Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Σελίνα κουράγιο! Μην τα παρατησεις! Εγώ ακόμα βγάζω κάθε μέρα σχεδόν για όσο λείπω στη δουλειά.. αναγκαστικά δλδ αν και ελπίζω όταν ξεκινήσει κανονικά να τρώει να μην χρειάζεται τόσο γάλα..

Κορίτσια φοραται υπνοσακο? Δεν ξέρω τι να πάρω και μήπως είναι νωρίς.. απλά επειδή αν του βάλω κουβερτουλα φοβάμαι μην την τραβήξει μέχρι πάνω στο κεφάλι γι'αυτό δεν τον σκεπάζω και το βλέπω να κρυώνει.. έχουμε ζεστή βέβαια εδώ ακόμα αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ χωρίς να σκεπάζεται καθόλου..

 

 

Προσπαθώ αλλά μου πέτρωσε το στήθος για δεύτερη φορά και το αρνιόταν και ο μπέμπης δεν έβγαινε το γάλα με τίποτα! Έκανα μασάζ, ντουζ κλ και υπέφερα αρκετά. Εν τω μεταξύ μόλις βγάζω λες και το καταλαβαίνει και ξυπνάει να φάει αλλά δεν βρίσκει ποσότητα και γκρινιάζει χειρότερα... Φαύλος κύκλος μου φαίνεται. Τοσους μήνες έτρεχε ανεξέλεγκτα γάλα και από τα δύο στηθη, τώρα βρήκε να ρυθμιστεί ο θηλασμός.

Διάβασα ότι στους 10 μήνες που σκεφτόμουν να αποθηλασω τα μωρά πίνουν 500 ως 1000ml γάλα τη μέρα και απελπιστικα, δεν πρόκειται ποτέ να μαζέψω τόσο με αυτό το ρυθμο...

Υπνοσακο όχι ακόμα, μόνο τον ντύνω καλά και τσεκαρω μέσα στη νύχτα αν είναι ζεστα τα χεράκια, ως τώρα είναι κομπλέ. Έχω και μια κουβέρτουλα απαλή για εκείνον αλλά την κλωτσαει οπότε τη βάζω 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσαρες μουουουουουου!!!!Επιτέλους επανήλθα!!!Εδώ κι ένα μήνα προσπαθώ έμπαινα αυτόματα και ξαφνικά μου ζήτησε κωδικό και δεν το θυμόμουν κι από κει τράβηξα τα μαρτυρια:PΕυτυχώς πως μου ήρθε προχτές και γράφτηκα στο άλλο φόρουμ και βρήκα κι ένα μέλος από δω το @λουκουμαδακι και με βοήθησαν!! @λουκουμαδακι σ' ευχαριστώ κι από δω πάρα πολύ!!!

Τόσο καιρό σας διάβαζα και μου ερχόταν να σπάσω το κινητό που δεν μπορούσα να σχολιάσω!!εμείς ήμαστε 8,5 μηνών τρώμε σχεδόν απ' όλα ψάρια ,αυγό ξεκινήσαμε..Η παιδίατρος μου είπε όχι παντζάρια (λόγω του κόκκινου χρώματος άμα κάνει μια αλλεργία δεν θα το καταλάβω), όχι καστανό ρύζι,όχι ξηροί καρποί,φασολάκια αν θέλω λίγο μισό φασολάκια δηλαδή.ειναστε 8.200 σε κιλά και 70 ύψος..μέτρια πράγματα..συνεχίζει και είναι κολλημένη με το στήθος και ξυπνάει και τα βράδια..έχει συνδιάσει τον ύπνο με το στήθος..φαγητό δεν θα λεγαωοτι τρελαίνεται κιόλας από λίγο τρώει..Επίσης κάναμε το εμβόλιο του μηνιγγητιδιοκοκκου β όταν ήμασταν 7 μηνών ,η δεύτερη δόση είναι σ' ένα μήνα και άλλη νομίζω 10 μηνών δεν θυμάμαι..για θηλαστρο που άκουσα συζητάγατε είχα πάρει το cangarroo gentle touch στην αρχή τα έσπαγε αλλά νομίζω με τον καιρό επεσεη απόδοση κατά πολύ..σίγουρα με τις δύο χωανες αν έπαιρνα,το διπλό,θα Μ εξυπηρετούσε καλύτερα..έχουμε βγάλει και δύο δοντακια κάτω!!μποσουλαει από 6,5 μηνών γυρνάμε όλο το σπίτι,σηκωνόμαστε καθόμαστε όρθιες μας αρέσει αλλά μετά φοβόμαστε λίγο να κάτσουμε μην τυχόν και πεσουμε:P.λέει μπα μπα όπα όπα,χαιρετάει,στέλνει φιλάκια..μια φορά της έδωσα να κρατάει ψωμάκι και το έβαλε στο στόμα έκοψε κομμάτι και πνίγηκε...δεν της ξαναδινω με τίποτα...

