Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Haroulita K περαστικά στον άντρα σου μην αγχώνεσαι για το μωράκι θα είναι μια χαρά! Αχ κ μένα ο δικός ου ήρθε πάλι σε επαφή με κρούσμα μέχρι στιγμής όλα καλά δεν ξέρω για πόσο θα την γλιτώνει...δεν σου κρύβω και εμείς για το μωρό ανήσυχουμε...αχ αυτός ο κορονοιος μας έχει διχάσει πολύ...κολανε άτομα πάντως ξανά κ ξανά διαφορά 2 μηνών...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Καλημέρα μανούλες, τι κάνετε? Ο άντρας μου, δυστυχώς ανεμβολιαστος εδωσε δείγμα χθες και βγήκε θετικός σήμερα το πρωί. Από χτες τον έστειλα στο πατρικό του, να είναι όλοι οι ψεκασμενοι παρέα και είμαι μόνη με το μωράκι. Καλά περνάμε με τον μικρούλη αλλά ανησυχώ πολύ και για το μωρό. Και είναι και λιγο δύσκολο το πρακτικό κομμάτι. Καλή δύναμη σε όλους, μικρούς και μεγάλους. 

αχ περνάς δύσκολα τώρα μόνη πόπο θα ήμουν μέσα στα νεύρα κ την σύγχυση. τουλάχιστον να μην ανησυχείς για το μωράκι. σπάνια κολλάνε κόβιντ. όλα θα πάνε καλά. βάστα γερά τώρα τι να πω. να κάνεις όσο μπορείς οικονομία δυνάμεων, να τον αφήνεις κ πάρκο λίγο ώστε να μην κανεις δουλειές όλη την ώρα μέσα στο άγχος. ειδικά να ξέρεις ότι μέχρι να περπατήσουν τα μωρά θεωρείται πολύ βοηθητικό. ο παπαβέντσης το συστήνει μέχρι το σημείο που αρχίζουν να περπατάνε μετά θεωρείται περισσότερο πάρκινγκ εγώ το χρησιμοποιώ τώρα ακόμα περισσότερο όμως. αφού έχει γίνει πάρα πολύ επικίνδυνος. τις προάλλες τον είχα αμολημένο κ έκανα δουλειές κ κρεμάστηκε στην πόρτα του ψυγείου με αποτέλεσμα να χαλάσει. πφφφ

εμείς τον πήγαμε χθες πρώτη μέρα μπείμπι σουιμιγνκ. στην αρχή είχε λίγο βλοσυρό ύφος μέχρι να εξοικειωθεί με τον κόσμο κτλ. με το νερό καλά τα πάει γενικώς. πολύ μου άρεσε. μια φορά την εβδομάδα αφορμή να βγαίνουμε λίγο από το σπίτι να έρχεται κ αυτός σε επαφή με κόσμο γιατί είναι αρκετά απομονωμένος. 

  • Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Haroulita K said:

Καλημέρα μανούλες, τι κάνετε? Ο άντρας μου, δυστυχώς ανεμβολιαστος εδωσε δείγμα χθες και βγήκε θετικός σήμερα το πρωί. Από χτες τον έστειλα στο πατρικό του, να είναι όλοι οι ψεκασμενοι παρέα και είμαι μόνη με το μωράκι. Καλά περνάμε με τον μικρούλη αλλά ανησυχώ πολύ και για το μωρό. Και είναι και λιγο δύσκολο το πρακτικό κομμάτι. Καλή δύναμη σε όλους, μικρούς και μεγάλους. 

περαστικα και στον αντρα σου και υπομονη! δε σημαινει οτι κολλησατε κ εσεις - θα ειναι λιγο δυσκολα μοναχουλα με το μωρο αλλα θα περασουν οι  μερες! κ ακομη και αν κολλησουν τα μωρα το περνανε σχεδον ή εξολοκλήρου ασυμπτωματικα! θα περασει <3 

14 minutes ago, Mighty86 said:

μείς τον πήγαμε χθες πρώτη μέρα μπείμπι σουιμιγνκ. στην αρχή είχε λίγο βλοσυρό ύφος μέχρι να εξοικειωθεί με τον κόσμο κτλ. με το νερό καλά τα πάει γενικώς. πολύ μου άρεσε. μια φορά την εβδομάδα αφορμή να βγαίνουμε λίγο από το σπίτι να έρχεται κ αυτός σε επαφή με κόσμο γιατί είναι αρκετά απομονωμένος. 

