Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Basiliki92 στο καροτσι έχω κουμπώσει το αυγό πάνω για να βλέπει κιόλας. Στην αρχή είχα το πορτ μπεμπε(καλαθουνα) πάνω αλλά δεν με βόλεψε πολύ κυρίως για τις παλινδρομη σεις. Ριλαξ είχα απ το γιο μου που μου το είχαν δώσει. Οπωτε καταλαβαίνεις δεν ξέρω τι είναι. Είναι παλιάς κοπής χάχα. Έχει σίδερο κάτω που κουνιέται και το ρυθμίζεις σε ποια θέση θες να είναι και από πάνω έχει μπάρα με παιχνιδάκια. Νομίζω όμως τώρα έχουν βγει και πιο σύγχρονα. Αυτό είναι πριν 18 χρόνια περιπου

@georgia1988δεν έχει σημασία που δεν τρέχει,εχεις γάλα για να παίρνει βάρος και το μικρό.. Εμένα στις αρχές είχε και κόκκινα δροτσιλακια, σπιθουρακια τα οποία έφυγαν και η παιδίατρος μου χε πεο ότι δεν ήταν τίποτα. Επίσης είχε κι αυτή κοκκινωπο δέρμα ειδικά όταν έκλαιγε παντζάρι. Τώρα έχει ασπρισει λιγο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@georgia1988 @valentina23 και εμένα κόκκινη είναι η μπουμπού και όταν γεννήθηκε είχε παντού σπυθουρακια και σαν σπυράκια φευγανε και έβγαινα σε αλλά σημεία ακόμα και τώρα μας έχουν μείνει μερικά και εμένα η παιδίατρος μου είχε πει είναι της γέννας όλα αυτά θα συνέλθουν με τον καιρό...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 σήμερα ήμαστε 25 ημερών !!! Πηγατε εκκλησία όταν σαραντισατε? Εμένα πέφτει Δευτέρα μετά Πάσχα κ λέω να πάω 2 μέρες πριν για να βγω και για Πάσχα... έλεγα να βγω στις 20 αλλά μέχρι στιγμής μέσα είμαι:roll:


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23 σήμερα ήμαστε 25 ημερών !!! Πηγατε εκκλησία όταν σαραντισατε? Εμένα πέφτει Δευτέρα μετά Πάσχα κ λέω να πάω 2 μέρες πριν για να βγω και για Πάσχα... έλεγα να βγω στις 20 αλλά μέχρι στιγμής μέσα είμαι:roll:

Ναι πήγαμε ακριβώς στις 40 μέρες. Στο γιο μου όμως είχα πάρει μισή ευχή στις 20 ημέρες γιατί επεφτε Πάσχα και ήθελα να βγω έξω. Συννενοησιυ με το παπα.Παρτον τηλέφωνο. Κρίμα πασχαλιάτικα να είσαι μεσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 Ήθελα να φέρω έναν παπά στο σπίτι για μισή ευχή αλλά λόγω κοβιντ φοβήθηκα πήγαμε ένα φυλαχτό της μπέμπας στην εκκλησία μόνο να μας το διαβάσουν...σιγουρα θα παω 2 μέρες πιο πριν για την ευχή...εγω πρέπει να βγω έτσι κ αλλιώς από βδομάδα για δουλειές η μπέμπα θα δούμε...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Ήθελα να φέρω έναν παπά στο σπίτι για μισή ευχή αλλά λόγω κοβιντ φοβήθηκα πήγαμε ένα φυλαχτό της μπέμπας στην εκκλησία μόνο να μας το διαβάσουν...σιγουρα θα παω 2 μέρες πιο πριν για την ευχή...εγω πρέπει να βγω έτσι κ αλλιώς από βδομάδα για δουλειές η μπέμπα θα δούμε...

Ναι και γω μισή ευχή στο σπίτι είχε έρθει. Εγώ να σου πω την αλήθεια μένω επαρχία και το σπίτι μου είναι το τελευταίο προς το βουνό.. Οπωτε όπως καταλαβαίνεις έβγαινα βολτιτσες με το μωρό... Απλά δεν πήγαινα στη πλατεία ας πούμε.. 

Κοριτσια όταν πιέζετε τη ρογα πετάγεται συντριβάνι το γάλα;;; το χω κάνει νεροπίστολο χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι εννοείτε μισή ευχή??  Επίσης χρειάζεται να πάρω κάτι μαζί για την ευχή? Κ μενα μετά το Πάσχα πέφτει.

