Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες! @valentina23 ευχαριστώ για τις ευχές, @Paola καλώς Ήρθες!

Σήμερα είχαμε γιατρό,  7μιση μηνών και αισίως έφτασε τα 8660γρ και 73 εκ. Είναι πολύ βολικός στο φαγητό,  τα φρούτα τα ρουφάει, του δίνω αβοκάντο καθημερινά με μπανάνα και αχλάδι η μήλο.  και το μεσημεριανό θα το φάει. Τώρα του έβαλε κουνέλι, κατσίκι και αρνί, μέχρι τώρα ήμασταν κοτόπουλο μοσχάρι. Μου είπε και για απογευματινό, ζυμαρικό με λαχανικά η αν περισσέψει μεσημεριανό. Τη μέρα κοιμάται δύσκολα, το βράδυ όμως θα κοιμηθεί σερι 8-9 ώρες γενικά είναι πολύ καλό μωράκι. Γελάει πολύ, έχω στρώσει μια κουβερτα  στο σαλονι και παίζουμε εκεί, βάζει τα χεράκια του στα μάγουλα μας και λιώνουμε. Έχει λίγες μέρες που όταν του τραγουδαω μια ωραία πεταλούδα κουνάει το χεράκι του. Το βράδυ τον σκεπάζω με μια λεπτή κουβερτούλα αλλά επειδή μου φαίνεται λίγο, έχω και ένα λεπτό πάπλωμα από τα cocomat  με μαλλί είναι και τα δύο λεπτά και ελαφριά και τον σκεπάζω μέχρι τους ωμους. Μου έχουν φέρει ένα υπνοσακο αλλά ακόμη δεν τον δοκίμασα. Είναι μονοκόμματος και με τιράντες, εμένα λεπτός μου φαίνεται αλλά ήταν ο πιο ζεστός που είχε το mothercare.  

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια μου συγγνώμη να ρωτήσω βλέπω όλες για απογευματινό δίνεται φαγητό...εγω γιατί δίνω κρέμα η γιαουρτάκι? Θα μου πει αργότερα φαγητό? Μήπως κάτι έχω μπερδέψει κ κάνω λάθος?

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Βρε κορίτσια μου συγγνώμη να ρωτήσω βλέπω όλες για απογευματινό δίνεται φαγητό...εγω γιατί δίνω κρέμα η γιαουρτάκι? Θα μου πει αργότερα φαγητό? Μήπως κάτι έχω μπερδέψει κ κάνω λάθος?

Όχι βρε τι λάθος να κανεις..Εμένα δεν μου έχει κάνει εισαγωγή γιαούρτι γι'αυτό.ουτε κ αυγό.μαλλον το πάει πολύ λαου λαου. Τι κρέμα δίνεις; Κεγω δίνω πχ βρώμη με γάλα κ λίγο μήλο η αχλάδι. Άλλες φορές τρώει ότι δεν έφαγε το μεσημέρι αλλες φορές λαχανικά με ζυμαρικό κ άλλες τραχανά κ πολύ πιο συχνά καταλήγει να πίνει μόνο το γάλα του..   ;)

Το απόγευμα δίνεις ότι θέλεις αρκεί να είναι λίγο ελαφρύ. Το γιαούρτι μια χαρα.  Νομίζω μέχρι τέλους του έτους όλες γιαούρτι θα δίνουμε για βράδυ.ειναι ευκολία αν τα τρώνε. Εγώ θέλω να του δώσω κατσικίσιο με πετσακι. Να δω αν θα το φάει βέβαια γιατί εγώ πολλά θέλω...:razz:

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Paola να σου ζήσει το μωράκι! Πάντα γερό και καλότυχο!

 @Mighty86 το αγορακι σου μαζεψε από το πολύ πλύσιμο, δεν πρέπει να τα βάζεις με την παιδίατρο! χαχα!

