Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 27 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

      υγρά κιτρινωπά στο σερβιετακι εχω καιρό τώρα αλλά οκ με έχει δει! πόνους δεν εχω , το μωράκι το νιώθω όλη μέρα ! συσπάσεις -σφιξιματα εχω έτσι κ αλλιώς όποτε δεν μου κάνει εντυπωση! απλώς αυτό το βάρος μ κάνει εντυπωση , κάθε μέρα το χω! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 αγοράκι είναι :) πάνω στη βιασύνη μου τα έγραψα γρήγορα, αγχώνομαι που ΘΑ γυρίσω στη δουλειά δεν έχω γυρίσει ακόμα, αλλά πρέπει να ξεκινήσω την προετοιμασία του μωρού από τώρα ώστε να μην πάθει σοκ όταν γυρίσω. Κοιμάται και στο μάρσιπο όταν είναι χορτασμένος αλλά πιο πολύ θέλω να νανουριζεται μόνος του στα ενδιάμεσα ξυπνήματα.

Μαστίτιδα μάλλον από την άντληση δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.  Ευτυχώς το πρόλαβα νωρίς γιατί την έχω πάθει στις αρχές του θηλασμού πολύ χειρότερα και ήξερα τι να κάνω. Μου φαίνεται ότι έχει εδραιωθει τόσο καλά ο θηλασμός πια που όταν είχα γεμίσει απο γάλα ήταν όταν το ήθελε ο μπέμπης, οπότε ή που θα το έβγαζα και θα είχε εκνευρισμό και δεν θα μπορούσε να κοιμηθεί ή που θα τον θήλαζα και το θήλαστρο δεν θα έβγαζε τίποτα. Μπορεί να λέω και βλακείες και απλά να μην ξέρω να το ρυθμίσω εγώ αλλά θα το ξαναπροσπάθησω.

 Από φαι δύσκολα... Φρουτόκρεμα πλέον τρώει άνετα όλο την ποσότητα που βάζω αλλά το μεσημεριανό χειροτέρεψε αντί να πάει καλύτερα. Μια φορά μου έφαγε όλη την κοτόσουπα (αλεσμένο μπουτακι, καρότο, γλυκοπατάτα) και από τότε τίποτα, μια κουταλιά και τέλος. Έχω κάνει αρκετές εισαγωγές και συνεχιζω και τώρα κάνω υπομονή. 

Εσάς πώς πάει το φαγητό?


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Σελίνα και γω κάποια στιγμή αντλούσα το απόγευμα γιατί του έφτιαχνα κρέμα με δικό μου γάλα,βρώμη,λίγη μπανάνα και πολλές φορές έβγαινε με το σταγονόμετρο και νευριάζα και γω και η μπέμπα που πεινούσε!! μπορεί να έφταιγε όμως και το θηλαστρο γιατί με το καιρό έχασε την αποδοτικότητα του..φαγητό μια έτσι ,μια αλλιώς...το μυστικό νομίζω είναι ν αφήσεις το παιδί να πεινάσει και λίγο ,ειδικά εμείς που θηλάζουμε, γιατί πίνει γάλα φουσκώνει και μετά δεν θέλει φαι,βάλε και τις ώρες που θέλει να κοιμηθεί που ζητάει πάλι στήθος...;;;πάντως δεν είναι της ποσότητας...μπορεί να φάει κι απ' τα τρία γεύματα αλλά όχι πολύ..φρουτοκρεμα κάνω την κλασσική μπανάνα, αχλάδι,μήλο...προχτές έβαλα και λωτό αλλά την πήγε λουνι:Pκαι δεν της ξαναεβαλα....μεσημεριανό κοτόπουλο η μοσχάρι η κουνέλι η ψάρι με πατατουλα,καρότο, ντομάτα,η λαχανόσουπα γλυκοπατάτα,γλυκιά κολοκύθα,τραχανά ...μέρα παρά μέρα αυγό...τα απογεύματα της δίνω ότι περίσσεψε από μεσημέρι..κανονικά φαγητό δηλαδή..άμα έτρωγε όλο το φαγητό το μεσημέρι θα της έδινα κάτι πιο ελαφρύ.. αλλά προτιμώ το μεσημεριανό που είναι και το πιο βασικό γεύμα...

