Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 κι εγώ έτσι το κάνω τον βάζω δίπλα μου και είμαι με το στήθος έξω όλο το βράδυ.. δεν γίνεται αλλιώς! Αλλά θέλω μέχρι το καλοκαίρι να έχει φτιάξει ο ύπνος γτ δεν θα την παλεύω στην δουλειά.. 

Οι κρέμες καρπών είναι πολύ καλές αλλά δεν είναι για κάθε μέρα.. έχουν πολλά ω6.. δεν έχω δώσει ακόμα αλλά θέλω να αρχίσω σιγά σιγά και το έψαξα λίγο το θέμα. Θα ρωτήσω βέβαια και τον παιδίατρο τέλος του μήνα που θα πάω αν και από ότι έχω καταλάβει είναι λίγο παλιάς σχολής.

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Basiliki92 και γω με τα εμβόλια πάω...τώρα έχω να πάω από 10 μηνων και θα ξαναπάω 12,5 που έχουμε εμβόλιο..αλλά είναι οι δόσεις του μπεξερο..να σου πω δεν ανυπομονώ πια μετά κι απ' τις δυο τελευταίες φορές που μας άκουσε όλο το τετράγωνο απ' τα ουρλιαχτά!!!

@georgia1988 και γω θα το ψάξω για την κρέμα καρπών φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δεν νομίζω να δώσει το οκ ο παιδίατρος...μου χε πει μετά τον ενάμιση χρόνο ξηροί καρποί...είναι μια λύση αυτή για το βράδυ δεν το συζητώ...το κακό είναι ότι πίνει πολύ γάλα και δεν ρευεται αλλά είναι στο πλάι...σήμερα πάλι μου την έσπασαν ...πήρα τηλ για χρόνια πολλά για γενέθλια μιας συγγενής μου και με ρώτησε με ύφος..μην μου πεις ότι ακόμη θηλάζεις;;;ενοχικά απάντησα ναι κι τι δεν μου σύρε ότι μέχρι και καρκίνο μπορεί να πάθω από μαστίτιδα...!!!ένα σωρό Μ.......είες.....άτομα που ούτε καν θήλασαν γιατί βαριοντουσαν και ήθελαν να καπνίζουν σαν φουγάρα και να μπεκροπινουν...λες και γω τους είχα πει τίποτα που δεν θήλασαν ...όσο παίρναει ο καιρός μ έχουν κάνει να ντρέπομαι να λέω ότι θηλαζω..έλεος δηλαδή...η υπομονή έχει και τα όρια της...είμαι πολύ εκνευρισμένη συγνώμη ήθελα κάπου να τα πω..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mareva είπε:

Γεια σας! Πως ειστε μαμάδες?Σήμερα εμεις τσακισαμε τα πράσινα φασολάκια μας. Τρώμε καλύτερα πια :)

Μπράβο σας τέλεια!!πατημένα τα έδωσες;;εμένα ανάλογα με τα φεγγάρια:Pτη μια μέρα είμαι ευχαριστημένη,την επόμενη καθόλου....

Έχει περπατήσει κανένα μωράκι;;;κουβεντουλες λέτε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 πω πω μην ακούς την κάθε αμορφωτη συζητούσα με κοπέλα που θηλαζε 2.5 χρόνια την κόρη της κ ξέρεις τι μου είπε κ είχε δίκιο αυτές που δεν θήλασαν τα βάζουν με αυτές που θηλάζουν γιατί νιώθουν ότι αυτές τι δεν ήταν καλές μάνες που δεν θήλασαν? Δεν είναι τυχαίο που όλο κ περισσότερες κοπέλες θηλάζουν ενώ δουλεύουν παράλληλα κ ενημερώνονται κ ψάχνονται γύρω από την διατροφή...μην ακούς κανέναν...εγω σταμάτησα κ δεν το μετανιώνω ξεκουράστηκα είμαι κάπως καλύτερα τώρα επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ανταπεξελθω γιατί η δικιά μου είναι μέρες πού δεν τρώει καθόλου μεσημεριανό οπότε όπως σας είπα κιόλας την μπουκωνω γάλα δεν προλαβαίνω να αγοράζω κουτιά...δεν μπορώ όμως να πω ότι το ξενο είναι κλτρο κλπ κλπ για να κοροϊδεύω τον ίδιο μου τον εαυτό αν είναι δυνατόν κ δεύτερο να κάνω πάλι στόχος μου θα είναι το 6μηνο κ όσο αντέξω...εσυ γιατί δεν απαντάς? Εφόσον μια χαρά ενημερωμένη είσαι κ επιχειρήματα έχεις δεν χρειάζεται να τσακωθείς βάλε τους στην θέση τους κ στο λέω εγώ που ούτε εγώ απαντούσα κ μιλούσα...αντε γιατί ξαφνικά "νοιάζονται"όλοι για το καλό της μάνας που θηλάζει...ας σου στείλει κανένα τάπερ η ας έρθει να σου βάλει καμία σκούπα αφού σε νοιάζεται τόσο :mad: 

