Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

On 24/3/2021 at 1:19 ΜΜ, valentina23 είπε:

Καποιε φορές γουλιες και κάποιες άλλες μεγάλη ποσότητα.. Δηλαδή βλέπω το γάλα να ρέει δίπλα απ το στοματάκι.. Κάποιες φορές κάνει και πίδακα.. Θέλω να πιστεύω ότι είναι το περίσσευμα γιατί τη βλέπω έχει γίνει τετράγωνη.. Μου χει κάνει και 2, 3 φορές ρουκέτα.. 

Τωρα με απασχολεί και ο αφαλος της!! Είναι προς τα έξω.. Εσάς πως είναι;; Από βδομάδα πάω παιδίατρο. 

Εμάς είναι κανονικός ο αφαλός! Προς τα μέσα! 

1 hour ago, valentina23 είπε:

Αχ μπράβο!! 1 μέρα έχουμε διαφορά!! Εμείς Τετάρτη σαραντιζουμε. Και γω πήρα το νουμ 2..Την Δευτέρα θα πάρω τηλ παιδίατρο να πάμε. Πάντως έχει 2 μέρες τώρα απίστευτη γκρίνια.. Όλο το βράδυ είμαι αυπνη!! Μαζεύει συνέχεια τα ποδαράκια της και πονάει. Κολικούς θα έχει. Είναι όλο στα χέρια άμα τη βάζω κάτω ξυπνάει και κλαίει. 

Μπορεί να μην είναι κολικοί! Κι εμάς σφίγγεται, κοκκινίζει και γκρινιάζει αλλά για να κάνει κακά! Μετά ηρεμεί! Και δεν είναι και δυσκοιλιος... κάνει 3 φορές τη μέρα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Αχ μπράβο!! 1 μέρα έχουμε διαφορά!! Εμείς Τετάρτη σαραντιζουμε. Και γω πήρα το νουμ 2..Την Δευτέρα θα πάρω τηλ παιδίατρο να πάμε. Πάντως έχει 2 μέρες τώρα απίστευτη γκρίνια.. Όλο το βράδυ είμαι αυπνη!! Μαζεύει συνέχεια τα ποδαράκια της και πονάει. Κολικούς θα έχει. Είναι όλο στα χέρια άμα τη βάζω κάτω ξυπνάει και κλαίει. 

Νομίζω είναι της ηλικιας τους τώρα αυτά.πεινανε κ τρώνε παραπάνω αποτι αντέχουν γι'αυτό. Κ εμένα έγινε γκρινιαρουλης από εκεί που ήταν πολύ ήσυχος τώρα έχει νευρακια.τον καταφέρνω κ ηρεμει με λίγο μασάζ στην κοιλιά.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα κι εγώ την Τετάρτη με καισαρική. 3055 ο μικρός. Τώρα παλεύουμε με το θηλασμό. Τρώει πολύ ώρα μέχρι που το παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλά δεν έχω καταφέρει να το ρεψω. Και ανησυχώ μήπως δεν τρώει όσο πρέπει η μήπως πάθει τπτ που δεν ρευεται. Η καθεμία εδω μας λέει τη δική της εκδοχή οπότε δεν έχω βγάλει άκρη

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα κι εγώ την Τετάρτη με καισαρική. 3055 ο μικρός. Τώρα παλεύουμε με το θηλασμό. Τρώει πολύ ώρα μέχρι που το παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλά δεν έχω καταφέρει να το ρεψω. Και ανησυχώ μήπως δεν τρώει όσο πρέπει η μήπως πάθει τπτ που δεν ρευεται. Η καθεμία εδω μας λέει τη δική της εκδοχή οπότε δεν έχω βγάλει άκρη

Εμένα δεν μου ρευοταν με αποκλειστικό τόσο μικρό μετά που αρχίζουν οι ποσότητες θα ρευετε.με το ξένο θέλει ρεψιμο.να σου ζήσει γερό κ τυχερό να είναι!!!

 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα κι εγώ την Τετάρτη με καισαρική. 3055 ο μικρός. Τώρα παλεύουμε με το θηλασμό. Τρώει πολύ ώρα μέχρι που το παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλά δεν έχω καταφέρει να το ρεψω. Και ανησυχώ μήπως δεν τρώει όσο πρέπει η μήπως πάθει τπτ που δεν ρευεται. Η καθεμία εδω μας λέει τη δική της εκδοχή οπότε δεν έχω βγάλει άκρη

Να σου ζήσει το μωράκι!! Τώρα στην αρχή είναι το πρωτογαλα. Στην 3η μέρα κατεβαίνει το γάλα. Γενικά έχω ακούσει ότι μπορεί και να μην ρευονται στο θηλασμό. Είναι πολύ εύπεπτο το γάλα. Εμείς 36 ημερών. Τρώει πολύ και πάλι δύσκολα ρευεται.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, valentina23 είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι!! Τώρα στην αρχή είναι το πρωτογαλα. Στην 3η μέρα κατεβαίνει το γάλα. Γενικά έχω ακούσει ότι μπορεί και να μην ρευονται στο θηλασμό. Είναι πολύ εύπεπτο το γάλα. Εμείς 36 ημερών. Τρώει πολύ και πάλι δύσκολα ρευεται.. 

