Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια χρόνια πολλά!!!Πώς περάσατε? Φάγατε πολύ? :-P εμένα η μικρή σε σχέση με την μάνα κάνει πάλι απεργία πείνας δεν τρώει τίποτα 2 3 κουταλιές κ μετά στοπ...σημερα της έδωσα μισή μπανάνα με τι χέρι ενώ έπαιζε κ λίγο πορτοκάλι...μονο γάλα πίνει...κοριτσια ξέχασα να σας πω πήραμε κάθισμα 9-36 το Britax romer advansafix i size ωραίο κ στιβαρό κ η μικρή κάθεται άνετα σε αυτό...βεβαια γενικά δεν της αρέσουν οι βολτες με το αυτοκίνητο.. Επίσης όσες έχετε αποθηλασει για πόσο καιρο όταν πιέζεται το στήθος βγάζει γάλα...γιατι εμένα βγάζει ακόμα όταν το πιέζω αλλά είναι μαλακό...ξερει καμία να με διαφωτίσει? 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Basiliki92 υπομονή και μένα έτσι..την μια μέρα χαίρομαι ότι τρώει πολύ και την άλλη λίγες κουταλιές...δεν πειράζει λέω έφαγε την προηγουμένη:P..εγώ έχω άλλο θέμα.. ντρέπομαι να λέω ότι θηλαζω ακόμη...όσοι γνωστοί μου η στενό οικογενειακό περιβάλλον μου λένε ακόμη;;;θα σου τραβάει την μπλούζα,δεν του δίνει τίποτα,δεν είναι σωστό,κτλ...σε σημείο που και η ίδια ν αναρωτιέμαι αν τελικά έχουν δίκιο και γω φοράω ωτασπιδες..να σημειώσω ότι μέσα σε αυτούς είναι και ο παιδίατρος που μου λέει ότι καλύτερα να μην συνεχίσω μετά το χρόνο ...δεν δίνει τίποτα στο μωρό κι εκτός αυτού δεν θα μπορώ να αποθηλασω αν το τραβήξω κι άλλο..δεν ξέρω νιώθω μπερδεμένη ... παρεπιπτόντως ένα μπράβο που θηλαζω ακόμα δεν έχω ακούσει από κανέναν!!!όλοι με κατακρίνουν η με κοροϊδεύουν από πίσω νομίζω...

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 πωω κ εγώ τα ίδια άκουγα μωρέ κανε εκεί ότι θες κ μην σε νοιάζει τίποτα! Έχει ο καθένας από μια άποψη κ όλοι αυτοί δεν θα έχουν θηλάσει ούτε 2 μήνες που στα λένε...τι δε  του προσφέρει? Κ προσφέρει κλτρα το ξενο? Εάν κουράστηκες εσύ μόνο κ είσαι έτοιμη τότε κόψε το...μην ακούς κανέναν στο κάτω κάτω σε ρωτάνε αν βγαίνεις οικονομικά να αγοράζεις ξένο γάλα αν το πάρουμε κ από αυτή την άποψη...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 πες τους κι εσύ ότι ο παγκοσμιος οργανισμός υγειας συνισταει θηλασμό μέχρι τα 2 και αν έχουν αντίθετη άποψη ε μάλλον κάτι περισσότερο θα ξέρουν από τους ειδικούς! Το έχω πάρει στην ειρωνία το όλο θέμα γιατι από την αρχή μου έλεγαν διάφορα πράγματα αντίθετα από ότι είχα διαβάσει και με επηρέαζαν οπότε κάποια στιγμή αποφάσισα ότι θα κάνω εγώ ότι κρίνω καλύτερο για το μωρό μου χωρίς να ακούω κανέναν... 

@Basiliki92 το καθησματακι γυρνάει και μπρος και πίσω? Είμαι κι εγώ στο ψάξιμο.. για το στήθος ξέρω ότι υπάρχουν κοπέλες που έβγαζαν και ένα χρόνο μετά αλλά δεν είναι το ίδιο στην κάθε γυναίκα

Κοριτσια με τα χτυπήματα τι κάνετε? Εμένα χτυπάει συχνά και είμαι συνέχεια μαζί του.. και φοβάμαι μην πάθει τπτ.. σήμερα έπαιζε με ένα παιχνίδι που είναι για να στηρίζεται και γλίστρησε και χτύπησε πίσω σε ένα άλλο παιχνίδι . Έβαλε τα κλάματα και μετά κράτησε την αναπνοή του.. τα είδα όλα.. δεν ξέρω αγχώνομαι πολύ...

