Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Mighty86 είπε:

Εμένα κοιμάται γύρω στη 1 μετά ξυπνάει 330-4 η και 5(δεν έχει στανταρτ) κ ξαναξυπναει 7. Είναι 5 εβδομάδων ο δικός μου.δεν ξέρω αν του έχω καλό πρόγραμμα είμαι μπερδεμένη αρκετά με την διατροφή του γιατί πρώτα θηλάζω κάνα μισάωρο το οποίο μπορεί να μας πάρει κ τρία τέταρτα και μετά μπιμπερο κ μετά άντε μισή ώρα να ρευτει κτλ να το αλλάξω λίγο μια ταλαιπωρία.το βράδυ που θα ξυπνήσει εκεί μεταξύ 3-5 του δίνω μόνο ξένο κ το πρωί στις 7 μόνο στήθος τρώει ακατάστατα το πρωί σταματάει κοιμάται κτλ μέχρι τις 10 που θα πιει πάλι φόρμουλα.κ μετά κάθε 2.30 ώρες θηλάζω κ μετά φορμουλα. 

Εσάς πως πάνε τα ωράρια σας;

Εμένα ξυπνάει 2 φορές το βράδυ.. δινω γάλα που έχω αντλήσει κατά τις 12 μετά θα ξυπνήσει πάλι 2 με 3 δίνω πάλι αντλημενο μετά ξυπνάει 5 με 6 ανάλογα πάλι θα δώσω αντλημενο και μετά κοιμάται μέχρι τις 10.30...γενικα εγώ προσπαθώ το βράδυ να δίνω αντλημενο γάλα με το μπουκάλι για να ελέγχω το ποσό τρώει κ για να κοιμάται κ πιο ήσυχα γιατί γενικά το στήθος την βλέπω ότι το βράδυ το ζητάει για παρηγοριά κ για να νανουριζεται οπότε δίνω μόνο μπουκάλι το βράδυ σήμερα την βάζω στήθος...εννοειται ότι κάθε φορά που ξυπνάει το βράδυ αλλάζουμε κ πανα...μας περνει γενικά καμία ώρα το βράδυ για μα φάει να την αλλάξω κ να κοιμηθεί...ετσι το έχω βρει από μόνη μ και έτσι κάνω...αλλα κ εσένα δεν ξυπνάει πολλές φορές νομίζω καλά είναι...εμεις 1 βδομάδα είμαστε.. μας είδε κ παιδίατρος και έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης...εμενα το θήλαστρο με έσωσε διότι πληγωθηκαν οι θηλες κ δεν θα τα είχα καταφέρει θα έδινα ξένο...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια!! Εμένα τρωει 10 το βράδυ μετά 12,μετα 2,μετα 4.30-5, μετα 7 και μετά 9-10 το πρωί. Δεν είναι πάντα στάνταρ όμως. Σήμερα πήγα παιδίατρο. Σαραντιζουμε κιόλας σήμερα!! Είναι πολύ καλή η μπέμπα, σε όλα!! Βγήκαμε 2600 απ το μαιευτήριο και σήμερα στις 40 μέρες είμαστε 4280!!τρωει παραπάνω εξου και οι γουλιες που βγάζει συνέχεια.. Μήκος 56εκ και είχε βγει 48εκ.τωρα θα πάμε σε 20 μέρες για το πρώτο εμβόλιο!! 

