Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

1 hour ago, Σελίνα είπε:

Πώς είστε κορίτσια? Εμείς στολισαμε προχθές, και επειδή δεν ήθελα ολόκληρο το δέντρο που θα το ρίχνει κάτω ι μπέμπης και θα τον τραβάμε συνεχεια, αλλά ο άντρας μου ήθελε, οπότε συμβιβάστηκαμε και έφτιαξα ένα "δέντρο" από τα λαμπάκια που είχαμε, το κόλλησα στον τοίχο και κρέμασα και μπάλες στις άκρες. Είναι πολύ όμορφο! 

Παιχνίδια αγαπάει να τα κοπαναει στα πλακάκια να κάνουν θόρυβο και να κυνηγάει την μπάλα του πάνω κάτω στο διάδρομο, τη σπρώχνει με τα χέρια και μπουσουλαει από πίσω. Του αρέσει πολύ να του διαβάζω και 2 παραμύθια με ζωάκια που μας δώσανε, χαϊδεύει τις εικόνες και με κοιτάει όταν κάνω τους ήχους είναι τέλειο! Και γκρίνια να έχει, ηρεμεί και μόνο έτσι κάθετε σε ένα σημείο ο κωλος του χαχαχα

Σκέφτομαι σήμερα να δώσω σκόνη πρώτη φορα, απλά βράζω γάλα, προσθέτω και περιμένω να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου ε? Γράφει πάνω για αποστειρωσεις κλ αλλά νομίζω δεν έχει νόημα σε αυτή την ηλικία.

Βράζεις νερό ,αφήνεις να κρυώσει κάνα δεκάλεπτο κ μετά βάζεις γάλα. Μη το κάψει το γάλα εντελώς.κ μετά αφήνεις να έρθει σε ότι θερμοκρασία θέλεις.δοκιμασε στο εσωτερικό του καρπού σου. Εκεί που βάζουμε κολώνια.

Αποστείρωση εγώ δεν κάνω. Εγώ δεν βράζω καν ολο το νερό. Απλά βάζω μισό ζεστο κ μισό κρύο περίπου κ δίνω γιατί βαριέμαι. 

Αχ κορίτσια σήμερα έφαγε σπανακόρυζο με μεγάλη ορεξη πολύ το χάρηκα!!!!κάθε φορά που τρώει εύκολα είμαι τόσο ξεκούραστη λες κ πήγα για σπα.οταν με δυσκολεύει λες κ σκάβω

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Σελίνα καλησπέρα! Πολύ ωραία η ιδέα σου! Και του χρόνου κορίτσι μου, καλές γιορτές με υγεία. 

Αν κατάλαβα καλά θα δωσεις σκόνη γάλα και βράσεις νερό μάλλον, ε? Εγώ τις λίγες φορές που έδωσα σκόνη γάλα μέχρι να εγκατασταθεί ο θηλασμός, άφηνα το νερό να κρυώσει όπως λες, μετά έβαζα τη  σκονη  και το ζεσταινα σε Μπεν μαρι (κατσαρόλακι με νερό βραστό, όχι  πάνω στο μάτι ομως).  Μου ήταν πιο εύκολο και γρήγορο να ζεσταίνω το γάλα από το να κρυώνω. 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mighty86 είπε:

Βράζεις νερό ,αφήνεις να κρυώσει κάνα δεκάλεπτο κ μετά βάζεις γάλα. Μη το κάψει το γάλα εντελώς.κ μετά αφήνεις να έρθει σε ότι θερμοκρασία θέλεις.δοκιμασε στο εσωτερικό του καρπού σου. Εκεί που βάζουμε κολώνια.

Αποστείρωση εγώ δεν κάνω. Εγώ δεν βράζω καν ολο το νερό. Απλά βάζω μισό ζεστο κ μισό κρύο περίπου κ δίνω γιατί βαριέμαι. 

