Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Καλημέρα! Βρε κορίτσια μέχρι τον χρόνο νομίζω πρέπει να έχουμε δώσει απ όλα εκτός από μέλι ...εγω έδωσα ζυμαρικά κ πένες μάλιστα που τρελαίνεται...πηρα και πένες με χαρουπι κ της έδωσα...εχω δώσει κ μανεστρακι..μονο ξηρούς καρπούς δεν έχω δώσει και φασολάκια ακόμα γιατί δεν έχω βρει...απο λαχανικά κ φρούτα ότι είναι εποχης και βρίσκουμε νομίζω καλό είναι να δίνουμε...

  • Μου αρέσει 4

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 hours ago, georgia1988 said:

@valentina23 δοκίμασα τραχανά και έκανε εμετό το ίδιο και στη βρώμη.. με το που το δοκίμασε μου το έβγαλε! Ζυμαρικά και ρύζι μου είπε αν θέλω να βάλω απλα επειδή ξέρω ότι δεν είναι και πολύ θρεπτικά σαν τροφές δεν τα έχω βάλει ακόμα. Όσπρια μου είπε όχι ακόμα. Αλλά έχω βαρεθεί να του δίνω συνέχεια τα ίδια.. απ' λαχανικά τι δίνεις? Λέω μήπως βάλω κάτι άλλο γτ κάθε μέρα του δίνω σπανάκι κρεμμύδι καρότο πατάτα.. που δεν ξέρω και πόσο καλο είναι.. που κ που βάζω φασολάκια ή αρακά.. γλυκοπατάτα δεν του αρέσει ούτε κολοκύθι..

τωρα το διαβασα αυτο! κ εμενα ακριβως ιδιες αντιδρασεις - εμετο σε οτι δε του αρεσε (ειδικα στην κρεμα με βρωμη...!!!). η παιδιατρος μου ειχε πει οτι οταν κανει εμετο σε κατι (εκανε και στο γιαουρτι και στην κρεμα βρωμη) να μην επιμενω καθολου και να το αφηνω για ενα μηνα πριν το δοκιμασω. τωρα πχ.λατρευει το γιαουρτι του!

στον δικο μου απο λαχανικα αρεσουν επισης μπροκολο και κουνουπιδι  - κατεβασε και τον οδηγο που ανεφερα πριν, σε καποια απ τις σελιδες λεει και τις εποχες ολων των λαχανικων

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

@pap88 ναι τον έχω διαβάσει.. με βάσει αυτό πάω. Οι μερίδες όμως που έχει είναι πάνω από έτος. Πχ στα φρούτα κάτω του έτους είναι η μισή μερίδα από αυτά που λέει.. Οπως και στα ζυμαρικά/πατάτα/δημητριακά.. στο κρέας /ψάρι πάλι η ποσότητα που λέει αποκλειεται να την φάει νομίζω, τώρα τρώει 60 γρ μαγειρεμένο και αυτό επειδή τρώει πρωί απόγευμα το ίδιο.

@Basiliki92 ναι μέχρι έτος πρέπει να κάνουμε τις περισσότερες εισαγωγές από αυτά που τρώμε στο οικογενειακό τραπέζι αλλά επειδή υπάρχει το θέμα με την έλλειψη του σιδήρου στα περισσότερα μωρά το καλύτερο είναι κρέας/ψάρι με λαχανικά και πρωί ή απόγευμα παρασκευές με αυγό. Οπότε έχω εστιάσει σε αυτά και έμεινα λίγο πίσω! 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 και μένα δεν τρελαίνεται για βρώμη..στις αρχές που έδινα απογευματινό το γάλα μου,βρώμη ,ρυζαλευρο και λίγη μπανάνα αν τυχόν είχε παραπάνω βρώμη η ήταν πηχτό δεν το έτρωγε με τίποτα..αναγουλιαζε..όπωτε βρώμη έβαζα ελάχιστη..η πρώτα την πέρναγα από μπλέντερ να γίνει τελείως σκόνη,αλεύρι να μην καταλαβαίνει θα κομματάκια..εγώ από φαγητό δίνω σχεδόν τα πάντα..ψάρια,μοσχάρι,κουνέλι,κοτόπουλο,έχω δώσει και αρνί (τα κρέατα ,ψαρίκα δικά μας, εκτός απ' το μοσχάρι)από λαχανικά πατάτα,καρότο ,ντομάτα(τώρα όχι μόνο όταν είχα απ' τον κήπο μας),φασολάκια,σπανάκι,μπρόκολο,σέλινο,κολοκυθακι..δεν έχω δώσει κρεμμύδι μόνο και σκόρδο..από ζυμαρικά ρύζι με φακές,μανέστρα,τραχανά,πλιγούρι,αστρακι και σκέτο και λαχανικών,φιδέ ,...και φυσικά αυγό..όλα αυτά σε μικρές ποσότητες ..δηλαδή το μεσημέρι θα βάλω πχ λίγο μοσχάρι ένα καροτακι μικρό,θα κόψω ένα κομματάκι γλυκοπατάτα,μια μικρή φουντιτσα μπρόκολο και στο τέλος μια κουτ.σουπας τραχανά γλυκό..βάζω ποικιλία στο φαγητό να τρώει απ' όλα..για να τρώει την ξεγελάω βάζοντας τη τραγούδια παιδικά στο youtube.. τρώει κάπως καλύτερα έως πολύ θα έλεγα...

