Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Eirini89 είπε:

Και εμεις αυτο...νομιζω ειναι.το μοναδικο... σου εκανε παρενεργειες;

Εκείνη την μέρα πονούσε λίγο είχε δυσφορία.του έδωσα Ντεπον ηρέμησε. Τώρα θα του ξανακάνουμε τον επόμενο μήνα μας ειπε


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Mighty86 είπε:

Εκείνη την μέρα πονούσε λίγο είχε δυσφορία.του έδωσα Ντεπον ηρέμησε. Τώρα θα του ξανακάνουμε τον επόμενο μήνα μας ειπε

Τι εννοεις ειχε δυσφορια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Eirini89 είπε:

Τι εννοεις ειχε δυσφορια;

Πονουσε στο σημείο του εμβολίου κ έκλαιγε αλλά μόλις ήπιε το Ντεπον του ηρεμισε δεν είχαμε αλλά θέματα. 

Ναι αυτό για το βραδινό γάλα που λες ισχύει κ εμένα αν πιει την κανονική του ποσότητα στο βραδινό του δεν του δίνω κ μέσα στην νύχτα ,αγκαλιά κ συνεχίζει τον ύπνο του. Τι θηλές έχετε στα μπιμπερο;μήπως πρέπει να ξανά αλλάξω; Έχω 3αρες τωρα

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mighty86 είπε:

Πονουσε στο σημείο του εμβολίου κ έκλαιγε αλλά μόλις ήπιε το Ντεπον του ηρεμισε δεν είχαμε αλλά θέματα. 

Ναι αυτό για το βραδινό γάλα που λες ισχύει κ εμένα αν πιει την κανονική του ποσότητα στο βραδινό του δεν του δίνω κ μέσα στην νύχτα ,αγκαλιά κ συνεχίζει τον ύπνο του. Τι θηλές έχετε στα μπιμπερο;μήπως πρέπει να ξανά αλλάξω; Έχω 3αρες τωρα

Α οκ....Εγω εχω τις 6-18 medium της nuk. Μου φαινονται μια χαρα απο ροη... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Eirini89 εμείς έχουμε κάνει δύο δόσεις μπεξερο και την τρίτη θα τη κάνουμε σ' ένα μήνα περίπου.12,5 μηνών..δεν είχε καμία παρενέργεια,7 μηνών κάναμε την πρώτη δόση.

Εμένα στέκεται μόνη της και πιάνεται από έπιπλα και περπατάει.οταν την βάζουμε στο καναπέ γυρίζει μπρούμυτα και με τη κοιλιά και τα πόδια της κατεβαίνει..είναι θέμα χρόνου νομίζω να περπατήσει μόνη της,χωρίς βοήθεια .

Εδώ και τρεις μέρες ποναεινκοιλια,μέση ,είμαι χάλια!!μάλλον θα μου έρθουν...έχω δει και μια μείωση στο γάλα νομίζω...

@Mighty86 τι είναι η κρέμα καρπών;;εμένα ξηροί καρποί δεν με άφησε μου είπε για πολύ μετά..το αυγό με τα φρούτα το βαζεται μέσα;;το κρύβεται;;

Επίσης βλέπω πολλές σας έχει δώσει γιαούρτι..εμένα όχι..το κανονικό δίνεται;το πρόβειο;

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25 minutes ago, valentina23 said:

εμένα ξηροί καρποί δεν με άφησε μου είπε για πολύ μετά..το αυγό με τα φρούτα το βαζεται μέσα;;το κρύβεται;;

κ εμενα ειναι 12.5 και δε του εχω δωσει... παντου διαβαζω οτι θα επρεπε (ολοι πλεον λενε οτι πρεπει να τα εισαγεις νωρισ!!!) και σκεφτομαι να του ξεκινησω!! 

