Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Basiliki92 τα ίδια χρησιμοποιούμε. Εγώ την βρέχω τοπικά 2-3φορες τη μέρα και το βράδυ μπανακι. Μου έκαναν δώρο μπανιέρα με βάση αλλά δεν με βόλεψε καθόλου.. Είναι πολύ μεγάλη νομίζω. Έχω και μπανακι που μπαίνει στη μπανιέρα ούτε αύτο..τικα καταλήξαμε σε μια βάση βαμβακερή όπου την βάζω στο νιπτηρα(είναι μεγάλος) και της αρέσει πολύ!!!

@georgia1988 ναι ένα στήθος δίνω και γω κάθε φορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, valentina23 είπε:

@Basiliki92 τα ίδια χρησιμοποιούμε. Εγώ την βρέχω τοπικά 2-3φορες τη μέρα και το βράδυ μπανακι. Μου έκαναν δώρο μπανιέρα με βάση αλλά δεν με βόλεψε καθόλου.. Είναι πολύ μεγάλη νομίζω. Έχω και μπανακι που μπαίνει στη μπανιέρα ούτε αύτο..τικα καταλήξαμε σε μια βάση βαμβακερή όπου την βάζω στο νιπτηρα(είναι μεγάλος) και της αρέσει πολύ!!!

@georgia1988 ναι ένα στήθος δίνω και γω κάθε φορα

Εγώ ακόμα στο χέρι την πλένω μέχρι να είμαστε εντελως καλά με τον αφαλό...εχω πάρει κ εγω μπανιέρο με βάση μέσα δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει... @georgia1988 στην αρχή τσιριζε κ εμένα με την αλλαγή πάνας κ με το πλύσιμο τώρα της αρέσει αρκετά νομίζω δεν ακούγεται η φωνούλα της :-D


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια σήμερα είναι η τρίτη μέρα που η μπέμπα έχει απίστευτη γκρίνια!! Θέλει όλο στήθος, μετα το βγάζει απ το πολύ φαΐ, αγκαλιές και ζορίζεται συνέχεια.. Πρώτη φορά της έδωσα και πιπίλα γιατί δεν μπορούσα όλη την ώρα να ψάχνει στήθος.. Παραέχει φάει.. Φυσικά την έφτυσε.. Λέτε να περνάει φάση που λένε άλμα ανάπτυξης;; ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω.. 

Εμάς ο αφαλος κάνει ομφαλοκηλη..θα μπει μέσα κάποια στιγμή μου είπε η παιδίατρος. Μπορεί σε 2 μήνες, μπορεί και σε 2 χρόνια.. Με την αλλαγή πάνας αναλόγως. Μπορεί να ναι ήσυχη μπορεί και όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Αχ κορίτσια σήμερα είναι η τρίτη μέρα που η μπέμπα έχει απίστευτη γκρίνια!! Θέλει όλο στήθος, μετα το βγάζει απ το πολύ φαΐ, αγκαλιές και ζορίζεται συνέχεια.. Πρώτη φορά της έδωσα και πιπίλα γιατί δεν μπορούσα όλη την ώρα να ψάχνει στήθος.. Παραέχει φάει.. Φυσικά την έφτυσε.. Λέτε να περνάει φάση που λένε άλμα ανάπτυξης;; ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω.. 

Εμάς ο αφαλος κάνει ομφαλοκηλη..θα μπει μέσα κάποια στιγμή μου είπε η παιδίατρος. Μπορεί σε 2 μήνες, μπορεί και σε 2 χρόνια.. Με την αλλαγή πάνας αναλόγως. Μπορεί να ναι ήσυχη μπορεί και όχι. 

