Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Basiliki92 said:

@elpida2019 Γεια σου κορίτσι μου...

1.καμπυλη δεν έχω κάνει ακόμα αυτήν την Πέμπτη εχω β επιπέδου λογικά μετά από αυτήν θα κάνω.

2 Ναι έχω υγρά κάποιες μέρες περισσότερα άλλες λιγότερα όταν κουράζομαι παρατηρώ έχω πιο πολλα..απο την αρχή της εγκ. έχω είναι φυσιολογικό.

3.την τελευταία φορά ήμουν 7 κιλά πάνω..ενω προσέχω γενικά αυτά μπαίνουν...τωρα έχω ξεκινήσει κ περπάτημα για να μπορέσω να τα κοντρολαρω λίγο...

4.Το μωράκι το νιώθω χαμηλά συνήθως κ κάποιες φορές ανεβαίνει κ λίγο πάνω αλλά ειδικά τις κλωτσιές χαμηλά μόνο... :)

 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα στη β επιπέδου.  περπάτημα έκανα κι εγώ μέχρι τη 19  βδομάδα αλλά όταν μου είπε έχω χαμηλο πλακούντα το παράτησα. 20 λεπτα τη μερα εκανα αλλα παρολο που ο ιδιος δεν ανησυχησε και μου ειπε οτι μαλλόν θα ανέβει μετά και να μη διακοψω το περπατημα εγω το αφησα. βέβαια ένιωθα πιο καλά οταν περπατούσα. έχω βάλει κι εγώ 7 μεχρι στιγμης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, elpida2019 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Εύχομαι να είστε όλες καλά. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. έχετε κάνει καμπύλη σακχάρου ? Εγώ θα κάνω αύριο και είμαι 23 και 1. Και να πω την αλήθεια φοβάμαι για το αποτέλεσμα.

2. έχετε καθόλου υγρά ? πως είναι ?

3. πόσα κιλά έχετε βάλει μέχρι στιγμής ?

 4. το μωράκι σας το νιώθετε κάτω χαμηλά ή κοντά στον ομφαλό.?

Γεια σου ελπίδακι μου. Καμπύλη δεν έχω κάνει ακόμα αλλά και εγώ τη φοβάμαι. Βέβαια κάθε είκοσι μέρες ελέγχω το νηστείας και βγαίνει γύρω στο ογδόντα....υγρά και εγώ φουλ.... Το μωρό το νιώθω έντονα χαμηλά στην κοιλίτσα σπάνια πιο ψηλά... Όσο για τα κιλα δεν έχω πάρει ούτε γραμμάριο καθώς ακόμα κάνω εμετό και τρώω μικρές ποσότητες και συνέχεια. Μακαρι να μπορούσα να φαω και ας είχα βάλει κιλα. Δεν είμαι μέτρο σύγκρισης με τπτ...φατε κορίτσια!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida2019 είπε:

Εύχομαι καλά αποτελέσματα στη β επιπέδου.  περπάτημα έκανα κι εγώ μέχρι τη 19  βδομάδα αλλά όταν μου είπε έχω χαμηλο πλακούντα το παράτησα. 20 λεπτα τη μερα εκανα αλλα παρολο που ο ιδιος δεν ανησυχησε και μου ειπε οτι μαλλόν θα ανέβει μετά και να μη διακοψω το περπατημα εγω το αφησα. βέβαια ένιωθα πιο καλά οταν περπατούσα. έχω βάλει κι εγώ 7 μεχρι στιγμης

@elpida2019 εγώ περπατούσα αλλά φοβόμουν κιόλας γτ ένιωθα ενοχλήσεις τώρα το πήρα απόφαση μισή ώρα σίγουρα και 3 4 φορές την εβδομάδα...περιμενω κ την β επιπέδου να δω πως πάω για να είμαι πιο ανέμελη κ να μην φοβάμαι..χρειαζεται γιατί αν έχεις συνηθίσει να γυμνάσει ενώ τώρα όχι μπαίνουν πολύ γρήγορα τα κιλά...ευτυχως δεν τρώω καθόλου γλυκά...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida2019 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Εύχομαι να είστε όλες καλά. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. έχετε κάνει καμπύλη σακχάρου ? Εγώ θα κάνω αύριο και είμαι 23 και 1. Και να πω την αλήθεια φοβάμαι για το αποτέλεσμα.