@Basiliki92 πως αντέχεις όλο το βράδυ και της αλλάζεις πάνα;; εγώ κοιμάμαι όρθια!! Στις 12 την αλλάζω κι αν είναι πολύ λερωμένη στις 4...προσπαθω να τη θηλάζω Ξάπλα το βράδυ οπωτε μας παίρνει ο ύπνος μετά. Τα βράδια την έχω μαζί μας στο κρεβάτι γιατί μου έβγαζε γουλιες και φοβόμουν να μην πνίγει!! Η κούνια είναι στο δωμάτιο της και στη καλαθουνα που έχω στο δωμάτιο μας έχω να τη βάλω από 20 ημερων(την είχα βρει στο πλάι έτοιμη να πέσει!!!) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Γειά σας κορίτσια!! Εμένα τρωει 10 το βράδυ μετά 12,μετα 2,μετα 4.30-5, μετα 7 και μετά 9-10 το πρωί. Δεν είναι πάντα στάνταρ όμως. Σήμερα πήγα παιδίατρο. Σαραντιζουμε κιόλας σήμερα!! Είναι πολύ καλή η μπέμπα, σε όλα!! Βγήκαμε 2600 απ το μαιευτήριο και σήμερα στις 40 μέρες είμαστε 4280!!τρωει παραπάνω εξου και οι γουλιες που βγάζει συνέχεια.. Μήκος 56εκ και είχε βγει 48εκ.τωρα θα πάμε σε 20 μέρες για το πρώτο εμβόλιο!! 

@Basiliki92 πως αντέχεις όλο το βράδυ και της αλλάζεις πάνα;; εγώ κοιμάμαι όρθια!! Στις 12 την αλλάζω κι αν είναι πολύ λερωμένη στις 4...προσπαθω να τη θηλάζω Ξάπλα το βράδυ οπωτε μας παίρνει ο ύπνος μετά. Τα βράδια την έχω μαζί μας στο κρεβάτι γιατί μου έβγαζε γουλιες και φοβόμουν να μην πνίγει!! Η κούνια είναι στο δωμάτιο της και στη καλαθουνα που έχω στο δωμάτιο μας έχω να τη βάλω από 20 ημερων(την είχα βρει στο πλάι έτοιμη να πέσει!!!) 

Αντε είδες τα έχεις καταφέρει πολύ καλά!!!!

@Basiliki92 δες μήπως πρέπει να αλλάξεις μάρκα πάνες. Οι μπειμπιλινο που του έβαζα εγώ παλιότερα είναι πολύ βαριές κ άλλαζα κάθε τρεις κ λίγο.ουτε να θηλάσει μπορούσε με λίγο κατουρο. Τις άλλαξα κ ηρεμισα.

Εγώ σαραντιζω Κυριακή. Θα το πάτε εκκλησία για ευχή;εμείς έτσι λέμε.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 @Mighty86 Καλά με τις πάνες μπορεί να υπερβάλλω κ εγω λίγο κ να την αλλάζω με το παραμικρό εγώ αγοράζω pampers premium ειμαι πολύ ευχαριστημένη εμένα ενώ τρώει της έρχεται να κάνει κ τα κακα της κιόλας έχει πολύ πλάκα έτσι όπως ζορίζεται οπότε μετά την λυπάμαι να την βάλω έτσι για ύπνο λίγα κάνει βέβαια αλλά κ πάλι αλλαγμα κ πλύσιμο...εμενα η μικρή γεννήθηκε 3310 και 51 εκ. δεν ξέρω πώς τα κατάφερα ...παρολο που έβγαινε στο όριο στους υπέρηχους κ νόμιζα ότι θα είναι τοσοδουλα πήρα βέβαια κ όλο τον μήνα...πάντως είναι πολυ λαιμαργη με το φαγητό ειδικά από το μπιμπερό συνέχεια πνίγεται ...εγω την έχω σε λίκνο δίπλα μου ...οταν σαραντισω έλεγα να φέρω έναν παππούλη στο σπίτι δεν ξέρω κιόλας θα δω...καποιες μου έχουν πει ότι περνούν μιση ευχή κ στις 20 μέρες.. Αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά.. 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !!! 

Εμεις έχουμε σχετικά αστατο πρόγραμμα.. μεχρι 10 11 θηλάζει μετα του δίνω συμπλήρωμα.. θα ξυπνήσουμε 2 ή μια μεσα στο ξημέρωμα.  Αν εχει τσισα δεν τον αλλάζω τη νύχτα. Τον αλλάζω νωρις το πρωι εκτός αν ειναι παρα πολλα . Κακα μην αφήνετε καθολου .. ειναι πολυ ύπουλα .

