Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • λοιπόν κορίτσια να σας κάνω ενημέρωση! σήμερα μπήκα 33 , εχω λίγα πονάκια αλλά μάλλον είναι έντερο! ο γιατρός είπε δευτέρα θα μ σταματήσει τον όρο και αν παω καλα και σταματήσουν οι συσπασεισ θα με στείλει σπίτι να πάρω όσες μέρες με κρατήσει! αν την δευτέρα χωρίς όρο δεν τα παω καλα και αρχίσω πάλι πανηγύρια θα πάμε σε τοκετό! είπε δεν θέλει να πάρω άλλο τοκολυτικο! άρα 33+3 περίπου θα γεννάω , να ναι καλα το μωράκι; λογικά θα είναι κοντά στα 2100! εκανα κ άλλο σετ κορτζιονες προχθές 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Έτσι ξέρω κ εγω για γάλα όπως τα λέει η @Mighty86 να αυξάνεις λίγο λίγο αν βλέπεις κ το πίνει κ εγω avent έχω νομίζω  τα Dr Brown με το πράσινο είναι για πιο μωρα που έχουν κολικούς τώρα δεν χρειάζονται... @Haroulita K χαίρομαι πάρα πολύ για τον μικρό σου αλλά πιο πολύ για εσένα που σου έφυγε το άγχος με το μπουκάλι @valentina23 εύχομαι να τα πάτε και εσείς το ίδιο καλα!!! Μεσημέρι εμένα αν φάει καλά δεν δίνω γάλα δεν υπάρχει λόγος ειδικά μετά τον χρόνο δεν χρειάζεται...εμενα ευτυχώς από χθες άρχισε πάλι να τρώει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια και εμένα ξεκίνησε πάλι να τρώει ευτυχώς... Μόνο το ψάρι δεν θέλει με τπτ αλλά μοσχάρι κ κοτόπουλο μου τρώει.. και τελικά μάλλον ήταν τα δόντια γτ έσκασε ο πρώτος γομφίος! Νωρίς νωρίς! Μάλλον γι'αυτό δεν κοιμάται το γκυκουλι...

Εγώ τώρα που άρχισε να τρώει πάλι όσο λείπω αφήνω γάλα μόνο για πρωί βράδυ όχι ενδιάμεσα οπότε λογικά και με το ξένο φαντάζομαι έτσι θα πάει . Εκτός αν δεν φάει κάποιο γεύμα λογικά δίνουμε γάλα.. απλά νομίζω μετά το έτος υπάρχει ένας περιορισμός στο ποσο γάλα πινουν την ημέρα

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988είδες τελικά τα δοντακια ήταν.αβτε ώρα να ανοίξει και η όρεξη του τώρα.οσο μεγαλώνουν δεν θέλουν πολύ γάλα γιατί απορροφάει τα θρεπτικά συστατικά απ' τις τροφές..ξέρω πρωί και βράδι αλλά έχω ακούσει και μόνο για βράδι..εγώ έκοψα το γάλα μετά το φρούτο και τώρα δίνω μεσημέρι,βράδι,πρωί..μόλις παρέλαβα το ξένο..λέω το βράδι να της δώσω 30ml ..το μπουκάλι πάντως το έπλυνα και της το δώσα να παίξει και το ρουφούσε,δάγκωνε μανιωδώς..ελπίζω να είναι καλό σημάδι αυτό..

@Mighty86 και μένα μου χε γράψει θυροειδή..οι άλλες ήταν γενική αίματος,φεριττινη,βιταμίνη ντε,σάκχαρο,κρεατινίνη και κάποιες άλλες δεν τις έχω παραλάβει ακόμη γιατί μιλήσαμε τηλεφωνικώς για τ αποτελέσματα..όταν πάω θα τις πάρω..δεν μου είπε κάτι για να είναι άδειο το στομάχι ούτε να μην πιει γάλα.ποτε θα τις κάνεις;;καλό κουράγιο εύχομαι και καλά αποτελέσματα!!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@georgia1988είδες τελικά τα δοντακια ήταν.αβτε ώρα να ανοίξει και η όρεξη του τώρα.οσο μεγαλώνουν δεν θέλουν πολύ γάλα γιατί απορροφάει τα θρεπτικά συστατικά απ' τις τροφές..ξέρω πρωί και βράδι αλλά έχω ακούσει και μόνο για βράδι..εγώ έκοψα το γάλα μετά το φρούτο και τώρα δίνω μεσημέρι,βράδι,πρωί..μόλις παρέλαβα το ξένο..λέω το βράδι να της δώσω 30ml ..το μπουκάλι πάντως το έπλυνα και της το δώσα να παίξει και το ρουφούσε,δάγκωνε μανιωδώς..ελπίζω να είναι καλό σημάδι αυτό..