Δεν έχω εισάγει ξηρούς καρπούς,αρακά( θα βάλω τώρα στο χωράφι όπωτε όπωτε γίνει θα της βάλω λίγο)α και κουνουπίδι θα της βάλω αυτή την εβδομάδα...από όσπρια μόνο φακές..

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Καλημέρα! Βρε κορίτσια μέχρι τον χρόνο νομίζω πρέπει να έχουμε δώσει απ όλα εκτός από μέλι ...εγω έδωσα ζυμαρικά κ πένες μάλιστα που τρελαίνεται...πηρα και πένες με χαρουπι κ της έδωσα...εχω δώσει κ μανεστρακι..μονο ξηρούς καρπούς δεν έχω δώσει και φασολάκια ακόμα γιατί δεν έχω βρει...απο λαχανικά κ φρούτα ότι είναι εποχης και βρίσκουμε νομίζω καλό είναι να δίνουμε...

Καλά εγώ δεν παίζει να καθαρίσω φασολάκια ούτε να πλύνω σπανάκι. Μπάρμπα Στάθη κατεψυγμένο βιολογικό η κ κανονικό μια χαρά είναι. 

Τέλειες εισαγωγές έχεις κάνει. Συμφωνώ να έχουμε δώσει όσα περισσότερα μπορούμε μέχρι έτος έστω κ μικροποσότητες. 

1 hour ago, valentina23 είπε:

@georgia1988 και μένα δεν τρελαίνεται για βρώμη..στις αρχές που έδινα απογευματινό το γάλα μου,βρώμη ,ρυζαλευρο και λίγη μπανάνα αν τυχόν είχε παραπάνω βρώμη η ήταν πηχτό δεν το έτρωγε με τίποτα..αναγουλιαζε..όπωτε βρώμη έβαζα ελάχιστη..η πρώτα την πέρναγα από μπλέντερ να γίνει τελείως σκόνη,αλεύρι να μην καταλαβαίνει θα κομματάκια..εγώ από φαγητό δίνω σχεδόν τα πάντα..ψάρια,μοσχάρι,κουνέλι,κοτόπουλο,έχω δώσει και αρνί (τα κρέατα ,ψαρίκα δικά μας, εκτός απ' το μοσχάρι)από λαχανικά πατάτα,καρότο ,ντομάτα(τώρα όχι μόνο όταν είχα απ' τον κήπο μας),φασολάκια,σπανάκι,μπρόκολο,σέλινο,κολοκυθακι..δεν έχω δώσει κρεμμύδι μόνο και σκόρδο..από ζυμαρικά ρύζι με φακές,μανέστρα,τραχανά,πλιγούρι,αστρακι και σκέτο και λαχανικών,φιδέ ,...και φυσικά αυγό..όλα αυτά σε μικρές ποσότητες ..δηλαδή το μεσημέρι θα βάλω πχ λίγο μοσχάρι ένα καροτακι μικρό,θα κόψω ένα κομματάκι γλυκοπατάτα,μια μικρή φουντιτσα μπρόκολο και στο τέλος μια κουτ.σουπας τραχανά γλυκό..βάζω ποικιλία στο φαγητό να τρώει απ' όλα..για να τρώει την ξεγελάω βάζοντας τη τραγούδια παιδικά στο youtube.. τρώει κάπως καλύτερα έως πολύ θα έλεγα...

