Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

22 hours ago, Basiliki92 said:

@pap88 θέλω συνταγή για μαφινακια μπανάνας :D

<3 Καλημερα!!

εγω για 4-5 μαφινακια χρησιμοποιω τα εξης

  • 140 γρ αλευρα (κανω συνδιασμο περιπου 90 αλευρι γοχ και 50 βρωμη - προτεινω νιφαδες, δεν χρειαζεται αλεσμα)
  • 1 κγ μπεικινγκ παουντερ
  • περιπου 120 -150 γρ γιαουρτι αγελαδινο
  • 1 αυγο
  • 2 κσ ελαιολαδο
  • 1 γλυκια μπανανα (σχετικα ωριμη δηλαδη!)
  • κανελα (οση σας αρεσει, προτεινω μπολικη!)

μετα

  • σε ενα μπολ πολτοποιω την μπανανα με ενα πιρουνι. προσθετω το αυγο, λαδι και γιαουρτι κ ανακατευω.
  • σε αλλο μπολ ανακατευω τα αλευρα με το μπεικινγκ και την κανελα. 
  • τα προσθετω ολα μαζι και ανακατευω 
  • τοποθετω την ζυμη σε φορμα σιλικονης για μαφινακια (τωρα την πηρα τη φορμα, φανταστικη σας προτεινω να παρετε!!!!!!!!) 

και ψηνω για περιπου 30 λεπτα στους 180 αερα. οπως παντα με τα κεικ βαζω μαχαιρακι να δω αν ψηθηκε. 

αν την δοκιμασεις ελπιζω να αρεσει στο μωρουλι σου!! και σε εσας δηλαδη.. 

 

  • Ευχαριστώ 5

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 minutes ago, Basiliki92 said:

@pap88 σε ευχαριστούμε πολύ σίγουρα θα της αρέσει τρελαίνεται για μπανάνα... οποία έχει συνταγές ας της γράφει να παίρνουμε ιδέες ♡♡♡

θα παρω το θαρρος να γραψω αλλη μια που λατρευει ο δικος μου........... το τρωει τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα για πρωινο, και οικογενειακως το τρωμε ολοι μας καθε Κυριακη! το προτεινω ακομη περισσοτερο απ οτι τα μαφινακια.

πανκεικσ μπανανας

υλικα για 1 ατομο

  • 1 αυγο
  • 4 κσ βρωμη 
  • μιση μπανανα
  • κανελα 

τα πεταμε ολα στο μπλεντερ μεχρι να ομογενοποιηθει το μειγμα.

σε αντικολλητικο τηγανι που εχουμε ζεστανει, και με ενα κουταλι της σουπας, τοποθετουμε το μειγμα μας σε μικρα κυκλακια (εγω βγαζω 3 με 4 πανκεικακια μικρα). τα ψηνουμε και απ τις δυο πλευρες μεχρι να ροδησουν και ειναι ετοιμα!

ειναι και κρυα πολυ ωραια, τα παιρνω και στη βολτα μας σαν σνακ καποιες φορες.

τις Κυριακες πολλαπλασιαζω τις ποσοτητες επι 4 και τρωμε ολοι μας. (φαγανοι εγω και ο αντρας μου) 

PS. αν σας φανει πολυ πολυ πηχτο το μειγμα βαζετε μεσα ελαχιστο νερακι.

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε @pap88 θα το κάνω ελπίζω σύντομα!!!!!!

@Basiliki92 τέλεια ιδέα! θα σας πω κεγώ δύο πετυχημένες(δλδ που έφαγε ο μικρός) πανεύκολες συνταγές.

όταν πάμε μπέιμπι σούιμινγκ ή όταν είμαστε σε ταξίδι οδικό κτλ θέλω κάτι στέρεο κ νόστιμο να μου φάει χωρίς να κάνει τον τόπο χάλια κάνω το εξής: παίρνω μια μπανάνα την πατάω ανακατεύω με δυο τρεις κουταλιές βρώμη το ψήνω στον φούρνο 15 λεπτά στους 150 στην λαδόκολλα κ το τρώει με μεγάλη όρεξη. και τώρα για να το εμπλουτίσω λίγο μιας κ πίνει γάλα πήρα κ μπλούμπερις θα ρίξω κ από αυτά (τα έχω βάλει κατάψυξη) και λίγο γάλα κ λίγη παραπάνω βρώμη κ θα το ψήσω εκεί μπαμ μπαμ να δω πως θα βγει. θα σας πω. 

