Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια πραγματικά θέλω την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθώ. Με την γυναίκα μου που έχει Σπω (δεν κάνει ωορρηξία)πριν 4 χρόνια αποφασίσαμε στα 25 να θέλουμε παιδάκι η ιστορία μασ μεγάλη πέσαμε σε γιατρούς άστο καλύτερα που της έδινα φάρμακα για να κάνει ωορρηξία και αποτέλεσμα 0 μέχρι που λέω κάτι δεν πάει καλά. Μόνοι μασ το ψάξαμε με σαλπιγ.. διάφραγμα και πολύποδες. Αλλάζουμε γιατρό και κάνουμε υστεροσκοπηση . Για να μην λέω πολλά 3 φορές υστεροσκοπηση και μετά λέμε τελοσ πάμε εξωσωματική. Κάνουμε εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστη καμία μόνο μοριδια. Αποτελέσμα μηδέν κάναμε τα πάντα από εξετάσεις βρέθηκα με μετάθεση χρωμοσώματος έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου . Ξανά εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστες 5 (3αριστες 2 μμμμ) βάλαμε την Παρασκευή τα δύο μωράκια μασ συναισθήματα πολλά άγχος φόβο για το πότε θα έρθει το παιδάκι μασ σπίτι. Έκανε την βλακεία η γυναίκα μου και έκανε τέστ εχτές το απόγευμα αρνητικό έσκασε έκλαιγε προσπαθούσα να την χαλαρώσω. Λογικό γυναίκα τα τραβάει όλα.  Το άγχος μασ τώρα είναι ότι Παρασκευή έκανε εμβρυομεταφορα Κυριακή πρωί ήθελε καφέ δεν τησ χάλασα χατηρι με προσοχή σιγά σιγά λέτε να μην κάναμε καλά;;; Μετά εγώ θέλω να μην κάνει τίποτε να τα κάνω εγώ εκείνη σήμερα ήθελε να κάνει τον νεροχύτη λέτε να υπάρχει πρόβλημα;; Και το τελευταίο και σημαντικό την ημέρα με την σκόνη είχαμε κόσμο στην βεράντα και έκατσε 3 ώρες έξω και τώρα έχει βήχα αλλά προσπαθεί να μην έχει βήχα για να μην βλάψει τα μωράκια μασ λέτε η σκόνη να τησ έκανε κακό;; Κορίτσια χίλια συγνώμη απλά το άγχος χτυπάει κόκκινο θέλω να τα καταφέρει δεν θέλω να την βλέπω να τα τραβάει όλα αυτά. Εύχομαι σε όλες θετικές χοριακες.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου... Σήμερα είχαμε εμβόλιο η μικρή είναι 70.5 εκ. κ 7700 κιλά με το βάρος δεν παμε πολύ καλά δεν έχει πάρει πολύ από τον προηγούμενο μήνα.. λογικό αφού δεν τρώει κ είναι κ ένα παιδι που δεν στέκεται σε μια μεριά...έχει λιγες μέρες πού θέλει να στέκεται στα ποδαράκια της...ακομα καλά καλά δεν μπορεί να κάτσει στον πωπό της αλλά όρθια της αρέσει :roll: επίσης τσιρίζει άμα θέλει κάτι η άμα δεν της δίνω σημασία...μου τραβάει τα μαλλιά συνέχεια μην δει τρίχα η κοτσίδα η που θα τα τραβήξει η που θα τα βάλει στο στόμα...μου είπε η παιδίατρος να της δίνω κ κανένα γιαουρτάκι αν θέλω κ ειμαι σε σκέψη ποιο? μου είπε αν δεν θέλω advance πολύ καλό είναι κ το κρι κρι το πρώτο μου γιαουρτάκι εσείς δίνεται?αν ναι ποιο? Με το φαγητό τραβάω ζόρι που δεν τρώει έχω αρχίσει κ την μπουκωνω με το ζόρι  ποια εγώ? Εσείς πείτε μου τα νέα σας .... @Mighty86 πως είστε?

 

Αχ κεγω μπαίνω στον πειρασμό για μπούκωμα... Τώρα που ήταν άρρωστος δεν έτρωγε τίποτα.ΤΙΠΟΤΑ. την έβγαζε με 300ml γάλα την μέρα Μαξ επί 3 μέρες. Με γανιασε.... Ενώ στην αρχή έτρωγε κ κοτόσουπα που του έφτιαξα κτλ μετά σφράγισε. Τελικά είχε εξανθηματικη νόσο η αιφνίδιο εξάνθημα που του προκαλεσε πυρετό η το ανάποδο δεν έχω καταλάβει αλλά έχει κ τα λαιμα του είναι βραχνός. 

