Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Haroulita K είπε:

Μανούλες τα φώτα σας παρακαλώ! Σήμερα ο  μπέμπης θήλασε το πρωί, τώρα το μεσημέρι αρνείται με αποτέλεσμα να μην τον παίρνει ο ύπνος, παρόλο που κουτουλαει από τη νύστα. Δεν έχω φάει τίποτα διαφορετικό από άλλες μέρες και ο μικρούλης είχε την ίδια ρουτίνα όπως κάθε μέρα. Μόνο χθες μας ξενύχτησε 2 με 4 το ξημέρωμα χωρίς προφανη λόγο, δηλαδή όχι δοντάκια ούτε πονακια. Τώρα έχει γκρίνια από την αϋπνία αλλά συνήθως κοιμάται στο στήθος που σημερα αρνείται. Καμία ιδέα?

Αμα τον πάρεις αγκαλίτσα τον βάλεις στον ώμο σου κ τον κάνεις βόλτες με μελωδίες δεν θα κοιμηθεί.. η να τον ακουμπήσεις στο στηθος σου ξαπλωμένοι να του χαϊδεύεις πλάτη κ να του τραγουδάς? Εγώ έτσι την βάζω για υπνο ...φιλακια  χαδάκια πολλά για να χαλαρώσει...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή χρονιά κορίτσια!!εύχομαι το 2022 να είναι πολύ καλύτερο και να αφήσουμε πίσω μας όλες τις στενοχώριες και πικρές που άφησε το 21!! Υγεία το πιο σημαντικό στις οικογένειες σας!!

@Basiliki92 πολύχρονη!!!να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια μου πως περάσατε? Χαθήκαμε!!! Η μικρή μου έβγαλε κ το 4 δόντι κ πάμε για το 5 πάνω...με το φαγητό μου κάνει απεργίες αποφάσισα να ξεκινήσω κομμάτια να της δίνω γιατί ένα μεσημέρι όρμησε στο τραπέζι μας κ βούτηξε μια πατάτα κ την έφαγε με τόση λαχτάρα κ πείνα λες και ήταν νυστικη όπως επίσης ένα απόγευμα μου βούτηξε ένα κομμάτι πορτοκάλι κ το καταβροχθίσε ... ξεκίνησα σήμερα με το πρωινό έδωσα πορτοκάλι μπανάνα κ ακτινίδιο τα τσάκισε όλα μόνη της χωρίς βοήθεια...για μεσημέριανο εδωσα μπιφτεκακια στον ατμό με πατάτα καροτο κολοκύθα...εφαγε αλλά όχι τόσο καλα μάλλον δεν της άρεσαν σε γεύση άσε που έκανε κ το πάτωμα χάλια αλλά δεν πειράζει... στο τέλος της έδωσα μια φέτα ψωμί κ το έφαγε όλο δάγκωνε κομμάτια με τα δόντια της...οποτε μάλλον στο φαγητό κάτι την χαλάει θα δω πως θα πάει...προβληματιζομαι πως θα δίνω κάποια φαγητά όπως τραχανά, γιαούρτι κρέας σούπα...αλλα θα δω μπορεί γιαούρτι κ τραχανά να συνεχίσω με κουτάλι για όσο ακόμα το δέχεται...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κορίτσια γεμάτη υγεία και χαρές! Να χαιρόμαστε τα μπουμπουκακια μας και να έχει ο καλός Θεός γερά όλα τα παιδάκια! Για  κάποιους απο εμας ήταν πρώτη φορά που η καινούρια χρονιά μας βρήκε γονείς και ήταν αρκετά συγκινητικό. Είναι τώρα που οι ευχές αποκτούν ακόμη περισσότερο νόημα.

Γενικά είμαστε καλά, ο μικρούλης μεγαλώνει, τα φρούτα τα δινω πατημένα με το πιρούνι, το κρέας όμως ακομη το βάζω στο μπλέντερ με τα μισά λαχανικά,  τα άλλα μισά πατημένα. Για κομματάκια μού φαίνεται νωρίς, οπως νωρίς μού φαίνεται και να τον αφήσω να φάει μόνος του. Ο μικρούλης σηκώνεται μόνος του όρθιος πιάνοντας τον καναπέ, βήμα όμως δεν κάνει, ούτε παλαμάκια. 

@Basiliki92 χρονιά πολλά για τη γιορτή σου! Να χαίρεσαι το μωράκι σου και ο,τι επιθυμείτε όλοι!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Χρόνια πολλά κ για σήμερα καλή φώτιση στα τικαλακια κ καλή χρονιά δεν ευχήθηκα!  

Ο μικρός μεγαλώνει νιώθω θα περπατήσει όπου να ναι...δεν βιάζομαι πάντως τον θέλω έτσι μπεμπακι να είναι...βγάλαμε κ δεύτερο δόντι επιτέλους ήταν πολύ αστείος με το ένα.

Τρώει καλά κοιμάται καλά γενικώς νιώθω ότι έχουμε μπει σε καλή Ρότα.

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες, ότι επιθυμείτε όλοι οι στόχοι σας οικογενειακοί προσωπικοί να επιτευχθούν κ υγεία πάνω απολα!!!

