Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

      • Χαχα 2

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Haroulita Kκαι μένα που είχε μυξουλες πριν κάνα μήνα είχα πάρει αποσυμφορητικο μυτης το βρεφικό αυτό με το σωληνάκι που το ρουφάς..δεν καθόταν και ιδιαίτερα όμως να της το κάνω..και γω θυμάμαι ένα βράδυ άυπνη δεν μπορούσε να πάρει ανάσα απ' τη μυξα και ξύπναγε συνέχεια

Οι 3αρες και οι 4αρες ποιες είναι;;;για 3μηνων εννοείται;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@valentina23, για τις θηλες, ο άσσος είναι για 0-3 μηνων, το 2αρι για 3-6 μηνων, το 3αρι για 6-9, και συνήθως σταματάνε στο 4αρι. Τουλάχιστον στα Dr Brown. Αλλά νομίζω και στις άλλες εταιρείες έτσι πάει.

  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ανά τρίμηνο σταματούσε να πίνει γάλα όταν δεν άλλαζα θηλές κ στην αρχή δεν ήξερα τι λάθος έκανα. Μιλάμε φρίκη. Μιας φίλης μου που είναι πιο φαγανο ακόμα με 2αρες ταιζει για να το ξεγελάει γιατί κάθε φορά που τελειωνει κλαίει. Ο δικός μου σκέτος παραξενιαρης. Με το κατσικίσιο φρεσκο τα πάμε πιο καλά ,πίνει αβερτα. Είναι πιο ελαφρύ κ ευπεπτο

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ μην ακούω για παραξενιές...τα πέταξα τα γιαούρτια τελικά!!εσάς τα τρώνε τα γιαούρτια;;το αναμιγνύεται με κάτι άλλο;;τι στο καλό γιατί δεν το θέλει καθόλου;;εγώ ξέρω σχεδόν όλα τα παιδάκια τρώνε γιαουρτακι..όπωτε και το απόγευμα φαγητό..δεν ξέρω τι άλλο να της φτιάξω..τα πανκεικ το ίδιο,τα γιαούρτια το ίδιο,βρώμη δεν της πολύ αρέσει...άμα έπαιρνα καμία φαριν λάκτε ,μπισκότο κρέμα;;αλλά εδώ δεν της έδωσα πιο μικρή τώρα θα της δώσω;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

Αχ μην ακούω για παραξενιές...τα πέταξα τα γιαούρτια τελικά!!εσάς τα τρώνε τα γιαούρτια;;το αναμιγνύεται με κάτι άλλο;;τι στο καλό γιατί δεν το θέλει καθόλου;;εγώ ξέρω σχεδόν όλα τα παιδάκια τρώνε γιαουρτακι..όπωτε και το απόγευμα φαγητό..δεν ξέρω τι άλλο να της φτιάξω..τα πανκεικ το ίδιο,τα γιαούρτια το ίδιο,βρώμη δεν της πολύ αρέσει...άμα έπαιρνα καμία φαριν λάκτε ,μπισκότο κρέμα;;αλλά εδώ δεν της έδωσα πιο μικρή τώρα θα της δώσω;;

εγώ το γιαούρτι το αναμειγνύω με μπρόκολο λίγο λαδακι κ βρώμη κ γίνεται πάρα πολύ ωραίο.  Αλλά το πιο εύκολο θα ήταν να βάλεις μπανάνα κ λίγο βούτυρο καρπων. Μπορείς να πάρεις αμύγδαλο βούτυρο είναι πηγή σιδήρου κιόλας. Μια κουταλιά μικρή επιτρέπεται μέρα παρά μέρα περίπου ίσως κ λίγο παραπάνω. Μπισκότο κρέμα μπορείς να φτιάξεις κ εσύ. Δλδ να κάνεις ποριτζ. Στο μπρίκι βάλε νερό 90 ml ας πούμε κ βρώμη μια δυο κουταλιές. Μόλις βράσει βάλε δύο δόσεις σκόνη γάλα κ τρίψε κ λίγο μήλο στο ρεντε απο πάνω βάλε κ λίγο κανέλα κ έτοιμο.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 κι εμένα είναι περίεργος.. βρώμη με τπτ τραχανά ούτε να τον μυρίσει.. οπότε απόγευμα μόνο φαγητό! Άσε που μου έκοψε και το ψάρι καρότο κολοκύθι γλυκοπατάτα..  ελπίζω το γιαούρτι να το τρώει! Εμείς από θηλές έχουμε τις πρώτες.. νομίζω έλεγαν 0-6 μηνών και το πίνει ευχάριστα το δικό μου γάλα οπότε δεν τις έχω αλλάξει. 