συγνώμη για το κατεβατο, είναι δικαιολογημένη σκέφτομαι τόσες μέρες απουσιας:P

μου λείψατε πολύ!!!

Α ξέχασα... @Mighty86 να σου ζήσει το αντράκι σου!!!γερό και καλότυχο να είναι πάντα!!! @Haroulita K και @Mareva νομίζω και σεις κάνατε βάφτιση ε;;Να σας ζήσουν τα παιδάκια καλοφωτιστα

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 έλα βρε κορίτσι μου που εισαιι? Μας έλειψες ... ανησύχησα για εσένα λέω αυτή για να μην μπαίνει κάτι έχει συμβεί!!! Εμένα η μικρή έχει αρκετή γκρίνια κάποια βραδιά κοιμάται καλά κάποια αλλά όχι δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει λέω δόντια αλλά δόντια δεν βλέπω...επισης χθες είχε πολλά αέρια κ σήμερα ...εχει από χθες κιόλας κάνει κάθε τρεις κ λιγο κακα κ μουγγριζει..περιπου 4 φορές..εσας πόσες κάνουν... και κάτι άλλο εγώ υπνοσακο δεν έχει  πάρει ακόμα αλλά το σκέφτομαι να πάρω αυτόν που μπαίνουν χέρια πόδια σαν φορμακι γιατί τον άλλον σιγά μην τον θέλει ποιον όμως? Αυτή στριφογυρίζει κ συνέχεια...τωρα την σκέπαζω με κουβέρτα + σεντόνι...εσεις πάπλωμα έχετε πάρει? Λέω σε περίπτωση που δεν θέλει τον υπνοσακο και χρειαστεί κάτι πιο ζεστό...επισης εμένα η μικρή πλεον δεν μου παχαίνει καθόλου εύκολα ψηλώνει κ συνέχεια κ δεν ξέρω τι να την κάνω οκ φαγητό μια τρώει μια δεν τρώει πίνει κ γάλα...λετε το γάλα μου να μην είναι καλό πλέον? Γιατί το στήθος μου φουσκώνει έχει γάλα αλλά λέω μήπως δεν είναι θερμιδικα σωστό...δεν ξέρω μπορεί να λέω και χαζομάρες...μου περνάει από το μυαλό να ξεκινήσω ειδικά βράδυ να δώσω συμπλήρωμα...η παιδίατρος που το συζήτησα μαζί της μου είπε να συνεχίσω θηλασμό κ ότι είναι υπερκινητικη + ότι δεν είναι κ πολύ φαγανη... συγγνώμη αν σας ζαλισα!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 μου ευχαριστώ για το ενδιαφερον:wub: και μένα μου λείψατε..θ αναπληρώσω το κενό τωρα:P..Εμένα κάθε βράδι ξυπνάει ανά μία με δύο ώρες κλαίγοντας ..με το που την βάζω στήθος ξανακοιμαται ...ίσα ίσα που θα πιει λίγο...αυτό που μουγγριζει και μενα μου το κάνει...εγώ πιστεύω το κάνει όταν έχει φάει και θέλει και γάλα για να κοιμηθεί και βαρυστομαχιαζει η όταν θέλει να ενεργήσει και σφίγγεται ...κάπως έτσι το χω αποκοδικωποιησει εγώ..κακά κάνει μια φορά τη μέρα η μπορεί και παράμερα..με τον θηλασμό μόνο που έκανα παλιά έκανε κακα συνέχεια 5,6 φορές...και μένα έχει αέρια κάποιες φορές,μημπως έφαγε κάτι και την πείραξε;;;να ξέρεις ότι σέρνονται και ιώσεις τώρα..μπορεί να ναι και κρυωνενη.εμενα πριν δύο εβδομάδες περίπου είχε μυξες και πήρα αυτό που τις τραβάει έξω..από υπνοσακο εγώ έχω 3,4 κανέναν δεν έχω χρησιμοποιήσει,δεν με βολεύουν,ούτε στο γιο μου με εξυπηρετούσαν..Παπλώματα κι έχω στη κούνια της αλλά σκεπάζεται με το πάπλωμα το δικό μου γιατί κάνουμε συγκοιμηση αν και έχω κολλητά την κούνια της στο κρεβάτι μου.το γάλα ξέρω ότι περνάει από στάδια..δηλαδή άλλο είναι όταν είναι νεογέννητο, κι άλλο τώρα..αλλάζει ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού.δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες ότι δεν καλύπτει το μωρό..συμπλήρωμα εγώ θα έδινα μόνο αν υπήρχε πραγματική ανάγκη δηλαδή δεν έπαιρνε βάρος η άμα ήθελα να κοιμηθώ το βράδυ...ξέρω πολλές που δίνουν μόνο το βράδυ μπουκάλι για να μπορούν να ξεκουραστούν λίγο...κι εμένα δεν είναι παχουλό μωρό..αλλά κάθε μήνα παίρνει ..αυτό το μήνα πήρε περίπου μισό κιλό ,τον προηγούμενο είχε πάρει 200γραμμ..εγώ όπως σου είπα άλλαξα τη διατροφή της..δηλαδή το μεσημεριανό που θεωρώ ότι είναι και το πιο σημαντικό το δίνω και απόγευμα..μπορεί γι'αυτό κιόλας να πήρε λίγο παραπάνω αυτόν τον μήνα...