Και εγώ προχθές της έδωσα πιπίλα αλλά μόνο βράδυ είναι συμβατή υποτιθεται με τον θηλασμό κ είναι όντως πιο σκληρή από τις κλασικές πιπιλες...δεν γινόταν το βράδυ ήθελε όλο στήθος για παρηγοριά κ την έβλεπα ότι ενώ είχε φάει πιπιλουσε τα χέρια της... τη μέρα δεν έχουμε τέτοια θέματα όλο κοιμάται ...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , valentina23 είπε:

Αχ κορίτσια σήμερα είναι η τρίτη μέρα που η μπέμπα έχει απίστευτη γκρίνια!! Θέλει όλο στήθος, μετα το βγάζει απ το πολύ φαΐ, αγκαλιές και ζορίζεται συνέχεια.. Πρώτη φορά της έδωσα και πιπίλα γιατί δεν μπορούσα όλη την ώρα να ψάχνει στήθος.. Παραέχει φάει.. Φυσικά την έφτυσε.. Λέτε να περνάει φάση που λένε άλμα ανάπτυξης;; ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω.. 

Εμάς ο αφαλος κάνει ομφαλοκηλη..θα μπει μέσα κάποια στιγμή μου είπε η παιδίατρος. Μπορεί σε 2 μήνες, μπορεί και σε 2 χρόνια.. Με την αλλαγή πάνας αναλόγως. Μπορεί να ναι ήσυχη μπορεί και όχι. 

Κεγω που κάνω μεικτό περναω τα ίδια με εσένα.δεν χορταινει δεν κοιμάται κ κάνει εμετό. Σήμερα θα του αυξήσω κ τα ml γιατί κλαίει από την πείνα και δεν κοιμάται.πιπιλα τον πιέζω κ την φτηνει αυτό συμβαίνει γιατί θηλαζουμε

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια να ρωτήσω.. τι τους φοράτε? Εγώ έχω δει δύο φορές βρεγμένο το κορμάκι στην πλάτη οπότε φαντάζομαι ίδρωσε γιατί αποκλείεται να κατούρησε την πλάτη του.. αλλά δεν νομίζω να του έχω πολλά.. βάζουμε ένα κοντομανικο ζιπουνακι ένα μακρομανυκο φορμάκι και μια κουβέρτα βελουτε.. είναι πολλά?

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, georgia1988 είπε:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω.. τι τους φοράτε? Εγώ έχω δει δύο φορές βρεγμένο το κορμάκι στην πλάτη οπότε φαντάζομαι ίδρωσε γιατί αποκλείεται να κατούρησε την πλάτη του.. αλλά δεν νομίζω να του έχω πολλά.. βάζουμε ένα κοντομανικο ζιπουνακι ένα μακρομανυκο φορμάκι και μια κουβέρτα βελουτε.. είναι πολλά?

 Εγώ της φοράω μακρυμανικο κορμάκι από κατω κ από πάνω βελουτέ κορμακι κ κάλτσες κ την τύλιγω με βελουτέ κουβέρτα αλλά εμένα είναι λίγο κρυουλιαρα γιατι τα άκρα της είναι συχνά κρύα κ φοβάμαι μην μου  κρυώσει...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 πως ξημερωσατε;; μάλλον περνάνε άλμα ανάπτυξης. Πρόσεχε μην σου κάνει τη νύχτα μέρα. Στις αρχές κοιμόταν τη μέρα και το βράδυ το μάτι γαρίδα.. Εμείς είμαστε κάπως καλύτερα σήμερα. Μπορεί να ναι και κολικοι:confused:

@Basiliki92 ποια μάρκα πιπιλες είναι;; δεν θέλω να της δώσω και τις φτύνει κι αυτή αλλά αυτές τις μέρες αγανάκτησα!! Επίσης τα άκρα των βρεφών είναι πάντα πιο κρύα. Κάπου το χα διαβασει

@georgia1988 όταν βλέπεις βρεγμένη πλάτη προς το πλάι παίζει να είναι τσισα.. Και γω την έχω πάθει. Δεν είχα βάλει καλά την πανα:shock:. Εγώ της φοράω κοντομάνικο η αμάνικο φανελακι(ζιπουνακι) από μέσα κι απ έξω ολόσωμο βαμβακερό φόρμακια άμα κάποια μέρα κάνει πιο κρύο βελουτέ ολόσωμο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ο δικός μου δεν κοιμάται με τίποτα.λετε να πάθει κάτι;είναι δεύτερο βράδυ που ξενυχτάμε.κ την μέρα χαζό κοιμότανε μόνο.αχ Παναγία μου.

