Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

      Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

      δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

On 4/2/2022 at 11:18 ΜΜ, georgia1988 είπε:

@Haroulita KΌχι δεν το χτύπησε επίτηδες.. μπουσουλουσε και τραβούσε μαζί ένα παιχνίδι μπλέχτηκε στα πόδια του και κουτουλησε το πάτωμα..

πφφ φοβάμαι πολύ με τα χτυπήματα.. κι εγώ βιταμ βάζω αλλά και πάλι φοβάμαι!

Πείτε κάνα παιχνίδι να του πάρω? Δεν ασχολείται με κανένα όλο βόλτες κάνει. Τώρα είδε και την σκούπα και έχει πάθει έρωτα να κρατάει την σκούπα.. στο καρεκλακι με την σκούπα στο πάρκο με την σκούπα και άμα του την πάρω κάνει λες και τον σφάζουμε!

@Mighty86 αχ τι ωραία! Καλές βόλτες!

Εμείς έχουμε κάτι παρόμοια με αυτά που είπε η Βαλεντίνα δηλαδή σημαδούρα με κρίκους, πυραμίδα με κυβακια της κικο κ το elc βατραχακι. Επίσης έχουμε αρκετά βιβλία με ήχους και καθρέφτες και σκληρά φύλλα με τα οποία ασχολείται αρκετά.  Αρκεί να είμαι κοντά να του μιλάω. 

Επίσης έχουμε το μουσικό βιβλιαράκι κ έναν πιγκουίνο linkimals της φυσερ Πράις με τα οποία ασχολείται με το βιβλιαράκι μικρότερος περισσότερο. Κ με αυτοκινητάκια ψευτοπαιζει. Επίσης του έχω κ ένα ράφι χαμηλό της κουζίνας με πράγματα ασφαλή (παλιά του παιχνίδια τάπερ, σακούλες κτλ) κ τον αφήνω να επεξεργάζεται. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

On 2/3/2022 at 1:02 PM, Mighty86 said:

εμένα τέλος του μηνός γίνεται ενός.

για πες μας ρε συ pap που είστε πιο μπροστά τι να περιμένουμε; τι μας περιμένει;;; εσένα περπατάει; από φαγητό τρώει μόνος του; πως κοιμάται πιο εύκολα;

εμένα τώρα άρχισε να κάνει 5 βήματα κ πάρτον κάτω. από φαγητό την αυτοσίτηση δεν την έχουμε δουλέψει παρά λίγο μόνο χωρίς μεγάλη επιτυχία. απο λογάκια σχεδόν τίποτα δεν λέει κατανοητό εντάξει λέει τα δικά του εκεί..κ από ύπνο η καρότσι βόλτα κ μετά τον μεταφέρω ή μάρσιπο κ πέρα δώθε μέχρι να ζαρώσει μετά τον βγάζω τον έχω για λίγη ώρα αγκαλιά κ μετά κούνια. αλλά αρχίζει κ βαραίνει. τώρα είναι σίγουρα 10 κιλά. επίσης τι θα κάνουμε με το θέμα γάλατος; εσύ @pap88ti dinis? φρέσκο η πήγατε στο 3;

 

On 2/4/2022 at 12:04 AM, Mighty86 said:

Σας έχω νέο. Το αγοράκι μου σήμερα περπάτησε!!!! Το πάλευε μέρες. Έκανε 4-5 βήματα κ επεφτε. Σήμερα άρχισε να αλωνιζει. Σε όποιον φίλο μου γονιό το είπα μου απάντησε καλά τρεχαματα τώρα. Γιατί με ξενερώνουν με τρομαχτικά σποιλ;:cry:

δεν προλαβα να μπω την Παρασκευη και σημερα ειδα τα μηνυματα!! και να που περπατησε το αστερινι σου!! μπραβο!! καλες βολτες! 

κ ο δικος μου στον 11ο περπατησε. ααααααχ αυτα με τα σποιλ πραγματικα, σε καθε επομενο αναμενομενο αλμα ολοι σε σκιαζουν, ενω ταυτοχρονα σου δηλωνουν και την εμπειρια τους..αυτο που περνας τη δεδομενη στιγμη δεν ειναι ΠΟΤΕ αρκετο (ενω εσυ ας πουμε τα εχεις παιξει κ εχει λιωσει το κορμι σου!!!!!!!!), γιατι ειναι παιχνιδακι μπροστα σε αυτο που σου περιγραφουν οτι θα γινει. δε λεω οτι δεν ειναι δυσκολα αλλα πραγματικα προσπαθω να μη το κανω στις φιλες μου. ολα ερχονται σαν φυσικη εξελιξη...... και το περπατημα σε παει σε αλλο level γιατι σιγα σιγα γιατι ερχεται το σημειο που μπορειτε να κανετε περισσοτερα πραγματα μαζι και γινεται λιγο πιο "ανεξαρτητο".  απο αυτα τα καλα που ερχονται, περαν  του οτι το περπατημα κανει πχ πιο διασκεδαστικο το παρκο (κουνιες, τσουληθρα, να "κυνηγαει" τα περιστερια) και τις βολτες. ειναι ωραιο που σιγα σιγα του ζητας να σου φερει πραγματα κ στα φερνει (πχ. φερε μου το μπουφαν σου να παμε βολτα, φερε μου το βιβλιο να διαβασουμε) επισης ρωτας που ειναι κατι και σου το δειχνει με το δαχτυλο. σιγα σιγα λεει ζωακια (παπαπα το παπακι, κοκοκο η κοτουλα, νιαααααιιιι η γατα - οταν κατεβαινουμε στην πυλωτη φωναζει νιαι νιαι για να ερθουν οι γατες (οι οποιες με το που τον βλεπουν εξαφανιζονται, χαχα)). τωρα επισης προσπαθει να πει το ονομα του, επισης ανταποκρινεται στα τραγουδακια με παλαμακια κ χτυπαει ποδαρακια, χαιρεταει συνειδητα, κανει με τα χερακια του σβουριτσες σε καποια τραγουδακια, χορευει και το αγαπημενο ολων μου: στελνει φιλακια. γενικα απο τον 12ο και μετα εχεις ενα μωρο που πλεον καταλαβαινει και επικοινωνει 