επίσης κάνω ωραιότατα κεφτεδάκια. παίρνω περίπου 350-450 γρ κιμά, στο μπέντερ αλέθω αρκετά 1-2 καρότα, 1 κρεμμύδι, 1 πιπεριά φλωρίνης, λάδι,λεμόνι, ντομάτα λίγο σάλτσα ή τριμμένη κ βρώμη τόση όση να σφίξει (4 κουταλιές). τα πλάθω κ τα βάζω στο φούρνο 30 λεπτά στους 150 κ κανά 5λεπτο 180, τα βγάζω κ τα βάζω κατάψυξη. οπότε μετά παίρνω λίγα λίγα από την κατάψυξη κ ψήνω κανά δεκάλεπτο τέταρτο αφού ξεπαγώσουν κ έτοιμα. τα τρώμε κ εμείς.  

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mighty86 said:

όταν πάμε μπέιμπι σούιμινγκ ή όταν είμαστε σε ταξίδι οδικό κτλ θέλω κάτι στέρεο κ νόστιμο να μου φάει χωρίς να κάνει τον τόπο χάλια κάνω το εξής: παίρνω μια μπανάνα την πατάω ανακατεύω με δυο τρεις κουταλιές βρώμη το ψήνω στον φούρνο 15 λεπτά στους 150 στην λαδόκολλα κ το τρώει με μεγάλη όρεξη. και τώρα για να το εμπλουτίσω λίγο μιας κ πίνει γάλα πήρα κ μπλούμπερις θα ρίξω κ από αυτά (τα έχω βάλει κατάψυξη) και λίγο γάλα κ λίγη παραπάνω βρώμη κ θα το ψήσω εκεί μπαμ μπαμ να δω πως θα βγει. θα σας πω. 

αχαχαχα κατι παρομοιο εγραψα απο πανω, χιχιχιχι. αν βαλεις κ αυγουλακι, εχεις το πανκεικ.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , pap88 είπε:

θα παρω το θαρρος να γραψω αλλη μια που λατρευει ο δικος μου........... το τρωει τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα για πρωινο, και οικογενειακως το τρωμε ολοι μας καθε Κυριακη! το προτεινω ακομη περισσοτερο απ οτι τα μαφινακια.

πανκεικσ μπανανας

υλικα για 1 ατομο

  • 1 αυγο
  • 4 κσ βρωμη 
  • μιση μπανανα
  • κανελα 

τα πεταμε ολα στο μπλεντερ μεχρι να ομογενοποιηθει το μειγμα.

σε αντικολλητικο τηγανι που εχουμε ζεστανει, και με ενα κουταλι της σουπας, τοποθετουμε το μειγμα μας σε μικρα κυκλακια (εγω βγαζω 3 με 4 πανκεικακια μικρα). τα ψηνουμε και απ τις δυο πλευρες μεχρι να ροδησουν και ειναι ετοιμα!

ειναι και κρυα πολυ ωραια, τα παιρνω και στη βολτα μας σαν σνακ καποιες φορες.

τις Κυριακες πολλαπλασιαζω τις ποσοτητες επι 4 και τρωμε ολοι μας. (φαγανοι εγω και ο αντρας μου) 

PS. αν σας φανει πολυ πολυ πηχτο το μειγμα βαζετε μεσα ελαχιστο νερακι.

 

 

ποπο με την μπανανα κ την βρώμη μπορούμε να παίξουμε πολύ ειδικά για σνακ έξω, τέλεια κ αυτή η συνταγή. κ λίγο γάλα αντί για νερό μπορούμε να βάλουμε όσα χρόνισαν φαντάζομαι ε?

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mighty86 said:

ποπο με την μπανανα κ την βρώμη μπορούμε να παίξουμε πολύ ειδικά για σνακ έξω, τέλεια κ αυτή η συνταγή. κ λίγο γάλα αντί για νερό μπορούμε να βάλουμε όσα χρόνισαν φαντάζομαι ε?

ναι ναι σιγουρα! φανταζομαι ακομη και μια κουταλια γιαουρτι θα ηταν οκ!!

 

εχθες εφτιαξα σπανακοπιτα.... η απολυτη αποτυχια!!!!!!! το φυλλο υπερβολικα τραγανο, πηγε να πνιγει 

για εμας ωραια δηλαδη, αλλα για το μωρο με τπτ!

