Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Μετά από μια δύσκολη μέρα είπα να σας πω κι εγώ τα νέα μου! Πήγα σήμερα για υπέρηχο στο γιατρό που με παρακολουθει, ο οποίος με το ζορι μου έδειξε λίγο το μωρό, με κατατρομαξε λέγοντας μου ότι η εγκυμοσύνη μου είναι 50/50  Και ότι πρέπει οπωσδήποτε να ακούσουμε καρδούλα την άλλη βδομάδα,εκείνος ήθελε κανονικά και σήμερα! Βάσει της τελευταίας περιόδου μου είπε ότι είμαι 7w2d αλλά το μωρό δεν φαινόταν τόσο, απλά λίγο πιο μεγάλο από την προηγούμενη φορά! Μετά μου έλεγε ότι μπορεί να μην ακουστεί καρδούλα και αυτά συμβαίνουν και απλά έφυγα έντρομη! Το μόνο θετικό ήταν ότι έχει βελτιωθεί η αποκόλληση που είχα! Και κορίτσια δεν άντεξα πήγα το απόγευμα σε ένα άλλο διαγνωστικό κέντρο που μου πρότεινε μια φίλη μου και ηρέμησα ευτυχώς! Μου έκανε πολύ πιο λεπτομερή μέτρηση, με άπειρο ζουμ φυσικά, μου έδειξε πολύ καθαρά το μωρό ακόμα και την καρδούλα του ειδαμε να πάλλεται χωρίς να την ακούσουμε! Και μου είπε ότι σύμφωνα με το μέγεθος του μωρού (μολις 2 χιλιοστα!) είμαι 5w5d άρα 2 βδομάδες πίσω και αν πήγαινα Δευτέρα σίγουρα θα άκουγα και καρδούλα! Περιττό να πω ότι μόνο που είδα να αναβοσβήνει η καρδούλα του έτρεχαν ποτάμι τα δάκρια!! Γενικά σκέφτομαι να αλλάξω γυναικολόγο αλλά μένω σε νησί όποτε δεν υπάρχουν γενικά πολλές επιλογές!! Εσείς τι λέτε;

Καταρχήν μπραβο σου που βρήκες την ψυχραιμία και το κουράγιο να πας σε άλλο γιατρό! Κ φυσικα καλα εκανες! Επίσης αν ήσουν στου Δημοσίου ειναι αρχαία τα μηχανήματα τους οποτε λογικο!! Όπως κ να έχει συγχαρητήριά! Και συνέχισε με ψυχραιμία!αααα κ την επομένη φορα εχε κ ένα πακέτο χαρτομάντιλα στην τσέπη :)

5 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, τι κάνετε, πως είστε σημερα??

Γεια σου κοριτσι! Εγω σημερα πηγα δειλα δειλα σε βάφτιση αφου καθόμουν παντού σαν κότα και έφαγα κ σουβλάκι χωρίς να μ κάτσει σαν τούβλο! :):):)

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ani!! είπε:

Καταρχήν μπραβο σου που βρήκες την ψυχραιμία και το κουράγιο να πας σε άλλο γιατρό! Κ φυσικα καλα εκανες! Επίσης αν ήσουν στου Δημοσίου ειναι αρχαία τα μηχανήματα τους οποτε λογικο!! Όπως κ να έχει συγχαρητήριά! Και συνέχισε με ψυχραιμία!αααα κ την επομένη φορα εχε κ ένα πακέτο χαρτομάντιλα στην τσέπη :)

Γεια σου κοριτσι! Εγω σημερα πηγα δειλα δειλα σε βάφτιση αφου καθόμουν παντού σαν κότα και έφαγα κ σουβλάκι χωρίς να μ κάτσει σαν τούβλο! :):):)

Εμένα ο γιατρός δεν με αφήνει ακόμα να κουνηθώ!!!!! Πόσο είσαι τώρα??

Πέρασες ωραία??