Δεν έχω εισάγει ξηρούς καρπούς,αρακά( θα βάλω τώρα στο χωράφι όπωτε όπωτε γίνει θα της βάλω λίγο)α και κουνουπίδι θα της βάλω αυτή την εβδομάδα...από όσπρια μόνο φακές..

 

Ποοοο τι ωραία κρέατα έχεις δώσει κ ψάρια!!!Οσπρια κεγω μόνο φακές. 

Καλά όλο κ κάτι θα παραλείψουμε. Δεν γίνεται να τα δώσουμε κ όλα όλα αλλά θέλει να μη διστάζουμε ούτε να δίνουμε τα ίδια κ τα ίδια. Η αλήθεια είναι όταν κάτι του αρέσει εγώ επαναπαυομαι κ το επαναλαμβάνω αρκετά συχνα.

Τα τικερακια μας τερματίζουν όπου ναναι Χριστέ μου αγχώθηκα τώρα δεν θέλω να μεγαλωσειειειειει

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ σήμερα της έφτιαξα τέλειο φαγάκι για να το πετάξει πάτωμα κ να τα τρώω εγώ από το πάτωμα...χαχαχα έβαλα καροτο γλυκοπατατα πράσο μοσχάρι εστηψα λίγο λεμόνι κ πορτοκάλι έβαλα κουρκουμα κ λίγο λαδάκι τα τυλιξα λαδόκολλα κ τα έψησα στον φούρνο έγινε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΌ αλλά η δικιά μου μου κάνει κόλπα στο μεσημεριανό αυτές τις μέρες έχω ξεπατωθει να καθαριζω αποφάγια...ασε που όλη την ώρα ψάχνω συνταγές σε σάιτ για να μην βγαίνουν σαν φαγητά νοσοκομείου...δοκιμαστε συνταγή κ θα με θυμηθείτε!!!Έφτιαξα κ τα τυροψωμακια με ανθότυρο μέσα αυτά τα τσάκισε...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 εγώ έχω δώσει από φρούτα μήλο μπανάνα αχλάδι αβοκάντο πορτοκάλι μανταρίνι, από κρέας μοσχάρι κοτόπουλο μόνο ψάρι, αυγό και από λαχανικά κρεμμύδι καρότο πατάτα γλυκοπατάτα σέλινο σπανάκι κολοκύθι αρακα φασολάκια. Συνήθως βάζω καρότο κρεμμύδι σπανάκι και πατάτα γτ το τρώει όλο περιέργως αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως βαρεθεί συνέχεια το ίδιο! Και δοκίμασα βρώμη και τραχανά χωρίς επιτυχία..τώρα σειρά έχει η ντομάτα σίγουρα και μετά μπρόκολο πιπεριά και μετά θα δοκιμάσω ζυμαρικό και ρύζι. 

 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!!

Και εγω πανω κατω τα ιδια εχω δωσει

Φρουτα: μπανανα μηλο αχλαδι συκο(αποξηρ) βανιλιες δαμασκηνα ακτινιδια πορτοκαλι αβοκαντο(καθε μερα σχεδον) 

Κρεας: μοσχαρι κοτοπουλο ψαρι χοιρινο  κιμα (μοσχ-χοιρ) αρνι 

Λαχανικα: πατατα καροτο γλυκοπατατα κολοκυθακι αγκιναρα (μοσχαρι με πατατα αγκιναρα και αρακα και ανιθο πολυ ωραιο!!!!) αρακα τοματα της δινω απο.πολυ νωρις. Της στυβω μεσα σε μοσχαρι ή κιμα για κοκκινιστο. Σελινο σελινοριζα κρεμμυδι σκορδο σελερι πρασο μπροκολο κουνουπιδι(της αρεσει πολυ)

Ανιθο, μαιντανο, ριγανη, κανελλα τυρια απ ολα δινω. Μετα το απογευματινο (4...4μιη) κατα τις 6μιση μου φωναζει μαμ μαμ και της δινω λιγο τυρακι με ψωμακι. Το cottage το τρωει δουλ εχει και τα μπιλακια...δεν εχει και αλατι....