Κ εμένα όταν φάει πολύ δυσκολεύεται να ρευτει κ μετά νωρίς το πρωί κατά τις 5-6 αρχίζει να κάνει γρρ γρρ σα δυσφορία. Του κάνω μασάζ με τον αντίχειρα κ τον δείκτη στην κοιλιά αρκετά βαθύ η τον βάζω με την κοιλιά στο γόνατο κ του χαϊδεύω την πλατη.μετα το γεύμα του θα είναι μόνο στήθος και έτσι στο μεθεπόμενο γεύμα έχει κάνει κακακια κ μπόλικα.μετα συνέρχεται κ το βράδυ πάλι γίνεται πειναλας δεν του φτάνει το φαι. Πάντως εμετουλη κάνει κ εμένα. Ειδικά άμα φάει πολύ.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86αυτό είναι το κακό με το θηλασμό. Δεν ξέρεις πόσο τρώει. Εμένα που είναι και γκρινιάρα θέλει όλο στήθος. Γι αυτό πιστεύω μετά βγάζει το περίσσευμα. Ανυπομονώ τη Δευτέρα να ποαμε παιδίατρο. Αν και στις 10 μέρες που είχα πάει είχε ανακτήσει και με το παραπάνω το βάρος του μαιευτηριου. Νομίζω ότι τρώει παραπάνω απ όσο πρέπει. Πάντως το χω άγχος. Πεινάει;; χόρτασε;;; θέλει κι άλλο;;; όταν νυσταζει θέλει το στήθος πιπίλα για να κοιμηθεί. Με το που τη βάζω δεν προλαβαίνει να πιπιλησει..πέφτει ξερή:-|

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Mighty86αυτό είναι το κακό με το θηλασμό. Δεν ξέρεις πόσο τρώει. Εμένα που είναι και γκρινιάρα θέλει όλο στήθος. Γι αυτό πιστεύω μετά βγάζει το περίσσευμα. Ανυπομονώ τη Δευτέρα να ποαμε παιδίατρο. Αν και στις 10 μέρες που είχα πάει είχε ανακτήσει και με το παραπάνω το βάρος του μαιευτηριου. Νομίζω ότι τρώει παραπάνω απ όσο πρέπει. Πάντως το χω άγχος. Πεινάει;; χόρτασε;;; θέλει κι άλλο;;; όταν νυσταζει θέλει το στήθος πιπίλα για να κοιμηθεί. Με το που τη βάζω δεν προλαβαίνει να πιπιλησει..πέφτει ξερή:-|

Πάλι καλά που έχεις παιδίατρο γιατί είναι άγχος όλο αυτό θα έπρεπε να σε έχει από πιο κοντά.εγω είμαι συνέχεια στα τηλέφωνα κ έρχεται κ από το σπίτι κ πάλι νιώθω όλα λάθος τα κάνω.πιστευω δεν είναι τόσο φοβερό που κάνουν εμετό πάντως στην παρούσα φαση.κ εμενα κ το δικό μου βγάζει όχι μόνο το ξένο. Κ την φόρμουλα που μπορώ να την ελέγξω πάλι αυτός αν ζητάει κ κλαίει είμαι αναγκασμένη να δώσω οπότε αυτός παλι το βγαζει.κ που ρευεται παλι το βγαζει.ειναι τώρα μάλλον κομβικό σημείο ανάπτυξης

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Γέννησα κι εγώ την Παρασκευή το απόγευμα μετά από εναν πολύωρο εξαντλητικό φυσιολογικό τοκετό που έφερε όμως στην αγκαλιά μου το δεύτερο παιδάκι μου! Είχα δίπλα μου τον άντρα μου, κ με πολλή υπομονή κ δύναμη τα καταφέραμε! Τώρα τον έχω συνεχώς δίπλα μου, θηλάζει και είναι ένας γλύκας! Ανυπομονούμε αύριο να γυρίσουμε σπιτάκι μας να γίνει κ η 1η γνωριμία με τον μεγαλο του αδερφό που τον περιμένει με ανοιχτές αγκάλες! Τα φιλιά μου σε όλες σας!!! 