τι καλα!!! μπραβο του που του αρεσε! θα βοηθησει κ για τις καλοκαιρινες σας διακοπες να εχει επαφη

εγω τον εχω κρατησει λογω covid και δεν τον εχω παει - αλλα θεωρω πως τελη μαρτιου αρχεσ απριλιου θα ανοιχτουμε κ θα παμεκ εμεις

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K περαστικά σας εύχομαι.ν αναρρώσει γρήγορα ο αντρουλης σου!!Αχ και γω με τον φόβο είμαι..ο γιος μου σχολείο έρχεται σ' επαφή με τόσα παιδιά ούτε προσέχει,ούτε τίποτα και έχουμε γεμίσει εδώ πολλά κρούσματα...τα μωράκια και γενικά τα παιδιά τα περνάνε πολύ ήπια κατά πλειοψηφία..τουλάχιστον εδώ που έχουν κολλήσει πολλά παιδιά ,στο πόδι το περασαν..όσο για το μωρό έχει και αντισώματα δικά σου εφόσων το θηλάζεις..όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς..τουλάχιστον κάθε οικογένεια έχει ενα κρούσμα. Τις ευχές μου για ταχεία ανάρρωση!!

@Mighty86 καλά έκανες..εμείς εκτός ότι μένουμε σε χωριό είναι και απομονωμένο το σπίτι μας ,στο βουνό όπωτε όταν την βγάζω έξω όποιον βλέπει κλαίει!!!τώρα έχει καλό καιρό από χτες τη βγάζω με το καρότσι βόλτα...τι να κάνω έχει και κρύο που να την πάω;;;μακάρι να είχαμε και εμείς δραστηριότητες όπως στη πόλη...

Θέλω να πάρω ένα καρότσι μπαστούνι.εχετε κατά νου κάποιο καλό;;είδα ένα της kikka boo, bebe stars kai chipolino..φτηνό...οι άλλες μάρκες οι γνωστές είναι πολύ ακριβές για μενα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@Haroulita K περαστικά σας εύχομαι.ν αναρρώσει γρήγορα ο αντρουλης σου!!Αχ και γω με τον φόβο είμαι..ο γιος μου σχολείο έρχεται σ' επαφή με τόσα παιδιά ούτε προσέχει,ούτε τίποτα και έχουμε γεμίσει εδώ πολλά κρούσματα...τα μωράκια και γενικά τα παιδιά τα περνάνε πολύ ήπια κατά πλειοψηφία..τουλάχιστον εδώ που έχουν κολλήσει πολλά παιδιά ,στο πόδι το περασαν..όσο για το μωρό έχει και αντισώματα δικά σου εφόσων το θηλάζεις..όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς..τουλάχιστον κάθε οικογένεια έχει ενα κρούσμα. Τις ευχές μου για ταχεία ανάρρωση!!

@Mighty86 καλά έκανες..εμείς εκτός ότι μένουμε σε χωριό είναι και απομονωμένο το σπίτι μας ,στο βουνό όπωτε όταν την βγάζω έξω όποιον βλέπει κλαίει!!!τώρα έχει καλό καιρό από χτες τη βγάζω με το καρότσι βόλτα...τι να κάνω έχει και κρύο που να την πάω;;;μακάρι να είχαμε και εμείς δραστηριότητες όπως στη πόλη...