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , pap88 είπε:

ναι ναι σιγουρα! φανταζομαι ακομη και μια κουταλια γιαουρτι θα ηταν οκ!!

 

εχθες εφτιαξα σπανακοπιτα.... η απολυτη αποτυχια!!!!!!! το φυλλο υπερβολικα τραγανο, πηγε να πνιγει 

για εμας ωραια δηλαδη, αλλα για το μωρο με τπτ!

μμμ μήπως να το κάνεις με φύλλο για κουρού?


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mighty86 said:

μμμ μήπως να το κάνεις με φύλλο για κουρού?

ναι καλη ιδεα... θα ψαξω συνταγη - τωρα μαθαινω τα φυλλα, εντελως ασχετη :lol:

αν καποιος ξερει καμια πετυχημενη πιτα ας μας πει, χιχιχι


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , pap88 είπε:

ναι καλη ιδεα... θα ψαξω συνταγη - τωρα μαθαινω τα φυλλα, εντελως ασχετη :lol:

αν καποιος ξερει καμια πετυχημενη πιτα ας μας πει, χιχιχι

μόνη σου τα κάνεις??????:o

εγώ δεν έχω ανοίξει φύλλο ποτέ. δεν έχω ιδέα


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 minutes ago, Mighty86 said:

μόνη σου τα κάνεις??????:o

εγώ δεν έχω ανοίξει φύλλο ποτέ. δεν έχω ιδέα

πρωτη φορα το εκανα μονη μου για να μη του παρω ετοιμο και για να μη βαλω αλατι. μη φανταστεις ενα φυλλο πανω ενα φυλλο κατω. ηταν πολυ ευκολο παντως. το δυσκολο ηταν το πλυσιμο του σπανακιου!! 

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , pap88 είπε:

πρωτη φορα το εκανα μονη μου για να μη του παρω ετοιμο και για να μη βαλω αλατι. μη φανταστεις ενα φυλλο πανω ενα φυλλο κατω. ηταν πολυ ευκολο παντως. το δυσκολο ηταν το πλυσιμο του σπανακιου!! 

επίσης παίρνω κατεψυγμένο σπανάκι μπαρμπα στάθης:roll::P

  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@pap88 τα πανκεικ τα κάνω κ εγω καιρό τώρα τα λατρεύει... πίτες της φτιάχνω συχνά με δικό μου φύλλο παίζω πολύ με τις ζύμες χρόνια τώρα :-P δοκίμασε να βάλεις 2 φύλλα κάτω 2 πάνω κ ένα στην μέση...μολις την βγάλεις από φούρνο ραντισε την με λιγο νεράκι και σκέπασε την με πανακι-πετσετακι ας την για κάνα μισάωρο να μαλακώσει...επισης η ζύμη κορίτσια όταν την πλαθεις θέλει "ξυλο" χτυπηστε την αρκετά στον πάγκο κ αφήστε την να ξεκουραστεί για να μαλακώσει...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Basiliki92 said:

@pap88 τα πανκεικ τα κάνω κ εγω καιρό τώρα τα λατρεύει... πίτες της φτιάχνω συχνά με δικό μου φύλλο παίζω πολύ με τις ζύμες χρόνια τώρα :-P δοκίμασε να βάλεις 2 φύλλα κάτω 2 πάνω κ ένα στην μέση...μολις την βγάλεις από φούρνο ραντισε την με λιγο νεράκι και σκέπασε την με πανακι-πετσετακι ας την για κάνα μισάωρο να μαλακώσει...επισης η ζύμη κορίτσια όταν την πλαθεις θέλει "ξυλο" χτυπηστε την αρκετά στον πάγκο κ αφήστε την να ξεκουραστεί για να μαλακώσει...

κοιτω το ποστ με δεος! μπραβο! θα δοκιμασω οπως λες. με κουρου το ιδιο? θα βαλω γεμιση τυρακι την επομενη για ευκολια! πες μας καμια γεμιση που κανεις τοσα πολλα :wub:


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , pap88 είπε:

κοιτω το ποστ με δεος! μπραβο! θα δοκιμασω οπως λες. με κουρου το ιδιο? θα βαλω γεμιση τυρακι την επομενη για ευκολια! πες μας καμια γεμιση που κανεις τοσα πολλα :wub:

βάλε με το τυράκι λίγο πιπεριά κ ρίγανη για την νοστιμιά κ για την ψευδαίσθηση της πρασινάδας

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...