Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, vikib είπε:

      εχεις παιδακι;

      ηταν οι μοναδικες εγκυμοσυνες σου;καιρος προσπαθειων;

      κ η αλλη ετσι τοσο νωρις ηταν;ειχες κανει υπερηχο;

      ενδοκρινολογο μπορεις να πας,κ αιματολογο-ανοσολογο

      κ καποιες βασικες εξετασεις ο συζυγος

      για βιοχημικη μπορει να ειναι κ θεμα προγεστερονης μηπως ειχες ελεγξει;η στη μητρα αλλα πιστευω θα σου ειχε πει κτ ο γιατρος

      Εχω ενα παιδακι ναι...μετραω 3 εγκυμοσυνες πλεον και οι 2 οδηγησαν σε αποβολη...η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ ευκολη δεν ειχα τετοιου ειδπυς θεματα και ηταν πριν 3 χρονια...η 2η και η 3η ηταν μια τον οκτωβρη και μια τωρα...δεν δυσκολευτηκα στην συλληψη...στην 2η στον 2ο μηνα προσπαθειων και τωρα στον 1ο μηνα κατευθειαν...αλλα και οι 2 δεν πηγαν καλα...τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη με ειχε ξεκινησει απο την αρχη utrogestan ο γιατρος..

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Basiliki92 είπε:

Κορίτσια να ξεκαθαρίσω δεν μου είπαν να αποθηλασω μου είπαν να το αποφύγω όσο θηλάζω αλλά επειδή η φάση αυτή δεν πάει άλλο κ τα νεύρα μου έχουν γίνει κροσια με το όλο θέμα του κορονοιου θα παω να το κάνω να τελειώνω αλλά εννοείται ότι φοβάμαι να θηλάζω κιόλας εδώ δεν έχω πάρει ούτε Ντεπόν ειμαι πολύ φοβητσιαρα στο τι περνάει στο γάλα κ τι οχι ο θηλασμός θέλει μεγαλύτερη προσοχή κ από την εγκυμοσύνη λένε...εχω αντλημενο θα πάρω κ ξένο εννοείται ειμαι προς αναζήτηση ποιο ? Γενικά έχω διχαστει πάρα πολύ με το όλο θέμα του εμβολίου όλο λέω να το κάνω κ όλο δεν μου πάει η καρδιά βρε κορίτσια ο γυναικολόγος μου είπε το οκ για θηλασμό...

Να μη σε ανησυχεί. Μην αποθηλασεις λόγω του εμβολίου είναι κρίμα. Δεν περνάει τίποτα. Εγώ πολύ αμφιβάλλω αν περνάνε κ αντισώματα. Εσύ θέλεις να αποθηλασεις μόνο κ μόνο για το εμβόλιο;;;;;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 νέες έρευνες λένε ότι δεν περνάνε αντισώματα ...κοιτα εγώ έλεγα 6 μήνες κ ήμουν ευχαριστημένη αλλά μετά με έπεισε γυναικολόγος κ παιδίατρος να το κρατήσω ακόμα μες στον χειμώνα κ τις ιωσεις θα της κάνει καλό... αλλά τώρα με τα νέα μέτρα τέλος ο θηλασμός θα κάνω το εμβόλιο δεν μπορώ να πειστώ όταν οι μισοί λένε ναι κ οι άλλοι μισοί οχι....λογικο είναι νομίζω να φοβάμαι...οταν μου είπε ο γυναικολόγος το οκ λέω άντε να το κάνω μετά που το συζήτησα κ με άλλον παιδίατρο κ με άλλες μανούλες που θηλάζουν άλλαξα πάλι γνώμη κ λέω να κόψω τον θηλασμό να μην έχω κ αυτό το άγχος να με τρώει...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εμβολιαστηκα προχτές με την πρώτη δόση και σχεδόν ανυπομονώ για τη δεύτερη. Φοβάμαι τη νόσο περισσότερο απο το εμβόλιο και αισθάνομαι ότι είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για μένα και το παιδί. Ήθελα εδώ και μήνες να το κάνω αλλά υπεκυπτα στο συναισθηματικο εκβιασμό του άντρα μου, που φοβάται μην τυχόν και πάθω κάτι. Μακάρι να μπορούσα να τον πείσω να εμβολιαστεί κι αυτός αλλά δεν με ακούει σε αυτά τα θέμα. Εννοείται συνεχίζω να θηλάζω, και η δική μας παιδίατρος ήταν θετική απο την αρχή, και εμένα μου φαίνεται παράξενο που σου είπαν καλύτερα όχι όσο θηλάζεις. 