@Basiliki92 μια χαρά τα  κάνεις, οι δικοί μας παιδίατροι καθυστερούν στην εισαγωγή, ας πούμε εμένα δεν με αφήνει ούτε τραχανά λόγω του  αυγού που περιέχει.  με εκνευρίζει όμως  που για το ίδιο πράγμα οι γιατροί έχουν τόσο διαφορετικές ταχύτητες. Επίσης, 8 κιλά κοριτσαρο, συγνώμη κιολας, αλλά δεν το λες και κοκκαλιαρικο. Γνώμη μου,  μην παρεξηγηθώ. Και άλλωστε 4 φορες τη μέρα  "στολίζεται", τι άλλο θες? Εισερχόμενα εξερχόμενα! Μια χαρά! 

Πόσο μου άρεσει τα πρωινά, όπως τώρα να κάθομαι δίπλα του και να ακούω την ανάσα του..!  Τη γλυκοκολοκυθα εκτός από πατάτα με τι άλλο την συνδυάζετε? 

Να επαναφέρω το θέμα - καθισματακι αυτοκινητου- η γίνομαι κουραστική? Αγόρασε κάποια μανούλα? 

  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια κρέμα δίνω της nestle natures bio η της hip bio με δημητριακά κ βρώμη είναι χωρίς γάλα χωρίς ζάχαρη βάζω δικό μου γάλα...γιαουρτι κρι κρι το πρώτο μου γιαουρτάκι είναι σαν αυτά που τρώμε εμείς σε γεύση χωρίς ζάχαρη κ αυτό εννοείται ρώτησα για κατσικίσιο κ μου είπε αργεί πολύ από τον 10 μήνα κ μετά... οπότε για αυτό κ πήρα να κάνω μια αρχή...για κρέμα μου είπε κ για μια με χαρουπι ότι είναι καλή δεν την έχω πάρει ακόμα...τραχανα δεν δίνω ακόμα...τελος καθισματακι εγώ από τον άλλο μήνα λέω να πάρω όλοι οι γνωστή μου έχουν recaro η Britax και μάλλον ένα από τα 2 θα πάρω ...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mighty86 πολύ μου αρέσουν οι τροφές σας!! Τον τραχανά με το ψωμί πως το δίνεις;;;αλεσμένα ε;;και την μπανάνα την ψημένη με τη βρώμη;;;εγώ φοβάμαι τα πολλά πολλά γιατί δεν την αρέσουν και πολύ οι αλλαγές απ' ότι έχω καταλάβει .της δίνω κλασικά φαγητακια..

@Basiliki92 απ' ότι έχω καταλάβει οι παιδίατροι δεν έχουν όλοι της ίδια γραμμή σε θέματα διατροφής..πχ εμένα μου χε πει ρυζαλευρο για αρχή ενώ άλλοι παιδίατροι ξεκινάνε κατευθείαν τροφές..εμένα μου χε πει απόγευμα γάλα δικό μου,βρώμη,μισή μπανάνα αλλά το μεσημεριανό της δεν το έτρωγε καλά και στην αρχή τα πέταγα..είχε πάρει και 200γραμ όπωτε το άλλαξα ..για απόγευμα της δίνω ότι έχει αφήσει για μεσημέρι.κι αν δεν έχει περισσέψει της φτιάχνω λαχανικά με ζυμαρικό η γλικοπατατα,κολοκύθα,καρότο...κανονικά φαγητό δηλαδή.Νομιζω ότι δεν είχε και πολύ νόημα ενώ όλη μέρα είναι κολλημένη στο στήθος να βγάζω και το απόγευμα πάλι..άσε που ήταν κουραστικό και καμιά φορά αυτή πειναγε και δεν μπορούσε να περιμένει πότε θα αρμεχτω εγώ...:P..τέλος θεωρω ότι παίζει ρόλο και η δική μας φαντασία όσον αφορά το φαγητό ..σχεδόν όλα τα τρώνε τώρα..φυσικά αν ακόμα δεν έχει επιτρέψει η παιδίατρος αυγό η ψάρι δεν θα δώσεις..πάντως εμένα ψάρι ξεκινήσαμε από εφτά μηνών,αυγό οχτώ μηνών και όσπρια σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω με φακή..γιαούρτι έχω ακούσει καλύτερα να δώσεις ότι τρώμε κι εμείς όχι αυτά που και καλά είναι για μωρά..μόνο γιαούρτι δεν είναι..το γράφει κιόλας επιδόρπιο γιαουρτιού

