Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Βγήκε η αμη και είναι στα πατώματα..2,40pmol/L..πως γίνεται μέσα σε 2,5 χρόνια να έπεσε από το 9 στο 2,40? Δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω διέγερση..από βδομάδα θα κλείσω ραντεβού με το γιατρό να δούμε πως θα πορευτούμε..πάντως το ένα εμβρυακι που μου έμεινε,φοβάμαι να το βάλω,για κάποιο λόγο πιστεύω πως δεν θα πιάσει,οπότε προτιμώ να κάνω πρώτα ωοληψια-ες..Ήδη με τον άντρα μου κάνουμε εξετάσεις και μαζεύουμε τα δικαιολογητικα..Μεγάλο χαστούκι η ΑΜΗ,ειλικρινά τόσο χαμηλή δεν την περίμενα με τπτ...

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Σελίνα δεν έχω βρει κάτι ακόμα.. το μόνο θετικό είναι ότι δεν χρειάζεται να βγάζω πολύ γάλα αφού έτσι κ αλλιώς δεν το τρώει! Χθες είχαμε μια πρόοδο.. έφαγε 170 μλ σε 6 ώρες οπότε μπορεί να συνηθίσει σιγά σιγά! 

Τι είναι η διέγερση? Η περίοδος πότε περίπου έρχεται? Όχι ότι μου λείπει αλλά ενημερωτικά! 

 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Pagotoula είπε:

καλημερα. μου ειπε τουλαχιστον 3μηνες μετα κι αφου ελεγχουμε καθε μηνα πως πανε οι ορμονες και προσαρμοζουμε τυχον αγωγη που χρειαζεται. βλεποντας κ κανοντας δηλαδη. εγω μαλλον το κοβω να αποθηλασω κατα τα 2 και πιστευω του χρονου τετοιο καιρο να προχωρησουμε σε εξωσωματικη. δεν νομιζω ομως να κανω καπακι και ετ. μαλλον θα την τρεναρω κ αλλο, αν δεν συντρεχει καποιος λογος σοβαρος δηλαδη. θα δειξει.γιατι πιεζεσαι χρονικα;; ειναι μικρουλι μωρε...τουλ μεχρι το χρονο να το παλεψεις; οσο για τη βαφτιση,κοιτα εσεις να στε καλα κ τπτ κ κανεναν αλλο. εμεις την καναμε 8 ατομα χωρις τιποτα...ουτε φωτογραφο ουτε καντι μπαρ ουτε τιποτα..μεταξυ μας ηρεμα κ ωραια..κ μετα σκασαμε στο φαι σε μια ταβερνουλα που αγαπαμε κ κανει θεικο φαι. περασαμε τελεια κ ολοι ευτυχισμενοι. μπομπονιερες εφτιαξα μονη κ απλα εκανα καμια 50αρια κ μοιρασα κ σε αλλους γνωστους κ φιλους οοοταν τους ειδα εν καιρω. η καλυτερη επιλογη εβερ.

Έτσι το ήθελα κι εγώ, μεταξύ μας, λιτα και απέριττα αλλά ο άντρας μου ήθελε μεγάλη βάφτιση και τραπέζια, έχει και μεγάλο σόι είναι 5 αδέρφια και μαζεύονται...

Βιάζομαι γιατί το 2019 που ξεκινήσαμε μου είπε ο ενδοκρινολόγος ότι δεν με παίρνει να περιμένω ούτε ένα χρόνο λόγω χαμηλής ΑΜΗ (0.75), οπότε αν ξεκινήσω πάλι του χρόνου θα είναι ήδη 2022. Λόγω δουλειάς και απόστασης από Αθήνα χάνω πάντα μήνες ούτως η άλλως και φοβάμαι να το καθυστερήσω πολύ (δεν πετυχαίνει και με την πρώτη...). Αυτό που θα ήθελα είναι να θηλάσω και ενάμιση χρόνο αν μπορώ, να ευχαριστηθω το μπιφτεκακι μου και μετά να σκεφτώ για το δεύτερο...

1 ώρα πρίν, georgia1988 είπε:

@Σελίνα δεν έχω βρει κάτι ακόμα.. το μόνο θετικό είναι ότι δεν χρειάζεται να βγάζω πολύ γάλα αφού έτσι κ αλλιώς δεν το τρώει! Χθες είχαμε μια πρόοδο.. έφαγε 170 μλ σε 6 ώρες οπότε μπορεί να συνηθίσει σιγά σιγά! 