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KateV είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, έχω  θέμα με το internet στο σπιτι γι'αυτο εξαφανίστηκα λιγάκι .Απο το πρωί διαβάζω τα νέα σας.Εγω περιμένω 14/7 να ακούσω καρδούλα . Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ όπως και όλες είναι ότι δεν έχω όρεξη αλλά και ότι πέφτουν πάρα πολύ τα μαλλιά μου καραφλή θα μείνω μέχρι το τέλος .

Να το πεις στον γιατρό σου για την τριχόπτωση.. συμβαίνει συχνά! Κ εχουμε την ίδια μέρα ραντεβουυυυυ εγω για τον πρώτο υπέρηχο... Κ εσυ;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Πότε ξεκίνησες σίδηρο; 

Εμένα μου είπε ο γιατρός να ξεκινήσω μέτα το 1ο τρίμηνο σίδηρο + ασβέστιο. Αιματοκρίτη έχω σχετικά καλό ακόμα αλλά με ανησυχεί ο σίδηρος που είναι στα πατώματα

Ναι ετσι μου ειπε και μενα.Οι τελευταιες οδηγιες του ΠΟΥ ειναι να μη χορηγουνται αδιακριτως αυτα στις εγκυους από την αρχή...

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Να το πεις στον γιατρό σου για την τριχόπτωση.. συμβαίνει συχνά! Κ εχουμε την ίδια μέρα ραντεβουυυυυ εγω για τον πρώτο υπέρηχο... Κ εσυ;;

Το είπα κορίτσι μου και μου είπε μετά το πρώτο τρίμηνο θα μου δώσει βιταμίνες  .Οχι θα ειναι ο δεύτερος υπέρηχος να δούμε καρδούλα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Joka είπε:

Ξερω απο την κουμπαρα μου για το Ελενα που έκανε και τα 3 παιδια της εκεί οτι ειναι κορυφή σε όλα.Φιλικο στο θηλασμό,με σεμιναρια τοκετου και εξαιρετικους γιατρους.Τα δε λουξ μονοκλινα ειναι τα καλυτερα που εχω δει απο καθε ιδιωτικό μαιευτηριο!

Ομως,οι γιατροι εκει εχουν τεραστιο φορτο και παρα πολυ δύσκολα αναλαμβανουν.Κι εγω επίσης,δεν ειμαι σε φαση υπομονής.Αν θες στειλε μου σε πμ ποιο γιατρό βρηκες...

Γέννησα εγω στο Έλενα και θα ξαναγεννησω με τον ίδιο Ηρωαααα τολμώ να πω γιατρό! Το δωμάτιο υπέροχο και οικονομικό με όλες τις ανεσεις(είδατε τι ωραια που τα λεω)αλλα.....ΠΡΟΣΟΧΗ στο θηλασμο!! Είχαν χαρτι τοιχοκολλημενο που έλεγε ωραριο θηλασμού για τα προωρακια κτλ που τα ειχαν σε μια αιθουσα οπως το δικό μου τότε μέχρι 11,30 το βραδυ.. Κ εγώ επειδή γέννησα 1 μηνα νωριτερα δεν προλαβα να κανω μαθηματα θηλασμου με αποτέλεσμα να μην ξερω πολλα..ετσι το στήθος είχε γίνει τούμπανο αφου δεν πήγαινα το βραδυ να θηλαζω τις πρώτες μέρες κ στα κρυφά ακουσα μια μαμα να λεει πως θα σας δω κοριτσια αυριο στις 3 το βραδυ.. Κ έτσι πηγα κ εγω δειλα δειλα.. ασε που ηταν ολα ναρκωμενα στο φουλ απο το ξενο γαλα κ δεν ξυπναγαν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Γέννησα εγω στο Έλενα και θα ξαναγεννησω με τον ίδιο Ηρωαααα τολμώ να πω γιατρό! Το δωμάτιο υπέροχο και οικονομικό με όλες τις ανεσεις(είδατε τι ωραια που τα λεω)αλλα.....ΠΡΟΣΟΧΗ στο θηλασμο!! Είχαν χαρτι τοιχοκολλημενο που έλεγε ωραριο θηλασμού για τα προωρακια κτλ που τα ειχαν σε μια αιθουσα οπως το δικό μου τότε μέχρι 11,30 το βραδυ.. Κ εγώ επειδή γέννησα 1 μηνα νωριτερα δεν προλαβα να κανω μαθηματα θηλασμου με αποτέλεσμα να μην ξερω πολλα..ετσι το στήθος είχε γίνει τούμπανο αφου δεν πήγαινα το βραδυ να θηλαζω τις πρώτες μέρες κ στα κρυφά ακουσα μια μαμα να λεει πως θα σας δω κοριτσια αυριο στις 3 το βραδυ.. Κ έτσι πηγα κ εγω δειλα δειλα.. ασε που ηταν ολα ναρκωμενα στο φουλ απο το ξενο γαλα κ δεν ξυπναγαν