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 όχι δεν είναι 360 δεν νομίζω  ότι θα μου χρειαζόταν γιατί δεν θα καθόταν καθόλου πλάτη κ είχαν κ 500 ευρώ κ είναι μέχρι 4χρονων 0 μεχρι4 ...δεν είχε νόημα να το πάρω τώρα άλλο από την αρχή θα τα έδινα να το πάρω...ναι έτσι έχω ακούσει κ εγώ για το στήθος...φοβαμαι μην κρατήσει τίποτα μέσα κ μαζέψει... α στα χτυπήματα να ξέρετε πάντα βιταμ επάνω για να μην κάνουν μελανιές κ καρουμπαλα κ εμένα πέφτει συνέχεια κ χτυπαει..σχεδον παντα κλαίει είτε χτυπήσει είτε όχι και θέλει αγκαλιά κ νταντεμα για να σταματησει:-P


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση αλλά πραγματικά έχει καταντήσει σπαστικό..μετά εγώ θα είμαι γαιδουρσ αν πω καμία κουβέντα..

@georgia1988 τα χτυπήματα νομίζω είναι αναπόφευκτα..απλά και γω είμαι συνέχεια από πίσω..εξερευνεί τα πάντα..αρχίζει και σκαρφαλώνει σε κοντά σκαμπό,καναπέδες,το αυτοκινητάκι της..θέλει λίγο παραπάνω προσοχή τώρα..και τουαλέτα που πάω μαζί την παίρνω.εμενα πιάνει και βάζει στο στόμα τα πάντα..από τηλεκοντρόλ,κινητά μέχρι παντόφλες..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γλυκές μανούλες καλησπερα και χρόνια πολλά! Να χαιρόμαστε τα μπεμπακια μας, να τα καμαρώνουμε να ανθίζουν και να είμαστε και εμείς καλά. 

@valentina23  μην ακούς κανένα! Να κάνεις αυτό που αισθάνεσαι, όσο θες εσύ και το μωράκι σου. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ απολαμβάνω τόσο πολύ το θηλασμό. Ειδικά τα μεσημέρια που κοιμάται στην αγκαλιά μου, υπαρχει τίποτα καλύτερο? Η καλύτερη επιβράβευση ερχεται από το μωράκι. όταν απλώνει το χεράκι του να σε πιάσει, να χαϊδεψει, δεν είναι να λιώνεις? Δεν ξέρω πώς θα το κόψω όταν πάω για δουλειά, υποσυνείδητα ελπίζω να μπορέσω να το κρατήσω τουλάχιστον το πρωί. Θα μου λείπει πολύ όμως είμαι σίγουρη και το μωρό και ο θηλασμός. Εγώ που ήλπιζα να θηλάζω μέχρι το 40ντισμο!

Στα δικά μας λοιπόν, ο μικρός συνεχίζει με το παιχνίδι της πρόκλησης εμετού με τα δάχτυλα, το έχει εξελίξει και σε πρόκληση εμετού χωρίς δάχτυλα! Χτες μετά το μπάνιο, ακόμη στην πετσέτα τυλιγμένος κατάφερε να βγάλει λίγο από το απογευματινό γιαούρτι, φαντάζεστε την ξινιλα που μύρισε. Για αύριο του έχω γιουβαρλακια, χωρίς αυγολέμονο εννοείται, νομίζω θα χρειαστώ πολλές σαλιάρες! Προσπαθώ να του εξηγώ με ωραίο τρόπο ότι δεν κάνει αλλά νομίζω με γράφει κανονικά. 

Τώρα για τα πιθανά χτυπήματα κι εγώ φοβάμαι πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι πώς πάντα φοβόμουν, κι όταν ήταν πιο μικρούλης και τον θήλαζα με τις ώρες φοβόμουν μην αποκοιμηθω και πέσει από την αγκαλιά μου. Τώρα ούτε εγώ τον αφήνω μόνο, μόνο στο πάρκο για να πάω καμιά τουαλέτα. Ακόμη και το πρωί αγχώνομαι να μην χτυπήσει στα κάγκελα της κουνιας του όταν πάει να πιαστεί το μαιμουδακι. Ξυπνάει αθόρυβα και με χαμόγελο ο γλυκούλης, κάποιες φορές πριν από μένα. Και όταν παίζουμε αδειάζω το χώρο από πίσω του,  μην τυχόν και πέσει σε κάποιο παιχνίδι. Ο άντρας μου πάλι αναισθησία, η νομίζει ότι έχουμε πολύ έξυπνο μωρό η ότι θα μάθει από τα λάθη του. Στον κόσμο του και πάλι.. ( ο άντρας μου, όχι το μωρό)