@Mighty86 και μένα μου χε γράψει θυροειδή..οι άλλες ήταν γενική αίματος,φεριττινη,βιταμίνη ντε,σάκχαρο,κρεατινίνη και κάποιες άλλες δεν τις έχω παραλάβει ακόμη γιατί μιλήσαμε τηλεφωνικώς για τ αποτελέσματα..όταν πάω θα τις πάρω..δεν μου είπε κάτι για να είναι άδειο το στομάχι ούτε να μην πιει γάλα.ποτε θα τις κάνεις;;καλό κουράγιο εύχομαι και καλά αποτελέσματα!!

 

 

Ναι αυτά μου έβαλε κ η δικιά μου. Την πήρα τηλ κ μου λέει 6 ώρες νηστικός οπότε θα τον ταισω μέσα στην νύχτα κ θα τον πάω πρωί με την δρουσουλα τι να πω ταλαιπωρία. Νομιζω επιτρέπεται μόνο ο θηλασμος

7 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια και εμένα ξεκίνησε πάλι να τρώει ευτυχώς... Μόνο το ψάρι δεν θέλει με τπτ αλλά μοσχάρι κ κοτόπουλο μου τρώει.. και τελικά μάλλον ήταν τα δόντια γτ έσκασε ο πρώτος γομφίος! Νωρίς νωρίς! Μάλλον γι'αυτό δεν κοιμάται το γκυκουλι...

Εγώ τώρα που άρχισε να τρώει πάλι όσο λείπω αφήνω γάλα μόνο για πρωί βράδυ όχι ενδιάμεσα οπότε λογικά και με το ξένο φαντάζομαι έτσι θα πάει . Εκτός αν δεν φάει κάποιο γεύμα λογικά δίνουμε γάλα.. απλά νομίζω μετά το έτος υπάρχει ένας περιορισμός στο ποσο γάλα πινουν την ημέρα

Οοοο εσείς έχετε πολλά δόντια! 

Ναι ισχύει. Ο οδηγός λέει 500-600 ml γαλακτοκομικά σύνολο. Εμείς πίνουμε 180 πρωί , 250 βράδυ ,μισό γιαούρτι κ ένα σπιρτοκουτο τυρί η ολόκληρο γιαούρτι 

Εννοείται ότι το μητρικό δεν είναι γαλακτοκομικο αλλά καλύπτει ανάγκες από γάλα κ στέρεες νομίζω μέχρι κ 30%

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mighty86 ποπό 6 ώρες νηστικό το καημενουλη θα ταλαιπωρηθεί..ίσως για να βγουν καθαρές οι εξετάσεις εννοώ από σάκχαρο,χοληστερίνη..εμείς έχουμε επανεξέταση σε λίγες μέρες...είχαμε φεριττινη 2, αιμοσφαιρίνη 9,2, αιματοκρίτη 34....και είχαμε και υψηλά λευκά..είχε περάσει ίωση μου πε παιδίατρος είδαν το πλακάκι αλλά εγώ ανχωθηκα τρέλα!!!

@Haroulita K χρονιζεται σήμερα;να τα εκατοστησει!!!!γερό και καλότυχο στη ζωή του πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@Mighty86 ποπό 6 ώρες νηστικό το καημενουλη θα ταλαιπωρηθεί..ίσως για να βγουν καθαρές οι εξετάσεις εννοώ από σάκχαρο,χοληστερίνη..εμείς έχουμε επανεξέταση σε λίγες μέρες...είχαμε φεριττινη 2, αιμοσφαιρίνη 9,2, αιματοκρίτη 34....και είχαμε και υψηλά λευκά..είχε περάσει ίωση μου πε παιδίατρος είδαν το πλακάκι αλλά εγώ ανχωθηκα τρέλα!!!