15 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86αυτό είναι το κακό με το θηλασμό. Δεν ξέρεις πόσο τρώει. Εμένα που είναι και γκρινιάρα θέλει όλο στήθος. Γι αυτό πιστεύω μετά βγάζει το περίσσευμα. Ανυπομονώ τη Δευτέρα να ποαμε παιδίατρο. Αν και στις 10 μέρες που είχα πάει είχε ανακτήσει και με το παραπάνω το βάρος του μαιευτηριου. Νομίζω ότι τρώει παραπάνω απ όσο πρέπει. Πάντως το χω άγχος. Πεινάει;; χόρτασε;;; θέλει κι άλλο;;; όταν νυσταζει θέλει το στήθος πιπίλα για να κοιμηθεί. Με το που τη βάζω δεν προλαβαίνει να πιπιλησει..πέφτει ξερή:-|

Κοριτσάκι μου να μην ανησυχείς ότι τρώει παραπάνω το μωρο. Ειδικά με το θηλασμό που θέλει επιπλέον κόπο, ξέρει εκείνο πόσο χρειάζεται. Προφανώς βιάζεται να μεγαλωσει η μικρούλα σου, θα αφρατεψει σε χρόνο ρεκόρ! Ο μικρός μου το πρώτο 24ωρο ήταν κάπως πιο ληθαργικος, από χθες πήρε μπρος κ εκείνος κ διεκδικεί στήθος συνεχώς! Έχω περιέργεια να δω με τι βάρος θα φύγουμε απ το μαιευτήριο. Αλλά μας εχω εμπιστοσύνη! 

On 27/3/2021 at 5:27 ΠΜ, georgia1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα κι εγώ την Τετάρτη με καισαρική. 3055 ο μικρός. Τώρα παλεύουμε με το θηλασμό. Τρώει πολύ ώρα μέχρι που το παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλά δεν έχω καταφέρει να το ρεψω. Και ανησυχώ μήπως δεν τρώει όσο πρέπει η μήπως πάθει τπτ που δεν ρευεται. Η καθεμία εδω μας λέει τη δική της εκδοχή οπότε δεν έχω βγάλει άκρη

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου!! Να είναι γερός και χαρουμενος! Και καλούς θηλασμούς τωρα! Μην ανησυχείς για το ρεψιμο, τα μωρά που θηλάζουν σπάνια ρευονται, γιατί δεν καταπινουν αέρα, όπως απ το μπουκάλι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@vivi.nik. Να σου ζήσει!!! Φεύγοντας απ το μαιευτήριο πάντα χάνουν λίγα γραμμάρια μην σε ανυσηχει.Αχ θα ανυπομονεί και το πρώτο σου παιδάκι να δει το αδερφάκι του!! Με το καλό να πάτε σπίτι σας Ν ανταμωσετε όλοι μαζί. Το θέμα μου είναι γουλιες σε ποσότητα που βγάζει :confused:Από βάρος έχει γίνει θρεφταρι πάντως!!

Κορίτσια γέννησαμε όλες;;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@vivi.nik. Να σου ζήσει!!! Φεύγοντας απ το μαιευτήριο πάντα χάνουν λίγα γραμμάρια μην σε ανυσηχει.Αχ θα ανυπομονεί και το πρώτο σου παιδάκι να δει το αδερφάκι του!! Με το καλό να πάτε σπίτι σας Ν ανταμωσετε όλοι μαζί. Το θέμα μου είναι γουλιες σε ποσότητα που βγάζει :confused:Από βάρος έχει γίνει θρεφταρι πάντως!!

Κορίτσια γέννησαμε όλες;;;; 

Σ ευχαριστώ πολύ!!! 

Έτσι έβγαζε κ ο μεγάλος μου κ σιγά σιγά ωρίμασε το γατσρεντερικο κ σταμάτησε από μόνο του. Η παιδίατρος μας είχε πει απλώς να αποφεύγουμε να τον θηλάζω μέσα στην επόμενη ώρα μετά τη ρουκέτα. Αν είναι μόνο γουλιά κιόλας, ούτε καν αυτό δεν χρειάζεται. Σιγά σιγά θα στρώσει από μόνο του! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, vivi.nik. είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!!! 

Έτσι έβγαζε κ ο μεγάλος μου κ σιγά σιγά ωρίμασε το γατσρεντερικο κ σταμάτησε από μόνο του. Η παιδίατρος μας είχε πει απλώς να αποφεύγουμε να τον θηλάζω μέσα στην επόμενη ώρα μετά τη ρουκέτα. Αν είναι μόνο γουλιά κιόλας, ούτε καν αυτό δεν χρειάζεται. Σιγά σιγά θα στρώσει από μόνο του! 