@Haroulita K εμείς βάζουμε φυσιολογικό ορό μόνο και τον βοηθάει. Αλλά πέφτει πολύ κλάμα και είμαστε δυο άτομα για να του βάλουμε οπότε γι'αυτό δεν πήρα και αποσυμφορητικο γτ δεν νομίζω να καθόταν.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν πολύ κάθεται. Νομιζω ότι το σύστημα ή τον τρομάζει ή τον ενοχλεί η και τα δύο. Με τις σταγόνες otrivin απόψε κοιμήθηκε καλύτερα. Ειχε πιει και 150ml γαλατακι. Πόσο πίνουν τα μωράκια σας το βράδυ?

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K και πάλι να τα εκατοστησετε!!!υγεία εύχομαι!!!και μένα στα γενέθλια της τώρα που το θυμήθηκα έτσι ήταν χάλια με μυξουλες..

@Mighty86 πολύ ωραία η συνταγή σου θα επιχειρήσω να τη φτιάξω..βλέπω να την τρώω εγώ όμως..ξηροί καρποί δεν Μ αφήνει παιδίατρος κι αλήθεια είναι ότι τους φοβάμαι κιόλας για αλλεργία..

@Mighty86@georgia1988 φαίνεται είναι του φαγητού τα παιδιά μας..και κρεμουλα άνθος αραβοσίτου είχα φτιάξει κι αναγκάστηκα να την φάω όλη εγώ ..τέσσερα μπολακια που είχαν βγει..

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Μμμ δεν ξέρω πως αλλιώς μπορεί κάποιος να δωσει γιαούρτι. Εγώ καμιά φορά αντί για βρώμη βάζω κ ποπ κινόα.

@Haroulita K happy birthday!!!!!!!!!να σου ζήσει το αγόρι σου! Ότι επιθυμείς! Να είναι πάντα γερός κ καλότυχος κ εσύ γεμάτη όμορφα συναισθήματα!!!

Κοριτσια εγώ είμαι σε σκέψεις έχω δύο θέματα. Το ένα είναι ότι ο μικρός έχει εδώ κ ένα μήνα σπυράκια στην μούρη γύρω από την μύτη. Βάζω εδώ κ μια βδομάδα φουσιντιν όπως μου είπε η παιδίατρος αλλά τίποτα. Δεν είναι αλλεργία γιατί το πρόσεξα αυτό πολύ. 

Το άλλο θέμα μου είναι ότι θα πάμε για αιμοληψια το Σάββατο κ το σκέφτομαι πααααρα πολύ τα έχω κάνει πάνω μου. @valentina23 η μικρή σου δεν αντέδρασε καθόλου; Με πεταλούδα της πήρανε αίμα;;;; Εμένα ο δικός μου τσιριζει κ αντιδράει οποιαδήποτε στιγμή του χαλάσεις την βολή κ φυσικά με τα εμβόλια. Φοβάμαι την αντίδραση του ,τον λυπάμαι κ μετά φοβάμαι πως θα τον κρατήσω σταθερό μη γίνει κανένα ατύχημα 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τις ευχές! Ολα τα καλά και οι χαρές της ζωής σε όλες τις γλυκες ψυχούλες, να τα φυλάει ο Θεός. Και οι γονείς γεροί να τα στηρίζουμε.. 