Εμενα δεν τρέχει νερό το στήθος.. αν και όταν το.πιεζει η μαία βγαίνει όντως σαν νεροπιστολο οπότε ίσως δεν το πιεζω σωστά!

Επίσης ποτέ περίπου πρέπει να βάλουμε πιο ελαφριά ρούχα? Φοβάμαι μήπως ζεστενεται αλλά είναι μικρούλης ακόμα

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Όχι σε κόσμο με τίποτα το μωρό εάν σαραντισει και θα το σκεφτω χαχαχα  θα θέλουν όλοι να το δουν...όχι δεν τρέχει συντριβάνι απλά ρέει..

@georgia1988 και εγώ το φασκιωνω ακόμα φοβάμαι μην κρυώσει... Στις 20 μέρες εάν θες να βγεις φωνάζεις εναν παππούλη στο σπίτι να διαβάσει  μισή ευχή στο μωρό.. Δεν είναι κ απαραίτητο όμως δε το κάνουν όλοι...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 πρέπει να μιλήσεις με τον παπά της ενορίας σου γιατί δεν δέχονται όλοι τη μισή ευχή. Στον σαραντισμο εγώ είχα ένα μπουκάλι νερό μαζί μου που το αγιάζει ο παπάς, γίνεται αγιασμός δηλαδή, και μετά βρέχω το σπίτι και όπου πέρασα ασαρσντητη. Νομίζω όμως ότι είναι έθιμο αυτό. Δεν ξέρω αν το δέχονται κι αυτό..

Όσο για τα ρούχα πάντα η άνοιξη είναι περίεργος καιρός.. Δεν ξέρεις εσύ ή ίδια τι να βάλεις. Πάντως εγώ σε γενικές γραμμές δεν του φοράω χοντρά.. Έχω παράδειγμα απ τη θεία μου που τα παιδιά της δεν άφηνε ούτε αεράκι να τ αγγίξει!! Συνέχεια κουκλωμενα με κουβέρτες οπωτε τα έβγαζε έξω γιατί πάντα φυσαγε.,ειχρ κρύο, είχε συννεφιά κτλ. Το αποτέλεσμα ήταν να αρρωστσινιυν συνέχεια με το παραμικρό.. Ακόμα κι όταν μεγάλωσαν τις ιώσεις αύτα πρώτα τις έπιαναν.. Δεν λέω να βγάζουμε και γυμνά αλλά όχι πολλα πολλά. Λένε ότι χρειάζονται ένα ζακέτακι παραπάνω απ ότι φοράμε εμείς. 

@Basiliki92 το καλό είναι με τον κορονοιο ότι όσοι πλησίασαν να το δούνε από μακριά  φόρεσαν από μόνοι τους μασκα(με έβγαλαν κι απ τη δύσκολη θέση) και φυσικά μην επιτρέψεις κανένα να σκυψει μέσα στο καροτσι να το δει!! Δεν το συζητώ για το φτου φτου... Είναι κάποιοι που το κάνουν έλεος!! Μου το είχαν κάνει στο πρώτο παιδί και ήταν και συγγενής και αρπαχτή κάμε.. Είχε φτύσει το παιδί μέσα στο στόμα.. Δεν θα το ξεχάσω!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ομάδα!! 

40ντησαμε και εμεις το Σάββατο. Είμαστε και εμείς με παλινδρομηση και παίρνουμε φάρμακο δυστυχώς.  Επίσης έχουμε και αιμαγγειωμα εύχομαι να φυγει μονο του . 

Προσπαθούμε και εμεις με μικτό θηλασμό.. αλλα γενικά με εχει για πολύ παρηγοριά το νινί.. προσπαθώ να αυξήσω καπως την παραγωγή μου κι ολας . 

 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 μια χαρά την έχουμε γλιτώσει με τους συγγενείς και γνωστούς...

