Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Σου δίνει φάρμακα;τι φάρμακα;πάντως η τριγωνελα φωλα 3 μήνες πήρα δεν βοήθησε κάπου νομίζω. Πιο πολύ η μαγιά. Τώρα έχω πολύ ωραία κ λαμπερά μαλλιά κ δεν μου έπεσε τρίχα χαχαχα

απο φαρμακα παιρνω χαπι για θυρεοειδη και χαπι για σακχαρο.και τα δυο τα παιρνω πολλα χρονια αλλα αλλαζω δοσολογια κατα περιπτωση. του σακχαρου το ειχα σταματησει οταν γεννησα και το ξεκινησα ξανα στον χρονο. οσο για συμπληρωματα, δεν εννοουσα αυτα για την παραγωγη γαλακτος. τετοια δεν πηρα ποτε, γιατι οπως λες επιστημονικα τεκμηριωμενα δεν κανουν κατι. και οι συμβουλοι θηλασμου τα θεωρουν αχρειαστα. για την ακριβεια αν θες να δεις διαφορα πρεπει να δινονται με συγκεκριμενο πρωτοκολλο,σε τεραστιες δοσολογιες (καμια σχεση με αυτες που αναγραφονται στις οδηγιες),σε συνδυασμο με αντλησεις κλπ κλπ..και για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και να διακοπτονται. κατα τις εξωσωματικες επαιρνα και αναστολεα προλακτινης,αλλα τωρα προφανως και δεν μου δινει.απο συμπληρωματα, μου ελεγχει αιματολογικα τις τιμες και κρινει αν χρειαζομαι κατι πχ φυλικο, d, σεληνιο, ασβεστιο, μαγνησιο, σιδηρο. καθε φορα κρινει και μου λεει τι να παρω. κι εγω αλλαξα 4-5 ενδοκρινολογους μεχρι να καταληξω σε αυτη. η συγκεκριμενη ειναι εξαιρετικη επιστημονας και ανθρωπος και το αντιλαμβανεσαι,γνωριζοντας την. αλλα ηταν κι η μονη που με εκανε πρακτικα και περιοδο/ωορρηξιες να εχω κανονικα και να εχω επιτυχη εγκυμοσυνη (ως προς την εκβαση) οποτε την εμπιστευομαι και εκ του αποτελεσματος. αν θυμαμαι ομως εσυ δεν ζεις αθηνα,οποτε δυστυχως δεν θα σε εξυπηρετουσε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Pagotoula είπε:

απο φαρμακα παιρνω χαπι για θυρεοειδη και χαπι για σακχαρο.και τα δυο τα παιρνω πολλα χρονια αλλα αλλαζω δοσολογια κατα περιπτωση. του σακχαρου το ειχα σταματησει οταν γεννησα και το ξεκινησα ξανα στον χρονο. οσο για συμπληρωματα, δεν εννοουσα αυτα για την παραγωγη γαλακτος. τετοια δεν πηρα ποτε, γιατι οπως λες επιστημονικα τεκμηριωμενα δεν κανουν κατι. και οι συμβουλοι θηλασμου τα θεωρουν αχρειαστα. για την ακριβεια αν θες να δεις διαφορα πρεπει να δινονται με συγκεκριμενο πρωτοκολλο,σε τεραστιες δοσολογιες (καμια σχεση με αυτες που αναγραφονται στις οδηγιες),σε συνδυασμο με αντλησεις κλπ κλπ..και για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και να διακοπτονται. κατα τις εξωσωματικες επαιρνα και αναστολεα προλακτινης,αλλα τωρα προφανως και δεν μου δινει.απο συμπληρωματα, μου ελεγχει αιματολογικα τις τιμες και κρινει αν χρειαζομαι κατι πχ φυλικο, d, σεληνιο, ασβεστιο, μαγνησιο, σιδηρο. καθε φορα κρινει και μου λεει τι να παρω. κι εγω αλλαξα 4-5 ενδοκρινολογους μεχρι να καταληξω σε αυτη. η συγκεκριμενη ειναι εξαιρετικη επιστημονας και ανθρωπος και το αντιλαμβανεσαι,γνωριζοντας την. αλλα ηταν κι η μονη που με εκανε πρακτικα και περιοδο/ωορρηξιες να εχω κανονικα και να εχω επιτυχη εγκυμοσυνη (ως προς την εκβαση) οποτε την εμπιστευομαι και εκ του αποτελεσματος. αν θυμαμαι ομως εσυ δεν ζεις αθηνα,οποτε δυστυχως δεν θα σε εξυπηρετουσε.

