Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Δεν βαριέσαι ότι κ να κάνουμε θα πέφτουν με τα μούτρα στις τούρτες και στις τηγανιτεθ πατατεθ αλλά όσο μπορέσω να τον περιορίσω ξέρω κεγω. Αλλαξα κεγω τικερακι ζηλεψα!μου πήρε εκατό ώρες. Ούτε προγραμματιστές να είμασταν :lol:

  • Χαχα 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 λοιπόν μου έχει τύχει περίπτωση παιδιού σε σχολείο που η μαμα έδινε γλυκό μόνο Κυριακή κ πολύ επιλεγμένα γλυκά με βρώμη κλπ...οποτε είχε κάποιο παιδάκι γενέθλια έφερνε γλυκά και εκείνο το κοριτσάκι έπεφτε με τα μούτρα έτρωγε 2 3 μαζεμένα κ μετα πήγαινε στην τουαλέτα κ έπλενε τα δοντάκια της με το δάχτυλο φυσικά η μαμα της μες την απογοήτευση που άκουγε ότι έφαγε γλυκά...ε λοιπόν όταν ήρθε η δική της μέρα γενεθλίων έφτιαξε η μαμα της τρουφακια κ έφερε να κεράσει κορίτσια ήταν τόσο "υγιεινά " με βρωμη κλπ μεσα που τα 3χρονο κ τα 4χρονο δεν τα τρωγανε κ οχι μονο αυτο κάνανε κ μπλιαχ κ αλλά επιφωνήματα...χαχαχαχαχ όσο τα απαγορεύεις τόσο αυτά με τα μούτρα θα πέφτουν..τουλαχιστον ας της τα φτιάχνω εγώ να μην τρώει ετοιματζιδικα φαγητά με νοιάζει!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες. @valentina23, μια χαρά η κουκλίτσα σας φτου φτου!

 @Basiliki92, είχες δίκιο κοριτσι μου, είναι το μπιμπερό και όχι το περιεχόμενο το πρόβλημα. Αρχικά προσπαθησε η μητέρα μου να τον ταισει (τζίφος) και μετά αφού τον ηρεμήσαμε τού ζεσταναμε το δικό μου που είχα μαζέψει σήμερα. Επίσης τζίφος. Έχω στενοχώρηθει πολύ. Ήλπιζα ότι θα πίνει εστω το δικό μου από το μπουκάλι και οτι σιγά σιγά θα βάζω λιγη φόρμουλα μέχρι να τη συνηθίσει. Πφφ. Αύριο θα δώσω ξανά με το μπιμπερό κατά τη διάρκεια της μέρας. Ακόμα και το νερό. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Haroulita K είπε:

Καλησπέρα μανουλες. @valentina23, μια χαρά η κουκλίτσα σας φτου φτου!

 @Basiliki92, είχες δίκιο κοριτσι μου, είναι το μπιμπερό και όχι το περιεχόμενο το πρόβλημα. Αρχικά προσπαθησε η μητέρα μου να τον ταισει (τζίφος) και μετά αφού τον ηρεμήσαμε τού ζεσταναμε το δικό μου που είχα μαζέψει σήμερα. Επίσης τζίφος. Έχω στενοχώρηθει πολύ. Ήλπιζα ότι θα πίνει εστω το δικό μου από το μπουκάλι και οτι σιγά σιγά θα βάζω λιγη φόρμουλα μέχρι να τη συνηθίσει. Πφφ. Αύριο θα δώσω ξανά με το μπιμπερό κατά τη διάρκεια της μέρας. Ακόμα και το νερό. 

δοκιμασε κ εσύ το μπιμπερο lansinoh μήπως και. Επίσης μήπως να τα ταιζετε όταν είναι νησταγμενα γιατί έχουν λιγότερες αντιστάσεις.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 το μέλι μου είπε δεν το δίνουμε για την ζάχαρη και τις αλλεργίες μόνο αλλά επειδή περιέχει μια ουσία που βλάπτει το κεντρικό νευρικό σύστημα η τον εγκέφαλο...και σε πιο μεγάλα παιδιά ακόμα δίνουνε πολύ μικρές κουταλιτσες....τώρα τι να σου πω αυτά μου είπε αυτά λέω...όπως και στα πράσινα όπως σπανάκι,φασολάκια πάλι θέλουμε λίγες ποσότητες..γενικά να υπάρχει ποικιλία αλλά σε μικρές ποσότητες..

