Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 51 λεπτά , valentina23 είπε:

@Mighty86κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και γω με το γάλα γιατί όλα ξεκίνησαν όταν ξεκινήσαμε τις στερεές.. Τα ίδια φρούτα δίνουμε μπανάνα, αχλάδι, ροδάκινο!! Τώρα που θα πάω παιδίατρο θα ρωτήσω και για άλλα φρούτα.. Στο γιο μου έδινα λωτους, αβοκάντο, ανανά κάτι περίεργα.. Αλλά πιο μετά νομίζω.. Α εσένα είναι φαγανουλη. Φτου φτου μην τον ματιάσω.. Εμένα έχει 2 μέρες και δεν τη θέλει τη φρούτο κρέμα.. Επισης σήμερα δεν έχει κάνει και καθόλου κακά.. Αχ και μένα έτσι κάνει κάνει κάτι μορφασμους..εχουμε λιώσει!! Ναι 6 μηνών σήμερα!! 

@Haroulita K2 χρόνων ακόμα αλεσμένα;; υπερβολή μου φαίνεται.. Αλλά όπως θέλει ο καθένας όπως είπες.. Και μεις με κλιματιστικό.. Ζεσταίνεται και πολύ.. Ειδικά όταν θηλάζει γίνεται μούσκεμα.. Εμείς βάπτιση του χρόνου την Άνοιξη λέμε πρώτα ο Θεος

.

 

Να σου πω τι πιστεύω;μη πολύ αγχώνεσαι με τις τροφές. Ο παπαβεντσης λέει ότι το πρώτο χρόνο βασική τροφή είναι το γάλα. Οπότε όσο φάει κ μετά νεράκι κ μετά θηλάζεις. Δλδ δεν χρειάζεται να πιάσεις κ τον στόχο των 200 ml που λένε οι παιδίατροι. Κ 100 να φάει καλά είναι. Πιστεύω μόλις της περάσει η άρνηση θα φάει. Λωτούς ε;; Το ξανά άκουσα αυτό;είναι εποχής;όλο το χρόνο τα δίνεις;

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 ναι αλλά να είναι ώριμοι οι λωτοι αλλιώς πικριζουν!! Εμένα είχε μια γειτόνισσα στην αυλή της και μου έδινε!! Δεν θυμάμαι τώρα την εποχη αλλά νομίζω είναι φθινοπωρινά φρούτα.. Θα δοκιμάσω κι άλλους συνδιασμους σίγουρα.. Στο πρώτο μου παιδι έβαζα κι ένα μπισκοτακι Μιράντα μέσα οπωτε το έτρωγε τώρα δεν δίνουν τέτοια..

@Marevaθύμησε μου πόσο είστε εσείς;; απ όλα εννοείς τα φρούτα; η όλα τα φαγητά;; τελικά θα προτιμήσω το κλασικό τρόπο μαγειρέματος μάλλον.. Κατσαρολιτσα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 4:14 ΜΜ, Mighty86 είπε:

Α τέλεια πολύ χαίρομαι..

Ε όχι δύο χρόνων δώστου το στο ποτήρι να πιει ένα σμουθι τουλάχιστον.ξερω κεγω; Καλά να μη λέω κ πολλά γιατί τον βλέπω τα πάει πολύ καλά με τα αλεσμένα για την ώρα..ελπίζω να μη κολλήσουμε με αυτά..

ε νομίζω δεν θα αλλάξει κάτι μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου. Εγώ πιο πολλές πιθανότητες να την πατήσω, αρχές Οκτωβρίου. Αλλά μου είπε η κοπέλα για το Κάντι μπαρ θα δούμε τελευταία στιγμή.τις προσκλήσεις κ τις μπομπονιέρες νταξει τις μοιράζουμε κ για ενθύμιο. Χαρά είναι. Τώρα για το τραπέζι κ αυτό τελευταία στιγμή...

Αν έχεις χρόνο και προχωρήσουν τα πράγματα κανονικά και κάνετε τραπεζι, για το βιβλίο ευχών μπορείς να φτιάξεις ένα λεύκωμα με φωτογραφίες το μωρού και να γράφουν σε αυτό οι καλεσμένοι. Εγώ το έφτιαξα που γενικα δεν το πολυ εχω με αυτά και το έστειλα ηλεκτρονικά από το  myikona. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Αν έχεις χρόνο και προχωρήσουν τα πράγματα κανονικά και κάνετε τραπεζι, για το βιβλίο ευχών μπορείς να φτιάξεις ένα λεύκωμα με φωτογραφίες το μωρού και να γράφουν σε αυτό οι καλεσμένοι. Εγώ το έφτιαξα που γενικα δεν το πολυ εχω με αυτά και το έστειλα ηλεκτρονικά από το  myikona. 