2. έχετε καθόλου υγρά ? πως είναι ?

3. πόσα κιλά έχετε βάλει μέχρι στιγμής ?

 4. το μωράκι σας το νιώθετε κάτω χαμηλά ή κοντά στον ομφαλό.?

Καμπύλη δεν μου έχει πει να κάνω ακόμα. 

Υγρά έχω αρκετά όταν κουράζομαι. Διάφανα είναι και αοσμα. 

Ευτυχώς μόνο 3.προσέχω σ αυτή την εγκυμοσύνη κυρίως το βράδυ. 

Το μωράκι το νιώθω χαμηλά.

  • Μου αρέσει 2

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 said:

@elpida2019 εγώ περπατούσα αλλά φοβόμουν κιόλας γτ ένιωθα ενοχλήσεις τώρα το πήρα απόφαση μισή ώρα σίγουρα και 3 4 φορές την εβδομάδα...περιμενω κ την β επιπέδου να δω πως πάω για να είμαι πιο ανέμελη κ να μην φοβάμαι..χρειαζεται γιατί αν έχεις συνηθίσει να γυμνάσει ενώ τώρα όχι μπαίνουν πολύ γρήγορα τα κιλά...ευτυχως δεν τρώω καθόλου γλυκά...

δίκαιο έχεις. αχ πως τα καταφερνεις χωρις γλυκό. εγώ τρώω κάθε μέρα όπωσδήποτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ έχω κάνει καμπύλη ακόμα. Από βδομάδα έχω γυναικολόγο οπωτε θα μου πει να κλείσω ραντεβού μάλλον. 

Υγρά έχω και γω από την αρχή.. Όπως και συχνοουρια ειδικά το βράδυ και χάνω τον ύπνο μου;)

Κιλά και γω 7 έχω πάρει!! Επίσης το μωρό το νιώθω αριστερά όχι όμως χαμηλά. Ίσως επειδή έχω υψηλό πλακούντα. Στον αφαλό κοντά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 said:

Γεια σου ελπίδακι μου. Καμπύλη δεν έχω κάνει ακόμα αλλά και εγώ τη φοβάμαι. Βέβαια κάθε είκοσι μέρες ελέγχω το νηστείας και βγαίνει γύρω στο ογδόντα....υγρά και εγώ φουλ.... Το μωρό το νιώθω έντονα χαμηλά στην κοιλίτσα σπάνια πιο ψηλά... Όσο για τα κιλα δεν έχω πάρει ούτε γραμμάριο καθώς ακόμα κάνω εμετό και τρώω μικρές ποσότητες και συνέχεια. Μακαρι να μπορούσα να φαω και ας είχα βάλει κιλα. Δεν είμαι μέτρο σύγκρισης με τπτ...φατε κορίτσια!!!!! 

ευχομαι σύντομα να είσαι καλύτερα όσον αφορά τους εμετούς. εγώ μέτρησα το σάκχαρο μια φορά με ανάλυση νηστικη και ήταν 96 ενω το όριο για εγκυμοσύνη ήταν 95 και για αυτό φοβαμαι. όσο για τα κιλά καλα να ναι τα μωράκια μας χαλάλι και τα κιλά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elpida2019 said:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Εύχομαι να είστε όλες καλά. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. έχετε κάνει καμπύλη σακχάρου ? Εγώ θα κάνω αύριο και είμαι 23 και 1. Και να πω την αλήθεια φοβάμαι για το αποτέλεσμα.

2. έχετε καθόλου υγρά ? πως είναι ?

