Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Mighty86 @valentina23 αχ μάλλον είναι η μέρα της δυσκοιλιότητας σήμερα και εμένα η μικρή ζορίζεται σήμερα και δεν μπορεί να τα κάνει κλαίει κιόλας βέβαια έκανε πολλά χθες και γενικά τα κάνει 4 5 φορές την μέρα κ σήμερα καθόλου...βολτα εμείς δεν έχουμε βγει ακόμα λέω στις 20 μέρες να ξεκινήσω να χαζοβγαινω,μέσα στο σπίτι κ εμένα στο καρότσι κοιμάται κ με την φασαρία δεν έχει πρόβλημα προς το παρόν...οσο για το μικρόβιο βγάζει η frezyderm κάτι υποθέτα τς οποία τα βάζεις κάθε βράδυ μου τα είχε προτείνει η μαία όταν ήμουν έγκυος κ μου είχαν βρει ουρεοπλασμά...αυτα πιάνουν κ μύκητες κ απ όλα νομίζω...περιμενε να βγουν τα αποτελέσματα μιλά με τον γιατρό κ βλέπεις...οσο για τη ψυχολογία η καραντίνα φταίει όλος ο κόσμος έτσι είναι...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Basiliki92 είδα τη συσκευασία στη frezyderm είναι κατάλληλο και για εγκυμοσυνη και για θηλασμό λέει.. Πολύ φοβάμαι όμως ότι αυτό το έπαθα προς το τέλος εγκυμοσύνης. Γιατί έλεγα στο γιατρό ότι έχω υγρά που μυρίζουν.. Δεν με είχε δει καθόλου από κάτω γιατί πήγαινα και για καισαρική. Αλλά είχα κάνει και κολπικη καλλιέργεια δεν είχε βρεθεί κάτι. Τεσπα μπορεί να φταίνε και τα σερβιετα κια. Τα φόραγα συνεχεια και όταν τα έβγαλα είδα διαφορά. Με τη δυσκοιλιοτητα τι κάνετε ρε κορίτσια;; στα μωρά εννοώ. Λέω να πίνω χαμομήλι επειδή θηλάζω αλλά κάπου άκουσα ότι μπορεί και να ερεθισρι το έντερο. Στο γιο μου πάντως θυμάμαι η παιδίατρος έδινε κιντερτε.εχρι απαγορευτεί τώρα απ τον ΠΟΥ νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 μέχρι στιγμής δεν έχω θεμα με δυσκοιλιότητα κ χθες έκανε αργότερα.. έχω ακούσει κ εγω για χαμομήλι ότι δεν κάνει ρωτά την παιδίατρο καλύτερα... Εγώ έχω προβληματιστεί με κάτι άλλο και θέλω την βοήθεια σας ... παρατηρώ από χθες ότι έχει πέσει η παραγωγή γάλακτος βλέπω κ το στήθος μου πιο πεσμένο βλέπω κ με το θηλαστρο δεν βγάζει όσο έβγαζε και δεν ξέρω γιατί...για βοηθήστε με λίγο τι μπορεί να φταίει?

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23 μέχρι στιγμής δεν έχω θεμα με δυσκοιλιότητα κ χθες έκανε αργότερα.. έχω ακούσει κ εγω για χαμομήλι ότι δεν κάνει ρωτά την παιδίατρο καλύτερα... Εγώ έχω προβληματιστεί με κάτι άλλο και θέλω την βοήθεια σας ... παρατηρώ από χθες ότι έχει πέσει η παραγωγή γάλακτος βλέπω κ το στήθος μου πιο πεσμένο βλέπω κ με το θηλαστρο δεν βγάζει όσο έβγαζε και δεν ξέρω γιατί...για βοηθήστε με λίγο τι μπορεί να φταίει?