τα αλειμματα ειναι σαν το φυστικοβουτυρο, αλλα υπαρχει με διαφορουςξηρους καρπους τυπου φουντουκια αμυγδαλα κτλπ

το αυγο κ εμενα μου το καθυστερησε η παδιιατρος και αργησε και ο μικρος να το δεχτει..αυτη την εβδομαδα εχει αρχισει να το τρωει. θελει τρομερη επιμονη

και απο γιαουρτι, ο δικος μου τρωει μονο το πρωτο μου γιαουρτακι απο κρικρι. ενω ειχα ονειρο οτι θα τρωει κατσικισιο.... θα το ξαναδοκιμασω!!!

  • Μου αρέσει 3

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα περίοδο ενώ θηλαζα είναι ότι χειρότερο κοβεσαι εντελως...εμεις μπεξερο δεν κάναμε και μηνιγγίτιδας μου είπε μετά τα 2 έτη γιατί το θεωρεί βαρύ εμβόλιο...επισης εγώ ήθελα να δώσω βούτυρο καρπών αλλά μου είπε καλύτερα όχι γιατί είναι γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα...οταν θα έχω ραντεβού θα το ξανά συζητήσω μαζί της ...λοιπόν κορίτσια βγάζει η Όλυμπος παιδικό κατσικίσιο γιαουρτι εγώ πήρα κ της έδωσα σε γεύση δεν είχε διαφορά από αυτά που τρώμε εμείς...αλλα από τον άλλο μήνα θα της δίνω κλασικό πρόβειο η κατσικίσιο που είναι ότι καλύτερο...μετα απο 10 μηνών μου είπε μπορώ...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για γιαούρτι έχω ακούσει ότι το καλύτερο είναι κατσικίσιο και πρόβειο όπως αυτά που τρώμε εμείς. Γενικά αρκετά από τα βρεφικά είναι χαμηλών λιπαρών οπότε δεν είναι ότι καλύτερο για τα μωρά και ας λένε βρεφικά.. εμείς δυστυχώς δεν έχουμε δώσει ακόμα λόγο του ότι δεν τρώω γαλακτοκομικά ακόμα.. 

Το εμβόλιο της μινιγγιτιδας το κάναμε και εμείς τώρα τέλη Γενάρη έχουμε δεύτερη δόση. Είχε ανεβάσει λίγο πυρετό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.. 

Ρε κορίτσια άσχετο αν φάει απογευματινό κανονικά 150 200 μλ ότι έχει φάει το μεσημέρι.. μετά από πόση ώρα μπορεί να κοιμηθεί? Εμένα χθες έφαγε στις 7 παρά και στις 8 και κάτι ξεκίνησε να θηλάζει και τελικά κοιμήθηκε 9. Εννοώ έχει θέμα επειδή πέρασαν μόνο 2 ώρες? Τελικά και απογευματινό που έφαγε πάλι ξύπνησε 4 φορές για στήθος.. καμμία σωτηρία!

Εμείς πρέπει να είμαστε γύρω στα 9 κ κάτι τώρα από κιλά και τελευταία φορά ήταν 73 εκατοστά. 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgia1988 said:

Για γιαούρτι έχω ακούσει ότι το καλύτερο είναι κατσικίσιο και πρόβειο όπως αυτά που τρώμε εμείς. Γενικά αρκετά από τα βρεφικά είναι χαμηλών λιπαρών οπότε δεν είναι ότι καλύτερο για τα μωρά και ας λένε βρεφικά.. εμείς δυστυχώς δεν έχουμε δώσει ακόμα λόγο του ότι δεν τρώω γαλακτοκομικά ακόμα.. 

ναι συμφωνω μαζι σου!! η παιδιατρος εχει προτεινει αγελαδινο ενηλικων, και του εχω δωσει και απ αυτο και κατσικισιο και διαφορα βιολογικα γιαουρτια, αλλα τρωει μονο αυτο!!!!!!! 

  • Μου αρέσει 3

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Eirini89 εμείς έχουμε κάνει δύο δόσεις μπεξερο και την τρίτη θα τη κάνουμε σ' ένα μήνα περίπου.12,5 μηνών..δεν είχε καμία παρενέργεια,7 μηνών κάναμε την πρώτη δόση.