Λεμονι, λαδι

Φακες ρεβιθια φαβα(μονο.δοκιμη)

Αυγο σχεδον καθε μερα σκετο ή με αβοκαντο η μιση μεριδα φρουτοκρεμα και αυγο μετα

Ζυμαρικα ναι, τραχανα φουλ, αστρακι πολυ, ρυζι, βρωμη της εφτιαχνα κρεμα αλλα μετα την εκοψα γτ πετυχαινα μια στις 10 και απογοητευτηκα. Φτιαχνω κρεμα με σιμιγδαλι που τρελαινομαι και εγω....οτι περισσευει το τρωω. Της πηρα και αλευρα φαγοπυρο και κεχρι καλα το φαγοπυρο ειναι πολυ πικρο δεν τρωγεται αλλα το καημενουλι μου τα φαγε....τα φτιαχνω αραια και που με σιμιγδαλι. Ρυζαλευρο οκ που το εκανα με γαλα σκονη μονο. Μακαρονια 

αμυγδαλο σκονη στη φρουτοκρεμα

Γιαουρτια απ ολα

Δεν εχω δωσει σπανακι παντζαρι φασολακια μπαμιες (ουτε εγω τα τρωω αυτα) καλαμποκι. Χυμο πορτοκαλι με.τα χιλια ζορια πινει

Γενικα αν τρωω εγω κατι οτι κ αν ειναι αυτο θα το φαει της δινω να δοκιμαζει σχεδον απ.ολα

Μπαχαρια θελω να δωσω παραπανω τωρα ξηρους καρπους σπανακορυζο

 

Η γιατρος μου ειπε μεχρι το χρονο να κανει εξετασεις αιματος. Σας ειπε και εσας;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Eirini89 αχ πρέπει να φουλαρω με τις εισαγωγές μου φαίνεται!! Επίσης δεν ήξερα ότι μπορώ να δώσω αβοκάντο με αυγό γτ κι εγώ το αυγό στην φρούτο κρέμα το βάζω συνήθως και νόμιζα με αβοκάντο θα είναι βαρύ.. εξετασεις εμένα μου είπε στο χρόνο θα κάνουμε.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Eirini89 πολλές εισαγωγές..μπράβο σας..εμένα η παιδίατρος μου χε πει αρακά αργότερα αλλά δεν θυμάμαι το λόγο..το κρεμμύδι δεν προκαλεί αέρια;;δεν το χω βάλει ποτέ..στην φρουτοκρεμα δεν έχω αλλάξει τίποτα..μπανάνα,μήλο,αχλάδι και το καλοκαίρι μπανάνα,ροδάκινο,καρπούζι, η πεπόνι ...προσπάθησα να κάνω κι άλλες εισαγωγές ειδικά με το αβοκάντο αλλά δεν της άρεσε..και μετά δεν έτρωγε και τη φρουτοκρεμα όπωτε έμεινα στάσιμη αλλά ήταν και πιο μικρή τότε.επθσης είχα δοκιμάσει και βανίλιες και λωτό αλλά ο τελευταίος της προκάλεσε κοψιμο:Pόπωτε δεν ξαναεβαλα...α και μανταρίνι και πορτοκαλί έχω βάλει..πρέπει όμως να βάλω περισσότερη ποικιλία στη φρουτοκρεμα..ναι εξετάσεις στο χρόνο και μας έτσι μας είπε..τον άλλο μήνα πρέπει να προετοιμαστώ ψυχολογικά!!!θα πάρω όλη την οικογένεια μαζί να πάμε δεν αντέχω μόνη κι αυτή να ουρλιάζει!!

Βιταμίνη d παίρνετε ακόμη η τη κόψατε;;επειδή λένε δεν έχει το μητρικό γαλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα γλυκές μανούλες! Τι κάνουν τα όμορφα μπεμπακια? Κι εμείς καλά είμαστε μεγαλώνει και μας ξετρελαίνει κάθε μέρα. @georgia1988 έχει πολλές μέρες που με έχεις ρωτήσει, όχι δεν εφάρμοσα κάποια τεχνική για να κοιμάται το μωρακι, όπως συνηθίζω να λέω ο μπέμπης αυτός είναι που εκπαιδεύει εμάς. 

