Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση από εκεί θα εξαρτηθούν πολλα.
      Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

       

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 μήπως απλα δεν κλαίει πολύ ώρα ή πολύ έντονα? Ρώτα τον παιδίατρο να σου πει αλλά αν ήταν απόφραξη θα ήταν πρησμένο λογικά..   τη βρώμη πως την κάνεις? Την μουλιαζεις? Επίσης τη ντομάτα μου είπε να βγάλω σπόρια και να την ξεφλουδισω.. υπερβολή δεν είναι?

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Οκ τώρα αγχώθηκα για τα καλά!!!:shock:λέτε να υπάρχει καμία απόφραξη;;δεν θα τανε πρησμένο όμως,κόκκινο η θα είχε τσιμπλες;;θα μιλήσω με παιδίατρο... @georgia1988 εγώ τα κουακερ παίρνω,που είναι για όλους..με τον κυριουλη απ' εξω:P

δεν νομίζω. μαλλον εχει γερα ματια. εμενα στο κρυο δακρύζει μόνο απο το ένα. αλλά ρωτα στην επομενη συναντηση την παιδιατρο. ναι βακαλάο σκορδαλιά θα του δώκω.:D

το αυγό δεν το κρύβω. το έδωσα έτσι κανονικά λίγο το πατησα κ ψεκασα με λίγο λαδάκι. του αρέσει. εμένα τα τρώει όλα. το πρόβλημα είναι οτι μετά την δέκατη κουταλιά χάνει το ενδιαφέρον του κ πρέπει να του βάζω μπροστά αυτοκινητάκια κουταλάκια ψωμάκια χαρτάκια μπολάκια κτλ κτλ για να φάει.

11 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Εμενα φοβάται το νερό στο ντους! Με το που το ακούσει βάζει τα κλάματα με λίγους όμως! Χαχα

@valentina23έχει δάκρυα κανονικά από 3 4 μηνών κάπου εκεί.. 

Κορίτσια απορία.. βρώμη όσες δίνετε τι παίρνετε? Βιολογική? Απ' σούπερ μάρκετ? Δεν ξέρω τι να πάρω.. επίσης χαζή ερώτηση αλλά για να βάλω τραχανά με λαχανικά της φρεζυντερμ δεν πρέπει να έχω κάνει εισαγωγή τα λαχανικά που έχει μέσα? Γτ οι άλλες επιλογές είναι με γάλα και δεν δίνω ακόμα γαλακτοκομικά.. αλλά αυτό με τα λαχανικά έχει πιπεριά και μελιτζάνα που δεν έχω δώσει ακόμα..

Ψάχνω και εγώ κάθισμα αυτοκινήτου.. άμα βρείτε κάποια καλή επιλογή πείτε!

 

 

 

κεγω βρώμη κουάκερ παίρνω ή από μαγαζί με ξηροκάρπια κτλ. δεν την μουλιάζω να σας πω την αλήθεια βαριέμαι αλλά δεν μου έδωσε κ ανάλογες οδηγίες η παιδίατρος. την ρίχνω η στα φρούτα να τραβήξει ζουμιά ή στον τραχανά ή στο γιαούρτι. 

σχετικά με τον τραχανά λαχανικών εγώ θα έδινα. τα λαχανικά δεν είναι αλλεργιογόνα. μια κουταλιά δεν θα ρίξεις; δεν είναι μεγάλη ποσότητα.

δεν βγάζω σπόρια στην ντομάτα αλλά την ξεφλουδίζω

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 έτσι ακριβώς και γω δίνω την ντομάτα.την βάζω μέσα στο φαγητό ξεφλουδισμενη και χωρίς σπόρια και την βράζω με το κρέας η ότι άλλο έχω. Τα κουακερ εγώ τα έδινα στην αρχή για απογευματινό. Έβγαζα το γάλα μου και το έβαζα στο μπλέντερ,έριχνα κουακερ,λίγη μπανάνα,λίγο ρυζαλευρο άμα ήταν πολύ αραιό..έχει τύχει να βάλω και λίγο στα φρούτα που ήταν πολύ αραιά..νομίζω θα τανε καλύτερο να το βράσεις και λίγο αλλα εγώ επειδή έβγαζα το δικό μου γάλα φοβόμουν γιατί έχω ακούσει ότι δεν αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες όπωτε το έδινα έτσι...της άρεσε..αλλά μην βάλεις πολύ..