για τα χτυπηματα που εχετε αναφερει, εγω του βαζω φρεζιντερμ φιρστ ειντ μπατερ. ειναι βουτυρο και το βαζεις πανω στις κουτουλιες για να μη γινει καρουμπαλο. παρα πολυ αποτελεσματικο. εχω διαβασει κ εγω την αρνικα αλλα γενικα στις προδιαγραφες διαβασα απο 2+ και φοβαμαι να την παρω να του βαλω.

απο φαγητο που ρωτας, ο δικος μου τρωει, αλλα ειναι ή το δικο του ή τιποτα. του αρεσει το μεσημεριανο του να ειναι 1/3 αλεσμενο 2/3 πατημενο. αν του το δωσεις σε κομματια (ενω μπορει) απλα δεν θα φαει. στο μεησμεριανο τον ταιζω κ του δινω κ εκεινου ενα κουταλι και πλεον παιρνει κουταλιες κ τις τρωει μονος του. τρωει μονος σε κομματια τρωει κανονικα και χωρις φοβο πανκεικς (το πιο αγαπημενο του), μαφιν, μπανανα, τυρακι, ψωμακι. η παιδιατρος μου ειπε αν δεν τρωει να μην επιμενω καθως ειναι νταβραντισμενος (εχει ξεπερασει τα 13 κιλα). επισης δεν τρελενεται για μακαρονι. τι γιουβετσι τι μακαρονια με κιμα τι χυλοπιτακι και τραχανα - τπτ! αυτο που μου ειπε η διατροφολογος, ειναι να του βαζω παντα σε ενα πιατακι αυτο που θελω να ξεκινησει να τρωει, μαζι με κατι αλλο που του αρεσει πολυ ετσι ωστε να εχει την επιλογη να δοκιμασει και να μη ξεκινησει να νευριαζει που δεν εχει τιποτα να φαει! επισης μου ειπαν να εχω πολυ επιμονη. εσεις πως πατε με το φαγητο?

απο γαλα του δινω 3ης βρεφικης ηλικιας - το hipp. ειμαι ετοιμη να παω σε φρεσκο αλλα η γιατρος θεωρει οτι πρεπει να το ξεκινησει τον 18ο μηνα. σε 10 μερες κλεινουμε τον 14ο. εσεις τι πινετε?

απο υπνο, πλεον εχει κοψει τον πρωινο και κοιμαται μονο μια φορα το μεσημερι για 2 με 2,5 ωρες. γενικα ειναι αγκαλιτσας οποτε τη μια απ αυτες τις ωρες θα κοιμηθει στην κουνια του και μετα ξαπλωμενοι μαζι στο κρεβατι μου. για να τον κοιμησω, ενω παλια τον επαιρνα αγκαλια και τον κουνουσα περα δωθε (λουμπαγκο), πλεον το βραδυ του δινω το γαλα του κ τον φερνω στο κρεβατι μου. ξαπλωνουμε μαζι, του βαζω το white noise του και για κανα 20λεπτο φερνει σβουρες εως οτου τον παιρνει ο υπνος! τον μεταφερω στην κουνια του για να κανω κ δυο δουλειες, κ μετα απο ενα δυωρο ξυπναει και τον ξαναπαιρνω κρεβατι οπου μενει μαζι μας ολη νυχτα. δεν εχω κουραγιο να τον παω στο κρεβατι του. μεταξυ 3 και 5 ξαναξυπναει για γαλα!

 

συγνωμη για το Δευτεριατικο σεντονι!!

 

  • Μου αρέσει 3

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου έχει κόψει το φαγητό.. τρώει μόνο πρωινό και μετά τπτ.. θηλάζει βέβαια αλλά δεν ξέρω τι έπαθε ξαφνικά.. εδώ και μια βδομάδα τρώει μόνο πρωινό . Μόλις δει κουτάλι κλαίει

  • Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

 

δεν προλαβα να μπω την Παρασκευη και σημερα ειδα τα μηνυματα!! και να που περπατησε το αστερινι σου!! μπραβο!! καλες βολτες! 