Δεν γνωρίζω τι φταίει εκτός κ αν έχεις μειώσει τους θηλασμους.εμένα με βοήθησε να πίνω τσάι γλυκάνισο(μάραθο) κ συμπληρώματα μαγιας. Όχι όμως παραπάνω από 3 τσάι την εβδομάδα γιατί λένε ότι φέρνει υπερπαραγωγή που δεν το θέλουμε κ αυτό. Κ επίσης προσπάθησε όταν κοιμάται το μωρό να κοιμάσαι κ εσύ κ να πίνεις πολλά νερά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 μέχρι στιγμής δεν έχω θεμα με δυσκοιλιότητα κ χθες έκανε αργότερα.. έχω ακούσει κ εγω για χαμομήλι ότι δεν κάνει ρωτά την παιδίατρο καλύτερα... Εγώ έχω προβληματιστεί με κάτι άλλο και θέλω την βοήθεια σας ... παρατηρώ από χθες ότι έχει πέσει η παραγωγή γάλακτος βλέπω κ το στήθος μου πιο πεσμένο βλέπω κ με το θηλαστρο δεν βγάζει όσο έβγαζε και δεν ξέρω γιατί...για βοηθήστε με λίγο τι μπορεί να φταίει?

Το θήλαστρο δεν βγάζει όσο σου βγάζει το μωρό. Βγάζει περισσότερο γιατι ρουφάει... Όσο βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο πιο πολύ γάλα έχεις.. Να τρως σωστά και να μην μένεις νυστικη. Να πίνεις πολλά υγρά. Νερό, χυμούς, σούπες. Να μην έχεις άγχος γιατί παίζει ρόλο κι αυτό.. Πάντως η γνώμη μου είναι ότι μπορεί και το θήλαστρο να σου το έχει προκαλέσει. Η μπέμπα στις αρχές μου είχε πληγώσει την δεξιά θηλή οπωτε έβγαζα με το θήλαστρο και την έβαζα μόνο στο αριστερό.. Λοιπόν το αριστερό μου στήθος έσταζε ενώ το δεξί με το θήλαστρο ήταν πολύ μαλακό καμία σχέση με το δεξί. Πόσες φορές βγάζεις με θήλαστρο;; και γιατι; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 μια φορά την μέρα βγάζω μόνο κ αυτή για να έχω για το βράδυ ώστε να χορταίνει κ να κοιμάται καλά, όλη την μέρα στο στήθος την βάζω...θα δοκιμάσω να μην βγάζω καθόλου να δω...σκεφτομουν μήπως δεν τρώω καλά συν κ το άγχος...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 μια φορά την μέρα βγάζω μόνο κ αυτή για να έχω για το βράδυ ώστε να χορταίνει κ να κοιμάται καλά, όλη την μέρα στο στήθος την βάζω...θα δοκιμάσω να μην βγάζω καθόλου να δω...σκεφτομουν μήπως δεν τρώω καλά συν κ το άγχος...

Ε με μια φορά μόνο δεν νομίζω.. Ξέχασα να σου πω ότι μετά, από ένα διάστημα το στήθος δεν είναι φούσκα και πρησμένο όπως στην αρχή. Και μένα είναι μαλακά αλλά έχω γάλα. Επίσης έχω προσέξει ότι στην αρχή είναι πιο νερουλό και μετά γίνεται παχύ. Πόσους θηλασμός κάνεις περίπου;;; 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Ναι μπορεί να είναι κ αυτό που λες γιατί μου φαίνονται σαν να μαραζοσαν αχαχαχ :mad: αλλά κ πάλι εκεί που το βράδυ έβγαζα 200ml τώρα βγάζω τα μισά μπορεί να πίνει κ το μωρό παραπάνω μπορεί να είναι κ μια φάση που θα περάσει δεν ξέρω...την βάζω συνέχεια δεν τις μετράω αλλά όταν είναι ξύπνια η μικρή είναι μονίμως στο στήθος...βεβαια κοιμάται κ 3 ώρες σερί όταν την παίρνει ο ύπνος κ την ξυπνάω με το ζόρι αλλά μου είπε κ η παιδίατρος μέσα στην μέρα να μην κρατάω ρολόι γιατί δεν υπάρχει λόγος από την στιγμή που παίρνει πολύ καλό βάρος ανα εβδομάδα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia1988 είπε:

Το μάραθο που τον βρίσκουμε? Φρέσκος είναι και απλά το βράζουμε? Εγώ πίνω μπύρα αλλά δεν ξέρω αν κάνει κάτι

