Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια ποσό πρέπει να είναι η οιστραδιολη πριν την ετ για να είναι εντάξει ;

      Εμένα ήταν 1300 περίπου αλλα αυτό την ημέρα πριν την έναρξη προγεστερονησ. Δηλαδή 5-6 ημέρες πριν την ετ. Καλή επιτυχία να έχεις!!

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Κι εγώ με αυτά που έχω διαβάσει λένε ότι το φρέσκο είναι καλύτερο από το σκονογαλα. Από την άλλη το προτείνουν όλοι οι παιδίατροι οπότε δεν ξέρω τι θα κάνω.. ας έρθει βασικά εκείνη η ώρα και βλέπουμε.. γτ μέχρι να αρχίσει να μου τρώει πάλι αποκλείεται να αρχίσω αποθηλασμο

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , Haroulita K είπε:

Mighty86, Η αλήθεια είναι ότι εννοούσα κατσικισιο σε σκόνη. Πονοκέφαλος τα γαλατα, πραγματικά! 

Α οκ. Σε σκόνη δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα το θέμα. Νομίζω λόγω επεξεργασίας κ μαζικότητας είναι περίπου τα ιδια.

Εννοώ ότι είναι εξίσου εμπλουτισμένα. Πάρε κατσικίσιο αφού θες ,να συνηθίσει κ την γεύση ο μικρός.

 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και καλη Σαρακοστή με υγεία και δύναμη για τα μικρούλια μας! Δεν ξερω πού να ψάξω και ποιες πηγές να εμπιστευτώ για τα γαλατα. Και γενικά όταν εμπιστεύομαι ένα ιατρό ακουω ότι μου λέει δεν το πολυψαχνω, εκτός και αν ακούω τα τέρατα. Γιαυτό και εκνευρίζομαι οταν ρωτάω για γάλα  και δεν με κατευθηνει. Στην τελική αντικείμενο του παιδιατρου είναι και η διατροφή. @Mighty86, και @georgia1988, καλά κάνετε και διαβαζετε, αλλά πού να βασιστείς και τι να πιστέψεις? Εσείς πού ανατρέξατε? 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Haroulita K είπε:

Καλημέρα μανούλες και καλη Σαρακοστή με υγεία και δύναμη για τα μικρούλια μας! Δεν ξερω πού να ψάξω και ποιες πηγές να εμπιστευτώ για τα γαλατα. Και γενικά όταν εμπιστεύομαι ένα ιατρό ακουω ότι μου λέει δεν το πολυψαχνω, εκτός και αν ακούω τα τέρατα. Γιαυτό και εκνευρίζομαι οταν ρωτάω για γάλα  και δεν με κατευθηνει. Στην τελική αντικείμενο του παιδιατρου είναι και η διατροφή. @Mighty86, και @georgia1988, καλά κάνετε και διαβαζετε, αλλά πού να βασιστείς και τι να πιστέψεις? Εσείς πού ανατρέξατε? 

Οοοοχι δεν είναι αντικείμενο του παιδιάτρου δεν το έχει σπουδάσει πουθενά. Εναπόκειται σε εμάς να ψάχνουμε κ να ενημερωθούμε δυστυχώς. Ίσως θα έπρεπε οι παιδίατροι να έχουν κάποια κατεύθυνση κ κάποια σεμινάρια η τεσπα να μας δίνουν απλά στο χέρι τον εθνικό διατροφικό οδηγο. Εγώ αυτόν ακολουθώ υπάρχει ελεύθερος στο ίντερνετ σε μορφή pdf. Όσον αφορά τα γάλατα εμπιστευτηκα την παιδίατρο μου για το χουμανα αλλά μου άρεσε που δεν είναι τόσο διαδεδομένο κ το βρίσκεις μόνο στα φαρμακεία κ έχει τσιμπημενη τιμουλα γιατί θεώρησα ότι δεν είναι τόσο ευρείας κατανάλωσης κ άκουσα κ κάνα δύο γνωστούς μου ότι είναι καλό κτλ. Αλλά η σκόνη είναι σκόνη. Είναι χημεία. Οπότε επειδή εγώ έδωσα μπόλικη επειδή δεν πέτυχα να θηλάσω επαρκώς θέλω τώρα να πάω σε κάτι πιο αγνό. Με έχει κατευθυνει φίλη μου παιδαγωγός που έχει μελετήσει πάρα πολύ την διατροφή αλλά κ άλλες μανουλες όπως κ έχω πάρει άποψη από διατροφολογο ενδοκρινολόγο. Γενικώς το γάλα σα γαλακτοκομικο δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχουν καλύτερες πηγές ασβεστίου όπως τα γιαούρτια τα κατσικίσια κ τα τυριά τα άσπρα. Νταξει τα μωράκια θέλουν το γαλατάκι τους για να κοιμηθούν κ να νιώσουν κοζι. 