Συγνώμη για το σεντόνι...:rolleyes:έχω τοοοοοσα να πω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 έτσι και εμένα πήρε μισό κιλό κ αυτή την φορά είχε πάρει γύρω στα 200 γρ..γενικα τα κοριτσια μας βλέπω δεν είναι κ πολύ φαγανα ..σε ύψος είναι γύρω στα 72 εκ τώρα κ 8.000 μέτα βίας...δεν ξέρω τα μπουτάκια της είναι κοκκαλιαρικα πλέον...οχι κρυωμένη δεν είναι το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως την πείραξε το λάχανο που έφαγα εγώ...παντως από κακα σίγουρα θα κάνει 4 φορές την μέρα κάθε μέρα...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Λειπω καιρο κι εχω χασει πολλα. Η δικια μου τωρα μπηκε στον ογδοο μηνα, εχει βγαλει 4 δοντακια, δυο πανω και δυο κατω και τωρα σκαει κι ενα ακομη κι εχει τρομερη γκρινια.

Δε θηλαζω.

Απο κιλα ειναι 7.920 κι απο τροφες παμε λαου λαου. Ειναι απο δωρεα η δικη μου κορη οποτε η παιδιατρος μας το παει λαου λαου με τις τροφες γιατι δεν ξερουμε το ιστορικο της δοτριας.

  • Μου αρέσει 5

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 είναι μάλλον ψηλό παιδάκι γι'αυτό σου φαίνεται αδύνατο. Φαντασου η δική μου είναι και ένα μήνα πιο μεγάλη.7700 ήταν η δική μου στο μήνα της δικής σου και 68 πόντους ...4 φορές τη μέρα ε;;;;ωχ σε λυπάμαι:Pαναπολώ τις μέρες που έπινε μόνο γάλα δικό μου...αυτή η μυρωδιά ...από χιλιόμετρα μυρίζει αν τα χει κανει:D

@Thia1985 έχω ακούσει τα δοντακια πάνε σετ..με το που βγάζει δύο από κάτω βγαίνουν και τα από πάνω...υπομονή..

