Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Συγχαρητήρια σε ολες τις εγκυουλες και ευχομαι ολες να εχουμε μια υγιή και  τελειομηνη κύηση!!! Είπα να ερθω και εγω στην παρέα σας αν και ακόμα είναι νωρίς! Έκανα τον πρώτο υπέρηχο 6w 1d, δεν ακούσαμε καρδούλα. είδαμε δυο σάκους αλλά ο ένας ήταν μικρότερος που μάλλον δεν θα προχωρήσει.. σε δυο μερες μπαίνω στην 7η εβδομ. Επόμενος υπέρηχος την παραπάνω εβδομάδα. Αυχενικη είναι να κάνω 4/8 με 18/8 και μου είπαν να ακούσουμε πρώτα καρδούλα και μετά να κλείσω ραντεβού.

 Σκέφτομαι  ομως μηπως δεν βρω ραντεβού και είναι κλειστά τον Αύγουστο... από την άλλη λεω να παρω να κλείσω ραντεβού  αυτή την εβδομ και αν δεν πάει καλα, να το ακυρώσω.. εσείς τι λέτε; Έχετε κλείσει ραντεβού για αυχενικη; Και σε ποιους γιατρούς;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Σιγά καλέ, χαχαχα! Μη νομίζεις ότι τα ξέρω, τυχαία το έμαθα, από ένα ημερολόγιο εγκυμοσύνης που αγόρασα. Εγώ είμαι 9+3! Κάθε Πέμπτη αλλάζω εβδομάδα. Εσύ κάθε Τετάρτη? Λοιπόν, κάτσε να τα βάλω κι εγώ σε μια σειρά. Εμείς τώρα κλείσαμε τις 9 εβδομάδες και διανύουμε την δέκατη. Από 9+1 μέχρι 9+6 είναι η δέκατη εβδομάδα. Άρα αν το τρίμηνο ολοκληρώνεται τη 12η εβδομάδα, εμείς κλείνουμε τρίμηνο την ημέρα που θα είμαστε 12w0d. Δηλαδή την Πέμπτη 23/07.

Μου το είπε και ο εξωσωματικός, με τον ίδιο τρόπο το υπολόγισε και η γυναικολόγος μου, χωρίς να μιλήσω φυσικά και όταν πήρα τηλ για αυχενική, έτσι το υπολόγισε και η εμβρυολογος. Επίσης υπάρχει κι ένα σάιτ στο ίντερνετ που κι αυτό αφαιρεί 14 μέρες. Κι άλλες κοπέλες που το συζητήσαμε εδώ μέσα έτσι τους το υπολόγισαν εκτός από μία που της αφαίρεσαν 12 σαν εσένα αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι! Κοίτα, υποτίθεται αφαιρούν 14 γιατί σε έναν τυπικό κύκλο σύλληψη γίνεται την 14η μέρα. Αλλά δύο μέρες πάνω δύο μέρες κάτω δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, έτσι δεν είναι?

Εγω αυριο θα ειμαι 9εβδ. ακριβως.Αλλάζω βδομάδα Δευτέρα.Αρα μπαινω στη 10η βδομαδα αισιως κοριτσια.Ειμαι 4 μέρες πίσω απο σένα και 5 πίσω απο τη @Nini- λοιπόν σωστά?

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, bcd18 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Συγχαρητήρια σε ολες τις εγκυουλες και ευχομαι ολες να εχουμε μια υγιή και  τελειομηνη κύηση!!! Είπα να ερθω και εγω στην παρέα σας αν και ακόμα είναι νωρίς! Έκανα τον πρώτο υπέρηχο 6w 1d, δεν ακούσαμε καρδούλα. είδαμε δυο σάκους αλλά ο ένας ήταν μικρότερος που μάλλον δεν θα προχωρήσει.. σε δυο μερες μπαίνω στην 7η εβδομ. Επόμενος υπέρηχος την παραπάνω εβδομάδα. Αυχενικη είναι να κάνω 4/8 με 18/8 και μου είπαν να ακούσουμε πρώτα καρδούλα και μετά να κλείσω ραντεβού.