Γι'αυτό λέω ότι αν θες να πας σε κατσικίσιο είναι μια χαρά επιλογή αν σκοπεύεις στο μέλλον να του δίνεις φρέσκο κατσικίσιο για να το μάθει. Αν δεν έχεις θέμα με τα αγελαδινό τα γάλατα κ σου αρέσουν μπορείς να κάνεις κ ότι σου λέει η παιδίατρος. Δεν είναι τόσο πια μεγάλες οι διαφορές. Το κατσικίσιο έχει λιγότερο φυλλικό οξύ κ σίδηρο αλλά λιγότερες ορμόνες. Η αγελάδα σα ζώο εχει πιο πολλές ορμόνες πέρα από το τι τα ταιζουν κτλ επίσης το κατσικίσιο έχει λιγότερα σάκχαρα. Εγώ το προτιμώ δεν λέω ότι είναι το καλύτερο. Για τα φρέσκα μιλάω τώρα.οι σκόνες είναι εξίσου εμπλουτισμένες και στα δύο. 

Εγώ σκοπεύω να του δώσω κ αγελαδινό φρέσκο αλλά θέλω να μάθει πρώτα στο κατσίκι για να έχω πολλές επιλογές στο φρεσκο. Τις σκόνες δεν μπορείς να τις δοκιμάζεις κ να τις αλλάζεις όλη την ώρα θέλει μία κ με αυτήν να μείνεις εκτός κ αν παρουσιαστεί κάποια αλλεργία/δυσπεψία βαριά κτλ. Γιατί αν αλλάζει κάποιος συνέχεια τότε είναι που θα επηρεαστεί το στομαχακι. 

Οπότε μπορείς να συνεχίσεις με νοβαλακ 3 μέχρι τέλους η σταδιακά να κάνεις εισαγωγή στο κατσικίσιο σκόνη κ σε αυτό να μείνεις αν είναι να δώσεις σκόνη μέχρι να γίνει 2. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Haroulita K βασικά οι παιδίατροι είναι στην ουσία παθολόγοι για μωρά οπότε δεν είναι και ενημερωμένοι οι περισσότεροι πάνω στην διατροφή. Κι εγώ τον εθνικό διατροφικό οδηγό ακολουθώ και με βάσει αυτό προσπαθώ να φτιάχνω τη διατροφή του μικρού. Αλλά είμαι και σε μια ομάδα στο φεισμπουκ που έχουν πολλά αρχεία και στηρίζονται στον εθνικό διατροφικό οδηγό οπότε αν έχω κάπου απορία απευθύνομαι εκεί. Υπάρχουν βέβαια θέματα που επειδή φοβάμαι δεν τα ακολουθώ πχ μετάβαση σε κομμάτια πρέπει να γίνει μέχρι 10 μηνών. Για γάλα κι εγώ κατευθύνομαι προς κατσικίσιο φρέσκο αλλά ας δούμε πρώτα ότι είναι οκ με τα γαλακτοκομικά και μετά θα καταλήξω. 

Πάντως κορίτσια μιλούσα με την κουμπάρα μου στην Αμερική κι εκεί είναι τελείως διαφορετικά. Δλδ το αυγό το έκανε εισαγωγή όλο μαζί όχι ξεχωριστά ασπράδι και κρόκο..επίσης έδινε μια βδομάδα γλυκοπατα μια βδομάδα καρότο κλπ δλδ όλος ο πρώτος μήνας μόνο λαχανικά ένα ένα. Και το τραγικό της επιτρέπει το αλάτι. Δεν ξέρω πως γίνεται να υπάρχουν τόσες διάφορες.

  • Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 δεν εκπλησομαι!!Εδώ φαντάσου υπάρχουν τόσες διάφορες παιδιάτρων στην Ελλάδα φαντάσου στο Αμερικα:PΟι περισσότεροι παιδίατροι είναι παθολόγοι και σ' αυτό το κομμάτι είναι καλοί η όχι, όσον αφορά την διατροφή είναι μερικοί που είναι ενημερωμένοι κι άλλοι όχι ,όπως και κάποιοι που είναι και σύμβουλοι θηλασμού μαζί.και γω διαβάζω πολύ σε θέματα διατροφής και γενικά ανάπτυξης αλλά πάνω απ' όλα νομίζω εμπιστεύομαι το ένστικτο μου..όπως και κάθε μαμά ..δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια.

