Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Εμένα είχε κοκκιναδες στο πρόσωπο κ μου είπε η παιδίατρος ότι είναι βρεφικό εκζεμα από την εναλλαγή ζέστης κρύου. Του έβαλα φουσιντακ 2-3 μέρες κ πέρασε.

Κάναμε μόλις το μπεξερο.

Ο μικρός είναι 9,5 κιλά περίπου, 75 πόντους κ η παιδίατρος είναι πολύ ευχαριστημένη από την ανάπτυξη του κ τα επικοινωνιακά  του χαρίσματα :lol:.

Για φαγητό μου είπε πια μόνο να πατάω αλλά εγώ να σας πω την αλήθεια επειδή κανει εκατό ώρες καμιά φορά χονδροαλεθω ειδικά αν είμαστε έξω.

Μου είπε επίσης να βάζω μήλο στο διχτακι να μαθαίνει υφές κ γεύσεις κ σκέφτηκα ότι μαζί με το μπολ το ψωμί κ το κουτάλι που του δίνω για να τον ξεγελάω όσο ταιζω είναι καλή ιδέα κ το διχτακι:P

Επιτέλους κάνουμε εισαγωγή γιαούρτι που του ψιλοεδωσα με πετσακι κατσικίσιο κ του αρέσει.μεγαλη ευκολία. Κ φακές μου είπε.

Εγώ κορίτσια δεν ξέρω επειδή έχω την υποψία ότι θα μείνει μοναχοπαίδι δεν θέλω να του περιορίζω τις κοινωνικές του συναναστροφές με άλλα μωράκια.χαιρεται πάρα πολύ με ανθρώπους κ ειδικά με παιδια

1 ώρα πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Και εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι τον πρώτο χρόνο μεγάλη προσοχή στις ιωσεις κ όχι κλειστούς χώρους με το μωρό κ αλλά παιδιά γιατί το περνάνε βαριά.. Είναι μικρακια ακόμη...εσυ με τον μεγάλο πως το διαχειρίζεσαι? Έβγαλε το πάνω αριστερά (μπροστά) ολο κρεμες της βάζω άστα τα έχει πόσο καιρο τώρα που αυτή δεν είχε τίποτα στο πρόσωπο... Δεν θέλει κ πολλές αγκαλίτσες γιατί έχει άλλο ενδιαφέρον το έχει δει Ντόρα η μικρή εξερευνήτρια μέσα στο σπίτι... λέει κ κουβέντες συνέχεια ατατατα  ντα ντα ντα κ φωνάζει κ την μαμα μου ντιαντια κάπως ακούγεται σαν γιαγιά... από θηλασμό μόνο έναν κάνω το πρωί στις 5.30 -6.00 που ξυπνάει κ βγάζω λίγο το βράδυ με το θήλαστρο για να αποσυμφόριζεται το στήθος...1 2 μέρες ακόμα κ τέλος αυτό το μαγικό ταξίδι για εμένα...πως όμως θα ειμαι σίγουρη ότι άδειασε το στήθος μου κ δεν έχει μείνει καθόλου γάλα μέσα? Για το δάγκωμα ξέρω ότι όταν σε δαγκώνει της βγάζεις το στήθος από το στόμα...

Αχ κ εμένα δεν θέλει πολλές αγκαλιές. Απολαμβάνω κάτι πρωινά ξυπνήματα που τον φιλάω κ αγκαλιάζω με κεφαλοκλειδωματα κ όταν τον κοίμηζω αγκαλια:wub:

πρίν από 40 λεπτά , georgia1988 είπε:

@valentina23 εγώ μια δυο φορές που με δάγκωσε σταμάτησα το θηλασμό και του είπα όχι πονάω και δεν το έχει ξανακάνει.. δεν νομίζω να κατάλαβε ότι πονάω ίσως απλά κατάλαβε ότι θα μείνει νηστικός!

Εμείς κορίτσια βγάλαμε και άλλο δόντι.. είμαστε στα 7 τώρα!

