Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου!!Εδώ είχαμε πολύ χιόνι κι ακόμη δεν το χει λιώσει..Είδε και η μπέμπα πρώτη φορά χιόνι!!Εμείς τον επόμενο μήνα έχουνε παιδίατρο και το σκέφτομαι από τώρα τι έχω να τραβήξω...Είναι και οι εξετάσεις αίματος..χαμός!!θα πάρω όλη την οικογένεια να πάω,μόνη με τίποτα!!για τις πάνες εγώ παίρνω pampers pants το νούμερο 4. Τις άλλες με τα αυτοκόλλητα δεν μπορώ με τίποτα να την κυνηγάω...εμένα πολύ λαίμαργη βουτάω πάνω στο τραπέζι,τραβάει τραπεζομάντηλα..πεινάει νομίζω η καημένη και γω ακόμη την έχω με τα αλεσμένα..ενώ αυτή θέλει φαι..χτες είχανε φασολάκια και της έκοψα κόμματακια λίγα και τα καταβρόχθισε,όπως και το ψάρι της είχα καθαρίσει και το τρώγε...επίσης τρελαίνεται για ψωμί!!

Σε 20 μέρες περίπου χρονιζουμε!!!Αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα θα ήθελα να έκανα πάρτι για τα πρώτα της γενέθλια με συγγενείς αλλά δυστυχώς...θα πάρω μια τούρτα και θα τη φάμε εμείς θα δώσω και σε αυτή λίγο να γλείψει για το καλο

@Mighty86 τι κάνετε;;πως είστε;;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@valentina23 Εμείς από χιόνι μόνο το κρύο φάγαμε χιόνισε παντού γύρω γύρω εκτός από εδώ... δώσε στο παιδί να φαει άμα βουτάει στο τραπέζι είναι έτοιμη να φαει μόνη της έτσι έκανε κ εμένα αν τρώει το ψωμί κ δεν πνίγεται θα φάει κ τα άλλα...μεγαλωσε το κοριτσάκι σου!!! @Mighty86 που είσαι χάθηκες...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραία! Μεγαλώσανε τα μικρούλια μας! Εμένα σήμερα άνοιξε συρτάρια και έβγαζε τα χαρτιά από μέσα!! Έχει αρχίσει και στέλνει και φιλάκια όχι πολύ καλά όμως! 

Κορίτσια όσες δεν θηλάζετε πως τα κοιμιζετε? Σκέφτομαι όταν χρονίσει να μειώσω λίγο θηλασμους γτ τα έχω παίξει.. αν και μαρεσουν οι αγκαλίτσες μας.. αλλά δεν ξέρω πως θα κοιμάται μετά. Επίσης άκυρο περπατάνε τα μωράκια σας? Εμένα όχι ακόμα μόνο σε έπιπλα κάνει βηματακια

 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 εδώ και πολύ καιρό βουτάει!!γλυφεται λέει μιαμ..μιαμ...το ψωμάκι της το ψιχουλιαζω μπροστά της και το παίρνει και το τρώει..και ψαράκι της είχα καθαρίσει και το χε φάει..μετά το χρόνο δεν τρώνε ότι τρώμε και μεις αλλά χωρίς αλάτι;;;εννοώ βάζω κατσαρόλα για όλους...εδώ βουλιάξαμε στο χιόνι...τα καιρικά φαινόμενα μας έχουν πλήξει ...μια το καλοκαίρι με τις φωτιές ,τώρα με το χιόνι... τουλάχιστον δεν είχαμε διακοπές ρεύματος πολλές αλλιώς θα χαμέ ξυλιασει κιόλας

@georgia1988 έτσι κάνει και μένα με τα συρτάρια..τ ανοίγει και τα πετάει όλα έξω..υπάρχουν κάποια προστατευτικά νομίζω που τα βάζεις για τα μωρά...αυτό με τον ύπνο και μένα με βασανίζει και με κρατάει πίσω στον αποθηλασμο...πως θα την κοιμιζω αφού έχει συνδιάσει ύπνο με στηθος

