Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

On 15/10/2021 at 12:03 ΜΜ, georgia1988 είπε:

Ωραία! Πάλι καλά γιατί αγχώθηκα λίγο! Κάτι άλλο.. όσες έχετε πάει διακοπές επειδή θα πάμε Χριστούγεννα στο μέρος του άντρα μου.. τι χρειάζεται να αγοράσω? Έχω σκεφτεί σίγουρα καρεκλακι φαγητού και κάθισμα αυτοκινήτου, για ύπνο δεν έχω καταλήξει αν θα πάρω κούνια ή παρκοκρεβατο γτ προσπαθούμε να κόψουμε τη συγκοιμηση προς το παρόν.. φανταζομαι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει 

Εγώ θα έλεγα παρκοκρεβατο (80€ αλλά βρίσκεις και με 40€) με στρώμα αναδιπλούμενο (35€), πήραμε εμείς για την Αθήνα όταν θα κατεβαίνουμε και είναι πολύ πρακτικό. Διπλώνουν και τα δύο σε ειδική τσαντα και δεν πιανουν χώρο ούτε λερώνουν.

Καρεκλακι έχει ο αδερφός μου αυτό που δένει πάνω σε καρέκλες και είναι πολύ ευχαριστημένος γιατί ούτε αυτό πιάνει χώρο.

Πώς πάει η προσπάθεια? Εγώ τα παράτησα χαχα και παλεύω με το φαι ακόμα πάλι αίμα μου έβγαλε μόλις έβαλα κολοκύθι να δω πότε θα προχωρήσουμε..

@Mighty86 πώς είναι το μικρούλι?


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Σελίνα δεν πάει χαχα. Κάθε βράδυ κοιμάται στην κούνια του αλλά όταν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα δεν ξαναπάει στο κρεβάτι του με τπτ.. αν τον βάλω ξυπνάει κάθε μισή ώρα.. όχι τπτ τώρα κρυώνει ο καιρός και δεν ξέρω τι θα κάνω με τα σκεπάσματα.. επίσης επειδή γυρνάει συνέχεια στον ύπνο του φοβάμαι μήπως σπρώξει τα μαξιλάρια από το κρεβάτι και πέσει αλλιώς μια χαρά με βολεύει η συγκοιμηση...

 


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 χαχχαα κατάλαβα! Εγώ έχω κολλήσει την κούνια που εκείνη την πλευρά οπότε δεν μπορεί να πάει πουθενά. Δες μήπως κολλήσεις το κρεβάτι στον τοίχο ή κάνεις κάτι ανάλογο. Με τα σκεπάσματα λένε ότι πρέπει να έχει ξεχωριστά δικά του. Εμένα πάντα τα κλωτσαει οπότε θα δοκιμάσω υπνοσακο. Μην φοβάσαι μήπως τον πλακώσεις με τα δικά σου σκέπασματα, είναι τα ίδια ένστικτα που προστατεύουν από τον να τον πλακώσεις εσύ. Εξάλλου τώρα μεγαλώνουν και κουνιούνται και διαμαρτύρονται αν κάτι τα ενοχλεί, δεν είναι ανήμπορα όπως στην αρχή.


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα καλά κι εγώ στο μωρό υπνοσακο θα βάλω όταν πλακώσουν τα κρύα.. απλά για τα δικά μου σκεπάσματα φοβάμαι επειδή γενικά μόλις δει σεντόνι το τραβάει να το φάει! Ναι Κι εγώ την κούνια την έχω κολλητά απ' τη μια πλευρά με το κρεβάτι... 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2021 at 4:41 ΜΜ, Σελίνα είπε:

Εγώ θα έλεγα παρκοκρεβατο (80€ αλλά βρίσκεις και με 40€) με στρώμα αναδιπλούμενο (35€), πήραμε εμείς για την Αθήνα όταν θα κατεβαίνουμε και είναι πολύ πρακτικό. Διπλώνουν και τα δύο σε ειδική τσαντα και δεν πιανουν χώρο ούτε λερώνουν.

Καρεκλακι έχει ο αδερφός μου αυτό που δένει πάνω σε καρέκλες και είναι πολύ ευχαριστημένος γιατί ούτε αυτό πιάνει χώρο.