Θέλω να πάρω ένα καρότσι μπαστούνι.εχετε κατά νου κάποιο καλό;;είδα ένα της kikka boo, bebe stars kai chipolino..φτηνό...οι άλλες μάρκες οι γνωστές είναι πολύ ακριβές για μενα

Ναι αλλά εσένα έχει τον αδερφο της παίρνει από εκεί μπόλικα ερεθίσματα. Επίσης δεν υπάρχει καλύτερο από την φύση κ το χωριό.εμενα μεγαλώνει σε ένα διαμέρισμα κ βλέπει μόνο τους γονείς κ την γιαγιά. Κεγω ψάχνω καροτσι μπαστούνι..χωράνε αυτά στα αμάξια;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mighty86 πιστεύω πως ναι..εδώ χωράνε τα μεγάλα..είναι σπαστά..τώρα τι να σου πω..εμείς αγροτικό εχουμε:P μου άρεσε ένα της kikka boo σαν λεοπαρ που είναι..περισσότερο να σου πω την αλήθεια γιατί η τέντα πάει όλη κάτω και δεν ενοχλεί ο ήλιος..έχω και ομπρέλα καροτσιου αλλά είναι πολύ άβολη ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K αχ περαστικά! Κι εμένα κόλλησε ο αδερφός μου και όλη η οικογένεια του με δύο παιδιά αλλά ευτυχώς όλα καλά. 

Κορίτσια ακόμα δεν τρώει.. τρώει το πρωί την φρουτοκρεμα με το αυγό και μετά όλη μέρα τπτ.. βλέπει κουτάλι και κλαίει. Δοκίμασα να του δώσω το μεσημεριανό το πρωί και τπτ. Του έδωσα κομματάκια και μου τα πέταξε κάτω άσε που δεν ξέρω και πως πρέπει να τα δώσω τα κομματάκια.. ψωμί τα ίδια τα πετάει κάτω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. έχει 8 μέρες τώρα η κατάσταση. Ο παιδίατρος μου είπε αν συνεχίσει πάμε για καλλιέργεια ούρων.. 

  • Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , georgia1988 είπε:

@Haroulita K αχ περαστικά! Κι εμένα κόλλησε ο αδερφός μου και όλη η οικογένεια του με δύο παιδιά αλλά ευτυχώς όλα καλά. 

Κορίτσια ακόμα δεν τρώει.. τρώει το πρωί την φρουτοκρεμα με το αυγό και μετά όλη μέρα τπτ.. βλέπει κουτάλι και κλαίει. Δοκίμασα να του δώσω το μεσημεριανό το πρωί και τπτ. Του έδωσα κομματάκια και μου τα πέταξε κάτω άσε που δεν ξέρω και πως πρέπει να τα δώσω τα κομματάκια.. ψωμί τα ίδια τα πετάει κάτω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. έχει 8 μέρες τώρα η κατάσταση. Ο παιδίατρος μου είπε αν συνεχίσει πάμε για καλλιέργεια ούρων.. 