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ όταν αποθηλασα βασικά πριν αποθηλασω είχα ξεκινήσει να κοιμηζω κ με άλλους τρόπους σας το έχω ξαναπεί νομίζω... στην αρχή αγκαλιά κ βόλτες μέσα στο δωμάτιο με μουσικούλα από την κουκουβάγια κ τώρα έχουμε φτάσει σε σημείο που δίνω γάλα κ απλά ξαπλώνει πάνω μου την χαϊδεύω στην πλάτη και κοιμάται...δοκιμαστε κ άλλους τρόπους εκτός από στήθος πριν αποθηλασετε εντελως για να δείτε τι αρέσει κ τι ταιριάζει στο μωρό σας...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Basiliki92 ναι πρέπει να προσπαθήσω κάτι άλλο σιγά σιγά.. 

@valentina23 χθες η κατάσταση ξέφυγε τελείως.. όλο το βραδυ στριφογυρνουσε και έπιανε στήθος.. πήγα δουλειά με δύο ώρες ύπνου τα έχω παίξει! Βγάζει τα επόμενα δόντια αλλά δλδ μέχρι να τα βγάλει όλα έτσι θα μαστε?

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Εμείς από χιόνι μόνο το κρύο φάγαμε χιόνισε παντού γύρω γύρω εκτός από εδώ... δώσε στο παιδί να φαει άμα βουτάει στο τραπέζι είναι έτοιμη να φαει μόνη της έτσι έκανε κ εμένα αν τρώει το ψωμί κ δεν πνίγεται θα φάει κ τα άλλα...μεγαλωσε το κοριτσάκι σου!!! @Mighty86 που είσαι χάθηκες...

Έχεις δίκιο. Ζοριζομαι δεν ξέρω. Έχει γίνει πολύ απαιτητική η όλη φάση. Ο μικρός αεικίνητος ,φαντάζομαι όπως όλα. Πάω 3 φορές την εβδομάδα στην δουλειά αλλά επειδή η μαμά μου είναι μεγαλουτσικη της τα αφήνω όλα έτοιμα στο χέρι ως κ καφέ της κάνω ώστε να μην ασχολείται με οτιδήποτε άλλο παρά μόνο με τον μικρό για να μην την επιβαρύνω. Ο νεροχύτης κ τα κουζινομαγειρεματα μου παίρνουν πάρα πολύ χρόνο γιατί ξεκίνησα κεγω διατροφή. Δεν πάει άλλο. 

Κατα ταλλα είμαστε καλά. Ο μικρός έχει τώρα 4 δόντια 2 παν 2 κατ.

Προσπαθώ να τον αφήσω κεγω να φάει μόνο του αλλά δεν τα πάμε καλά. Τα εξφεντονιζει κάτω με δύναμη αφού τα τοποθετήσει για λίγη ώρα στο στόμα του αν έχει την ευγενή καλοσύνη. Κομμάτια τρωει. Κατάφερα κ του έκανα εισαγωγή ψάρι. Περιμένω τώρα πότε θα περπατήσει. Σήμερα λέω αύριο λέω αλλά ακόμα θέλει λίγο...

 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 Λοιπόν άκου εγώ με το πεταμα του φαγητού βρήκα λύση έχω ένα σεντόνι παλιό εννοείται καθαρό κ το στρωνω κάτω από το καρεκλάκι την αφήνω να πετάξει κ να φάει ότι θέλει κ μετά τα μαζεύω από κάτω και της τα ξαναδινω κ τα τρώει ...εννοειται το σεντόνι μέρα παρά μέρα το πλένω με βρεφικό απορρυπαντικό...δεν την πάλευα άλλο να μαζεύω βρώμα από το πάτωμα ούτε να πετάω φαγητά έτσι σώθηκα...το να πετάνε πάτωμα είναι απόλυτα φυσιολογικό...κατα τ αλλά έχω να σου πω κουράγιο...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988σε καταλαβαίνω εμένα κάθε βράδι ξυπνάει πάρα πολλές φορές και γυρνάει γύρω γύρω αφού έχω μάθει και κοιμάμαι και χορταινω ύπνο στο τέταρτο,μισάωρο...:unsure:άμα δούλευα κιόλας σίγουρα θα έπεφτα κάτω...