Εμεις είμαστε 23 ημερων 4 κιλακια δεν εχω μετρήσει ύψος αλλα τα φορμακια πλεον ειναι πολύ οριακά.. γεννήθηκε 3.280 και 51,5 εκ. 

Γενικά ειναι ησυχουλης αλλα αγκαλιτσας με εχει σώσει το mei tai . 

 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Aria konsta είπε:

Καλησπερα !!! 

Εμεις έχουμε σχετικά αστατο πρόγραμμα.. μεχρι 10 11 θηλάζει μετα του δίνω συμπλήρωμα.. θα ξυπνήσουμε 2 ή μια μεσα στο ξημέρωμα.  Αν εχει τσισα δεν τον αλλάζω τη νύχτα. Τον αλλάζω νωρις το πρωι εκτός αν ειναι παρα πολλα . Κακα μην αφήνετε καθολου .. ειναι πολυ ύπουλα .

Εμεις είμαστε 23 ημερων 4 κιλακια δεν εχω μετρήσει ύψος αλλα τα φορμακια πλεον ειναι πολύ οριακά.. γεννήθηκε 3.280 και 51,5 εκ. 

Γενικά ειναι ησυχουλης αλλα αγκαλιτσας με εχει σώσει το mei tai . 

 

Το mei tai βολεύει και εμένα είναι αγκαλιτσας...αλλά μου είπε η παιδίατρος ότι μει ται αφού γίνει 5 μηνών πιο μπροστά θέλει σλινγκ.αλλα μου είπε επίσης αν θέλω να τον βάλω για λίγο είναι οκ.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Το mei tai βολεύει και εμένα είναι αγκαλιτσας...αλλά μου είπε η παιδίατρος ότι μει ται αφού γίνει 5 μηνών πιο μπροστά θέλει σλινγκ.αλλα μου είπε επίσης αν θέλω να τον βάλω για λίγο είναι οκ.

Να σου πω την αλήθεια δε ρώτησα τον γιατρό.. αλλα ξέρω απο αστεράκι οτι ειναι απο την πρώτη μέρα.  Θα ρωτησω ομως μη κανω χαζομάρες.  

 

Κορίτσια.. παει ο μήνας μας .. αυτο ηταν ... ποσες φορες αναπολώ.. καιβπαω στις πρώτες σελίδες μας και διαβαζω .. και μετα συνειδητοποιω πως πέρασε ετσι ο καιρός και σε 3 μηνες θα ανοιχτεί η νέα ομάδα Μαρτίου 2022... 

Σαν χθες μου φαίνεται!!!

  • Μου αρέσει 3

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε? Εμείς κλείσαμε βδομάδα! Σχετικά με το θηλασμό τα πάμε έτσι κ έτσι.. είχε πετρώσει το στήθος μου και είχαν πληγωθεί οι θηλές οπότε έβγαζα με θηλαστρο και του έδινα γιατί πονούσα αλλιώς και 1 γεύμα του έδινα ξένο γιατί δεν προλάβαινα να βγάλω.. τώρα έφτιαξε το πέτρωμα και ξεκίνησα να θηλάζω πάλι εδώ και 2 μέρες. Το θέμα είναι ότι το βράδυ θέλει συνέχεια. Χθες το είχα 12 με 3 στο στήθος και μόλις το άφηνα έκλαιγε. Εσείς πόσο το αφήνετε στο στήθος σε κάθε θηλασμό? Η μαια μου λέει όσο θέλει οπότε θέλει. Η παιδίατρος λέει όχι πιο συχνά από 2 ώρες και το πολύ μισάωρο.. δεν ξέρω ποιον να ακούσω!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia1988 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε? Εμείς κλείσαμε βδομάδα! Σχετικά με το θηλασμό τα πάμε έτσι κ έτσι.. είχε πετρώσει το στήθος μου και είχαν πληγωθεί οι θηλές οπότε έβγαζα με θηλαστρο και του έδινα γιατί πονούσα αλλιώς και 1 γεύμα του έδινα ξένο γιατί δεν προλάβαινα να βγάλω.. τώρα έφτιαξε το πέτρωμα και ξεκίνησα να θηλάζω πάλι εδώ και 2 μέρες. Το θέμα είναι ότι το βράδυ θέλει συνέχεια. Χθες το είχα 12 με 3 στο στήθος και μόλις το άφηνα έκλαιγε. Εσείς πόσο το αφήνετε στο στήθος σε κάθε θηλασμό? Η μαια μου λέει όσο θέλει οπότε θέλει. Η παιδίατρος λέει όχι πιο συχνά από 2 ώρες και το πολύ μισάωρο.. δεν ξέρω ποιον να ακούσω!

