Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 3
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Eirini89 είπε:

Γεια και στις υπολοιπες!!!

Λοιπον georgia εγω ειδικα τη νυχτα αμα παω να σηκωθω παω σκυφτη γυρω γυρω το κρεβατι.... δε μπορω να περπατησω για λιγο γτ ποναω στο ηβικο οστο και λιγο προσαγωγουα και μ πε η γιατρος οτι ειναι απ το βαρος της μητρας στη λεκανη....

Απο αλλα συμπτωματα.... εχω πονακια και συσπασεις 1 φορα τη μερα σιγουρα μπορει και 2...καλα καουρες δε το συζητω...η gaviscon μου δωσε καρτα μελους...χαχαχα πινω καμια 10ρια κουταλιες τη μερα....

Εκανα και εξετασεις και οι τρανσαμινασεις βγηκαν πολυ ανεβασμενες... η sgpt με οριο 40 βγηκε 89 και η sgot επισης ανεβασμενη πολυ...  μου πε να κοψω λιπαρα και ειδικα ζωικα και σε μια βδομαδα θα ξανα κανω εξετασεις να δω....

Περναν οι μερες και ανυπομονω και αγχωνομαι κιολας....

 

ειχα κι εγω ανεβασμενες τρανσαμινασες στην προηγουμενη εγκυμοσυνη και με διατροφη σταδιακα εστρωσαν. Δεν θελει οντως λιπαρα και γλυκα. Συσπασεις λογικο να εχουμε σ αυτη τη φαση, εγω εχω 5 με 6 σιγουρα καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, georgia1988 είπε:

Δεν έχω ιδέα! Δευτέρα που θα πάω στη γιατρο θα ρωτήσω για μαια . Μου είχε πει ότι θα με στείλει σε μαια όταν μπω στον 8ο. Αλλά δεν ήξερα ότι είναι άλλη για ανώδυνο και άλλη που έχεις μαζί σου στον τοκετό. Εδώ βασικά στη Ρόδο δεν ξέρω αν έχει για ανώδυνο τοκετό..

Κ εγώ αγχονομαι κορίτσια.. δεν ξέρω αν τρέφομαι καλά.. οι εξετάσεις είναι καλές με εξαίρεση το σίδηρο.. αλλά δεν τρώω καθόλου ψάρι και από κρέας μόνο κιμά ή αρνί όλα τα άλλα μου βρομαναι... Κ πολλά γλυκά.. έχω πάρει ήδη 8μιση κιλά κ έχω 2 μήνες μπροστά μου...

 

Καλά είσαι στα κιλά μην μιλάς καθόλου έγω ΠΗΤ 21/3 12 κιλακια σίγουρα:)


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα συσπάσεις θα το καταλάβαινα ε? Πονάνε? Η μπορεί να έχει κάποια και να είναι ανώδυνες? 

Επίσης η μαία είναι για να μας δείξει τα βασικά για το μωρό ή για να μας βοηθήσει για τον τοκετό?

Επίσης.. από τη στιγμή που η καμπύλη ζαχάρου ήταν νορμάλ μπορώ να τρώω γλυκά? Η υπάρχει περίπτωση κάποια να εμφανίσει αργότερα? 

Έχω μεγάλη αδυναμία στα γλυκά αποτι βλέπετε! Αλλά έτρωγα και πριν πολλά! Και τώρα τις γιορτές έτρωγα κουραμπιέ και μελομακάρονο κάθε μέρα..