Σε σχέση με το ξένο γάλα, επειδή κι εγώ θέλω να έχω ενα στο ντουλάπι και ας μην το χρησιμοποιώ, ρώτησα και μου είπε ότι μπορώ να πάρω και κατσικίσιο, και είδα ότι έχει και η frezyderm  ένα αντίστοιχο βιολογικό. 


F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 νέες έρευνες λένε ότι δεν περνάνε αντισώματα ...κοιτα εγώ έλεγα 6 μήνες κ ήμουν ευχαριστημένη αλλά μετά με έπεισε γυναικολόγος κ παιδίατρος να το κρατήσω ακόμα μες στον χειμώνα κ τις ιωσεις θα της κάνει καλό... αλλά τώρα με τα νέα μέτρα τέλος ο θηλασμός θα κάνω το εμβόλιο δεν μπορώ να πειστώ όταν οι μισοί λένε ναι κ οι άλλοι μισοί οχι....λογικο είναι νομίζω να φοβάμαι...οταν μου είπε ο γυναικολόγος το οκ λέω άντε να το κάνω μετά που το συζήτησα κ με άλλον παιδίατρο κ με άλλες μανούλες που θηλάζουν άλλαξα πάλι γνώμη κ λέω να κόψω τον θηλασμό να μην έχω κ αυτό το άγχος να με τρώει...

Ειλικρινα η γνώμη μου είναι οτι θα είναι λάθος να κόψεις τον θηλασμό μόνο από αυτό. Επίσης δεν μπορείς να το κόψεις μπαμ κ έξω. Κ για να μπορείς να πηγαίνεις παντού κ να έχεις φρι πας χρειάζονται δύο δόσεις κ μετά δύο βδομάδες.αρα ένας μήνας. Πρακτικά θα σου πάρει καιρο όλο αυτό. Είναι κ για εσένα κ για το σώμα σου κ για το μικρό σου ένας κύκλος που πρέπει να κλείσει ομαλά. Όχι μπαμ κ έξω. Δεν είναι τσιροτο. Οπότε αν θες να κάνεις τώρα το εμβόλιο δεν μπορείς να κόψεις κ τον θηλασμό τώρα άμεσα. 

Οπότε βάλε τα κάτω κ ζύγισε τα. Να ξέρεις όμως τα δεδομένα. Δεν θα αποθηλασεις σε μια βδομάδα, δεν θα είσαι ελεύθερη σε λιγοτερο από ένα μήνα. 

Κ επειδή εμένα αρρώστησε ο μικρός μου κ έπαθε αιφνίδιο εξάνθημα το μόνο που ήθελε ειναι να θηλαζει δεν ήθελε να τρώει κ να πινει τίποτα. Έμεινε 3 μέρες πεντανηστικος με το ζόρι του έδωσα λίγο γάλα ξενο. και θα ήθελα να έχω τόσο πολύ περισσότερο γάλα να τον θηλάζω. Οπότε αν μπορείς λίγο ακόμα να το θηλάζεις κάνε το. Εγώ δεν τα κατάφερα ποτέ να θηλάσω αποκλειστικά.

Γενικώς κορίτσια επειδή αποθηλασα κ ξέρω πως είναι κ μάλιστα ένα μωρό που έπινε εξαρχής ξένο κ δεν είναι φανατικός του βυζαγματος να υπολογίζετε ότι αν θέλετε η πρεπει να αποθηλασετε στον χρόνο πχ θα ξεκινήσετε δύο μήνες πριν την προσπάθεια. 

Να καταλήξω.η παραίνεση μου είναι πάνε κάνε το κ συνέχισε να θηλάζεις όπως εγώ κ όπως η Χαρουλιτα κ πόσες άλλες. Πόσες φορές την μέρα θηλάζεις; Πόση ώρα;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 τα ξέρω αυτά για το εμβόλιο και το μήνα! Θηλάζω 3 φορές την μέρα κ άντε κ 2 το βράδυ αν ξυπνήσει...οι θηλασμοι κρατανε 5 10 λεπτα δεν την αφηνω να πιπιλαει...ηδη έχω αρχίσει κ βάζω τον τελευταίο θηλασμό πριν τον ύπνο με μπουκάλι από τράπεζα που έχω..επισης πάνω από χρόνο δεν θα συνέχιζα θηλασμό ... σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου..