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 και γω με τα εμβόλια πάω...τώρα έχω να πάω από 10 μηνων και θα ξαναπάω 12,5 που έχουμε εμβόλιο..αλλά είναι οι δόσεις του μπεξερο..να σου πω δεν ανυπομονώ πια μετά κι απ' τις δυο τελευταίες φορές που μας άκουσε όλο το τετράγωνο απ' τα ουρλιαχτά!!!

@georgia1988 και γω θα το ψάξω για την κρέμα καρπών φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δεν νομίζω να δώσει το οκ ο παιδίατρος...μου χε πει μετά τον ενάμιση χρόνο ξηροί καρποί...είναι μια λύση αυτή για το βράδυ δεν το συζητώ...το κακό είναι ότι πίνει πολύ γάλα και δεν ρευεται αλλά είναι στο πλάι...σήμερα πάλι μου την έσπασαν ...πήρα τηλ για χρόνια πολλά για γενέθλια μιας συγγενής μου και με ρώτησε με ύφος..μην μου πεις ότι ακόμη θηλάζεις;;;ενοχικά απάντησα ναι κι τι δεν μου σύρε ότι μέχρι και καρκίνο μπορεί να πάθω από μαστίτιδα...!!!ένα σωρό Μ.......είες.....άτομα που ούτε καν θήλασαν γιατί βαριοντουσαν και ήθελαν να καπνίζουν σαν φουγάρα και να μπεκροπινουν...λες και γω τους είχα πει τίποτα που δεν θήλασαν ...όσο παίρναει ο καιρός μ έχουν κάνει να ντρέπομαι να λέω ότι θηλαζω..έλεος δηλαδή...η υπομονή έχει και τα όρια της...είμαι πολύ εκνευρισμένη συγνώμη ήθελα κάπου να τα πω..

Σήμερα μου διαβεβαίωσε μαστολογος που έκανα μια εξέταση γιατί εγώ έχω κανει κ ivf και έχω κ διάφορα ορμονικά προβλήματα ,ότι ο θηλασμός δεν προκαλεί κανέναν πρόβλημα στο μαστο. 

On 12/1/2022 at 11:52 ΜΜ, georgia1988 είπε:

@valentina23 κι εγώ έτσι το κάνω τον βάζω δίπλα μου και είμαι με το στήθος έξω όλο το βράδυ.. δεν γίνεται αλλιώς! Αλλά θέλω μέχρι το καλοκαίρι να έχει φτιάξει ο ύπνος γτ δεν θα την παλεύω στην δουλειά.. 

Οι κρέμες καρπών είναι πολύ καλές αλλά δεν είναι για κάθε μέρα.. έχουν πολλά ω6.. δεν έχω δώσει ακόμα αλλά θέλω να αρχίσω σιγά σιγά και το έψαξα λίγο το θέμα. Θα ρωτήσω βέβαια και τον παιδίατρο τέλος του μήνα που θα πάω αν και από ότι έχω καταλάβει είναι λίγο παλιάς σχολής.

Ναι φυσικά δεν δίνω μεγάλες ποσότητες σαν να λέμε 3 στρώσεις νουτελα, του δίνω 2 μικρά κουταλάκια μόνο παιδικά κ όχι γεμάτα.ουτε ένα μικρό κουταλάκι του γλυκού δεν βγαίνει σε ποσότητα 

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

Μπράβο σας τέλεια!!πατημένα τα έδωσες;;εμένα ανάλογα με τα φεγγάρια:Pτη μια μέρα είμαι ευχαριστημένη,την επόμενη καθόλου....