Εμενα το αντίθετο συμβαίνει.. Όταν βγάζει ψάχνει μανιωδώς για να ξαναφαει!!παντως έχει καλυτερέψει από την πρώτη μέρα.. Φυσικά πάλι βγάζει αλλά όχι τόσο... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομαδουλα .. 

On 27/3/2021 at 5:27 ΠΜ, georgia1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα κι εγώ την Τετάρτη με καισαρική. 3055 ο μικρός. Τώρα παλεύουμε με το θηλασμό. Τρώει πολύ ώρα μέχρι που το παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλά δεν έχω καταφέρει να το ρεψω. Και ανησυχώ μήπως δεν τρώει όσο πρέπει η μήπως πάθει τπτ που δεν ρευεται. Η καθεμία εδω μας λέει τη δική της εκδοχή οπότε δεν έχω βγάλει άκρη

Να σου ζήσει..κοριτσάκι μου.. γερο και δυνατό.. θα συμφωνήσω σε οτι ειπαν τα κορίτσια! Καλούς θηλασμούς ♡

Εγω παντως εχω προσεξει κυρίως όταν του δίνω τον αριστερό μαστο γουργουριζει η μυτούλα και του βγαίνει γαλα απο το ρουθουνακι κατι που δε συμβαίνει όταν ειναι στον δεξί μαστο .. μεχρι στιγμης δεν θηλάζω αποκλειστικά σίγουρα όμως στη φόρμουλα θελει καλο ράψιμο.εμενα και να ρευτει 2 κ 3 φορες στο επόμενο ξύπνημα σίγουρα θα ξαναρευτει ή θα βγάλει.. ενω γουργουριζει αρκετά.. 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!Τι κάνετε πως τα πάτε με τον θηλασμό? Εγώ αντλώ από το θήλαστρο και εννοείται την βάζω και στο στήθος γιατί πονάνε αρκετά οι θήλες μου οπότε το έχω ρυθμίσει έτσι ώστε να ηρεμούν και λίγο...επισης έτσι ελέγχω και πόσο πίνει γιατί στο στήθος κουράζεται και κοιμάται επάνω κ μετά από λίγο γκρινιάζει κ θέλει πάλι...το βράδυ ξυπνάμε 2 φορές εσάς πόσες φορές ξυπνάνε την νύχτα?θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε ακόμα κατακράτηση υγρών γιατί εμένα πρηζονται  οι ασταγαλοι μου κα χέρια μου είναι ακόμα πρησμένα...και 2 3 φορές είχα και ακράτεια ούρων :mad:για πείτε μου και εσείς...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!!Τι κάνετε πως τα πάτε με τον θηλασμό? Εγώ αντλώ από το θήλαστρο και εννοείται την βάζω και στο στήθος γιατί πονάνε αρκετά οι θήλες μου οπότε το έχω ρυθμίσει έτσι ώστε να ηρεμούν και λίγο...επισης έτσι ελέγχω και πόσο πίνει γιατί στο στήθος κουράζεται και κοιμάται επάνω κ μετά από λίγο γκρινιάζει κ θέλει πάλι...το βράδυ ξυπνάμε 2 φορές εσάς πόσες φορές ξυπνάνε την νύχτα?θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε ακόμα κατακράτηση υγρών γιατί εμένα πρηζονται  οι ασταγαλοι μου κα χέρια μου είναι ακόμα πρησμένα...και 2 3 φορές είχα και ακράτεια ούρων :mad:για πείτε μου και εσείς...

Εμένα κοιμάται γύρω στη 1 μετά ξυπνάει 330-4 η και 5(δεν έχει στανταρτ) κ ξαναξυπναει 7. Είναι 5 εβδομάδων ο δικός μου.δεν ξέρω αν του έχω καλό πρόγραμμα είμαι μπερδεμένη αρκετά με την διατροφή του γιατί πρώτα θηλάζω κάνα μισάωρο το οποίο μπορεί να μας πάρει κ τρία τέταρτα και μετά μπιμπερο κ μετά άντε μισή ώρα να ρευτει κτλ να το αλλάξω λίγο μια ταλαιπωρία.το βράδυ που θα ξυπνήσει εκεί μεταξύ 3-5 του δίνω μόνο ξένο κ το πρωί στις 7 μόνο στήθος τρώει ακατάστατα το πρωί σταματάει κοιμάται κτλ μέχρι τις 10 που θα πιει πάλι φόρμουλα.κ μετά κάθε 2.30 ώρες θηλάζω κ μετά φορμουλα. 

Εσάς πως πάνε τα ωράρια σας;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...