Πώς πάει η προσπάθεια? Εγώ τα παράτησα χαχα και παλεύω με το φαι ακόμα πάλι αίμα μου έβγαλε μόλις έβαλα κολοκύθι να δω πότε θα προχωρήσουμε..

@Mighty86 πώς είναι το μικρούλι?

Καλά είναι συνήλθε.βγηκαμε κ βόλτα μετά από 8 μέρες εγκλεισμού κ κοιτούσε σα τρελό από εδώ κ από εκεί μετά κοιμήθηκε ξανά ξύπνησε κοιτούσε κιχ δεν έκανε.κ άνοιγε το στόμα του οοο. Στο κόσμος (εμπορικό στη Θεσσαλονίκη)τον πήγα κ στα μαδερκερ να αλλάξω κατι δώρα. Βγήκα κ εγώ έξω από την σπηλιά μου έσκασα...

Τωρα άρχισε να τρώει το καταπετασμα

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mighty86 πολιτισμικό σοκ έπαθε το αρκούδι!! Μπράβο χαίρομαι! Είπα να ζυγίζω δύο φορές να δω πόσο τρώει από περιέργεια και βλέπω 20γρ τη φορά... Ελπίζω να ανοίξει το στόμα μπορεί το καημένο να θέλει κανένα κοντοσούβλι τι να του κάνει το βρασμένο κολοκύθι! Καμιά τσαχπινια όπως ταχίνι ή ψωμάκι ποτέ δίνουμε?

  • Μου αρέσει 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Τι κάνετε? @Mighty86 σιδερένιο το ζουζούνι σας! 

Κορίτσια πόσες φορές κάνουν κακουλια τα μικρούλα σας? Απευθύνομαι κυρίως στις μανούλες που δίνουν και κρεατάκι, το δικό μου αιμουδσκι θα τα κάνει τουλάχιστον 3 φορές μπορεί και 4 μεσα στη μερα σε σεβαστες ποσότητες, χαζή ερώτηση, το ξέρω, 

  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Η μικρή μου δεν ήταν πολύ καλά, ειχε βήχα κ πήγαμε παιδίατρο την Παρασκευή. Την Παρασκευή το βράδυ άρχισε να χει δυσπνοια, φύγαμε νοσοκομείο. Πήρα τη μάνα μου να έρθει να μείνει με το μεγαλό μου 11:30 το βράδυ κ μέσα σε μισή ώρα είχα πάει νοσοκομείο.  Έκλαιγα στο δρόμο, φοβήθηκα παρα πολύ. 

Λαρυγγιτιδα είχε, βάλαμε νεφελοποιητη,  ήπιε κ κορτιζόνη κ μετά από 4 ώρες γυρίσαμε σπίτι μας. Πήρα σταγόνες κορτιζόνης, μασκακι κ τα κάνουμε αυτά τώρα, τη βάζω να κοιμάται κ σε μαξιλάρι πάνω κ τη βγάζω κ στον καθαρό αέρα κ πάμε καλύτερα επιτέλους... 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

@Mighty86 πολιτισμικό σοκ έπαθε το αρκούδι!! Μπράβο χαίρομαι! Είπα να ζυγίζω δύο φορές να δω πόσο τρώει από περιέργεια και βλέπω 20γρ τη φορά... Ελπίζω να ανοίξει το στόμα μπορεί το καημένο να θέλει κανένα κοντοσούβλι τι να του κάνει το βρασμένο κολοκύθι! Καμιά τσαχπινια όπως ταχίνι ή ψωμάκι ποτέ δίνουμε?

Ψωμακι εμένα μου είπε να φτιάξω εγώ ανάλατο από τον έβδομο να του δώσω. Περιμένω την μαμά μου να του φτιάξει γιατί εγώ δεν πρόκειται..για ταχίνι δεν γνωρίζω αλλά θα ρωτήσω την επόμενη φορά...

Μη του βάζεις κολοκύθι..δεν είναι κ τόσο εποχής..καλά προφανώς κ το αναφέρεις σα παράδειγμα αλλά δοκίμασε πιο πικάντικα ,κρεμμύδι σέλινο μαζί με γλυκά όπως γλυκοπατάτα καροτο. Επίσης πειραματισου με υφές..

3 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Καλησπέρα μανούλες! Τι κάνετε? @Mighty86 σιδερένιο το ζουζούνι σας! 