Αρα πιο νωρις τα μαθηματα κοριτσι οχι τον τελευταιο μηνα διοτι αυτο καμια μας δεν το ξερει.Το Ελενα εχει τραπεζα μητρικου γαλακτος οποτε γιατι τους εδιναν ξενο?Η κουμπαρα μου εκανε 3 παιδια εκει και εμεινε πολυ ευχαριστημένη απο τη βοηθεια και τη στηριξη στο θεμα του αποκλειστικου θηλασμου.Αν θες στειλε μου ποιο γιατρο έχεις.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Αρα πιο νωρις τα μαθηματα κοριτσι οχι τον τελευταιο μηνα διοτι αυτο καμια μας δεν το ξερει.Το Ελενα εχει τραπεζα μητρικου γαλακτος οποτε γιατι τους εδιναν ξενο?Η κουμπαρα μου εκανε 3 παιδια εκει και εμεινε πολυ ευχαριστημένη απο τη βοηθεια και τη στηριξη στο θεμα του αποκλειστικου θηλασμου.Αν θες στειλε μου ποιο γιατρο έχεις.

Καλα τα λες απλα αυτα συνηθως τα πανε με την δικια τους σειρα οποτς ο θηλασμος μενει παντα για το τελος.. ευχομαι να προλάβετε όλες να μάθετε για αυτόν κ οσες επιθυμούν να θηλάσουν κ μιας κ ανοίξαμε το θέμα μην εμπιστεύεστε τον ενα κ τον αλλο παιδιατρο που παίρνουν θεμα σε αυτό κ μας πανικοβαλλουν.. Εγώ αλλαξα 3 παιδιατρος μεχρι να καταλήξω κ αν άκουγα τους 2 πρώτους θα είχα κόψει το θηλασμο απο την αρχή διοτι έλεγαν πως δεν  ειχα γαλα..κ το βυζι ηταν τούμπανο τοτε κοριτσια... Τέλος πάντων τα κατάφερα παραδοξως 2 χρόνια παρολα αυτα χωρις να το περιμενω ούτε κ εγω... 

Just now, KateV είπε:

Το είπα κορίτσι μου και μου είπε μετά το πρώτο τρίμηνο θα μου δώσει βιταμίνες  .Οχι θα ειναι ο δεύτερος υπέρηχος να δούμε καρδούλα .

Είμαστε πολλες συγνωμη κ χανομαι! Για να δούμε με το καλο!

Just now, Τουτουνι είπε:

Εμένα ο γιατρός δεν με αφήνει ακόμα να κουνηθώ!!!!! Πόσο είσαι τώρα??

Πέρασες ωραία??