Με τις εισαγωγές ήθελα να πω μην το παρακάνεις γιατί έκανα και γω στις αρχές ειδικά στη φρουτοκρεμα και μετά δεν μου την έτρωγε καθόλου..τώρα κάνω τα συνηθισμένα άντε καμιά φορά να βάλω λίγο πορτοκάλι ,μανταρίνι...και το καλοκαίρι βέβαια που αλλάζουμε σε καλοκαιρινά φρουτα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23έπαθα ένα σοκ με τα τόσα φαγητά αλλά είδα ότι έχουμε ένα μηνα διάφορα. Προσπαθώ να κάνω εισαγωγές πολλές στο μεσημεριανό για να φτάσει να τρώει τα ίδια με εμάς σε άλλη εκδοχή. Ψάρι και αυγό φαντάζομαι θα μου πει την επόμενη φορά που θα πάμε που θα γίνει 8 μηνών. Τα κάνεις όλα βραστά ή και ψητά? Μπαχαρικά βάζεις?

Αστράκι δεν είδα να του αρέσει, να δοκιμάσω κριθαράκι ή ρύζι ή είναι για αργότερα?

Η φρουτόκρεμα έχει παραμείνει όπως η δική σου, συν αβοκάντο που το τρώει. Πήρα λωτό να δοκιμάσω κι εγώ δεν έχω ξαναφαει.

Με τα τρία γεύματα έχεις δει διαφορά σε θηλασμό, είναι λιγότεροι?


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα ψάρι μου έβαλε απ' τον 7ο μήνα και αυγό απ' τον 8ο..οι θηλασμού συνεχίζουν κανονικά και ειδικά τα βράδια που μου ξυπνάει ακόμα ανά μία με δύο ώρες!!!!!βραστά τα κάνω όλα και τα αλεθω.φοβαμαι να δώσω ακόμα κομμάτια.τγς είχα δώσει μια φορά να κρατάει ψωμάκι και έκοψε κομμάτι και πνίγηκε και πήγα να πεθάνω από άγχος ...από ζυμαρικά μπορείς να δώσεις και κριθαράκι ολικής, τραχανά,(το φτιάχνει η θεία μου εμένα), φιδέ, πλιγούρι...εγώ από αύριο μεθαύριο ξεκινάω και φακορυζο μου πε η παιδίατρος.μπαχαρικα δεν βάζω μόνο λεμονακι και ελαιόλαδο ώμο ....την κανέλα Κεϋλάνης την γλυκοκοιταζω ρώτησα και παιδίατρο αλλά δεν μου πε ούτε ναι ούτε όχι...σε αυτά που μου είπε όχι είναι οι ξηροί καρποί,τα παντζάρια (γιατί άμα κάνει αλλεργία δεν θα πάρω χαμπάρι γιατί χρωματίζουν τα κακά τα συγκεκριμένα), σολομό,τόνο ...και όχι καστανό ρύζι

Επίσης βάζω και κάνα φύλλο σπανάκι η σέλινο στο φαγητο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

@valentina23 αγοράκι είναι :) πάνω στη βιασύνη μου τα έγραψα γρήγορα, αγχώνομαι που ΘΑ γυρίσω στη δουλειά δεν έχω γυρίσει ακόμα, αλλά πρέπει να ξεκινήσω την προετοιμασία του μωρού από τώρα ώστε να μην πάθει σοκ όταν γυρίσω. Κοιμάται και στο μάρσιπο όταν είναι χορτασμένος αλλά πιο πολύ θέλω να νανουριζεται μόνος του στα ενδιάμεσα ξυπνήματα.

Μαστίτιδα μάλλον από την άντληση δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.  Ευτυχώς το πρόλαβα νωρίς γιατί την έχω πάθει στις αρχές του θηλασμού πολύ χειρότερα και ήξερα τι να κάνω. Μου φαίνεται ότι έχει εδραιωθει τόσο καλά ο θηλασμός πια που όταν είχα γεμίσει απο γάλα ήταν όταν το ήθελε ο μπέμπης, οπότε ή που θα το έβγαζα και θα είχε εκνευρισμό και δεν θα μπορούσε να κοιμηθεί ή που θα τον θήλαζα και το θήλαστρο δεν θα έβγαζε τίποτα. Μπορεί να λέω και βλακείες και απλά να μην ξέρω να το ρυθμίσω εγώ αλλά θα το ξαναπροσπάθησω.