@valentina23 μόνο μητρικό δίνω ναι, και κοιμάται συνεχόμενα. Το ξέρω είμαι τόσο τυχερη που κοιμάται! Επίσης τι πανάξια γυναίκα που είσαι, με 2 παιδιά και βάζεις και κήπο?! Μπράβο σου! 

@Eirini89, να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου! Πάντα γεροί και ευτυχισμενοι όλοι! Με το καλό το δεύτερο μπεμπακι σας, χάρηκα λες και είσαι δικός μου άνθρωπος! Γενικά χαίρομαι πολύ με τις εγκυμοσύνες. 

@Basiliki92, το μπεμπακι σου το βλέπω σύντομα στο master chef ως κριτή! Επίσης ευτυχώς που έχεις κορίτσι,  διαφορετικά η νύφη σου θα άκουγε συνέχεια " α εμένα ή μάνα μου το κάνει καλύτερο " ! 

Στα δικά μας νέα προσπαθώ να τον κοιμιζω 2 φορές μέσα στη μέρα παρόλο που ξυπνάει αργά.  Σήμερα, στο δεύτερο ημερήσιο ύπνο του, τον κοιμισα χωρίς στήθος γιατί επιστρέφω στη δουλειά σε 2 μήνες ΔΥΣΤΥΧΏΣ.

Επίσης εμένα τουλάχιστον με βόλεψε να δίνω το αυγό με το αβοκάντο και τα φρούτα όλα μαζί όταν ξυπνήσει για δεύτερη φορά, δηλαδή κατά τις 11. Ξυπνάει κατά τις 7.30 πρώτη φορά θηλάζει, και μέρα σηκώνεται γύρω στις 10. Πρώτη φορά νυσταζει αι κοιμάται λίγο μετά τη μια. 

Βιταμίνη  D ναι δίνω,  λόγω χειμωνα είπε η παιδίατρος.  

Γενικά σας διαβάζω και χαίρομαι με τα νέα σας, όμως μπορώ να συνδεθώ για να γράψω μόνο από το tablet γιατί μόνο αυτή η συσκευή έχει κρατήσει τους κωδικούς.

Μανουλες που δινετε ξένο, ποιο δίνετε? Αν και σκέφτομαι πολύ έντονα να κρατήσω το θηλασμό πρωί βράδυ και μετά την επιστροφή στη δουλειά. 

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K Καλά τι ωράρια είναι αυτά?  Πολύ υπναρας τι ωραία!!!!Εγώ ήμουν υπναρού σαν παιδάκι η δικιά μου πάλι όχι...μια έτσι μια γιουβέτσι...τι ώρα σου κοιμάται το βράδυ? Εμένα πλέον κοιμάται κ το μεσημέρι ένα 2ωρο κ το πρωι κατά τις 10.30 με 11 για κάνα μισάωρο..το πρωί ξυπνάει κατά τις 7.30 8.00 μια φορά μόνο ξύπνησε 10.30 το πρωι κ νόμιζα κάτι έπαθε :-o... με το μαγείρεμα το χω μου αρέσει αρκετά κ τώρα για την μικρή ψάχνομαι πολύ άλλο που δεν πολύ τρώει αυτή... εγώ γάλα δίνω το novalac 2 bio...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά οι γονείς μου βάζουν κήπο εγώ πάω και τα κόβω χαχαχα..ε κούραση είναι κι αυτό ..δεν μπορείς να πειςχαχαχα..άμα σου πω ότι ούτε τουαλέτα δεν προλαβαίνω να πάω...πάω με ωράρια..:P

Να σου ζήσει το μωρουλινι σου..τον αγαπάει τον ύπνο ..τέλεια να ξεκουράζεσαι και συ..θα αποθηλασεις;;εγώ το σκέφτομαι σοβαρά..τον επόμενο μήνα χρονίζει..έχω κουραστεί αλλά απ' την αλλη κάνω πίσω...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

καλησπερα γλυκές μανούλες! Τι κάνουν τα όμορφα μπεμπακια? Κι εμείς καλά είμαστε μεγαλώνει και μας ξετρελαίνει κάθε μέρα. @georgia1988 έχει πολλές μέρες που με έχεις ρωτήσει, όχι δεν εφάρμοσα κάποια τεχνική για να κοιμάται το μωρακι, όπως συνηθίζω να λέω ο μπέμπης αυτός είναι που εκπαιδεύει εμάς. 

