Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Evoulini24 είπε:

Είσαι 33+4 ή 34+4;; Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το μωράκι σου...ο εμβρυολογος μέτρησε 2.225 κιλά τον δικό μας στις 33 εβδομάδες!! Δεν ξέρω γιατί τον βρίσκει τόσο μεγάλο ο γιατρός σου...εμένα ο εμβρυολογος δε μου είπε κάτι τέτοιο!! Αυτό με την εκατοστιαία θέση δεν το έχω καταλάβει... πού πρέπει να είναι; 

Σήμερα που βγήκε 2500 είμαι 34 κ 5 για την ακρίβεια. Είναι μεγάλος στα φυσιολογικά πλαίσια. 73% δηλαδή λίγο πάνω από τον μέσο όρο.ενω ο εμβρυολογος τον βρήκε 37% δηλαδή λίγο κάτω από τον μέσο όρο. Τίποτα όσο το σκέφτομαι μου φαίνεται ότι ο εμβρυολογος μου είπε τελικά μλκιες.γιατι το πόρισμα του ,τα γράφει όλα μια χαρά αλλά εμένα μου έλεγε για γερασμένους πλακούντες κ καθηστερημενη αναπτυξη κ ζήτησε κ επανεξέταση χωρίς λόγο κατά την γνώμη μου.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Σήμερα που βγήκε 2500 είμαι 34 κ 5 για την ακρίβεια. Είναι μεγάλος στα φυσιολογικά πλαίσια. 73% δηλαδή λίγο πάνω από τον μέσο όρο.ενω ο εμβρυολογος τον βρήκε 37% δηλαδή λίγο κάτω από τον μέσο όρο. Τίποτα όσο το σκέφτομαι μου φαίνεται ότι ο εμβρυολογος μου είπε τελικά μλκιες.γιατι το πόρισμα του ,τα γράφει όλα μια χαρά αλλά εμένα μου έλεγε για γερασμένους πλακούντες κ καθηστερημενη αναπτυξη κ ζήτησε κ επανεξέταση χωρίς λόγο κατά την γνώμη μου.

Δηλαδή εμένα τι θεωρείται; Στις 33 εβδομάδες τον μέτρησε 2225 κιλά!! Στο έγγραφο που σου έδωσε τι γράφει για τον πλακούντα; Τι grade; Πάντως εμένα μου φαίνεται τέλειο το μωράκι σου...δεν μπορώ να καταλάβω πού είδε την καθυστερημένη ανάπτυξη... Αθήνα μένεις;; Αν ήθελες μια δεύτερη γνώμη, θα σου πρότεινα τον κύριο Παφιλη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Δηλαδή εμένα τι θεωρείται; Στις 33 εβδομάδες τον μέτρησε 2225 κιλά!! Στο έγγραφο που σου έδωσε τι γράφει για τον πλακούντα; Τι grade; Πάντως εμένα μου φαίνεται τέλειο το μωράκι σου...δεν μπορώ να καταλάβω πού είδε την καθυστερημένη ανάπτυξη... Αθήνα μένεις;; Αν ήθελες μια δεύτερη γνώμη, θα σου πρότεινα τον κύριο Παφιλη!

Όχι Θεσσαλονίκη. Μια χαρά είναι το δικό σου. Είναι grade 2 αλλά από την στιγμή που αιματωνεται καλά ο ομφάλιος είναι μια χαρά για την ηλικία κύησης. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 Μια χαρά είναι το μωράκι σου δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο σε υποβάλλουν σε τέτοιο άγχος δηλαδή αποκλείεται απλά να είναι ένα μεγαλόσωμο μωρό αφού το παιδί τα πάει καλά και αναπτύσσεται τι τους φταίει...δεν ξέρω τι να πιστέψω με αυτούς τους γιατρούς έχω ακούσει και παιδιά να γεννιούνται 4.500 και 5.000 κιλά και μια χαρά παλικάρια 2 μέτρα είναι...αν παρόλα αυτά αγχωνεσαι τοσο άλλαξε εμβρυολόγο αν και θα σου έλεγα να ακούς τον γιατρό σού λιιιγο παραπάνω...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 Μια χαρά είναι το μωράκι σου δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο σε υποβάλλουν σε τέτοιο άγχος δηλαδή αποκλείεται απλά να είναι ένα μεγαλόσωμο μωρό αφού το παιδί τα πάει καλά και αναπτύσσεται τι τους φταίει...δεν ξέρω τι να πιστέψω με αυτούς τους γιατρούς έχω ακούσει και παιδιά να γεννιούνται 4.500 και 5.000 κιλά και μια χαρά παλικάρια 2 μέτρα είναι...αν παρόλα αυτά αγχωνεσαι τοσο άλλαξε εμβρυολόγο αν και θα σου έλεγα να ακούς τον γιατρό σού λιιιγο παραπάνω...