Τα κορίτσια προσέχουν την σιλουέτα τους για αυτό....:grin:

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Ναι είναι σχετικά ψηλη σαν τον μπαμπά της αλλά μια φουσκώνει κ μια ξεφουσκώνει σαν μπαλονάκι :? της έχω πάρει κ εγω κάτι κολάν τσαχπινικα που να τα βάλει μόνο κολάν δεν είναι πάνω της...αν μυρίζουν λέει άστο πολύ! 

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ελπιζω να ειστε ολες καλα μαζι με τα ζουζουνακια σας. Στις 7 Νοεμβριου το αγορακι μου κλεινει 8 μηνων. Ακομα δοντακια δεν εχουμε τιποτα εσεις; Την ημερα δεν κοιμαται σχεδον καθολου.. τα βραδυα κοιμαται ξυπναει 2-3 φορες κλαει και μολις τον βαζω στο στηθος ξανα κοιμαται.. επισης στην στρατα της fisher price που ειναι σαν κουνια κανει να τον βαζω ή οχι ακομα;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα @Paola να σου ζήσει το αντράκι σου!!Εμένα έχει βγάλει δύο δοντακια κάτω και μάλλον βγάζει κι από πάνω ..μην αγχώνεσαι όμως εμένα ο γιος μου ενός χρονων έβγαλε τα πρώτα δοντακια..άργησε πολύ..Εμένα λίγο κοιμάται το πρωί κατά τις 11, το μεσημέρι μια ωρίτσα περίπου και το βράδυ στις 9 αλλά τα βράδια έχω θέμα ξυπνάει συνέχεια...ειδικά χτες..έχει μυξουλες πάλι και δυσκολεύεται..για τη στράτα έχω ακούσει ότι πλέον δεν την συστήνουν οι παιδίατροι ...τώρα δεν ξέρω ποια λες της Φίσερ δεν την έχω δει..πάντως η κλασική στράτα έχει απαγορευτεί νομίζω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , valentina23 είπε:

Καλημέρα @Paola να σου ζήσει το αντράκι σου!!Εμένα έχει βγάλει δύο δοντακια κάτω και μάλλον βγάζει κι από πάνω ..μην αγχώνεσαι όμως εμένα ο γιος μου ενός χρονων έβγαλε τα πρώτα δοντακια..άργησε πολύ..Εμένα λίγο κοιμάται το πρωί κατά τις 11, το μεσημέρι μια ωρίτσα περίπου και το βράδυ στις 9 αλλά τα βράδια έχω θέμα ξυπνάει συνέχεια...ειδικά χτες..έχει μυξουλες πάλι και δυσκολεύεται..για τη στράτα έχω ακούσει ότι πλέον δεν την συστήνουν οι παιδίατροι ...τώρα δεν ξέρω ποια λες της Φίσερ δεν την έχω δει..πάντως η κλασική στράτα έχει απαγορευτεί νομίζω..

