Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Υπομονή κάνω και εγώ και η ψυχολογία στα πατώματα,δεν έχω καθόλου καλό προαίσθημα για αύριο..εσύ πότε θα κάνεις τεστ?

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Haroulita K και πάλι περαστικά! Ενώ έχεις εμβόλιο ανεβάζεις τόσο υψηλό πυρετό? Κορίτσια εγώ πάντως με τους γονείς μου ειμαι πολύ άνετη με το μωρό κ ο πατέρας μου δουλεύει κ δεν θα έλεγα ότι προσέχει κ πάρα πολύ βέβαια δεν έχει επαφή με πολύ κόσμο...αλλα συγγνώμη δεν μπορώ να τους το στερησω το εγγονακι τους που με τόση λαχτάρα το περίμεναν εννοείται και αγκαλιές κ φιλιά δεν μου πάει η καρδιά κ το χαίρομαι κιόλας από την άλλη οι άλλοι παππούδες φοβούνται το βλέπουν 1 φορά την βδομάδα από μια ώρα κ δεν είναι τόσο διαχυτικοι δεν το φιλανε ούτε τιποτα ε και αυτό δεν μ αρέσει ...εγω ένα έχω να πω ο κορονοιος ήρθε για να μείνει μην περιμένετε ξαφνικά να εξαφανιστεί κ να "παρουμε" τις ζωές μας πίσω...εννοειται προσέχουμε αλλά κουράστηκα με αυτήν την υστερία...άσε που ο άντρας μου έχει επαφή με πααρα πολύ κόσμο λόγω δουλειάς... εγω παπουτσακια nike της εχω παρει τα biomecanics πανάκριβα κ δεν μου αρέσουν καθόλου τα σχέδια...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  @valentina23 τι όμορφα που περπατησατε! Εύχομαι αυτά τα υπέροχα πατουσακια να γυρίσουν όλον τον κόσμο! Καλές βόλτες και με για το καινούριο σας καρότσι.  Σελφ τεστ στο μωράκι έκανα κανονικά όπως και σε εμάς στη μυτούλα. Ενοχλήθηκε βέβαια και έκλαψε λίγο αλλά έπρεπε να μάθουμε.  

@Basiliki92, γιατί να στερήσεις το μωράκι από τους παππούδες και το αντίστροφο? Το θέμα είναι να έχεις κάνει το καλύτερο που μπορείς. Γιαυτό θυμώνω και θλιβομαι μ τον άντρα μου. Και σε εμάς είναι το πρώτο εγγονάκι και από τις δύο πλευρές πολυπόθητο. Και εμένα οι γονείς μου (εμβολιασμενοι) τον λαχταρουν πολύ το μικρούλη, τον παίζουν, βόλτες με το καροτσι κλπ, αλλά δυστυχώς μένουν στα Χανιά. Τα πεθερικά μου (ανεμβολιαστοι) που μένουν περίπου μια ώρα από εδώ, τα επισκέπτομαστε μια φορά την εβδομάδα περίπου (γιατί ως γνωστόν είναι μεγάλοι άνθρωποι και πού να μετακινουνται μπλα, μπλα) αλλά μόνο η πεθερά μου ασχολείται με το μωρό. Ο πεθερός μου τις τελευταίες δύο φορές που πήγαμε έβλεπε ποδόσφαιρο σε άλλο δωμάτιο γιατί όταν πάμε εκεί κλείνουμε την τηλεόραση (έλεος κάπου). Ενώ το μωράκι μπαίνει στο αυτοκίνητο για 2 ώρες πήγαινε-ελα, χάνει τη βόλτα του με το καροτσι και κοιμάται στην επιστροφή στο αυτοκίνητο σε ώρα εντελώς άβολη για το πρόγραμμα του. Τι να πω? Με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα. Αυτούς που έπρεπε να τους έχω κοντά δεν τους έχω. Αλλά ναι συμφωνώ ότι οcovid ήρθε για να μείνει και πόσο περισσότερο να στερηθουμε τους αγαπημένους μας? 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K εχεις απολυτο δίκιο κορίτσι μου θλίβομαι με τους παππούδες που δεν χαίρονται κ ούτε λαχταρουν τα εγγόνια τους ...τους θεωρώ ανθρώπους ψυχρους κ χωρίς συναισθήματα...βεβαια είναι κ πως έχεις μάθει κ τι έχεις δει στο σπίτι σου εγώ κρίνω με βάση τους δικούς μου γονείς.. δεν πειράζει αυτοί χάνουν καλή καρδιά! Πάντως πλέον εμβολιασμένοι κ μη λίγο σημασία έχει αφού όλοι μεταδίδουν κ κολλάνε...εμεις είμαστε όλοι εμβολιασμένοι στον κύκλο μας κ οι παππούδες 3 φορές.

