Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Mighty86 @Haroulita K από ψυχολογία βλέπω όλες σκιζουμε και εγώ δεν είμαι κ στα κλτρα μου ...με όλα αυτά που γίνονται στην Ελλαδίτσα με έχει πιάσει μια μελαγχολία κ απελπισία...ειμαι κ όλη μέρα σπίτι κ καταλαβαίνετε.. @Haroulita K από Χανιά Καλαμάτα? Ουάου μπράβο....τεράστια αλλαγή δεν αφήνεις έτσι την πανέμορφη Κρήτη... 

  • Λυπημένη/-ος 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 αν δεν έβαζε τα πάντα στο στόμα της μην νομίζεις ούτε εγώ θα έβαζα όλη την ώρα σκούπα...αλλά έχει παραπαει το κακό...κάθεται και ψάχνει κάτω κι ότι βρει τσουπ στο στόμα..είτε είναι χαρτάκι..είτε κλωστουλα..είτε κανένας κόκκος ρυζιού...είτε χώμα...απίστευτο!!!την έχει φοβηθεί το μάτι μου..κάθομαι και γω όλη την ώρα εκτός την σκούπα και ψάχνω κάτω μην βρω  κάτι να το πετάξω....εδώ εγώ της τα αλεθω ολα να μην πνίγει κι αυτή τρώει ότι βρει:unsure:από ψυχολογικά βλέπω είμαστε όλες στα καλύτερα μας...εγώ κορίτσια έχω πάρει κι αρκετά κιλά...αφού έχω κόψει τσιγάρο,καφέ εδώ και χρόνο..δεν μου αρέσει καθόλου η εικόνα μου ..δεν μου κάνει τίποτα..τα μαλλιά χάλια...κι όλη μέρα απ' το πρωί έως το βράδι σπίτι!!βγαίνω μόνο μια φορά το μήνα σούπερ μάρκετ...πιστεύω να τη βγάλω καθαρή μέχρι την άνοιξη να πηγαίνω βόλτα με το καροτσάκι...:unsure:σκέφτομαι να πάρω ένα σπαστό ...που είναι και πολύ εύκολο..κι αυτή μεγάλωσε τώρα..το άλλο είναι κάπως βαρύ...όσο για τη βοήθεια είστε τυχερές αυτές που την έχετε έστω και λίγη...είμαι μέσα στο άγχος όλη μέρα να βρω χρόνο να μαγειρέψω,να πλύνω ,να σιδερωσω ,να βοηθήσω το άλλο παιδί στα μαθήματα..είναι και στην εφηβεία τωρα και έχει κι αυτός τα δικά του...ο άντρας μου είναι της παλιάς σχολής..τα θέλει όλα στο χέρι και όπως τα θέλει...και τα λοιπά και τα λοιπά....εδώ ψυχολόγοι υπάρχουν στη κοντινή πόλη αλλά ποιος λέει ότι θέλει να πάει εκεί όεο;;;;αυτά είναι τα καλά των πόλεων...στα χωριά οι περισσότερες γυναίκες σκύβουν κεφάλι...τελοσπαντων..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Καλή δύναμη σε όλους, μικρούς και μεγάλους!

@Mighty86 οι γονείς μου είναι δύο γλυκυτατοι άνθρωποι, που θέλουν πολύ να βοηθήσουν στα 66 τους, με πολλές αντοχές και τεράστια λαχτάρα για το πρώτο εγγονάκι που καταλαβαίνεις ήρθε μετά από πολύ κόπο (χειρουργηθηκα για ινομυωματα,  εξωσωματική κλπ). Και φυσικά τους λατρεύω και εγώ και το μωράκι. Κρέμονται στο viber, όταν τους καλώ για ένα του γέλιο για ένα κούνημα από το  χεράκι του. Οι ιδανικοί παππούδες δηλ για να έχεις κοντά. Μόνο που είμαστε από τα Χανιά και εγώ ήρθα και παντρεύτηκα στην Καλαμάτα, μεγάλη επιτυχία το ξέρω. Τα πεθερικά σε απόσταση 50 λεπτά από εδώ με το αυτοκίνητο, 72 και 79, άλλοι άνθρωποι πολύ διαφορετικοί από τούς δικούς μου.  αγαπάνε και αυτοί το μωρό,  αλλά καμία σχέση οι παππούδες μεταξύ τους. Την Παρασκευή έκλεισα και εγώ ένα  αντίστοιχο ραντεβού μπας και βάλω το μυαλό μου σε μια τάξη. Μου λείπουν πολύ οι δικοί μου, παρόλο που έχουν έρθει πολλές φορές. Αλλά από τότε που γέννησα μου λείπουν περισσότερο. Άσε που έχω τρομερές ενοχές για τις επιλογές μου. Για να δούμε. Σε ζάλισα, συγνώμη. Τι είναι το μπιμπαδο?