3. πόσα κιλά έχετε βάλει μέχρι στιγμής ?

 4. το μωράκι σας το νιώθετε κάτω χαμηλά ή κοντά στον ομφαλό.?

Καλησπεραα.

1. Ούτε εγώ έκανα ,μετά την β επιπέδου θα μου.πει να κάνω

2.ναι έχω συχνά πυκνά διάφανα ή λευκά

3. 4 κιλά! 

4. Πότε χαμηλά ποτέ πιο ψηλά κοντα στον αφαλό :)

 


rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elpida2019 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Εύχομαι να είστε όλες καλά. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. έχετε κάνει καμπύλη σακχάρου ? Εγώ θα κάνω αύριο και είμαι 23 και 1. Και να πω την αλήθεια φοβάμαι για το αποτέλεσμα.

2. έχετε καθόλου υγρά ? πως είναι ?

3. πόσα κιλά έχετε βάλει μέχρι στιγμής ?

 4. το μωράκι σας το νιώθετε κάτω χαμηλά ή κοντά στον ομφαλό.?

1.την έκανα κ βγήκα με διαβήτη κύησης. αλλά να έχεις υπόψιν σου οτι ο πατέρας μου έχει διαβήτη χρόνιο, εγώ είμαι υπέρβαρη κ με ινσουλινοαντίσταση

2. έχω κάποια υγρά ναι μετρημένα κ γενικώς οι μυρωδιές εκεί κάτω δεν είναι κ πολύ ευχάριστες παρόλο που έκανα εξετάσεις κ δεν έχω κάτι σε ουρολοίμωξη κτλ. αλλάζω 2-3 βρακιά την μέρα

3. έχω βάλει 5-6. τώρα κάνω δίαιτα λόγω ζαχάρου κ δικαιούμαι να βάλω άλλα 2 μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.

4. το νιώθω κάτω χαμηλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, elpida2019 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Εύχομαι να είστε όλες καλά. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. έχετε κάνει καμπύλη σακχάρου ? Εγώ θα κάνω αύριο και είμαι 23 και 1. Και να πω την αλήθεια φοβάμαι για το αποτέλεσμα.

2. έχετε καθόλου υγρά ? πως είναι ?

3. πόσα κιλά έχετε βάλει μέχρι στιγμής ?

 4. το μωράκι σας το νιώθετε κάτω χαμηλά ή κοντά στον ομφαλό.?

Καλημέρα, κορίτσι μου! Εγώ είμαι 24 εβδομάδων σήμερα! Λέω να πάω την άλλη εβδομάδα για καμπύλη σακχάρου, μου την έχει γράψει ο γιατρός! Υγρά έχω (άοσμα και διαφανή) και είναι και αυξημένα τώρα τελευταία λόγω της κολπικής κρέμας προγεστερόνης που βάζω! Έχω πάρει 5 κιλά...περπατούσα αρκετά πιο πριν αλλά από τη Β επιπέδου και μετά το σταμάτησα εντελώς λόγω οριακά φυσιολογικού τραχήλου..ο γιατρός μου μου είπε να περπατάω αλλά να μην το παρακανω! Εγώ βέβαια φοβάμαι και το σταμάτησα εντελώς γι αυτό και στο τελευταίο ραντεβού περίμενα ότι θα έχω πάρει μόνο ένα κιλό και τελικά είχα πάρει δύο!! Το μωράκι το νιώθω και χαμηλά και ψηλά.. μέχρι λίγο πάνω από τον αφαλό! Τις πιο πολλές φορές το νιώθω ψηλά, κοντά στον αφαλό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Mareva είπε:

Καλημέρα! Απο αλλαγες μερικες... 

1. Μαλλια, οπως κ στην αλλη εγκυμοσυνη, μετατρεπομαι σε αμαζονειο κ θυμιζω τη ραπουντζελ, εφτασα στο σημείο να τα κοψω καμποσο κ την ιδια μερα με ειδαν κ μου παν... Α μακρυναν(!)... 