@valentina23 μόνο μητρικό δίνω ναι, και κοιμάται συνεχόμενα. Το ξέρω είμαι τόσο τυχερη που κοιμάται! Επίσης τι πανάξια γυναίκα που είσαι, με 2 παιδιά και βάζεις και κήπο?! Μπράβο σου! 

@Eirini89, να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου! Πάντα γεροί και ευτυχισμενοι όλοι! Με το καλό το δεύτερο μπεμπακι σας, χάρηκα λες και είσαι δικός μου άνθρωπος! Γενικά χαίρομαι πολύ με τις εγκυμοσύνες. 

@Basiliki92, το μπεμπακι σου το βλέπω σύντομα στο master chef ως κριτή! Επίσης ευτυχώς που έχεις κορίτσι,  διαφορετικά η νύφη σου θα άκουγε συνέχεια " α εμένα ή μάνα μου το κάνει καλύτερο " ! 

Στα δικά μας νέα προσπαθώ να τον κοιμιζω 2 φορές μέσα στη μέρα παρόλο που ξυπνάει αργά.  Σήμερα, στο δεύτερο ημερήσιο ύπνο του, τον κοιμισα χωρίς στήθος γιατί επιστρέφω στη δουλειά σε 2 μήνες ΔΥΣΤΥΧΏΣ.

Επίσης εμένα τουλάχιστον με βόλεψε να δίνω το αυγό με το αβοκάντο και τα φρούτα όλα μαζί όταν ξυπνήσει για δεύτερη φορά, δηλαδή κατά τις 11. Ξυπνάει κατά τις 7.30 πρώτη φορά θηλάζει, και μέρα σηκώνεται γύρω στις 10. Πρώτη φορά νυσταζει αι κοιμάται λίγο μετά τη μια. 

Βιταμίνη  D ναι δίνω,  λόγω χειμωνα είπε η παιδίατρος.  

Γενικά σας διαβάζω και χαίρομαι με τα νέα σας, όμως μπορώ να συνδεθώ για να γράψω μόνο από το tablet γιατί μόνο αυτή η συσκευή έχει κρατήσει τους κωδικούς.

Μανουλες που δινετε ξένο, ποιο δίνετε? Αν και σκέφτομαι πολύ έντονα να κρατήσω το θηλασμό πρωί βράδυ και μετά την επιστροφή στη δουλειά. 

Ευχαριστω πολυ!!! Εγω δινω αλμιρον

On 18/1/2022 at 10:40 ΜΜ, valentina23 είπε:

@Eirini89 πολλές εισαγωγές..μπράβο σας..εμένα η παιδίατρος μου χε πει αρακά αργότερα αλλά δεν θυμάμαι το λόγο..το κρεμμύδι δεν προκαλεί αέρια;;δεν το χω βάλει ποτέ..στην φρουτοκρεμα δεν έχω αλλάξει τίποτα..μπανάνα,μήλο,αχλάδι και το καλοκαίρι μπανάνα,ροδάκινο,καρπούζι, η πεπόνι ...προσπάθησα να κάνω κι άλλες εισαγωγές ειδικά με το αβοκάντο αλλά δεν της άρεσε..και μετά δεν έτρωγε και τη φρουτοκρεμα όπωτε έμεινα στάσιμη αλλά ήταν και πιο μικρή τότε.επθσης είχα δοκιμάσει και βανίλιες και λωτό αλλά ο τελευταίος της προκάλεσε κοψιμο:Pόπωτε δεν ξαναεβαλα...α και μανταρίνι και πορτοκαλί έχω βάλει..πρέπει όμως να βάλω περισσότερη ποικιλία στη φρουτοκρεμα..ναι εξετάσεις στο χρόνο και μας έτσι μας είπε..τον άλλο μήνα πρέπει να προετοιμαστώ ψυχολογικά!!!θα πάρω όλη την οικογένεια μαζί να πάμε δεν αντέχω μόνη κι αυτή να ουρλιάζει!!