Ναι ναι το σελήνιο το δίνει στον άνδρα μου ο ενδοκρινολόγος του λόγω θυρεοειδή επίσης. Είναι καλός αλλά είναι αρκετά δημοφιλής κ δεν βρίσκεις ραντεβού κεγω με αυτά εκνευρίζομαι. Τις εξετάσεις αυτές στις κάνει γιατί το παν είναι η διατροφή στο θέμα περίοδο για τις γυναίκες με τα δικά μας θεματακια. Ναι δυστυχώς βρίσκομαι Θεσσαλονίκη


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω μια παρένθεση για κάτι ασχετο αλλά ενθουσιαστηκα σήμερα που παρέλαβα, πολύ άμεσα από την παραγγελια μου, το ευχολογιο για τη βάπτιση του μικρού μου. Μανουλες είναι πολύ ωραία ιδέα,  δεν είναι απλησίαστο οικονομικά (με τα μεταφορικά μου κόστισε 37 ευρώ για 40 σελίδες που θεωρώ ότι είναι αρκετές, αν σκεφτείς ότι δεν γράφουν όλοι οι καλεσμένοι) και πιο αυθεντικό δεν γίνεται, χώρια που όλοι θα το χαζεύουν. Εγώ έβαλα φωτογραφίες του μπέμπη φυσικά στο εξώφυλλο και στο οπίσθοφυλλο, αλλά και μέσα πολλές ακομη αφήνοντας κενά για τις ευχές. Χάρηκα τοοοσο πολύ. Εξαιρετική η ιδέα  της @Mighty86  για τον πρώτο χρόνο μέχρι τα γενέθλια η ακόμη και για λεύκωμα δώρο στους παππούδες. 

Να ρωτήσω κάτι τις μανούλες που ετοιμάζουν τη βάπτιση τους: και εσείς το χαίρεστε πολύ περισσότερο από το γάμο σας ή μόνο εγώ έχω χαζέψει τόσο? 

Δεν με νοιάζει καθόλου αν θα χορέψουμε η όχι, θέλω μόνο να ευχαριστήθουν οι καλεσμένοι.

Μόνο ο   covid  μου ρίχνει τη διαθεση,  δεν θέλω να κολλήσει κανείς, θα στενοχωρήσω πολύ. 

Επίσης με αγχώνει λίγο πως θα προστατεύσω το μωρό χωρίς να φανώ σκύλα. 

στην οικογένεια του άντρα μου έχουν πολλούς ψεκασμενους. 

Και δεν εννοώ τους ανθρώπους που έχουν επιφυλάξεις για το εμβόλιο. Αυτό είναι αποδεκτό. Ποιος αλλωστε πήγε να εμβολιαστεί ελαφρά τη καρδία? 

Εννοώ ψεκασμενους ψεκασμενους. 

Μια καλεσμένη που αγαπώ πολύ μου είπε  ότι θα έρθει μόνο στην εκκλησια. Εν τω μεταξύ η εκκλησία είναι στο βουνό πάνω από μια ώρα με το αυτοκίνητο. Όταν της είπα να έρθει και στο τραπέζι μου είπε ότι κάθεται μόνο με εμβολιασμενους. Δίκιο έχει, γιατί εχει και δίδυμα εγγονάκια που γεννήθηκαν πρόωρα. Από την άλλη ειναι και λίγο ευαίσθητα θέματα αυτά, δεν μπορώ να ρωτάω τον καθένα αν έχει κάνει το εμβόλιο. Εσείς που ετοιμάζετε βάπτιση,  έχει κάτι στο μυαλό σας σχετικά? 

Συγνώμη για το σεντόνι. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K πολύ ωραία η ιδέα με το ευχολόγιο!! Είναι κάτι πολύ όμορφο που θα το έχει να το κοιτάει όταν μεγαλώσει. Εγώ Δυστηχως ακόμα αργεί η βάφτιση του χρόνου λέμε την άνοιξη πρώτα ο Θεός.. Όντως είναι πολύ όμορφη διαδικασία η προετοιμασία της βάφτισης και γω στο πρώτο μου παιδι έκανα σαν την τρελή από χαρά μου.. Έμπαινα συνέχεια σε σαιτ να βρω ιδέες, προσκλητήρια, μπομπονιέρες..