7 δόντια;;;;;ποποπο! Εμένα ένα έχει όλο κ ολο

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@georgia1988 7 δόντια!!εμένα δύο κάτω κι ετοιμάζεται νομίζω να βγάλει κι από πάνω ..φοβάμαι να τραβήξω το στήθος εκείνη την ώρα γιατί το έχει γραπωσει με τα δόντια..:unsure:

@Basiliki92 παίρνεις και χάπια για να σταματήσει η ροή η θηλάζεις αραιά μέχρι να σταματήσει από μόνη της η παραγωγή;;αχ άσε κι ο γιος μου όλο αγκαλιές και φιλιά την κάνει κι αυτή χαίρεται πολύ..τι να του πω;;μην αγκαλιάζεις την αδερφούλα σου..όσο και να προσέχουν παιδιά είναι..κι απ' τη στιγμή που πάει σχολείο,φροντιστήρια έρχεται σ επαφή με πολλά παιδιά..όπωτε τι να κάνω..την προσευχή μου!!

@Mighty86 μια χαρά και σεις από κιλά και ύψος.εγω αύριο έχω ραντεβού για τη β δόση του μπεξερο..να τη δει κιολας ..έχω αγωνια κάθε φορά...

@Mareva μην στεναχωριέσαι θα στα βγάλει όλα μαζεμένα..ο γιος μου μετά τον χρόνο έβγαλε δόντια!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 πολύ καλή ανάπτυξη είδες που αγχωνοσουν κάποτε...μια χαρά είναι!

@valentina23 όχι δεν παίρνω χάπι...αυτο το χάπι είναι ότι χειρότερο..σταματησα να θηλάζω προχθές ήταν η τελευταία φορά θήλαζαν εδώ κ 10 μέρες μονο πρωί...εχει μειωθεί αρκετά το γάλα μου..βγαζω λίγο με το θήλαστρο κάθε βράδυ με το χέρι δεν μπορώ με τίποτα... Καλά και εγώ την προσευχή μου κάνω γιατι έρχεται ο μπαμπάς μας σε επαφή με πιτσιρίκια ...προσεχει αρκετά αλλά και πάλι.. 

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@georgia1988 7 δόντια!!εμένα δύο κάτω κι ετοιμάζεται νομίζω να βγάλει κι από πάνω ..φοβάμαι να τραβήξω το στήθος εκείνη την ώρα γιατί το έχει γραπωσει με τα δόντια..:unsure:

@Basiliki92 παίρνεις και χάπια για να σταματήσει η ροή η θηλάζεις αραιά μέχρι να σταματήσει από μόνη της η παραγωγή;;αχ άσε κι ο γιος μου όλο αγκαλιές και φιλιά την κάνει κι αυτή χαίρεται πολύ..τι να του πω;;μην αγκαλιάζεις την αδερφούλα σου..όσο και να προσέχουν παιδιά είναι..κι απ' τη στιγμή που πάει σχολείο,φροντιστήρια έρχεται σ επαφή με πολλά παιδιά..όπωτε τι να κάνω..την προσευχή μου!!

@Mighty86 μια χαρά και σεις από κιλά και ύψος.εγω αύριο έχω ραντεβού για τη β δόση του μπεξερο..να τη δει κιολας ..έχω αγωνια κάθε φορά...

@Mareva μην στεναχωριέσαι θα στα βγάλει όλα μαζεμένα..ο γιος μου μετά τον χρόνο έβγαλε δόντια!!!!

Ο μεγάλος είχε τα 2 πρώτα τα κουνελοδοντα από 4,5! 

Ε δε βαριέσαι, εγώ λέω οπότε είναι.  Εξάλλου αλεσμένα της δίνω, σε 2 μήνες θα πάω στα πατημένα κ μετά στα κανονικά.  Ελπίζω να χει τότε έστω ένα..  για το ΖΗΤΩ!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mareva θυμησε μου πόσο είσαστε γιατί δεν έχεις τικερακι..είναι ανάλογα το παιδί λένε .καλυτερα να μην δαγκώνει κιολας:Pεμένα σίγουρα πρέπει να βγάζει και πάνω δόντι..έχει απίστευτα σάλια και όλο θέλει κάτι μέσα στο στόμα να μασουλαει .επίσης μωεχει ταράξει στις δαγκωνιες..κι αυτά τα δοντακια πόσο κοφτερά είναι...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ ευτυχώς εμένα δεν δαγκώνει! Πάλι καλά δλδ! Βέβαια με έχει ταράξει στις γραντζουνιες γτ δεν κάθεται με τπτ να του κόψω τα νύχια!