Βιταμίνη d παίρνετε ακόμη η τη κόψατε;;επειδή λένε δεν έχει το μητρικό γαλα

Α ναι κ αυτα τις τα δωσα το καλοκαιρι τα ξεχασα... σταφυλι...ροδακινο και πεπονι. Καρπουζι οχι...δε ξερω γιατι....χαχαχα

Οντως εχω κανει πολλες εγω ολο νομιζω οτι ειμαι πισω και ολο λεω να αυτο δενε χει φαει...πχ...δν εχει φαει κινοα που εμεις τρωμε γενικα πολυ

Εμενα η κορη μου νομιζω οτι σα παιδακι εχει πολλα αερια και πως της ερχονται τα περισσοτερα αμα τρωμε ή ειμαστε με.κοσμο....χαχαχ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ΧΑΧΑΧΑ

Βιταμινη d οταν θηλαζα της εδινα καθε μερα μετα η φορομουλα εχει οποτε της δινω οποτε θυμαμαι. Αυτο μου συστησε και η γιατρος....

Επισης  να σας πω οτι πιστευα οτι θα κοιμαμαι αμα ξεκινησει φορμουλα... εχει καλη διαφορα και αισθητη...δε μπορω να πω... εχει τυχει απο τις 8 να ξυπνησει στις 3 αλλα γενικα δε κοιμαται σερι.....ξυπναει πολυ συχνα και επειδη το βραδυ νυσταζω δε μπορω να την κοιμιζω την παιρνω στο κρεβατι και ριχνει τρελους υπνους! Ισως βεβαια αυτο να της εχει μεινει κ απ το θηλασμο γιατι ουτε 2 μηνες δεν εχουμε που το μειωσε πολυ...και κανα 15μερο που ουτε το ζηταει και αν της δωσω εγω πινει λιγο κ με δαγκωνει. Και οχι μονο με δαγνωνει και γελαει αλλα τραβαει και περα δωθε το κεφαλι της και νομιζω θα μου μεινει η θηλη στο στομα της....

 

On 18/1/2022 at 10:40 ΜΜ, valentina23 είπε:

@Eirini89 πολλές εισαγωγές..μπράβο σας..εμένα η παιδίατρος μου χε πει αρακά αργότερα αλλά δεν θυμάμαι το λόγο..το κρεμμύδι δεν προκαλεί αέρια;;δεν το χω βάλει ποτέ..στην φρουτοκρεμα δεν έχω αλλάξει τίποτα..μπανάνα,μήλο,αχλάδι και το καλοκαίρι μπανάνα,ροδάκινο,καρπούζι, η πεπόνι ...προσπάθησα να κάνω κι άλλες εισαγωγές ειδικά με το αβοκάντο αλλά δεν της άρεσε..και μετά δεν έτρωγε και τη φρουτοκρεμα όπωτε έμεινα στάσιμη αλλά ήταν και πιο μικρή τότε.επθσης είχα δοκιμάσει και βανίλιες και λωτό αλλά ο τελευταίος της προκάλεσε κοψιμο:Pόπωτε δεν ξαναεβαλα...α και μανταρίνι και πορτοκαλί έχω βάλει..πρέπει όμως να βάλω περισσότερη ποικιλία στη φρουτοκρεμα..ναι εξετάσεις στο χρόνο και μας έτσι μας είπε..τον άλλο μήνα πρέπει να προετοιμαστώ ψυχολογικά!!!θα πάρω όλη την οικογένεια μαζί να πάμε δεν αντέχω μόνη κι αυτή να ουρλιάζει!!

Βιταμίνη d παίρνετε ακόμη η τη κόψατε;;επειδή λένε δεν έχει το μητρικό γαλα

Εμενα ειναι φορες που δε τρωει φρπυτοκρεμα με.τπτ ουτς να δοκιμασει και πρωτη προσπαθεια γινεται που τη ζεσταινω και την τρωει και αν αποτυχει κ αυτο μετα απο πολλες προσπαθειες τη σταματαω κανα 2 μερες να ξεχασει τη γευση....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Eirini89 ακριβώς τα ίδια κάνει και σε μένα!!!αφού πιει γάλα μετά αρχίζει και δαγκώνει και της λέω μηηη κι αυτή γελάει!!!μια μέρα κατέβαζα και τη μπλούζα και άρχισε να την τραβάει πάλι να την ανεβάσει...το χει βρει παιχνίδι...αφήνει τα δόντια της πανω...έχει δύο..που να χε και περισσότερα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...