Κορίτσια πόσες φορές κάνουν κακουλια τα μικρούλα σας? Απευθύνομαι κυρίως στις μανούλες που δίνουν και κρεατάκι, το δικό μου αιμουδσκι θα τα κάνει τουλάχιστον 3 φορές μπορεί και 4 μεσα στη μερα σε σεβαστες ποσότητες, χαζή ερώτηση, το ξέρω, 

Κ εμένα κάνει 3-4

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mareva είπε:

Γειά σας κορίτσια. Η μικρή μου δεν ήταν πολύ καλά, ειχε βήχα κ πήγαμε παιδίατρο την Παρασκευή. Την Παρασκευή το βράδυ άρχισε να χει δυσπνοια, φύγαμε νοσοκομείο. Πήρα τη μάνα μου να έρθει να μείνει με το μεγαλό μου 11:30 το βράδυ κ μέσα σε μισή ώρα είχα πάει νοσοκομείο.  Έκλαιγα στο δρόμο, φοβήθηκα παρα πολύ. 

Λαρυγγιτιδα είχε, βάλαμε νεφελοποιητη,  ήπιε κ κορτιζόνη κ μετά από 4 ώρες γυρίσαμε σπίτι μας. Πήρα σταγόνες κορτιζόνης, μασκακι κ τα κάνουμε αυτά τώρα, τη βάζω να κοιμάται κ σε μαξιλάρι πάνω κ τη βγάζω κ στον καθαρό αέρα κ πάμε καλύτερα επιτέλους... 

Ωχ Παναγίτσα μου, τι περάσατε..! Περαστικά και γρήγορα, ζοριστηκες πολύ και εσύ και το μωράκι. Ευτυχώς το αντιμετωπισες ψύχραιμα και έγκαιρα. Είχε αυτό το βήχα που λένε σαν να γαυγίζει σκυλάκι? Στο νοσοκομείο το τσίμπησαν και του έβαλαν και όρο φαντάζομαι.  Τα καημενουλια,  είναι πολύ στεναχωρο να αρρωσταινουν, το ξέρω ότι είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο να αρρωσταινουν, μωρά είναι,  αλλά σε πιάνει η καρδιά σου. Περαστικά και σιδερένιο να είναι το μικρούλι σου.

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Ωχ Παναγίτσα μου, τι περάσατε..! Περαστικά και γρήγορα, ζοριστηκες πολύ και εσύ και το μωράκι. Ευτυχώς το αντιμετωπισες ψύχραιμα και έγκαιρα. Είχε αυτό το βήχα που λένε σαν να γαυγίζει σκυλάκι? Στο νοσοκομείο το τσίμπησαν και του έβαλαν και όρο φαντάζομαι.  Τα καημενουλια,  είναι πολύ στεναχωρο να αρρωσταινουν, το ξέρω ότι είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο να αρρωσταινουν, μωρά είναι,  αλλά σε πιάνει η καρδιά σου. Περαστικά και σιδερένιο να είναι το μικρούλι σου.

Ευχαριστούμε! Αυτόν το βήχα σα σκυλάκι ακριβώς!

Όχι δεν τσιμπησαμε χεράκι, τίποτα. Κορτιζόνη πόσιμη, κ νεφελοποιητη τα έκανα εγώ! Δεν τα κάνουν καν οι γιατροί, σου λένε τι να κανεις Lol

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2021 at 11:46 ΜΜ, Mighty86 είπε:

Ψωμακι εμένα μου είπε να φτιάξω εγώ ανάλατο από τον έβδομο να του δώσω. Περιμένω την μαμά μου να του φτιάξει γιατί εγώ δεν πρόκειται..για ταχίνι δεν γνωρίζω αλλά θα ρωτήσω την επόμενη φορά...

Μη του βάζεις κολοκύθι..δεν είναι κ τόσο εποχής..καλά προφανώς κ το αναφέρεις σα παράδειγμα αλλά δοκίμασε πιο πικάντικα ,κρεμμύδι σέλινο μαζί με γλυκά όπως γλυκοπατάτα καροτο. Επίσης πειραματισου με υφές..