Τι είναι η διέγερση? Η περίοδος πότε περίπου έρχεται? Όχι ότι μου λείπει αλλά ενημερωτικά! 

 

Διέγερση είναι όταν μετά από αγωγή φαρμάκων "διεγείρεις" τις ωοθήκες να παράγουν περισσότερα ωάρια από το 1 του μήνα, στα πλαίσια της εξωσωματικής συνήθως. Εμάς το μπιφτέκι μας είναι μετά από δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής οπότε και για το δεύτερο παιδάκι έτσι θα πάμε. 

Όλο ξεχνάω να σας το πω!! Ανακάλυψε ο άντρας μου ένα τέλειο τραγουδάκι το "Ο καλύτερος μπαμπάς" από Superinia, βάλτε το στον άντρα σας έχει πολύ πλάκα! Το βάζει συνέχεια ο δικός μου και του λέω ότι κάνει προπαγάνδα για να τον αγαπήσει ο μπέμπης πιο πολύ από μένα :D  

Και μετά βρήκα εγώ "Το πιο Γλυκό Νανουρισμα" (Superinia) και κορίτσια με πήραν τα ζουμια... Είναι φοβερό τραγούδι, ειδικά αν έχεις ζοριστει να αποκτήσεις το μωράκι σου σε αγγίζει πραγματικά, την πρώτη φορά που το άκουσα προσπαθουσα να τον κοιμησω αγκαλιά και έτρεχαν τα δάκρυα χαμός!

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα ποπό λαχτάρα που θα την πήρες!! Μου θύμισες τώρα μια θεία μου μεγάλη σε ηλικία που περπατάει σκυφτα λόγω μέσης και ρευματικων, τρέμουν τα χέρια της και βλέπει τη μπέμπα και τη βουτάει αγκαλιά... Και τη πήγαινε βόλτα.. Εγώ δαγκωμένη και να πηγαίνω από πίσω τρέχοντας.. Εντάξει μην αγχώνεσαι για τη βάφτιση λίγοι και καλοί.. Έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν χωρανε χοροί και πανηγυρια..κοιτα να το ευχαριστηθεί τε.οσο για το κλιματιστικό και γω στην αρχή δεν το άναβα γιατί φοβόμουν μην κρυώσει και το παιδί έκοψε πάνες με τσισα. Το πήγα στη παιδίατρο και μου πε ότι δεν είχε αφυδατωθει αλλά ήθελε έξτρα υγρά γιατί τα έχανε με τον ιδρώτα!! Ξεκίνησα πολλά ντουζάκια, άνοιξα και το ριμαδι το κλιματιστικό και όλα καλα

@Pagotoula το καλύτερο πράγμα κάνετε!! Και γω κάπως έτσι το σκέφτομαι.. Κλειστή βάφτιση αδέρφια γονείς και πρώτα ξαδέρφια και μια ταβερνουλα μετά μια χαρά θα τα περάσουμε!!

Όντως τι είναι η διέγερση;; ούτε εγώ έχω περίοδο ακόμα.. Φυσικά και δεν μου λείπει.. 

@Σελίνα το έχω δει αυτό το δάπεδο. Όντως καλό αλλά πανάκριβο ρε παιδί μου!! Περιμένω τώρα αυτά που παράγγειλα.. Να δω κι από κοντά.. Εύχομαι μόνο να μην βρωμάνε πετρέλαιο όπως κάποτε που είχα πάρει του γιου μου.. Απ το φτηνό κατάστημα ξέρετε.. Τελικά τα είχα βγάλει έξω κάτω απ την τσουλήθρα που είχα για να μην χτυπάει.. Μου χρησομεψαν εκεί.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 πανάκριβο αλλά το θέμα είναι ότι δεν γράφει από ποια ηλικία είναι κατάλληλο. Γιατί τα γνωστά παζλ είναι από 3+ χρόνων λόγω μιας ουσίας που περιέχουν και μέχρι τότε δεν έχει ουσία. Εγώ μας βλέπω με χαλί κάτω και σεντόνι/κουβέρτα από πάνω. Για τις αγκαλιές προσπαθώ να το παίξω άνετη με τους άλλους αλλά σφίγγομαι πολύ και δεν μπορώ. Είδαν τα μάτια μου πολλά με το σόι του 5 μέρες... Και λέω το σόι του γιατί στους δικούς μου τα χώνω αλλά εκεί δαγκωνομαι. Πολλή βρωμιά στο σπίτι, να είναι ιδρωμενη η μάνα του να σκουπίζεται με τα χέρια και να πιάνει το παιδί, άσε δεν μπορώ...