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Πρώτη φορά λένε για χιόνια και γω δεν χαίρομαι.. Ούτε να παίξω με το γιο μου μπορώ.. Μην φάω καμία γλιστρά αλλά το κυριότερο αγχώνομαι μην γίνει κάτι και είναι κλειστοί οι δρόμοι.. :(Μένω επαρχία και απέχω κάνα 3 ωρο από Αθήνα.. Κορίτσια αυτές τις συσπάσεις θα γεννήσω και δεν θα μπορώ να τις ξεχωρίσω... Εγώ πάντως έχω πονακια περιοδου:sad:και η μέση πονάει.... Παίρνω 2 Μαγνησία 1 μεσημέρι, 1 βράδυ.. Επισης το βράδυ πέθανα από τη καουρα.. Έκανα το λάθος και έφαγα πίτσα και έπεσα για ύπνο... Είμαι αυπνη.. Απ τη μία η συχνοουρια απ την άλλη η καουρα... 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia1988 είπε:

Δεν έχω ιδέα! Δευτέρα που θα πάω στη γιατρο θα ρωτήσω για μαια . Μου είχε πει ότι θα με στείλει σε μαια όταν μπω στον 8ο. Αλλά δεν ήξερα ότι είναι άλλη για ανώδυνο και άλλη που έχεις μαζί σου στον τοκετό. Εδώ βασικά στη Ρόδο δεν ξέρω αν έχει για ανώδυνο τοκετό..

Κ εγώ αγχονομαι κορίτσια.. δεν ξέρω αν τρέφομαι καλά.. οι εξετάσεις είναι καλές με εξαίρεση το σίδηρο.. αλλά δεν τρώω καθόλου ψάρι και από κρέας μόνο κιμά ή αρνί όλα τα άλλα μου βρομαναι... Κ πολλά γλυκά.. έχω πάρει ήδη 8μιση κιλά κ έχω 2 μήνες μπροστά μου...

 

Μια χαρά είναι τα κιλά σου!! Και το κρέας που τρως είναι καλό εκτός από τα γλυκά..κι εγώ δεν μπορώ να αντισταθώ, κάτι σε γλυκό θα φάω μες στη μέρα! Ο γιατρός φυσικά μου είπε να μην τρώω γιατί θα ανεβάσω σάκχαρο! Κοίτα όσον αφορά στη μαία αλλά και στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, είναι καθαρά θέμα επιλογής! Αν θες τα κάνεις κι αν θες παίρνεις μαία, δεν είναι υποχρεωτικό! Πάντως μπορεί η μαία που θα πάρεις στο μαιευτήριο μαζί σου να σου πει πολλά πράγματα πριν και να σε βοηθήσει..εμένα η δική μου μου είπε κάνε το ντοπλερ, ετοίμασε ερωτήσεις που έχεις και πάρε με να τα πούμε! 

Just now, georgia1988 είπε:

Αν είχα συσπάσεις θα το καταλάβαινα ε? Πονάνε? Η μπορεί να έχει κάποια και να είναι ανώδυνες? 

Επίσης η μαία είναι για να μας δείξει τα βασικά για το μωρό ή για να μας βοηθήσει για τον τοκετό?

Επίσης.. από τη στιγμή που η καμπύλη ζαχάρου ήταν νορμάλ μπορώ να τρώω γλυκά? Η υπάρχει περίπτωση κάποια να εμφανίσει αργότερα? 

Έχω μεγάλη αδυναμία στα γλυκά αποτι βλέπετε! Αλλά έτρωγα και πριν πολλά! Και τώρα τις γιορτές έτρωγα κουραμπιέ και μελομακάρονο κάθε μέρα..

Στη φάση αυτή είναι σχετικά ανώδυνες.. σφίγγει η μήτρα σου, πετρώνει! Σάκχαρο μπορεί να εμφανίσεις ανά πάσα στιγμή..και τώρα! Η μαία είναι και στον τοκετό μαζί σου και στον θηλασμό...σου δείχνει πολλά πράγματα!! Ειδικά στον φυσιολογικό τοκετό μου είπαν ότι την χρειάζεσαι... γιατί μπορεί να διαρκέσει πολλές ώρες και ο μόνος άνθρωπος που θα έχεις συνεχώς δίπλα σου θα είναι αυτή! Δε θα νιώθεις μόνη σου..οι άλλες μαίες πάνε κι έρχονται, δεν κάθονται εκεί μαζί σου! Εγώ θα γεννήσω στο Αλεξάνδρα και ο άντρας μου απαγορεύεται να είναι μέσα μαζί μου... οπότε θέλω έναν άνθρωπο να με βοηθάει!