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 είπε:

@Haroulita K εχεις απολυτο δίκιο κορίτσι μου θλίβομαι με τους παππούδες που δεν χαίρονται κ ούτε λαχταρουν τα εγγόνια τους ...τους θεωρώ ανθρώπους ψυχρους κ χωρίς συναισθήματα...βεβαια είναι κ πως έχεις μάθει κ τι έχεις δει στο σπίτι σου εγώ κρίνω με βάση τους δικούς μου γονείς.. δεν πειράζει αυτοί χάνουν καλή καρδιά! Πάντως πλέον εμβολιασμένοι κ μη λίγο σημασία έχει αφού όλοι μεταδίδουν κ κολλάνε...εμεις είμαστε όλοι εμβολιασμένοι στον κύκλο μας κ οι παππούδες 3 φορές.

Ναι, όλοι μεταδίδουν και κολλάνε. Στην εσωτερική όμως ερώτηση "έκανα το καλύτερο που μπορούσα για να προστατεύσω το μωρό μου, την οικογένειά μου?" οι ανεμβολιαστοι μάλλον πρέπει να σιωπούν. 

Επίσης έχεις δίκιο. Είναι και τι βιώματα έχει ο καθένας από το σπίτι του. Φαίνεται οι δικοί μας έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και οτιδήποτε άλλο μας Φαίνεται απλά ανεπαρκές. 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Τι νούμερο πήρες; Τα είδα είναι πολύ ωραία αλλά πανάκριβα. Πόσο θα τα φορέσει ποπό και τι να πάρεις πφφφφ! άσε μεγάλωσαν ψάχνουμε κ παππουτσια!

 

Εμένα μου είπε η παιδίατρος να λυγιζει ο πάτος. 

Ώστε κοβιντ λοιπόν ε; Τυχερός ο σύζυγος θα γλιτώσει πάλι το εμβόλιο. Περαστικά να είναι κ ο μικρούλης κ εσύ 

Πήρα το νούμερο 19( νομίζω είναι το πιο μικρό). Ναι,είναι πανάκριβα,  αλλά τα πρώτα πρέπει να είναι πολύ καλά και να στηρίζουν τον αστράγαλο όπως είπε και η Haroulita.Εμενα τα φόρεσε αρκετό καιρό γιατί μεγάλωνε πολυ αργά η πατούσα της,  οπότε έβγαλαν τα λεφτά τούς.  Τώρα θα τα φορέσει και η μικρή...

Πω πω πω,  όσο έγραφα και δεν είχα το νου μου η μεγάλη έχει κολλήσει αυτοκόλλητα σε όλο το χαλι και με φώναζε να δω. Σοκ!

20 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Καλησπέρα γλυκές μανούλες! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, απόψε μπορώ να πω ότι είμαστε λίγο καλύτερα. Το μωράκι άρχισε από το μεσημέρι και μετά να έχει περισσότερη όρεξη για φαγητό και παιχνίδι. Πρακτικά πέρασαν δύο 24ωρα με γκρίνια και πυρετό όχι υψηλό, γιατί έδινα σιροπακι συστηματικά. Φυσικά αγκαλιά μέχρι να πονέσουν τα χέρια, αλλά  μπορείς να του αρνηθείς? Χθες βγήκε θετικός ο μικρούλης στο σελφ τεστ, οπότε και φώναξα τον ψεκασμενο πατέρα του να έρθει μαζι μας γιατί και είχα κουραστεί και είχα αρχίσει να ανεβάζω εγώ πυρετό. Σήμερα έκανα και εγώ ραπιντ και βγήκε θετικό, οπότε στο κουδούνι μπορούμε να γράψουμε "οικία covid" . Αχ μόνο για γέλια που δεν είναι. Ξέρετε τι είναι να τον προσέχω τόσο πολύ, (ούτε σε κούνια δεν τον έβαζα για να μην πιάσει πουθενά) και να  φέρνει τον covid  σπίτι ο πατέρας του? Τώρα εγώ έχω μπούκωμα και μια ήπια ενόχληση στο λαιμό, το μωρά φαίνεται καλύτερα από εμένα. 