 

 

Και η δική μου το ίδιο, τα έχω παίξει. Κοιμαται την ημέρα, αλλά σήμερα ούτε , μόνο αν την κρατάω. Δεν ξέρω τι να κάνω, η αϋπνία δεν παλεύεται άλλο. Και την ημέρα ασχολούμαι με το άλλο μου παιδάκι και δεν μου μένει χρόνος για ξεκούραση καθόλου.

Έχει να κάνει κακά δύο μέρες, ενώ έκανε 4-5 φορές την ημέρα και αυτό επιβαρύνει τη κατάσταση .

Αν κάποια κοπέλα έχει ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε ας μας πει παρακαλώ.


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Mighty86 πως ξημερωσατε;; μάλλον περνάνε άλμα ανάπτυξης. Πρόσεχε μην σου κάνει τη νύχτα μέρα. Στις αρχές κοιμόταν τη μέρα και το βράδυ το μάτι γαρίδα.. Εμείς είμαστε κάπως καλύτερα σήμερα. Μπορεί να ναι και κολικοι:confused:

@Basiliki92 ποια μάρκα πιπιλες είναι;; δεν θέλω να της δώσω και τις φτύνει κι αυτή αλλά αυτές τις μέρες αγανάκτησα!! Επίσης τα άκρα των βρεφών είναι πάντα πιο κρύα. Κάπου το χα διαβασει

@georgia1988 όταν βλέπεις βρεγμένη πλάτη προς το πλάι παίζει να είναι τσισα.. Και γω την έχω πάθει. Δεν είχα βάλει καλά την πανα:shock:. Εγώ της φοράω κοντομάνικο η αμάνικο φανελακι(ζιπουνακι) από μέσα κι απ έξω ολόσωμο βαμβακερό φόρμακια άμα κάποια μέρα κάνει πιο κρύο βελουτέ ολόσωμο. 

Η πιπίλα είναι tommee tippee μόνο την νύχτα όμως της την δίνω μέχρι να αποκοιμηθεί την φτύνει κιόλας μετά κουράζεται μάλλον...κ μπιμπερό έχω τα avent και αυτά έχουν σκληρή θηλή κ μέχρι στιγμής πάμε καλά με θηλασμό δεν έχει πάθει σύγχυση...βεβαια την μέρα είναι μόνο στήθος.

@BettySt δίνεις σκόνη γάλα η την θηλάζεις? 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

Just now, valentina23 είπε:

@Mighty86 πως ξημερωσατε;; μάλλον περνάνε άλμα ανάπτυξης. Πρόσεχε μην σου κάνει τη νύχτα μέρα. Στις αρχές κοιμόταν τη μέρα και το βράδυ το μάτι γαρίδα.. Εμείς είμαστε κάπως καλύτερα σήμερα. Μπορεί να ναι και κολικοι:confused:

@Basiliki92 ποια μάρκα πιπιλες είναι;; δεν θέλω να της δώσω και τις φτύνει κι αυτή αλλά αυτές τις μέρες αγανάκτησα!! Επίσης τα άκρα των βρεφών είναι πάντα πιο κρύα. Κάπου το χα διαβασει

@georgia1988 όταν βλέπεις βρεγμένη πλάτη προς το πλάι παίζει να είναι τσισα.. Και γω την έχω πάθει. Δεν είχα βάλει καλά την πανα:shock:. Εγώ της φοράω κοντομάνικο η αμάνικο φανελακι(ζιπουνακι) από μέσα κι απ έξω ολόσωμο βαμβακερό φόρμακια άμα κάποια μέρα κάνει πιο κρύο βελουτέ ολόσωμο. 

Ναι αυτό κάνει την νύχτα μερα γιατί τώρα μου έχει λιώσει στον καναπέ.κολικοι δεν ξέρω αν είναι.μαλλον έχει λίγο δυσπεψία στο ξένο ειδικά όταν τον μπουκωνο κ στο δικό μου επειδή κάνει πολλούς ηχούν κ καταπίνει αέρα μήπως έχει παλινδρόμηση καμία φορά..μάλλον χρειάζεται να αυξήσω το βράδυ τους θηλασμους που είναι πιο ευπεπτο το γάλα κ να του δίνω από ένα συγκεκριμένο μπιμπερο ξένο...δεν ξέρω...αγανάκτισα χθες το μάτι το είχε γαρίδα μέχρι τις 230 που τον ξαναμπουκωσα.αλλα δεν θέλω να τον κάνω έτσι...