κ ο δικος μου στον 11ο περπατησε. ααααααχ αυτα με τα σποιλ πραγματικα, σε καθε επομενο αναμενομενο αλμα ολοι σε σκιαζουν, ενω ταυτοχρονα σου δηλωνουν και την εμπειρια τους..αυτο που περνας τη δεδομενη στιγμη δεν ειναι ΠΟΤΕ αρκετο (ενω εσυ ας πουμε τα εχεις παιξει κ εχει λιωσει το κορμι σου!!!!!!!!), γιατι ειναι παιχνιδακι μπροστα σε αυτο που σου περιγραφουν οτι θα γινει. δε λεω οτι δεν ειναι δυσκολα αλλα πραγματικα προσπαθω να μη το κανω στις φιλες μου. ολα ερχονται σαν φυσικη εξελιξη...... και το περπατημα σε παει σε αλλο level γιατι σιγα σιγα γιατι ερχεται το σημειο που μπορειτε να κανετε περισσοτερα πραγματα μαζι και γινεται λιγο πιο "ανεξαρτητο".  απο αυτα τα καλα που ερχονται, περαν  του οτι το περπατημα κανει πχ πιο διασκεδαστικο το παρκο (κουνιες, τσουληθρα, να "κυνηγαει" τα περιστερια) και τις βολτες. ειναι ωραιο που σιγα σιγα του ζητας να σου φερει πραγματα κ στα φερνει (πχ. φερε μου το μπουφαν σου να παμε βολτα, φερε μου το βιβλιο να διαβασουμε) επισης ρωτας που ειναι κατι και σου το δειχνει με το δαχτυλο. σιγα σιγα λεει ζωακια (παπαπα το παπακι, κοκοκο η κοτουλα, νιαααααιιιι η γατα - οταν κατεβαινουμε στην πυλωτη φωναζει νιαι νιαι για να ερθουν οι γατες (οι οποιες με το που τον βλεπουν εξαφανιζονται, χαχα)). τωρα επισης προσπαθει να πει το ονομα του, επισης ανταποκρινεται στα τραγουδακια με παλαμακια κ χτυπαει ποδαρακια, χαιρεταει συνειδητα, κανει με τα χερακια του σβουριτσες σε καποια τραγουδακια, χορευει και το αγαπημενο ολων μου: στελνει φιλακια. γενικα απο τον 12ο και μετα εχεις ενα μωρο που πλεον καταλαβαινει και επικοινωνει 

για τα χτυπηματα που εχετε αναφερει, εγω του βαζω φρεζιντερμ φιρστ ειντ μπατερ. ειναι βουτυρο και το βαζεις πανω στις κουτουλιες για να μη γινει καρουμπαλο. παρα πολυ αποτελεσματικο. εχω διαβασει κ εγω την αρνικα αλλα γενικα στις προδιαγραφες διαβασα απο 2+ και φοβαμαι να την παρω να του βαλω.

απο φαγητο που ρωτας, ο δικος μου τρωει, αλλα ειναι ή το δικο του ή τιποτα. του αρεσει το μεσημεριανο του να ειναι 1/3 αλεσμενο 2/3 πατημενο. αν του το δωσεις σε κομματια (ενω μπορει) απλα δεν θα φαει. στο μεησμεριανο τον ταιζω κ του δινω κ εκεινου ενα κουταλι και πλεον παιρνει κουταλιες κ τις τρωει μονος του. τρωει μονος σε κομματια τρωει κανονικα και χωρις φοβο πανκεικς (το πιο αγαπημενο του), μαφιν, μπανανα, τυρακι, ψωμακι. η παιδιατρος μου ειπε αν δεν τρωει να μην επιμενω καθως ειναι νταβραντισμενος (εχει ξεπερασει τα 13 κιλα). επισης δεν τρελενεται για μακαρονι. τι γιουβετσι τι μακαρονια με κιμα τι χυλοπιτακι και τραχανα - τπτ! αυτο που μου ειπε η διατροφολογος, ειναι να του βαζω παντα σε ενα πιατακι αυτο που θελω να ξεκινησει να τρωει, μαζι με κατι αλλο που του αρεσει πολυ ετσι ωστε να εχει την επιλογη να δοκιμασει και να μη ξεκινησει να νευριαζει που δεν εχει τιποτα να φαει! επισης μου ειπαν να εχω πολυ επιμονη. εσεις πως πατε με το φαγητο?

απο γαλα του δινω 3ης βρεφικης ηλικιας - το hipp. ειμαι ετοιμη να παω σε φρεσκο αλλα η γιατρος θεωρει οτι πρεπει να το ξεκινησει τον 18ο μηνα. σε 10 μερες κλεινουμε τον 14ο. εσεις τι πινετε?

απο υπνο, πλεον εχει κοψει τον πρωινο και κοιμαται μονο μια φορα το μεσημερι για 2 με 2,5 ωρες. γενικα ειναι αγκαλιτσας οποτε τη μια απ αυτες τις ωρες θα κοιμηθει στην κουνια του και μετα ξαπλωμενοι μαζι στο κρεβατι μου. για να τον κοιμησω, ενω παλια τον επαιρνα αγκαλια και τον κουνουσα περα δωθε (λουμπαγκο), πλεον το βραδυ του δινω το γαλα του κ τον φερνω στο κρεβατι μου. ξαπλωνουμε μαζι, του βαζω το white noise του και για κανα 20λεπτο φερνει σβουρες εως οτου τον παιρνει ο υπνος! τον μεταφερω στην κουνια του για να κανω κ δυο δουλειες, κ μετα απο ενα δυωρο ξυπναει και τον ξαναπαιρνω κρεβατι οπου μενει μαζι μας ολη νυχτα. δεν εχω κουραγιο να τον παω στο κρεβατι του. μεταξυ 3 και 5 ξαναξυπναει για γαλα!

 

συγνωμη για το Δευτεριατικο σεντονι!!