To γκουγκλαρα στα λατινικά και το βρήκα. Τεράστιο φαίνεται, θα μου πεις ότι βολεύει την κάθε μανούλα. 

Α κατάλαβα ότι ούτε καν επικοινωνία με βαιμπερ δεν έχεις όχι ότι μιλάτε με βαιμπερ ότι ναναι. Ναι τώρα κατάλαβα.γενικως να μεγαλώνεις παιδί κ μακριά απο την δικιά σου μαμά είναι δύσκολο. 

Εμάς έτσι μιλάει με τα πεθερικά μου σε βίντεο κλήση τα οποία βρίσκονται στην πινεζα στον Έβρο. 

Μπιμπαντο(Bibado) είναι μια πόδια μακριά που την πήρα κ καλά για να μην λερώνεται κ να τρώει μόνος του. Αλλά δεν στεγνώνει εύκολα κ θέλει πλυντήριο κάθε τρεις κ λίγο κ οικονομικά ασύμφορη.

 

Κορίτσια δεν πήγα σε ψυχολόγο αλλά σε διαιτολόγο. Αλλά δεν μου έδωσε καλή δίαιτα ούτε με αντιμετώπισε όπως θα ήθελα μου έφαγε τον χρόνο μου.γιαυτο πήγα σε άλλη κ τώρα την εφαρμόζω.

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 αυτό και αν είναι παρεξήγηση! Ντρέπομαι και ζητώ συγνώμη. Είμαι για γέλια όμως! Επειδή εγώ έχω το πρόβλημα μου, νομίζω οι όλοι είναι σαν τα μούτρα μου. Συγνώμη και πάλι. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K δεν είναι κακό να πηγαίνεις σε ψυχολόγο αντίθετος θα έλεγα είναι αναγκαίο όλοι κάποια στιγμή να πάμε κ να συμβουλευτουμε...κ εγώ αν μπορούσα να πήγαινα.. Δυστυχώς δεν μπορώ να το σηκώσω οικονομικά.. 

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@Haroulita K δεν είναι κακό να πηγαίνεις σε ψυχολόγο αντίθετος θα έλεγα είναι αναγκαίο όλοι κάποια στιγμή να πάμε κ να συμβουλευτουμε...κ εγώ αν μπορούσα να πήγαινα.. Δυστυχώς δεν μπορώ να το σηκώσω οικονομικά.. 

Έχεις δίκιο, δεν είναι κακό. Αυτήν την περίοδο το χρειάζομαι και δεν ντρέπομαι να το πω. Αλλα το να πηγαίνει η κοπέλα σε διαιτολόγο και εγώ να νομίζω ότι πηγαίνει σε ψυχολόγο είναι θλιβερό. Και γελοιο ταυτόχρονα. 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita Kδεν έκανες κ έγκλημα δεν το διευκρίνισε κ η @Mighty86 και εγώ δεν κατάλαβα που πήγε κ ότι πήγε σε διαιτολόγο(παρεμπιπτόντως έχω ακούσει για μια πολύ καλη στην Θεσσαλονίκη)...η φάση της γέννας κ μετά ειδικά αν είναι πρώτο κ αν δεν έχεις κ βοήθεια είναι ζόρι σε πιάνουν πολλά ψυχολογικά εγώ το βλέπω από μεριάς μου έχω ζοριστει πολύ ειδικά με το σε τι κόσμο μεγαλώνουμε τα παιδιά μας..σκεφτομαστε ακόμα κ την μετακόμιση στο εξωτερικό για ένα καλτρο μέλλον που πριν την μικρη δεν υπήρχε περίπτωση να το σκεφτόμουν αυτο!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ εχασα πολλά! Κορίτσια και ψυχολόγο και διαιτολόγο χρειαζόμαστε οι περισσότερες! Εγώ σκέφτομαι ότι έχω δύο γάμους το καλοκαίρι και δεν θα μου κάνει τπτ.. για να μην πω για την βάφτιση που δεν θα έχω τι να βάλω! Αλλά με τον θηλασμό πιναω συνέχεια.. 