Εμένα στέκεται μόνη της και πιάνεται από έπιπλα και περπατάει.οταν την βάζουμε στο καναπέ γυρίζει μπρούμυτα και με τη κοιλιά και τα πόδια της κατεβαίνει..είναι θέμα χρόνου νομίζω να περπατήσει μόνη της,χωρίς βοήθεια .

Εδώ και τρεις μέρες ποναεινκοιλια,μέση ,είμαι χάλια!!μάλλον θα μου έρθουν...έχω δει και μια μείωση στο γάλα νομίζω...

@Mighty86 τι είναι η κρέμα καρπών;;εμένα ξηροί καρποί δεν με άφησε μου είπε για πολύ μετά..το αυγό με τα φρούτα το βαζεται μέσα;;το κρύβεται;;

Επίσης βλέπω πολλές σας έχει δώσει γιαούρτι..εμένα όχι..το κανονικό δίνεται;το πρόβειο;

 

 

Οι κρεμες.καρπων ειναι βουτυρα ουσιαστικα vegan κιολας τα οποια για τα μωρα ειναι πολυ καλη αρχη για δοκιμη σε αλλεργιες πριν τους ξηρους καρπους. Και για γευση βεβαια με ψωμακι... Εγω εδωσα και ταχινι της αρεσει με ψωμακι το τρωει... προσοχη στο φυστικοβουτυρο μπορει να φανε και να ναι μια χαρα γιατι συνηθως φτιαχνεται απο αραχιδες και να χει αλλεργια στο φυστικι αιγινης!!! Το αυγο δν το κρυβω...το παταω με λαδακι το δινω και μετα συμπληρωνω φρουτοκρεμα

Γιαουρτια εχει φαει απ ολα απο πολυ νωρις πλεον εχω καταληξει στο κρικρι βρεφικο γιαουρτι και οχι επιδορπιο σαν σχεδον ολα τα αλλα και το bioadvance για μωρα. Αλλα αν δε βρω δινω κανονικο ή και με πετσα..αγελαδινο κατσικισιο προβειο...ολα.....αλλα αυτα της πεφτουν πιο βαρια μου κανει αναγωγες ποτε ποτε μετα με τα φρεσκα.

2 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Επειδή και εγώ είχα περίοδο ενώ θηλαζα είναι ότι χειρότερο κοβεσαι εντελως...εμεις μπεξερο δεν κάναμε και μηνιγγίτιδας μου είπε μετά τα 2 έτη γιατί το θεωρεί βαρύ εμβόλιο...επισης εγώ ήθελα να δώσω βούτυρο καρπών αλλά μου είπε καλύτερα όχι γιατί είναι γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα...οταν θα έχω ραντεβού θα το ξανά συζητήσω μαζί της ...λοιπόν κορίτσια βγάζει η Όλυμπος παιδικό κατσικίσιο γιαουρτι εγώ πήρα κ της έδωσα σε γεύση δεν είχε διαφορά από αυτά που τρώμε εμείς...αλλα από τον άλλο μήνα θα της δίνω κλασικό πρόβειο η κατσικίσιο που είναι ότι καλύτερο...μετα απο 10 μηνών μου είπε μπορώ...

Γενετικα τροποποιημενα τροφιμα απαγορευονται στη Ε.Ε. κατι αλλο θα εννοει....

Αυτα του ολυμπου τα παιρνω και εγω αν τα βρω ειναι και μπαμπατσικο το κεσεδακι....