Αχ τι ωραία ιδέα!! Ναι δεν είναι κ τόσο δύσκολο έτσι όπως το περιγράφεις. Ελπίζω να το βάλω μπρος.αλλα κ να μη το καταφέρω στην βάφτιση μπορεί μέχρι τα γενέθλια του να το έχω κάνει κ να βάζω να γράφει κάτι οποίος βρω μπροστά μου.σημασια έχει να του μείνει ένα τέτοιο ενθύμιο!!!

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Δώστε ιδέες μέχρι του χρόνου που θα κάνω βάφτιση!! 

Κορίτσια σήμερα πρώτη μέρα στην δουλειά.. το μωρό τα έπαιξε.. έκλαιγε όλη την ώρα δεν μπορούσαν να τον ηρεμήσουν.. έφαγε πολύ λίγο 100 μλ στις 6 ώρες που έλειπα και τελικά για να σταματήσει να κλαίει τον έκαναν μπάνιο.. :( επίσης πρήστηκε το στήθος μου και από την στιγμή που γύρισα έχει φάει 5 φορές και έβγαλα και 150μλ για να μην είναι τούμπανο.. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 4

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@georgia1988 και συ του χρόνου ε;; γιατί απ ότι βλέπω όλες φέτος θα κάνουν βάφτιση και μ έπιασε ένα αγχος:P.. Τώρα τι να σου πω.. Τα γνωστά.. Υπομονή!! θα προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση.. Είναι στεναχωρο για σένα τώρα στην αρχή που τον αποχωρίζεσαι το καταλαβαίνω αλλά... Δεν γίνεται κι αλλιώς.. Του αφήνεις δικό σου γάλα;; νομίζω μπορείς να χρησιμοποιείς κοχηλια στη δουλειά μέσα απ το σουτιέν για ν απισυμφοριζεται και το στήθος αλλά ρώτα καλύτερα κθ ένα σύμβουλο θηλασμού καλού κακού μην λεω χαζομάρες.... Επισης αυτά τα πανάκια παρηγοριάς που λένε.. Άμα τα βάλεις πάνω σου και του το δώσεις να χει τη μυρωδιά σου;; αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο θα κάνουν δουλειά..

Κορίτσια στον παιδικό δωμάτιο τι έχετε κάτω;; χαλί, μοκέτα;; ψάχνομαι από τώρα. Αλλά δεν ξέρω τι;; σκέφτομαι ένα χαλάκι όχι να πιάνει άκρη σε άκρη και να της πάρω και παζλ δαπέδου εκεί που θα είναι ακάλυπτο.. Για δώστε ιδέες, μάρκες αν έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο.. 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23  ναι του αφήνω δικό μου γάλα.. έχω κάνει μια μικρή τράπεζα που είναι για 15 εργάσιμες περίπου αλλά συνεχίζω και βγάζω κάθε μέρα όποτε προλαβαίνω. Ένας μήνας θα ναι το δισκολο γτ μετά αφού μπουν οι στερεες θα αφήνω λιγότερο γάλα..  πανακι παρηγοριάς έχω αλλά το αγνοεί!! Πάντως του έλειψα πολύ γτ όταν γύρισα με πιπιλουσε παντού το μικρουλη μου.

  • Μου αρέσει 4

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , georgia1988 είπε:

@valentina23  ναι του αφήνω δικό μου γάλα.. έχω κάνει μια μικρή τράπεζα που είναι για 15 εργάσιμες περίπου αλλά συνεχίζω και βγάζω κάθε μέρα όποτε προλαβαίνω. Ένας μήνας θα ναι το δισκολο γτ μετά αφού μπουν οι στερεες θα αφήνω λιγότερο γάλα..  πανακι παρηγοριάς έχω αλλά το αγνοεί!! Πάντως του έλειψα πολύ γτ όταν γύρισα με πιπιλουσε παντού το μικρουλη μου.

Αχ μωλε μωλε... Ειδικά τα αγόρια νομίζω είναι λίγο πιο συναισθηματικά ενώ τα κοριτσάκια λίγο πιο ανεξάρτητα. Αυτήν την εντύπωση έχω. Όχι; Πολύ καλή η ιδέα με τα κοχύλια που σου είπε η Βαλεντίνα. Επίσης θηλαστρο στην δουλειά μπορείς να βάλεις; Ένα τέταρτο διάλειμμα γι'αυτό τον λόγο δεν μπορείς να ζητήσεις; Πιστεύω αύριο θα πιάσει πιο εύκολα να πιει από το μπιμπερο.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988αχ τι γλυκό!!! Του έλειψε η μανούλα μωρέ το ζουζουνακι.. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά όταν ξεκινήσαμε τις στερεές ήθελε με μανία πιο πολύ στήθος!! Ίσως Ν αγχώθηκε μην το χάσει.. :Pεπίσης όπως είπε και η @Mighty86τα αγοράκια είναι κολλημένα με τη μαμά τους.. Ενώ τα Κοριτσακια όχι.. Πιο πολύ με τον μπαμπά τους.. Αλλά φυσικά δεν είναι κι ο κανονας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 αχ τι βάσανο κ αυτό με την δουλειά κ το στήθος να γίνεται τουρλα υπομονή...απ ότι φαίνεται ο μικρούλης σου είναι πολύ δεμένος μαζί σου..εγω την άφησα κ έλλειψα ένα 8ωρο κ ούτε που την ένοιαξε κ έφαγε κ ήπιε το μόνο που δν κατάφεραν ήταν να  κοιμηθεί αρκετά...