Κορίτσια ούτε εγώ μουλιαζω τη βρώμη. Τώρα για το καρότσι που έγινε κουβέντα εγώ για τα ταξίδια κυρίως πήρα ένα της chicco  που διπλώνει με το ένα χέρι και γίνεται σαν "τρόλεϊ", έτσι λέγεται κιόλας. Είναι πολύ ελαφρύ και βολικό στη μεταφορά. Εγώ πάντως στην καθημερινή μας βόλτα χρησιμοποιώ το "θηρίο" γιατί έχει μεγάλες ρόδες και είναι άνετο. Επίσης στην είσοδο της πολυκατοικίας έχουμε 4 σκαλιά και με το μεγάλο ανεβοκατεβαζω πιο ομαλά το μωράκι. Παπούτσια δεν ξέρω, η παιδίατρος είπε όχι αθλητικά (το προφανές δηλαδή), είπε θέλουμε να στηρίζεται ο αστραγαλος. Με τους ρυθμούς που έχει ο μικρούλης μάλλον για πεδιλακια μας βλέπω. 

Μην στεναχωριέσαι,  όλοι αργά η γρήγορα θα κολλήσουμε.  Και εμείς  πριν λίγες μέρες είχαμε κολλήσει οικογενειακά. Είχε κολλήσει η μαμά μου χωρίς να το καταλάβει (είναι εμβολιασμενη και με τις 3 δόσεις) και έτσι κολλήσαμε όλοι. Σχετικά ήπια το περάσαμε όλοι,  μόνο η μικρή ζορίστηκε λίγο παραπάνω για 2-3 μέρες. 

  • Χαχα 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Haroulita K είπε:

Ναι, όλοι μεταδίδουν και κολλάνε. Στην εσωτερική όμως ερώτηση "έκανα το καλύτερο που μπορούσα για να προστατεύσω το μωρό μου, την οικογένειά μου?" οι ανεμβολιαστοι μάλλον πρέπει να σιωπούν. 

Επίσης έχεις δίκιο. Είναι και τι βιώματα έχει ο καθένας από το σπίτι του. Φαίνεται οι δικοί μας έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και οτιδήποτε άλλο μας Φαίνεται απλά ανεπαρκές. 

Εγω συμφωνώ σε όλα όσα λες,  αλλά  διαφωνώ για τους ανεμβολιαστους. Οι περισσότεροι δουλεύουν και κάνουν και ραπιντ τεστ 2 φορές την εβδομάδα, οπότε ξέρουν πολύ καλά τι τους γίνεται, εννοώ οι εμβολιασμενοι δεν κάνουν τεστ και ειναι πιο εύκολο να μεταδώσουν το ιό χωρίς να το καταλάβουν (παράδειγμα η μάνα μου).

  • Μου αρέσει 2

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, BettySt είπε:

Πήρα το νούμερο 19( νομίζω είναι το πιο μικρό). Ναι,είναι πανάκριβα,  αλλά τα πρώτα πρέπει να είναι πολύ καλά και να στηρίζουν τον αστράγαλο όπως είπε και η Haroulita.Εμενα τα φόρεσε αρκετό καιρό γιατί μεγάλωνε πολυ αργά η πατούσα της,  οπότε έβγαλαν τα λεφτά τούς.  Τώρα θα τα φορέσει και η μικρή...

Πω πω πω,  όσο έγραφα και δεν είχα το νου μου η μεγάλη έχει κολλήσει αυτοκόλλητα σε όλο το χαλι και με φώναζε να δω. Σοκ!

Μην στεναχωριέσαι,  όλοι αργά η γρήγορα θα κολλήσουμε.  Και εμείς  πριν λίγες μέρες είχαμε κολλήσει οικογενειακά. Είχε κολλήσει η μαμά μου χωρίς να το καταλάβει (είναι εμβολιασμενη και με τις 3 δόσεις) και έτσι κολλήσαμε όλοι. Σχετικά ήπια το περάσαμε όλοι,  μόνο η μικρή ζορίστηκε λίγο παραπάνω για 2-3 μέρες. 