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@Mighty86 τα ξέρω αυτά για το εμβόλιο και το μήνα! Θηλάζω 3 φορές την μέρα κ άντε κ 2 το βράδυ αν ξυπνήσει...οι θηλασμοι κρατανε 5 10 λεπτα δεν την αφηνω να πιπιλαει...ηδη έχω αρχίσει κ βάζω τον τελευταίο θηλασμό πριν τον ύπνο με μπουκάλι από τράπεζα που έχω..επισης πάνω από χρόνο δεν θα συνέχιζα θηλασμό ... σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου..

Αν έχεις περιθώριο κ δεν θέλεις άμεσα να κάνεις το εμβόλιο τότε κανένα προβλημα. Μου έδωσες την εντύπωση ότι θέλεις να το κάνεις αμεσα..και είσαι ήδη και σε στάδιο αποθηλασμου δλδ.  Ε τότε δεν θα σου πάρει κ πάρα πολύς καιρός αλλά σίγουρα κάνα 15μερες με μηνα προκειμένου να μην έχεις θέμα με το στήθος κ το μωρό. Από σκονη εγώ είμαι πάντως φαν του χουμανα. 

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 όχι σε καμία περίπτωση δεν θα το έκανα μια και έξω...εχω τώρα λίγες μέρες πού το βραδινό το δίνω από τράπεζα όσο μπορώ γιατί κ αυτή αντιδράει λίγο με το μπουκάλι ενώ παλιά δεν μου το έκανε αυτό...γενικα δεν είναι εθισμένη με το στήθος μόνο όταν νυστάζει πίνει γάλα...αυτο που με απασχολεί είναι το βράδυ που θα ξυπνήσει...εχει ειδικά τώρα 3 βράδια που ξυπνάει κάθε 1.30 2 ώρες κ κλαίει δεν ξερω γιατι...λετε να είναι τα δόντια? 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου έχει αρχίσει να ξυπνάει μέσα στη νύχτα ενώ το είχε κόψει από τις αρχές Αυγούστου. Προβάλλουν τα δοντάκια σιγά σιγά αλλά σκέφτομαι μήπως είναι που μεγαλώνει και δεν του φτάνει το βραδινο γάλα ως ποσότητα,  δεν ξέρω όμως. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει γίνει νεροφιδα. Πίνει νερό σα τρελός που δεν έπινε...πίνει γάλα 7 κουβαδες που λέει κ το τραγούδι. Ενώ πίνει σκόνη που είναι πιο βαρύ πάλι ξυπνάει το βράδυ κ ζητάει δύο φορές κ 3 μπορεί, την μία κάνω πως κοιμάμαι, καμιά φορά πιάνει χαχαχα.

Έχει τώρα 3 μέρες τον ταιζω μόνο με τα χέρια δεν θέλει να κουταλιασει με τίποτα. Ότι φάει ετσι..πίνει μετά γάλα. Όσο κ να του δώσω θα το πιει. Κ δεν είναι κάνας χονδρουλης. Αποσο κοίταξα είναι σε άλμα ανάπτυξης 36η εβδομάδα. Άρχισε να πιάνει κ στον καναπέ να σηκώνεται. Νομίζω βγάζει κ δόντια όλα μαζί....πφφ κούραση.....δεν ξέρετε πως γίνεται όταν τρώει.παναγιτσα μου..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 όχι σε καμία περίπτωση δεν θα το έκανα μια και έξω...εχω τώρα λίγες μέρες πού το βραδινό το δίνω από τράπεζα όσο μπορώ γιατί κ αυτή αντιδράει λίγο με το μπουκάλι ενώ παλιά δεν μου το έκανε αυτό...γενικα δεν είναι εθισμένη με το στήθος μόνο όταν νυστάζει πίνει γάλα...αυτο που με απασχολεί είναι το βράδυ που θα ξυπνήσει...εχει ειδικά τώρα 3 βράδια που ξυπνάει κάθε 1.30 2 ώρες κ κλαίει δεν ξερω γιατι...λετε να είναι τα δόντια? 