Ωραια κοπελα μου σε ευχαριστω.. εχετε ξεκινησει το αυγο εσεις; εμεις το πρωι τρωμα φρουτα και το αυγο τρεις φορες την εβδομαδα. Επισης μεριμεριανο τρωμε κρεατοσουπα και βραδυνο χορτοσουπα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Paola ναι το ξεκινήσαμε..δεν της αρέσει καθόλου...εσύ πως της το δίνεις;;;εγώ το χα δώσε μέσα σε τραχανά κι αηδιασε..τώρα λέω να το βάλω στη φρουτοκρεμα..μεσημεριανό και μεις μοσχάρι, κουνέλι, κοτόπουλο δεν πολυδινω έχουμε δικά μας κουνέλια και τα προτιμώ,αρνί της έχω δώσει,γίδα,επίσης και ψάρι δύο φορές την εβδομάδα..άμα δεν περισσεύει μεσημεριανό για απόγευμα της δίνω κολοκύθα κίτρινη, γλυκοπατάτα και καρότο βρασμένα κι αλεσμένα..είναι πολύ ωραία κρέμα και γλυκιά..σε δέκα μέρες ξεκινάμε και φακορυζο..φακή με ρύζι δηλαδή μέσα..φρούτα τα κλασσικά της δίνω..μπανάνα,αχλάδι,μήλο, και μπορεί και χυμό πορτοκαλιού καμιά φορά..είχα ξεκινήσει να κάνω αλλαγές και να πειραματίζομαι και δεν έτρωγε μετά....έχω πάρει όμως και λωτό τώρα περιμένω να ωριμάσει να της βάλω λίγο...χτες έβαλα και σπανάκι στη κρεατοσουοα ένα φύλλο, όπως και φασολάκια της βάζω...εσύ τι φαγητά δίνεις;;;το ψάρι πως της το φτιάχνεις;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 11:56 ΠΜ, valentina23 είπε:

Κοριτσαρες μουουουουουου!!!!Επιτέλους επανήλθα!!!Εδώ κι ένα μήνα προσπαθώ έμπαινα αυτόματα και ξαφνικά μου ζήτησε κωδικό και δεν το θυμόμουν κι από κει τράβηξα τα μαρτυρια:PΕυτυχώς πως μου ήρθε προχτές και γράφτηκα στο άλλο φόρουμ και βρήκα κι ένα μέλος από δω το @λουκουμαδακι και με βοήθησαν!! @λουκουμαδακι σ' ευχαριστώ κι από δω πάρα πολύ!!!

Τόσο καιρό σας διάβαζα και μου ερχόταν να σπάσω το κινητό που δεν μπορούσα να σχολιάσω!!εμείς ήμαστε 8,5 μηνών τρώμε σχεδόν απ' όλα ψάρια ,αυγό ξεκινήσαμε..Η παιδίατρος μου είπε όχι παντζάρια (λόγω του κόκκινου χρώματος άμα κάνει μια αλλεργία δεν θα το καταλάβω), όχι καστανό ρύζι,όχι ξηροί καρποί,φασολάκια αν θέλω λίγο μισό φασολάκια δηλαδή.ειναστε 8.200 σε κιλά και 70 ύψος..μέτρια πράγματα..συνεχίζει και είναι κολλημένη με το στήθος και ξυπνάει και τα βράδια..έχει συνδιάσει τον ύπνο με το στήθος..φαγητό δεν θα λεγαωοτι τρελαίνεται κιόλας από λίγο τρώει..Επίσης κάναμε το εμβόλιο του μηνιγγητιδιοκοκκου β όταν ήμασταν 7 μηνών ,η δεύτερη δόση είναι σ' ένα μήνα και άλλη νομίζω 10 μηνών δεν θυμάμαι..για θηλαστρο που άκουσα συζητάγατε είχα πάρει το cangarroo gentle touch στην αρχή τα έσπαγε αλλά νομίζω με τον καιρό επεσεη απόδοση κατά πολύ..σίγουρα με τις δύο χωανες αν έπαιρνα,το διπλό,θα Μ εξυπηρετούσε καλύτερα..έχουμε βγάλει και δύο δοντακια κάτω!!μποσουλαει από 6,5 μηνών γυρνάμε όλο το σπίτι,σηκωνόμαστε καθόμαστε όρθιες μας αρέσει αλλά μετά φοβόμαστε λίγο να κάτσουμε μην τυχόν και πεσουμε:P.λέει μπα μπα όπα όπα,χαιρετάει,στέλνει φιλάκια..μια φορά της έδωσα να κρατάει ψωμάκι και το έβαλε στο στόμα έκοψε κομμάτι και πνίγηκε...δεν της ξαναδινω με τίποτα...