@Haroulita K καλή Σαρακοστή!!Όπως είπα και πιο πάνω η κάθε μαμά βασίζεται και στο ένστικτο της και στην ενημέρωση.οι περισσότεροι παιδίατροι προωθούν και τα γάλατα που θέλουν με βάση τις εταιρίες...όπως και τις κρέμες ...εγώ να σου πω την αλήθεια ανατρέχω στο ίντερνετ και εδώ στο παρεντς σε παλαιότερα θέματα με βάση τις γνώμες από μαμάδες.εχω βοηθηθεί πάρα πολύ!!δυστυχώς η ευτυχώς φειςμπουκ δεν έχω..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@georgia1988 δεν εκπλησομαι!!Εδώ φαντάσου υπάρχουν τόσες διάφορες παιδιάτρων στην Ελλάδα φαντάσου στο Αμερικα:PΟι περισσότεροι παιδίατροι είναι παθολόγοι και σ' αυτό το κομμάτι είναι καλοί η όχι, όσον αφορά την διατροφή είναι μερικοί που είναι ενημερωμένοι κι άλλοι όχι ,όπως και κάποιοι που είναι και σύμβουλοι θηλασμού μαζί.και γω διαβάζω πολύ σε θέματα διατροφής και γενικά ανάπτυξης αλλά πάνω απ' όλα νομίζω εμπιστεύομαι το ένστικτο μου..όπως και κάθε μαμά ..δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια.

@Haroulita K καλή Σαρακοστή!!Όπως είπα και πιο πάνω η κάθε μαμά βασίζεται και στο ένστικτο της και στην ενημέρωση.οι περισσότεροι παιδίατροι προωθούν και τα γάλατα που θέλουν με βάση τις εταιρίες...όπως και τις κρέμες ...εγώ να σου πω την αλήθεια ανατρέχω στο ίντερνετ και εδώ στο παρεντς σε παλαιότερα θέματα με βάση τις γνώμες από μαμάδες.εχω βοηθηθεί πάρα πολύ!!δυστυχώς η ευτυχώς φειςμπουκ δεν έχω..

Σωστά. Συμφωνώ απόλυτα. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό κ κάθε σπίτι διαφορετικό.

Κάθε μανούλα θα ενημερωθεί κ αναλόγως θα το προσαρμόσει στο σπίτι της κ στην καθημερινότητα κ στο παιδί.

Υπάρχει ας πούμε ο γενικος κανόνας ότι πρέπει να τρώμε πρωινό νωρίς κ μεσημεριανό μέχρι τις 2 αλλά σε μερικά σπίτια το κυρίως γεύμα γίνεται 6-7 που θα έρθει κ το τελευταίο μέλος της οικογένειας. 

Επίσης κάθε παιδί έχει διαφορετικές ανάγκες. Αυτός ο μπουσουλας που δίνουν οι παιδίατροι (κ η δικιά μου) δώσε 5 γευματα x200γρ κάθε 3 ωρες είναι εντελώς ανεφορμαστος δλδ πιστεύω πετυχαίνει σε 1 στα 10 παιδιά. Εμένα ο δικός μου θέλει 6 μικρά γεύματα πχ μπορεί κ 7. Αλλο μπορεί να θέλει 8. Οι παιδίατροι λένε κάτι πράγματα εντελώς ανεφάρμοστα, τρομάζουν την κάθε μαμά με συμβουλές τελείως άκυρες, καθηστερουν εισαγωγές που είναι κ βασικές αλλά κ διευκολύνουν τις μαμάδες, κ λένε κ κάτι κουλά πράγματα τελείως παλιακα. Οπότε κ εμείς όπου μας βολεύει τον ακολουθούμε. Όπου όχι κάνουμε του κεφαλιού μας

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 σιγά μην φάει η δικιά μου 5×200 και εμένα δεν τρώει τέτοιες ποσότητες κάθε μέρα...ισως μόνο το πρωινό της...τις τελευταίες 2 μέρες δεν μου τρώει κ εμένα τίποτα το μεσημέρι βγάζει δόντι...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ κορίτσια δεν τρώει το γιαούρτι με τίποτα...δεν της αρέσει..της έδωσα κι ένα άλλο τώρα με τίποτα ...όπωτε φαι πάλι για απόγευμα...:unsure: @georgia1988 πως είναι το στήθος σου;;καλύτερα;;

Χρόνια μας πολλά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , valentina23 είπε:

Ουφ κορίτσια δεν τρώει το γιαούρτι με τίποτα...δεν της αρέσει..της έδωσα κι ένα άλλο τώρα με τίποτα ...όπωτε φαι πάλι για απόγευμα...:unsure: @georgia1988 πως είναι το στήθος σου;;καλύτερα;;

Χρόνια μας πολλά!!!

Δοκίμασες με πετσακι κατσικίσιο;

Χρόνια μας πολλά κ καλή δύναμη μας εύχομαι!