 Από φαι δύσκολα... Φρουτόκρεμα πλέον τρώει άνετα όλο την ποσότητα που βάζω αλλά το μεσημεριανό χειροτέρεψε αντί να πάει καλύτερα. Μια φορά μου έφαγε όλη την κοτόσουπα (αλεσμένο μπουτακι, καρότο, γλυκοπατάτα) και από τότε τίποτα, μια κουταλιά και τέλος. Έχω κάνει αρκετές εισαγωγές και συνεχιζω και τώρα κάνω υπομονή. 

Εσάς πώς πάει το φαγητό?

Εγώ έκοψα τον συσχετισμό στήθος ύπνο δίνοντας του γάλα στον ύπνο του η πριν κοιμηθεί κ δημιουργώντας καινούριο συσχετισμό :lol: :-?

Τωρα προσπαθώ να κόψω αυτόν τον συσχετισμό αλλά δύσκολο...σχετικά με την δουλειά ,εγώ τον έπαιρνα μαζί μου αλλά τώρα το χειμώνα κ όσο μεγαλώνει δεν γίνεται.απλα δεν μπορώ να δουλέψω με αυτόν μαζί. Αποσυντονιζομαι.

Οπότε τον αφήνω στην μαμά μου για την ώρα, 2-3 φορές την εβδομάδα πάω κ ότι κάνω από το σπίτι. Ούτε εγώ εμπιστεύομαι την μαμά μου αρκετά για την σωματική του ακεραιότητα είναι κ ηλικιωμενη.της έπεσε κ μια φορά ευτυχώς από χαμηλά στα μαλακά. Κ πάντα είναι ψιλοσυγκαμενος όταν γυρνάω γιατί δεν βλέπει να τον καθαρίσει καλά

 Για την ψυχική του υγεία όμως είναι πολύ καλή του χαρίζει αρκετά ερεθίσματα ,παραπάνω από εμένα νομίζω που έχω τα άγχη της περιποίησης κ του φαγητού κτλ. Είμαι υποχρεωμένη να την εμπιστευτώ για την ώρα δεν έχω άλλον. Της τα ετοιμάζω όλα στο χέρι. Το φαγητό του, τα μπιμπερο του παρατεταγμένα. Το ίδιο τις αλλαξιες του, τι χρειάζεται στο καρεκλακι του ,τα παμπερς κτλ. 

@valentina23 λωτό φάγαμε κ εμείς. Του άρεσε πολύ κ δεν έκανε κάποια αντίδραση οπότε τον καθιέρωσα. Τον βάζω πρώτα κατάψυξη τον ξεπαγωνω ωριμάζει κ του τον δίνω. 

Κορίτσια πιστεύω ότι δεν πρεπει να αγχώνομαστε κ τόσο με το φαγητό ,ασχέτως τι λένε οι παιδίατροι μέχρι ενός έτους το γάλα είναι η βασική τους τροφή κ ότι αρπάξουν από εδώ κ από εκεί από βιταμίνες κ σίδηρο. Είναι υπερβολική απαίτηση να τρώνε 600 γρ τροφές την μερα. Λίγα παιδάκια το κανουν.κ γουστάρουν τόσο το φαγητό από τόσο μικρά. 

εγώ το πήρα απόφαση. Όσο φάει κ ότι φάει. Προσπαθώ να του δίνω πολλές κ διαφορετικές γεύσεις,να κάνω δοκιμές με υφές κομμάτια κτλ και αν δεν τα τρώει αλεθω. Κ αν πάλι δεν φάει τοτε γάλα. Είναι με τις μέρες του. 

Νομίζω ότι ο δικός μου είναι ο μοναδικός φαφουτης! Χαχαχα.

Εμείς τίποτα.ουτε αυγό ούτε γαλακτοκομικά ούτε όσπρια.μονο τραχανά Λαχανικων βρώμη ψωμί ρύζι κ αστρακι. 

 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες! Κι εμείς καλοδεχτηκαμε το πρώτο δοντάκι. Προχτές το ένιωσα στο χέρι και χθες φάνηκε να χαράζει κυριολεκτικά. Είναι γλύκας και λιώνουμε. Ήρεμος,  όταν ξυπνάει χαμογελάει, γενικά μας κανει εκείνος και ηρεμουμε.  Μάλλον σκέφτεται "με τους κουλους γονείς που έχω μπλέξει, δεν έχει νόημα να κλάψω, θα μπερδευτούν χειροτερα".

Σε σχέση με το φαγητό απολαμβάνει τα φρούτα σε μεγάλες ποσότητες, ισως το παρακάνω κι εγώ. Κάθε μέρα " καθαριζει" μισό μήλο, ένα αχλάδι, τα 3/4 μιας μπανάνας και μισό αβοκάντο. 