Αχ κορίτσια σήμερα έφαγε σπανακόρυζο με μεγάλη ορεξη πολύ το χάρηκα!!!!κάθε φορά που τρώει εύκολα είμαι τόσο ξεκούραστη λες κ πήγα για σπα.οταν με δυσκολεύει λες κ σκάβω

Άααα  ωραία γιατί κι εγώ δεν έχω όρεξη να βράζω και να ξαναβραζω, τσακ μπαμ ήθελα να το κάνω. Εξάλλου τις παντόφλες τρώει και ότι βρει το βάζει στο στόμα του.

Αχ αυτό το φαι καημό το χω, πόση κούραση και νεύρα που δεν τρώει. Κατέληξα να κρύβω λίγο μοσχάρι ή κοτόπουλο στην φρουτοκρεμα να νιώθω ότι κάτι πήρε από πρωτεϊνη. Το νιώθω το συναίσθημα σου χίλια τα εκατό. Με τα βραδινά ξυπνήματα έχω ίδια συναισθήματα σέρνομαι σαν να ανεβαίνω βουνό με 10 κιλά σαμάρι. 

2 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

@Σελίνα καλησπέρα! Πολύ ωραία η ιδέα σου! Και του χρόνου κορίτσι μου, καλές γιορτές με υγεία. 

Αν κατάλαβα καλά θα δωσεις σκόνη γάλα και βράσεις νερό μάλλον, ε? Εγώ τις λίγες φορές που έδωσα σκόνη γάλα μέχρι να εγκατασταθεί ο θηλασμός, άφηνα το νερό να κρυώσει όπως λες, μετά έβαζα τη  σκονη  και το ζεσταινα σε Μπεν μαρι (κατσαρόλακι με νερό βραστό, όχι  πάνω στο μάτι ομως).  Μου ήταν πιο εύκολο και γρήγορο να ζεσταίνω το γάλα από το να κρυώνω. 

Ίσως το έκανες έτσι επειδή ήταν νεογέννητο? Τώρα σκέφτομαι ότι δεν χρειάζεται τόση διαδικασία. 

Και του χρόνου με υγεία πάνω από όλα, γερά μπεμπακια :)


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Σελίνα είπε:

Άααα  ωραία γιατί κι εγώ δεν έχω όρεξη να βράζω και να ξαναβραζω, τσακ μπαμ ήθελα να το κάνω. Εξάλλου τις παντόφλες τρώει και ότι βρει το βάζει στο στόμα του.

Αχ αυτό το φαι καημό το χω, πόση κούραση και νεύρα που δεν τρώει. Κατέληξα να κρύβω λίγο μοσχάρι ή κοτόπουλο στην φρουτοκρεμα να νιώθω ότι κάτι πήρε από πρωτεϊνη. Το νιώθω το συναίσθημα σου χίλια τα εκατό. Με τα βραδινά ξυπνήματα έχω ίδια συναισθήματα σέρνομαι σαν να ανεβαίνω βουνό με 10 κιλά σαμάρι. 

Ίσως το έκανες έτσι επειδή ήταν νεογέννητο? Τώρα σκέφτομαι ότι δεν χρειάζεται τόση διαδικασία. 

Και του χρόνου με υγεία πάνω από όλα, γερά μπεμπακια :)

Το γάλα θέλει λίγο βράσιμο δλδ ζεστό νερό για τα βακτήρια που αναπτύσσονται στην σκονη όχι όμως 100 βαθμούς για να μη καεί.θελει 60 πχ. Αλλά να σου πω την αλήθεια βαριέμαι. Το καλοκαίρι ο δικός μου το πίνει παγωμένο το γάλα του. Θέλω μισή ώρα για να το κρυωσω. Δεν παίζει. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mighty86 είπε:

Το γάλα θέλει λίγο βράσιμο δλδ ζεστό νερό για τα βακτήρια που αναπτύσσονται στην σκονη όχι όμως 100 βαθμούς για να μη καεί.θελει 60 πχ. Αλλά να σου πω την αλήθεια βαριέμαι. Το καλοκαίρι ο δικός μου το πίνει παγωμένο το γάλα του. Θέλω μισή ώρα για να το κρυωσω. Δεν παίζει. 