 Σκέφτομαι  ομως μηπως δεν βρω ραντεβού και είναι κλειστά τον Αύγουστο... από την άλλη λεω να παρω να κλείσω ραντεβού  αυτή την εβδομ και αν δεν πάει καλα, να το ακυρώσω.. εσείς τι λέτε; Έχετε κλείσει ραντεβού για αυχενικη; Και σε ποιους γιατρούς;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Να κλεισεις !!γιατί ΟΛΑ θα πανε μια χαρα!! Τσεκαρε εναν κουρτη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Βρε κορίτσια έχετε κι εσείς χαμηλή πίεση?

Τουτουνι μου εγω χθες ανέβασα πίεση 14 /9,8 και φοβερό πονοκέφαλο στα καλά καθούμενα.Μιλησα με το γιατρό και μου είπε να πάρω 1/4 χαλαρωτικό γιατί νομίζει οτι ειναι σαν κρίση πανικού και να μην ξανά μετρηθώ .Μου μείωσε τα utro από 4 σε 3 και μου είπε να ξανά  μετρηθώ σήμερα το βράδυ και να ξανά μιλήσουμε.Σημερα προς το παρόν είμαι καλύτερα.Εσυ πως είσαι ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Να κλεισεις !!γιατί ΟΛΑ θα πανε μια χαρα!! Τσεκαρε εναν κουρτη 

Από το κέντρο μου σύστησαν παπαπαναγ στο γεν. Ομως άλλη κοπέλα μου είπε ότι συνεργάζεται και με μαλλιγιαν και λεω να παω σε αυτόν στο ιατρείο του. Και οι δυο έχουν ιατρείο αλλά πάνε και στο γεν. Για τον Κούρτη είδα καλα σχόλια αλλά δεν ξέρω αν συνεργάζεται ο ντοκ. Είμαστε στο ίδιο κέντρο αλλά εγω με Σφ

Link to comment
Share on other sites

Just now, bcd18 είπε:

Από το κέντρο μου σύστησαν παπαπαναγ στο γεν. Ομως άλλη κοπέλα μου είπε ότι συνεργάζεται και με μαλλιγιαν και λεω να παω σε αυτόν στο ιατρείο του. Και οι δυο έχουν ιατρείο αλλά πάνε και στο γεν. Για τον Κούρτη είδα καλα σχόλια αλλά δεν ξέρω αν συνεργάζεται ο ντοκ. Είμαστε στο ίδιο κέντρο αλλά εγω με Σφ

Εγω θα κανω 2 αυχενικες κ ας ειμαι υπερβολικη..θα παω κουρτη ή μαλιγγιανη κ στο γενεσις με οποιον μου πουνε..αν ειχα να διαλεξω απο γεν ή μαλ , θα πηγαινα Μαλ γιατί η αδερφη μου πριν 10 χρονια(φυσιολογικη συλληψη) που ειχε αυχενικη ειχε παει στο γενεσις κ την ξεπεταξε λεει ενας που ουτε ονομα δε θυμαται κ μετα πηγε κουρτη κ ηταν φοβερος.αλλα εγω εχω μεγαλο θεμα σε μη εμπιστοσυνη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Εγω θα κανω 2 αυχενικες κ ας ειμαι υπερβολικη..θα παω κουρτη ή μαλιγγιανη κ στο γενεσις με οποιον μου πουνε..αν ειχα να διαλεξω απο γεν ή μαλ , θα πηγαινα Μαλ γιατί η αδερφη μου πριν 10 χρονια(φυσιολογικη συλληψη) που ειχε αυχενικη ειχε παει στο γενεσις κ την ξεπεταξε λεει ενας που ουτε ονομα δε θυμαται κ μετα πηγε κουρτη κ ηταν φοβερος.αλλα εγω εχω μεγαλο θεμα σε μη εμπιστοσυνη 

