Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , LeneL είπε:

      Παθούσα βλέπεις...

      εμείς δηλαδή να μην πω τι παίρνουμε ! 😅 μόνο το επίδομα λοχείας κύησης κ 9 μηνο;

      πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Αφού ξέρεις ότι εδώ στα λέμε πιο σωστά τι το ψάχνεις άλλου 🙃

      για αλλη μια φορά το επιβεβαίωσα! πραγματικά ! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Evoulini24 είπε:

Υπομονή, κορίτσι μου! Όλα θα πάνε καλά!! Έχεις υπολογίσει πόσα γραμμάρια παίρνει την εβδομάδα; Γιατί δε μου φαίνεται και πολύ χαμηλά...

Οχι, αλλά ξέρω την εκατοστιαία θέση και είναι κάτω κάτω στην καμπύλη. 

Κ ο μεγαλος μου δεν ήταν κανένα τεράστιο μωρό, γεννηθηκε τελειομηνος και 3100. Στην αντίστοιχη βδομάδα ήταν 150 γρ παραπάνω όμως. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vivi.nik. είπε:

Οχι, αλλά ξέρω την εκατοστιαία θέση και είναι κάτω κάτω στην καμπύλη. 

Κ ο μεγαλος μου δεν ήταν κανένα τεράστιο μωρό, γεννηθηκε τελειομηνος και 3100. Στην αντίστοιχη βδομάδα ήταν 150 γρ παραπάνω όμως. 

Εντάξει μικρή διαφορά τα 150γρ.. έτσι νομίζω τουλάχιστον! Στον μεγάλο σου δεν είχες το ίδιο θέμα ε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

Οχι, αλλά ξέρω την εκατοστιαία θέση και είναι κάτω κάτω στην καμπύλη. 

Κ ο μεγαλος μου δεν ήταν κανένα τεράστιο μωρό, γεννηθηκε τελειομηνος και 3100. Στην αντίστοιχη βδομάδα ήταν 150 γρ παραπάνω όμως. 

πότε ξαναπάς για υπέρηχο;;κεγώ έτσι λέω οτι ντάξει είμαι κοντά 33 εβδομάδες λογικό να ωριμάσει λίγο κ ο πλακούντας. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

29 και 6 ήμουν προχθές που πήγα. Δεν μου είπε πιθανό βάρος γέννησης, γιατί δνε ξέρω και αν θα φτάσουμε μέχρι το τέλος μ αυτήν την ιστορία, αλλά δεν με αγχώνει τόσο αυτό, με στεναχωρεί το να μην τρέφεται σωστά. Αύξησα πρωτεΐνη φουλ και θα δούμε σε 2 βδομάδες πάλι. 

Με ενδιαφέρει να μου πεις λίγο τι τρως....για πρωινό τι τρως?ενδιάμεσα σνακ?εγώ σήμερα ξεκίνησα γάλα με νιφάδες βρώμης...διάβασα ότι έχει πρωτεΐνη. Ενδιάμεσα αμύγδαλα ωμα,το μεσημέρι θα φάω μοσχαράκι άπαχο με καστανο ρύζι και κινοα.και σαλάτα. Έχω γίνει πολύ γκουρμέ, εεε???

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Εντάξει μικρή διαφορά τα 150γρ.. έτσι νομίζω τουλάχιστον! Στον μεγάλο σου δεν είχες το ίδιο θέμα ε;

Οχι, δεν είχα το ίδιο θέμα. Και γι αυτό κ δεν μας απασχόλησε τότε πάρα μόνο τον τελευταίο μήνα, που έπεσε ο ρυθμός ανάπτυξης, επειδή γέρασε ο πλακούντας. Οπότε έκανα πιο συχνά nst. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Popaki2011 είπε:

Με ενδιαφέρει να μου πεις λίγο τι τρως....για πρωινό τι τρως?ενδιάμεσα σνακ?εγώ σήμερα ξεκίνησα γάλα με νιφάδες βρώμης...διάβασα ότι έχει πρωτεΐνη. Ενδιάμεσα αμύγδαλα ωμα,το μεσημέρι θα φάω μοσχαράκι άπαχο με καστανο ρύζι και κινοα.και σαλάτα. Έχω γίνει πολύ γκουρμέ, εεε???

Κοτόπουλο να τρως πολύ και αυγουλάκια!

  • Μου αρέσει 2

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Popaki2011 είπε:

Με ενδιαφέρει να μου πεις λίγο τι τρως....για πρωινό τι τρως?ενδιάμεσα σνακ?εγώ σήμερα ξεκίνησα γάλα με νιφάδες βρώμης...διάβασα ότι έχει πρωτεΐνη. Ενδιάμεσα αμύγδαλα ωμα,το μεσημέρι θα φάω μοσχαράκι άπαχο με καστανο ρύζι και κινοα.και σαλάτα. Έχω γίνει πολύ γκουρμέ, εεε???