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 ευτυχώς έφτιαξε το στήθος.. πάλι καλά!! Γυρίσαμε σήμερα από Αθήνα αλλά ήταν πολύ πρωί η πτήση και ο μικρός νυσταζε. Δεν μπορούσε να κοιμηθεί το κακόμοιρο με τόση φασαρία και γκρινιαζε σε όλη την πτήση.. τον πήρε επιτέλους ο ύπνος στην προσγείωση και μετά τον κουβαλούσαμε πάνω μας! Εντομεταξυ έχει βαρύνει και δεν ξέρω πως αφού μόνο στήθος τρώει! επίσης μου έβγαλε κάτι σπυράκια στα πόδια και δεν ξέρω τώρα αν είναι από το ταχίνι που έκανα εισαγωγή σήμερα ή απ' τα γλυκά που έφαγα εγώ το σκ γτ όλα είχαν μέσα γάλα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@valentina23 ευτυχώς έφτιαξε το στήθος.. πάλι καλά!! Γυρίσαμε σήμερα από Αθήνα αλλά ήταν πολύ πρωί η πτήση και ο μικρός νυσταζε. Δεν μπορούσε να κοιμηθεί το κακόμοιρο με τόση φασαρία και γκρινιαζε σε όλη την πτήση.. τον πήρε επιτέλους ο ύπνος στην προσγείωση και μετά τον κουβαλούσαμε πάνω μας! Εντομεταξυ έχει βαρύνει και δεν ξέρω πως αφού μόνο στήθος τρώει! επίσης μου έβγαλε κάτι σπυράκια στα πόδια και δεν ξέρω τώρα αν είναι από το ταχίνι που έκανα εισαγωγή σήμερα ή απ' τα γλυκά που έφαγα εγώ το σκ γτ όλα είχαν μέσα γάλα.. 

Δύσκολη πίστα το αεροπλάνο φαντάζομαι πάει πέρασε. 

Σπυράκια βγάζει κ εμένα κατά καιρούς. Νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα ενυδάτωσης παρά αλλεργιών. Κ επίσης το κρύο ζέστη. 

Έχει βγάλει στα μουστάκια του κάτω από την μύτη ιδρωτηρια εδώ κ ένα μήνα θα πάμε Παρασκευή παιδίατρο ούτως η άλλως να τα δει γιατί με την κρέμα που μου έδωσε δεν γίνεται κάτι.

@valentina23 δοκίμασε να βάλεις μέσα στο γιαούρτι μπανάνα κ λίγο ταχίνι μήπως είναι των γλυκών γεύσεων η τσουπρα

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εμένα απο μικρη βγαζει σπυρακια λες κ κατι την τσίμπησε κ μου είχε πει η παιδίατρος αν δεν την φαγουριζουν είναι άνευ σημασίας  βγαίνουν κ μπορεί μέσα σε 1 2 ώρες να φύγουν... υποψιάζομαι όμως κ εγω  την κρεμα και το αφρόλουτρο όποτε θα τα αλλάξω όλα...παρήγγειλα της laroche posay ...στο πρόσωπο που βγάζει εξανθήματα κάθε φορά που βγάζει δόντι μόνο της laroche μας έκανε δουλειά όλες οι άλλες μάπα...ειδικα frezyderm απογοήτευση...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε? Σήμερα αγγαρεψα τους γονείς μου, πήραμε το ντεληκανη μας και κατεβήκαμε στα μαγαζιά των Χανίων για να αγοράσω κάτι χαρούμενο να φορέσω στα γενέθλια του. Είχα να αγοράσω κάτι για μένα από τον Αύγουστο που πήρα το φόρεμα για τη βάπτιση. 

Ο μικρούλης την εχει καταβρει εδω. Όλο παρέα και παιχνίδι. Έρχεται και η αδερφή μου καθε μέρα και τρελαίνεται από τη χαρά του. Για άλλη μια φορά θα πω πόσο τυχερές είστε όσες εχετε τους δικούς σας κοντά... κάθε μέρα θα του μάθουν και κάτι καινούριο! Δεν είναι ότι εγώ δεν ασχολούμαι, αλλά όσο περισσότεροι τοσο καλύτερα νομίζω. Μεσα σε λίγες μέρες έμαθε να δείχνει το ρολόι του τοίχου, να πίνει νερό και να κάνει ααα στο τέλος, και να κουνάει το δείκτη του οταν του λέμε όοοοχι,  εκεί λιώνω. Επειδή μένουμε σε μονοκατοικία η πόρτα ανοιγοκλεινει συχνά,  και με το που θα την ακούσει θα κουνήσει το χεράκι του να χαιρετήσει. Επίσης μου κάνει εντύπωση (χαίρομαι δηλαδή) που οταν φεύγει κάποιος χαιρετάει με χαρά χωρίς να κλαίει. Γενικά είναι ήρεμος. Το βράδυ πίνει πλέον ξενο, αλλά ακόμη δεν έχει σταθερή ποσότητα. Αποψε για παράδειγμα ήπιε 160ml. Ίσως όμως να έδωσα και αργά το απογευματινό.

  • Μου αρέσει 4

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...