Και το μεσημέρι τρώει γενικώς, σήμερα όχι και τόσο,  μάλλον έβαλα πολύ κουνουπίδι και του μύρισε? Δεν ξέρω.  Γενικά δεν ζυγίζω, κάποιες φορές το κρέας όταν μου φαίνεται λίγο για να σιγουρευτώ ότι φτάνει. Προσπαθώ να είναι 35 -40 γρ βρασμένο.  Με το απογευματινό δεν τα πάμε και τόσο καλά,  ίσως όμως να τρώει αρκετά το μεσημέρι, κάποιες φορές δεν μας βγαίνει γιατί αργώ να του δώσω το μεσημεριανό. Από θηλασμους θα κάνει 2 ( ένα νωρίς το πρωί και άλλον ένα πριν ξεκινήσει τη μερα του) και έναν το βράδυ πριν κοιμηθεί.  σπανίως θα ξυπνήσει το βράδυ,  είναι πολύ βολικό μωρό το ξέρω. Πρακτικά έχει σταματήσει να μας ξυπνάει το βράδυ από 4μισυ μηνών!!! Μας έχει τρελάνει @Σελίνα πόσο σε καταλαβαίνω, ούτε εγώ θέλω να κάνω αλλαγές,  για την ακρίβεια δεν θέλω ούτε τους θηλασμους να μειώσω, εγώ που αναρωτιόμουν αν θα κλείσω τις πρώτες 40 μέρες! Ήθελα μόνο οι δικοί μου να ήταν κοντά να μπορούν να βλέπουν το θαύμα που ζω. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Thia1985 περαστικά! Επιτέλους κ ένα μωρό στην ομάδα με περισσότερα δόντια από εμάς!! Εμένα έχει πολύ γκρίνια πάντως από τα δόντια.. 

Κι εμενα ιδιως οταν σκανε, αυτο κραταει περιπου δυο με τρεις ημερες.

Ευχαριστω, μαλλον απο τα δοντια ηταν.

Χθες ενω ξυπνησε 3.30 κι ηπιε το γαλατακι της,σηκωθηκε 4.30 με πολυ κλαμα,την πηρα διπλα μου στο κρεββατι,τη ζουφωσα και κοιμηθηκε ως 7 οπου παλι ηπιε γαλατακι και κοιμηθηκε ως 9!!!πρωτη φορα το κανει αυτο.

Με τον υπνο δεν εχει καλες σχεσεις

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα έβγαλε αλλά δυο δόντια.. δύο δυο τα βγάζει.. έτσι γίνεται σε όλα τα μωρά? Φτάσαμε τα 6! 

Εμείς απ φαγητά μόνο φρούτο κρέμα κ μεσημεριανό ακόμα αλλά έχει αρχίσει και τρώει περίπου 150μλ και στα δύο γεύματα. Παρόλα αυτά έχει αυξήσει θηλασμους!

@Σελίνα και εμένα ήταν πολύ δύσκολο.που γύρισα δουλειά και ήταν 4μιση μηνών ειδικά που έπρεπε να βγάζω και γάλα.. πάντως για τα νυχτερινά υπάρχει ένας νόμος που λέει ότι δικαιούμαστε οι θηλάζουσες να μην κάνουμε και να μεταφερόμαστε σε αντίστοιχη βάρδια ημέρας μέχρι το παιδί να χρονισει. Βέβαια και αυτό δεν είναι πολύ μακριά γτ ούτε εγώ έχω βρει τρόπο να κοιμάται χωρίς στήθος το βράδυ..

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Εγώ έκοψα τον συσχετισμό στήθος ύπνο δίνοντας του γάλα στον ύπνο του η πριν κοιμηθεί κ δημιουργώντας καινούριο συσχετισμό :lol: :-?

Τωρα προσπαθώ να κόψω αυτόν τον συσχετισμό αλλά δύσκολο...σχετικά με την δουλειά ,εγώ τον έπαιρνα μαζί μου αλλά τώρα το χειμώνα κ όσο μεγαλώνει δεν γίνεται.απλα δεν μπορώ να δουλέψω με αυτόν μαζί. Αποσυντονιζομαι.