Για πρωινό σήμερα κι εγώ έφαγα νιφαδες βρώμης με γάλα, κανέλα, λίγο μέλι και αμύγδαλα. Για δεκατιανο πχ τρώω γιαούρτι πάλι με λίγο μέλι κ καρύδια πχ η φρούτο με ξηρούς καρπούς. Για μεσημεριανό σήμερα πχ θα φάω στήθος γαλοπούλα με μανιτάρια κ πιπεριές, ρύζι κ σαλατα. Για απογευματινο μπορεί να φάω τοστ με τυρί κ ντομάτα. Κ για βραδινό τρώω πάλι φαγητό. Σήμερα πχ ψάρια κ βραστα λαχανικά. Κ προ ύπνου λίγο γιαούρτι η ένα φρούτο ή λίγους ξ καρπούς. 

Just now, Mighty86 είπε:

πότε ξαναπάς για υπέρηχο;;κεγώ έτσι λέω οτι ντάξει είμαι κοντά 33 εβδομάδες λογικό να ωριμάσει λίγο κ ο πλακούντας. 

Αυτο ακριβώς! Θα ξαναπάω σε 2 βδομάδες παλι. Εσύ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@vivi.nik. η εξέταση nst είναι ο καρδιοτοκογράφος έτσι; το κάνουμε όλες κ πάντα; την τρίτη πάω ευτυχώς έκατσε κοντά

Πάντως πολύ καλές διατροφές κάνετε μου ανοίξατε την όρεξη

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Έχω καιρό να γράψω εδώ..τη Δευτέρα ειχαμε υπερηχο η μπέμπα 1325 γραμμάρια ολα καλά είχε κ λοξυγγα εκείνη την ώρα.

Το Σάββατο έχω κλείσει για ντοπλερ αν κ ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατι ότι βλέπουμε εκεί το βλέπει κ εκείνος αλλα αν θελω εγω να το κάνω. Είμαι σε δίλημμα μήπως πάρω να το ακυρώσω γιατι εδω είναι κ κάπως ακριβό αλλα δεν ξερω 

Από προϊόντα καθαρισμού κλπ για το μωρό εχω παραγγείλει της pharmasept. 

  • Μου αρέσει 2

XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Natasapal είπε:

Καλημερα! Έχω καιρό να γράψω εδώ..τη Δευτέρα ειχαμε υπερηχο η μπέμπα 1325 γραμμάρια ολα καλά είχε κ λοξυγγα εκείνη την ώρα.

Το Σάββατο έχω κλείσει για ντοπλερ αν κ ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατι ότι βλέπουμε εκεί το βλέπει κ εκείνος αλλα αν θελω εγω να το κάνω. Είμαι σε δίλημμα μήπως πάρω να το ακυρώσω γιατι εδω είναι κ κάπως ακριβό αλλα δεν ξερω 

Από προϊόντα καθαρισμού κλπ για το μωρό εχω παραγγείλει της pharmasept. 

Γειά σου κορίτσι μου!! Καιρό έχουμε να σε δούμε!! Πολύ καλό το βάρος της μικρούλας σας. Εγώ θα έλεγα να το κάνεις το ντομπλερ. Είναι πια στις βασικές εξετασεις που πρέπει να γίνονται. Και γω pharmasept πήρα αυτή τη φορά. Στο πρώτο είχα πάρει frezyderm.

Λοιπον κορίτσια πήγα σήμερα σούπερ μάρκετ και γέμισα το καροτσι με όλα τα πρωτεινουχα και γκουρμεριαρικα:-P Πήρα βρώμη που πίνω με γάλα εδώ και 2 εβδομάδες. Μαρμελάδα βιολογική με μαυροσταφυλο, βατόμουρα κα χωρίς ζάχαρη, φρυγανιές ολικής, φρυγανιές με χαρουπι, μπάρες με φυστίκια και ηλιοσπορος και γιαούρτια τα super spoon high protein Με μυρτιλο, cranberry κα φρούτα. Επίσης ξεκίνησα να τρώω και πάλι αυγουλακια γιατί τα είχα κόψει για ένα διάστημα. Επίσης τρώω πολύ μπρόκολο και παντζάρι (απ την αρχή αυτά λόγω και χαμηλού αιματοκρίτη). Παρεπιπτοντως ο αιματοκριτης ανέβηκε στο 30,2!!ο γιατρός μου είπε ότι ανεβαίνει προς το τέλος. @elpida2019νομίζω εσύ είχες θέμα με αναιμια ε;; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Κοτόπουλο να τρως πολύ και αυγουλάκια!

Κ γαλα αμυγδαλου, βοηθαει στη d3 κ φυσικα στο ασβεστιο! Αααα κ μεγαλες σσρδελιτσες ψητες! Εγω δεν εχω παρει ακομη για αυτο συμπληρωμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!! Καιρό έχουμε να σε δούμε!! Πολύ καλό το βάρος της μικρούλας σας. Εγώ θα έλεγα να το κάνεις το ντομπλερ. Είναι πια στις βασικές εξετασεις που πρέπει να γίνονται. Και γω pharmasept πήρα αυτή τη φορά. Στο πρώτο είχα πάρει frezyderm.