Ακριβώς έτσι και εμείς.. η σύμβουλος θηλασμού λεει απεριόριστα στο στήθος ο παιδίατρος μάξιμουμ 15 λεπτά στον κάθε μαστο και μετα ανα 2 ωρες θηλασμο . 

Εγω τον αφήνω απεριόριστα απλα μετα του δίνω συμπλήρωμα, δεν ξερω τι γινεται με την παραγωγή μου και δεν ξερω τι τρωει κι αν χορταίνει. Προς το παρόν πινει και όλο του το συμπλήρωμα.  

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia1988 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε? Εμείς κλείσαμε βδομάδα! Σχετικά με το θηλασμό τα πάμε έτσι κ έτσι.. είχε πετρώσει το στήθος μου και είχαν πληγωθεί οι θηλές οπότε έβγαζα με θηλαστρο και του έδινα γιατί πονούσα αλλιώς και 1 γεύμα του έδινα ξένο γιατί δεν προλάβαινα να βγάλω.. τώρα έφτιαξε το πέτρωμα και ξεκίνησα να θηλάζω πάλι εδώ και 2 μέρες. Το θέμα είναι ότι το βράδυ θέλει συνέχεια. Χθες το είχα 12 με 3 στο στήθος και μόλις το άφηνα έκλαιγε. Εσείς πόσο το αφήνετε στο στήθος σε κάθε θηλασμό? Η μαια μου λέει όσο θέλει οπότε θέλει. Η παιδίατρος λέει όχι πιο συχνά από 2 ώρες και το πολύ μισάωρο.. δεν ξέρω ποιον να ακούσω!

Οι παιδίατροι τα λένε προκειμένου να ξέρουν τι τρώει το παιδί και να είναι σε πρόγραμμα αλλά νομίζω ότι στον αποκλειστικό είναι απίθανο να ακολουθήσει κάποια αυτό το συγκεκριμένο πρόγραμμα με το ρολόι στο χέρι. Πάντως η μαία πρέπει να σου έχει δώσει κ συγκεκριμένες οδηγίες για το πώς θα το ταιζεις δηλαδή να μην σε έχει αφήσει στο κουτουρου κ στο ανεξέλεγκτο.πως θα καταλαβαίνεις δηλαδή αν χόρτασε κ ποτε να αλλάξεις μαστό κτλ.

Οι παιδίατροι είναι κ κατά του να το κοιμηζεις αγκαλια γιατί σου λέει αν φτάσει 10 κιλά πως θα το κοιμηζεις αλλά ρε φίλε το βρεφακι θέλει στοργουλα.πως θα γίνει;;;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάντως η παιδίατρος μου είπε την μέρα να την βάζω στήθος οπότε αυτή ζητάει να μην κρατάω ρολόι...το βράδυ μου είπε αν δεν ξυπνάει μόνη της μαξ στις 4 ώρες να την ξυπνάω κ να την ταιζω...κ απλά να έχω το νου μου στις πάνες που βρέχει...σύμβουλο να σας πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει...οτι μου είχε πει η μαία του γυναικολόγου αλλά και αυτή πάνω κάτω τα ίδια μου είπε.. πιο πολύ ακούω το μωρο μου κ το ένστικτο μου βρε κορίτσια για να μην μπερδευομαι και εγώ...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τελικά όλοι οι παιδίατροι τα ίδια λένε. Ανά δυωρο και 10 λεπτά στο κάθε στήθος. Εγώ δεν την άκουσα. Θηλάζω οπωτε θέλει και έχει τύχει να την έχω στο στήθος και 2 ώρες. Το βράδυ θέλει στήθος αλλιώς δεν κοιμάται.. Το μόνο κακό είναι ότι τόσο φαΐ δεν μπορεί να το χωνέψει και το βγάζει!! Πάντως ο θηλασμός δεν είναι μόνο γάλα, είναι η παρηγοριά, το νανούρισμα, η στοργή. 