Βάση τελευταία περιόδου σχεδον 4 εβδομάδων.. τιποτα δηλαδη.. Καλά ήταν αν κ πέθαναμε στη ζέστη..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Καλα τα λες απλα αυτα συνηθως τα πανε με την δικια τους σειρα οποτς ο θηλασμος μενει παντα για το τελος.. ευχομαι να προλάβετε όλες να μάθετε για αυτόν κ οσες επιθυμούν να θηλάσουν κ μιας κ ανοίξαμε το θέμα μην εμπιστεύεστε τον ενα κ τον αλλο παιδιατρο που παίρνουν θεμα σε αυτό κ μας πανικοβαλλουν.. Εγώ αλλαξα 3 παιδιατρος μεχρι να καταλήξω κ αν άκουγα τους 2 πρώτους θα είχα κόψει το θηλασμο απο την αρχή διοτι έλεγαν πως δεν  ειχα γαλα..κ το βυζι ηταν τούμπανο τοτε κοριτσια... Τέλος πάντων τα κατάφερα παραδοξως 2 χρόνια παρολα αυτα χωρις να το περιμενω ούτε κ εγω... 

Είμαστε πολλες συγνωμη κ χανομαι! Για να δούμε με το καλο!

Βάση τελευταία περιόδου σχεδον 4 εβδομάδων.. τιποτα δηλαδη.. Καλά ήταν αν κ πέθαναμε στη ζέστη..

Κι εδώ έχει πολλές ζέστες τελευταία!!! Α

 

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εγω καθόλου ανατωσουρες ουτε ναυτία μόνο έλλειψη όρεξης.

Βρε καλως την!Και νομιζα μονο εγω είμαι τοσο άτυχη!!Εγω απ οταν εμεινα εγκυος σερνομαι,νιωθω φοβερη αδυναμια και ζαλαδες και τωρα καταλαβα γιατί.Δεν παιρνεις και λίγα,θα δω τωρα κι εγω τι θα μου πει η γιατρος.Το σιδηρο δεν τον ηθελα καθολου γιατι σιχαινομουν τη φοβερη δυσκοιλιότητα που μου προκαλουσε.

Τα παίρνω από μόνη μου μιας κ α. Είμαι διατροφολόγος β. Είμαι βετεράνα πια μετά από τόσες γεννες χαχαχχα. Μόνο ο συγκεκριμένος σίδηρος μου κάθεται καλά, κανένα θέμα με δυσκοιλιοτητα

Just now, @ngelina81 είπε:

Πότε ξεκίνησες σίδηρο; 

Εμένα μου είπε ο γιατρός να ξεκινήσω μέτα το 1ο τρίμηνο σίδηρο + ασβέστιο. Αιματοκρίτη έχω σχετικά καλό ακόμα αλλά με ανησυχεί ο σίδηρος που είναι στα πατώματα

Εχω λίγες μέρες που τον ξεκίνησα, όπως εξήγησα είμαι στιγματικη κ εχω ανέκαθεν χαμηλά τα πάντα (αιματοκρίτη, αιμοσφαιρινη κλπ) οπότε τον χρειάζομαι. Οι περισσότερες γυναίκες έχουν επάρκεια στην αρχή της εγκυμοσύνης γι αυτό δε τα χρειάζονται. Στο προηγούμενο παιδί δε τα πήρα απ την αρχή κ μετα έτρεχα κ έκανα ενέσεις β 12 για να ανέβει ο αιματοκρίτης κ πίστεψε με, πονάει! 


mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Geonutr-mama είπε:

Τα παίρνω από μόνη μου μιας κ α. Είμαι διατροφολόγος β. Είμαι βετεράνα πια μετά από τόσες γεννες χαχαχχα. Μόνο ο συγκεκριμένος σίδηρος μου κάθεται καλά, κανένα θέμα με δυσκοιλιοτητα

Εχω λίγες μέρες που τον ξεκίνησα, όπως εξήγησα είμαι στιγματικη κ εχω ανέκαθεν χαμηλά τα πάντα (αιματοκρίτη, αιμοσφαιρινη κλπ) οπότε τον χρειάζομαι. Οι περισσότερες γυναίκες έχουν επάρκεια στην αρχή της εγκυμοσύνης γι αυτό δε τα χρειάζονται. Στο προηγούμενο παιδί δε τα πήρα απ την αρχή κ μετα έτρεχα κ έκανα ενέσεις β 12 για να ανέβει ο αιματοκρίτης κ πίστεψε με, πονάει! 