Κορίτσια το αβγό δεν το τρώει με τπτ.. το έβαλα και στη φρούτο κρέμα και πάλι δεν το τρώει κάνει ότι αναγουλιαζει και το φτύνει.. τι να πω.. ακόμα το μισό κουταλάκι προσπαθούμε

  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 9:41 ΜΜ, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 πολύ καλή ανάπτυξη είδες που αγχωνοσουν κάποτε...μια χαρά είναι!

@valentina23 όχι δεν παίρνω χάπι...αυτο το χάπι είναι ότι χειρότερο..σταματησα να θηλάζω προχθές ήταν η τελευταία φορά θήλαζαν εδώ κ 10 μέρες μονο πρωί...εχει μειωθεί αρκετά το γάλα μου..βγαζω λίγο με το θήλαστρο κάθε βράδυ με το χέρι δεν μπορώ με τίποτα... Καλά και εγώ την προσευχή μου κάνω γιατι έρχεται ο μπαμπάς μας σε επαφή με πιτσιρίκια ...προσεχει αρκετά αλλά και πάλι.. 

Πώς νιώθεις που σταμάτησες το θηλασμό? Ήταν κάτι που το προσπάθησες ή ήρθε φυσιολογικα? Πόσες φορές του δίνεις γάλα μέσα στη μέρα τώρα? Δώσε κανένα τιπ γιατί πρέπει να ξεκινήσω κι εγώ σιγά σιγά αλλά το μεγαλύτερο φρένο μου είναι ότι δεν θέλω αλλά πρέπει. 

12 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Αχ ευτυχώς εμένα δεν δαγκώνει! Πάλι καλά δλδ! Βέβαια με έχει ταράξει στις γραντζουνιες γτ δεν κάθεται με τπτ να του κόψω τα νύχια!

Κορίτσια το αβγό δεν το τρώει με τπτ.. το έβαλα και στη φρούτο κρέμα και πάλι δεν το τρώει κάνει ότι αναγουλιαζει και το φτύνει.. τι να πω.. ακόμα το μισό κουταλάκι προσπαθούμε

Ευτυχώς ο κρόκος είναι το μόνο που έχει βάλει στο στόμα ευχάριστα, κατάφερε να τον φάει όλο την 4η μερα. Από χθες όμως δεν θέλει τίποτα, είναι κάτασπρο το ούλο σε ένα σημείο και αναρωτιέμαι αν βγάζει κι άλλο δοντι (7ο!) Εσένα σε ταλαιπωρεί με τα δόντια, με κλάμα ή άρνηση φαγητού? Τα νύχια μόνο βράδυ τα κόβω στον καλό τον ύπνο αλλιώς με τίποτα.

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα Δεν θα έλεγα πως ήρθε φυσιολογικά εγώ το επιδιωξα και το προσπάθησα...περιεργα μου κακοφανηκε λίγο αλλά είμαι αρκετά ικανοποιημένη από τον εαυτό μου οπότε δεν το πήρα πολύ βαριά δεν το πολυσκεφτομαι ούτε το αναλύω γενικά έτσι είμαι σαν άνθρωπος...ξεκινησα να δίνω το βραδινό γεύμα με μπουκάλι για κάνα 10ημερο μετά έκοψα το μεσημεριανό κ τελευταίο το πρωινό θηλασμό...η μικρή ευτυχώς δεν κατάλαβε τίποτα τρελαίνεται πλέον κ για το γαλα με μπουκάλι...3 φορές την μέρα δίνω πρωί μεσημέρι βράδυ...απο 210 ml περίπου.. κάθε φορά που έκοβα ένα γεύμα ήταν οριστικό δηλαδή δεν έκανα πισωγύρισμα ώστε να προσαρμοστεί κ το στήθος... α το μεσημέρι αν έχει φάει καλά εννοείται δεν δίνω 210 ml γάλα δίνω λιγότερο...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα γτ πρέπει να κόψεις το θηλασμό? Εμένα γενικά τρώει ικανοποιητικά.. δεν έχω μετρήσει ποσότητα αλλά περίπου γύρω στα 180 με 200 μλ πιστεύω τρώει.. δεν μου κάνει άρνηση φαγητού για τα.δοντια μόνο γενικά είναι γκρινιάρης το απόγευμα κυρίως και έχει πολλά σάλια..