@Mighty86 χαχα όντως κι η σκορδαλιά σαν κρεμουλα τέλεια..με το σκόρδο δεν ξέρω.. απαγορεύονται μόνο τα ψάρια τόνος και σολομός...όπως και στην εγκυμοσύνη δηλαδή...κλαίει πολύ και δυνατά ...τα δάκρυα έπρεπε να πετάγονται .πάντως υγραινονται τα μάτια αλλά δεν βλέπω να κυλάνε δάκρυα...τι να πω;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , valentina23 είπε:

@georgia1988 έτσι ακριβώς και γω δίνω την ντομάτα.την βάζω μέσα στο φαγητό ξεφλουδισμενη και χωρίς σπόρια και την βράζω με το κρέας η ότι άλλο έχω. Τα κουακερ εγώ τα έδινα στην αρχή για απογευματινό. Έβγαζα το γάλα μου και το έβαζα στο μπλέντερ,έριχνα κουακερ,λίγη μπανάνα,λίγο ρυζαλευρο άμα ήταν πολύ αραιό..έχει τύχει να βάλω και λίγο στα φρούτα που ήταν πολύ αραιά..νομίζω θα τανε καλύτερο να το βράσεις και λίγο αλλα εγώ επειδή έβγαζα το δικό μου γάλα φοβόμουν γιατί έχω ακούσει ότι δεν αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες όπωτε το έδινα έτσι...της άρεσε..αλλά μην βάλεις πολύ..

@Mighty86 χαχα όντως κι η σκορδαλιά σαν κρεμουλα τέλεια..με το σκόρδο δεν ξέρω.. απαγορεύονται μόνο τα ψάρια τόνος και σολομός...όπως και στην εγκυμοσύνη δηλαδή...κλαίει πολύ και δυνατά ...τα δάκρυα έπρεπε να πετάγονται .πάντως υγραινονται τα μάτια αλλά δεν βλέπω να κυλάνε δάκρυα...τι να πω;;

Τώρα πλάκα πλάκα δεν έχω δώσει σκόρδο. εχετε κάνει εισαγωγή;;;

επειδή τον μπακαλιάρο δεν τον ξέρω καθόλου(πως να μαγειρεύω κτλ ευχαρίστως τον τρώω αν μου τον φτιάξουν άλλοι ειδικά με κουρκούτι χαχαχα) μάλλον θα ξεκινήσω με καμιά γλώσσα

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα είχαμε παιδίατρο κάναμε κ το εμβόλιο της ηπατίτιδας... ζυγιστηκαμε κ μετρηθηκαμε 8900κιλα και 73 εκ είμαστε! Μου είπε ναι ψάρι μπακαλιάρο φρέσκο ,αυγό μου είπε να δίνω κ το ασπράδι πλέον... εγώ την ντομάτα βγάζω φλούδα κ σπόρια κ την βραζω μαζί με όλα τα άλλα...καμια φορά την τρίβω κ μετά την βραζω καμία φορά έτσι κομμάτια...κουακερ δεν έχω δώσει ακόμα κακός βέβαια αλλά πάντα λέω πως να τα δώσω κ το αφήνω  για άλλη φορά θα ξεκινήσω όμως τώρα να της δίνω... 

@valentina23 αν βρέχονται τα ματάκια της μια χαρα είναι...μπορει να μην έχει κλάψει έως τώρα πραγματικά πολύ κ απλά να σου κάνει νάζια όταν κλαίει κ για αυτο να μην έχει δάκρυα...κ εμένα όταν κλαίει γιατί απλά θέλει κάτι η σημασία δεν έχει δάκρυα...ρωτα και την παιδίατρο...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς έχει δάκρυα κανονικά, και από το ένα μάτι έχει στένωση πορού και γεμίζει συνέχεια τσιμπλες και δακρύζει. Θα τον πάμε παιδοφθαλμίατρο μετά την Πρωτοχρονιά που θα κατέβουμε Αθήνα. 

Την βρώμη πρέπει να τη μουλιαζουμε σε νερό 8-24 ώρες με λίγες σταγόνες λεμόνι για να εξουδετερώνεται ένα οξύ που έχει και είναι αναστολέας θρεψης που δεν θυμάμαι πως το λένε. Πάντως και να μη δώσουμε δεν τρέχει τίποτα, δεν έχει ιδιαίτερη θρεπτική αξία. 

Αν έχετε όρεξη χαζεψτε στο Facebook στην ομάδα "Παιδικη-Βρεφική Διατροφή" έχουν πολλές γνώσεις και όλα είναι από επισημες οδηγίες. Λίγο από τα σχόλια που κοτσομπολευω έχω μάθει πολλά πράγματα και παίρνω πολλές ιδέες.