Για Μαλ.εχω διαβασει εδω απο παλια απο αρκετες κοπελες αρνητικες κριτικες.Οτι είναι υπερτιμημένος,σε ξεπεταει και προτεινει ευκολα αμνιο.Δεν εχω προσωπικη αποψη,απλως το επισημαινω.Εμενα η γιατρος μου με ρωτησε πολυ διακριτικά αν θελω να μου προτεινει καποιον και μου προτεινε 4 σε 2 εκ των οποίων έκανε και η ίδια τη δική της αυχενική!!!Εγω στη συνεχεια κατοπιν ερευνας εκανα την επιλογη μου κι ετυχε να ειναι η ιδια με αλλη μια κοπέλα απο δω.Δεν ειμαστε ομως υποχρεωμενες να μας επιβληθει ποιον θα διαλεξουμε.Μην τρελαθούμε!!!

Μακαρι να μας πάνε ολα καλα κοριτσια,οποιον κι αν διαλεξουμε.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Εγω θα κανω 2 αυχενικες κ ας ειμαι υπερβολικη..θα παω κουρτη ή μαλιγγιανη κ στο γενεσις με οποιον μου πουνε..αν ειχα να διαλεξω απο γεν ή μαλ , θα πηγαινα Μαλ γιατί η αδερφη μου πριν 10 χρονια(φυσιολογικη συλληψη) που ειχε αυχενικη ειχε παει στο γενεσις κ την ξεπεταξε λεει ενας που ουτε ονομα δε θυμαται κ μετα πηγε κουρτη κ ηταν φοβερος.αλλα εγω εχω μεγαλο θεμα σε μη εμπιστοσυνη 

Και εγω το σκέφτηκα να παω σε δυο!  Είναι πολύ σημαντική εξέταση. Εμενα μου είπαν παπαπαν στο γεν και κάπου παραξενεύτηκα.. περίμενα να μου συστήσουν κάποιον έξω. Βασικά δεν θελω στον παπαπ. Επειδή συνεργάζεται και με μαλλ, λεω να παω σε αυτόν αλλά στο ιατρείο του. Ελπίζω να μην έχω θέμα...μην μου πουν τίποτα.. ο ντοκ. 

αν πας σε δυο, ποια αυχενικη θα δείξεις στον γιατρό σου; 
Λογικα είναι να την κάνεις και εσυ  Αύγουστο; Εγω πρέπει το πρώτο δεκαπενθήμερο και δεν ξέρω μηπως είναι κλειστά... για αυτό λεω να παρω αυτήν εβδομάδα να κλείσω ραντ

Αν δειξει κάτι η αυχενικη, μπορεί να συστήσουν λήψη τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση και έχουν κίνδυνο αποβολής 0,5 με 1%. Και μετά είναι είναι και τα μη επεμβατικα, αιμα εγκύου, nipt, nifty. Δεν ξέρω πιο είναι καλύτερο και σε ποιο διαγνωστικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, bcd18 είπε:

Και εγω το σκέφτηκα να παω σε δυο!  Είναι πολύ σημαντική εξέταση. Εμενα μου είπαν παπαπαν στο γεν και κάπου παραξενεύτηκα.. περίμενα να μου συστήσουν κάποιον έξω. Βασικά δεν θελω στον παπαπ. Επειδή συνεργάζεται και με μαλλ, λεω να παω σε αυτόν αλλά στο ιατρείο του. Ελπίζω να μην έχω θέμα...μην μου πουν τίποτα.. ο ντοκ. 

αν πας σε δυο, ποια αυχενικη θα δείξεις στον γιατρό σου; 
Λογικα είναι να την κάνεις και εσυ  Αύγουστο; Εγω πρέπει το πρώτο δεκαπενθήμερο και δεν ξέρω μηπως είναι κλειστά... για αυτό λεω να παρω αυτήν εβδομάδα να κλείσω ραντ

Αν δειξει κάτι η αυχενικη, μπορεί να συστήσουν λήψη τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση και έχουν κίνδυνο αποβολής 0,5 με 1%. Και μετά είναι είναι και τα μη επεμβατικα, αιμα εγκύου, nipt, nifty. Δεν ξέρω πιο είναι καλύτερο και σε ποιο διαγνωστικό...