Η παιδίατρος μου χε πει επειδή τη ρωτησα και γω για αυτά όπως το τσάι θηλασμού, τη μαγιά μπύρας κτλ και μου είπε ότι δεν έχει αποδειχτεί κάτι παιδιατρικα.το καλύτερο για τη παραγωγή είναι το παιδί στο στήθος όσο πιο πολύ μπορείς. Μπύρα χωρίς αλκοόλ εννοείται ε;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια για πείτε μου πως πάτε; Εμείς 19 του μήνα κλείνουμε 2 μήνες και πάμε για το πρώτο μας εμβόλιο!! Όσο μεγαλώνει κάθεται πιο πολλές ώρες ξύπνιο μας γελάει μας κοιτάζει. Του αρέσει μπρούμυτα. Το κακό είναι ότι σε ριλαξ, καροτσι κτλ κάθεται κάνα δεκάλεπτο και μετά κλαίει.. Οι γουλιες έχω την εντύπωση ότι μειώθηκαν λίγο εκτός αν εγώ δε δίνω πια και τόσο σημασία όπως στην αρχή που αγχωνομουν.δυσκοιλιοτητα την έχει πιάσει και τώρα πίνω εγώ χαμομήλι να δω αν θα βοηθήσει. Πάντως τα κάνει. Απλά ζορίζεται. Από φαγητά τρώτε τα πάντα;; εγώ δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω. Μομο απόγευμα όταν έρχεται ο άντρας μου κι αυτό καμία φορά. Εσείς μαγειρεύεται;; βοηθάει η μαμά σας ή πεθερά σας;;; μακάρι να είχα κάποιον να μου είχε το φαγητό.  Μόνο αυτό. Βόλτες πάτε;; συμπληρώματα παίρνετε ακόμα;;; εγώ έκοψα το σιδηρο γιατί φοβούμαι μην τη πειράζει γι αυτό ζορίζεται. Παίρνω ασβέστιο και βιταμίνη  d. Της έκοψα και νυχάκια για δευτερη φορά γιατί γρατζουνιεται...εσεις δουλειές κάνετε;; πως τα προλαβαίνετε;;; βιταμίνη d δίνετε στο μωρό;; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου @valentina23 μου!!!Εγώ από βιταμίνες παίρνω μονο βιταμινη d3 με ασβέστιο μέσα είναι μου το είχε γράψει ο γυναικολόγος να την παίρνω σε όλο τον θηλασμό επίσης μου είχε πει να συνεχίσω και το σίδηρο αλλά αυτό μια που το πήρα κ μια που με έπιασε δυσκοιλιότητα πολύ άσχημα είχα πόσες μέρες να πάω τουαλέτα ακόμα δεν έχω συνέλθει κ το έκοψα...ενω στην εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα το αντίθετο θα έλεγα τώρα τι να πω...εμενα με βοηθάει η μαμά μ με το φαγητό ευτυχώς αλλά μόνο με αυτό γιατί λόγω του ότι δουλεύει φοβάται να είναι στο σπίτι κ με το μωρό λόγω convid...ευτυχως έχω γνώσεις και δεν έχω πελαγωσει με το μωρό πρώτο παιδί καταλαβαίνεις...ολα τ αλλά μόνη μου αλλά οκ εχω βρει ρυθμούς...εμενα άμα ξυπνήσει η μικρή μένει 2 ώρες ξύπνια πλέον είτε είναι μέρα είτε είναι νύχτα δεν ξέρω γιατί...εχει κ 2 3 μέρες χαζοποναει η κοιλίτσα της τραβάει τα ποδαράκια της κ κλαίει δεν ξέρω τι την πείραξε πάντως κακά κάνει συνέχεια...τα νύχια της τα λύμαρω έχει πολύ νύχι...θελω κ εγω ρηλαξ να πάρω ποιο έχετε εσείς?


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 ναι χωρίς αλκοόλ παίρνω.. αν και απο πισω γράφει 0.5 τις 100 ενώ λέει χωρίς αλκοόλ.. η μαια μου είπε για μπυρα.. λες να πειράζει το 0.5? πες μου λίγο για τον μάραθο από που το παίρνουμε? 


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia1988 είπε:

@valentina23 ναι χωρίς αλκοόλ παίρνω.. αν και απο πισω γράφει 0.5 τις 100 ενώ λέει χωρίς αλκοόλ.. η μαια μου είπε για μπυρα.. λες να πειράζει το 0.5? πες μου λίγο για τον μάραθο από που το παίρνουμε? 