@georgia1988 ψευτοθηλαζω ακόμα ίσα ίσα για να τον κοίμησω κάποιες φορές...δεν ξέρω αν του περνάω πια αντισώματα. Δεν έχει αποδειχθεί ότι περνάμε αντισώματα με το εμβόλιο αλλά μακάρι τι να πω...

Όταν είχε πυρετό ήθελε συνέχεια κ φαγητό κ γάλα κ βυζί...με το που έφυγε ο πυρετός κ γέμισε εξανθήματα δεν ήθελε να ξαναφάει τίποτα. Τώρα του φύγανε κ σαν να επανήλθε λίγο η όρεξη..

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/9/2021 at 12:01 ΠΜ, georgia1988 είπε:

@Mighty86 ποιες ήταν οι πάνες που έλεγες? Έχει βγάλει σπυράκια το μωρό στην περιοχή του παμπερ και μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι από την πάνα οπότε λέω να δοκιμάσω και καμμία άλλη μάρκα.. 

Ρε κορίτσια για ξαναπεοτε μου εσείς που κάνετε συγκοιμηση δεν φοβάστε καθόλου? Έχω αρχίσει και κάνω γτ με την δουλειά δεν βγαίνει να ξυπνάω 500 φορές αλλά η μάνα μου φωνάζει ότι είναι επικίνδυνο.. εντομεταξυ υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο στρώμα και στην κούνια που την έχω κολλητά στο κρεβάτι και μου λέει ότι θα στριμώχτει εκεί το μωρό και με έχει αγχωσει...

Βάλε κάτι ανάμεσα..  

Η συγκοιμηση εφόσον γίνεται με ασφαλή τρόπο μόνο καλό κανει :

Πήγα να γράψω κ κάτι πάτησα, σορρυ κορίτσια... 

Έχω να γράψω καιρό, έχω ψιλοαπελπιστει με την ανορεξία του μωρού. Είμαστε 7 μηνων κ έχουμε απομείνει 7 κιλά... από τον προηγούμενο μήνα πήραμε 100 γραμμάρια... αύριο θα πάω να της γράψω εξετάσεις... 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κορίτσια είμαστε πολλές με το θέμα ανορεξία....εμενα στήθος εννοείται πίνει κ φρουτοκρεμα τρώει φαγητό δεν θέλει...λοιπον χθες κ σήμερα έφαγε πάρα πολύ καλά απ ολα!!! Εγώ πάντως μπουκωσα κάποιες φορές ντρέπομαι αλλά το έκανα...Σκεφτομαι σιγά σιγά να δίνω κ κομματάκια μαλακά να την αφήνω να τα πιάνει μόνη της κ να τα δοκιμάζει θα δω πως θα πάει...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Basiliki92 είπε:

Βλέπω κορίτσια είμαστε πολλές με το θέμα ανορεξία....εμενα στήθος εννοείται πίνει κ φρουτοκρεμα τρώει φαγητό δεν θέλει...λοιπον χθες κ σήμερα έφαγε πάρα πολύ καλά απ ολα!!! Εγώ πάντως μπουκωσα κάποιες φορές ντρέπομαι αλλά το έκανα...Σκεφτομαι σιγά σιγά να δίνω κ κομματάκια μαλακά να την αφήνω να τα πιάνει μόνη της κ να τα δοκιμάζει θα δω πως θα πάει...

Καν το! Σιγά σιγά θα σε κατευθύνει το μωρό :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι τρώει ευτυχώς παράπονο δεν έχω.. και συνεχίζει να θηλάζει όσες φορές θήλαζε και πριν μπορεί και παραπάνω.. με τον ύπνο έχω θέμα εγώ γτ ακόμα ξυπνάει πολλές φορές και οκ με βόλεψε η συγκοιμηση αλλά τώρα που κρυώνει ο καιρός δεν ξέρω πως θα γίνει με τα σκεπάσματα.. αγχονομαι! Επίσης επειδή γυρνάει συνέχεια και ψιλομπουσουλαει φοβάμαι στο κρεβάτι μου μήπως ξυπνήσει και πάει κάτω κάτω, έχω βάλει μαξιλάρια αλλά άνετα τα ρίχνει αν θέλει.προσπαθω να τον βαζω στην κουνια του μήπως και συνηθίσει.. τι να πω..