Το ζέστανα, το ανακάτεψα, το δοκίμασα και έτοιμο για τα σκουπίδια...  Μασαγε τη θηλή και μετά γκρινιαζε ή δεν είχε διάθεση ή δεν του αρέσει. Θα το ξαναδοκιμάσω σε άλλη στιγμή... Τίποτα εύκολο με αυτό το μπιφτεκακι μας αλλά αφού είναι υγιης, αυτά να είναι τα βάσανα μας.

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Πώς είστε κορίτσια? Εμείς στολισαμε προχθές, και επειδή δεν ήθελα ολόκληρο το δέντρο που θα το ρίχνει κάτω ι μπέμπης και θα τον τραβάμε συνεχεια, αλλά ο άντρας μου ήθελε, οπότε συμβιβάστηκαμε και έφτιαξα ένα "δέντρο" από τα λαμπάκια που είχαμε, το κόλλησα στον τοίχο και κρέμασα και μπάλες στις άκρες. Είναι πολύ όμορφο! 

Παιχνίδια αγαπάει να τα κοπαναει στα πλακάκια να κάνουν θόρυβο και να κυνηγάει την μπάλα του πάνω κάτω στο διάδρομο, τη σπρώχνει με τα χέρια και μπουσουλαει από πίσω. Του αρέσει πολύ να του διαβάζω και 2 παραμύθια με ζωάκια που μας δώσανε, χαϊδεύει τις εικόνες και με κοιτάει όταν κάνω τους ήχους είναι τέλειο! Και γκρίνια να έχει, ηρεμεί και μόνο έτσι κάθετε σε ένα σημείο ο κωλος του χαχαχα

Σκέφτομαι σήμερα να δώσω σκόνη πρώτη φορα, απλά βράζω γάλα, προσθέτω και περιμένω να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου ε? Γράφει πάνω για αποστειρωσεις κλ αλλά νομίζω δεν έχει νόημα σε αυτή την ηλικία.

Τώρα πια άσε τις αποστειρωσεις... ναι σε θερμοκρασία δωματίου. :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια το φαγητό είναι βάσανο για όλες μας βλέπω! Εγώ τις προάλλες που της έκανα σπανακορυζο το τσάκισε επίσης κ σήμερα της έκανα μανεστρα με αρνί κ πάλι το τσάκισε...εβαλα στον ατμομαγειρα ντομάτα καροτο κρεμμύδι πιπεριά κ το κρέας όταν έγιναν τα πολτοποιησα κ τα έριξα σαν σαλτσουλα πάνω από την μανεστρα (δεν έλιωσα μανεστρα) και το έφαγε ήταν όντως πολύ νόστιμο.. Επίσης ένα άλλο κόλπο που της κάνω είναι όταν δεν τρώει την αφήνω κ όταν τρώμε εμείς την βάζω κ αυτήν δίπλα μας κ την ταιζω κ τρώει με πιο πολύ όρεξη δοκιμάστε το μπορεί να πιάσει.. ευτυχώς γάλα πίνει πολύ...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Το ζέστανα, το ανακάτεψα, το δοκίμασα και έτοιμο για τα σκουπίδια...  Μασαγε τη θηλή και μετά γκρινιαζε ή δεν είχε διάθεση ή δεν του αρέσει. Θα το ξαναδοκιμάσω σε άλλη στιγμή... Τίποτα εύκολο με αυτό το μπιφτεκακι μας αλλά αφού είναι υγιης, αυτά να είναι τα βάσανα μας.

Αχ όταν έκοψα το θηλασμό στον πρωτο, αυτό δέχτηκε το σκονογαλο.  Αυτή όταν έκανα το ίδιο δεν το ήθελε κ έτσι καταλήξαμε 3 μήνες ασιτίας.  Μέχρι που της άρεσε το κατσικισιο σε σκόνη κ ακόμη αυτό πινει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.. εμένα τρώει εύκολα το φαγητό του.. από τότε δλδ που ξεκίνησα να του δίνω κουταλάκια να κρατάει ανοίγει πολύ εύκολα το στόμα. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα μόνο τα βασικά ακόμα. Το θέμα είναι πόσο περίπου πρέπει να τρώει σε αυτήν την ηλικία? Γτ σήμερα έφαγε 200μλ και συνέχιζε να ανοίγει το στόμα του ευχάριστα.. και όχι τπτ πάντα μετά πίνει και γάλα για να κοιμηθεί!