@Mighty86υπομονή κούκλα μου έτσι λέω και γω κάθε μέρα στον εαυτό μου..τουλάχιστον έχεις μια βοήθεια κάτι είναι κι αυτό..εγώ έχω αρχίσω να κάνω ότι δεν βλέπω...την σκόνη ...τη βρωμιά στα πατζουρια....τις μαυριλες απ' τον λέβητα...τα παράθυρα που είναι όλο δάχτυλα...τι να κάνουμε όσα προλαβαίνουμε...ένα φαγητό,μια σκούπα,ένα πλυντήριο..τα βασικά..δεν γίνεται διαφορετικά..εγώ δεν έχω κανέναν ...μάνα λείπει,ο πατέρας έχει ένα σωρό δουλειές αλλά έρχεται καμία φορά μια ωρίτσα το πρωί να βάλω το φαι τουλάχιστον.. φαντάσου θέλω να πάω σούπερ μάρκετ και δεν πήγα γιατί βρέχει έξω και δεν μπορώ να την βγάλω με το κρύο...ζηλεύω αυτές που έχουν ένα άτομο ν αφήσουν το μωρό για μια δουλειά...και μένα όπου να ναι λέω θα περπατήσει..στέκεται μόνη της όρθια κάνει ένα βήμα και πέφτει...

Κορίτσια τι νερό δίνεται;;;βρασμένο, εμφιαλωμένο η βρύσης;;εμένα μου χε πει μέχρι χρόνο βρασμένο...με τον πάγο όμως δεν είχα νερό και έδωσα εμφιαλωμένο αβραστο...δεν έπαθε τιποτα;)επίσης Μ έχει φάει η σκούπα..κάθεται και ψάχνει τα πατώματα κι ότι βρει κατευθείαν στόμα..έχει φοβηθεί το μάτι μου!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλή δύναμη σε ολες! Χθες η γιατρός μας μέτρησε 10 κιλά και 180γρ και 79 εκατοστά. Επίσης μας έβαλε και ψάρι. @valentina23   εσείς που ξερετε όλα τα ψαράκια, ποια προτείνεις για σούπα? Μου είπε μόνο φρέσκο, εννοώ όχι κατεψυγμένο. 

Ευτυχώς φαίνεται πως μπήκαμε σε ένα πρόγραμμα και ο μπέμπης κοιμάται νωρίς το βράδυ. Το θέμα είναι τώρα να μάθει να κοιμάται και τη μέρα χωρίς στήθος, σας καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσια. Σημερα κι εγώ προσπαθησα να τον κουνήσω αλλά πάλι στήθος καταλήξαμε. Επίσης όλες λίγο πολύ στα ίδια είμαστε. Ούτε εγώ έχω βοήθεια, για εξετάσεις που πήγα στο μικροβιολογο με το μωρό στο μάρσιπο. Τώρα που έκανα το μπέμπη κατάλαβα πόση σημασία έχει να είσαι κοντά στους δικούς σου. Όχι μόνο για τη βοήθεια. Για να μπορουν να βλέπουν το μωράκι βρε παιδί μου, που ξεροσταλιαζουν στο viber  για ένα του χαμόγελο. Να αυτά εμένα πολύ με ρίχνουν. 

Νερό βρασμένο, ναι. Από βήματα εμείς όχι ακόμη, στηρίζεται και σηκώνεται αλλά βήμα όχι. @Mighty86 μπράβο σου που προσέχεις τη μανούλα σου! Από δουλειές τα βασικά, το μωράκι να είναι τακτοποιημενο και τα ρουχαλάκια του, ποια παντζούρια? Αλλά μια φορά στις 2 εβδομάδες έρχεται και μια κοπέλα και είναι και αυτό κάτι.