Κ εμένα κάνει 3-4

Πηγαμε παιδίατρο χθες, είναι 8200γρ και 71εκ. Μου είπε να του δώσω ταχίνι μέσα σε φρουτόκρεμα αν θέλω, και να δοκιμάσω γιαούρτι να δούμε αν θα τον πειράξει το γάλα μου. Μακάρι να το έχει ξεπεράσει έχω πεθυμησει το τυράκι, μια πίτσα, μια καρμπονάρα!!!  Σήμερα έφαγε κοτόπουλο πρώτη φορά, θα δούμε πως θα πάει η αλλεργία για να του δώσω και μοσχάρι. 

Εχω συνταγή για ψωμί που δεν θέλει ζύμωμα καθόλου, μόνο ανακάτεμα και δίπλωμα με την κουτάλα είναι πανευκολο και πεντανόστιμο!

On 19/10/2021 at 1:17 ΜΜ, Mareva είπε:

Ευχαριστούμε! Αυτόν το βήχα σα σκυλάκι ακριβώς!

Όχι δεν τσιμπησαμε χεράκι, τίποτα. Κορτιζόνη πόσιμη, κ νεφελοποιητη τα έκανα εγώ! Δεν τα κάνουν καν οι γιατροί, σου λένε τι να κανεις Lol

Πωπω φαντάζομαι πόσο τρόμαξες! Πώς είναι τώρα? Συνεχίζετε κάποια αγωγή?

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Πηγαμε παιδίατρο χθες, είναι 8200γρ και 71εκ. Μου είπε να του δώσω ταχίνι μέσα σε φρουτόκρεμα αν θέλω, και να δοκιμάσω γιαούρτι να δούμε αν θα τον πειράξει το γάλα μου. Μακάρι να το έχει ξεπεράσει έχω πεθυμησει το τυράκι, μια πίτσα, μια καρμπονάρα!!!  Σήμερα έφαγε κοτόπουλο πρώτη φορά, θα δούμε πως θα πάει η αλλεργία για να του δώσω και μοσχάρι. 

Εχω συνταγή για ψωμί που δεν θέλει ζύμωμα καθόλου, μόνο ανακάτεμα και δίπλωμα με την κουτάλα είναι πανευκολο και πεντανόστιμο!

Πωπω φαντάζομαι πόσο τρόμαξες! Πώς είναι τώρα? Συνεχίζετε κάποια αγωγή?

Για πες συνταγή....


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα ούτε εμένα τρώει πολύ.. φρούτα τρώει φουλ αλλά το μεσημεριανό με το ζόρι και αυτό πολύ λίγο.. θα ρωτήσω τον παιδίατρο αν μπορώ να βάλω γλυκοπατάτα ή κρεμμυδάκι μήπως και νοστιμισει κάπως.. κι εγώ ακόμα τα έχω κομμένα τα γαλακτοκομικά αν και δοκίμασα κάτι μπισκοτάκια με σοκολάτα και μια χαρά ο μικρός αλλά όταν είχα δοκιμάσει φέτα μου έκανε πάλι αίμα οπότε δεν έχει περάσει ακόμα.. νερό δίνεις? Δεν έχω δώσει ακόμα εγώ..

@Haroulita K εμένα κάνει δύο ή τρεις φορές.. εξαρταται αν θα φάει μεσημεριανό ή όχι.. 

@Mighty86 αν και κάπως αργά.. περαστικά! Σιδερενιο να είναι!

@Mareva περαστικά!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από Δευτέρα στα Lidl θα βρείτε αρτοπαρασκευαστη με 50 €. Η αλήθεια είναι πως τα αξίζει τα λεφτά του, τον έχω και έχω σκοπό όταν μου πει η παιδίατρος ότι μπορώ να του δώσω ψωμι να τον βάλω πάλι μπροστά. Βάζεις απλά τα υλικά και τα κάνει όλα μόνος του. Επίσης μπορείς να φτιάξεις σταφιδοψωμο, ψωμι με σοκολάτα, με ξηρούς καρπούς κλπ. για τα μεγαλύτερα παιδάκια. 

Επειδή ήρθε η κουβέντα στο σπιτικό ψωμί. 

Εγώ έχω ξεκίνησε γαλακτοκομικα σταδιακά εδώ και ένα μήνα. Τις τελευταίες 10 μέρες βλέπω ότι δεν βγάζει καθόλου γάλα, ίσως είναι και το ότι μεγάλωσε το μωράκι. 

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...