Εμένα του είναι πλέον οριακό το 21. Ξέρεις/ξερετε πόσο συχνά αλλάζουν νουμερο κατά γενικό κανόνα;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Εγω συμφωνώ σε όλα όσα λες,  αλλά  διαφωνώ για τους ανεμβολιαστους. Οι περισσότεροι δουλεύουν και κάνουν και ραπιντ τεστ 2 φορές την εβδομάδα, οπότε ξέρουν πολύ καλά τι τους γίνεται, εννοώ οι εμβολιασμενοι δεν κάνουν τεστ και ειναι πιο εύκολο να μεταδώσουν το ιό χωρίς να το καταλάβουν (παράδειγμα η μάνα μου).

Δεν θα ήθελα οι σκέψεις μου να καταλήξουν σε αντιπαράθεση εμβολιασμενων - ανεμβολιαστων. Θα ήθελα να θεωρήσεις δεδομένη την καλή μου πρόθεση. Έχεις δίκιο ότι οι μη εμβολιασμενοι ελέγχονται συχνότερα. Αλλά δεν μου φεύγει από το μυαλό η σκέψη ότι αν ο άντρας μου είχε εμβολιαστεί μπορεί και να μην μας το έφερνε στο σπίτι. Εν αγνοία μας (κάτι παρόμοιο με αυτό που έπαθε η μητέρα σου) συναντήσαμε φίλους (διπλο και τριπλό εμβολιασμενους) χωρις μάσκα, σε εξωτερικό χώρο καφετέριας τη δεύτερη μέρα από την έκθεση στον ιό. Όπως θα έκανε καθένας, η φίλη μου πήρε το μωράκι αγκαλιά (γιατί ποιος φοβάται ένα μωρό συνήθως αυτά πρέπει να προστατευονται από εμάς). Ε δεν κόλλησε κανένας. 

Για μένα έχει και μια κατά κάποιο τρόπο φιλοσοφική υπόσταση το ζήτημα. Επειδή είμαι του χώρου, στην αρχή περίμενα και μετά ήλπιζα ότι ο άντρας μου θα με εμπιστευτεί. Αλλά φευ! Ξέρεις το καλύτερο που άκουσα το είπε ο γαμπρός μου στην αδερφή μου, όταν ακόμα το σκεφτοντουσαν να εμβολιαστούν η όχι, με μια ακόμη εξωσωματική στα απωτερα σχέδια τους. Της είπε λοιπόν "αφού εσύ έχεις εμβολιαστεί, ποιο το νόημα να μην εμβολιαστω και εγώ? Και κάτι να πάθουμε θα το πάθουμε και οι δύο". Μην με παρεξηγήσεις αλλά δεν υπάρχει κάποιος στον περιγυρο μου που να μην έχει εμβολιαστεί και να εμπιστεύομαι την κρίση του. Ναι υπήρχαν επιφυλάξεις, αλλά από τις αρχές Σεπτεμβρίου όταν άρχισαν να διασωληνωνουν και τους 40χρονους στο επαρχιακό νοσοκομείο που δουλεύω νομίζω οτι όλοι πειστηκαμε. Δεν θέλω να σε κουράζω άλλο, κάθομαι και τα γράφω εδώ γιατί αυτοί που πρέπει δεν με ακούνε. Αντιθέτως το παίζουν γιατροί με τσιτάτα από το ίντερνετ. Και στην τελική έχεις παιδί, εμβολιασου._

Με την πιο γλυκιά διάθεση έγραψα τα παραπάνω, επίσης σε ευχαριστώ για την έννοια σου.

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Haroulita K είπε:

Δεν θα ήθελα οι σκέψεις μου να καταλήξουν σε αντιπαράθεση εμβολιασμενων - ανεμβολιαστων. Θα ήθελα να θεωρήσεις δεδομένη την καλή μου πρόθεση. Έχεις δίκιο ότι οι μη εμβολιασμενοι ελέγχονται συχνότερα. Αλλά δεν μου φεύγει από το μυαλό η σκέψη ότι αν ο άντρας μου είχε εμβολιαστεί μπορεί και να μην μας το έφερνε στο σπίτι. Εν αγνοία μας (κάτι παρόμοιο με αυτό που έπαθε η μητέρα σου) συναντήσαμε φίλους (διπλο και τριπλό εμβολιασμενους) χωρις μάσκα, σε εξωτερικό χώρο καφετέριας τη δεύτερη μέρα από την έκθεση στον ιό. Όπως θα έκανε καθένας, η φίλη μου πήρε το μωράκι αγκαλιά (γιατί ποιος φοβάται ένα μωρό συνήθως αυτά πρέπει να προστατευονται από εμάς). Ε δεν κόλλησε κανένας. 