Έχει περπατήσει κανένα μωράκι;;;κουβεντουλες λέτε;;

Δεν περπατάει μόνος του αλλά πλέον περπατάει κ στηρίζεται μόνο κρατώντας μας το ένα χέρι..η σπρώχνοντας το αυτοκινητάκι του. από κουβέντες πολύ λίγα πραγματα

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Mighty86 said:

Ναι φυσικά δεν δίνω μεγάλες ποσότητες σαν να λέμε 3 στρώσεις νουτελα, του δίνω 2 μικρά κουταλάκια μόνο παιδικά κ όχι γεμάτα.ουτε ένα μικρό κουταλάκι του γλυκού δεν βγαίνει σε ποσότητα 

11 hours ago, valentina23 said:

μιλησα και με διατροφολογο για τον μικρο αυτες τις μερες, και για τους ξηρους καρπους μου ειπε 4-5 φορες την εβδομαδα μαξ 1 κουταλακι του γλυκου (Ειτε αλεσμενο σε σκονη μεσα σε κατι ή καποιο βουτυρο). τονισε επισης οτι ειναι κοινα αλλεργιογονα και πρεπει να υπαρχουν συχνα στη διατροφη. καθε καρπος ειναι και διαφορετικη εισαγωγη (εμεις δεν εχουμε εισαγει κανεναν!!!)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, pap88 είπε:

μιλησα και με διατροφολογο για τον μικρο αυτες τις μερες, και για τους ξηρους καρπους μου ειπε 4-5 φορες την εβδομαδα μαξ 1 κουταλακι του γλυκου (Ειτε αλεσμενο σε σκονη μεσα σε κατι ή καποιο βουτυρο). τονισε επισης οτι ειναι κοινα αλλεργιογονα και πρεπει να υπαρχουν συχνα στη διατροφη. καθε καρπος ειναι και διαφορετικη εισαγωγη (εμεις δεν εχουμε εισαγει κανεναν!!!)

ναι κεγω εχω δωσει μόνο φουντουκόκρεμα. μετα θα δώσω αμυγδαλοκρεμα κ μετα κασιουσοκρεμα. φυστικια καρυδια αφου χρονίσει μάλλον δεν προλαβαινω ξερω κεγω...

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 είναι στο χαρακτήρα μου δυστυχώς να μην απαντάω και μετά να είμαι όλη μέρα χάλια και μέσα στα νεύρα γιατί δεν απάντησα!!!ειδικά σε αυτή που είπε για τον καρκίνο του μαστού απ' το θηλασμό αν απανταγα σίγουρα θα τσακωνομασταν γιατί είναι απτη φύση της ξερολας, κακοτροπη,ζηλιάρα, και με άσχημο στόμα (βρίζει πολύ)..συνέχεια μου την μπαίνει από παλιά....πάντως γενικά δεν πολύ μιλάω για τον θηλασμό γιατί απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πολύ πίσω σε αυτό το θέμα....

@Mighty86 και μένα έτσι..έχω και μια περπατουρα και την πάει βόλτα.τωρα τελευταία πρόσεξα ότι στέκεται μόνη της όρθια χωρίς να κρατιέται από πουθενά και γι'αυτό νομίζω ότι θα περπατήσει.απο λογακια εκτός το ότι συνέχεια μπαμπαλιζει..λέει μαμ,μάμα,μπα μπα, πα-που, αου τα γατάκια, πουφ, και μιμείται ήχους..δηλαδή άμα φτερνιστουμε,βηξουμε τα κάνει κι αυτή..

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 είναι στο χαρακτήρα μου δυστυχώς να μην απαντάω και μετά να είμαι όλη μέρα χάλια και μέσα στα νεύρα γιατί δεν απάντησα!!!ειδικά σε αυτή που είπε για τον καρκίνο του μαστού απ' το θηλασμό αν απανταγα σίγουρα θα τσακωνομασταν γιατί είναι απτη φύση της ξερολας, κακοτροπη,ζηλιάρα, και με άσχημο στόμα (βρίζει πολύ)..συνέχεια μου την μπαίνει από παλιά....πάντως γενικά δεν πολύ μιλάω για τον θηλασμό γιατί απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πολύ πίσω σε αυτό το θέμα....