Επισης διαβασε και το προγραμμα εμβολιασμων της Ελλαδας...αυτο για μετα τα 2 ετη μου φαινεται πολυ γιατι οσο πιο μικρο το μωρο τοσο μεγαλυτερος ο κινδυνος για τη μυνυγγιτιδα...απ οτι διαβασα το καναν και στους 7 μηνες.... και γιαουρτι στους 10 μηνες επισης υπερβολικο μου φαινεται. Βεβαια καποιοι γιατροι ειναι της παλιας σχολης....ακομα και της αδερφης μου τα μωρα π ναι 3μιση χρονων αλλες οδηγιες διατροφης ειχαν απ οτι δινει σημερα η ελληνικη παιδιατρικη εταιρεια....τι να πω....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Eirini89 γιαούρτι ενηλίκων εννοώ μετά τους 10 μήνες γιατί τους πέφτει βαρύ όπως είπες κ εσύ...γιαουρτι βρεφικό δίνω κ εγώ η το κρι κρι το πρώτο μου γιαουρτάκι η το Όλυμπος κατσικίσιο (βρεφικο) πάντως το επιδόρπιο γιαουρτιού δεν έχω δώσει ποτέ γιατί δεν θέλω να μάθει σε γλυκές γεύσεις δεν προσφέρει κ τίποτα θεωρώ...για το εμβόλιο ξέρω κ άλλες γνωστές μου που το κάνανε μετά τα 2 έτη..το συζήτησα μαζί της κ μου είπε ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει αδερφάκι που πάει σχολείο να μην ανησυχώ κ όταν βρισκόμαστε με άλλα παιδάκια να μην την πλησιάζουν πολύ κοντά στο πρόσωπο διότι κολλάει με ανταλλαγή σάλιων...για το βούτυρο καρπών θα μιλήσω από κοντά να δω μήπως δεν κατάλαβε κάτι καλά...εμενα η παιδίατρος γενικά είναι πολύ προχωρημένη καθόλου αυστηρή θα έλεγα... @georgia1988 δεν είναι απαραίτητο ότι πεινάει κ ειμαι σίγουρη πως δεν πεινάει απλά θέλει την επιβεβαίωση κ την μυρωδιά σου...θελει μανούλα τα περισσότερα θηλάζοντα βρέφη το κάνουν αυτό είναι το δέσιμο!!!!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι η κρέμα καρπών δεν έχει καμία επεξεργασία. Πάω σε ένα μαγαζί με ξηροκαρπια κ τους ζητάω πχ ταχίνι ,φουντοκοκρεμα ,κασιουσοκρεμα, αμύγδαλο κρέμα κ μου τα κάνουν επιτόπου με μηχάνημα.υπαρχει κ συνταγή για να φτιάχνουμε μόνες μας αλλά νταξει δεν μπαίνω καν στην διαδικασία.

Για το αυγό που λέτε στην αρχή το έδινα σκληρό έτσι το έτρωγε μια χαρά αλλά έπαιρνε ώρα κ το μισό έπεφτε κάτω. Μετά δοκίμασα να του δίνω μελάτο με λίγο ψωμί μέσα το τρώει πολύ εύκολα. Μαζί κ με λίγο ανθότυρο το κάνω γεύμα κ ίσως κ λίγο φρούτο ξεχωριστά όμως. 

Κατσικίσιο γιαούρτι τρώει του αρέσει πολύ ειδικά δροσερό όταν έχει πονόδοντο είναι κ το μόνο που καταδεχεται. 

Είναι με τις μέρες του.σημερα για να ανοίξει στόμα είδα κ έπαθα. 

Έχω διαβάσει λίγο τον εθνικό οδηγό προτείνει να δίνεις απολες τις ομάδες τροφών μέχρι το έτος. Δεν έχω δώσει μόνο ψάρι.κακως το καθηστερω αλλά δεν μου είναι εύκολο να το προμηθευτώ ούτε να το φτιάξω. 