Όσο για την βοήθεια.. ναι είναι πολύ καλό να έχεις κάποιον κοντά σου να βοηθάει.. εγώ έχω τους γονείς μου που βοηθάνε πολύ αλλιώς δεν θα μπορούσα να δουλεύω. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες και βοηθάει λίγο και τσακωνόμαστε και από πάνω γι'αυτό γτ εγώ είμαι της ισότητας και εκνευρίζομαι.. 

Βρεφονηπιακοί σταθμοί υπάρχουν Ελλάδα? Επειδή εδώ άκουσα ότι αν δεν βγάλει το παιδί το παμπερ δεν το δέχονται.. βέβαια πιο πολυ ρωτάω αν κάνω και δεύτερο γτ οι γονείς μου είναι μεγάλοι και δεν θα μπορούν να βλέπουν δύο με τπτ.. 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο @Mighty86 που εχεις κανει την αρχη! και για εμενα τεραστιο θεμα και αυτο με τα κιλα. ειδικα μετα τα χριστουγεννα δεν μπορω να το ραψω με τπτ - αντιθετα ολη την ωρα σκεφτομαι τι θα τσιμπολογησω. δε μου κανουν τα περισσοτερα παντελονια μου και δεν εχω τι να βαλω. :'( χθες ξεκινησα να προσεχω, αλλα τσακισα 6-7 κριτσινια αντι για 1! σημερα θα ειναι μια καλυτερη μερα! (μαλλον πρεπει κ εγω να παω διατροφολογο, αλλωστε μια ζωη πηγαινω!!!)

8 hours ago, georgia1988 said:

Βρεφονηπιακοί σταθμοί υπάρχουν Ελλάδα? Επειδή εδώ άκουσα ότι αν δεν βγάλει το παιδί το παμπερ δεν το δέχονται.. βέβαια πιο πολυ ρωτάω αν κάνω και δεύτερο γτ οι γονείς μου είναι μεγάλοι και δεν θα μπορούν να βλέπουν δύο με τπτ.. 

ναι υπαρχουν! για δημοσιο δεν ειμαι σιγουρη, αλλα για ιδιωτικο πριν γυρισω δουλεια ειχα παει σε 2-3 να ρωτησω για τον μικρο μου. και αν δεν ειχαμε κοβιντ μαλλον θα τον ειχα στειλει κιολας, αντι να ειναι σπιτι με κοπελα. συνηθως βεβαια ειναι συνδιασμος βρεφονηπιακος-παιδικος.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 σε κάποιες περιοχές πρέπει να υπάρχουν κ δημόσιοι αλλά πλέον μέσω ΕΣΠΑ μπορείς να γράψεις το παιδί σου σε ιδιωτικό από μηνών ακόμα και να σου καλύπτει το ΕΣΠΑ το μηνιαίο ποσό...πρεπει να κάνεις τα χαρτιά σ κ αν το δικαιούσαι βέβαια.. ψάξε το λίγο...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Έχεις δίκιο, δεν είναι κακό. Αυτήν την περίοδο το χρειάζομαι και δεν ντρέπομαι να το πω. Αλλα το να πηγαίνει η κοπέλα σε διαιτολόγο και εγώ να νομίζω ότι πηγαίνει σε ψυχολόγο είναι θλιβερό. Και γελοιο ταυτόχρονα. 