@Mighty86 και μένα έτσι..έχω και μια περπατουρα και την πάει βόλτα.τωρα τελευταία πρόσεξα ότι στέκεται μόνη της όρθια χωρίς να κρατιέται από πουθενά και γι'αυτό νομίζω ότι θα περπατήσει.απο λογακια εκτός το ότι συνέχεια μπαμπαλιζει..λέει μαμ,μάμα,μπα μπα, πα-που, αου τα γατάκια, πουφ, και μιμείται ήχους..δηλαδή άμα φτερνιστουμε,βηξουμε τα κάνει κι αυτή..

 

 

Ναι κ εμένα στέκεται για δεύτερα κ πέφτει. Δεν ξέρω μου δίνει την εντύπωση ότι από μέρα σε μέρα θα περπατήσει από την άλλη λέω θέλει ακόμα. Πάντως έχει πανω από 2 μήνες που σηκώνεται όρθιος κρατιέται κ κάνει βηματακια.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 αχ και εμείς του πήραμε μια περπατούσα αλλά επειδή έπεσε και χτύπησε την εκρυψα... για το θηλασμό και εμένα με ρωτάνε πότε θα σταματήσω αλλά δεν μου λένε βλακείες ευτυχώς.. 

Εμάς λέει πολύ λίγα μόνο μπαμπά γιαγιά πφφφ σσσ γκα κου κα.. αυτά.. μαμά ούτε καν για κανένα λόγο.

@pap88 ο διατροφολόγος τι σας είπε? Γενικά δεν του έχω δώσει ακόμα ζυμαρικά και έχω μείνει πίσω με τις εισαγωγές και αγχονομαι λιγάκι!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 γιατί του την έκρυψες καλέ;;:Pαπλα να είσαι δίπλα του γιατί μπορεί να πάρει φόρα..εγώ την είχα απ' τον γιο μου..καλή είναι βοηθάει κάπως αλλά πιο πολύ το να πιάνεται απ' τα έπιπλα και να περπατάει..τυχερή είσαι που δεν ακούς την χοντράδα του καθενός κάθε τρεις και λίγο..εδώ σε μας τα πετάνε κι όποιον πάρει ο χάρος...δεν σου χει πει ο παιδίατρος ακόμα για ζυμαρικά;;;εγώ δίνω σχεδόν τα πάντα;;φιδέ λαχανικών,απλό,αστρακι λαχανικών,μανέστρα,κοχυλακι και κάτι άλλα περίεργα απ' τα βιολογικά...φακορυζο φτιάχνεις;;τραχανά;;

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 δοκίμασα τραχανά και έκανε εμετό το ίδιο και στη βρώμη.. με το που το δοκίμασε μου το έβγαλε! Ζυμαρικά και ρύζι μου είπε αν θέλω να βάλω απλα επειδή ξέρω ότι δεν είναι και πολύ θρεπτικά σαν τροφές δεν τα έχω βάλει ακόμα. Όσπρια μου είπε όχι ακόμα. Αλλά έχω βαρεθεί να του δίνω συνέχεια τα ίδια.. απ' λαχανικά τι δίνεις? Λέω μήπως βάλω κάτι άλλο γτ κάθε μέρα του δίνω σπανάκι κρεμμύδι καρότο πατάτα.. που δεν ξέρω και πόσο καλο είναι.. που κ που βάζω φασολάκια ή αρακά.. γλυκοπατάτα δεν του αρέσει ούτε κολοκύθι..

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2022 at 10:42 PM, georgia1988 said:

@pap88 ο διατροφολόγος τι σας είπε? Γενικά δεν του έχω δώσει ακόμα ζυμαρικά και έχω μείνει πίσω με τις εισαγωγές και αγχονομαι λιγάκι!

Ο δικος μου εγινε 13 μηνων σημερα - κ εγω ειχα καθυστερησει με τις εισαγωγες και ακομη δεν εχω εισαγει τα παντα (πχ ξηρους καρπους που λεγαμε....). 

γενικα οτι μου ελεγε η διατροφολογος βασιζοταν στον εθνικο οδηγο διατροφης - θα προτεινα να τον κατεβασεις, ειναι πολυ κατατοπιστικος και νομιζω χρησιμος για την μετεπειτα διατροφη με στερεες (πχ μεριδες που εμενα με απασχολουσαν πολυ). και για τα ζυμαρικα που δεν εχεις εισαγει, μην αγχωνεσαι εχεις χρονο! οταν του τα εισηγαγα εβαζα λιγο αστρακι στα λαχανικα του!  (by the way δε τρελαινεται για ζυμαρικα!)

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...