Παρεπιπτοντως νομίζω ότι οι ανεμοβολιαστοι πρέπει να φοβούνται τους εμβολιασμενους κι όχι το αντίθετο!!! Μπορεί οι δεύτεροι να χουν τον ιό και να μην το καταλάβουν και να το μεταφέρουν.. Φυσικά στον διαχωρισμό αυτό που υπάρχει φταίει η πολιτεία που έχει διχάσει τον κόσμο και υπάρχουν 2 στρατόπεδα.... 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , valentina23 είπε:

@Haroulita K πολύ ωραία η ιδέα με το ευχολόγιο!! Είναι κάτι πολύ όμορφο που θα το έχει να το κοιτάει όταν μεγαλώσει. Εγώ Δυστηχως ακόμα αργεί η βάφτιση του χρόνου λέμε την άνοιξη πρώτα ο Θεός.. Όντως είναι πολύ όμορφη διαδικασία η προετοιμασία της βάφτισης και γω στο πρώτο μου παιδι έκανα σαν την τρελή από χαρά μου.. Έμπαινα συνέχεια σε σαιτ να βρω ιδέες, προσκλητήρια, μπομπονιέρες..

Παρεπιπτοντως νομίζω ότι οι ανεμοβολιαστοι πρέπει να φοβούνται τους εμβολιασμενους κι όχι το αντίθετο!!! Μπορεί οι δεύτεροι να χουν τον ιό και να μην το καταλάβουν και να το μεταφέρουν.. Φυσικά στον διαχωρισμό αυτό που υπάρχει φταίει η πολιτεία που έχει διχάσει τον κόσμο και υπάρχουν 2 στρατόπεδα.... 

 

Αχ Βαλεντίνα μη λες τετοιαααα γίνεται χαμός σε άλλο τοπικ θα πλακώσουν κ από εδώ να μας μαζέψουν...

Εγώ πάλι κορίτσια δεν έχω καμία όρεξη για το χάπενινγκ της βάφτισης. Κ να έρθει ο κόσμος κ να μη έρθει κτλ κ οι τρεις μας συν την νονά να γίνει δεν με απασχολεί καθολου. Φυσικά τα έχω κάνει όλα μπομπονιέρες Κάντι μπαρ ,θα κλείσουμε κ μαγαζί κτλ όταν αξιωθουμε ,φωτογράφους κομμωτήρια μακιγιάζ κτλ κτλ αλλά βαριέμαι που τα κάνω. Αν δεν έρθει ο κόσμος θα φάω μόνη μου τα έξτρα προφιτερόλ που παρειγγειλα γιατί βάφτιση χωρίς προφιτερόλ δεν γίνεται!χαχαχα!

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Haroulita K είπε:

Προφιτερολ, ε ?

Έμεινε  μάλλον εκμεκ παγωτό με παρφε βανίλια. 

Πόσο πιο παλιομοδιτικο?

Τέλειο κ αυτό!!! 

Εγώ στον γάμο πάλι ήμουν ενθουσιασμένη.τωρα πιο βαριεστημενη κ ξινή..ο κοβιντ με έχει κάνει αντισοσιαλ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mighty86 είπε:

Τέλειο κ αυτό!!! 

Εγώ στον γάμο πάλι ήμουν ενθουσιασμένη.τωρα πιο βαριεστημενη κ ξινή..ο κοβιντ με έχει κάνει αντισοσιαλ

Θα ρθω κ γω για τα προφιτερολ

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Αχ Βαλεντίνα μη λες τετοιαααα γίνεται χαμός σε άλλο τοπικ θα πλακώσουν κ από εδώ να μας μαζέψουν...

