Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Evoulini24 είπε:

Μάλιστα, κατάλαβα! Και κάτι άλλο...ο γιατρός σου σου έχει πει πώς θα γεννήσεις; Θέλω να πω μπορείς και φυσιολογικά; Ή με τον διαβήτη πας υποχρεωτικά με καισαρική;;

Μου είπε κ αυτός κ οι υπόλοιποι γιατροί που με παρακολουθούν(διαβητολογος,ενδοκρινολόγος) ότι η γενική οδηγία στον διαβήτη κύησης είναι η καισαρική. Αλλά μου είπε ότι μπορούμε να το παλέψουμε κ φυσιολογικα αν το θέλω τόσο πολύ.οποτε το αφήσαμε στο τέλος να αποφασισουμε. καταλαβαινεις ότι αν μιλάμε για τέσσερα κιλά παιδί εγώ είμαι κ μικροκαμωμένη δεν μου φαίνεται ως η πιο safe επιλογή. Οπότε βλέπω να πηγαίνω για καισαρική αλλά ούτως η άλλως δεν είχα θέμα με την καισαρική κ από πριν.φυσικα έχεις το δικαίωμα επιλογής. Ξέρω πολλές κοπέλες που γέννησαν φυσιολογικά με διαβήτη κύησης κ ξέρω κ άλλες στο φόρουμ που μιλάω τωρα που είπαν οι γιατροί τους ότι θα το παλέψουν φυσιολογικά. 

Να ξέρεις ότι εγώ μπήκα στην εγκυμοσύνη υπέρβαρη κάνα 8κιλο από το φυσιολογικό bmi. Και είχα πολυκυστικες. Κ ιστορικό διαβητη.ο πατέρας μου έχει διαβήτη χρόνιο κ όχι λόγω ηλικίας. Οπότε για εκεί πήγαινε το πράμα με την εγκυμοσύνη.φυσικα έχει κοπέλες θεολεπτες χωρίς ιστορικά κ θέματα που πάλι παρουσιάζουν διαβήτη κύησης ,έχει να κάνει κ με τον πλακούντα. Αλλά αυτές πχ μπορεί να έχουν καλύτερη αντίδραση σε μια καλή διατροφή κ το παιδί να παρουσιάζεται με φυσιολογικό βάρος κ εντέλει να μην τους απασχολήσει κ πολύ ο διαβήτης. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Μου είπε κ αυτός κ οι υπόλοιποι γιατροί που με παρακολουθούν(διαβητολογος,ενδοκρινολόγος) ότι η γενική οδηγία στον διαβήτη κύησης είναι η καισαρική. Αλλά μου είπε ότι μπορούμε να το παλέψουμε κ φυσιολογικα αν το θέλω τόσο πολύ.οποτε το αφήσαμε στο τέλος να αποφασισουμε. καταλαβαινεις ότι αν μιλάμε για τέσσερα κιλά παιδί εγώ είμαι κ μικροκαμωμένη δεν μου φαίνεται ως η πιο safe επιλογή. Οπότε βλέπω να πηγαίνω για καισαρική αλλά ούτως η άλλως δεν είχα θέμα με την καισαρική κ από πριν.φυσικα έχεις το δικαίωμα επιλογής. Ξέρω πολλές κοπέλες που γέννησαν φυσιολογικά με διαβήτη κύησης κ ξέρω κ άλλες στο φόρουμ που μιλάω τωρα που είπαν οι γιατροί τους ότι θα το παλέψουν φυσιολογικά. 

Να ξέρεις ότι εγώ μπήκα στην εγκυμοσύνη υπέρβαρη κάνα 8κιλο από το φυσιολογικό bmi. Και είχα πολυκυστικες. Κ ιστορικό διαβητη.ο πατέρας μου έχει διαβήτη χρόνιο κ όχι λόγω ηλικίας. Οπότε για εκεί πήγαινε το πράμα με την εγκυμοσύνη.φυσικα έχει κοπέλες θεολεπτες χωρίς ιστορικά κ θέματα που πάλι παρουσιάζουν διαβήτη κύησης ,έχει να κάνει κ με τον πλακούντα. Αλλά αυτές πχ μπορεί να έχουν καλύτερη αντίδραση σε μια καλή διατροφή κ το παιδί να παρουσιάζεται με φυσιολογικό βάρος κ εντέλει να μην τους απασχολήσει κ πολύ ο διαβήτης. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Πήρα τώρα τηλέφωνο στο μικροβιολογικό να μάθω τα αποτελέσματα και μου είπαν να καλέσω αύριο το πρωί γιατί δεν είναι επιβεβαιωμένες οι εξετάσεις από τον γιατρό...έλεος θα σκάσω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωί έχω καμπύλη ζαχάρου, εξετάσεις αίματος και ουρων. Έχω λίγο άγχος.