Οπότε τον αφήνω στην μαμά μου για την ώρα, 2-3 φορές την εβδομάδα πάω κ ότι κάνω από το σπίτι. Ούτε εγώ εμπιστεύομαι την μαμά μου αρκετά για την σωματική του ακεραιότητα είναι κ ηλικιωμενη.της έπεσε κ μια φορά ευτυχώς από χαμηλά στα μαλακά. Κ πάντα είναι ψιλοσυγκαμενος όταν γυρνάω γιατί δεν βλέπει να τον καθαρίσει καλά

 Για την ψυχική του υγεία όμως είναι πολύ καλή του χαρίζει αρκετά ερεθίσματα ,παραπάνω από εμένα νομίζω που έχω τα άγχη της περιποίησης κ του φαγητού κτλ. Είμαι υποχρεωμένη να την εμπιστευτώ για την ώρα δεν έχω άλλον. Της τα ετοιμάζω όλα στο χέρι. Το φαγητό του, τα μπιμπερο του παρατεταγμένα. Το ίδιο τις αλλαξιες του, τι χρειάζεται στο καρεκλακι του ,τα παμπερς κτλ. 

@valentina23 λωτό φάγαμε κ εμείς. Του άρεσε πολύ κ δεν έκανε κάποια αντίδραση οπότε τον καθιέρωσα. Τον βάζω πρώτα κατάψυξη τον ξεπαγωνω ωριμάζει κ του τον δίνω. 

Κορίτσια πιστεύω ότι δεν πρεπει να αγχώνομαστε κ τόσο με το φαγητό ,ασχέτως τι λένε οι παιδίατροι μέχρι ενός έτους το γάλα είναι η βασική τους τροφή κ ότι αρπάξουν από εδώ κ από εκεί από βιταμίνες κ σίδηρο. Είναι υπερβολική απαίτηση να τρώνε 600 γρ τροφές την μερα. Λίγα παιδάκια το κανουν.κ γουστάρουν τόσο το φαγητό από τόσο μικρά. 

εγώ το πήρα απόφαση. Όσο φάει κ ότι φάει. Προσπαθώ να του δίνω πολλές κ διαφορετικές γεύσεις,να κάνω δοκιμές με υφές κομμάτια κτλ και αν δεν τα τρώει αλεθω. Κ αν πάλι δεν φάει τοτε γάλα. Είναι με τις μέρες του. 

Νομίζω ότι ο δικός μου είναι ο μοναδικός φαφουτης! Χαχαχα.

Εμείς τίποτα.ουτε αυγό ούτε γαλακτοκομικά ούτε όσπρια.μονο τραχανά Λαχανικων βρώμη ψωμί ρύζι κ αστρακι. 

 

Είναι δύσκολα και για εσένα με τη μαμά σου... Εγώ δεν την εμπιστεύομαι ότι θα μου πει και την αλήθεια, έχω δει πολλές φορές εκείνη και τον μπαμπά μου να δίνουν κρυφά γλυκό στο άλλο εγγονι που ήταν ενός και ήταν ξεκάθαρη οδηγία να μην φάει ζάχαρη. Κι εμένα μου λένε έλα δώστου λίγο γιαούρτακι τι θα πάθει ενώ ήταν 4 μηνών και ξεραν πως είχα κόψει εγώ τα γαλακτοκομικά επειδή είχε αλλεργία με αίμα στα κακα. Δεν τους εμπιστεύομαι ότι θα μας σεβαστούν και στενοχώριεμαι που το λέω. Και θα το κάνουν πίσω από την πλάτη μας και θα μου πουν και ψέματα...

16 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Καλησπέρα μανούλες! Κι εμείς καλοδεχτηκαμε το πρώτο δοντάκι. Προχτές το ένιωσα στο χέρι και χθες φάνηκε να χαράζει κυριολεκτικά. Είναι γλύκας και λιώνουμε. Ήρεμος,  όταν ξυπνάει χαμογελάει, γενικά μας κανει εκείνος και ηρεμουμε.  Μάλλον σκέφτεται "με τους κουλους γονείς που έχω μπλέξει, δεν έχει νόημα να κλάψω, θα μπερδευτούν χειροτερα".

Σε σχέση με το φαγητό απολαμβάνει τα φρούτα σε μεγάλες ποσότητες, ισως το παρακάνω κι εγώ. Κάθε μέρα " καθαριζει" μισό μήλο, ένα αχλάδι, τα 3/4 μιας μπανάνας και μισό αβοκάντο. 