7 ώρες πρίν, Eirini89 είπε:

Γεια και στις υπολοιπες!!!

Λοιπον georgia εγω ειδικα τη νυχτα αμα παω να σηκωθω παω σκυφτη γυρω γυρω το κρεβατι.... δε μπορω να περπατησω για λιγο γτ ποναω στο ηβικο οστο και λιγο προσαγωγουα και μ πε η γιατρος οτι ειναι απ το βαρος της μητρας στη λεκανη....

Απο αλλα συμπτωματα.... εχω πονακια και συσπασεις 1 φορα τη μερα σιγουρα μπορει και 2...καλα καουρες δε το συζητω...η gaviscon μου δωσε καρτα μελους...χαχαχα πινω καμια 10ρια κουταλιες τη μερα....

Εκανα και εξετασεις και οι τρανσαμινασεις βγηκαν πολυ ανεβασμενες... η sgpt με οριο 40 βγηκε 89 και η sgot επισης ανεβασμενη πολυ...  μου πε να κοψω λιπαρα και ειδικα ζωικα και σε μια βδομαδα θα ξανα κανω εξετασεις να δω....

Περναν οι μερες και ανυπομονω και αγχωνομαι κιολας....

 

Τρανσαμινασεις; Πρώτη φορά το ακούω αυτό..δε με έχει βάλει να τις κάνω αυτές τις εξετάσεις! Το ηβικό οστό που λες με πονάει ακόμα και στον ύπνο μου.. ειδικά όταν αλλάζω πλευρό! Νιώθω σαν πιάσιμο σε εκείνο το σημείο... ευτυχώς έχουμε τα ίδια όλες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ έχω κάνει τρανσαμινασες.. Για το συκώτι δεν είναι; Το ηβικο οστό που ακριβώς είναι;;; :???:Από γλυκά επειδή και γω δεν μπορώ ν αντισταθώ μπορεί να πάρω μια σοκολατιτσα με στεβια η μαρμελάδα βιολογική με φυσικά σάκχαρα η μπάρα δημητριακων

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Ούτε εγώ έχω κάνει τρανσαμινασες.. Για το συκώτι δεν είναι; Το ηβικο οστό που ακριβώς είναι;;; :???:Από γλυκά επειδή και γω δεν μπορώ ν αντισταθώ μπορεί να πάρω μια σοκολατιτσα με στεβια η μαρμελάδα βιολογική με φυσικά σάκχαρα η μπάρα δημητριακων

Έχεις ρωτήσει τον γιατρό για τη στέβια; Ήθελα κι εγώ να πάρω αλλά έχω ακούσει διάφορα! Πάτα στο Google ηβικό οστό λεκάνης.. είναι στο κέντρο της λεκάνης μπροστά..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Έχεις ρωτήσει τον γιατρό για τη στέβια; Ήθελα κι εγώ να πάρω αλλά έχω ακούσει διάφορα...

Όχι δεν έχω ρωτήσει.. Αλλά τρώω σπάνια.. Γιατί;; τι έχεις ακούσει;; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρώω δύο κομμάτια σοκολάτα την ημέρα ή ένα κουραμπιέ ή μελομακάρονο.. 