@Basiliki92 εμένα δεν κάθεται ακόμα ούτε καν αλλά και εμένα του αρέσει να στηρίζεται με βοήθεια βέβαια στα.ποδια του!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ευτυχώς δεν έχω παράπονο, μια χαρά τα πάμε με τις στέρεες μην τον ματιάσω. Ο μικρούλης τα τρώει εντελώς λιωμένα . Έτσι του τα δινω εγώ, τώρα τι θα ήθελε ο ίδιος δεν ξερω. Εμένα μου φαίνεται μικρός ακόμη για να αρχίσω να του δίνω κομματάκια. Μου έφερε η αδερφή μου ένα βαθυτερο κουταλι, και έτσι τον λερωνω λιγότερο :P και τρώει πιο γρήγορα. Αν βρει κανένα κομματάκι μού το επιστρέφει, είναι γλύκας! Από θηλασμους είμαστε 2 λιγότερους τη μέρα. Ελπίζω να κρατηθεί η παραγωγή μου.

Γιατί τόσες ενοχές με το "μπουκωμα"? Υπάρχουν μέρες που τα μικρά μπορεί να θέλουν μια παραπάνω ενθάρρυνση για να φάνε.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αφουγκραζομαστε τις επιθυμίες και τις ανάγκες τους, αλλά αν δεν παρεμβουμε θα είναι μονίμως αϋπνα, γυμνά, ίσως νηστικά και κάποια μονίμως σε μια μπανιέρα! :P

Κορίτσια καταλαβαίνω την ανησυχία σας, αλλά μήπως έχουμε και εμείς μεγάλες προσδοκίες για το βάρος των μωρών? 

Εγώ σαν μωρό ήμουν κακοφαγο, ( ο πατέρας μου έκανε κωλοτουμπες για να φάω κυριολεκτικά) ευτυχώς ο μπέμπης έμοιασε στο μπαμπά του, και κοιτώντας το δικό μου βιβλιάριο υγείας διαπίστωσα ότι ο μικρός τον Αύγουστο είχε το βάρος που εγώ είχα το Νοέμβριο (!) και γεννηθήκαμε με 3 μέρες διαφορά. 

Νομίζω πως αυτό που έχει σημασία είναι τα μωράκια να είναι χαμογελαστα, δραστήρια, να στριφογυρνανε, δεν είναι και αυτός ένας δείκτης υγείας? Προς Θεού δεν καταργούμε τις εξετάσεις αλλά όταν το βλέπεις το μωρό χαρούμενο δεν είναι κι αυτό κάτι?

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Καλό είναι να αφουγκραζομαστε τις επιθυμίες και τις ανάγκες τους, αλλά αν δεν παρεμβουμε θα είναι μονίμως αϋπνα, γυμνά, ίσως νηστικά και κάποια μονίμως σε μια μπανιέρα! :P

Κορίτσια καταλαβαίνω την ανησυχία σας, αλλά μήπως έχουμε και εμείς μεγάλες προσδοκίες για το βάρος των μωρών? 

Εγώ σαν μωρό ήμουν κακοφαγο, ( ο πατέρας μου έκανε κωλοτουμπες για να φάω κυριολεκτικά) ευτυχώς ο μπέμπης έμοιασε στο μπαμπά του, και κοιτώντας το δικό μου βιβλιάριο υγείας διαπίστωσα ότι ο μικρός τον Αύγουστο είχε το βάρος που εγώ είχα το Νοέμβριο (!) και γεννηθήκαμε με 3 μέρες διαφορά. 

Νομίζω πως αυτό που έχει σημασία είναι τα μωράκια να είναι χαμογελαστα, δραστήρια, να στριφογυρνανε, δεν είναι και αυτός ένας δείκτης υγείας? Προς Θεού δεν καταργούμε τις εξετάσεις αλλά όταν το βλέπεις το μωρό χαρούμενο δεν είναι κι αυτό κάτι?

Μια χαρά τα λες αλλά μας πιάνει μια απελπισία άμα βλέπει ότι δε  τρώνε σε καθημερινή βάση εμένα πάλι σήμερα τίποτα κ έχει τρελή γκρίνια νυστάζει κιόλας συνεχεια(λέτε να είναι λόγω καιρου;) και εγώ κακοφαγη ήμουν πολύ...κ εμένα η μικρή από βάρος κ ύψος είναι πολύ καλή σε σχέση με άλλα κοριτσάκια της ηλικίας αλλά αν συνεχίσει να παίρνει τόσα λίγα γρ το μήνα κ να ψηλώνει μόνο τι θα γίνει? Ήδη σαν μωράκι δεν φαίνεται ότι είναι τόσα κιλά φαίνεται πιο αδύνατη...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απορία.. τα μωρά τα βάζετε σε καρεκλακι φαγητού για να φάνε? Επειδή τον βάζω σε καρεκλακι αλλά δεν καθεται μόνος του (χωρίς στήριξη) ακόμα οπότε σκέφτηκα σήμερα μήπως δεν κάνει να τον βάζω σε καρεκλακι? Μάλλον λέω βλακείες βέβαια!