@Haroulita K χρονιζεται σήμερα;να τα εκατοστησει!!!!γερό και καλότυχο στη ζωή του πάντα!!!

Μεθαύριο! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!ό,τι επιθυμείς για τον καθένα σας ξεχωριστά!

Πως πάνε τα ταισματα? Πίνει γαλατακι?

Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σας!

@Basiliki92 σε ευχαριστώ για τη σκέψη σου! Το εκτιμώ πολύ!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@Mighty86 ποπό 6 ώρες νηστικό το καημενουλη θα ταλαιπωρηθεί..ίσως για να βγουν καθαρές οι εξετάσεις εννοώ από σάκχαρο,χοληστερίνη..εμείς έχουμε επανεξέταση σε λίγες μέρες...είχαμε φεριττινη 2, αιμοσφαιρίνη 9,2, αιματοκρίτη 34....και είχαμε και υψηλά λευκά..είχε περάσει ίωση μου πε παιδίατρος είδαν το πλακάκι αλλά εγώ ανχωθηκα τρέλα!!!

@Haroulita K χρονιζεται σήμερα;να τα εκατοστησει!!!!γερό και καλότυχο στη ζωή του πάντα!!!

Μπα όχι θα το κάνουμε έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθεί ελπίζω. αν φάει μέσα στην νύχτα δεν πεινάει νωρίς το πρωί εμείς θα ταλαιπωρηθουμε. 

Ρε συ ο αιματοκρίτης σας καλός δεν είναι; Η φεριτινη τι δείχνει;

Καλή επιτυχία κ σε εσάς!

 

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K α τότε μεθαύριο θα σου ξαναευχηθω:wub:..το γάλα κάθομαι και το κοιτάω ...ακόμα δεν της έχω δώσει...σκέφτομαι ποια θα είναι η κατάλληλη στιγμη:Pπηρα και μπουκάλια ,και θηλές...λέω το βράδι να της δώσω λίγο να δοκιμάσει..

@Mighty86 ο αιματοκρίτης καλός,η αιμοσφαιρίνη όμως είναι λίγο χαμηλή ..δεν το συζητάω για την φεριττινη...η φεριττινη είναι οι αποθήκες σιδήρου στον οργανισμό..οι οποίες είναι προφανώς άδειες στο παιδί..μου είπε ότι είναι συχνό στα θηλάζοντα παιδιά γιατί το μητρικό δεν έχει σίδηρο, ούτε βιταμίνη ντε η οποία ήταν καλή γιατί έδινα σταγόνες από τη γέννηση...δεν ξέρω απογοητευτικά λίγο να σου πω την αλήθεια ...

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 γομφίος ναι.. πρώτα βγαίνουν οι 4 και μετά οι κυνόδοντες.. κι εγώ τόσο καιρό κοιτούσα τους κοινοδοντες και έλεγα τι δόντια μου λέει ο παιδίατρος ούτε καν φουσκωμένα δεν είναι! Χαχα

@Mighty86 ναι κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κι εγω στον οδηγό για τα γαλακτοκομικά αλλά δεν θυμομουν ποσότητες

@valentina23 φαντάζομαι εννοείς και όλο το βράδυ ε? Χαχα εμένα έγινε πολύ δύσκολος με τον ύπνο, όσο λείπω δενπορει να τον κοιμήσει κανείς.. ίσως πρέπει κι εγώ να αποσύνδεσω κάπως το στήθος απ' τον ύπνο. Άμα αρχίσει και κοιμάται περισσότερο με το ξένο πες μου να το γυρίσω κι εγώ! 

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Haroulita K α τότε μεθαύριο θα σου ξαναευχηθω:wub:..το γάλα κάθομαι και το κοιτάω ...ακόμα δεν της έχω δώσει...σκέφτομαι ποια θα είναι η κατάλληλη στιγμη:Pπηρα και μπουκάλια ,και θηλές...λέω το βράδι να της δώσω λίγο να δοκιμάσει..