 

Όχι ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.. Σήμερα μου είπε η παιδίατρος ότι επειδή δεν λέει κάποια λέξη πρέπει να αρχίσω να του μιλάω πιο πολύ. Να του δείχνω στόμα μύτη κτλ κ να του λέω που είναι το τάδε, Να μάθει να εκτελεί εντολές, να κάνει ηχους από ζωάκια κτλ. Εμένα κάνει το λιοντάρι μόνο, μιμείται την σειρήνα του αυτοκινήτου του(ια ια ια)πατάει το κουμπί όταν του λέω κ αυτά κατά ταλλα δεν κάνει κάτι άλλο χαχαχα.

Από φαγητό διαχειρίζεται μια χαρά κομμάτια αλλά κεγω του δίνω συνήθως το 1/3 του φαγητού με μισό κομμάτια κ μετά βαριέμαι κ τα πατάω κ τα τρώει πιο γρήγορα. Γενικώς δεν πιάνει να φάει από κάτω κτλ κ πολύ δύσκολα θα φέρει φαγητό στο στόμα.του. όταν τρώω εγώ έρχεται κ μου κάνει επίθεση αλλά περιμένει να τον ταισω. Δεν τον έχω μάθει κιόλας. Γενικώς τρώει γύρω στις δέκα κουταλιές κ το υπόλοιπο φαγητό του το μπηγω με παιχνιδάκια.

Σχετικά με τον ύπνο το ψιλοεχουμε κατακτήσει το σερι το βράδυ. Κοιμάται 10-8 κ δύο ώρες μέσα στην μέρα η σε έναν ύπνο η σε δύο. Πάντως δεν κοιμάται πάνω από 12ωρο. Τον κοίμηζω μάρσιπο κ αγκαλίτσα κ μετά αφού ζαρωσει πάνω μου ξάπλα κουνιέται κ διαμαρτύρεται θέλει την απλά του οπότε τον τοποθετώ κούνια. Καμιά φορά τον κοιμηζουμε κ βόλτα καροτσαδα έχει ένα μπουφάν ολόσωμο ρίχνει κάτι τούφες κ μετά τον βγάζουμε κ τον ξανατοποθετουμε κούνια. Αφυπνίσεις το βράδυ θα κάνει δύο τρεις γκρινιτσες του κάνω σςς η αγκαλιά κ ξανακοιμαται. Κοιμάμαι δίπλα του σε μόνο κ σπάνια τον αφήνω κ πάω στον άνδρα μου δεν νιώθω ακόμα άνετα. Το πρώτο εξάμηνο κοιμομασταν τα τρία μας κ αυτός σε λίκνο.

Γάλατα ξέχασα να ρωτήσω παιδίατρο,για την ώρα πίνουμε χουμανα 2 , δύο φορές την μέρα και τρία γεύματα στερεες. Εσείς @pap88 πόσα γεύματα κάνετε την μέρα κ πόσα γάλατα;  

Εμένα έκανε σήμερα δεύτερη δόση μπεξερο. Είναι 79,5 ύψος κ 10080 γρ

πρίν από 29 λεπτά , georgia1988 είπε:

Κορίτσια μου έχει κόψει το φαγητό.. τρώει μόνο πρωινό και μετά τπτ.. θηλάζει βέβαια αλλά δεν ξέρω τι έπαθε ξαφνικά.. εδώ και μια βδομάδα τρώει μόνο πρωινό . Μόλις δει κουτάλι κλαίει

Δόντι θα είναι. Δοκίμασε να τον ταισεις με τα χέρια κ όσο το δυνατόν πιο πατημένα μαλακά δροσερά κτλ. Εμένα έτρωγε γιαούρτι εύκολα όταν είχε πονόδοντο. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε @Mighty86 γιατί βιάζεται τόσο η παιδίατρος σας κ πάλι σε αγχώνει μια χαρά κάνει πράγματα ο μικρούλης σου ...δηλαδη δεν έχει χρονισει τι θέλει να στήνει κουβέντα? Μαμά λέει? Όλα τα παιδάκια θέλουν το χρόνο τους μην σας πω ο άντρας μου πόσο χρονών άρχισε να μιλάει...μπορουσε αλλά βαριόταν..το έχουν κ λίγο αυτό τα αγοράκια...πολυ καλο ύψος κ βάρος θα έλεγα! Επίσης χαίρομαι πολύ που έστρωσε με τον ύπνο μπράβο!!! Εμένα έχει αρχίσει κάνει κάτι κουλά πάλι το βράδυ αλλά υποψιάζομαι δόντια κ άλμα μαζί! Πάντως με το φαγητό εμένα πλέον τρώει όλα τα γεύματα πολύ καλά...!!! @georgia1988 δοκίμασε όπως σ λεει η @Mighty86 ...η μπορεί να βαρέθηκε πατημένα κ να θέλει κομμάτια να επεξεργαστεί μόνος τ την τροφη! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, Mighty86 said:

Σήμερα μου είπε η παιδίατρος ότι επειδή δεν λέει κάποια λέξη πρέπει να αρχίσω να του μιλάω πιο πολύ. Να του δείχνω στόμα μύτη κτλ κ να του λέω που είναι το τάδε, Να μάθει να εκτελεί εντολές, να κάνει ηχους από ζωάκια κτλ. Εμένα κάνει το λιοντάρι μόνο, μιμείται την σειρήνα του αυτοκινήτου του(ια ια ια)πατάει το κουμπί όταν του λέω κ αυτά κατά ταλλα δεν κάνει κάτι άλλο χαχαχα.