Ξεκίνησε να γυρίζει και ανάσκελα μόνος του! Γυριζει μπρούμυτα ανετα εδώ και καιρό αλλά τελευταία πάλευε με τον εαυτό του και νευρίαζε μέχρι που κατάφερε να τουμπαρει και ανάσκελα αλλά ακόμα δεν είναι άνετος. Σηκώνει και το κωλαρακι ψηλά και μετακινείται κυκλικά (σαν ρολόι) οπότε φαντάζομαι σε κάνα μηνα να μπουσουλησει??

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Σελίνα σε καταλαβαίνω.. Χαράς στο κουράγιο σου, αλλά άμα πεις και τίποτα θα σε πούνε και κακιά..εγώ δεν τη δίνω και δεν μου τη ζητάνε κιόλας λόγο του ιού.. Το σόι του άντρα μου δόξα το θεό είναι πολύ μακριά.. Μου ήρθε το παζλ φαίνεται πολύ καλό ποιοτικως και προπάντων δεν βρομάει!! Είναι από 6 μηνών και πάνω λέει και είναι κατάλληλο για μωρό για μπουσουλημα.. Και μετά γυρίζει βαρελάκια εδώ και πολύ καιρό, στηρίζει τον κορμό της βάζει τα χέρια κάτω και σηκώνει το στερνό αλλά ακόμα δεν μπούσουλα ει αν και κάνει την κίνηση.. Πιο πολύ προς τα πίσω πάει. Πάντως δεν υπάρχει κανόνας.. Μπορεί και να μην μπουσουλησει καθόλου να περπάτησει κατευθείαν. Πως και πως περιμένουμε τη στιγμή.. Όπως και τη πρώτη κουβεντούλα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 θύμησε μου τη μάρκα του παζλ να το κοιτάξω κι εγώ. Και τι μάρκα πάνες είναι αυτές που έλεγε η @Mighty86? Κι εγώ από τη μια ανυπομονώ από την άλλη δεν βιάζομαι γιατί περνάει γρήγορα ο καιρός! 

Κορίτσια θέλω λίγο τη βοήθειά σας... Λόγω της δουλειάς θα πρέπει να περάσω κάποιες εξετάσεις στο νοσοκομείο και θα λείπω από το σπίτι περίπου 8 ώρες. Σκέφτομαι να αφήσω λίγο γάλα για να τον ταΐσει ο άντρας μου για να μη μου τον φέρνει τώρα εκεί πέρα εκτός αν είναι ανάγκη. Πήρα ένα χειροκίνητο θήλαστρο και θα έρθει αύριο. (Βλακεία γιατί υπήρχε και ηλεκτρικό σε πολύ χαμηλή τιμή και δεν το είδα γιατί βιάστηκα). Εξηγήστε μου λίγο τη διαδικασία έχω απορίες: 

α) όσο γάλα βγάζω μέσα στο μπουκαλάκι το βάζω στο ψυγείο. Με τη δεύτερη φορά που θα αντλήσω, προσαρμόζω και συμπληρώνω το ίδιο μπουκαλάκι?

β) οι θηλες που θα έχει θα είναι από 0+. Πρέπει να αγοράσω άλλες για τον μπέμπη? Ή μήπως να του δώσω με σύριγγα/ποτηράκι/κουταλάκι?

γ) να αποστειρώσω το μπουκαλάκι πριν βάλω μέσα το γάλα?