Να συνεχίσω η σας κούρασα? Πως πάτε με τα αλεσμένα- πατημένα? Εγώ δίνω τα φρούτα πατημένα αλλά στο μεσημεριανό συνεχίζω να λιώνω το κρέας με κάποια από τα λαχανικά και αφήνω κάποια στην άκρη να του τα δώσω πατημένα.

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως να πάρω τον παιδίατρο να του πω για το χτύπημα? Από την άλλη έχουν περάσει 3 μέρες και το μωρό είναι μια χαρά.. απλά επειδή ήταν πίσω αγχωθηκα! Υπερβολή ε?

@Haroulita K είχα διαβάσει στον που ότι πρέπει μέχρι τον 10 μήνα ν μεταβούμε σε κομμάτια.. αλλά εγώ φοβάμαι πολύ οπότε τα κάνω όλα αλεσμένα στο μίξερ. Μου είπε και ο παιδίατρος κομμάτια μετά το έτος οπότε είπα ας αργήσει λίγο δεν πειράζει παρά να τον ταιζω και να αγχώνομαι.. 

Απορία δίνει καμμία ψωμί του φούρνου? Επίσης κάτι μπισκοτάκια βρεφικά λένε τπτ? Η είναι μέσα στα συντηρητικά?

 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως  έχουμε  να ζήσουμε πολλά χτυπήματα ακομη, δυστυχώς. Και μένα πονάει η καρδιά μου όταν κλαίει, αλλά γίνεται και να μην πέσει? Ψωμί από το φούρνο της γειτονιάς ναι, δίνω,  μετά το αυγουλακι το πρωί, τρελαίνεται όπως όλα τα μωράκια. Αντί για μπισκότα, μπορείς να κάνεις τύπου μαφίνς χωρίς ζάχαρη,  θα μου πεις ποιος προλαβαίνει? 


F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Haroulita K και γω το απολαμβάνω τον θηλασμό .Μ αρέσει που την έχω αγκαλιτσα ,που ψάχνει να φάει από μένα..είναι το πιο ωραίο συναίσθημα!!και μένα στόχος μου ήταν οι 6 μηνες και μετα έλεγα σιγά σιγά θ αποθηλασω χωρίς άγχος...αλλά μάλλον όσο περνάει ο καιρός εγώ δένομαι περισσότερο από το μωρό:Pαυτό για τον εμετό μημπως να το συζητήσεις και με τον παιδίατρο;μημπως δίνεις νερό αμέσως μετά το φαι κι αναγουλιαζει;;εγώ της ψιχουλιαζω ψωμάκι απ' το φούρνο και παίρνει με το χεράκι της αλλά τα τρώει αλλά τα πετάει κάτω..μετά τα ψάχνει κάτω στο χαλί και τα τρωει:unsure:την φρουτοκρεμα απαραίτητα την λιώνω στο μπλέντερ και πολύ μην μείνει κάνα κομμάτι φοβάμαι,το φαγητό μπορεί καμιά φορά και να το χοντροαλεσω..είμαι πολύ φοβιτσιαρα όμως φοβάμαι μην πνίγει...

@georgia1988για να σε ξεαγχωσω ο γιος μου δέκα μηνών έπεσε απ' το κρεβάτι...δεν ξέρω πως τα κατάφερνε κάθε φορά...τον έβαζα σε διπλό κρεβάτι και μαξιλάρια από δίπλα αλλά πάντα έπεφτε!!!και μάλιστα μια φορά τον ψάχναμε κιόλας γιατί είχε χωθεί κάτω απ' το κρεβάτι....άστα...ακόμα και τώρα που μεγάλωσε όλο πέφτει...μέχρι και σε ένα φίλο του είχε πάει να παίξει όταν ήταν 9 χρόνων και σκαρφάλωσε στο μπαλκονακι κι έχασε ισσοροπια κι έπεσε με το κεφάλι πίσω!!!!τρέχαμε βέβαια νοσοκομείο αλλά δεν είχε πάθει τίποτα...επίσης μωρό ο παππούς του του πήρε δώρο κράνος!!!μιλάμε για χτυπήματα και πάντα στο κεφάλι...δεν ξέρω πραγματικά πώς τα κατάφερνε κάθε φορά...