Βρε κορίτσια εσείς που είστε ήδη μανούλες και έχετε θηλάσει.. Πονάει ο θηλασμός? Βασικά πρέπει να βρεις την σωστή θέση και να βάλεις το μωρό γιατί αλλιώς τραυματίζεις τη θηλή? 


Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katzei1982 είπε:

Βρε κορίτσια εσείς που είστε ήδη μανούλες και έχετε θηλάσει.. Πονάει ο θηλασμός? Βασικά πρέπει να βρεις την σωστή θέση και να βάλεις το μωρό γιατί αλλιώς τραυματίζεις τη θηλή? 

Στην αρχή μέχρι να σκληρύνει η θηλή νιώθεις κάπως. Αλλά δε πονάς. Αν πονάς είτε δε πιάνει καλά το μωρο λόγω λάθος θέσης είτε έχει χαλινο γλώσσας ή χείλους. Εμένα ο 3ος είχε χαλινο κ στα 2 μέρη με αποτέλεσμα να με πληγώσει. Έτσι 5ημερων πήγαμε για εκτομη κ ηρέμησα! 


mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katzei1982 said:

Βρε κορίτσια εσείς που είστε ήδη μανούλες και έχετε θηλάσει.. Πονάει ο θηλασμός? Βασικά πρέπει να βρεις την σωστή θέση και να βάλεις το μωρό γιατί αλλιώς τραυματίζεις τη θηλή? 

Ακριβώς. Πρέπει να το κανείς σωστά αλλιώς ναι πονάει και πολύ. Θέλει να διαβάσεις πολύ και να είσαι ενημερωμένη από πριν. Ο Παπαβεντσης (παιδίατρος Θεσσαλονίκη) έχει γράψει ένα πολύ επεξηγηματικό βιβλίο που μπορείς να πάρεις. Θέλει προσπάθεια και επιμονή. Το καλύτερο είναι να δεις σύμβουλο θηλασμού νωρίς να σε κατευθύνει. Έκλαιγα 3 μήνες για να τα καταφέρω αλλά θήλασα 1 χρόνο τελικά με δίκη μου επιμονή. Αν το θες θα το καταφέρεις. Σε κάποιες γυναίκες έρχεται πιο εύκολα. Εγώ παιδεύτηκα αλλά και πάλι ήθελα και τα κατάφερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Στην αρχή μέχρι να σκληρύνει η θηλή νιώθεις κάπως. Αλλά δε πονάς. Αν πονάς είτε δε πιάνει καλά το μωρο λόγω λάθος θέσης είτε έχει χαλινο γλώσσας ή χείλους. Εμένα ο 3ος είχε χαλινο κ στα 2 μέρη με αποτέλεσμα να με πληγώσει. Έτσι 5ημερων πήγαμε για εκτομη κ ηρέμησα! 

@chris79 κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις... Μου πε και ο γιατρός ότι θα μου κάνει κάποια μαθήματα η μαια του γιατί θέλω πολύ να θηλασω το μικρουλι μου.. Πιστεύω και στο μαιευτήριο να σε βοηθούν και να σου δειχνουν δύο πράγματα... 


Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katzei1982 said:

@chris79 κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις... Μου πε και ο γιατρός ότι θα μου κάνει κάποια μαθήματα η μαια του γιατί θέλω πολύ να θηλασω το μικρουλι μου.. Πιστεύω και στο μαιευτήριο να σε βοηθούν και να σου δειχνουν δύο πράγματα... 

Απλά εχε υπόψιν ότι οι μαίες μπορεί να μη σου δώσουν σωστές οδηγίες ... γι αυτό ανέφερα σύμβουλο θηλασμού. Κάτσε να ερθει εκείνη η ώρα και θα δεις πως πάει ... μπορεί να σου βγει αβίαστα ! ;) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...