Εγώ πάλι κορίτσια δεν έχω καμία όρεξη για το χάπενινγκ της βάφτισης. Κ να έρθει ο κόσμος κ να μη έρθει κτλ κ οι τρεις μας συν την νονά να γίνει δεν με απασχολεί καθολου. Φυσικά τα έχω κάνει όλα μπομπονιέρες Κάντι μπαρ ,θα κλείσουμε κ μαγαζί κτλ όταν αξιωθουμε ,φωτογράφους κομμωτήρια μακιγιάζ κτλ κτλ αλλά βαριέμαι που τα κάνω. Αν δεν έρθει ο κόσμος θα φάω μόνη μου τα έξτρα προφιτερόλ που παρειγγειλα γιατί βάφτιση χωρίς προφιτερόλ δεν γίνεται!χαχαχα!

Είσαι φοβερή! 

Μπορώ να έρθω  και εγώ για τα προφιτερολ και  τα τρίγωνα;

Πιο τοπικ είναι;

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , BettySt είπε:

Είσαι φοβερή! 

Μπορώ να έρθω  και εγώ για τα προφιτερολ και  τα τρίγωνα;

Πιο τοπικ είναι;

Βεβαίως! Όποια θέλει κερνάμε! "Το εξωσωματική κ εμβόλιο"

  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Mighty86 είπε:

Βεβαίως! Όποια θέλει κερνάμε! "Το εξωσωματική κ εμβόλιο"

Να είσαι καλά! 

Αα, είχα διαβάσει λίγο στην αρχή,  δεν έφτασα στο σόου. Σε λίγο θα λένε ότι μπορεί να κολλήσουμε και από εδώ μέσα. Άστα...

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2021 at 2:32 ΜΜ, valentina23 είπε:

Γειά σας κορίτσια εμείς χτες είχαμε παιδίατρο. 7.500 κιλά και 68 ύψος.. Της είπα για το βράδυ που ξυπνάει και μου λέει ότι πεινάει γι αυτό.. Όσο μεγαλώνουν θέλουν και παραπάνω.. Μου έβαλε λαχανθκα(πατάτα, καρότο, κολοκύθι, ντομάτα, λίγο λάδι και λεμόνι) και 2 φορές την εβδομάδα κρέας μοσχαρι η κοτόπουλο (ζήτησα και κουνέλι γιατί έχουμε δικά μας). Το απογευματινό το αλλάξαμε έφτιαξα χτες νομίζω της αρεσε(ρυζάλευρο ολικής frezylac, κουακερ, γάλα δικό μου και μισή μπανάνα) και στη φρούτο κρέμα μου είπε να βάλω καρπούζι, πεπόνι.. Το θέμα μου είναι ότι αυτή θέλει συνέχεια στήθος.. Για να καταλάβετε 10 το πρωί ήπιε γάλα, 12παρα της έφτιαξα φρούτο δεν το έφαγε όλο και μετά πάλι γάλα γιατί νυσταζει, 1. 30 φαγητό ούτε αυτό το έφαγε όλο και 2 έκλαιγε ήθελα μεμε να κοιμηθεί... Έχει συνδιασει τον ύπνο με το στήθος.. 

@Mighty86είχες πάρει ένα χαλί 50 ευρώ νομίζω είχες πει για πτώσεις για τον μπέμπη.. Είμαι σε αναζήτηση παζλ δαπεδου, χαλιου. Θέλω να της φτιάξω το δωμάτιο να το στρώσω με παζλ κάτω αυτά με τον αφρό τα babyono σκέφτομαι και χαλί βαμβακερό.. Έχει κάτι playmat είδα αλλά νομίζω ότι σκίζονται εύκολα.. Δεν ξέρω αν έχει πάρει κάποιαβκαι έχει μείνει ικανοποιημενη.. 

Καλημέρα κορίτσια! Έχω να γράψω καιρό, πήγαμε Μυτιλήνη και εγιναν διάφορα ευτράπελα με το μωρό (αφυδατωθηκε γιατί δεν έφτιαξαν το αιρκοντίσιον με τον καύσωνα, έφυγε το παιδι από τα χέρια της κουνιάδας μου και κόντεψε να πέσει στο πάτωμα αν δεν το προλάβαινα, τα είδα όλα γενικώς) αλλά σας διάβαζα!

 

Είδα κάτι υπέροχα παζλ δαπέδου που είναι σαν χαλί από το mysunshine, λέγονται Toddlekind (πολυτελείας και καλά) αλλά έχουν 107€!! Πανάκριβα αλλά πανέμορφα. Γενικά δεν μου αρέσουν τα πολύχρωμα και παιδικά, θέλω να έχει ηρεμία το μάτι μου μέσα στο σπίτι. 