Το πρόβλημα σε εμένα είναι ο διαβήτης κύησης.γιαυτο κ η αναστάτωση. Μη συγκρίνεται εσείς τα μωρά σας εμένα θέλουν να καταλάβουν αν το έχει επηρεάσει ο δκ. Όσο για τον εμβρυολογο έχεις δίκιο νομίζω με αναστάτωσε χωρίς λογο. Δεν έχουν καμία συνοχή κ συνέπεια αυτά που μου είπε. Όσο κοιτάζω τους υπερήχους μου κ το ιστορικό μου ,τα ντοπλερ κτλ και τα δικά του πορισματα μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος επανεξέτασης ειδικά από την στιγμή που θα με δει σε δύο βδομάδες ξανά με ντοπλερ ο μαιευτήρας μου.

Just now, Evoulini24 είπε:

Είσαι 33+4 ή 34+4;; Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το μωράκι σου...ο εμβρυολογος μέτρησε 2.225 κιλά τον δικό μας στις 33 εβδομάδες!! Δεν ξέρω γιατί τον βρίσκει τόσο μεγάλο ο γιατρός σου...εμένα ο εμβρυολογος δε μου είπε κάτι τέτοιο!! Αυτό με την εκατοστιαία θέση δεν το έχω καταλάβει... πού πρέπει να είναι; 

Αχ καλέ τι λέω 33 και 5 είμαι.αιντε ζαλίστηκα.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Το πρόβλημα σε εμένα είναι ο διαβήτης κύησης.γιαυτο κ η αναστάτωση. Μη συγκρίνεται εσείς τα μωρά σας εμένα θέλουν να καταλάβουν αν το έχει επηρεάσει ο δκ. Όσο για τον εμβρυολογο έχεις δίκιο νομίζω με αναστάτωσε χωρίς λογο. Δεν έχουν καμία συνοχή κ συνέπεια αυτά που μου είπε. Όσο κοιτάζω τους υπερήχους μου κ το ιστορικό μου ,τα ντοπλερ κτλ και τα δικά του πορισματα μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος επανεξέτασης ειδικά από την στιγμή που θα με δει σε δύο βδομάδες ξανά με ντοπλερ ο μαιευτήρας μου.

Αχ καλέ τι λέω 33 και 5 είμαι.αιντε ζαλίστηκα.

Δε νομίζω πάντως ότι έχει επηρεαστεί από τον διαβήτη... έχουμε λίγες μέρες διαφορά και είναι σχεδόν στο ίδιο βάρος τα μωράκια! Μια χαρά είναι, βλακείες σου λέει νομίζω...άκου τον γιατρό σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Δε νομίζω πάντως ότι έχει επηρεαστεί από τον διαβήτη... έχουμε λίγες μέρες διαφορά και είναι σχεδόν στο ίδιο βάρος τα μωράκια! Μια χαρά είναι, βλακείες σου λέει νομίζω...άκου τον γιατρό σου!!

ας το ελπίσουμε Εύα μου. μπορεί να θέλει λίγο κ ο γιατρός να με σπρώξει στην καισαρική γιατί φοβάται

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

ας το ελπίσουμε Εύα μου. μπορεί να θέλει λίγο κ ο γιατρός να με σπρώξει στην καισαρική γιατί φοβάται