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86,καλή χρονιά!!και γω αν δεν θα έγραφες και σήμερα θα σε αναζητουσα:unsure:χάθηκες!!εμένα έχει μείνει στα δύο δόντια ακόμη...

Ρε κορίτσια για πείτε λίγο την ρουτίνα του φαγητού;;εγώ πχ δίνω πρωί γάλα με το που ξυπνήσει,μετά κατά τις 10 φρουτοκρεμα,μετά από καμιά ώρα γάλα και κοιμάται λίγο καμία ωρίτσα..μετά κατά τις δύο φαγητό, μετά πάλι γάλα και κοιμάται μεσημέρι εκεί στις τρεις με τέσσερα μισή.μετα μπορεί να ξαναθελει λίγο γάλα με το που ξυπνάει,απογευματινό εφτά το απόγευμα και εννιά η ώρα τη βάζω για ύπνο με στήθος και ο το βράδι ξυπνάει ανά μία ώρα και θηλάζει!!!φαγητό δεν τρώει πολύ...από λίγο ,όπως και τη φρουτοκρεμα..Μ έχει στραγγίζει τελείως..πίνει πολύ γάλα νομίζω..

Επίσης τον άλλο μήνα χρονίζει και περίοδος ακόμα να μου έρθει!!!τόσο πολύ;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Καλημέρα!!! Λοιπόν εμείς πίνουμε γάλα κατά τις 7 μετά 9.30 10.00 φρούτα μπορεί να της φτιάξω κ pancake με αυγό κ βρώμη η αυγό η ομελέτα (έχω βρει κάποιες συνταγες) μετά 1.30 περίπου μεσημεριανό...3 που είναι να κοιμηθεί γάλα και το απόγευμα κατά τις 6 η γιαούρτι ή κρεμουλα η τραχανά...και το βράδυ 9 γάλα κ ύπνο...νομιζω ότι της παραδίνεις γάλα και για αυτό δεν σου τρώει...κ εμένα η δικιά μου δεν τρώει ποσότητα ειδικά το μεσημέρι για αυτό κ δίνω πάντα γάλα γύρω στα 210 ml και το μεσημέρι... συνεχίζω κανονικά blw ψάχνομαι με συνταγές μόνο το απόγευμα την ταιζω εγώ γιατί αν την αφήσω να φάει μόνη της το απογευματινό θα γίνει ο κακός χαμός δεν είναι κ ευκολο κ εννοείται με κουτάλι δεν μπορεί μόνη της...βεβαια αρνείται να την ταισω με πολύ κόπο...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Basiliki92 έτσι πιστεύω και γω .της παραδίνω γάλα..αλλά τι να κάνω που έχει εμμονή με το στήθος..:unsure:ίσως φταίω και γω..πρέπει να αλλάξω τακτική δεν γίνεται..για πες μου τις συνταγές αν σου είναι εύκολο..κομματάκια τα δίνεις ε;;εννοώ την ομελέτα η το pancace..εγώ θυμάμαι στο γιο μου του έκανα αυγό στο τηγάνι αλλά χωρίς λάδι .έβαζα λίγο νερό στο τηγάνι και μόλις έπαιρνε βράση έσπαγα τ αυγό μέσα..τι κρέμα δίνεις το απόγευμα;;εγώ δεν της έχω δώσει και ξένο γάλα αλλά εντάξει σ' ένα μήνα χρονίζει..πόσο άλλο;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 κρέμα δίνω αραιά κ που μια της nestle natures bio λέγετε βρώμη και σιτάρι... λοιπόν συνταγή για pancake μιση μπανάνα ,2 κουταλιές βρώμη,1 αυγό..χτυπαμε το αυγό λιώνουμε μπανάνα την βάζουμε μέσα στο αυγό βάζουμε κ την βρώμη ανακατεύουμε κ φτιάχνουμε 2 μικρά pancake...περναω το αντικολλητικο με ένα χαρτί που έχει λίγο ελαιόλαδο κ ψήνω στο πολύ σιγά εμένα το μάτι πάει μέχρι 10 το βάζω στο 5... το κόβω σε μπαστουνακια..

Ομελέτα: χτυπάω το αυγό ανάβω μάτι στο 5 κ το βάζω κανονικά όπως κ πριν στο τηγάνι μόλις ψηθεί βάζω από πάνω στην ομελέτα λιωμένο με πιρούνι αβοκάντο η μπανάνα η και τα 2 μαζι...(αυτό είναι τελειο) αν θέλετε πασπαλίζετε κ πολύ λίγο κανέλα...τυλίγουμε σε ρόλο κ το κόβω κομμάτια... 

Όλα αυτά για πρωινό κ βάζω κ φρούτα δίπλα κ τρώει ότι θέλει... ψάχνω διάφορες συνταγές κ ότι βολεύει στο πιάσιμο της το φτιάχνω έχω πεθάνει στο καθάρισμα πετάει πράμα κάτω...θελει τρελή υπομονή κ εισπνοές εκπνοες από την μάνα την ώρα που τρώει κ πετάει στο πάτωμα χαχαχαχαχαχ πάντως δεν μου πνίγεται μπορεί να βηξει 1 2 φορές η να βαλει δαχτυλο μεσα στο στομα της να βοηθηθεί με την διαχείριση της τροφής κ της ποσότητας που βάζει...μεχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί να επέμβω κ χώνει πράμα όχι αστεία...