Δε θα σου πει κανεις τιποτα οπου θες πας! και τις 2 θα δειξω, με εχει μαθει τωρα τι τρελή ειμαι χαχα αφου του ελεγα να κανω εξετασεις μου λεγε μη κανεις και μετα του πηγαινα διαφορες..εγω δεν εχω ιδεα ποτε πρεπει.Λογικα ναι!Πρωτο υπερηχο εχω την αλλη δευτερα..ναι να κλεισεις.εδω μου τα εγραψε η καντυ αλλα δεν τα εχω ψαξει περαιτερω καθολου.βαριεμαι κουραστηκα να ψαχνω πια..εχω καψει εγκεφαλο στο ιντερνετ,δεν εχω αλλη ενεργεια.σκεφτομαι θετικα παντα και οτι ειναι να γινει θα γινει, αλλα δε θα το αφησω και στη τυχη για να με ξεπεταξει ενας γιατρος και να κανει και κανα λαθος χτυπα ξυλο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Δε θα σου πει κανεις τιποτα οπου θες πας! και τις 2 θα δειξω, με εχει μαθει τωρα τι τρελή ειμαι χαχα αφου του ελεγα να κανω εξετασεις μου λεγε μη κανεις και μετα του πηγαινα διαφορες..εγω δεν εχω ιδεα ποτε πρεπει.Λογικα ναι!Πρωτο υπερηχο εχω την αλλη δευτερα..ναι να κλεισεις.εδω μου τα εγραψε η καντυ αλλα δεν τα εχω ψαξει περαιτερω καθολου.βαριεμαι κουραστηκα να ψαχνω πια..εχω καψει εγκεφαλο στο ιντερνετ,δεν εχω αλλη ενεργεια.σκεφτομαι θετικα παντα και οτι ειναι να γινει θα γινει αλλα δε θα το αφησω και στη τυχη για να με ξεπεταξει ενας γιατρος απλα και να κανει και κανα λαθος χτυπα ξυλο..

Εμενα του τα σημείωσε η μαία πότε και με ποιον γιατρό και που.

η αυχενικη διαφάνεια γινεται 11η με 13η εβδομάδα. Μπορεις να το υπολογίσεις πότε είναι 

ασε και εγω έχω κουραστεί να ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, bcd18 είπε:

Εμενα του τα σημείωσε η μαία πότε και με ποιον γιατρό και που.

η αυχενικη διαφάνεια γινεται 11η με 13η εβδομάδα. Μπορεις να το υπολογίσεις πότε είναι 

ασε και εγω έχω κουραστεί να ψάχνω...

Αα τι; Δε καταλαβα ...σωνει κ καλά με οποιον θελουν ; Οχι ρε δε παει ετσι.. οτι θες θα κανεις ΕΣΥ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Αα τι; Δε καταλαβα σωνει κ καλά με οποιον θελουν ; Οχι ρε δε παει ετσι.. οτι θες θα κανεις

Επειδή και εγω δεν θελω το ξεπεταμα, θα κλείσω ραντεβού έξω στο ιατρείο του και αν μου πουν γιατί δεν το έκανα στον γεν και με  τον γιατρό που είπε η μαία, θα πω ότι συνεργάζεται και με τους δυο. Το ίδιο είναι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KateV είπε:

Τουτουνι μου εγω χθες ανέβασα πίεση 14 /9,8 και φοβερό πονοκέφαλο στα καλά καθούμενα.Μιλησα με το γιατρό και μου είπε να πάρω 1/4 χαλαρωτικό γιατί νομίζει οτι ειναι σαν κρίση πανικού και να μην ξανά μετρηθώ .Μου μείωσε τα utro από 4 σε 3 και μου είπε να ξανά  μετρηθώ σήμερα το βράδυ και να ξανά μιλήσουμε.Σημερα προς το παρόν είμαι καλύτερα.Εσυ πως είσαι ;

Εγώ σήμερα είμαι μια χαρά!! Έχω κάτι πονακια στο έντερο αλλά κατά τα άλλα όλα.τελεια σήμερα!! 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...