Για το μπεξερο που λέτε να σας πω την αλήθεια κ πιο μετά να το έκανε δεν θα με πείραζε εμένα αλλά δεν ήθελα να τα βάλω ούτε με την παιδίατρο ούτε με τον άνδρα μου ο οποίος θέλει πάντα να κάνει ότι του λένε οι γιατροί κ οι φαρμακοποιοί κ σε αυτό πατάει πόδι. Ε τι να κάνω τον αφήνω να πατάει κ σε κάτι πόδι :D

Κάνω τόσο γέλιο.ο μικρός τον κοιτάει μέσα στα μάτια κ λέει παππουουουου χαχαχαχαχαχα δεν ξέρω αν το εννοεί(δλδ έχει ταυτίσει τον μπαμπά του με την λέξη) αλλά ο μπαμπάς του σπαζεται χαχαχα που να αρχίσει αργότερα να τον λέει κ γερό μου

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 ααα τι ωραία σας το φτιάχνουν επιτόπου στην Θεσσαλονίκη όταν ανέβω θα ψάξω να βρω...εδω μόνο στο σούπερ μάρκετ έχει κ σε μαγαζιά με bio...

Ε η ίδια διαδικασία πρέπει να είναι.δεν ξέρω καν κ πόσο διατηρούνται κ τι ημερομηνια λήξης εχουν

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για αυτή τη κρέμα ξηρών καρπών...!!Εμένα μου είπε μετά το ν ενάμιση χρόνο...γιατί έχουμε καρύδια δέντρο στην αυλή και της είχα πει να βάζω από κανένα μέσα στη φρουτοκρεμα και δεν άφησε ..και αμυγδαλιά..για το μπεξερο επειδή και στο πρώτο μου παιδί είχα πολλές επιφυλάξεις του το έκανα στην τρίτη δημοτικού νομίζω γιατί τότε είχε βγει κιόλας..θυμάμαι ότι ποναγε πολύ το χέρι του και δεν μπορούσε να πιάσει το μολύβι να γράψει .έτσι φοβόμουν και στη μπεμπα αλλά μου είπε ότι στην Αγγλία ξεκινάνε το εμβόλιο από 2,3μηνων ...την πρώτη δόση..πολύ μικρούλια δηλαδή..είναι πολύ σπάνιο να πάθεις μηνιγγίτιδα γι'αυτό δεν είναι και στο βιβλιάριο αλλά άμα σου τύχει ...άστο...και να ξέρεις ότι υπάρχει και εμβόλιο ....επειδή φοβόμουν και για παρενέργειες μου πε ότι το κάνουν σε παιδάκια που είναι ευάλωτα,ανοσοκαταστελμενα κτλ..

@georgia1988 και γω προσπαθώ όσο πιο αργά να δώσω απογευματινό ακόμα και 8.30..αλκα το ξύπνημα...ξύπνημα..όπωτε δεν έχει να κάνει με πείνα νομίζω..είναι αυτό που λέει και η @Basiliki92 θέλουν να μας νιώθουν δίπλα...εγώ λοιπόν το βράδι σήκωσα μπλούζα ,γύρισα στο πλάι ,την είχα κι αυτή ακριβώς δίπλα μου και όπωτε ξύπναγε είχε το στήθος μπροστά της ..πιπιλαγε λίγο κοιμόταν..και μπορώ να σου πω ότι κοιμήθηκα πολύ καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα βράδια..αν εξαιρέσεις βέβαια ότι πιάστηκα και λίγο..αλλά τι να κάνουμε..

Αυτό είναι το κακό με τους παιδιάτρους δεν υπάρχει μια κοινή γραμμή!! Και αναρωτιέμαι δεν υπάρχει μια ειδική διατροφή για έμβρυα;;;κι όχι δέκα;;;και να ξέρετε ότι σε πέντε χρόνια θα είναι πάλι τελείως διαφορετική...στο γιο μου ούτε καν δεν έτρωγε αυτά που τρώει η μπέμπα..πήγαινε η μπισκότο κρέμα και η φαριν λάκτε σύννεφο...αυγό,ψάρι,όσπρια,λαχανικά μετά το χρόνο...μόνο κρέας πατάτα καρότο...και γιαουρτακι δέλτα αντβανς...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...