Επίσης να σας ρωτήσω ποσα κιλά έχετε πάρει? Έχω πάρει ήδη 10. Γενικά δεν τρωω πολύ ουτε πολλά γλυκά και χαζομάρες. Βέβαια δεν κινούμαι πολύ ουτε γυμνάζομαι. Αλλα μπαινουν παρα πολύ εύκολα και γρήγορα! Τις 2 τελευταίες βδομάδες πήρα σχεδόν 2.

  • Μου αρέσει 1

XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ba_lily είπε:

Κορίτσια μου είμαστε καλά σιγά σιγά βγηενουν στο φως ότι έχει συμβεί όταν θα μαζέψω όλες τις πληροφορίες θα σας πω. Μια συμβουλή εσείς που έχετε πρόβλημα με τον τραχιλος απετιτε από τους γιατρούς να σας βλέπουν πιο συχνά και εξετάσεις κορίτσια για λοιμωξεις αν έχετε κάνει περίδεση η βάλατε πεσο 

 Μικρή ερώτηση γιατί δεν έτυχε ποτέ !!   .. Είμαι ένα  μήνα "μικροτερη" , 3ος τόκος  και προχθές έκανα την β επιπεδου . Είδα μόλις  ότι έγραφε τον τράχηλο στα 2.7!!  Στη 2η εγκυμοσυνη ήταν στα 34 κ γέννησα στης 36+1 ακριβώς !!  Ο γιατρός εντομεταξυ δεν είπε τπτ .. βασικά δεν ξέρω καν αν είδε το email . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Aressana είπε:

 Μικρή ερώτηση γιατί δεν έτυχε ποτέ !!   .. Είμαι ένα  μήνα "μικροτερη" , 3ος τόκος  και προχθές έκανα την β επιπεδου . Είδα μόλις  ότι έγραφε τον τράχηλο στα 2.7!!  Στη 2η εγκυμοσυνη ήταν στα 34 κ γέννησα στης 36+1 ακριβώς !!  Ο γιατρός εντομεταξυ δεν είπε τπτ .. βασικά δεν ξέρω καν αν είδε το email . 

Γλυκιά μου εγώ θα σε συμβούλευα αύριο πρωί να τον πάρεις ένα τηλ. Ίσως χρειαστείς κάποια φάρμακα. Νομίζω outrogestan δίνουν και ξεκούραση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Natasapal αχ σε καταλαβαίνω και γω πριν το τσεκάπ έχω πολύ άγχος!! Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς!! Όσο για τα κιλά έχω πάρει 9.

Καλά αποτελέσματα για αύριο!! 

Σε ευχαριστώ!!


XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aressana είπε:

 Μικρή ερώτηση γιατί δεν έτυχε ποτέ !!   .. Είμαι ένα  μήνα "μικροτερη" , 3ος τόκος  και προχθές έκανα την β επιπεδου . Είδα μόλις  ότι έγραφε τον τράχηλο στα 2.7!!  Στη 2η εγκυμοσυνη ήταν στα 34 κ γέννησα στης 36+1 ακριβώς !!  Ο γιατρός εντομεταξυ δεν είπε τπτ .. βασικά δεν ξέρω καν αν είδε το email . 

Και μενα τόσο ήταν στη Β επιπέδου. Εμένα μου συνέστησαν ξεκουραση επειγόντως, οχι βάρη, σεξ, πολυ περπάτημα, σκυψιμο.. Εμενα σε 2 βδομάδες μετά από πολλή προσοχή πήγε στο 3.0. Θα έλεγα κι εγώ να ρωτήσεις το γιατρό σου και αναλογως πράττεις! 


LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες μου πήγα σήμερα μετά από τρεις βδομάδες για υπέρηχο. Το μωράκι έβαλε 450 γραμμάρια. Ήταν 750 και πήγε 1200. Μεγάλο είναι για 27η βδομάδα. στους 2 τελευταίους υπερήχους δεν βλέπουμε φατσούλα γιατί είναι γυρισμένο προς τα μέσα. Έχει τα πόδια κάτω και γι' αυτό νιώθω κλωτσιές χαμηλά. Εγώ πάλι δεν ξέρω πως τα κατάφερα αλλά μέσα σε τρεις βδομάδες πήρα 4 κιλά. Ξέφυγα. Και μου είπε να βάλω εμβόλιο για κοκκυτη αν και κάποιοι γυναικολόγοι δεν το απαιτούν

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Natasapal said:

Αύριο πρωί έχω καμπύλη ζαχάρου, εξετάσεις αίματος και ουρων. Έχω λίγο άγχος.

