και κοτόπουλο τηγανιτο!!! Ξεκίνησα να τρώω και μια φτερούγα έφαγα και λίγη σαλατουλα και άρχισα να ανακατεύομαι...το παράτησα...λέω να μην κάνω κι εμετό...

Καλά αν συνεχίσω έτσι...θα καταλήξω πιο αδύνατη απ' ότι ξεκίνησα... χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 5

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Λοιπόν κορίτσια έκατσα να φάω για μεσημέρι! Είχαμε ντοματοσαλατα πατάτες στο φούρνο και κοτόπουλο τηγανιτο!!! Ξεκίνησα να τρώω και μια φτερούγα έφαγα και λίγη σαλατουλα και άρχισα να ανακατεύομαι...το παράτησα...λέω να μην κάνω κι εμετό...

Καλά αν συνεχίσω έτσι...θα καταλήξω πιο αδύνατη απ' ότι ξεκίνησα... χαχαχαχαχαχαχαχα

ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα περάσει αυτό το ΣΤΑΔΙΟ! Να σου πω και εγώ ΧΑΡΗΚΑ που θα έχανα κιλά μιας και ΗΤΑΝ η ΜΟΝΗ προσπάθεια να ΧΑΣΩ! Δυστυχώς την ξαναβρήκα την όρεξη , μην σου πω τρώω όλη μέρα από λίγο και ότι μπορείς μα φανταστείς!!!

  • Χαχα 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα περάσει αυτό το ΣΤΑΔΙΟ! Να σου πω και εγώ ΧΑΡΗΚΑ που θα έχανα κιλά μιας και ΗΤΑΝ η ΜΟΝΗ προσπάθεια να ΧΑΣΩ! Δυστυχώς την ξαναβρήκα την όρεξη , μην σου πω τρώω όλη μέρα από λίγο και ότι μπορείς μα φανταστείς!!!

Ρενακι μου γενικά πρέπει να προσέχουμε!!! Όχι.και να χάνουμε, αλλά πρέπει να βάλουμε ένα όριο στα κιλά που θα βάλουμε!!!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω όρεξη για φαγητό κορίτσια μου! Μόνο το πρωινό θέλω να το φάω αλλά τα υπόλοιπα γεύματα έτσι κ έτσι! Εν τω μεταξύ επειδή μου λένε όλοι να τρώω συνέχεια και δεν θέλω, έψαχνα για την διατροφή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και διάβασα ότι κανονικά για το πρώτο τρίμηνο πρέπει απλά να παίρνουμε 150 θερμίδες παραπάνω τη μέρα! Και από το δεύτερο και μετά 350! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Λοιπόν κορίτσια έκατσα να φάω για μεσημέρι! Είχαμε ντοματοσαλατα πατάτες στο φούρνο και κοτόπουλο τηγανιτο!!! Ξεκίνησα να τρώω και μια φτερούγα έφαγα και λίγη σαλατουλα και άρχισα να ανακατεύομαι...το παράτησα...λέω να μην κάνω κι εμετό...

Καλά αν συνεχίσω έτσι...θα καταλήξω πιο αδύνατη απ' ότι ξεκίνησα... χαχαχαχαχαχαχαχα

Δυστυχώς κι εγώ έχω πολλές ανακατοσουρες και ότι τρώω με τρώει... Μακαρονακια σκέτα με λίγο τυράκι... 2 μέρες τώρα σώθηκα... Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι αρχίζω και ζητάω γλυκά που ποτέ δεν τα ζηλευα...1-2 κουταλιές τσιμπάω αλλά και πάλι αν είναι κάθε μέρα....


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

@Balloo μου κι εγω υπερηχο στις 13 και καθε μερα σκέφτομαι οτι δε θ αντεξω μεχρι τότε!

Φοβάμαι αυτά τα ξαφνικά,τα απροειδοποίητα...Τελοσπαντων,θετικη ενεργεια.

Η ψυχολογια μας ειναι πολυ ευθραυστη το να έχουμε λοιπον ενα γιατρο που μας ηρεμει και μας καθησυχαζει ειναι αδιαπραγματευτο.Η ειδικοτητα ειναι δυσκολη απο μόνη της,ποσο μαλλον τωρα που τους εχουμε πιο πολύ αναγκη.

Εγω σκεφτόμουνα και σκεφτομαι ακόμα δημοσιο μαιευτηριο διοτι με τις εξωσωματικες τόσα χρονια δεινοπαθησαμε οικονομικά και η γιατρος μου δεν είναι "φτηνή" αλλα στη φαση που είμαι τουλαχιστον δε μπορω καν να διαννοηθώ να ψάξω καινούργιο γιατρό.Κινουμαι ηδη πολυ πάνω από τα όρια μου ψυχολογικά...

Κοριτσι μου επαθα σοκ με το 32.Λογω στιγματος παντα ημουν χαμηλα,εχω φτασει μεχρι 34-35.Επαιρνα σιδηρο κατα καιρους αλλα βαρεθηκα πλεον.Εχασα και 5 κιλα τελευταια οποτε ισως επαιξε κι αυτό το ρολο του.

Τωρα με πιεση 6 και αιματοκριτη 32 δικαιολογούνται οι ζαλαδες και η κόπωση που εχω τα οποια βασικα ειναι και τα μονο συμπτωματα που εχω,ευτυχώς.

Η γιατρος μου ειναι κατα του χαπακωματος γενικα και κυριως στην εγκυμοσυνη αλλα ενα σιδηρο τωρα πρέπει να μου δώσει να πάρω τα πανω μου λίγο...Περιμενω να μου απαντησει.Εκτος απο φιλισιν και τ4 απο πριν δεν παιρνω κατι αλλο.