Και το μεσημέρι τρώει γενικώς, σήμερα όχι και τόσο,  μάλλον έβαλα πολύ κουνουπίδι και του μύρισε? Δεν ξέρω.  Γενικά δεν ζυγίζω, κάποιες φορές το κρέας όταν μου φαίνεται λίγο για να σιγουρευτώ ότι φτάνει. Προσπαθώ να είναι 35 -40 γρ βρασμένο.  Με το απογευματινό δεν τα πάμε και τόσο καλά,  ίσως όμως να τρώει αρκετά το μεσημέρι, κάποιες φορές δεν μας βγαίνει γιατί αργώ να του δώσω το μεσημεριανό. Από θηλασμους θα κάνει 2 ( ένα νωρίς το πρωί και άλλον ένα πριν ξεκινήσει τη μερα του) και έναν το βράδυ πριν κοιμηθεί.  σπανίως θα ξυπνήσει το βράδυ,  είναι πολύ βολικό μωρό το ξέρω. Πρακτικά έχει σταματήσει να μας ξυπνάει το βράδυ από 4μισυ μηνών!!! Μας έχει τρελάνει @Σελίνα πόσο σε καταλαβαίνω, ούτε εγώ θέλω να κάνω αλλαγές,  για την ακρίβεια δεν θέλω ούτε τους θηλασμους να μειώσω, εγώ που αναρωτιόμουν αν θα κλείσω τις πρώτες 40 μέρες! Ήθελα μόνο οι δικοί μου να ήταν κοντά να μπορούν να βλέπουν το θαύμα που ζω. 

Τι καλά που κοιμάται! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι παρά τα δοντακια! Δηλαδή θηλάζεις μόνο 3 φορές τη μέρα? Δίνεις και μπιμπερο?

12 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια εμένα έβγαλε αλλά δυο δόντια.. δύο δυο τα βγάζει.. έτσι γίνεται σε όλα τα μωρά? Φτάσαμε τα 6! 

Εμείς απ φαγητά μόνο φρούτο κρέμα κ μεσημεριανό ακόμα αλλά έχει αρχίσει και τρώει περίπου 150μλ και στα δύο γεύματα. Παρόλα αυτά έχει αυξήσει θηλασμους!

@Σελίνα και εμένα ήταν πολύ δύσκολο.που γύρισα δουλειά και ήταν 4μιση μηνών ειδικά που έπρεπε να βγάζω και γάλα.. πάντως για τα νυχτερινά υπάρχει ένας νόμος που λέει ότι δικαιούμαστε οι θηλάζουσες να μην κάνουμε και να μεταφερόμαστε σε αντίστοιχη βάρδια ημέρας μέχρι το παιδί να χρονισει. Βέβαια και αυτό δεν είναι πολύ μακριά γτ ούτε εγώ έχω βρει τρόπο να κοιμάται χωρίς στήθος το βράδυ..

Το θυμάμαι όταν γυρίσες, τι δράμα ήταν αυτό... Δεν ξέρω αν με βολεύει να μην δουλεύω νύχτα αφού θα μπορεί να τον κοιτάει ο άντρας μου και να πάρω και κανένα ρεπό κάποια επόμενη μέρα. Πιστεύω όμως ότι το τόσο άστατο πρόγραμμα απότομα θα το τρελάνει το μωρό, δεν θα ξέρει πότε θα λείπω. Κάποια ΣΚ θα λείπω και 16 ώρες σερί...

Λένε ότι αυξανουν θηλασμός με τις στέρεες γιατί αγχώνονται με τον αποχωρισμό. Όλα βουνό μου φαινονται! Πόσα ml γάλα πίνει τώρα που του το δίνεις αντλημενο? 


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K είστε αξιοζήλευτη περίπτωση:razz:μπράβο σας...πώς τα καταφέρνεις με τρεις θηλασμός μόνο;;;