Επίσης να σας ρωτήσω ποσα κιλά έχετε πάρει? Έχω πάρει ήδη 10. Γενικά δεν τρωω πολύ ουτε πολλά γλυκά και χαζομάρες. Βέβαια δεν κινούμαι πολύ ουτε γυμνάζομαι. Αλλα μπαινουν παρα πολύ εύκολα και γρήγορα! Τις 2 τελευταίες βδομάδες πήρα σχεδόν 2.

Κι εγώ αύριο το πρωί έχω καμπύλη!

  • Μου αρέσει 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Rina-Katerina είπε:

Και μενα τόσο ήταν στη Β επιπέδου. Εμένα μου συνέστησαν ξεκουραση επειγόντως, οχι βάρη, σεξ, πολυ περπάτημα, σκυψιμο.. Εμενα σε 2 βδομάδες μετά από πολλή προσοχή πήγε στο 3.0. Θα έλεγα κι εγώ να ρωτήσεις το γιατρό σου και αναλογως πράττεις! 

Σ έκανε υπέρηχο μετά από 2 βδομάδες; οστώσο έπερνες ultrogestan?? Το όχι πολύ περπάτημα και όχι σεξ.. εύκολακι!!τα αλλά 2 με 2 τσουπρες πως θα τα κάνω :confused: .. σκεφτόμουν  μήπως έκανα επαναληπτική τη Δευτέρα ( β επιπεδου)  γιατι κ οι τιμές ήταν Καπως .. αλλά πάλι για τη μικρή  ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kassandras είπε:

Καλημέρα κορίτσια...είμαι στο μικροβιολογικό για την καμπύλη και μου έφερε λίγο αναγουλα :unsure: 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!! Καλά αποτελέσματα να έχεις. Να είσαι καθιστή στο καναπέ μην πολύ περπατάς. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλη σας μερα, ειστε ολες καλα;

γυρισα απο τη γιατρο μου, κ τα νεα μας ειναι τα εξης:

640γρ. η μικρη. Ειναι μια χαρα. 

Ο τραχηλος δε μίκρυνε αλλα την ανησυχησε κ θελει μονο ξαπλα, κρεβάτι, καναπε, πολυθρόνα, ψηλα τα ποδια, ουδεμια εργασια ή ασκηση. 

Τα πονακια δειχνουν καποιες συσπασεις αλλα κ την αναγκη για ξεκούραση, λες κ δεν ειμαι σχεδον ολη μερα ταβλα.

Διατροφη πιο σωστη γιατι εχω καμπυλη σακχαρου την αλλη Παρασκευη, το χα χ@σει κ γω τωρα 2,3 βδομαδες. 

Εχω ΠΗΤ 29/03 κ θελει να ΜΗΝ γεννησω πριν τις 3/03. Αρα... ΤΑΒΑΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!! Σας φιλω ολες κ να προσεχετε τους εαυτους σας. 

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Κοριτσακια μου καλη σας μερα, ειστε ολες καλα;

γυρισα απο τη γιατρο μου, κ τα νεα μας ειναι τα εξης:

640γρ. η μικρη. Ειναι μια χαρα. 

Ο τραχηλος δε μίκρυνε αλλα την ανησυχησε κ θελει μονο ξαπλα, κρεβάτι, καναπε, πολυθρόνα, ψηλα τα ποδια, ουδεμια εργασια ή ασκηση. 

Τα πονακια δειχνουν καποιες συσπασεις αλλα κ την αναγκη για ξεκούραση, λες κ δεν ειμαι σχεδον ολη μερα ταβλα.

Διατροφη πιο σωστη γιατι εχω καμπυλη σακχαρου την αλλη Παρασκευη, το χα χ@σει κ γω τωρα 2,3 βδομαδες. 

Εχω ΠΗΤ 29/03 κ θελει να ΜΗΝ γεννησω πριν τις 3/03. Αρα... ΤΑΒΑΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!! Σας φιλω ολες κ να προσεχετε τους εαυτους σας. 

 

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου. Πολύ ευχάριστα τα νέα σου

Είμαστε πολύ κοντά εμείς δύο μέρες διαφορά. Και εγώ το ιδιο θέμα ακριβώς με τράχηλο και συσπάσεις...καλε ποσο άλλο??εγώ κοντεύω να τρυπησω τον καναπέ!!!παίρνεις κάποια αγωγή για τον τράχηλο?? Εγώ 22 θα ξαναπάω να με δει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...