Και γω τα premium care παίρνω είμαι πολύ ευχαριστημενη!! Μωρό μαντήλα χρησιμοποιείτε;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Αχ τελικά όλοι οι παιδίατροι τα ίδια λένε. Ανά δυωρο και 10 λεπτά στο κάθε στήθος. Εγώ δεν την άκουσα. Θηλάζω οπωτε θέλει και έχει τύχει να την έχω στο στήθος και 2 ώρες. Το βράδυ θέλει στήθος αλλιώς δεν κοιμάται.. Το μόνο κακό είναι ότι τόσο φαΐ δεν μπορεί να το χωνέψει και το βγάζει!! Πάντως ο θηλασμός δεν είναι μόνο γάλα, είναι η παρηγοριά, το νανούρισμα, η στοργή. 

Και γω τα premium care παίρνω είμαι πολύ ευχαριστημενη!! Μωρό μαντήλα χρησιμοποιείτε;; 

Ναι εγώ χρησιμοποιώ της pampers τα aqua pure αλλά την πλένω σε κάθε αλλαγή πάνας...οντως το στήθος είναι παρηγοριά εμένα το βράδυ το ζητάει επειδή της δίνω με μπουκάλι γάλα που έχω βγάλει και την βλέπω ότι κεντραρει το στήθος συνέχεια κ καμία φορά κ την βάζω λιγο για να ηρεμησει..

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το τι τρώει και πόσο τρώει μόνο από τις πάνες που βρέχει μπορούμε να το δούμε. 1 στήθος δίνω την φορά σε αυτό συμφωνούν και η παιδίατρος και η μαία απλά αν συνεχίσει να πεινάει το ρευω και μετά δίνω το άλλο..

Μωρομαντηλα χρησιμοποιώ αναγκαστικά γιατί στον δικό μου το να του αλλάξω πάνα είναι ένας αγώνας.. κλαίει και χτυπιέται κάθε φορά.. εσάς είναι ήρεμα στην αλλαγή πανας?


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Οι παιδίατροι τα λένε προκειμένου να ξέρουν τι τρώει το παιδί και να είναι σε πρόγραμμα αλλά νομίζω ότι στον αποκλειστικό είναι απίθανο να ακολουθήσει κάποια αυτό το συγκεκριμένο πρόγραμμα με το ρολόι στο χέρι. Πάντως η μαία πρέπει να σου έχει δώσει κ συγκεκριμένες οδηγίες για το πώς θα το ταιζεις δηλαδή να μην σε έχει αφήσει στο κουτουρου κ στο ανεξέλεγκτο.πως θα καταλαβαίνεις δηλαδή αν χόρτασε κ ποτε να αλλάξεις μαστό κτλ.

Οι παιδίατροι είναι κ κατά του να το κοιμηζεις αγκαλια γιατί σου λέει αν φτάσει 10 κιλά πως θα το κοιμηζεις αλλά ρε φίλε το βρεφακι θέλει στοργουλα.πως θα γίνει;;;

Ο δικος μας παιδιατρος πάντως είναι της απεριόριστης αγκαλιάς.. και μου το τόνισε πολλες φορες .  Το παιδι σου θελει αγκαλιές να μη του τις στερείς 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...