@Haroulita Kτην γλυκοπατάτα εγώ γενικά παντού τη βάζω και στο κρέας αλλά συνήθως συνδυάζω γλυκοπατάτα,κολοκύθα κίτρινη καρότο..πολύ ωραία και γλυκιά κρέμα..συνήθως τη κάνω απόγευμα

Κορίτσια το νερό που δίνετε το βράζει καμία;;πολλά άλατα βλέπω στο πάτο ...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Εμάς ο μικρός στις 24 που είχαμε παιδίατρο ήταν 8310 70εκ.. δεν τον λες και αδύνατο! Κακά κάνουμε 4 φορές την ημέρα συνήθως.. εμάς μας έχει αφήσει μόνο με φρούτο κρέμα και μεσημεριανό δεν μας έχει βάλει ακόμα κάτι άλλο.. και μεσημεριανό τα κλασικά χορτοσουπα κ κρεατοσουπα ή κοτόσουπα.. έχω δοκιμάσει γλυκοπατάτα αλλά δεν τρελάθηκε και τώρα έχω βάλει κρεμμύδι που φαίνεται να του αρέσει.. αλλά με ανησυχεί λίγο που είμαστε πίσω στις εισαγωγές σε σχέση με εσάς.. από την άλλη όπου διαβάζω λένε ότι προσθέτουμε ένα γεύμα το μήνα οπότε θεωρητικά τον άλλο μήνα θα βάλουμε το απογευματινό. Ντοματα έχει δοκιμάσει καμμία? Λέω να δοκιμάσω αλλά δεν ξέρω τι να την κάνω! Με το νερό πως τα πάτε? Εμένα πίνει ελχιστο μετά το μεσημέριανο.. ίσως φταίει ότι θηλάζει συνέχεια?


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 εμεις ντομάτα τρώμε απ' όταν ξεκινήσαμε και στερέες..δηλαδή 5,5 μηνών.ξεφλουδισμενες και χωρίς σπόρια..νερό ούτε εμένα πολυπινει..θηλάζουμε ίσως γι αυτό και παίρνει όλα τα υγρά από κει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν έφαγε τίποτα από στερεες. Κάτι κουταλιτσες με την βία. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

Δεν είναι εύκολος. Το στοματακι για να το ανοίξει με δυσκολεύει πολύ. Επίσης πάντα λερώνεται πάρα πολύ. Αλλά όταν σφραγίζει με πιάνει απελπισία ρε παιδί μου! 

@Haroulita K δεν θυμάμαι σε απάντησα για το joie 360 μοίρες ε; Είναι καλό αλλά είναι μέχρι 18 κιλα

Γλυκοκολοκυθα δεν έχω δώσει ποτέ. Τι θυμίζει από γεύση;;; Εγώ ας πούμε την γλυκοπατάτα της παρομοιάζω με καροτο

@valentina23 βουτάω ψυχές στον ζεστό τραχανά κ λιώνει κ γίνεται κ πιο παχύρευστο η βαζω βρώμη. Εμένα δεν τρώει αν είναι σουπε το φαγητό. Αν μου βγει έτσι του δίνω να το πιει. Του δίνω κόκκινο τραχανά Λαχανικων με πιπεριά κ ντομάτα δεν έχει αυγό νομίζω..μου το στέλνει η πεθερά μου από το χωριο

 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 δεν πειράζει περνάνε φάσεις κι αυτά..ίσως δεν είχε όρεξη,βγάζει κανά δοντακι..εγώ σήμερα έβαλα και πλιγούρι στο μεσημεριανό της άρεσε πολύ..και μένα μου στείλει η μάνα μου κάτι βιολογικά ζυμαρικά από ένα μαγαζί στο Βόλο..της αρέσουν πολύ..έχω όμως και τραχανά χειροποίητο από τη θεία μου..η γλυκοκολοκυθα είναι σαν τη γλυκοπατάτα..και μένα χάλια γίνεται στο φαγητό..και το κακό είναι ότι μένουν και οι λεκέδες..:cry:εγώ τα κάνω όλα κρέμα φοβάμαι πολύ με τα κομματάκια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, valentina23 είπε:

@Mighty86 δεν πειράζει περνάνε φάσεις κι αυτά..ίσως δεν είχε όρεξη,βγάζει κανά δοντακι..εγώ σήμερα έβαλα και πλιγούρι στο μεσημεριανό της άρεσε πολύ..και μένα μου στείλει η μάνα μου κάτι βιολογικά ζυμαρικά από ένα μαγαζί στο Βόλο..της αρέσουν πολύ..έχω όμως και τραχανά χειροποίητο από τη θεία μου..η γλυκοκολοκυθα είναι σαν τη γλυκοπατάτα..και μένα χάλια γίνεται στο φαγητό..και το κακό είναι ότι μένουν και οι λεκέδες..:cry:εγώ τα κάνω όλα κρέμα φοβάμαι πολύ με τα κομματάκια...

Δεν πειράζει, πιο μετά θα σε οδηγήσει κ η μικρή φαντάζομαι. Εμένα σε κάποια φάση την απέρριψε την κρέμα. Αφού του έδωσα πρώτα όμως λιγότερο αλεσμένα κ μετά. Πάντως το γκαγκινγκ που λένε, που τα παιδιά κάνουν λες κ τους ερχεται εμετός είναι ο τρόπος να μάθουν να καταπίνουν. Δεν είναι πνιγμός. Ίσα ίσα είναι πιο επικίνδυνο σε αλεσμένο αν βρεθεί σκληρό κομμάτι να τους έρθει πνιξιμο. 

 η παιδίατρος μόλις μπήκε 7ο μου έδωσε οδηγίες για μετάβαση. Στα φρούτα να πατάω με το πηρούνι τη μπανάνα η αβοκάντο τα υπόλοιπα μπλέντερ. Κ στο φαγητό όλα πηρούνι εκτός από κρέας. Επίσης μπορώ να κάνω γεμιστά(γέμιση) η γιουβαρλάκια η αστεράκι ,κιμάδες δλδ χωρίς να κάνω Μπλεντ τα ζυμαρικά. Κάπως έτσι κανείς την μετάβαση από βελουτε σε πατημένα.

Για αυτές που θέλουν να δώσουν από τώρα κομμάτια εγώ καμιά φορά αν έχω υπομονή το τολμαω υπάρχει μια εφαρμογη solid starts που λεει πως πρέπει να σερβίρεται το κάθε φαγητό φρούτο λαχανικό κρέας ώστε να είναι ασφαλές. 

Τεσπα μαρεσει που δίνω κ οδηγίες... σήμερα ούτε απογευματινό. Πφφφφ 

 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το γιαούρτι που δίνω δεν είναι επιδόρπιο γιαουρτιού είναι γιαουρτάκι για βρέφη κανονικό ξινο γιαούρτι το δοκίμασα ωραιοτατο... Επίσης ντομάτα έχω δώσει εγώ με κοτόπουλο πατάτα κάτι το κ πιπεριά τέλειο απλά η δικιά μου δεν τρελάθηκε...εγω πήρα κολοκύθα αυτή την πορτοκαλι την τεμάχισα κ έβαλα κατάψυξη κ οπότε θέλω βγάζω κ της αρέσει πολύ βάζω γλυκοπατα πατάτα κολοκύθα καρότο κ έχω βρει την υγεία μου γιατί είναι γλυκό κ το τρώει...γενικα η γλυκοπατατα βοηθάει πολύ γιατί γλυκιζει πολύ το φαγητό...και κρεμμύδι βάζω στα φαγητά της...μπροκολο έκοψα να δίνω γιατί είχε πολλά αέρια τον άλλον μήνα θα δοκιμάσω...νερακι το βραζω μέχρι το χρόνο μου είπε...εμενα πίνει αρκετό νερό.. 