Κοίτα νομίζω ότι όταν η γυναίκα έχει διαβήτη κύησης την παροτρύνουν οι γιατροί για καισαρική.. νταξει κι έτσι να γίνει δεν τρέχει κάτι! Το μωράκι κι εσύ να είστε υγιείς.. αυτό έχει σημασία!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια πολύ ησυχία έχει πέσει που χαθήκατε? Εγώ σήμερα νομίζω πως έχω κάποιες συσπάσεις κάθε φορά που σηκώνομαι όρθια και έχω φοβηθεί έχω πιάσει τον καναπέ για τα καλά...βεβαια κουράστηκα το πρωί λίγο...για πείτε μου εσείς έχετε καταλάβει και αν ναι κάθε μέρα καταλαβαίνετε και πόσες? 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Basiliki92 είπε:

Γεια σας κορίτσια πολύ ησυχία έχει πέσει που χαθήκατε? Εγώ σήμερα νομίζω πως έχω κάποιες συσπάσεις κάθε φορά που σηκώνομαι όρθια και έχω φοβηθεί έχω πιάσει τον καναπέ για τα καλά...βεβαια κουράστηκα το πρωί λίγο...για πείτε μου εσείς έχετε καταλάβει και αν ναι κάθε μέρα καταλαβαίνετε και πόσες? 

Εγώ κάνω κάθε μέρα συσπάσεις στην δουλειά. Τώρα πόσες δεν ξέρω. Αρκετές νομίζω. Επίσης όταν κατουριεμαι νιώθω ότι πετρώνει η κοιλιά μου η όταν πίνω πολύ νερό η βαρύνει το στομάχι μου. Νομίζω ότι τέτοιες είχα από την αρχή τις εγκυμοσύνης απλα τώρα έχουν γίνει πιο συχνές.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 σε ευχαριστώ πολύ έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις και εγώ σήμερα έφαγα και βαριά...καλα όταν με ενοχλεί το έντερο δεν το συζητώ νιώθω πόνο και βάρος χαμηλά..εγω δεν έχω κάθε μέρα πάντως...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 σε ευχαριστώ πολύ έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις και εγώ σήμερα έφαγα και βαριά...καλα όταν με ενοχλεί το έντερο δεν το συζητώ νιώθω πόνο και βάρος χαμηλά..εγω δεν έχω κάθε μέρα πάντως...

Σκέψου ότι δεν ήξερα ότι αυτό είναι συσπάσεις.χαχαχα. λογικά όσο προχωραει η εγκυμοσύνη θα έχουμε περισσότερες κ πιο έντονες.οταν νιώθεις έτσι εσύ ξάπλα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά έχω κόψει τελείως το περπάτημα κ την ορθοστασία.προσπαθω λίγο να κινηθώ μετά τα γεύματα στο πολύ χαλαρό για να πέφτει το ζάχαρο αλλά κατά τα άλλα μόνο καθιστη κ στο σπίτι ξάπλα.βεβαια ο γιατρός δεν μου έχει δώσει κάποια συμβουλή ούτε το έχουμε συζητήσει κιόλας. Μου λέει ότι ο τράχηλος μου είναι κλειστός οπότε όλα καλά κ έτσι δεν αλλάζω κάτι. Επίσης αν κατουριεμαι κ αργω να πάω νιώθω καμιά φορά ένα κάθετο μικροπονακι.ισως θα έπρεπε να περπατάω κάνα τεταρτακι την μέρα για εξάσκηση.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου!! Εγώ τον τελευταίο καιρό αισθάνομαι το μωρό συνέχεια να γυρίζει, να κάνει εξογκωματα και να κλωτσάει.. Τόσο που με πιέζει η κοιλιά και δυσφορω..πιστευω να μην είναι συσπάσεις και γω να νομίζω αλλα:oops:Σε 10 μέρες θα ξεκινήσω να κάνω και nst οπωτε θα μου λυθεί και η απορια8). Πολλές φορές τη μέρα αισθάνομαι χαμηλά κάτω βάρος.. Και κάθομαι στο καναπέ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς κ εγώ κορίτσια όσο μεγαλώνει το μωρό κάπως πιέζομαι είναι όλα μαζί πιστεύω!!!Να στε καλα ξεκαθάρισαν κάπως στο μυαλό μου την προηγούμενη βδομάδα τις καταλάβαινα στο περπάτημα και από τότε δεν ξανάπηγα φοβήθηκα μου είπε ο γιατρός οπότε αισθάνομαι έτσι να σταματάω λίγο...σημερα όμως παραγίνε το κακο κ έπιασα καναπέ!!!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...