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 και εγώ βρασμένο μέχρι τον χρόνο έχω δώσει κ 2 3 φορές από φίλτρο (βρύση) όταν μου τελειώνει το βρασμένο γιατί εμένα πίνει κ πολύ νερό... @Haroulita K τι μπεμπαρος είναι αυτός?φτου φτου σκόρδα...ειναι καλοφαγας? Εμένα έχει καθημερινή επαφή με τους γονείς μου κ πολύ το χαίρομαι γιατί εγώ μεγάλωσα χωρίς παπουδογιαγιαδες κ είναι στενάχωρο...ειναι κ νέοι οι γονείς μου αρκετά κ τα πάνε περίφημα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

 εγώ ούτε σκούπα δεν βάζω. Ξέρετε πόσα χαλιά έχω σπίτι; Κ ολα τα έχω βουτήξει από το πατρικό μου του χρόνου αν αξιωθουμε θα πάρουμε δυο μεγάλα. Έχω 8 χάλια στο σαλόνι μόνο προκειμένου να καλύψω κάθε πιθαμή. Νταξει το σπίτι μας από άποψη ντεκορασιον δεν το λες πια κ για περιοδικό (όχι ότι ήταν κ ποτε) τσαντίρι μαχαλά το λες αλλά σκασιλα μου πραγματικά. Άντε να καθαρίσεις αυτά τα χάλια. Δεν μπαίνω στον κόπο. Ηλεκτρική οπότε έχω τρελά κέφια αλλιώς ανα τρεις εβδομάδες έρχεται κ εμένα καθαρίστρια αλλά κ αυτή είναι δυσεύρετη εγώ θα την έπαιρνα κ πιο συχνά. 

@valentina23 πολύ δύσκολο εγώ χωρίς τους γονείς μου (τα πεθερικά μου βρίσκονται πολύ μακρια) δεν θα μπορούσαμε να ανταποκριθουμε με τον άνδρα μου να κρατήσουμε κ σπιτι κ επιχειρηση . Να είναι γέροι οι άνθρωποι. 

Κ εμένα ο μικρός στέκεται κάνει δύο τρία βηματακια καιαιαια μπουμ. Έχει 3 μελανιές μικρές στο πρόσωπο αυτήν την στιγμή που μιλαμε

@Basiliki92 το έχω σκεφτεί αυτό που λες με νάυλον αλλά όντως κ το σεντόνι είναι μια ιδέα πολύ καλή μπράβο. Του έχω πάρει κ μπιμπαδο 28€ ποδια K  λερώνεται κ μετά θέλει πλυντήριο δεν στεγνώνει κ γρήγορα οπότε το έχω μόνο για όταν θα ταισω εκτός σπιτιού. 

@Haroulita K

Έχετε απομακρυνθεί με τους γονείς σου αυτό κατάλαβα η τους έχεις χάσει; Κ με τα πεθερικά το ίδιο; Πάντα τα ζυγίζεις όλα. Αν οι άλλοι δεν έχουν καλές συμπεριφορές κτλ καμιά φορά δυστυχώς θα τραβήξεις μόνος σου κουπί θα βρεθούν άλλοι άνθρωποι φίλοι συγγενείς να καλύψουν τα κενά σε σχέση με τα παιδιά.  Δύσκολο πολύ. 

Είναι απίστευτο να μην υπάρχει ένα χέρι βοηθείας. Να πας σε έναν γιατρό. Εγώ κορίτσια επειδή η γονείς μου είναι οβερ 70 τρέμω. Σκέφτομαι πολύ αν θα κάνω δεύτερο θέλω αλλά δεν ξέρω πως. Κ δεν καταλαβαίνει ο κόσμος. Τις προάλλες άφησα τον μικρό στον αποκαμωμενο μπαμπά του να πάω σε μια ειδικό που είναι κ φίλη μου τεσπα κ με κράτησε δύο ώρες να μου φλυαρεί για την πεθερά της κ χωρίς να ασχοληθεί με το δικό μου πρόβλημα σαν επαγγελματίας. Δλδ άφησα εγώ με τα χίλια ζόρια άνδρα κ παιδί για να με απασχολήσουν κ να με ξεπεταξουν. Κ από άνθρωπο που έχει παιδί αλλά μάλλον κ αρκετές βοήθειες. Πφφ

 