νομιζω αν ανοιξεις και το βιβλιαριο υγειας που γραφει περιπου τι κανουν τα παιδια σε αυτη την ηλικια, τωρα ειναι που μπαινουν στην φαση που θα κανουν ολα αυτα που λεει η παιδιατρος, οποτε τωρα θα ξεκινησετε να τα κατακτατε! 

πολυ ζηλεψα το 12ωρο σερι..... αισθανομαι οτι δε θα ξανακοιμηθω ποτε κανονικο 8ωρο!! 

10 hours ago, Mighty86 said:

Γάλατα ξέχασα να ρωτήσω παιδίατρο,για την ώρα πίνουμε χουμανα 2 , δύο φορές την μέρα και τρία γεύματα στερεες. Εσείς @pap88 πόσα γεύματα κάνετε την μέρα κ πόσα γάλατα;  

το γαλα εχω καταφερει να το περιορισω λιγο, γιατι μου επινε 700 μλ τη μερα. οχι οτι εχω πετυχει τον στοχο αλλα πλεον πινει γυρω στα 350-400μλ και τρωει και γαλακτοκομικα.

κανουμε 3 γευματα στερεων (πρωι, μεσημερι, βραδυ), δυο σνακ (δεκατιανο και απογευματινο) και πινει ενα γαλα πριν τον υπνο συν ενα γαλα μες τη νυχτα (μεταξυ τρεις και εξι ξυπναει να το πιει αυτο)

10 hours ago, Mighty86 said:

Γενικώς δεν πιάνει να φάει από κάτω κτλ κ πολύ δύσκολα θα φέρει φαγητό στο στόμα.του.

κι α υτο θα ερθει σιγα σιγα. αφηνε μπροστα του ενα κομματακι να μπορει να πιασει με το χερι του και καποια στιγμη εκει που δε θα το περιμενεις, θα το αρπαξει!

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , pap88 είπε:

νομιζω αν ανοιξεις και το βιβλιαριο υγειας που γραφει περιπου τι κανουν τα παιδια σε αυτη την ηλικια, τωρα ειναι που μπαινουν στην φαση που θα κανουν ολα αυτα που λεει η παιδιατρος, οποτε τωρα θα ξεκινησετε να τα κατακτατε! 

πολυ ζηλεψα το 12ωρο σερι..... αισθανομαι οτι δε θα ξανακοιμηθω ποτε κανονικο 8ωρο!! 

το γαλα εχω καταφερει να το περιορισω λιγο, γιατι μου επινε 700 μλ τη μερα. οχι οτι εχω πετυχει τον στοχο αλλα πλεον πινει γυρω στα 350-400μλ και τρωει και γαλακτοκομικα.

κανουμε 3 γευματα στερεων (πρωι, μεσημερι, βραδυ), δυο σνακ (δεκατιανο και απογευματινο) και πινει ενα γαλα πριν τον υπνο συν ενα γαλα μες τη νυχτα (μεταξυ τρεις και εξι ξυπναει να το πιει αυτο)

κι α υτο θα ερθει σιγα σιγα. αφηνε μπροστα του ενα κομματακι να μπορει να πιασει με το χερι του και καποια στιγμη εκει που δε θα το περιμενεις, θα το αρπαξει!

όχι όχι δωδεκάωρο σερί! δεκαωρο κ ένα διωρο σπασμενο η ενωμένο μέσα στην μέρα!

α εγώ δεν δίνω πια τόσο γάλα. δλδ κανά 450 μαξ θα πιει όχι παραπάνω. κ μέσα στην μέρα θα δώσω γιαούρτι αλλά όχι κάθε μέρα ή τυρί λίγο. μήπως θα έπρεπε; τρώει αρκετές στέρεες στα τρία γεύματα κ τον κρατάνε αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι το επιθυμητό. ίσως κεγώ πρέπει να προσφέρω πιο πολλές φορές από λίγο. εσύ όταν λες γεύμα τι σου τρώει περίπου; εγώ του μπήγω 150-200ml φαγητό πχ. 

πρίν από 46 λεπτά , Basiliki92 είπε:

Βρε @Mighty86 γιατί βιάζεται τόσο η παιδίατρος σας κ πάλι σε αγχώνει μια χαρά κάνει πράγματα ο μικρούλης σου ...δηλαδη δεν έχει χρονισει τι θέλει να στήνει κουβέντα? Μαμά λέει? Όλα τα παιδάκια θέλουν το χρόνο τους μην σας πω ο άντρας μου πόσο χρονών άρχισε να μιλάει...μπορουσε αλλά βαριόταν..το έχουν κ λίγο αυτό τα αγοράκια...πολυ καλο ύψος κ βάρος θα έλεγα! Επίσης χαίρομαι πολύ που έστρωσε με τον ύπνο μπράβο!!! Εμένα έχει αρχίσει κάνει κάτι κουλά πάλι το βράδυ αλλά υποψιάζομαι δόντια κ άλμα μαζί! Πάντως με το φαγητό εμένα πλέον τρώει όλα τα γεύματα πολύ καλά...!!! @georgia1988 δοκίμασε όπως σ λεει η @Mighty86 ...η μπορεί να βαρέθηκε πατημένα κ να θέλει κομμάτια να επεξεργαστεί μόνος τ την τροφη! 