Εδώ στιγματικη με πολύ χαμηλό αιματοκρίτη αιωνίως! 

Στα τρέλα του κέφια φτάνω 32,στις εγκυμοσύνες φτάνω 28 με 29 αλλά δε νιώθω κάπως, έχει συνηθίσει το σώμα μου έτσι! Με 29 αιματοκρίτη γέννησα σπίτι, ολα. Καλά δόξα τω Θεω! 

Αυτή τη φορά ξεκίνησα δυνατά με τον μόνο σίδηρο που δε με ενοχλεί (ferrosanol) μαζί με β12 1000αρα και θα πάρω το folate της solgar 


mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Δυστυχώς κι εγώ έχω πολλές ανακατοσουρες και ότι τρώω με τρώει... Μακαρονακια σκέτα με λίγο τυράκι... 2 μέρες τώρα σώθηκα... Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι αρχίζω και ζητάω γλυκά που ποτέ δεν τα ζηλευα...1-2 κουταλιές τσιμπάω αλλά και πάλι αν είναι κάθε μέρα....

Ακριβώς τα ίδια! Μόνο τα μακαρονάκια ανεχόμουν και τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα να ζητάω γλυκά, που πριν δεν ήθελα ούτε να τα δω. Τελικά πολλά συμπτώματα είναι κοινά!

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Ακριβώς τα ίδια! Μόνο τα μακαρονάκια ανεχόμουν και τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα να ζητάω γλυκά, που πριν δεν ήθελα ούτε να τα δω. Τελικά πολλά συμπτώματα είναι κοινά!

Εγω καθόλου ανατωσουρες ουτε ναυτία μόνο έλλειψη όρεξης.

Just now, Geonutr-mama είπε:

Εδώ στιγματικη με πολύ χαμηλό αιματοκρίτη αιωνίως! 

Στα τρέλα του κέφια φτάνω 32,στις εγκυμοσύνες φτάνω 28 με 29 αλλά δε νιώθω κάπως, έχει συνηθίσει το σώμα μου έτσι! Με 29 αιματοκρίτη γέννησα σπίτι, ολα. Καλά δόξα τω Θεω! 

Αυτή τη φορά ξεκίνησα δυνατά με τον μόνο σίδηρο που δε με ενοχλεί (ferrosanol) μαζί με β12 1000αρα και θα πάρω το folate της solgar 

Βρε καλως την!Και νομιζα μονο εγω είμαι τοσο άτυχη!!Εγω απ οταν εμεινα εγκυος σερνομαι,νιωθω φοβερη αδυναμια και ζαλαδες και τωρα καταλαβα γιατί.Δεν παιρνεις και λίγα,θα δω τωρα κι εγω τι θα μου πει η γιατρος.Το σιδηρο δεν τον ηθελα καθολου γιατι σιχαινομουν τη φοβερη δυσκοιλιότητα που μου προκαλουσε.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Λοιπόν κορίτσια έκατσα να φάω για μεσημέρι! Είχαμε ντοματοσαλατα πατάτες στο φούρνο και κοτόπουλο τηγανιτο!!! Ξεκίνησα να τρώω και μια φτερούγα έφαγα και λίγη σαλατουλα και άρχισα να ανακατεύομαι...το παράτησα...λέω να μην κάνω κι εμετό...

Καλά αν συνεχίσω έτσι...θα καταλήξω πιο αδύνατη απ' ότι ξεκίνησα... χαχαχαχαχαχαχαχα

Συμπάσχω!

Just now, Evouska είπε:

Ούτε εγώ έχω όρεξη για φαγητό κορίτσια μου! Μόνο το πρωινό θέλω να το φάω αλλά τα υπόλοιπα γεύματα έτσι κ έτσι! Εν τω μεταξύ επειδή μου λένε όλοι να τρώω συνέχεια και δεν θέλω, έψαχνα για την διατροφή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και διάβασα ότι κανονικά για το πρώτο τρίμηνο πρέπει απλά να παίρνουμε 150 θερμίδες παραπάνω τη μέρα! Και από το δεύτερο και μετά 350! 

Εγώ αν θα φάω, θα φάω αγγούρι, πιπεριά, φρούτα και ψωμί ολικής με τυρί και ντοματινι... εχθές προσπαθούσε η ψυχούλα μου να με ταισει λίγο κοτόπουλο και παραλίγο να κάνω εμετό!


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Εδώ στιγματικη με πολύ χαμηλό αιματοκρίτη αιωνίως! 

Στα τρέλα του κέφια φτάνω 32,στις εγκυμοσύνες φτάνω 28 με 29 αλλά δε νιώθω κάπως, έχει συνηθίσει το σώμα μου έτσι! Με 29 αιματοκρίτη γέννησα σπίτι, ολα. Καλά δόξα τω Θεω! 

Αυτή τη φορά ξεκίνησα δυνατά με τον μόνο σίδηρο που δε με ενοχλεί (ferrosanol) μαζί με β12 1000αρα και θα πάρω το folate της solgar 

Πότε ξεκίνησες σίδηρο; 

Εμένα μου είπε ο γιατρός να ξεκινήσω μέτα το 1ο τρίμηνο σίδηρο + ασβέστιο. Αιματοκρίτη έχω σχετικά καλό ακόμα αλλά με ανησυχεί ο σίδηρος που είναι στα πατώματα


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...