Σταμάτησα σχεδόν τα αλεσμένα, προσπαθώ να δώσω μόνο τραχανά με κουτάλι αλλά δεν με αφήνει, βάζει χεράκι μπροστά στο στομα σαν να λέει "όχι". Αν του γεμίζω το κουταλάκι τρώει μόνος του καμιά φορά έχει πολλή πλάκα.! Πάντως με τα κομμάτια πάει καλύτερα, δεν τα πετάει κάτω και όλα μπαίνουν στοματακι, τώρα το τι φτάνει στο στομάχι είναι άλλο θέμα. Ξεκίνησα γιαουρτακι και δεν το θέλει φυσικά και έκανα ομελετιτσα με γιαούρτι και λίγο ταχίνι (!) Και έφαγε ένα κομμάτι ολόκληρο  Ενθουσιαστηκα!

@Basiliki92 μια χαρά το μπεμπακι! Εμείς θα πάμε Πέμπτη και θα κανουμε της μηνιγγίτιδας β και θα ρωτήσω κι εγώ για ψάρι.

@valentina23 Ρώτα παιδίατρο γιατί κι εγώ νομίζω ένα δάκρυ θα γέμιζε το ματάκι κάποια στιγμή. Μπορεί απλά να είναι σκληροτράχηλο το αγόρι!

 

  • Μου αρέσει 4

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα κι εγώ την ίδια ομάδα παρακολουθώ! Απλά δεν έχω τι άλλο να δώσω για απογευματινό γτ όλα έχουν μέσα γάλα και δεν δίνουμε γαλακτοκομικά έχει θέμα ακόμα.. επίσης λέει λαχανικά εποχής.. άρα πως θα δώσω ντομάτα? Αφού είναι θερμοκηπίου τώρα.. ή πχ πιπεριά δεν γίνεται λόγω εποχής


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια;;πως πάνε τα μωράκια σας;;έριξε κάνα χιονακι;;εμείς εδώ λίγα πράγματα..αλλά τσουχτερό το κρύο!! @Basiliki92 φτου φτου κοπελαρα!!!και ψηλή!! Τελικά τα ίδια τα δάκρυα...απλά δεν τρέχουν και ποτάμια..κι είχα αγχωθει...εμένα έχει τρεις μέρες έχει πολύ γκρίνια κι όλο τρίβεται σαν να νυσταζει .αλλά ίσως αλλάζει και μήνα κι ίσως γι αυτό .περνάει κάποιο άλμα..λέτε να περπατήσει;;ενώ πιάνεται,κάνει βηματακια ,νομίζω δεν νιώθει ασφαλής ακόμη να σταθεί μόνη της..επίσης δεν προλαβαίνω να σκουπίζω ..κάθεται και ψάχνει το πάτωμα κάτω και τα βάζει στο στόμα ότι βρει!!!πρέπει να χε φάει κάνα ψιχουλο απ' την κουζίνα και ψάχνει τα πατώματα:huh:λοιπόν βρήκα σούπερ τρόπο ταισματος...την βάζω στο καρεκλακι της στο τραπέζι μαζί μας,της ψιχουλιαζω ψωμάκι μπροστά της και την ταιζω..γίνεται χάλια αλλά δεν πειράζει..επίσης της δείχνω κι ένα βιβλίο με ήχους,η της βάζω απ' το κινητό μου τραγούδια και το πάει αμασητο κάτω που λέει ο λόγος..!!Ξετρελαίνεται με τη μουσική, χτυπάει παλαμάκια,χορεύει,κουνάει το κεφάλι της..τέλος έχει αρχίσει και δακωνει!!!και απ' ότι κατάλαβα όταν πεινάει το κάνει..το μπράτσο μου όλο μελανιές είναι:P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 σε ευχαριστώ κορίτσι μου  ...ενω είναι ψηλή και στα κιλά πολύ καλή δεν της φαίνεται καθόλου φαίνεται αδύνατη.. Και εμείς έχουμε πολύ γκρίνια σήμερα ενώ είχε ηρεμήσει χθες 3 με 5 την νύχτα είχαμε ολονυχτία κ μετά δεν κοιμόταν ενώ την έπαιρνε ο ύπνος έκλαιγε κ άντε πάλι τα ίδια κ απ ότι ειδα το 4 πάνω δόντι έσκισε λίγο το ουλο ...μαλλον όμως σπρώχνουν κ τα πλαϊνά τι να πω....ειναι κ ένα άλμα τώρα όλα μαζι...εμενα όλο όρθια είναι κ πιάνεται κ περπατάει..και εγώ όταν δεν τρώει τίποτα βάζω τα μεγάλα μέσα κινητό με τραγούδια ντρέπομαι που το λέω αλλά τι να κάνω...απο χορό κ παλαμάκια κ εμείς άλλο τίποτα κουνάει πωπό κ χέρια μαζί...με το ένα χέρι στηρίζεται  το άλλο το κουνάει έχει πολύ πλάκα...αλλα κορίτσια δεν θέλει κανέναν πέρα από μένα τον πατέρα της κ την μαμα μου...μην της μιλήσει κ την πλησιάσει άλλος πλανταζει στο κλάμα έχει ένα μήνα που μου το κάνει αυτό...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 σε ευχαριστώ κορίτσι μου  ...ενω είναι ψηλή και στα κιλά πολύ καλή δεν της φαίνεται καθόλου φαίνεται αδύνατη.. Και εμείς έχουμε πολύ γκρίνια σήμερα ενώ είχε ηρεμήσει χθες 3 με 5 την νύχτα είχαμε ολονυχτία κ μετά δεν κοιμόταν ενώ την έπαιρνε ο ύπνος έκλαιγε κ άντε πάλι τα ίδια κ απ ότι ειδα το 4 πάνω δόντι έσκισε λίγο το ουλο ...μαλλον όμως σπρώχνουν κ τα πλαϊνά τι να πω....ειναι κ ένα άλμα τώρα όλα μαζι...εμενα όλο όρθια είναι κ πιάνεται κ περπατάει..και εγώ όταν δεν τρώει τίποτα βάζω τα μεγάλα μέσα κινητό με τραγούδια ντρέπομαι που το λέω αλλά τι να κάνω...απο χορό κ παλαμάκια κ εμείς άλλο τίποτα κουνάει πωπό κ χέρια μαζί...με το ένα χέρι στηρίζεται  το άλλο το κουνάει έχει πολύ πλάκα...αλλα κορίτσια δεν θέλει κανέναν πέρα από μένα τον πατέρα της κ την μαμα μου...μην της μιλήσει κ την πλησιάσει άλλος πλανταζει στο κλάμα έχει ένα μήνα που μου το κάνει αυτό...