ναι είναι λίγο γεροντοτέτοια η παιδίατρος κ καμιά φορά τα λέει για να τα ξέρω αλλά με τον τρόπο της με αγχώνει. μου εξήγησε βέβαια οτι όλα πάνε καλά κ αν έβλεπε κάτι ύποπτο θα μου το έλεγε ξεκάθαρα αλλά συγγνώμη με μάνες έχει να κάνει δεν ξέρει ότο είμαστε τρελές???? όχι δεν λέει μαμά να το εννοεί. το λέει. λέει κ μπαμπά κ παππού κ μαμά. το μαμά το λέει κ όταν γκρινιάζει ή όταν πεινάει σαν μαμ κ μαμά μαζί ξέρω κεγώ...

εσείς Βασιλική τι τρώτε κ από πόσο;κ πόσο γάλα πίνει; θα δώσεις φρέσκο στον χρόνο τι σκοπεύεις να κάνεις;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Mighty86 said:

α εγώ δεν δίνω πια τόσο γάλα. δλδ κανά 450 μαξ θα πιει όχι παραπάνω. κ μέσα στην μέρα θα δώσω γιαούρτι αλλά όχι κάθε μέρα ή τυρί λίγο. μήπως θα έπρεπε; τρώει αρκετές στέρεες στα τρία γεύματα κ τον κρατάνε αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι το επιθυμητό. ίσως κεγώ πρέπει να προσφέρω πιο πολλές φορές από λίγο. εσύ όταν λες γεύμα τι σου τρώει περίπου; εγώ του μπήγω 150-200ml φαγητό πχ. 

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πριν τον χρονο το παιδι μπορει να πινει οσο γαλα θελει καθως θεωρουν οτι ειναι βασικη του τροφη. μετα τον χρονο το ασβεστιο του μπορει να το παρει και απο τις τροφες (αφου μπαινει σε μια διαδικασια κανονικων γευματων) οποτε μπορει να το παρει και απ το γιαουρτι του και το τυρακι του κτλπ. απ εκει και περα μετα το ετος, ο εθνικος διατροφικος οδηγος συνιστα 2 μεριδες γαλακτοκομικων τη μερα. (κατεβασε τον να δεις, ειναι πραγματικα κατατοπιστικος με εικονες κτλπ!). 1 μεριδα ειναι 250μλ γαλα, 200γρ γιαουρτι, 60γρ ανθοτυρο, 30 εμμενταλ κτλπ. οποτε αναλογα στο μελλον θα φτιαξεις το διαιτολογιο του

μη συγκρινεις τις μεριδες φαγητου, αφου 200 γρ θελει αυτο χρειαζεται!! απ τη στιγμη που αναπτυσσεται και το βλεπει και η παιδιατρος, μην ανησυχεις για τα γραμμαρια

 


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , pap88 είπε:

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πριν τον χρονο το παιδι μπορει να πινει οσο γαλα θελει καθως θεωρουν οτι ειναι βασικη του τροφη. μετα τον χρονο το ασβεστιο του μπορει να το παρει και απο τις τροφες (αφου μπαινει σε μια διαδικασια κανονικων γευματων) οποτε μπορει να το παρει και απ το γιαουρτι του και το τυρακι του κτλπ. απ εκει και περα μετα το ετος, ο εθνικος διατροφικος οδηγος συνιστα 2 μεριδες γαλακτοκομικων τη μερα. (κατεβασε τον να δεις, ειναι πραγματικα κατατοπιστικος με εικονες κτλπ!). 1 μεριδα ειναι 250μλ γαλα, 200γρ γιαουρτι, 60γρ ανθοτυρο, 30 εμμενταλ κτλπ. οποτε αναλογα στο μελλον θα φτιαξεις το διαιτολογιο του

μη συγκρινεις τις μεριδες φαγητου, αφου 200 γρ θελει αυτο χρειαζεται!! απ τη στιγμη που αναπτυσσεται και το βλεπει και η παιδιατρος, μην ανησυχεις για τα γραμμαρια

 

ναι ναι τον έχω κατεβάσει αλλά δεν τον έχω μελετήσει κ τόσο. πρέπει άμεσα. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 σε αυτήν την τόσο μικρή ηλικία λένε μαμά μπαμπά κλπ κ μπορεί ακόμα να μην έχουν κάνει τον συνδυασμό οπότε μια χαρά τα λέει δεν καταλαβαίνω  γιατί στο επισήμανε τεσπα... λοιπόν εμένα πίνει πρωί βράδυ σίγουρα 210 με 240 γάλα...το μεσημέρι αν δεν φάει πολύ πάντα συμπληρώνω αυτά...κ αν καμία φορά την νύχτα ξυπνήσει κ δεν κοιμάται με τίποτα τότε δίνω γάλα...απο στέρεες δεν έχω μετρήσει ποσότητες καθόλου...σιγουρα στο πρωινό της τρώει ποσότητα αρκετή από φρούτα κ αν της εχω κ πανκεικ αυγού η βραστο αυγό θα α φάει σίγουρα όλα.. (μια μπανάνα μισό μήλο μισό πορτοκάλι κ μισο ακτινιδιο κάπως ετσι.. εναλαξ βάζω 3 ειδών φρουτα) τρελαίνεται για μπανάνα...επισης με αυτή την μέθοδο μου έφαγε κ το βραστό αυγό χωρίς να χρειαστεί να το κρύψω κ χωρίς να πνίγεται...γαλα απ όσο ξέρω η δικιά μου επιτρέπει το φρέσκο μετά τον χρόνο...επισης γιαούρτι ξεκίνησα πρόβειο η κατσικίσιο...δεν τρώει 200 αλλά γύρω στα 120...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@pap88 μας αρέσουν τα "σεντόνια ". Εμένα προσωπικά, μου αρέσει πολύ να διαβάζω λεπτομέρειες από την καθημερινότητα των άλλων μπουμπουκιων και μαμάδων. Μεγαλωνετε πολύ όμορφα! Και το κάνεις να φαίνεται ακόμη πιο όμορφο!