2. Δερμα υπερευαισθητο. Με πηραξαν τα αφρολουτρα κ αναγκαστικά να παρω φαρμακείου, διοτι τα αλλα σε καθε χρηση μου δημιουργουσαν κνησμό. 

3. Δερμα προσώπου : οπως στην πρωτη εγκυμοσυνη, εγινε παλι ολολαμπρο (δεν ειχα βγαλει ποτε στη ζωη μου ακμη, σπυρακια, παναδες, κλπ) αλλα τωρα εχει αποκτησει μια ενδιαφερουσα λαμψη.. Πρέπει να ναι απο την ατελειωτη ξαπλα κ τα τσουβάλια ουτροτζεσταν που με αποβλακωνουν κ κοιμαμαι!! Αχαχα

4. Ευαισθησια στο στηθος, τραβηγμα στην κοιλια, βαζω της φρεζυντερμ εγω αλλα οχι καθε μερα. Μου πε η γιατρος, κρατα ενυδατωμενο το δερμα σου, με κρεμες ομως οχι λαδια. 

Τωρα επειδη λετε για τη γραμμουλα στην κοιλιτσα... Ανοικτη ειμαι, στην πρωτη εγκυμοσυνη οπως κ τωρα δεν την εχω, εκανα τοτε ενα πολυ ανοιχτοχρωμο μωρο. Επισης παρατηρησα οτι: φιλη μου ολοξανθη γερμανιδα εκανε τη γραμμη, αλλα εκανε πιο σκουρο παιδι. Μηπως εχει να κανει αν θα βγει το μωρακι καδτανο, μελαχροινο ή ξανθο; 

 

Ετσι ημουν στην πρώτη μου εγκυμοσυνη εκτός της γραμμής.. τα μαλλιά μου ήταν τέλεια... ειχα τρομερό κνισμο οπότε άλλαξα αφρόλουτρα  με 0ph . Το πρόσωπο υπέροχο. Αλλα ειχα βγάλει την γραμμή σκούρα κι ολας απο τον 4ο μηνα και ψηλή, κάτι που τωρα δεν.... Δεν ξερω αν όντως έχει να κάνει με το μωρο αλλα η κόρη μου βγήκε μελανουρι. 

Σε αυτή την εγκυμοσυνη το αλλο άκρο.. τα μαλλιά μ έχουν μείνει 5 τρίχες πιάνω κοτσιδακι και θελω να κλάψω.. το πρόσωπο μου το βλεπω αγριο σαν σαγρε.. χαλια μαύρα.. και γραμμή δεν εχω εμφανίσει.  

Άβυσσος η ψυχοσύνθεση της εγκυου χαχχαχα

Δεν εχω κανει καμπύλη ακομα ,περιμένω τη β επιπέδου και ίσως μετα .. ειναι κατι που επίσης φοβάμαι μιας και στην πρωτη ημουν με ζάχαρο κύησης και ινσουλινοεξαρτωμενη.

Αποφεύγω το περπάτημα γτ οποιος εχει καει φυσάει και το γιαούρτι. Εχω βαλει 8 κιλα πανάθεμα με και δεν τρώω γλυκά.. που να έτρωγα κι ολας . 

Υγρα δεν εχω κάθε μερα κι αν θα εχω ειναι ελάχιστα που και που θα τα νιώσω πολλά κυρίως αν κουραστω. 

Το μωρακι το νιώθω τις περισσότερες φορές πάνω από τον αφαλό είναι ψηλά . Σπάνια πιο χαμηλά αλλα εχω και πρόσθιο υψηλό οποτε μπορεί να παίζει ρόλο. 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια!!! Καλημέρα! Μετα 3 εβδομαδες αγχους ηρθε η nipt! Πηρα τηλεφωνο στο μικροβιολογικο, κ μου πε η κοπελα, οτι μόλις την παρελαβε κ τη μεταφραζει, οοοοοοοοοοοοολα καλα! Με πηρε κ ο γιατρος κ μου τα εξηγησε, μετα μου τα στείλανε στο μειλ μου, με πηρε κ η δικη μου γιατρος, >1/10.0000 για τα συνδρομα κ τις 3σωμιες, εγω να κλαιω απο χαρα, να κλαιει κ η κοπελα που με βοηθαει στο σπιτι, να κλαιει κ η κοπελα απο τη γραμματεια, να παιρνω τον αντρα μου στο καραβι, να κλαιει κ αυτος!!!! 