Απο μυξουλες ειμαστε λίγο καλύτερα, βοήθησε και το otrivin. Ήπιε και 210ml γάλα αποψε, τρελάθηκα από τη χαρά μου! Του το έδωσε ο μπαμπάς του και τον κοιμησε κιόλας, διπλή χαρά. 

Πήγαμε και εκκλησία σήμερα, ήταν του Αγίου Αλεξίου. Το αντίδωρο (αν και σε σακουλάκι) το κάρφωσε απο καμία δεκαριά μέτρα μακριά και χοροπηδουσε. 

Σβησαμε κερακι σήμερα αλλά επίσημα θα το γιορτάσουμε το Σάββατο. Θα έρθουν οι γονείς μου απο τα Χανιά και οι νονοι από την Αθήνα. Πηρα πιατάκια, χαρτοπετσέτες, καπελάκια, μπαλόνια, παρήγγειλα και τούρτα γκραντε! 

Αχ πόσο σκέφτομαι και εγώ την αιμοληψία.. @valentina23,  αλήθεια πώς ήταν η διαδικασία? Πήγες σε δικό σου μικροβιολογο ή σε έστειλε κάπου η παιδίατρος? 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mighty86 μημπως τα σπυράκια είναι από δόντια;;γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει αλλά όχι γύρω από τη μύτη...μημπως κάποιο απορρυπαντικό;;μημπως τρίβει την μυτούλα του συνέχεια και την έχει ερεθίσει;;υποθέσεις κάνω..όσο για την αιμοληψια δεν θέλω να φοβισω,αλλά εμένα η δική μου ούρλιαζε!!το μικροβιολογικό είναι διπλα ακριβώς στον παιδίατρο όπωτε ήρθαν οι κοπέλες από κει και της πήραν αίμα με πεταλούδα!!αλλιώς σιγά μην την έκανε καλά μόνη της η παιδίατρος..αλλά η αντίδραση διαφέρει από παιδί σε παιδί μπορεί το δικό σου να είναι πιο συγκαταβατικό...τώρα τέλη του μήνα έχουμε κι επαναληπτική γενική αίματος κι από τώρα έχω αγχωθει και για τη διαδικασία και για τα αποτελέσματα!!το βλέπω στον ύπνο μου!!

@Haroulita Kκαλά να περάσετε!!εμένα δυστυχώς πάλι μυξουλες!!δεν δέχεται ούτε τον σποφρακτηρα με το σωληνάκι ,ούτε όρο..πήρα τώρα το physiomer baby να δω αποτελέσματα...δεν κοιμήθηκε όλο το βράδι απ' την μυξα,κι ούτε και γω φυσικα

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι από το καφέ εξωσωματικής και ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να μπω κι εγώ στην από ΄δω μεριά του φόρουμ με τις μανούλες :rolleyes:

Ήθελα να σας πω για μία εφαρμογή της UNICEF που είχα την χαρά να είμαι μέρος μίας ομάδας που δούλεψε πάνω σε αυτήν και θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμη για νέους γονείς και παιδιά ηλικίας έως 6 ετών. Η εφαρμογή λέγετα Bebbo. 

Με αυτή την εφαρμογή μπορείς να παρακολουθείς πρόοδο και αναπτυξιακά στάδια, να ενημερώνεσαι και να καταγράφεις εμβολιασμούς, να κρατάς αρχεία ιατρικών επισκέψεων κ.α. 
Έχει επίσης διάφορες συμβουλές και στήριξη για γονείς από ειδικούς (για θέματα ανάπτυξης αλλά και ψυχολογικά) καθώς και ιδέες για παιχνίδια και δραστηριότητες. 

Να ξέρετε δεν έχω κανένα όφελος από αυτή μου την ανάρτηση, ούτε εγώ αλλά ούτε και η UNICEF, καθώς η εφαρμογή είναι εντελώς δωρεάν. Απλώς σας την προτείνω γιατί πιστεύω ότι αξίζει :) 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...