Να σε ρωτήσω εσύ που έχεις κ κοριτσάκι το βράδυ όταν ξυπνάει για να φάει την αλλάζεις? Γιατί τα κοριτσάκια θέλουν σχολαστικό πλύσιμο...εγώ όταν την αλλάζω και την πλένω γιατί πάντα σχεδόν έχει κάνει κακα δίνω αγώνα μετά να ξανακοιμηθει μπορεί να την πάρει ο ύπνος μετά από 2 ώρες και εννοείται πως θέλει να είναι πάνω μου...μια φορά δεν την άλλαξα γιατί μου φάνηκε δεν είχε κάνει κακα κ κοιμήθηκε αμέσως...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Aria konsta αντε καιρός για βόλτες!! Έχει και ωραίο καιρό. Εμεις αύριο το πρώτο μας εμβόλιο!! Πως παίρναει ο καιρός ε;; τι φάρμακο δίνεις για παλινδρομη σεις;;

@Basiliki92 τα βράδια ξυπνάει ανά δίωρο και γω τη θυλαζω και κοιμάμαι όρθια!! 1 φορά την αλλάζω όλο το βραδι... Κι αυτή ξαγρυπναει μετά και μας παίρνει ώρα για να ξανακοιμηθει.που να την άλλαζα και ανά δίωρο... Αυπνοι θα μέναμε και οι δύο μας.. Το πρωί όμως την αλλάζω κατά τις 7..συνηθψς την πλένω στην ευαίσθητη περιοχή κάτω απ τον νιπτηρα. 2-3 φορές τη μέρα και μετά αργά το απόγευμα μπάνιο. Πάλι στο νεροχύτη με μια βαμβακερή βάση που έχω. Δυστηχως έχω 2 μπανακια τα οποία ακόμα δεν με βολεύουν. Το ένα είναι και με βάση, μου το έκαναν δώρο, αλλά είναι μεγάλο το φοβάμαι, ίσως αργότερα.

Πως νανουριζετε τα μωράκια σας;;; εμένα οπωτε νυσταζει θέλει στήθος; για να κοιμηθεί ακόμα κι αν έχει φάει. Κοιμάται στο στήθος πάνω μου... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Aria konsta αντε καιρός για βόλτες!! Έχει και ωραίο καιρό. Εμεις αύριο το πρώτο μας εμβόλιο!! Πως παίρναει ο καιρός ε;; τι φάρμακο δίνεις για παλινδρομη σεις;;

@Basiliki92 τα βράδια ξυπνάει ανά δίωρο και γω τη θυλαζω και κοιμάμαι όρθια!! 1 φορά την αλλάζω όλο το βραδι... Κι αυτή ξαγρυπναει μετά και μας παίρνει ώρα για να ξανακοιμηθει.που να την άλλαζα και ανά δίωρο... Αυπνοι θα μέναμε και οι δύο μας.. Το πρωί όμως την αλλάζω κατά τις 7..συνηθψς την πλένω στην ευαίσθητη περιοχή κάτω απ τον νιπτηρα. 2-3 φορές τη μέρα και μετά αργά το απόγευμα μπάνιο. Πάλι στο νεροχύτη με μια βαμβακερή βάση που έχω. Δυστηχως έχω 2 μπανακια τα οποία ακόμα δεν με βολεύουν. Το ένα είναι και με βάση, μου το έκαναν δώρο, αλλά είναι μεγάλο το φοβάμαι, ίσως αργότερα.

Πως νανουριζετε τα μωράκια σας;;; εμένα οπωτε νυσταζει θέλει στήθος; για να κοιμηθεί ακόμα κι αν έχει φάει. Κοιμάται στο στήθος πάνω μου... 

Laprosen fas tab του δίνω. Εμενα βγάζει και λιγο αιμα ο καηνενουλης μου γι αυτο .. ! 

Και εγω συνήθως στο στήθος τον νανουριζω .. αν έχουμε δώσει μπιμπερο.. ή αδειάζω στήθος και τον βαζω για χουζούρι και μυρωδιά που τρελενεται ή αγκαλίτσα και ο γνωστός τρόπος κούνημα και μελωδίες.  

  • Λυπημένη/-ος 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 και εμένα πάνω στο στήθος μου κοιμάται η στο ώμο μου μου της λέω και κανένα τραγουδάκι καμία φορά...εγω το βράδυ στο νιπτήρα την πλένω την κρατάω κάπως από το μπούτι...κ το βράδυ στο μπανιέρο της είναι κ εμας μεγαλο αλλά έχει κάθισμα μέσα ακουμπάω μια πετσετουλα για να μην κάθεται στο πλαστικό κ την κάνω μπάνιο...της αρέσει πολυ!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...