Θελω να σας ευχαριστήσω ολες που με 2 λογια υποστήριξης, με συντροφευσατε αυτες τις εβδομαδες κ ολον τον καιρο.. Σας ευχαριστώ απο καρδιας κ σας εύχομαι μονο ομορφα και καλα νεα για ολες!! Να δουμε το Μαρτιο τα ζουζουνακια μας!!!! 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Κοριτσια!!! Καλημέρα! Μετα 3 εβδομαδες αγχους ηρθε η nipt! Πηρα τηλεφωνο στο μικροβιολογικο, κ μου πε η κοπελα, οτι μόλις την παρελαβε κ τη μεταφραζει, οοοοοοοοοοοοολα καλα! Με πηρε κ ο γιατρος κ μου τα εξηγησε, μετα μου τα στείλανε στο μειλ μου, με πηρε κ η δικη μου γιατρος, >1/10.0000 για τα συνδρομα κ τις 3σωμιες, εγω να κλαιω απο χαρα, να κλαιει κ η κοπελα που με βοηθαει στο σπιτι, να κλαιει κ η κοπελα απο τη γραμματεια, να παιρνω τον αντρα μου στο καραβι, να κλαιει κ αυτος!!!! 

Θελω να σας ευχαριστήσω ολες που με 2 λογια υποστήριξης, με συντροφευσατε αυτες τις εβδομαδες κ ολον τον καιρο.. Σας ευχαριστώ απο καρδιας κ σας εύχομαι μονο ομορφα και καλα νεα για ολες!! Να δουμε το Μαρτιο τα ζουζουνακια μας!!!! 

Καλημέρα και καλή βδομάδα!! Εεε θα κλαψω κι εγώ τώρα! Μα πόσο όμορφα ξεκίνησε η βδομάδα?! Μπράβο βρε κορίτσι μου, αιντε να ηρεμισεις επιτέλους!! Σου στέλνω απέραντη αγάπη και φιλιά!!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Κοριτσια!!! Καλημέρα! Μετα 3 εβδομαδες αγχους ηρθε η nipt! Πηρα τηλεφωνο στο μικροβιολογικο, κ μου πε η κοπελα, οτι μόλις την παρελαβε κ τη μεταφραζει, οοοοοοοοοοοοολα καλα! Με πηρε κ ο γιατρος κ μου τα εξηγησε, μετα μου τα στείλανε στο μειλ μου, με πηρε κ η δικη μου γιατρος, >1/10.0000 για τα συνδρομα κ τις 3σωμιες, εγω να κλαιω απο χαρα, να κλαιει κ η κοπελα που με βοηθαει στο σπιτι, να κλαιει κ η κοπελα απο τη γραμματεια, να παιρνω τον αντρα μου στο καραβι, να κλαιει κ αυτος!!!! 

Θελω να σας ευχαριστήσω ολες που με 2 λογια υποστήριξης, με συντροφευσατε αυτες τις εβδομαδες κ ολον τον καιρο.. Σας ευχαριστώ απο καρδιας κ σας εύχομαι μονο ομορφα και καλα νεα για ολες!! Να δουμε το Μαρτιο τα ζουζουνακια μας!!!! 

@Mareva Μπράβο κορίτσι μου τι ευχάριστα νέα είναι αυτά!!!!Όλα καλά λοιπόν δεν έχεις κανένα λόγο να αγχώνεσαι πλέον!!!Απόλαυσε την κάθε στιγμή :)

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...