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια απορία.. τα μωρά τα βάζετε σε καρεκλακι φαγητού για να φάνε? Επειδή τον βάζω σε καρεκλακι αλλά δεν καθεται μόνος του (χωρίς στήριξη) ακόμα οπότε σκέφτηκα σήμερα μήπως δεν κάνει να τον βάζω σε καρεκλακι? Μάλλον λέω βλακείες βέβαια!

Μια χαρά μπορείς να τον βάζεις. Κ μένα η μικρή δε στηρίζεται ακόμη κ ας είμαστε 7 μηνων. Ίσα ίσα θα αρχίσει κ αυτό να δυναμωνει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια απορία.. τα μωρά τα βάζετε σε καρεκλακι φαγητού για να φάνε? Επειδή τον βάζω σε καρεκλακι αλλά δεν καθεται μόνος του (χωρίς στήριξη) ακόμα οπότε σκέφτηκα σήμερα μήπως δεν κάνει να τον βάζω σε καρεκλακι? Μάλλον λέω βλακείες βέβαια!

Εννοείται πως κάνει εγώ την βάζω από 5 μηνών στο καρεκλάκι της για να τρώει κ ας μην κάθεται ακόμα και τώρα...αρκει να μπορούν να στηρίξουν το κεφαλάκι τους για να κάτσουν στο καρεκλάκι! Εμένα ακόμα κ όταν παίζει παίζει μπρούμυτα δεν μπορεί να κάτσει κ μου είπε η παιδίατρος ότι η στάση μπρούμυτα είναι μια πάρα πολύ καλή στάση για ενδυνάμωση όλου του κορμου κ για τα όργανα του μωρού!

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Πάλι καλά γιατί αγχώθηκα λίγο! Κάτι άλλο.. όσες έχετε πάει διακοπές επειδή θα πάμε Χριστούγεννα στο μέρος του άντρα μου.. τι χρειάζεται να αγοράσω? Έχω σκεφτεί σίγουρα καρεκλακι φαγητού και κάθισμα αυτοκινήτου, για ύπνο δεν έχω καταλήξει αν θα πάρω κούνια ή παρκοκρεβατο γτ προσπαθούμε να κόψουμε τη συγκοιμηση προς το παρόν.. φανταζομαι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει 


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, georgia1988 είπε:

Ωραία! Πάλι καλά γιατί αγχώθηκα λίγο! Κάτι άλλο.. όσες έχετε πάει διακοπές επειδή θα πάμε Χριστούγεννα στο μέρος του άντρα μου.. τι χρειάζεται να αγοράσω? Έχω σκεφτεί σίγουρα καρεκλακι φαγητού και κάθισμα αυτοκινήτου, για ύπνο δεν έχω καταλήξει αν θα πάρω κούνια ή παρκοκρεβατο γτ προσπαθούμε να κόψουμε τη συγκοιμηση προς το παρόν.. φανταζομαι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει 

Έχω έρθει κι εγώ με το μωράκι στο πατρικό μου για αρκετές μέρες. Ειχαν αγοράσει οι γονείς μου ηδη μια κούνια και έφερα εγώ σεντόνια γιατί έχω αρκετά. Επειδή δεν έχουμε μεγάλο αυτοκίνητο, αγοράσαμε ένα πολύ οικονομικό καρότσι της chicco,  γύρω στα 110-120 €, που διπλώνει και γίνεται σαν τρόλεϊ, εκεί τον ταιζω κιολας. Εμείς αγοράσαμε επιπλέον ένα μπανακι αλλά καθώς ο μικρός σου θα είναι μεγαλύτερος και θα κάθεται καλύτερα αρκει μια ευρυχωρη λεκανιτσα.

Η αλήθεια είναι ότι το μπανακι βόλεψε γιατί έχουμε μεγάλο πάγκο στο μπανιο ανοιγω τα ποδαράκια που έχει το μπανακι και το βάζω πάνω από το νιπτήρα και δεν σκύβω, δεν το αντέχω καθόλου.

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Ωραία! Πάλι καλά γιατί αγχώθηκα λίγο! Κάτι άλλο.. όσες έχετε πάει διακοπές επειδή θα πάμε Χριστούγεννα στο μέρος του άντρα μου.. τι χρειάζεται να αγοράσω? Έχω σκεφτεί σίγουρα καρεκλακι φαγητού και κάθισμα αυτοκινήτου, για ύπνο δεν έχω καταλήξει αν θα πάρω κούνια ή παρκοκρεβατο γτ προσπαθούμε να κόψουμε τη συγκοιμηση προς το παρόν.. φανταζομαι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει 

Καρεκλάκι φαγητού παρε ένα πτυσσόμενο. Εγώ στο γιο μου το χα παντού μαζί. Τώρα στο μωρο το χω στο αμάξι. Με έσωσε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...