μάλλον ο παιδίατρος θέλει να τσεκάρει σίδηρο γιατί αν είναι πεσμένο δημιουργεί ανορεξίες. κατά τάλλα κ εμένα τρώει με πάρα πολύ δυσκολία αυτές τις μέρες. χθες εφαγε με πάρα πολύ δυσκολία πρωινό κ ακόμα περισσότερη μεσημεριανό κ απογευματινό ήπιε γάλα δεν άνοιγε στόμα. του δίνεις κανα παιχνιδάκι κτλ;μήπως δεν τον αρέσουν οι υφές κ θέλει πιο γλιστερά. γιαούρτι δοκίμασες;σπανακόριζο; ψαρόσουπα; επίσης δοκίμασε να δώσεις αυγό μελάτο με λίγο ψίχα θρυμματισμένη κ αβοκάντο. ή λίγο ανθότυρο ξέρω κεγώ. κρέμες ξηρών καρπών επίσης.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 γαλακτοκομικά δεν τρώνε ακόμα. Πρωινό μου τρώει φρουτοκρεμα με αυγό. Ψαρόσουπα έχω δοκιμάσει δεν τρώει με τπτ.. ούτε κοτόπουλο.. σήμερα κάναμε μοσχάρι θα δω αν έφαγε όταν γυρίσω από την δουλειά.. γενικά στο τάισμα του τραγουδάμε και του δίνουμε και παιχνίδια ή του διαβαζω βιβλίο αλλιώς δεν τρώει χωρίς καμμία απασχόληση απλά τώρα μια βδομάδα δεν τρώει ούτε έτσι... Χθες εκεί που έτρωγε το πρωινό του έδωσα μια μπουκιά ψαρόσουπα και έγινε ο κάκος χαμός άρχισε να τσηριζει και να οδύρεται που δοκίμασε το μεσημεριανό και μετά άντε πάλι μισή ώρα να μου ανοίξει στόμα για να φάει την υπόλοιπη φρουτοκρεμα! Δεν ξέρω εγώ ήμουν πολύ εύκολο μωράκι έτρωγα τα πάντα.. αφού όλοι ήθελαν να ταιζουν εμένα και κάνεις τον αδερφό μου.. 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Mighty86 γαλακτοκομικά δεν τρώνε ακόμα. Πρωινό μου τρώει φρουτοκρεμα με αυγό. Ψαρόσουπα έχω δοκιμάσει δεν τρώει με τπτ.. ούτε κοτόπουλο.. σήμερα κάναμε μοσχάρι θα δω αν έφαγε όταν γυρίσω από την δουλειά.. γενικά στο τάισμα του τραγουδάμε και του δίνουμε και παιχνίδια ή του διαβαζω βιβλίο αλλιώς δεν τρώει χωρίς καμμία απασχόληση απλά τώρα μια βδομάδα δεν τρώει ούτε έτσι... Χθες εκεί που έτρωγε το πρωινό του έδωσα μια μπουκιά ψαρόσουπα και έγινε ο κάκος χαμός άρχισε να τσηριζει και να οδύρεται που δοκίμασε το μεσημεριανό και μετά άντε πάλι μισή ώρα να μου ανοίξει στόμα για να φάει την υπόλοιπη φρουτοκρεμα! Δεν ξέρω εγώ ήμουν πολύ εύκολο μωράκι έτρωγα τα πάντα.. αφού όλοι ήθελαν να ταιζουν εμένα και κάνεις τον αδερφό μου.. 

Αν μπουν τα γαλακτοκομικά θα διευκολυνθείς πάντως γιατί το γιαούρτι είναι κάτι που τρώνε εύκολα τα περισσότερα. επίσης το αυγό μελατο με ψωμί κ λίγο μυζηθρα το τρώει ο δικός μου χωρίς παιχνιδια.το εμπλουτίζω κ με αβοκάντο. Σε καταλαβαίνω κεγω ήμουν παιδί που έτρωγα με μεγάλο κουτάλι κ ζητούσα κ άλλο. κ ο δικός μου είναι πολύ ζορικος. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τη θετική σας σκέψη, αλλά φαίνεται πως ο μπεμπακος δεν το γλύτωσε και κόλλησε covid. Περίπου στην ώρα του μεσημεριανου φαγητού ανέβασε δέκατα και όταν του έδωσα ντεπον ζορίστηκε και έκανε εμετό. Μετα ήπιε το σιρόπι και λουφαξε στην αγκαλιά μου. Το ίδιο και το βράδυ, έβγαλε το γιαούρτι του. Αχ ο καημενουλης. Η παιδίατρος είπε να του κάνω σελφ τεστ και αν βγει θετικό να φωνάξω τον άντρα μου για να μην είμαι μόνη μου, αλλά εγώ από τα νεύρα μου και τη στενοχώρια μου δεν θέλω ούτε να τον βλέπω. Αχ θα δούμε πως θα ξημερωθουμε και σήμερα. 

  • Λυπημένη/-ος 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σκατα... Έχω κάνει δύο τεστ βέβαια και είναι αρνητικά οπότε μάλλον κρυωσα.. τι να πω είμαι και εμβολιασμενη με 3 δόσεις αλλά και πάλι κολλάνε λένε.

@Haroulita K υπομονή θα περάσει κι αυτό. Όλα καλά θα πάνε.

@Mighty86 γαλακτοκομικά μετά το έτος μας είπε γτ όταν δοκιμάσαμε κάπου στους 7 είχε ακόμα θέμα το μωρό

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K αχ δεν την γλιτώσατε...να θηλάζεις συνέχεια για να περάσει γρήγορα κ εύκολα...γενικα όταν τα μωράκια αρρωσταίνουν η παιδίατρος μου είχε πει συνέχεια στήθος...περαστικα κ πάλι...