@Σελίναποπό δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί τότε έτσι μεγαλώνανε τα παιδιά..ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα στη διατροφή...τώρα τι μου θυμισες...είχαμε πάει με το πρώτο μου παιδί σε ένα παιδότοπο,ήταν ένα με ενάμιση χρονών και ήταν μια κυρία με το παιδάκι της ,το οποίο ήταν παχύσαρκο ,και του έδινε σοκολάτα!!! Και ο δικός μου κοίταζε και αυτή είπε έλα έλα να φας και συ..όχι της λέω δεν του δίνω ..γιατί καλέ;;δώσε στο παιδάκι να το πιάσει..είναι πολύ αδύνατο!!;:angry:Το πως με νευρίασε δεν λέγεται ...με το ζόρι ήθελε να μπουκωσει το παιδί μου σοκολάτα...το θυμάμαι ακόμα γιατί ήμουν πολύ ευγενικη...ενώ δεν θα πρεπε νομίζω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 πόσο νευριαζω! ουτε καν να ρωτήσει αν επιτρέπεις να δώσει κάτι στο παιδί σου, μη συζητήσω αν έχει κάποια αλλεργία η κάτι σοβαρό... Δεν ξέρω αν το βλέπουμε κάπως επειδή είναι το πρώτο ή αν φταίει η γενιά μας που έχουμε κατηγορηθεί οτι δεν ακούμε τους παλιούς και νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα με το ίντερνετ... Αλλά αλήθεια πιστεύω ότι οι γονείς/παππούδες δεν θυμούνται τι γινόταν πριν 30-40 χρόνια. Δεν γίνεται η πεθερά μου να μου λέει ότι και τα 5 παιδιά της κοιμουνταν όλο το βράδυ από 2 μηνών. Πιο πιθανό μου φαίνεται να έπεφτε αυτή ξερη από την κούραση και να μην άκουγε τίποτα!! Νομίζω συγχέουν τους μήνες και θυμούνται μεγάλα μωρά 12+ μηνών και είναι λογικό μετά από τόσα χρόνια.

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Σελίνα είπε:

@valentina23 πόσο νευριαζω! ουτε καν να ρωτήσει αν επιτρέπεις να δώσει κάτι στο παιδί σου, μη συζητήσω αν έχει κάποια αλλεργία η κάτι σοβαρό... Δεν ξέρω αν το βλέπουμε κάπως επειδή είναι το πρώτο ή αν φταίει η γενιά μας που έχουμε κατηγορηθεί οτι δεν ακούμε τους παλιούς και νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα με το ίντερνετ... Αλλά αλήθεια πιστεύω ότι οι γονείς/παππούδες δεν θυμούνται τι γινόταν πριν 30-40 χρόνια. Δεν γίνεται η πεθερά μου να μου λέει ότι και τα 5 παιδιά της κοιμουνταν όλο το βράδυ από 2 μηνών. Πιο πιθανό μου φαίνεται να έπεφτε αυτή ξερη από την κούραση και να μην άκουγε τίποτα!! Νομίζω συγχέουν τους μήνες και θυμούνται μεγάλα μωρά 12+ μηνών και είναι λογικό μετά από τόσα χρόνια.

Α καλά ούτε θυμούνται. Η μαμά μου λέει συνέχεια πόσο εύκολο παιδί ήμουν. Κοιμόμουν εξαρχής όλο το βράδυ. Έτρωγα το φαι μου με μεγάλο κουτάλι. Θήλαζα κ μετά μου έδινε γάλα.ετσι απλά. όταν με αλλαζε καθόμουν ήσυχη. Δεν τσιριζα. Κοιμόμουν εύκολα μέσα στην μέρα. Κτλ κτλ κτλ..άσε που περπάτησα από τα 9 κ μίλησα επίσης πολύ νωρίς ξεσκατησα νωρίς.ολα καλά κ όλα ανθηρα :confused:. Άσε μας ρε μάνα της λέω! Εν τω μεταξύ σταμάτησε να δουλεύει κ δεν ξαναδουλεψε ποτέ στην ζωή της. Επειδή κουραζόταν. Φάσκει κ αντιφάσκει !χαχαχα

 

8 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Haroulita K είστε αξιοζήλευτη περίπτωση:razz:μπράβο σας...πώς τα καταφέρνεις με τρεις θηλασμός μόνο;;;

@Σελίναποπό δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί τότε έτσι μεγαλώνανε τα παιδιά..ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα στη διατροφή...τώρα τι μου θυμισες...είχαμε πάει με το πρώτο μου παιδί σε ένα παιδότοπο,ήταν ένα με ενάμιση χρονών και ήταν μια κυρία με το παιδάκι της ,το οποίο ήταν παχύσαρκο ,και του έδινε σοκολάτα!!! Και ο δικός μου κοίταζε και αυτή είπε έλα έλα να φας και συ..όχι της λέω δεν του δίνω ..γιατί καλέ;;δώσε στο παιδάκι να το πιάσει..είναι πολύ αδύνατο!!;:angry:Το πως με νευρίασε δεν λέγεται ...με το ζόρι ήθελε να μπουκωσει το παιδί μου σοκολάτα...το θυμάμαι ακόμα γιατί ήμουν πολύ ευγενικη...ενώ δεν θα πρεπε νομίζω.....