συγνώμη για το κατεβατο, είναι δικαιολογημένη σκέφτομαι τόσες μέρες απουσιας:P

μου λείψατε πολύ!!!

Α ξέχασα... @Mighty86 να σου ζήσει το αντράκι σου!!!γερό και καλότυχο να είναι πάντα!!! @Haroulita K και @Mareva νομίζω και σεις κάνατε βάφτιση ε;;Να σας ζήσουν τα παιδάκια καλοφωτιστα

Καλώς επανήλθες!

Μια χαρά το κουτσουνακι σου!!! 

Κ γω το χα πάθει με το φόρουμ, κ με χάσατε κάτι μήνες. 

Εγώ δε βαφτισα! Θα παντρευτώ πρώτα κ μετά Χαχα 

9 ώρες πρίν, Paola είπε:

Καλημερα σας ελπιζω να ειστε ολες καλα μαζι με τα ζουζουνακια σας. Στις 7 Νοεμβριου το αγορακι μου κλεινει 8 μηνων. Ακομα δοντακια δεν εχουμε τιποτα εσεις; Την ημερα δεν κοιμαται σχεδον καθολου.. τα βραδυα κοιμαται ξυπναει 2-3 φορες κλαει και μολις τον βαζω στο στηθος ξανα κοιμαται.. επισης στην στρατα της fisher price που ειναι σαν κουνια κανει να τον βαζω ή οχι ακομα;

Ούτε ένα δοντακι εμείς! Τίποτα!!

Δεν ανησυχώ, θα ρθουν στην ώρα τους... τον πόνο βέβαια τον φοβάμαι...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 11:56 ΠΜ, valentina23 είπε:

Κοριτσαρες μουουουουουου!!!!Επιτέλους επανήλθα!!!Εδώ κι ένα μήνα προσπαθώ έμπαινα αυτόματα και ξαφνικά μου ζήτησε κωδικό και δεν το θυμόμουν κι από κει τράβηξα τα μαρτυρια:PΕυτυχώς πως μου ήρθε προχτές και γράφτηκα στο άλλο φόρουμ και βρήκα κι ένα μέλος από δω το @λουκουμαδακι και με βοήθησαν!! @λουκουμαδακι σ' ευχαριστώ κι από δω πάρα πολύ!!!

Τόσο καιρό σας διάβαζα και μου ερχόταν να σπάσω το κινητό που δεν μπορούσα να σχολιάσω!!εμείς ήμαστε 8,5 μηνών τρώμε σχεδόν απ' όλα ψάρια ,αυγό ξεκινήσαμε..Η παιδίατρος μου είπε όχι παντζάρια (λόγω του κόκκινου χρώματος άμα κάνει μια αλλεργία δεν θα το καταλάβω), όχι καστανό ρύζι,όχι ξηροί καρποί,φασολάκια αν θέλω λίγο μισό φασολάκια δηλαδή.ειναστε 8.200 σε κιλά και 70 ύψος..μέτρια πράγματα..συνεχίζει και είναι κολλημένη με το στήθος και ξυπνάει και τα βράδια..έχει συνδιάσει τον ύπνο με το στήθος..φαγητό δεν θα λεγαωοτι τρελαίνεται κιόλας από λίγο τρώει..Επίσης κάναμε το εμβόλιο του μηνιγγητιδιοκοκκου β όταν ήμασταν 7 μηνών ,η δεύτερη δόση είναι σ' ένα μήνα και άλλη νομίζω 10 μηνών δεν θυμάμαι..για θηλαστρο που άκουσα συζητάγατε είχα πάρει το cangarroo gentle touch στην αρχή τα έσπαγε αλλά νομίζω με τον καιρό επεσεη απόδοση κατά πολύ..σίγουρα με τις δύο χωανες αν έπαιρνα,το διπλό,θα Μ εξυπηρετούσε καλύτερα..έχουμε βγάλει και δύο δοντακια κάτω!!μποσουλαει από 6,5 μηνών γυρνάμε όλο το σπίτι,σηκωνόμαστε καθόμαστε όρθιες μας αρέσει αλλά μετά φοβόμαστε λίγο να κάτσουμε μην τυχόν και πεσουμε:P.λέει μπα μπα όπα όπα,χαιρετάει,στέλνει φιλάκια..μια φορά της έδωσα να κρατάει ψωμάκι και το έβαλε στο στόμα έκοψε κομμάτι και πνίγηκε...δεν της ξαναδινω με τίποτα...