Καλέ δεν προσβλήθηκα. αλίμονο. εδώ εγώ κατάλαβα οτι δεν μιλάς με τους γονείς σου. παρεξηγήσεις γίνονται με τον γραπτό λόγο μην σκας! έχει δίκιο η Βασιλική δεν το εξήγησα καλά. έχω πάει και σε ψυχολόγο για μερικές συνεδρίες όταν δυσκολευόμασταν να κάνουμε παιδί κ μου είχε βαρέσει στο κεφάλι αλλά η ψυχολόγος έπρεπε να γεννήσει κ με άφησε στην μέση :roll: . 

τώρα αυτή η διαιτολόγος που διάλεξα με βλέπει ονλαιν θα κάνουμε σκαιπ σέσιον κάθε 15, θα ζυγίζομαι κάθε βδομάδα κ θα μεζουρομετριέμαι. δεν ξαναπάω σε γραφείο δεν έχω τον χρόνο κ την πολυτέλεια.   

 @pap88

σε ευχαριστώ. εγώ έχω ξεφύγει κ τώρα μια βδομάδα που ξεκίνησα έστρωσα λίγο. δεν γινόταν. ήθελα τάξη κ βούρδουλα. πφφ. η αλήθεια είναι κοριτσια οτι ενώ μου έχει βγάλει πολύ καλή κ χορτάτη διατροφή πεινααααααω! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια κάθε μέρα τρώω το πρωί μέλι με ταχίνι, μεσημέρι σοκολατόπιτα και βράδυ 3 κουλούρια.. ε με τόσα γλυκά μάλλον το γάλα μου είναι ζαχαρουχο! Δεν παίζει να κάνω δίαιτα όσο θηλάζω δυστυχώς... 

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, georgia1988 είπε:

Εγώ κορίτσια κάθε μέρα τρώω το πρωί μέλι με ταχίνι, μεσημέρι σοκολατόπιτα και βράδυ 3 κουλούρια.. ε με τόσα γλυκά μάλλον το γάλα μου είναι ζαχαρουχο! Δεν παίζει να κάνω δίαιτα όσο θηλάζω δυστυχώς... 

Παθουσα και γω...πεινάω σαν λύκος...μου ανοίγει την όρεξη ο θηλασμός...κάποια στιγμή ξεκίνησα να κάνω μια δίαιτα από μόνη μου όχι αυστηρή αλλά είδα διαφορά στο γάλα..ότι δεν ήταν όπως πριν και βουρ πάλι στο φαι...έχουμε και μια δικαιολογία βρε αδερφε:P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με το θηλασμό όλο θέλω κάτι να μασουλάω. Και εμένα με τραβάνε πολύ τα γλυκά. @Mighty86  μπράβο σου που ξεκίνησες! κοριτσια να πω κάτι ασχετο: τα πρωινα που είμαι μόνη με το μωρό, δεν θέλω να τον αφήνω στο πάρκο για να κάνω δουλειές. Το αφήνω στο πάρκο η στο καρεκλακι του μόνο όταν του ετοιμάζω τα πιατάκια του, και το φαγητό του το έχω μαγειρεμένο από το βράδυ. Τώρα αυτό θεωρείται τεμπελιά? Εσείς πώς τα έχετε οργανώσει? Για εμάς ετοιμάζω κάτι στα γρήγορα (και στον αυτόματο) το  απόγευμα (όχι κάθε μέρα βεβαια, 2 άτομα είμαστε,  τρώμε και την επόμενη και τη μεθεπόμενη αν περισσέψει), κυρίως κρεατικο που είναι και πιο απλό. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K και εγώ μόνη μου τα πρωινά ειμαι...ρην αφήνω πάρκο να κάνω καμία δουλειά και στο καρεκλάκι μαζί μου όταν μαγειρεύω...εγω κάθε μέρα μαγειρεύω από δικό μου κόλλημα θέλω να έχω κάθε μέρα ζεστό φαγητό κ για την μικρη επίσης...οχι βρε τι τεμπελιά ο καθένας όπως θέλει κ βολεύεται...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...