Λοιπον κορίτσια πήγα σήμερα σούπερ μάρκετ και γέμισα το καροτσι με όλα τα πρωτεινουχα και γκουρμεριαρικα:-P Πήρα βρώμη που πίνω με γάλα εδώ και 2 εβδομάδες. Μαρμελάδα βιολογική με μαυροσταφυλο, βατόμουρα κα χωρίς ζάχαρη, φρυγανιές ολικής, φρυγανιές με χαρουπι, μπάρες με φυστίκια και ηλιοσπορος και γιαούρτια τα super spoon high protein Με μυρτιλο, cranberry κα φρούτα. Επίσης ξεκίνησα να τρώω και πάλι αυγουλακια γιατί τα είχα κόψει για ένα διάστημα. Επίσης τρώω πολύ μπρόκολο και παντζάρι (απ την αρχή αυτά λόγω και χαμηλού αιματοκρίτη). Παρεπιπτοντως ο αιματοκριτης ανέβηκε στο 30,2!!ο γιατρός μου είπε ότι ανεβαίνει προς το τέλος. @elpida2019νομίζω εσύ είχες θέμα με αναιμια ε;; 

Γεια σας κορίτσια μου. Εγω εχω θέμα με αναιμια. Λόγω Εμετών δεν κάνω την διατροφή που περιγράφεται. Κυρίως τρώω ότι δέχεται το στομάχι μου. Και εμένα μ είπε πως μπορεί προς το τέλος να ανέβει το ελπίζω και το εύχομαι γιατί με φαγητό έχω τσακωθεί και τα σκευάσματα με πειράζουν δυστυχώς. Τα δικά μου νέα είναι ότι είμαι 29 και πέντε σήμερα προχθές πήγα γιατρό ή μπέμπα είναι 1400 γρμ. Σε δύο εβδομάδες ντομπλερ. Τράχηλος σταθερός στα 3εκ αλλά δεν καθησυχάζουμε όπως μ είπε γιατί είναι επικίνδυνος από δω και πέρα. Ξεκούραση κλπ κλπ. Βαλεντίνη μ κάτι ανέφερες για μικρή κοιλιά ε? Αν δεις τη δική μ θα πάθεις σοκ!!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πότε τα τρώτε όλα αυτά; Εγώ ξυπνάω, τρώω πρωινό και μετά περιμενω τουλάχιστον 2 ώρες για να πάρω τον σίδηρο! Περιμένω άλλες 2 ώρες για να φάω μεσημεριανό και παίρνω κατευθείαν το ασβέστιο! Μετά από κάνα δίωρο τρώω φρούτα, παίρνω το μαγνήσιο και για βραδινό τρώω γάλα με δημητριακά ή τοστ ολικής άλεσης, παίρνω το σαλοσπιρ και μένω νηστική άλλες 2-3 ώρες για να πιω πάλι τον σίδηρο πριν κοιμηθώ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

@vivi.nik. η εξέταση nst είναι ο καρδιοτοκογράφος έτσι; το κάνουμε όλες κ πάντα; την τρίτη πάω ευτυχώς έκατσε κοντά

 Πάντως πολύ καλές διατροφές κάνετε μου ανοίξατε την όρεξη

ναι ναι, ο καρδιοτοκογραφος! ειδικα προς το τελος γινεται συχνα, για να βλεπουν και την κινητικοτητα του μωρου και τις συσπασεις κλπ.

Χαχα, αγαπαμε μαγειρικη και φαι!

Just now, Mareva είπε:

Κ γαλα αμυγδαλου, βοηθαει στη d3 κ φυσικα στο ασβεστιο! Αααα κ μεγαλες σσρδελιτσες ψητες! Εγω δεν εχω παρει ακομη για αυτο συμπληρωμα. 

σαρδελιτσες μεγαλες ψητες θα φαω το βραδυ! ποσο μου αρεσουν! γαλα αμυγδαλου δεν πηρα ακομη.

Just now, Evoulini24 είπε:

Ρε κορίτσια πότε τα τρώτε όλα αυτά; Εγώ ξυπνάω, τρώω πρωινό και μετά περιμενω τουλάχιστον 2 ώρες για να πάρω τον σίδηρο! Περιμένω άλλες 2 ώρες για να φάω μεσημεριανό και παίρνω κατευθείαν το ασβέστιο! Μετά από κάνα δίωρο τρώω φρούτα, παίρνω το μαγνήσιο και για βραδινό τρώω γάλα με δημητριακά ή τοστ ολικής άλεσης, παίρνω το σαλοσπιρ και μένω νηστική άλλες 2-3 ώρες για να πιω πάλι τον σίδηρο πριν κοιμηθώ!

η διατροφη σου ειναι πεινα για μενα!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...