Μου είπε η γυναικολόγος ότι δύσκολο να εμφανίσω διαβήτη αφού η εξέταση ήταν μια χαρά.. απλά να μην τρώω πολλά γλυκά για τα κιλά και επειδή δεν προσφέρουν κάτι στο μωρό.. 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Όχι δεν έχω ρωτήσει.. Αλλά τρώω σπάνια.. Γιατί;; τι έχεις ακούσει;; 

"Σε μια πρόσφατη κλινική μελέτη φάνηκε ότι η κατανάλωση στέβιας μπορεί να διαταράξει την χλωρίδα του εντέρου και να προκαλέσει δυσανεξία σε κάποια τρόφιμα, δυσαπορρόφηση κάποιων θρεπτικών συστατικών ή ακόμη και μεταβολικές διαταραχές. Σε κάποιους ανθρώπους η στέβια φαίνεται να προκαλεί διάφορα γαστρεντερικά προβλήματα όπως διάρροια, φούσκωμα ή τυμπανισμό. Τέλος σημειώνεται ότι η ασφάλειά της κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν έχει επιβεβαιωθεί οπότε εάν είστε έγκυος καλύτερα να την καταναλώνετε με μέτρο." Αφού τρως σπάνια είσαι οκ!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Evoulini24 αχ ευχαριστώ!! Ναι τώρα έχω πάνω από βδομάδα να φάω... Θα το αναφέρω και στο γυναικολόγο από βδομάδα που θα πάω.

@georgia1988 και μένα η καμπύλη ήταν πολύ χαμηλή όταν είχα κάνει. Εντωμεταξύ στο πρώτο τρίμηνο ούτε να δω γλυκό μετά δεν ξέρω τι έπαθα.. Ειδικά μετά το μεσημεριανό αν δεν φάω έστω ένα κομματάκι από γλυκό κάτι παθαινω:-P. Πρώτα έτρωγα σοκολάτα υγείας αλλά την έκοψα γιατί δεν μπορούσα Ν αντισταθώ σ ένα μόνο κομματάκι... :confused:το χω ρίξει στα ολικής και στις μπάρες τώρα.. Κι αυτά την έχουν τη ζαχαριτσα τους βέβαια αλλά δεν μπορώ!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Evoulini24 αχ ευχαριστώ!! Ναι τώρα έχω πάνω από βδομάδα να φάω... Θα το αναφέρω και στο γυναικολόγο από βδομάδα που θα πάω.

@georgia1988 και μένα η καμπύλη ήταν πολύ χαμηλή όταν είχα κάνει. Εντωμεταξύ στο πρώτο τρίμηνο ούτε να δω γλυκό μετά δεν ξέρω τι έπαθα.. Ειδικά μετά το μεσημεριανό αν δεν φάω έστω ένα κομματάκι από γλυκό κάτι παθαινω:-P. Πρώτα έτρωγα σοκολάτα υγείας αλλά την έκοψα γιατί δεν μπορούσα Ν αντισταθώ σ ένα μόνο κομματάκι... :confused:το χω ρίξει στα ολικής και στις μπάρες τώρα.. Κι αυτά την έχουν τη ζαχαριτσα τους βέβαια αλλά δεν μπορώ!!!!! 

Ναι ρώτα τον και πες μας τι σου είπε..θα τον ρωτήσω κι εγώ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Αν είχα συσπάσεις θα το καταλάβαινα ε? Πονάνε? Η μπορεί να έχει κάποια και να είναι ανώδυνες? 

Επίσης η μαία είναι για να μας δείξει τα βασικά για το μωρό ή για να μας βοηθήσει για τον τοκετό?

Επίσης.. από τη στιγμή που η καμπύλη ζαχάρου ήταν νορμάλ μπορώ να τρώω γλυκά? Η υπάρχει περίπτωση κάποια να εμφανίσει αργότερα? 

Έχω μεγάλη αδυναμία στα γλυκά αποτι βλέπετε! Αλλά έτρωγα και πριν πολλά! Και τώρα τις γιορτές έτρωγα κουραμπιέ και μελομακάρονο κάθε μέρα..