@Mighty86, αν μου επιτρέπεις και χωρίς παρεξήγηση, την έχω ξαναπεί δυσκοιλια την παιδίατρο σας, τώρα θα την πω ξινή. Δηλαδή πόσα παιδιά λένε λεξεις στο χρόνο? Άλλωστε τόσα πράγματα κάνετε!

Σε διαστάσεις και εμείς εκεί είμαστε (100γρ παραπάνω) και απολαμβάνω μπουτακια, γαμπακια και κοιλίτσα. Ο δικός μου έχει και φουσκωτά χεράκια και πατούσες, αυτά τα έχει πάρει από το μπαμπά του. Από λέξεις μαμ, μπα, μπα- μπα, και τα δικά του ντε, που και τέτοια.  Σουφρωνει χειλάκια και λέει ωωω, δείχνει με το δείκτη. Την Κυριακή μου έδωσε την πιπιλα του όταν τού τη ζήτησα,  το ίδιο έκανε και χθες. Χαιρετάει και δίνει φιλάκια. Παλαμακια έχει καιρό που κάνει. Από φαγητό, πατημένα και εμείς, το κρέας μπλεντερ, κομμάτια την πατάτα ανάλογα με τα κέφια. Αυτές τις μέρες έδωσα γιουβαρλακια και ψαροσουπα (πρώτη φορά και είπε να κάνω εισαγωγή χωρίς ψαρι). 5-6  κουταλιές ευκολα και εμείς,  όπως λες  Mighty86, τα υπόλοιπα με προσπάθεια. Έχει μείνει και το χούι, ότι δεν του αρέσει να το κάνει εμετο. Ψωμάκι μπορεί να τρώει μέχρι να τελειώσει η φραντζολα. Το παίρνει με τα δάχτυλακια και για να σιγουρευτεί του δεν έχει χάσει ψίχουλα, καταλήγει με την παλάμη ανοικτή να το σπρώχνει στο στόμα. Γελάω πολύ. 

Μάλλον δεν είναι σωστό, αλλά την κούνια την έχουμε ακομη στο δικό μας δωμάτιο. Δεν νομίζω να αλλάξει αυτό σύντομα,  αν και απόψε το βράδυ τον ξύπνησε το ροχαλητό του πατέρα του.

Γάλα δεν ξέρω πόσο πίνει γιατί θηλάζει. Και η δική μου παιδίατρος είπε για φόρμουλα μέχρι τα 2 έτη. 

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

@pap88 μας αρέσουν τα "σεντόνια ". Εμένα προσωπικά, μου αρέσει πολύ να διαβάζω λεπτομέρειες από την καθημερινότητα των άλλων μπουμπουκιων και μαμάδων. Μεγαλωνετε πολύ όμορφα! Και το κάνεις να φαίνεται ακόμη πιο όμορφο!

@Mighty86, αν μου επιτρέπεις και χωρίς παρεξήγηση, την έχω ξαναπεί δυσκοιλια την παιδίατρο σας, τώρα θα την πω ξινή. Δηλαδή πόσα παιδιά λένε λεξεις στο χρόνο? Άλλωστε τόσα πράγματα κάνετε!

Σε διαστάσεις και εμείς εκεί είμαστε (100γρ παραπάνω) και απολαμβάνω μπουτακια, γαμπακια και κοιλίτσα. Ο δικός μου έχει και φουσκωτά χεράκια και πατούσες, αυτά τα έχει πάρει από το μπαμπά του. Από λέξεις μαμ, μπα, μπα- μπα, και τα δικά του ντε, που και τέτοια.  Σουφρωνει χειλάκια και λέει ωωω, δείχνει με το δείκτη. Την Κυριακή μου έδωσε την πιπιλα του όταν τού τη ζήτησα,  το ίδιο έκανε και χθες. Χαιρετάει και δίνει φιλάκια. Παλαμακια έχει καιρό που κάνει. Από φαγητό, πατημένα και εμείς, το κρέας μπλεντερ, κομμάτια την πατάτα ανάλογα με τα κέφια. Αυτές τις μέρες έδωσα γιουβαρλακια και ψαροσουπα (πρώτη φορά και είπε να κάνω εισαγωγή χωρίς ψαρι). 5-6  κουταλιές ευκολα και εμείς,  όπως λες  Mighty86, τα υπόλοιπα με προσπάθεια. Έχει μείνει και το χούι, ότι δεν του αρέσει να το κάνει εμετο. Ψωμάκι μπορεί να τρώει μέχρι να τελειώσει η φραντζολα. Το παίρνει με τα δάχτυλακια και για να σιγουρευτεί του δεν έχει χάσει ψίχουλα, καταλήγει με την παλάμη ανοικτή να το σπρώχνει στο στόμα. Γελάω πολύ. 

Μάλλον δεν είναι σωστό, αλλά την κούνια την έχουμε ακομη στο δικό μας δωμάτιο. Δεν νομίζω να αλλάξει αυτό σύντομα,  αν και απόψε το βράδυ τον ξύπνησε το ροχαλητό του πατέρα του.

Γάλα δεν ξέρω πόσο πίνει γιατί θηλάζει. Και η δική μου παιδίατρος είπε για φόρμουλα μέχρι τα 2 έτη. 