@georgia1988 είναι κ άλμα τώρα που περνάνε να ξέρεις...εμενα πάντως όταν δεν της αρέσει το φαγητό όπως σήμερα ας πούμε (γιουβαρλακια) δεν τρώει με τίποτα τα πέταξε όλα στο πάτωμα...παντα της βάζω κ κάτι που της αρέσει στο πιάτο για να ξεκινήσει με όρεξη μπας κ φαει κ τα υπολοιπα...πειραματισου λίγο με το φαγητό του... Εάν επιτρέπεται πως κατάλαβες την αλλεργία είχε αίμα στα κακά του?  Έχεις ρωτήσει κ αλλεργιολόγο?

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κι εγώ είμαι σκατα... Έχω κάνει δύο τεστ βέβαια και είναι αρνητικά οπότε μάλλον κρυωσα.. τι να πω είμαι και εμβολιασμενη με 3 δόσεις αλλά και πάλι κολλάνε λένε.

@Haroulita K υπομονή θα περάσει κι αυτό. Όλα καλά θα πάνε.

@Mighty86 γαλακτοκομικά μετά το έτος μας είπε γτ όταν δοκιμάσαμε κάπου στους 7 είχε ακόμα θέμα το μωρό

Α ναι τώρα θυμήθηκα ο μικρός είχε έντονο γοπ. Τι να πω ελπίζω να σε κατευθύνει ο γιατρός κ να σου δώσει λύσεις. 

 

8 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τη θετική σας σκέψη, αλλά φαίνεται πως ο μπεμπακος δεν το γλύτωσε και κόλλησε covid. Περίπου στην ώρα του μεσημεριανου φαγητού ανέβασε δέκατα και όταν του έδωσα ντεπον ζορίστηκε και έκανε εμετό. Μετα ήπιε το σιρόπι και λουφαξε στην αγκαλιά μου. Το ίδιο και το βράδυ, έβγαλε το γιαούρτι του. Αχ ο καημενουλης. Η παιδίατρος είπε να του κάνω σελφ τεστ και αν βγει θετικό να φωνάξω τον άντρα μου για να μην είμαι μόνη μου, αλλά εγώ από τα νεύρα μου και τη στενοχώρια μου δεν θέλω ούτε να τον βλέπω. Αχ θα δούμε πως θα ξημερωθουμε και σήμερα. 

Έλα ρε κορίτσι...σίγουρα είναι κοβιντ; Ότι κ να είναι μακάρι να του περάσει γρήγορα 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K και πάλι περαστικά σας!!να τον θηλάζεις συνέχεια θα το περάσει ηπια όπως είπε και η Βασιλική.Μην στεναχωριέσαι όλα καλά θα πάνε..Οι άντρες είναι λίγο απρόσεκτοι μην του θυμώνεις..έτσι κάνει και ο δικός μου..υπομονή θα περάσει..

@georgia1988 έχεις κοιτάξει μημπως έχει φουσκωμένα ούλα και βγάζει κάνα δοντακι;; Τρίψτου λίγο ψωμάκι στο πιατακι του μημπως το πάρει και το φάει μόνος...εγώ θα έλεγα να του δίνεις αυτές τις μέρες εύκολα φαγητά αυτά που του άρεσαν..και λίγο λίγο να μπει πάλι σε πρόγραμμα..μην δίνεις δηλαδή αυγό ,ψάρι που είναι λίγο δύσκολα σαν γεύση..Ίσως παίρναει και φάση πάλι .αλλά τη φρουτοκρεμα την τρώει το πρωί ...μημπως έκανες κάποια αλλαγή στη διατροφή του;;;εγώ στην αρχή έκανα πειράματα στη φρουτοκρεμα και έδινα αβοκάντο η λωτό..και μετά δεν την έτρωγε καθόλου..όπωτε καθιερωσαωτο χειμώνα αχλάδι,μπανάνα,μήλο η πορτοκαλί..δεν έχω βάλει τίποτα άλλο μέχρι στιγμής γιατί δεινοπάθησα στις αρχές να φάει πάλι φρουτοκρεμα..και το καλοκαίρι καρπούζι,ροδάκινο,αχλάδι η πεπόνι.η βερίκοκο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...