Και εγώ θέλω να ξεκινήσω κομμάτια απλά η μικρή ούτε πατημένα με πιρούνι δεν τα τρώει στραβώνει τα μούτρα τηςς.. κάποια τα πατάω κ εγω αλλά δεν τρελαίνεται... @Mighty86 και εμένα έτσι κάνει μια τρώει μια όχι... Η μικρή μας άρχισε να χαιρετάει κ να κάνει παλαμάκια όταν λέμε μπράβο η όταν ακούει μουσική ξεκινά τα παλαμάκια...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 έτσι και μενα μέχρι το χρόνο βρασμένο..απ τη βρύση της δίνω..πολλές φορές όμως βλέπω αλατα:unsure:..εμένα δεν μου πε για γιαούρτι...από πράσινα, φασολάκια και σπανάκι έχω βάλει μέχρι στιγμής..ναι και μένα της αρέσει πολύ κολοκύθα όπως και η γλυκοπατάτα είναι γλυκες για αυτό..εγώ σκέφτομαι όταν ξεκινήσουμε γιαούρτι για κατσικίσιο..θα ρωτήσω σε ένα μήνα περίπου που θα πάω για τη β δόση της μηνιγγίτιδας..

@Mighty86 αυτό το γκαγκινγ πως το λες μου το χει κάνει αρκετές φορές κι έχω χεστει...μια με το ψωμί που της είχα δώσει να κρατάει,μια Μ ένα μπισκοτάκι...απα ΠΑ δεν το ξανακάνω...μετά το χρόνο θα το σκεφτω:Pμημπως βγάζει δοντακι;;;αλάτι να υποθεσω δεν βάζεις;;;εσύ βλέπω βιαζεσαι κανονικά φαγητό..εγώ έχω δρόμο μπροστά μέχρι να ξεπεράσω τη φοβία μου:D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , valentina23 είπε:

@Basiliki92 έτσι και μενα μέχρι το χρόνο βρασμένο..απ τη βρύση της δίνω..πολλές φορές όμως βλέπω αλατα:unsure:..εμένα δεν μου πε για γιαούρτι...από πράσινα, φασολάκια και σπανάκι έχω βάλει μέχρι στιγμής..ναι και μένα της αρέσει πολύ κολοκύθα όπως και η γλυκοπατάτα είναι γλυκες για αυτό..εγώ σκέφτομαι όταν ξεκινήσουμε γιαούρτι για κατσικίσιο..θα ρωτήσω σε ένα μήνα περίπου που θα πάω για τη β δόση της μηνιγγίτιδας..

@Mighty86 αυτό το γκαγκινγ πως το λες μου το χει κάνει αρκετές φορές κι έχω χεστει...μια με το ψωμί που της είχα δώσει να κρατάει,μια Μ ένα μπισκοτάκι...απα ΠΑ δεν το ξανακάνω...μετά το χρόνο θα το σκεφτω:Pμημπως βγάζει δοντακι;;;αλάτι να υποθεσω δεν βάζεις;;;εσύ βλέπω βιαζεσαι κανονικά φαγητό..εγώ έχω δρόμο μπροστά μέχρι να ξεπεράσω τη φοβία μου:D

Όχι αλάτι δεν κάνει. Του δίνω ψωμί ανάλατο που φτιάχνει η μαμά μου. Λεμόνι λάδι μονο.

Δεν πειράζει όταν θα σου βγει! Μπορείς να ξεκινήσεις με το να πατάς την μπανάνα αρκετά καλά. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση πνιγμού με την μπανάνα ειδικά αν είναι καλά πατημένη με το πιρουνι

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα εκεί που τακτοποιουσα κάτι χαρτιά βρήκα το κωδικό από το parents δεν ξέρω αν θυμάστε αλλά την ομάδα Μαρτίου εγώ την είχα φτιάξει. Έκατσα και διάβασα όλα τα μηνύματα από την αρχή. Συγκινήθηκα πολύ με όλα αυτά που περάσαμε. Όταν έφτασα εκεί που σας είπα πως γέννησα με πιάσανε τα κλάματα

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...