Σε αλλά νέα εμείς τρώμε κ κοτοπουλακι τρώει αρκετά καλά μπορώ να πω ξεκίνησα κ φρούτο μήλο το οποί ο δεν της άρεσε καθολου...επισης ρε κορίτσια τι θα γίνει με το στήθος τώρα γιατί η δικιά μου δεν πίνει πολύ την μέρα μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί κ το πρωι ...κ αυτό πρηζεται θα ρυθμιστεί λέτε?γενικά πίνει καλά μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί αλλά κ πόσο να πιει κ να φάει κιόλας θα σκάσει το παιδί...

  • Μου αρέσει 4

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Basiliki92ούτε εμένα της αρέσει η φρούτο κρέμα.. Ξινιζει τα μούτρα της συνέχεια.. Της δίνω λίγες κουταλιτσες, αντε να φάει τη μισή καμία φορά.. Πριν λίγες μέρες την ψιλό έτρωγε τώρα δεν ξέρω τι παίζει.. Την βαρέθηκε;; θα δοκιμάσω κι άλλα φρούτα και συνδιασμους. Εμένα δεν ξεκολλάει απ το στήθος.   Χτες την πίεσα λίγο παραπάνω με το ρυζάλευρο είχε φάει κι από στήθος και έκανε εμετό.. Της έπεσε βαρύ.. Εγώ νόμιζα ότι θα μείωνα θηλασμούς με την εισαγωγή στερεών κι αυτή τους έχει αυξάνει :wink:.. Να δούμε τώρα από την άλλη εβδομάδα που θα ξεκινήσουμε και λαχανικά, κρέας θα μου πει η παιδίατρος..

Ποιο είναι το μενού σας;; το πρωί φρούτο, μεσημέρι λαχανικά, κρέας και απόγευμα;;; μόνο πρωί και βραδι θηλάζεις;; καλό θα ήταν να το αποσυμφοριζεις.. Να βγάζεις λίγο με το χέρι.. Και κομπρεσες νομιζω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 λοιπόν πρωί θηλάζω κατά τις 6 που ξυπνάει θα ξανακοιμηθει κ ξυπνάει 9 οπότε ξαναθηλαζω...μετά κατά τις 10.30 φρουτοκρεμα επειτα την κραταω οσο μπορω χωρις βυζι για να φαει 13.00 το φαγητό και εννοείται μεσημέρι ξαναθηλαζει για να κοιμηθεί...τωρα λέω να βάλω κ απόγευμα φρούτο...οπότε ξαναθηλαζει βράδυ πριν κοιμηθεί αλλά μπορεί να θηλάσει κ λίγο το απόγευμα αλλά με ψιλοπιεση δεν αδειάζει καλά το στήθος μου...δεν ξέρω προσπαθώ να το βρω κ εγώ ακόμα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάπως καλύτερα πήγε.. έφαγε λιγότερο αλλά δεν έκλαιγε τόσο πολύ.. μόλις με είδε βέβαια πλανταξε! Ούτε να φάω δεν με άφησε! Αλλά.θα συνηθίσει που θα πάει...

Αύριο έχουμε παιδίατρο να δω τι θα μας πει πότε θα βάλουμε και εμείς στερεες.. γτ όταν μας βλέπει ξρρογλυφεται!! Ειδικά αν δει αμιτα κάτι παθαίνει χαχα

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 11:09 ΜΜ, valentina23 είπε:

@Mighty86 ναι αλλά να είναι ώριμοι οι λωτοι αλλιώς πικριζουν!! Εμένα είχε μια γειτόνισσα στην αυλή της και μου έδινε!! Δεν θυμάμαι τώρα την εποχη αλλά νομίζω είναι φθινοπωρινά φρούτα.. Θα δοκιμάσω κι άλλους συνδιασμους σίγουρα.. Στο πρώτο μου παιδι έβαζα κι ένα μπισκοτακι Μιράντα μέσα οπωτε το έτρωγε τώρα δεν δίνουν τέτοια..

@Marevaθύμησε μου πόσο είστε εσείς;; απ όλα εννοείς τα φρούτα; η όλα τα φαγητά;; τελικά θα προτιμήσω το κλασικό τρόπο μαγειρέματος μάλλον.. Κατσαρολιτσα.. 

Είμαστε 5,5

Προχθές δοκίμασε μοσχάρι, δεν τρελάθηκε αλλά το φαγε.  Στα φρουτα πάμε ωραία της αρέσουν. Κ επιτέλους,  αλλάξαμε γάλα κ πίνει περισσότερο.  Κατσικισιο βιολογικό της frezylac. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...