Για μένα έχει και μια κατά κάποιο τρόπο φιλοσοφική υπόσταση το ζήτημα. Επειδή είμαι του χώρου, στην αρχή περίμενα και μετά ήλπιζα ότι ο άντρας μου θα με εμπιστευτεί. Αλλά φευ! Ξέρεις το καλύτερο που άκουσα το είπε ο γαμπρός μου στην αδερφή μου, όταν ακόμα το σκεφτοντουσαν να εμβολιαστούν η όχι, με μια ακόμη εξωσωματική στα απωτερα σχέδια τους. Της είπε λοιπόν "αφού εσύ έχεις εμβολιαστεί, ποιο το νόημα να μην εμβολιαστω και εγώ? Και κάτι να πάθουμε θα το πάθουμε και οι δύο". Μην με παρεξηγήσεις αλλά δεν υπάρχει κάποιος στον περιγυρο μου που να μην έχει εμβολιαστεί και να εμπιστεύομαι την κρίση του. Ναι υπήρχαν επιφυλάξεις, αλλά από τις αρχές Σεπτεμβρίου όταν άρχισαν να διασωληνωνουν και τους 40χρονους στο επαρχιακό νοσοκομείο που δουλεύω νομίζω οτι όλοι πειστηκαμε. Δεν θέλω να σε κουράζω άλλο, κάθομαι και τα γράφω εδώ γιατί αυτοί που πρέπει δεν με ακούνε. Αντιθέτως το παίζουν γιατροί με τσιτάτα από το ίντερνετ. Και στην τελική έχεις παιδί, εμβολιασου._

Με την πιο γλυκιά διάθεση έγραψα τα παραπάνω, επίσης σε ευχαριστώ για την έννοια σου.

Ρε συ ωραία τα λες. Αλλά υπάρχουν ενστάσεις. Τα παιδάκια κ τα μωράκια έχει αποδειχθεί ότι έχουν χαμηλό φορτίο μετάδοσης αν το λέω καλά κ επίσης νοσούν σπάνια κ ακόμα πιο σπάνια παθαίνουν κάτι κακό από κοβιντ. Είναι δλδ ασυμπτωματικα κατά κύριο λόγο. Κ έχει γίνει ένας φοβερός χαμός τώρα όλα τα παιδάκια έχουν πάθει εμμονή με τις μάσκες. Μερικά δεν τις βγάζουν από πάνω τους. Εγώ θεωρώ πολύ λάθος κ το κλείσιμο των σχολείων κ τα σελφ τεστ κ την επιβολή μασκών στα παιδάκια. Κ το χειρότερο είναι τα εμβόλια. Οι περισσότεροι γονείς τα κάνουν όχι από φόβο μη κολλησουν η μεταδοσουν κοβιντ τα παιδάκια αλλά για να μην είναι δαχτυλοδεικτουμενα κ να μην απομονωθούν κοινωνικά. 

Εγώ πήγα κ το έκανα το εμβόλιο. Όχι για να προστατέψω το παιδί μου, ούτε τον εαυτό μου. Αλλά επειδή βγήκα κ πάλι στην εργασία κ άρχισα κ πιο κοινωνικές συναναστροφές όπως βαφτίσεις παιδικά πάρτι κτλ ήθελα να προστατέψω τους γονείς μου κ να κάνω πιο πρακτική την ζωή μου εν μέρει δλδ έφαγα κ τον εκβιασμό. Εντέλει όταν κόλλησε ο συνάδερφος μου στην δουλειά την όμικρον μάλλον το εμβόλιο μας προστάτεψε. Μπορεί να είναι αυτό μπορεί να είναι ότι τηρουσαμε όλα τα μέτρα. Ο συνάδελφος μου είναι εκ πεποιθήσεως ανεμβολιαστος κ πήγε σε κλαμπ το οποίο όταν έγινε αφτερ έβαλε όλους τους ανεμβολιαστους από έξω, μέσα. Ήταν ο μοναδικός ανεμβολιαστος στην δουλειά ,ο μόνος για τον οποίο έπρεπε να κάνουμε ολόκληρη διαδικασία για να δηλωθεί κ ο ίδιος επιδίωκε να κολλήσει κ να μην κάνει το εμβόλιο κ στο τέλος μας κρέμασε κ δέκα μέρες που άραξε την πέτσα του με αναρρωτική. 