@Mighty86 ο αιματοκρίτης καλός,η αιμοσφαιρίνη όμως είναι λίγο χαμηλή ..δεν το συζητάω για την φεριττινη...η φεριττινη είναι οι αποθήκες σιδήρου στον οργανισμό..οι οποίες είναι προφανώς άδειες στο παιδί..μου είπε ότι είναι συχνό στα θηλάζοντα παιδιά γιατί το μητρικό δεν έχει σίδηρο, ούτε βιταμίνη ντε η οποία ήταν καλή γιατί έδινα σταγόνες από τη γέννηση...δεν ξέρω απογοητευτικά λίγο να σου πω την αλήθεια ...

νομίζω ότι είναι σύνηθες κ πραγματικά θα φτιάξει. Δεν είναι ότι έχει κάτι η μικρή σου. Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις. Από τότε που μας έγραψε τις εξετάσεις μια μου φαίνεται αδύνατος ,μία μου φαίνεται ότι δεν έχει καλό χρωματακι ,μια σκέφτομαι τις περιόδους που μου έκανε αφαγιες κτλ ο άνδρας μου λέει ιδέα σου είναι αλλα εγώ πολύ τις φοβάμαι τις εξετάσεις.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 χαχα ναι όταν εννοώ το βράδι εννοώ απ' τις δέκα περίπου που θα κοιμηθεί μέχρι τις 8 το πρωί!!!:Pαυτό είναι το βράδινο γάλα μας!! Πάρε και τον σύζυγο μαζί μην πας μόνη!!και μένα χαμός!!θα κάνεις υπομονή!!γάλα ξένο ακόμα να της δώσω...δεν ξέρω τι περιμένω..την κατάλληλη στιγμή η δεν είναι έτοιμη ακόμη;;;;

@Mighty86 και ποιος δεν φοβάται τις εξετάσεις...εγώ ειδικά βάζω κι αρνητικά πράγματα στο μυαλό μου ότι κάτι κακό μπορεί να εχει:unsure:..έχω και αρροστοφοβια..άστα να πάνε..δεν μπήκα καν αυτή τη φορά να ψάξω στο ίντερνετ γιατί θα Μ έπιανε πιανικος και άγχος σίγουρα..ενώ σε κάποιον άλλον θα έλεγα μην ανησυχείς ειδικά η φεριττινη με το συμπλήρωμα θα φτιάξει στον εαυτό μου πάντα αποτυγχάνω να τον καθησυχάσω...

Οι θηλές κορίτσια απ' το μπιμπερο πόσο μηνών είναι;;μετα απ' τον θηλασμό ήταν καλή η ροη;;η ξεκινήσατε με αργή ροή και μετά γρήγορη;;στη lasinoh έχω μεσαία ροή πάρει,ενώ στις mam έχω 2,4,και 6+ μηνών θηλές..όμως το στήθος μου γενικά έχει αρκετό γάλα με πολύ ροή ενώ τα μπουκάλια έχουν μια μικρή τρυπουλα μόνο...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@georgia1988 χαχα ναι όταν εννοώ το βράδι εννοώ απ' τις δέκα περίπου που θα κοιμηθεί μέχρι τις 8 το πρωί!!!:Pαυτό είναι το βράδινο γάλα μας!! Πάρε και τον σύζυγο μαζί μην πας μόνη!!και μένα χαμός!!θα κάνεις υπομονή!!γάλα ξένο ακόμα να της δώσω...δεν ξέρω τι περιμένω..την κατάλληλη στιγμή η δεν είναι έτοιμη ακόμη;;;;

@Mighty86 και ποιος δεν φοβάται τις εξετάσεις...εγώ ειδικά βάζω κι αρνητικά πράγματα στο μυαλό μου ότι κάτι κακό μπορεί να εχει:unsure:..έχω και αρροστοφοβια..άστα να πάνε..δεν μπήκα καν αυτή τη φορά να ψάξω στο ίντερνετ γιατί θα Μ έπιανε πιανικος και άγχος σίγουρα..ενώ σε κάποιον άλλον θα έλεγα μην ανησυχείς ειδικά η φεριττινη με το συμπλήρωμα θα φτιάξει στον εαυτό μου πάντα αποτυγχάνω να τον καθησυχάσω...