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνατης babyone είναι.. Και γω θα θελα να ρωτήσω για τις πάνες της @Mighty86 να τις δοκιμάσω!! Το χειροκίνητο δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει. Εγώ έχω ένα ηλεκτρικό και κακώς δεν πήρα διπλής άντλησης (βγάζω γάλα για τις κρέμες της μπέμπα). Μπιμπερό δεν έχει  τύχει να πάρει ε;; νομίζω πρέπει ν αλλάξεις τη θηλή υπαρχειω3+και 6+.Καλυτετα να μην φέρει το μωρό νοσοκομείο δεν υπάρχει λόγος θα βγάλεις και θα του το αφήσεις. Επίσης επειδή θηλάζεις να τ αποστειρώνεις.. Τα μπιμπερό. Εγώ στην αρχή είχα δώσει μπιμπερό γιατί μου χε ματώσει τη θηλή. Οπωτε έβγαζα γάλα και της το έδινα. Στο ψυγείο κρατάει για λίγες ώρες και μετά το ζέστανα βουτωντας το μπουκάλι σε ζεστό νερό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Σελίνα είπε:

@valentina23 θύμησε μου τη μάρκα του παζλ να το κοιτάξω κι εγώ. Και τι μάρκα πάνες είναι αυτές που έλεγε η @Mighty86? Κι εγώ από τη μια ανυπομονώ από την άλλη δεν βιάζομαι γιατί περνάει γρήγορα ο καιρός! 

Κορίτσια θέλω λίγο τη βοήθειά σας... Λόγω της δουλειάς θα πρέπει να περάσω κάποιες εξετάσεις στο νοσοκομείο και θα λείπω από το σπίτι περίπου 8 ώρες. Σκέφτομαι να αφήσω λίγο γάλα για να τον ταΐσει ο άντρας μου για να μη μου τον φέρνει τώρα εκεί πέρα εκτός αν είναι ανάγκη. Πήρα ένα χειροκίνητο θήλαστρο και θα έρθει αύριο. (Βλακεία γιατί υπήρχε και ηλεκτρικό σε πολύ χαμηλή τιμή και δεν το είδα γιατί βιάστηκα). Εξηγήστε μου λίγο τη διαδικασία έχω απορίες: 

α) όσο γάλα βγάζω μέσα στο μπουκαλάκι το βάζω στο ψυγείο. Με τη δεύτερη φορά που θα αντλήσω, προσαρμόζω και συμπληρώνω το ίδιο μπουκαλάκι?

β) οι θηλες που θα έχει θα είναι από 0+. Πρέπει να αγοράσω άλλες για τον μπέμπη? Ή μήπως να του δώσω με σύριγγα/ποτηράκι/κουταλάκι?

γ) να αποστειρώσω το μπουκαλάκι πριν βάλω μέσα το γάλα?

Από 4 μηνών κ πάνω εμένα τουλάχιστον μου είπε η παιδίατρος στοπ οι αποστείρωσεις έτσι κ αλλιώς όλα τα βάζουν στο στόμα(εάν δεν το έχεις ξανά χρησιμοποιήσει αποστειρωσε το) ...εαν είναι γάλα της ίδιας ημέρας νομίζω μπορείς να συμπληρώσεις...επισης όχι δεν πειράζει που οι θηλες είναι από 0+ καλύτερα αφού δεν έχει συνηθίσει το μπιμπερό να μην έχει μεγάλη ροή κ εγώ οπότε χρειαστεί να της δώσουν με μπουκάλι 0+ έχω κ μια χαρά είναι...

Όσες πήγατε παιδίατρο διάβασα τα νέα σας σούπερ τα μωράκια σας!!! @georgia1988 κουράγιο μάνα...κρατα γερά θα συνηθίσει  ο μπέμπης σου μην στεναχωριέσαι!!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 ευχαριστώ! μήπως εννοείς babyono κάτι ασπρόμαυρα? Αυτά είναι από 6 μηνών, ωραία φαίνονται, τα babyone λέει είναι από 10. Ούτε μπιμπερο ούτε πιπίλα, την είχα δοκιμάσει μια φορά αλλά την έφτυνε.

@Basiliki92 ευχαριστώ! Άρα θα δοκιμάσω λίγο από πριν με τη μικρή θηλή και αν δω ότι δεν, θα αγοράσω άλλες. Δύσκολα μου φαίνεται να πάρει ξαφνικά ένα μπιμπερο το έχω πολύ άγχος για εκείνη τη μέρα!


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

@valentina23 θύμησε μου τη μάρκα του παζλ να το κοιτάξω κι εγώ. Και τι μάρκα πάνες είναι αυτές που έλεγε η @Mighty86? Κι εγώ από τη μια ανυπομονώ από την άλλη δεν βιάζομαι γιατί περνάει γρήγορα ο καιρός! 