@Mighty86 και μένα για το humana μου είπε ότι είναι και πιο κοντά στο μητρικό κι ένα άλλο μετά αλλά δεν θυμάμαι καλά..νομίζω σινιγκε κάτι τέτοιο..πατημένα ναι έχω δώσει.και ψαράκι που είναι μαλακό,πατατουλα ,καρότο και της ψιχουλιαζω το ψωμί και το παίρνει από μόνη της.αυτο το γκαγκιν πως το λες,γιατί το κάνουν;και μένα μου το κάνει και φοβάμαι..το πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολύ λαίμαργη και φοβάμαι μην φάει αγαρμπα και πνίγει..κατσικίσιο του άρεσε;;εγώ πήγα για ψώνια πήρα το φρέσκο Όλυμπος bio να κάνω ρυζόγαλο και γιαουρτακια τα κρι κρι ..πήρα κι ένα πρόβειο αλλά σιγά μην το φάει....για το αβοκάντο μου είπε ότι είναι πολύ λιπαρό και δεν το πολυθελουμε αλλά άμα είναι πάρα πολύ λιγο..γιατι λέει τα λίπη κάθονται στο συκωτι..ωραίο το τικερακι σου!!!!

Όσο για την διατροφή εγώ στο γιο μου επειδή τότε είχα φάει πετριά με την υγειηνη διατροφή και γυμναστήρια έδινα και στο γιο μου καλές τροφές χωρίς ζάχαρη και λίπη ..ούτε σοκολάτες,κρουασάν...δεν ξέρω αν έτυχε αλλά ποτέ δεν έφαγε σοκολατάκια..δεν του άρεσε...κι όπωτε του έφερναν σε γιορτές σοκολάτες η απ' το σχολείο γλυκά τα έφερνε σπίτι και τα χλαπακιαζαμε εμείς...Μερέντα δοκίμασε πρώτη φορά στην Πέμπτη Δημοτικού..!!!τώρα που πάει Γυμνάσιο κάπως ξεκινάει και τρώει...ίσως όμως επειδή είναι και πολύ αδύνατος και θέλει να βάλει κιλά όχι ότι του αρέσουν...τώρα τι να πω...νομίζω ότι η θα πέφτουν με τα μουτρα σε ότι γλυκό βρουν η το αντίθετο..ένα από τα δύο..

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , valentina23 είπε:

@Basiliki92 το μέλι μου είπε δεν το δίνουμε για την ζάχαρη και τις αλλεργίες μόνο αλλά επειδή περιέχει μια ουσία που βλάπτει το κεντρικό νευρικό σύστημα η τον εγκέφαλο...και σε πιο μεγάλα παιδιά ακόμα δίνουνε πολύ μικρές κουταλιτσες....τώρα τι να σου πω αυτά μου είπε αυτά λέω...όπως και στα πράσινα όπως σπανάκι,φασολάκια πάλι θέλουμε λίγες ποσότητες..γενικά να υπάρχει ποικιλία αλλά σε μικρές ποσότητες..

@Mighty86 και μένα για το humana μου είπε ότι είναι και πιο κοντά στο μητρικό κι ένα άλλο μετά αλλά δεν θυμάμαι καλά..νομίζω σινιγκε κάτι τέτοιο..πατημένα ναι έχω δώσει.και ψαράκι που είναι μαλακό,πατατουλα ,καρότο και της ψιχουλιαζω το ψωμί και το παίρνει από μόνη της.αυτο το γκαγκιν πως το λες,γιατί το κάνουν;και μένα μου το κάνει και φοβάμαι..το πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολύ λαίμαργη και φοβάμαι μην φάει αγαρμπα και πνίγει..κατσικίσιο του άρεσε;;εγώ πήγα για ψώνια πήρα το φρέσκο Όλυμπος bio να κάνω ρυζόγαλο και γιαουρτακια τα κρι κρι ..πήρα κι ένα πρόβειο αλλά σιγά μην το φάει....για το αβοκάντο μου είπε ότι είναι πολύ λιπαρό και δεν το πολυθελουμε αλλά άμα είναι πάρα πολύ λιγο..γιατι λέει τα λίπη κάθονται στο συκωτι..ωραίο το τικερακι σου!!!!

Όσο για την διατροφή εγώ στο γιο μου επειδή τότε είχα φάει πετριά με την υγειηνη διατροφή και γυμναστήρια έδινα και στο γιο μου καλές τροφές χωρίς ζάχαρη και λίπη ..ούτε σοκολάτες,κρουασάν...δεν ξέρω αν έτυχε αλλά ποτέ δεν έφαγε σοκολατάκια..δεν του άρεσε...κι όπωτε του έφερναν σε γιορτές σοκολάτες η απ' το σχολείο γλυκά τα έφερνε σπίτι και τα χλαπακιαζαμε εμείς...Μερέντα δοκίμασε πρώτη φορά στην Πέμπτη Δημοτικού..!!!τώρα που πάει Γυμνάσιο κάπως ξεκινάει και τρώει...ίσως όμως επειδή είναι και πολύ αδύνατος και θέλει να βάλει κιλά όχι ότι του αρέσουν...τώρα τι να πω...νομίζω ότι η θα πέφτουν με τα μουτρα σε ότι γλυκό βρουν η το αντίθετο..ένα από τα δύο..