Αυτό το θέμα με τα γλυκά κ τα κεράσματα κ τους επίμονους κεραστες δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω...

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσάς γκρινιάζουν τα μωράκια σας? Κάθε απόγευμα γκρινιάζει κάνα δυωρο  θέλει ή ν τον έχω όρθιο το οποίο είναι πολύ δύσκολο πια γτ είναι βαρύς για εμένα ή να του τραγουδάω συνέχεια μόνο έτσι δεν τσηριζει και αγχονομαι αν είναι νορμάλ ή όχι.. βέβαια κατά τα άλλα δεν έχει κάτι.. 

@Σελίνα πριν τις στέρεες έτρωγε περίπου 90μλ αλλά μπορεί να έτρωγε και 3 φορές στο 6ωρο που έλειπα! Τώρα τρώει μόνο 40 50 μλ στο 6ωρο γτ έχει τη φρούτο κρέμα και το μεσημεριανό.. έχω καιρό να κάνω απογευματινή βάρδια που δεν έχουμε ακόμα γεύμα για να δω πόσο τρώει


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα @Mighty86 το θυμάμαι ακόμα αυτό το περιστατικό γιατί δεν της απάντησα όπως της έπρεπε!!ειδικά το ύφος της δεν θα το ξεχάσω με τίποτα...αχ και μένα η μάνα μου κάτι τέτοια μου λέει και με νευριάζει τύπου ότι πως δεν προλαβαίνεις να κάνεις δουλειες εγώ τότε σας είχα και τα δύο στο χρόνο και έκανα ένα σωρό δουλειές και ο πατέρας σου για δουλειά κι ερχόταν το βράδυ και γω μόνη χωρίς καμία βοήθεια....αλλά από συζητήσεις που έχω ακούσει στο παρελθόν εμένα με είχε όλη μέρα στο πάρκο και μια φορά με είχε ξεχάσει κιόλας για ώρες και γω είχα κοιμηθεί πάνω στα παιχνίδια:(...και από άλλη συζήτηση είχα ακούσει ότι άμα ερχόταν κάποιος στο σπίτι απλωνα τα χέρια μου να με πάρει αγκαλιά....:angry:...για αυτό μάλλον προλάβαινε όλες τις δουλειές....αχ λεω και γω μετά γιατί βγήκα ετσι:P

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , valentina23 είπε:

@Σελίνα @Mighty86 το θυμάμαι ακόμα αυτό το περιστατικό γιατί δεν της απάντησα όπως της έπρεπε!!ειδικά το ύφος της δεν θα το ξεχάσω με τίποτα...αχ και μένα η μάνα μου κάτι τέτοια μου λέει και με νευριάζει τύπου ότι πως δεν προλαβαίνεις να κάνεις δουλειες εγώ τότε σας είχα και τα δύο στο χρόνο και έκανα ένα σωρό δουλειές και ο πατέρας σου για δουλειά κι ερχόταν το βράδυ και γω μόνη χωρίς καμία βοήθεια....αλλά από συζητήσεις που έχω ακούσει στο παρελθόν εμένα με είχε όλη μέρα στο πάρκο και μια φορά με είχε ξεχάσει κιόλας για ώρες και γω είχα κοιμηθεί πάνω στα παιχνίδια:(...και από άλλη συζήτηση είχα ακούσει ότι άμα ερχόταν κάποιος στο σπίτι απλωνα τα χέρια μου να με πάρει αγκαλιά....:angry:...για αυτό μάλλον προλάβαινε όλες τις δουλειές....αχ λεω και γω μετά γιατί βγήκα ετσι:P

Άσε τότε κ την αγκαλιά την είχαν για κακό ότι κακομαθαινουν τα παιδιά. Εμένα έκανε αγκαλιές κ τώρα κάνει τον μικρό συνέχεια. Αλλά την συγκοιμηση δεν την χωνεψε ποτέ της. Για οποιαδήποτε ανεξήγητη γκρίνια, περίεργη συμπεριφορά κτλ του μικρού η εξήγηση είναι ότι τον επέτρεψα να κοιμηθεί στο κρεββάτι μου.

Εγώ πρέπει να ήμουν μονίμως συγκαμενη μωρο γιατί κάθε φορά που πάω να τον αλλάξω μου λέει πάλι θα τον αλλάξεις;

  • Χαχα 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...