Από μαγαζιά με ξηρούς καρπούς κ τετοια


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@valentina23 ναι χωρίς αλκοόλ παίρνω.. αν και απο πισω γράφει 0.5 τις 100 ενώ λέει χωρίς αλκοόλ.. η μαια μου είπε για μπυρα.. λες να πειράζει το 0.5? πες μου λίγο για τον μάραθο από που το παίρνουμε? 

Εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να φας καφάσια μπύρα για να φτάσεις τα λεβελ που δίνει το συμπλήρωμα Μάγιας.εγω παίρνω 6 χαπάκια την μέρα κ έχω δει διαφορα.οπως κ με τον μάραθο έχω δει διαφορα.αλλα εγώ δεν θηλάζω αποκλειστικά επιδιώκω να έχω όσο πιο πολύ γάλα μπορώ.αν εσύ θηλάζεις μπορεί να κάνεις υπερπαραγωγή γι'αυτό προσοχή.κ με τις σούπες κ γενικώς τα υγρά βλέπω ότι αυξάνεται το γάλα μου.

@valentina23 αυτό με το καρότσι μου κάνει φοβερή εντύπωση που δεν βολεύεται εκεί. υπνοσακο του έχεις; Να το ξαναπροσπαθήσεις είναι πολύ βολικό να μάθει να ησυχάζει εκεί μέσα. Γενικώς στο δικό μου το παιδί αρέσει η ζέστη αν κ λένε ότι είναι επικίνδυνο για αιφνίδιο θάνατο γι'αυτό το μάτι πάντα ραντάρ το έχω..

Εγώ από συμπληρώματα παίρνω Μάγιας κ σκόνη φριζομαμ άλλο τίποτα δεν παίρνω πια.κ εμένα μου κάνει εμετούς κ βγάζει κ το δικό μου γάλα μετα από καλούς θηλασμους κ είναι σαν να μου μπηγουν το μαχαιρι στην καρδια.προσπαθω τώρα να κάνω πιο μικρά κ πιο συχνά γεύματα. Πφφφ δεν ξερω .

Βόλτες σχεδόν κάθε μέρα ,τον ντυνω σαν κρεμμύδι κ βγαίνουμε.κ επισκέψεις δέχομαι από στενούς φίλους μια στο τόσο γιατί δεν μπορώ σαλεψα.

Από βοήθεια έχω αρκετή.η μαμά μου έρχεται κάνα τετράωρο τα πρωινά,με συγυριζει λίγο τα πάνω πάνω,ευτυχώς με το στεγνωτηριο σώθηκα δεν έχω σίδερο κ τέτοια. Μαγειρεύω σχεδόν κάθε μέρα κάτι εύκολο. Με βολεύει το ογκραντεν ,φασολάκια,αρακά, σούπες καμία μακαρονάδα ,ρίχνω τίποτα στο φούρνο καμία μπριζόλα κάνα ψάρι,και παραγγέλνουμε κ απέξω.επισης η μαμά μου μου φέρνει κ ένα μεγάλο τάπερ κρεατοσούπα μια φορά την εβδομάδα κ τρώω λίγο λίγο.κ ο άνδρας μου αναλαμβάνει βάρδιες όταν έρχεται κρατάει τον μικρό κ μου φέρνει δουλειά από το μαγαζί κ πλένω τότε κάνα πιάτο.αλλα το βράδυ όλα αυτά δεν γίνονται με ηρεμία.πολεμαμε γιατί τον μικρό τον πιάνει υπερένταση δεν ξέρω,μια νταντανιζεται μια κλαίει δεν μπορούμε να καταλάβουμε αν πεινάει αν πονάει κτλ κάνει κ εμετουλη.χθες ενώ πήγα να τον μπουκωσω γιατί νόμιζα ότι πεινούσε,τον έβαλα μπρούμυτα κ ξαφνικά σταμάτησε κ ηρέμησε. Τι να πω εκεί που είναι ανησυχος κ δοκιμάζουμε τα πάντα ξάφνου κάτι γίνεται κ ηρεμεί εγκαίρως κ έτσι κοιμόμαστε καλά τα βράδια σχετικά.

Ίσως αυξήθηκε το στήθος μου κ πρέπει να μειώσω το ξένο αλλά αυτό μάλλον πρέπει να γίνει με πόλεμο γιατί καλο έμαθε ο μικρος

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...