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου!!Ήδη το pancake το έφτιαξα και βγήκε τέλειο!!δύο βγήκαν.τηςψταψεκοψα πολύ μικρά κομματάκια αλλά δεν ενθουσιάστηκε και πολύ...ίσως ήταν και πρώτη φορά..τα χλαπακιασα εγώ όμως ,έριξα και μέλι και κανέλα πεντανοστιμα:Pαυτό που της αρέσει πολύ είναι το ψωμί..της το ψιχουλιαζω πολύ λίγο γιατί έχω και τη γνωστή φοβία..σαν να τρώει σπουργίτι..:huh:της έκανα και το αυγό με νερό στο τηγάνι αλλά κι αυτό δεν...μάλιστα το αναγουλιαζε κιόλας..πάντως μπράβο σας ζηλεύω που δίνετε κομμάτια ολόκληρα η πατημένα!!εγώ της τα αλεθω ολα:wacko:της βάζω και τραγουδάκια παιδικά στο κινητό κι έτσι αφαιρείται και τρώει αλλιώς τίποτα..κι όταν λέω τρώει άντε το πολύ δέκα κουταλιές...αυτό που έχω παρατηρήσει ότι της αρέσει είναι το φακορυζο...!!

Κορίτσια μ έχει πιάσει φοβία με τον κορονοιο!!Την Δευτέρα ξεκινάνε και τα σχολεία σίγουρα θα κολλήσει ο γιος μου!!Ήδη πόλλοι φίλοι του το περασαν..εγώ άμα κολλήσω...πως θηλαζω;;;το μωρό;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 ήταν η πρώτη φορά για αυτό δεν έφαγε πολύ θα δεις διαφορά μέρα με μέρα ξεκινά με πατημένα κ άσε την φοβία λίγο στην άκρη...δωσε το pancake μπαστουνακι στο χεράκι της κράτα κ εσύ ένα κ τρωγε μπροστά της εμάς ζηλεύει πολύ όταν τρώμε κ βουτουσε στο πιάτο μας η μπορεί να έδινα λίγο ότι μπορούσε να φάει από μας κ έτσι έμαθε να μασάει καλά...ψωμι κ εμένα τρελαινεταιιιι δεν αφήνει τίποτα..απο βδομάδα θα δοκιμάσω να της φτιάξω ψωμάκια με ανθότυρο μέσα για σνακ αν βγουν καλά θα σας δώσω συνταγή...κ εμένα ολιγοφαγη είναι μόνο ψωμί τρελαίνεται κορα κιόλας κ την μασάει μια χαρά..φακορυζο για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω το τρώει κ η δικιά μου αχαχαχα..αννν κολλήσεις κορονοιο θηλάζεις κανονικά μόνο έτσι θα πάρει αντισώματα... Τώρα με τα σχολεία θα γίνει πανικός...

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? 

Εμάς η ρουτίνα μας είναι ξυπνάει 7μιση θηλάζει 8μιση ξαναθηλαζει 10 φρούτα και αυγό, 10μιση θηλάζει για ύπνο 12 ξυπνάει 2 μεσημεριανό που είναι η χορτοσουπα η κρεατοσουπα (τώρα ξεκινάμε και ψάρι) 3μιση θηλάζει για ύπνο 5μιση ξυπνάει και μετά θηλάζει στις 8 μέχρι να κοιμηθεί συνήθως 9.. το βράδυ ξυπνάει σίγουρα 4 φορές για γάλα.. 

Έχω μπερδευτεί όμως σε κάποια πράγματα.. καταρχάς δεν μου δέχεται το απογευματινό με τπτ.. έχω δοκιμάσει μια φορά βρώμη με δικό μου γάλα και με το που το δοκίμασε έκανε εμετό . Σήμερα δοκίμασα τραχανά της φρεζυντερμ και πάλι τα ίδια.. 6μιση τα δοκίμασα αυτά οπότε είχε περάσει ώρα απ' το μεσημεριανό δεν ξέρω γτ έτσι. Αλλά μόλις τα δοκιμάσει κάνει εμετό. Η άλλη απορία είναι οι ποσότητες και το αυγό.. έχω διαβάσει ότι αυγό μπορούμε και κάθε μέρα και κρέας ή ψάρι πρέπει να τρώνε τώρα πια γύρω στα 90γρ για τον σίδηρο.. μου φαίνεται πάρα πολύ ρε κορίτσια.. εσείς πόσο δίνετε?

@valentina23 ούτε εγώ έχω περίοδο ακόμα.. και εμένα τρελενεται για στήθος αφού ανεβαίνει πάνω μου για να φάει και μου τραβάει την μπλούζα! Χαχα  όσο για τον Κορονοιο θηλάζεις κανονικά αν κολλήσεις.

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...