Εγώ ήμουν κ είμαι αντίθετη στο να εμβολιάζονται όσοι ΔΕΝ θέλουν. Όσοι θέλουν καλώς. Ο άνδρας σου δεν ξέρω τους λόγους για τους οποίος δεν εμβολιάζεται ,θεωρώ από την μια ότι είναι δικαίωμα του από την άλλη σε καταλαβαίνω κεγω θα είχα εκνευριστει μαζί του για τον λόγο που λες. Όχι από φόβο αλλά γιατί πρέπει μαζί χέρι χέρι να βουτήξουμε στην θάλασσα. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι συμφωνούμε σε περισσότερα σημεία από αυτά που διαφωνούμε. Ναι, ο εμβολιασμός είναι ένα όπλο που μας δίνει η επιστήμη για όποιον μπορεί να το εκτιμήσει, και προφυλάσσει όχι μόνο εμάς αλλά και τους γύρω μας. Ναι, αν είχαμε εμβολιαστεί όλοι οι γάιδαροι δεν θα χρειαζοταν να εμβολιασουμε τα μικρούλια. Ναι, έγιναν πολλά λάθη στην εκστρατεία του εμβολιασμού (επισης: τι το ήθελαν το  Astra?) Ναι, κι εγώ στενοχωριεμαι με τα μικρά που φοράνε μάσκα και με το μωρό μου που τους βλέπει ολους με μάσκα. Αλλα πώς αλλιως να τα προστατευσουμε? Η αλήθεια όμως ειναι πως ανησυχώ για ένα ιό που περασε ο μπεμπακος σε τόσο μικρή ηλικία και δεν ξέρω τι μπορεί να "βγάλει"  αργότερα. Ναι, υπάρχουν και αυτοί οι τραγικοί που δεν φοβούνται τον ιό αλλά το εμβόλιο (πώς γίνεται αυτό? - και ο άντρας μου ανάμεσα σε αυτούς). Στον οποίο δεν θα αναφερθώ άλλο γιατί μέσα μου είμαι πολύ οριακά πια. Μου έχει συνθλίψει και λογική και συναίσθημα. Αλλά νομίζω με κατάλαβες. 


F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , georgia1988 είπε:

Αχ ανέβασε πυρετό... Και πάλι αρνητικός βγαίνει.. τι να πω.. ίσως είναι καμμία ίωση? Το βλέπω να πηγαίνει για μοριακό..

Νομίζω ο σύζυγος ε; Αν ανέβασε πυρετό ας κάνει μοριακό.

 

πρίν από 32 λεπτά , Haroulita K είπε:

Νομίζω ότι συμφωνούμε σε περισσότερα σημεία από αυτά που διαφωνούμε. Ναι, ο εμβολιασμός είναι ένα όπλο που μας δίνει η επιστήμη για όποιον μπορεί να το εκτιμήσει, και προφυλάσσει όχι μόνο εμάς αλλά και τους γύρω μας. Ναι, αν είχαμε εμβολιαστεί όλοι οι γάιδαροι δεν θα χρειαζοταν να εμβολιασουμε τα μικρούλια. Ναι, έγιναν πολλά λάθη στην εκστρατεία του εμβολιασμού (επισης: τι το ήθελαν το  Astra?) Ναι, κι εγώ στενοχωριεμαι με τα μικρά που φοράνε μάσκα και με το μωρό μου που τους βλέπει ολους με μάσκα. Αλλα πώς αλλιως να τα προστατευσουμε? Η αλήθεια όμως ειναι πως ανησυχώ για ένα ιό που περασε ο μπεμπακος σε τόσο μικρή ηλικία και δεν ξέρω τι μπορεί να "βγάλει"  αργότερα. Ναι, υπάρχουν και αυτοί οι τραγικοί που δεν φοβούνται τον ιό αλλά το εμβόλιο (πώς γίνεται αυτό? - και ο άντρας μου ανάμεσα σε αυτούς). Στον οποίο δεν θα αναφερθώ άλλο γιατί μέσα μου είμαι πολύ οριακά πια. Μου έχει συνθλίψει και λογική και συναίσθημα. Αλλά νομίζω με κατάλαβες. 