Μπορει να εμφανίσεις,δεν αποκλείεται...πρόσεχε τα γλυκά!έτσι ήμουν κι εγώ.. δεν μπορώ χωρις γλυκο.επαθα ένα επεισόδιο υπογλυκαιμιας και η καμπυλη έδειξε ότι έχω υπογλυκαιμια. Παρ όλα αυτά η ενδοκρινολογος μου είπε οχι γλυκά,φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα,μου ανεβάζουν εκείνη τη στιγμή το ζαχαρο αλλα μετά μου το ρίχνουν ακόμα πιο χαμηλά.ισορροπημενη διατροφή με πρωτεΐνες σε συνδυασμό με λίγους υδατάνθρακες. 

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Πρώτη φορά λένε για χιόνια και γω δεν χαίρομαι.. Ούτε να παίξω με το γιο μου μπορώ.. Μην φάω καμία γλιστρά αλλά το κυριότερο αγχώνομαι μην γίνει κάτι και είναι κλειστοί οι δρόμοι.. :(Μένω επαρχία και απέχω κάνα 3 ωρο από Αθήνα.. Κορίτσια αυτές τις συσπάσεις θα γεννήσω και δεν θα μπορώ να τις ξεχωρίσω... Εγώ πάντως έχω πονακια περιοδου:sad:και η μέση πονάει.... Παίρνω 2 Μαγνησία 1 μεσημέρι, 1 βράδυ.. Επισης το βράδυ πέθανα από τη καουρα.. Έκανα το λάθος και έφαγα πίτσα και έπεσα για ύπνο... Είμαι αυπνη.. Απ τη μία η συχνοουρια απ την άλλη η καουρα... 

Αυτό με τα πονακια το έχεις πει στο γιατρό?γενικά κάθε πότε τα έχεις?απ αυτά τα πονακια εγω παιρνω 6 μαγνησια τη μέρα....κι όταν στεκόμουν όρθια για μαγείρεμα με έπιαναν πάλι,οπότε μου έδωσαν nifelat και ξαπλα!


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια άλλο ένα σύμπτωμα που έχω τελευταία είναι ότι ξυπνάω και με πονάνε οι καρποί μου και τα δαχτυλα μου..τα νιώθω μουδιασμενα! Δεν ξέρω αν το έχει κι άλλη κοπέλα αλλά διάβασα ότι είναι φυσιολογικό σε αυτήν την εβδομάδα (33η)! Λέγεται Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα: "Μπορεί να αισθάνεστε πόνο ή και μούδιασμα στα δάχτυλα, τους καρπούς και τα χέρια σας, καθώς οι ιστοί των καρπών συγκρατούν υγρά τα οποία με τη σειρά τους αυξάνουν την πίεση στον καρπιαίο σωλήνα προκαλώντας τη φλεγμονή. Αντιμετωπίστε το με ξεκούραση, πίνετε πολλά υγρά και φορέστε ένα νάρθηκα για τη σταθεροποίηση του καρπού σας."

Link to comment
Share on other sites

@Popaki2011 το χα αναφέρει στην τελευταία επίσκεψη και μου είπε Ξάπλα, να μην κουράζομαι, αντε κάνα φαΐ και πλύσιμο πιάτων και τα 2 μαγνησια που παίρνω. Το ζήτημα είναι ότι δεν έχω βοήθεια.. Γονείς, πεθερικά είναι μακριά, έχω και άλλο ένα παιδί και έναν άντρα που γενικώς είναι παραδοσιακός τυπος(εννοώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλει σκούπα η να πλυνει πιάτα..) και γενικώς αυτό που λέμε ότι η γυναίκα κάνει τα πάντα και οι άλλοι τα πετάνε όπου να ναι.. Και γω μαζεύω από πισω:-x

@Evoulini24ναι το χω ακούσει αυτό ότι συμβαίνει. Εμένα στο αριστερό χέρι είχα ένα κοκαλάκι που τώρα έχει πεταχτεί αρκετά.. Σαν γρομπαλακι. Στον καρπό πάνω από παλάμη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...