Πιπίλες της αβεντ είναι καλές κ δεν σπαμποταρουν θηλασμό εμένα εξάσκησε τα σαγόνια του κ έπιασε τις θηλές μου που ήταν εισεχουσες πιστεύω έπαιξε ρόλο.

@Basiliki92 το αβεντ με έχει βολεψει κ εμένα το μπιμπερο.με τα αλλά δεν ρευεται εύκολα..

@BettySt περασα ένα ακόμη βράδυ κολαση. Κοιμήθηκε αφού τον ταισα μπόλικα σε κάποια φάση κ πάλι κοιμήθηκε με λευκούς ήχους από γιουτιουμπ.

Καθε μετά κ κάτι άλλο μπορεί να τον ηρεμισει είτε με μασάζ στην κοιλιά, βασικά μόλις τον βάλω ανάποδα στο γόνατο σταματάει το ουρλιαχτό.με μπάνιο,με φασκιωμα κτλτο βράδυ δεν έχω καθαρό μυαλό κ άμα κλαίει τα χάνω κ δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα.θελει κ ψυχραιμία.πφφ

σημερα μου ηρεμισε με βυζαγμα...τι να πω...αν δοκίμαζες σλινγκ η βόλτες με το καρότσι;εγώ πήρα μαι ται μαρσιπο τον έβαζα εκεί κ ηρεμούσε αλλά μου είπε η παιδιατρος ότι δεν κάνει μετά από 5 μηνών κ το σταμάτησα.

Για τα κακά δεν γνωρίζω να ρωτήσεις τον παιδίατρο;;;εμένα σήμερα θα έρθει η παιδιατρος αλλά δεν θέλω να μου δώσει φάρμακα για κολικούς δεν πιστεύω ότι είναι αυτό το πρόβλημα του...

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τις πρώτες μέρες π έδινα και ξένο γάλα μέχρι να κατέβει το δικό μου το παιδί το έβλεπα ότι ζορίζεται μάζευε τα ποδαράκι της κ έκλαιγε κ σφιγγοταν προφανώς κολικοί από τότε που δίνω αποκλειστικά δικό μου δεν το ξανά έπαθε οπότε δεν φταίει κανένα μπιμπερό αλλά το ξένο..

@Mighty86 δεν σου φτάνει το δικό σου? Να δοκίμασες μόνο αποκλειστικά κάποιες μέρες να δεις αν θα φτιάξει το όλο θέμα?


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

Εγώ πάντως τις πρώτες μέρες π έδινα και ξένο γάλα μέχρι να κατέβει το δικό μου το παιδί το έβλεπα ότι ζορίζεται μάζευε τα ποδαράκι της κ έκλαιγε κ σφιγγοταν προφανώς κολικοί από τότε που δίνω αποκλειστικά δικό μου δεν το ξανά έπαθε οπότε δεν φταίει κανένα μπιμπερό αλλά το ξένο..

@Mighty86 δεν σου φτάνει το δικό σου? Να δοκίμασες μόνο αποκλειστικά κάποιες μέρες να δεις αν θα φτιάξει το όλο θέμα?

Φοβαμαι να το γυρίσω στον αποκλειστικο νομίζω δεν το έχω κ θα μου πάθει τίποτα πάνω στην ανάπτυξη. κ επίσης ως τώρα δεν είχα καταφέρει να το κάνω γιατί δεν έπιανε καλά την μία μου θηλή. Τώρα όμως τον βάζω στάση ράγκμπι κ έχουμε σημειώσει πρόοδο... Να δούμε τώρα τον έχω από το πρωί δύο από τα τρία γεύματα με θηλασμό.θα τον αφήσω μέχρι όσο παει να ζητήσει μπιμπερο αυτός. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...