Εγώ στη φρουτοκρεμα επειδή είναι δύσκολα βάζω κι από κανένα μπισκοτάκι της nutricia

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλεθω μόνο τα φρούτα ειδικά το μήλο αν δεν βάλω μήλο με το πιρούνι...τα φαγητά πλέον όχι γιατί κ αυτή δεν τα θέλει αλεσμενα...σημερα εγώ της έκανα γιουβαρλακια χαζοεφαγε με το ζόρι...θελει να τρώει όταν εμείς κ ότι εμείς...ψωμι έχει τύχει να της δώσω λίγο από φούρνο αλλά της φτιάχνω κιόλας δικό της χωρίς αλάτι κ με βιολογικό αλεύρι..  κ εμένα χτυπάει κ μια φορά μου έπεσε κ από το κρεβάτι κορίτσια άστα...με πήρε ο ύπνος κ αυτή γύρισε ούτε να το σκέφτομαι ευτυχώς δεν χτύπησε πολύ...πλεον εγώ αποφεύγω να κοιμάται μαζί μας κ γενικα στο κρεβάτι μας γιατί έχω παρατηρήσει ότι οπότε την βάζουμε στο δικό μας πετάγεται στο δικό της κ ξυπνάει ειδικά κάτι μεσημέρια μπορεί να ξυπνήσει κ 2 3 φορές ενώ νυστάζει... Εγώ μικρη έπεφτα κ χτυπούσα συνέχεια (περπατούσα στραβά καπως) το μέτωπο μου όλο καρουμπαλα ήταν ...ακομα κ τώρα έχω τα σημάδια κ 2 μικρά καρουμπαλα στο μέτωπο αριστερα-δεξια... 

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ με ξεαηχωσατε κάπως! Λογικά αφού δεν δείχνει κάτι 2 μέρες τώρα δεν θα έχει τπτ φαντάζομαι! Με βλέπω να του παίρνω κράνος κι εγώ! Πάντως με τη συγκοιμηση και εγώ το σκέφτομαι μήπως πεσει από το κρεβάτι.. έχω μαξιλάρια αλλά τα περνάει για πλάκα!

  • Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988  αχ πόσες φορές θα σταματησει η καρδιά μας με τα χτυπήματα. Κι εγώ φοβάμαι πολύ, κάνω σενάρια γενικά αγχώνομαι και το μωρό μόλις που πιάνεται να σηκωθεί. Τις τελευταίες μέρες με το να βρέχει μένουμε μέσα και παίζουμε, του δείχνω τα ματάκια του, τα αυτάκια του, στον ίδιο αλλά και στα παιχνίδια του, δεν θα έλεγα ότι δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Επίσης όσες φορές προσπάθησα να του διαβάσω, θέλει να πάρει το βιβλίο να το μασήσει. Παλαμάκια ακόμη δεν κανει, αλλά χαμογελάει στον κόσμο στο δρόμο. Τελευταία ακούμε και φωνούλες, κυρίως στην ώρα του  φαγητού. Σημερα του έδωσα γιουβαρλακια, δεν τα ήθελε καθόλου, μόνο λίγο ζουμακι με ρυζακι έφαγε. Αυτό που κατεβάζει πολύ γρήγορα  είναι το πρόβειο γιαούρτι. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες τα φώτα σας παρακαλώ! Σήμερα ο  μπέμπης θήλασε το πρωί, τώρα το μεσημέρι αρνείται με αποτέλεσμα να μην τον παίρνει ο ύπνος, παρόλο που κουτουλαει από τη νύστα. Δεν έχω φάει τίποτα διαφορετικό από άλλες μέρες και ο μικρούλης είχε την ίδια ρουτίνα όπως κάθε μέρα. Μόνο χθες μας ξενύχτησε 2 με 4 το ξημέρωμα χωρίς προφανη λόγο, δηλαδή όχι δοντάκια ούτε πονακια. Τώρα έχει γκρίνια από την αϋπνία αλλά συνήθως κοιμάται στο στήθος που σημερα αρνείται. Καμία ιδέα?

  • Μπερδεμένη/-ος 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...