  • Μπερδεμένη/-ος 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 αυτό το βιβαδο που να φαει το παιδι θα δυσκολευεται κ θα εκνευριζεται σκεψου εσυ αν  φορούσες κάτι τέτοιο θα μπορούσες να φας ....εχει ΙΚΕΑ σαλιαρα μπλούζα με 5 6 ευρώ εγώ αυτην έχω...κριμα έδωσες τόσα λεφτά...οντως πολύ στενάχωρο να μην έχεις βοήθεια.. τουλάχιστον εσείς εκεί έχετε επιλογές από βρεφικούς σταθμούς...αληθεια το σκέφτεσαι του χρόνου να τον πας σε ιδιωτικό? Ψάξε μήπως δικαιούστε κ ΕΣΠΑ να κάνεις τα χαρτιά σου για να μην πληρώνεις.. θα είναι μεγάλη βοήθεια...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 αυτό το βιβαδο που να φαει το παιδι θα δυσκολευεται κ θα εκνευριζεται σκεψου εσυ αν  φορούσες κάτι τέτοιο θα μπορούσες να φας ....εχει ΙΚΕΑ σαλιαρα μπλούζα με 5 6 ευρώ εγώ αυτην έχω...κριμα έδωσες τόσα λεφτά...οντως πολύ στενάχωρο να μην έχεις βοήθεια.. τουλάχιστον εσείς εκεί έχετε επιλογές από βρεφικούς σταθμούς...αληθεια το σκέφτεσαι του χρόνου να τον πας σε ιδιωτικό? Ψάξε μήπως δικαιούστε κ ΕΣΠΑ να κάνεις τα χαρτιά σου για να μην πληρώνεις.. θα είναι μεγάλη βοήθεια...

Μπα από ποδιές πήρα κ κάτι άλλες από πατ πατ φθηνές αποτυχία της βγάζει κ μόνος του κ τα μανίκια μαζι. Τώρα παρειγγειλα κάτι άλλες υφασμάτινες να δούμε μήπως με αυτές ξεγελάσει. 

Το μπιμπαδο είναι ωραίο μη το λες. Βολεύει. Αλλά να στεγνωνε λίγο πιο γρήγορα καλά θα ήταν. Για έξω που του το βάζω κ είναι σαν Πάπας κ δεν λερώνει τα ρουχαλακια του μια χαρά είναι. Σπίτι θα έπρεπε να είχα καμιά δεκαριά για να βολευτω.

  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Καλή δύναμη σε όλους, μικρούς και μεγάλους!

@Mighty86 οι γονείς μου είναι δύο γλυκυτατοι άνθρωποι, που θέλουν πολύ να βοηθήσουν στα 66 τους, με πολλές αντοχές και τεράστια λαχτάρα για το πρώτο εγγονάκι που καταλαβαίνεις ήρθε μετά από πολύ κόπο (χειρουργηθηκα για ινομυωματα,  εξωσωματική κλπ). Και φυσικά τους λατρεύω και εγώ και το μωράκι. Κρέμονται στο viber, όταν τους καλώ για ένα του γέλιο για ένα κούνημα από το  χεράκι του. Οι ιδανικοί παππούδες δηλ για να έχεις κοντά. Μόνο που είμαστε από τα Χανιά και εγώ ήρθα και παντρεύτηκα στην Καλαμάτα, μεγάλη επιτυχία το ξέρω. Τα πεθερικά σε απόσταση 50 λεπτά από εδώ με το αυτοκίνητο, 72 και 79, άλλοι άνθρωποι πολύ διαφορετικοί από τούς δικούς μου.  αγαπάνε και αυτοί το μωρό,  αλλά καμία σχέση οι παππούδες μεταξύ τους. Την Παρασκευή έκλεισα και εγώ ένα  αντίστοιχο ραντεβού μπας και βάλω το μυαλό μου σε μια τάξη. Μου λείπουν πολύ οι δικοί μου, παρόλο που έχουν έρθει πολλές φορές. Αλλά από τότε που γέννησα μου λείπουν περισσότερο. Άσε που έχω τρομερές ενοχές για τις επιλογές μου. Για να δούμε. Σε ζάλισα, συγνώμη. Τι είναι το μπιμπαδο?

To γκουγκλαρα στα λατινικά και το βρήκα. Τεράστιο φαίνεται, θα μου πεις ότι βολεύει την κάθε μανούλα. 


F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...