συγνώμη για το κατεβατο, είναι δικαιολογημένη σκέφτομαι τόσες μέρες απουσιας:P

μου λείψατε πολύ!!!

Α ξέχασα... @Mighty86 να σου ζήσει το αντράκι σου!!!γερό και καλότυχο να είναι πάντα!!! @Haroulita K και @Mareva νομίζω και σεις κάνατε βάφτιση ε;;Να σας ζήσουν τα παιδάκια καλοφωτιστα

Welcome back. Ψιλοανησυχησα αλλα επειδή το έχω πάθει κ εγώ όταν πρωτοεμεινα έγκυος υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο έπαθες. Τότε ήμουν mighty σκέτο κ από τότε ήρθα για να μείνω ως mighty86 γιατί με το άλλο δεν με έβαζε με τίποτα...

Εμενα είναι εντελώς φαφουτης ,τώρα σα να πριζονται λίγο τα κάτω ούλα. Η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου. Αλλά μάλλον ούτε κ τώρα σύντομα θα βγάλει.

Κ εμένα που πλέον δεν θηλάζω καθόλου ξυπνάει 2 και 3 φορές άλλοτε για γάλα άλλοτε για πάνα άλλοτε έτσι αρχίζει κ κλαίει μέσα στην νύχτα... Ίσως του λείπει λίγο να θηλάσει...είχε μάθει στην άμεση ανταπόκριση...τώρα μου παίρνει λίγη ώρα να του φτιάξω το γάλα του..

Μεγαλωνει κ από τώρα άρχισε να μη θέλει κ πολλές αγκαλιές το σκατουλι το νου του είναι πως θα παίξει...αν του πάρεις το παιχνίδι γίνεται χαμός αλλά εύκολα το ξεγελας με άλλο παιχνίδι... Από φαγητό τρώει κάθε μέρα γύρω στα 300-400 ml στέρεες κ γάλα πίνει με την σέσουλα.

Πήγαμε γιατρό 8880 κιλά κ 72 ύψος. αυτό με το ύψος με μπερδεύει την προηγούμενη φορά τον έβγαλε 74 μιλάμε για τρέλες αποκλίσεις!!! Μάλλον δεν το έχει η παιδίατρος με την μεζούρα...

Από φαγητό δεν μας έχει κάνει εισαγωγή ούτε αυγό ούτε όσπρια ούτε άλλα γαλακτοκομικά ούτε κ για ψάρι μου είπε.

Τρώμε αρνίσιο κιμά(εκτός από μοσχάρι κ κότα) ,τραχανά ,φασολάκια του κάνω συχνά γιατί κάνω μια κατσαρόλα για όλους. Το απογευματινό του συνήθως ειναι ότι περισσέψει από το μεσημεριανό κ βάζω λίγο αστρακι. Η δίνω τραχανά με ψωμί η βρώμη με γάλα κ αχλάδι στο μπλέντερ κ λίγο κανέλα. Δεν τρελενεται...τον ταιζω συνήθως με τα χίλια ζόρια. Αλλά ανοίγει στοματακι με τα πολλά με τα λίγα...επίσης του δίνω ανάλατο ψωμί που φτιάχνει η μαμά μου. Κ καμιά φορά όταν είμαστε έξω για σνακ μπανάνα ψημένη με βρώμη...

Α επίσης έχει εκζεμα στο πρόσωπο λόγω καιρου (κρύο ζέστη κ τούμπαλιν) κ είναι λίγο κόκκινα τα μαγουλακια του.του βάζω κάτι κρέμες τώρα του πανακριβου. Αυτά τα νέα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...