Μη στεναχωριέσαι άλλο κ μη το σκέφτεσαι. Όλοι έχουμε κάποιον στο περιβάλλον μας το πολύ στενό ο οποίος είναι κάθετος. Εγώ έχω την μητέρα μου. Δεν θα κάνει εμβόλιο ποτέ το έχω αποδεχτεί. Σκέψου τα θετικά του συζύγου κ μη κολλάς τώρα σε αυτό το μεμονωμένο γεγονός. Μπορεί να σκαλωσε.οι άνδρες τρώνε κολλήματα συνέχεια. Κ πάλι σου λέω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχεις όλα τα δίκαια με το μέρος σου. 

Μια χαρά θα είναι ο μικρός κ εγώ όλο τέτοια σκέφτομαι. Έχουν να δουν δυστυχώς οι μπόμπιρες πολλά άσχημα πράγματα στο μέλλον. Εδώ πάει να αποδειχτεί ότι μάνα σκότωσε τα 3 της παιδιά στην Πάτρα. Τι είναι πάλι αυτό Θεέ μου;  

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Δεν θα ήθελα οι σκέψεις μου να καταλήξουν σε αντιπαράθεση εμβολιασμενων - ανεμβολιαστων. Θα ήθελα να θεωρήσεις δεδομένη την καλή μου πρόθεση. Έχεις δίκιο ότι οι μη εμβολιασμενοι ελέγχονται συχνότερα. Αλλά δεν μου φεύγει από το μυαλό η σκέψη ότι αν ο άντρας μου είχε εμβολιαστεί μπορεί και να μην μας το έφερνε στο σπίτι. Εν αγνοία μας (κάτι παρόμοιο με αυτό που έπαθε η μητέρα σου) συναντήσαμε φίλους (διπλο και τριπλό εμβολιασμενους) χωρις μάσκα, σε εξωτερικό χώρο καφετέριας τη δεύτερη μέρα από την έκθεση στον ιό. Όπως θα έκανε καθένας, η φίλη μου πήρε το μωράκι αγκαλιά (γιατί ποιος φοβάται ένα μωρό συνήθως αυτά πρέπει να προστατευονται από εμάς). Ε δεν κόλλησε κανένας. 

Για μένα έχει και μια κατά κάποιο τρόπο φιλοσοφική υπόσταση το ζήτημα. Επειδή είμαι του χώρου, στην αρχή περίμενα και μετά ήλπιζα ότι ο άντρας μου θα με εμπιστευτεί. Αλλά φευ! Ξέρεις το καλύτερο που άκουσα το είπε ο γαμπρός μου στην αδερφή μου, όταν ακόμα το σκεφτοντουσαν να εμβολιαστούν η όχι, με μια ακόμη εξωσωματική στα απωτερα σχέδια τους. Της είπε λοιπόν "αφού εσύ έχεις εμβολιαστεί, ποιο το νόημα να μην εμβολιαστω και εγώ? Και κάτι να πάθουμε θα το πάθουμε και οι δύο". Μην με παρεξηγήσεις αλλά δεν υπάρχει κάποιος στον περιγυρο μου που να μην έχει εμβολιαστεί και να εμπιστεύομαι την κρίση του. Ναι υπήρχαν επιφυλάξεις, αλλά από τις αρχές Σεπτεμβρίου όταν άρχισαν να διασωληνωνουν και τους 40χρονους στο επαρχιακό νοσοκομείο που δουλεύω νομίζω οτι όλοι πειστηκαμε. Δεν θέλω να σε κουράζω άλλο, κάθομαι και τα γράφω εδώ γιατί αυτοί που πρέπει δεν με ακούνε. Αντιθέτως το παίζουν γιατροί με τσιτάτα από το ίντερνετ. Και στην τελική έχεις παιδί, εμβολιασου._

Με την πιο γλυκιά διάθεση έγραψα τα παραπάνω, επίσης σε ευχαριστώ για την έννοια σου.

Ούτε εγώ θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση.  Απλά δεν μπορούσα να μην πω και για την αντίθετη πλευρά (οι μην εμβολιασμενοι). Δεν είμαι ούτε κατά ούτε υπέρ του εμβόλιου. 

Και εννοείται θεωρώ δεδομενη την καλή σου πρόθεση και δεν παρεξηγώ. 

  • Μου αρέσει 2

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...