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@georgia1988 κυρίως για να μπορεσω να ξεκινήσω εξωσωματική το καλοκαίρι και πρέπει να έχουν περάσει κάποιοι μήνες αφού κοπεί ο θηλασμός. Αλλά επειδή η δουλειά μου δεν έχει σταθερό ωράριο και δεν έχω φτιάξει καλή τράπεζα (1λιτρο έχει όλο κι όλο) πρέπει να μάθει το ξένο γάλα και να κοιμάται χωρίς να χρειάζεται στηθος το βράδυ και στα ενδιάμεσα ξυπνήματα. Αλλά βασική προϋπόθεση είναι να ξεκινήσει να τρώει καλά και παρατήρησα ότι και 80ml να φάει είμαι υπερενθουσιασμενη... Έχουμε πολύ δρόμο για να σας φτάσουμε βλέπω! 

@Basiliki92 κι εγώ έτσι κάπως το σκέφτομαι να το κάνω θα ξεκινήσω σε δύο τρεις βδομάδες το ξένο γάλα. Δυστυχώς είμαι άνθρωπος που τα υπεραναλυω όλα και μισώ τις αλλαγές και το τέλος εποχών, θα προσπαθήσω να χαλαρώσω αλλά χωρίς ένα τσιπουρακι δεν γίνεται :-P

 

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Σελίνα Εγώ να δεις πόσο μίσω  τις αλλαγές για αυτο κ δεν το πολύ σκέφτηκα άφησα ευαισθησίες στην άκρη... έχω αρχίσει ήδη τα τσιπουρακια χαχαχαχχα

 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92ζηλευωωωωωω θέλω και γω !!!μισώ το νερό και τις πορτοκαλάδες, χωρίς ανθρακικό, παρακαλώ!!!την coca cola έχω ξεχάσει την γεύση της!!!Πάντως και πάλι μπράβο σου σπαρτιατική υπομονή και τακτική!!Μακάρι και γω να τα καταφέρω έτσι αν και δεν νιωθω ακόμη έτοιμη...εγώ σκέφτομαι το βραδινό πως θα κοπεί που αυτή λυσάει ,ξυπνάει και κάθε μία ώρα γιατί θέλει το στήθος για πιπίλα να κοιμηθεί...το βλέπω πολύ δύσκολο..εγώ ιδανικά σκέφτομαι μέχρι το χρόνο να θηλάσω..μετά θα το κόψω..πιστεύω..νομίζω ότι όσο μεγαλώνουν γίνεται και δυσκολότερα ο απογαλακτισμος γιατί συνηθίζουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 μετά τον χρόνο πολύ δύσκολο είναι να κοπεί...αχ βρε κορίτσι μου μήπως να ξεκινήσεις το βράδυ να δίνεις μπουκάλι έστω κ δικό σου σιγά σιγά θα σταματήσει να ξυπνάει να ξεκουραστείς λίγο το θέμα είναι να είναι κ η μαμα καλά κ το μωράκι...αναψυκτικα τώρα που μεγάλωσε πιστεύω κάνει με μέτρο πιες και εσύ μην είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου εμένα μου είχε πει μετά το 4μηνο ναι σε όλα με μέτρο εννοείται όχι αλκοολ ...και εγώ το έβλεπα βουνό πίστεψέ με κ δεν ήθελα βασικά αν δεν ήταν το εμβολιο θα πήγαινα χρονο ......εμενα πάλι με έχει πιάσει όλη μου η μέση αυχένας χέρια ολαα ειμαι πολύ χάλια...απο τις αγκαλιές και από το νανούρισμα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...