Οι θηλές κορίτσια απ' το μπιμπερο πόσο μηνών είναι;;μετα απ' τον θηλασμό ήταν καλή η ροη;;η ξεκινήσατε με αργή ροή και μετά γρήγορη;;στη lasinoh έχω μεσαία ροή πάρει,ενώ στις mam έχω 2,4,και 6+ μηνών θηλές..όμως το στήθος μου γενικά έχει αρκετό γάλα με πολύ ροή ενώ τα μπουκάλια έχουν μια μικρή τρυπουλα μόνο...

Εγώ δίνω με 4αρα θηλή 9+ 

Δεν θα γίνει κάτι αν δοκιμάσεις να της δώσεις λίγο γάλα.με 30-60 ml δεν ξεκινάει ο αποθηλασμος. Δλδ δεστο κ ετσι

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@georgia1988 χαχα ναι όταν εννοώ το βράδι εννοώ απ' τις δέκα περίπου που θα κοιμηθεί μέχρι τις 8 το πρωί!!!:Pαυτό είναι το βράδινο γάλα μας!! Πάρε και τον σύζυγο μαζί μην πας μόνη!!και μένα χαμός!!θα κάνεις υπομονή!!γάλα ξένο ακόμα να της δώσω...δεν ξέρω τι περιμένω..την κατάλληλη στιγμή η δεν είναι έτοιμη ακόμη;;;;

@Mighty86 και ποιος δεν φοβάται τις εξετάσεις...εγώ ειδικά βάζω κι αρνητικά πράγματα στο μυαλό μου ότι κάτι κακό μπορεί να εχει:unsure:..έχω και αρροστοφοβια..άστα να πάνε..δεν μπήκα καν αυτή τη φορά να ψάξω στο ίντερνετ γιατί θα Μ έπιανε πιανικος και άγχος σίγουρα..ενώ σε κάποιον άλλον θα έλεγα μην ανησυχείς ειδικά η φεριττινη με το συμπλήρωμα θα φτιάξει στον εαυτό μου πάντα αποτυγχάνω να τον καθησυχάσω...

Οι θηλές κορίτσια απ' το μπιμπερο πόσο μηνών είναι;;μετα απ' τον θηλασμό ήταν καλή η ροη;;η ξεκινήσατε με αργή ροή και μετά γρήγορη;;στη lasinoh έχω μεσαία ροή πάρει,ενώ στις mam έχω 2,4,και 6+ μηνών θηλές..όμως το στήθος μου γενικά έχει αρκετό γάλα με πολύ ροή ενώ τα μπουκάλια έχουν μια μικρή τρυπουλα μόνο...

Την πρώτη φορά σίγουρα θα  την θηλάσεις κιόλας, οπότε μην το σκέφτεσαι. Εγω έχω τις 3αρες θηλες που ειναι για 6-9 και δεν νομίζω να τις αλλάξω σύντομα. Αν και φαίνονται μικρότερες από την ηλικία του, όταν θέλει να πιει γάλα το πίνει γρήγορα. Επίσης στην αρχή τον ενοχλούσε που ακόμη και όταν δεν ρουφουσε έτρεχε το γάλα, οπότε η μικρότερη θηλη βολεψε  και σε αυτό. 

Εμείς κορίτσια είχαμε δύσκολο βράδυ γιατί το μωρό είχε μυξουλες. Ρώτησα την παιδίατρο για otrivin βρεφικό και αποσυμφορητικο μύτης,  δεν έχω και γενικά εγώ ρωτάω το γιατρό για το παραμικρό. Που είπε ναι και στα δυο. Εσείς έχετε αποσυμφορητικο? Θα τα δοκιμάσω και τα δυο απόψε. 

Εννοείται ότι οι εξετασεις φέρνουν άγχος, και για το πώς θα γίνουν και για τα αποτελέσματα. Πφφ

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...