Αχ  @Basiliki92 έτσι και μένα!!!μας είδε ένας γνωστός την προηγούμενη φορά στο δρόμο ,μίλαγε στη μπεμπα ,αυτή τον επεξεργαζόταν και ξαφνικά πατάει ένα κλάμα άλλο πράγμα!!φοβήθηκε ο άνθρωπος...το ματιασα μας λέει;αισθάνθηκε κι αυτός άσχημα..δεν ξέρω γιατί..είναι ντροπαλές φαινεται:P

Όταν κλαίει τα βράδια πως την ηρεμείς;;την πας βόλτες;;την κουνάς;;

ναι ούτε εγώ ήθελα κινητά και τέτοια αλλά τι να κάνω...εμένα είναι 8500 ..καλή ...αλλά θα θέλει και λίγο παραπάνω..εμένα όποιον βλέπει χαιρετάει..τον παππού,τη γιαγιά,το δέντρο,τα κουκλάκια της,τις γάτες...χιχι έχει πολύ πλάκα..

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 εμένα όταν κλαίει τα βραδια την παίρνω αγκαλίτσα και πηγαίνω πέρα δώθε η λίγο την χαϊδεύω...καμια φορά που σηκώνεται ο μπαμπάς της της αρκεί να την χαϊδέψει έτσι όπως είναι στην κούνια αλλά σπάνια...γενικα αυτή αν κλάψει το βράδυ μόλις την πάρεις αγκαλιά ηρεμεί... Όχι εμένα δεν χαιρετάει όλο τον κόσμο μόνο τους οικείους κ άμα της πουμε κ όχι πάντα... αλλά δεν θέλει κανέναν μόνο εμένα τον μπαμπά της κ την μαμα μου..

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.. εμένα δεν κάνει ακόμα ούτε παλαμάκια ούτε χαιρετάει.. να ανησυχήσω? Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο αύριο αλλά δεν έπρεπε να κάνει?  Στηρίζεται όρθιος και προσπαθεί να περπατήσει λέει και μπαμπά γιαγιά αλλά μέχρι εκεί.

Στα άλλα νέα έβαλα την τρίτη δόση του εμβολίου και με έπιασε πυρετός ρίγη κρυαδες πόνος στο χέρι.. από χθες είμαι ξάπλα.. το βράδυ όλο το πέρασαμε ξύπνιοι γτ φοβομουν λόγω πυρετού μην πλακωσω το μωρό στη συγκοιμηση. Ευτυχώς τώρα έχει έρθει η μάνα μου και το ανέλαβε μήπως συνέλθω!

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 μην αγχώνεσαι το κάθε παιδί έχει το δικό του Ρυθμό ανάπτυξης..και μην ξεχνάς..σε περναω και 1,5 μήνα περιπου;)όσο για το εμβόλιο ένα 24ωρο νομίζω κρατάνε οι παρενέργειες..έτσι και μια φίλη μου στη β δόση είχε όλα τα συμπτώματα..υπομονή θα περάσει..πάλι καλά που ήρθε και η μαμά σου και σε βοηθάει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...