Κορίτσια θέλω λίγο τη βοήθειά σας... Λόγω της δουλειάς θα πρέπει να περάσω κάποιες εξετάσεις στο νοσοκομείο και θα λείπω από το σπίτι περίπου 8 ώρες. Σκέφτομαι να αφήσω λίγο γάλα για να τον ταΐσει ο άντρας μου για να μη μου τον φέρνει τώρα εκεί πέρα εκτός αν είναι ανάγκη. Πήρα ένα χειροκίνητο θήλαστρο και θα έρθει αύριο. (Βλακεία γιατί υπήρχε και ηλεκτρικό σε πολύ χαμηλή τιμή και δεν το είδα γιατί βιάστηκα). Εξηγήστε μου λίγο τη διαδικασία έχω απορίες: 

α) όσο γάλα βγάζω μέσα στο μπουκαλάκι το βάζω στο ψυγείο. Με τη δεύτερη φορά που θα αντλήσω, προσαρμόζω και συμπληρώνω το ίδιο μπουκαλάκι?

β) οι θηλες που θα έχει θα είναι από 0+. Πρέπει να αγοράσω άλλες για τον μπέμπη? Ή μήπως να του δώσω με σύριγγα/ποτηράκι/κουταλάκι?

γ) να αποστειρώσω το μπουκαλάκι πριν βάλω μέσα το γάλα?

Τα παμπερς που σας έλεγα είναι τα bambo nature. 

Κ εμείς πήγαμε γιατρό 8 κιλά ο μικρός κ 71 πόντους. Καλά τον βρήκε η παιδίατρος.συμφωνησε κ με το μεσοβεζικο σύστημα που έχω στο φαγητό. Μου είπε εκεί κάποιες γνώμες της της είπα κ εγώ κάποιες δικές μου κ καταλήξαμε ότι συμφωνούμε. 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Σελίνα είπε:

@valentina23 ευχαριστώ! μήπως εννοείς babyono κάτι ασπρόμαυρα? Αυτά είναι από 6 μηνών, ωραία φαίνονται, τα babyone λέει είναι από 10. Ούτε μπιμπερο ούτε πιπίλα, την είχα δοκιμάσει μια φορά αλλά την έφτυνε.

@Basiliki92 ευχαριστώ! Άρα θα δοκιμάσω λίγο από πριν με τη μικρή θηλή και αν δω ότι δεν, θα αγοράσω άλλες. Δύσκολα μου φαίνεται να πάρει ξαφνικά ένα μπιμπερο το έχω πολύ άγχος για εκείνη τη μέρα!

Να μην το έχεις άγχος είναι μεγάλο μωράκι τώρα δεν θέλει κάθε τρεις κ λίγο γάλα !!! Βάλε το 0 και θα δεις εγώ avent έχω...

@Mighty86 τέλεια το αντράκι σου κ εσένα μπράβο σας!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα για να αναμείξεις διαφορετικές αντλήσεις πρέπει να έρθουν στην ίδια θερμοκρασία που σημαίνει αντλείς το βάζεις στο  ψυγείο, αντλείς ξανά βάζεις ψυγείο κ σε κάνα 3ωρο μπορείς να τα αναμείξεις. Προτίμησε να βγάζεις νωρίς το πρωί η αργά το βράδυ έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα. Θηλές κ εγώ τις αρχικές έχω μετά τους 6 θα πάρω 6+. Αποστειρωνω κανονικά κ το θηλαστρο κ τα μπιμπερο. 

@Basiliki92 αχ ευχαριστώ! Έχω μαζέψει 3.5 λίτρα κ δεν ξέρω τι να τα κάνω ανσυνεχξζει να μην τρώει!

  • Μου αρέσει 4

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86να σου ζήσει!! Μπέμπαρος!! Εγώ σημερα έβαλα και γλυκοπατάτα αλλά νομίζω της έπεσε λίγο βαριά... Το απογευματινό της δεν το φάγε καθόλου.. Έκλαιγε ήθελε μεμε... Τσάμπα το γάλα που έβγαλα το πεταξα... Ουφ έχω πελαγώσει.. Πρέπει να της αραιωσω λίγο τους θηλασμού αλλά μου τραβάει την μπλούζα.. Ωραία θα τις δοκιμάσω τις πάνες. Τα παζλ τα έστρωσα φαίνονται πολύ καλά ποιοτικά αλλά λίγο ακριβά.. Τα 10 25ευρω πήρα 2 ένα πενηντάρικο 31επι 31

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...