On 24/8/2021 at 7:25 ΜΜ, georgia1988 είπε:

Κορίτσια εμένα συνεχίζει και δεν τρώει όσο.λειπω.. σήμερα 40 μλ στις 5 ώρες που έλειπα.. δεν ξέρω τι να κάνω.. καμμία ιδέα? Και πάλι πλανταξε μόλις με είδε :( εκπαιδευτικό ποτηράκι έχει πάρει καμμία? Μήπως βάλω γάλα εκεί?

Πήγαμε και παιδίατρο 7250 είναι 65 εκ! Μου είπε όχι στέρεες ακόμα αλλά.τον άλλο μηνα ξεκινάμε με φρούτο. Του είπα ότι δεν πίνει το γάλα οσο λειπω αλλά μου είπε ότι προς το παρόν είναι καλά στα κιλά οπότε να μην ξεκινήσουμε ακόμα στέρεες. 

 

Τούμπανο το αστέρι σας! Εμείς έχουμε παιδίατρο σήμερα. Πολύ δύσκολο αυτό που είσαι στη δουλεια και ξέρεις ότι δεν είναι καλά... Πόση υπομονή να κάνετε πια, ελπίζω να φτιάξει σύντομα! Αν βρεις κάποιο κόλπο που να δουλέψει πες μας κι εμάς... 

On 24/8/2021 at 11:12 ΜΜ, Pagotoula είπε:

εμενα παντως οσο καιρο θηλαζω (φαντασου εχω γεννησει ενα χρονο πριν απο σενα) μου κανει κι ορμονικο ελεγχο κ καμπυλες ινσουλινης κ σακχαρου κ μ δινει κ βιταμινες κ φαρμακα (πχ θυρεοειδη κ σακχαρου). πιστευω κ διατροφη αν χρειαζοταν θα μ δινε..οποτε ναι καλο θα ηταν να βρεις καποιο να το συζητησεις. απλα εγω επδ θα παω για διεγερση, δεν μπορω να το κανω πριν αποθηλασω. εσενα ομως π δεν σε απασχολει αυτο,δες το με εναν ενδοκρινολογο γτ μπορει απλα να χρειαζεται ειδικη αγωγη κ διατροφη κ να στρωσεις.

Πόσο καιρό μετά τον αποθηλασμο σου είπε για διέγερση? Εμενα μου είπε 3 μήνες μετά και σκέφτομαι να σταματήσω να θηλάζω στους 9 μήνες έτσι ώστε το Μαρτιο-Απριλιο να ξεκινήσουμε σιγά σιγά πάλι γιατί δεν μας παίρνει χρονικά... Αλλά δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω, έχω αγχωθει πάρα πολύ με αυτό το θέμα! 

22 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Ανοιγω μια παρένθεση για κάτι ασχετο αλλά ενθουσιαστηκα σήμερα που παρέλαβα, πολύ άμεσα από την παραγγελια μου, το ευχολογιο για τη βάπτιση του μικρού μου. Μανουλες είναι πολύ ωραία ιδέα,  δεν είναι απλησίαστο οικονομικά (με τα μεταφορικά μου κόστισε 37 ευρώ για 40 σελίδες που θεωρώ ότι είναι αρκετές, αν σκεφτείς ότι δεν γράφουν όλοι οι καλεσμένοι) και πιο αυθεντικό δεν γίνεται, χώρια που όλοι θα το χαζεύουν. Εγώ έβαλα φωτογραφίες του μπέμπη φυσικά στο εξώφυλλο και στο οπίσθοφυλλο, αλλά και μέσα πολλές ακομη αφήνοντας κενά για τις ευχές. Χάρηκα τοοοσο πολύ. Εξαιρετική η ιδέα  της @Mighty86  για τον πρώτο χρόνο μέχρι τα γενέθλια η ακόμη και για λεύκωμα δώρο στους παππούδες. 

Να ρωτήσω κάτι τις μανούλες που ετοιμάζουν τη βάπτιση τους: και εσείς το χαίρεστε πολύ περισσότερο από το γάμο σας ή μόνο εγώ έχω χαζέψει τόσο? 

Δεν με νοιάζει καθόλου αν θα χορέψουμε η όχι, θέλω μόνο να ευχαριστήθουν οι καλεσμένοι.