@Σελίνα και εμένα που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή ξένο δεν το έπινε και μια φορά μου το έκανε και εμετό και από τότε δεν ξαναεδωσα. Ίσως το φρέσκο το δέχονται καλύτερα αν και είναι μετά το έτος νομίζω.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Το ζέστανα, το ανακάτεψα, το δοκίμασα και έτοιμο για τα σκουπίδια...  Μασαγε τη θηλή και μετά γκρινιαζε ή δεν είχε διάθεση ή δεν του αρέσει. Θα το ξαναδοκιμάσω σε άλλη στιγμή... Τίποτα εύκολο με αυτό το μπιφτεκακι μας αλλά αφού είναι υγιης, αυτά να είναι τα βάσανα μας.

Αχού μπιφτεκακι άτιμο. Ε το μητρικό είναι πιο νόστιμο τι να κάμωμεν. Δοκίμασε θερμοκρασίες ,ώρες, να είναι νηστικός κτλ. Επίσης μπιμπερο. Θηλές κτλ. Κάποια στιγμή θα το πιει.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Γεια σας κορίτσια το φαγητό είναι βάσανο για όλες μας βλέπω! Εγώ τις προάλλες που της έκανα σπανακορυζο το τσάκισε επίσης κ σήμερα της έκανα μανεστρα με αρνί κ πάλι το τσάκισε...εβαλα στον ατμομαγειρα ντομάτα καροτο κρεμμύδι πιπεριά κ το κρέας όταν έγιναν τα πολτοποιησα κ τα έριξα σαν σαλτσουλα πάνω από την μανεστρα (δεν έλιωσα μανεστρα) και το έφαγε ήταν όντως πολύ νόστιμο.. Επίσης ένα άλλο κόλπο που της κάνω είναι όταν δεν τρώει την αφήνω κ όταν τρώμε εμείς την βάζω κ αυτήν δίπλα μας κ την ταιζω κ τρώει με πιο πολύ όρεξη δοκιμάστε το μπορεί να πιάσει.. ευτυχώς γάλα πίνει πολύ...

Πάντα μαζί τρώμε από την αρχή... Νομίζω τα έχω δοκιμάσει όλα αλλά τα νεύρα μου είναι κρόσσια αυτές τις μέρες, ξυπνάει και κάθε δύο ώρες το βράδυ και τη μια φορά μένει ξύπνιος 1-2 ώρες :(

το σπανακόρυζο πως το δίνετε? Πολτοποιημενο? Σήμερα κάνω γιουβαρλάκια αυγολέμονο για όλους μας (χωρίς αλάτι για το μικρό) να δούμε πως θα πάει!

13 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. εμένα τρώει εύκολα το φαγητό του.. από τότε δλδ που ξεκίνησα να του δίνω κουταλάκια να κρατάει ανοίγει πολύ εύκολα το στόμα. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα μόνο τα βασικά ακόμα. Το θέμα είναι πόσο περίπου πρέπει να τρώει σε αυτήν την ηλικία? Γτ σήμερα έφαγε 200μλ και συνέχιζε να ανοίγει το στόμα του ευχάριστα.. και όχι τπτ πάντα μετά πίνει και γάλα για να κοιμηθεί!

@Σελίνα και εμένα που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή ξένο δεν το έπινε και μια φορά μου το έκανε και εμετό και από τότε δεν ξαναεδωσα. Ίσως το φρέσκο το δέχονται καλύτερα αν και είναι μετά το έτος νομίζω.