Είναι λίγο ξινή ναι. Δεν θα διαφωνήσω. Εμένα δεν χαιρετάει ούτε στέλνει φιλάκια είναι αγενεστατος. Κάνει παλαμάκια ,κάνει πύργο τα κυβακια του μόνος του, πάρε δώσε έχουμε αλλά οπότε γουστάρουμε. Αφου θηλάζεις ακόμα είναι λογικό να μένει η κούνια στο δωμάτιο σας τι θα πηγαίνεις πέρα δώθε; Αφού κοιμάται στον δικό του χώρο είσαι μια χαρά.οχι ότι η συγκοιμηση για καιρό είναι κάτι κακό απλά είναι πιο δύσκολο να κοιμηθουν έτσι εύκολα σε δικό τους δωμάτιο .εκεί θέλει αποδοχή. Το ροχαλιτο είναι θέμα κ για εμάς. Στην ζωή μας γενικοτερα:roll:

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@pap88σ ευχαριστούμε που μοιράστηκε μαζί μας την καθημερινότητα σας!!Εμένα σήμερα έκανε τέσσερα πέντε βήματα χωρίς να πέσει!!έχει από καιρό που στέκεται μόνη χωρίς βοήθεια!!κάνει παλαμάκια,φιλάκια,χαιρετάει,βάζει τους κρίκους στο παιχνίδι,μου δίνει τα βιβλία της να τα διαβάσω,δείχνει,της λέω φέρε εκείνο το άλλο το φέρνει,μας ταιζει στο στομα:Pμας δίνει το νερό της..φιλάει τις κούκλες της,κατεβαίνει απ' το κρεβάτι..από λογακια λέει μαμ..μαμά..μπα_μπα,..Παπ, αν ανιαν τι αυτοκινητάκι της,αβ το σκυλάκι και κοκοκο την κοτουλα,το νερό της και το φαγητό της το λέει μπου...

@Mighty86ζηλεύω τον ύπνο σας..εμένα ξυπνάει συνέχεια το βράδι με αποτέλεσμα το πρωί να σέρνομαι αν και το χω συνηθίσει..εννοείται ότι κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι, δεν θ άντεχα και δρομολόγια...εμένα η παιδίατρος μου χε πει φρέσκο γάλα μετά τον ενάμιση χρόνο..από φαγητό τα συνηθισμένα..προχτές μόνο έκανα ψαρόσουπα για όλους!πρώτη φορά .της έβγαλα μερίδα καθάρισα το ψαράκι της το άφηνα πάνω στο πάγκο και το έπαιρνε μόνη και πάτησα και καροτακι πατατουλα..οκ αλλά αναγουλιαζε που και πού και το κακό είναι ότι έκανε μία ώρα κυριολεκτικά να φάει!!όλοι σηκώθηκαν απ' το τραπέζι ,πήγαν τουαλέτα,ξάπλωσαν κι αυτή ακόμα έτρωγε...στο τέλος έκανε νερά όπωτε την έβαλα μπλέντερ αλλά είχε χορτάσει μάλλον...επίσης έχει έρωτα με το ψωμί!!!

@georgia1988και γω πιστεύω δόντια είναι.εγω έχω βρει λύσει πια με το φαγητό..της βάζω βιντεάκια μουσική στο youtube και τη ταιζω..η αλλιώς έχω ένα βιβλιαράκι με ήχους και της το χω μπροστά και το διαβάζω και πατάμε και τα κουμπιά..και μένα μου το χει κάνει αυτό να μην θέλει φαγητό κι όλη μέρα να θέλει στήθος..αλλά για μια,δύο μέρες 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 αναγουλιαζει γιατί τρώει πατημένα αλλά κάνατε μεγάλη πρόοδο μπράβο...εμενα κάνει 1 1.30 ώρα να φάει μεσημεριανο άστο.. υπομονή...διασκεδαζει κιόλας ταιζει κ εμας ...καλα το ψωμί κ  εμάς τρελαίνεται μην μας δει με ψωμί τσιρίζει...εμενα σήμερα έδειξε με το δάχτυλο πρώτη φορά.. από λόγια μαμά μπαμπά γιαγιά κ όταν θέλει να φάει μαμ λέει.. Όταν κάνουμε μπάνιο της βάζω κρέμα στα χεράκια κ την απλώνει μόνη της στο σώμα της έχει πολύ πλάκα..κανει κ εμένα 3 4 βηματάκια χωρίς να πέσει αλλά ρε κορίτσια ενώ είναι πολύ δραστήρια με το ζόρι την σηκώνουμε να περπατήσει θέλει μόνο μπουσουλημα..τραγουδαει με κραυγές κ γενικά μιμείται ήχους με κραυγή...κρυβεται πίσω από πράγματα κ κάνει τα...αυτα δεν θυμάμαι κάτι άλλο...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες, τι κάνετε? Ο άντρας μου, δυστυχώς ανεμβολιαστος εδωσε δείγμα χθες και βγήκε θετικός σήμερα το πρωί. Από χτες τον έστειλα στο πατρικό του, να είναι όλοι οι ψεκασμενοι παρέα και είμαι μόνη με το μωράκι. Καλά περνάμε με τον μικρούλη αλλά ανησυχώ πολύ και για το μωρό. Και είναι και λιγο δύσκολο το πρακτικό κομμάτι. Καλή δύναμη σε όλους, μικρούς και μεγάλους. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...