Μόνο ο   covid  μου ρίχνει τη διαθεση,  δεν θέλω να κολλήσει κανείς, θα στενοχωρήσω πολύ. 

Επίσης με αγχώνει λίγο πως θα προστατεύσω το μωρό χωρίς να φανώ σκύλα. 

στην οικογένεια του άντρα μου έχουν πολλούς ψεκασμενους. 

Και δεν εννοώ τους ανθρώπους που έχουν επιφυλάξεις για το εμβόλιο. Αυτό είναι αποδεκτό. Ποιος αλλωστε πήγε να εμβολιαστεί ελαφρά τη καρδία? 

Εννοώ ψεκασμενους ψεκασμενους. 

Μια καλεσμένη που αγαπώ πολύ μου είπε  ότι θα έρθει μόνο στην εκκλησια. Εν τω μεταξύ η εκκλησία είναι στο βουνό πάνω από μια ώρα με το αυτοκίνητο. Όταν της είπα να έρθει και στο τραπέζι μου είπε ότι κάθεται μόνο με εμβολιασμενους. Δίκιο έχει, γιατί εχει και δίδυμα εγγονάκια που γεννήθηκαν πρόωρα. Από την άλλη ειναι και λίγο ευαίσθητα θέματα αυτά, δεν μπορώ να ρωτάω τον καθένα αν έχει κάνει το εμβόλιο. Εσείς που ετοιμάζετε βάπτιση,  έχει κάτι στο μυαλό σας σχετικά? 

Συγνώμη για το σεντόνι. 

Εμείς θα κάνουμε τη βάφτιση 11 Σεπτεμβρίου στην Αθήνα και δεν το ευχαριστιεμαι καθόλου... Καταρχήν θέλαμε να γίνει εδώ στο νησί και η κολλητή μου (η νονά) είπε δεν θα είχε άδεια για να έρθουν και τελικά έχουν πάει στο χωριό τους 20 μέρες τωρα...!! Με έχει κουράσει η Αθήνα με τόσα πηγαινελα τα τελευταια χρονια και το ηξερε. Είχαμε διαφωνίες και με τον άντρα μου για το τραπέζι, για τους καλεσμένους, ακόμα και για το γλυκό... Τα έχουμε κανονίσει όλα πλέον αλλά τίποτα δεν είναι όπως το θέλαμε, κάνεις από τους δυο μας δεν είναι ευχάριστημενος και δεν μου αρέσει και η γκρίνια γύρω από μια βαφτιση... Οπότε ο γάμος ήταν καλύτερος για μας! 

Όσο για το εμβόλιο επιλέξαμε τελικά να κάνουμε τραπέζι μόνο σε γονείς και αδέρφια (25 άτομα μανι μανι) για να μην αναγκάζουμε τον κόσμο να κάνει ραπίντ και να μπλέξουμε με τέτοιες ιστορίες. Και η αλήθεια είναι χωρίς μουσική και χορό δεν βλέπαμε το νόημα να τρώμε 100 άτομα ήσυχα ήσυχα. Άσε που κάτι ακούω για νέα μέτρα από 10 Σεπτεμβρίου και φοβάμαι μην μας τα χαλάσει όλα και είμαστε στη βάφτιση με μάσκες ( θα είναι σε εξωτερικό χώρο)...

Η ιδέα με το βιβλίο ευχών τέλεια!!!

  • Μου αρέσει 3

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Σελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω να γράψω καιρό, πήγαμε Μυτιλήνη και εγιναν διάφορα ευτράπελα με το μωρό (αφυδατωθηκε γιατί δεν έφτιαξαν το αιρκοντίσιον με τον καύσωνα, έφυγε το παιδι από τα χέρια της κουνιάδας μου και κόντεψε να πέσει στο πάτωμα αν δεν το προλάβαινα, τα είδα όλα γενικώς) αλλά σας διάβαζα!

 

Είδα κάτι υπέροχα παζλ δαπέδου που είναι σαν χαλί από το mysunshine, λέγονται Toddlekind (πολυτελείας και καλά) αλλά έχουν 107€!! Πανάκριβα αλλά πανέμορφα. Γενικά δεν μου αρέσουν τα πολύχρωμα και παιδικά, θέλω να έχει ηρεμία το μάτι μου μέσα στο σπίτι. 