Ναι το φρέσκο είναι μετά το έτος. Θα δοκιμάσουμε διάφορα γάλατα αν δω ότι με αυτό δεν έχουμε προκοπή. Έσταξε και στη μπλούζα του χθες και πωπω βρωμααα χάλια ήταν! Για ποσότητες δεν ξέρω να σου πω, πάντως στα αλεσμένα τρώνε περισσότερο γιατί δεν καταλαβαίνει το στομάχι ποτε χορταινει.

  • Μου αρέσει 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα το σπανακορυζο όχι δεν το πολτοποιησα έτσι όπως ήταν ...κ εμένα αυτές τις μέρες ξυπνάει 2 φορές την νύχτα.. την ενοχλούν πάλι τα δόντια...προχθες έμεινε κ εμένα 2 ώρες περίπου ξύπνια μόλις την ακουμπούσα κούνια εκλαιγε...

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. εμένα τρώει εύκολα το φαγητό του.. από τότε δλδ που ξεκίνησα να του δίνω κουταλάκια να κρατάει ανοίγει πολύ εύκολα το στόμα. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα μόνο τα βασικά ακόμα. Το θέμα είναι πόσο περίπου πρέπει να τρώει σε αυτήν την ηλικία? Γτ σήμερα έφαγε 200μλ και συνέχιζε να ανοίγει το στόμα του ευχάριστα.. και όχι τπτ πάντα μετά πίνει και γάλα για να κοιμηθεί!

@Σελίνα και εμένα που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή ξένο δεν το έπινε και μια φορά μου το έκανε και εμετό και από τότε δεν ξαναεδωσα. Ίσως το φρέσκο το δέχονται καλύτερα αν και είναι μετά το έτος νομίζω.

Μετά από πόση ώρα σου έκανε εμετο? Σήμερα το πρωί έκανε τρεις φορές εμετό το γλυκουλι χωρίς να έχει φάει κάτι καινούργιο ή χαλασμένο και θέλω να δω αν υπάρχει σύνδεση. Βέβαια χθες να κατεβασε ελάχιστες γουλίτσες αλλα κάτι δοκίμασε.

  • Λυπημένη/-ος 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92  το κρέας πόση ώρα χρειάζεται στον ατμομαγειρα? Το ξεκοκαλιζεις πριν το βάλεις? Έχω τον μπλεντερ - ατμομαγειρα Phillips avent αλλά μονο μια φορά το χρησιμοποίησα για μαγείρεμα, επισης δεν έχω κάνει ποτέ κρέας εκεί. Το μέγιστο σε διάρκεια πρόγραμμα είναι 25 λεπτά. Και καρότα που έκανα όταν το πρωτοδοκιμασα, τα έβαλα αν βρασουν δύο φορές. Εκτός κι αν έπρεπε να τα κάνω πολύ μικρά κομμάτια, δεν ξέρω. Νομίζω ότι το έχει και άλλη μια μανούλα, αν μπορεί ας μου πει.

@Σελίνα περαστικά στο ψυχακι! απο τα δοντακια του είναι λες? Τι τραβάνε κι αυτά μέσα σε λίγους μήνες! Από ψαράκια στην κοιλιά γίνονται ανθρωπάκια, βγάζουν δόντια, τρώνε, μπουσουλανε!

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K Ναι όλα τα κρέατα χωρίς κόκαλα τα βάζω σε μικρά κομμάτια...παιρνω κ αποθήκευω κατάψυξη μικρά κομματάκια για την μικρή...μονο εκεί της τα μαγειρεύω τα καρότα τα κόβω στην μέση κ μετά 3 4 φορές κατά μήκος...κοιτα όλα 30λ τα κάνω δεν χρειάζονται παραπάνω ειδικά τα λαχανικά καλό είναι να μην τα παραβραζουμε κ χάνουν τα συστατικά...το κρέας το περνάω μια φορά από το κατσαρολάκι ίσα να το ξαφρισω που λένε...εμενα με έχει σωσει ο ατμομαγειρας αυτός κ είναι κ πιο γευστικά τα φαγητά απ ότι στο κατσαρολάκι...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...