Και η δικια μου ενω δε θηλαζω

Η παιδιατρος μας ειπε απο τα δοντια

Χθες ειδικα δεν κοιμηθηκαμε καθολου

Ξυπνουσε ανα μιαμιση με δυο ωρες

Επινα καφε 3 τα ξημερωματα 

3 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Εμένα έχει γίνει νεροφιδα. Πίνει νερό σα τρελός που δεν έπινε...πίνει γάλα 7 κουβαδες που λέει κ το τραγούδι. Ενώ πίνει σκόνη που είναι πιο βαρύ πάλι ξυπνάει το βράδυ κ ζητάει δύο φορές κ 3 μπορεί, την μία κάνω πως κοιμάμαι, καμιά φορά πιάνει χαχαχα.

Έχει τώρα 3 μέρες τον ταιζω μόνο με τα χέρια δεν θέλει να κουταλιασει με τίποτα. Ότι φάει ετσι..πίνει μετά γάλα. Όσο κ να του δώσω θα το πιει. Κ δεν είναι κάνας χονδρουλης. Αποσο κοίταξα είναι σε άλμα ανάπτυξης 36η εβδομάδα. Άρχισε να πιάνει κ στον καναπέ να σηκώνεται. Νομίζω βγάζει κ δόντια όλα μαζί....πφφ κούραση.....δεν ξέρετε πως γίνεται όταν τρώει.παναγιτσα μου..

Εμεις σημερα της δωσαμε τη φρουτοκρεμα με συριγγα δεν ετρωγε με τπτ και δε γινοταν,τρεις μερες τωρα δε θελει φρουτα αλλα μονο γαλα.

Της δινω βιολογικο,που να χορτασει?

  • Μπερδεμένη/-ος 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 νέες έρευνες λένε ότι δεν περνάνε αντισώματα ...κοιτα εγώ έλεγα 6 μήνες κ ήμουν ευχαριστημένη αλλά μετά με έπεισε γυναικολόγος κ παιδίατρος να το κρατήσω ακόμα μες στον χειμώνα κ τις ιωσεις θα της κάνει καλό... αλλά τώρα με τα νέα μέτρα τέλος ο θηλασμός θα κάνω το εμβόλιο δεν μπορώ να πειστώ όταν οι μισοί λένε ναι κ οι άλλοι μισοί οχι....λογικο είναι νομίζω να φοβάμαι...οταν μου είπε ο γυναικολόγος το οκ λέω άντε να το κάνω μετά που το συζήτησα κ με άλλον παιδίατρο κ με άλλες μανούλες που θηλάζουν άλλαξα πάλι γνώμη κ λέω να κόψω τον θηλασμό να μην έχω κ αυτό το άγχος να με τρώει...

Κοριτσια σορυ που πεταγομαι! Δε περναει τπτ στο γαλα. Εκανα τεστ αντισωματων στη μικρη 1 μηνα αφου εκανα το εμβολιο και θηλαζα, ετσι απο περιεργεια.. μηδεν αντισωματα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@IrenP ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντηση!!! Το σκεφτόμουν κ έλεγα μήπως να το κάνω ενώ θηλάζω να προστατέψω κ το μωρό κ να αφήσω τον φόβο στην ακρη αλλα όπως έχω διαβάσει κ όπως λες και εσύ αντισώματα δεν περνάνε στο γάλα! 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, IrenP είπε:

Κοριτσια σορυ που πεταγομαι! Δε περναει τπτ στο γαλα. Εκανα τεστ αντισωματων στη μικρη 1 μηνα αφου εκανα το εμβολιο και θηλαζα, ετσι απο περιεργεια.. μηδεν αντισωματα!

Το πιστεύω κεγω αυτό. Δεν πιστεύω ότι επηρεάζεται γενικώς το μωρό μέσο του θηλασμού από το εμβόλιο.ουτε θετικά ούτε κ αρνητικά. Θα φανεί στο μέλλον 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Να σας ρωτήσω θέλω να πάρω ποδοσακο για το καρότσι μας ,έχουμε το joolz και δεν είχε στο πακέτο τον ποδοσακο ο οποίος έχει 130 ευρώ ...δεν ξέρω αξίζει να πάρω αυτόν η έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλον universal? Εσείς έχετε?


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...