Τούμπανο το αστέρι σας! Εμείς έχουμε παιδίατρο σήμερα. Πολύ δύσκολο αυτό που είσαι στη δουλεια και ξέρεις ότι δεν είναι καλά... Πόση υπομονή να κάνετε πια, ελπίζω να φτιάξει σύντομα! Αν βρεις κάποιο κόλπο που να δουλέψει πες μας κι εμάς... 

Πόσο καιρό μετά τον αποθηλασμο σου είπε για διέγερση? Εμενα μου είπε 3 μήνες μετά και σκέφτομαι να σταματήσω να θηλάζω στους 9 μήνες έτσι ώστε το Μαρτιο-Απριλιο να ξεκινήσουμε σιγά σιγά πάλι γιατί δεν μας παίρνει χρονικά... Αλλά δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω, έχω αγχωθει πάρα πολύ με αυτό το θέμα! 

Εμείς θα κάνουμε τη βάφτιση 11 Σεπτεμβρίου στην Αθήνα και δεν το ευχαριστιεμαι καθόλου... Καταρχήν θέλαμε να γίνει εδώ στο νησί και η κολλητή μου (η νονά) είπε δεν θα είχε άδεια για να έρθουν και τελικά έχουν πάει στο χωριό τους 20 μέρες τωρα...!! Με έχει κουράσει η Αθήνα με τόσα πηγαινελα τα τελευταια χρονια και το ηξερε. Είχαμε διαφωνίες και με τον άντρα μου για το τραπέζι, για τους καλεσμένους, ακόμα και για το γλυκό... Τα έχουμε κανονίσει όλα πλέον αλλά τίποτα δεν είναι όπως το θέλαμε, κάνεις από τους δυο μας δεν είναι ευχάριστημενος και δεν μου αρέσει και η γκρίνια γύρω από μια βαφτιση... Οπότε ο γάμος ήταν καλύτερος για μας! 

Όσο για το εμβόλιο επιλέξαμε τελικά να κάνουμε τραπέζι μόνο σε γονείς και αδέρφια (25 άτομα μανι μανι) για να μην αναγκάζουμε τον κόσμο να κάνει ραπίντ και να μπλέξουμε με τέτοιες ιστορίες. Και η αλήθεια είναι χωρίς μουσική και χορό δεν βλέπαμε το νόημα να τρώμε 100 άτομα ήσυχα ήσυχα. Άσε που κάτι ακούω για νέα μέτρα από 10 Σεπτεμβρίου και φοβάμαι μην μας τα χαλάσει όλα και είμαστε στη βάφτιση με μάσκες ( θα είναι σε εξωτερικό χώρο)...

Η ιδέα με το βιβλίο ευχών τέλεια!!!

καλημερα. μου ειπε τουλαχιστον 3μηνες μετα κι αφου ελεγχουμε καθε μηνα πως πανε οι ορμονες και προσαρμοζουμε τυχον αγωγη που χρειαζεται. βλεποντας κ κανοντας δηλαδη. εγω μαλλον το κοβω να αποθηλασω κατα τα 2 και πιστευω του χρονου τετοιο καιρο να προχωρησουμε σε εξωσωματικη. δεν νομιζω ομως να κανω καπακι και ετ. μαλλον θα την τρεναρω κ αλλο, αν δεν συντρεχει καποιος λογος σοβαρος δηλαδη. θα δειξει.γιατι πιεζεσαι χρονικα;; ειναι μικρουλι μωρε...τουλ μεχρι το χρονο να το παλεψεις; οσο για τη βαφτιση,κοιτα εσεις να στε καλα κ τπτ κ κανεναν αλλο. εμεις την καναμε 8 ατομα χωρις τιποτα...ουτε φωτογραφο ουτε καντι μπαρ ουτε τιποτα..μεταξυ μας ηρεμα κ ωραια..κ μετα σκασαμε στο φαι σε μια ταβερνουλα που αγαπαμε κ κανει θεικο φαι. περασαμε τελεια κ ολοι ευτυχισμενοι. μπομπονιερες εφτιαξα μονη κ απλα εκανα καμια 50αρια κ μοιρασα κ σε αλλους γνωστους κ φιλους οοοταν τους ειδα εν καιρω. η καλυτερη επιλογη εβερ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...