 

Ε εντάξει ρε συ μια χαρά τοτε μασουλαει η μικρή σου. Κατάλαβα ότι αλεθεις. Κεγω τέτοια μαλακά του δίνω. Σπανακόρυζα, φακορυζα , ψαρόσουπες. Σήμερα έφαγε κότα με φασολάκια που την έκοψα σε πολύ μικρά κομματάκια. Δύο ώρες να φάει.......λες και έσκαβε .

Γκαγκινγκ που κάνουν είναι καλό πράγμα γιατί μαθαίνουν αυτό που δεν μπορούν να το επεξεργαστούν να το φτύνουν/βγάζουν προς τα έξω. Δεν είναι πνιξιμο. 

Αυτό για το αβοκάντο δεν το ήξερα που λες. Εγώ μπορεί να δίνω κ μισό την μέρα. Τόσο άκουσα ότι επιτρέπεται. Έχει ξεκλήρισει ολόκληρες αβοκαντιες. Πώς δλδ πάει κ κάθεται στο συκώτι; 

Αχ τι καλός ο γιος σου. Κεγω θα ήθελα έτσι να εξελιχθεί, να μην τρελενεται για γλυκά κ τζανκ. 

Το κατσικίσιο τωρα δεν το πίνει σκέτο το κάνω μετάβαση. Δλδ το ανακατεύω με χουμανα. Σήμερα έδωσα για βραδινό 90 κατσικίσιο 120 χουμανα. 

Πάντως γιαούρτι κατσικίσιο τρώει. Δίνω κάτι από παραγωγούς που μου παίρνει η μαμά μου η όταν βρω Μενοίκιο.

@Basiliki92 ξέρω κεγω τέτοιες περιπτώσεις. Γενικώς δεν θέλω να νιώθει ότι είναι στην απέξω οπότε δεν θα του το κάνω ποτέ κάτι τέτοιο. Θα ήθελα να τον οδηγήσω εγώ σε γεύσεις κ να επιλέγει αυτός το υγιεινό. Άσε μάστερ σεφ έχουμε γίνει κ έχουμε μέλλον ακόμα.

 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 μπράβο για το αγόρι σου!!!έχω δει 2χρονα να κατεβάζουν τόνους σοκολάτας κ ζελεδακια (μπορεί κ να τρελαθώ)...

@Haroulita K μην απογοητεύεσαι σε 1 2 βδομάδες θα το παίρνει το μπουκάλι...εγω έδινα στην δική μου νεογέννητο δικό μου αντλημενο με μπουκάλι το βράδυ για να κοιμάται καλυτερα κ όντως είχε αποτέλεσμα μετά αραιά κ που η μαμα μου όταν έλειπα...μετα με στερεες δεν χρειάζονταν  κ εδινα μόνο στήθος ε και κάπως το ξεμαθε ...οταν ήθελα να αποθηλασω κ εμένα δεν ήθελε μπουκάλι με τίποτα κάπως την ξεγελουσε η μαμα μου τις πρώτες μέρες λίγο λίγο κ το δέχτηκε...θυμαμαι την τάιζε ορθια αγκαλιά στο παράθυρο κ ενώ της μιλούσε κ της έδειχνε απ έξω αυτή έπινε κάθε μέρα όλο κ καλύτερα σε 2 βδομάδες το αγάπησε κατεβάζει 240 πρωί βράδυ κ όταν βλέπει μπουκάλι με γάλα το βουτάει για αυτό μην στεναχωριέσαι κ εμένα μου έλεγαν αποκλείεται δεν θα σ πίνει κ δώσε στεναχώρια εγώ... μην αγχώνεσαι το νιώθουν...

 

 

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@valentina23 μπράβο για το αγόρι σου!!!έχω δει 2χρονα να κατεβάζουν τόνους σοκολάτας κ ζελεδακια (μπορεί κ να τρελαθώ)...

@Haroulita K μην απογοητεύεσαι σε 1 2 βδομάδες θα το παίρνει το μπουκάλι...εγω έδινα στην δική μου νεογέννητο δικό μου αντλημενο με μπουκάλι το βράδυ για να κοιμάται καλυτερα κ όντως είχε αποτέλεσμα μετά αραιά κ που η μαμα μου όταν έλειπα...μετα με στερεες δεν χρειάζονταν  κ εδινα μόνο στήθος ε και κάπως το ξεμαθε ...οταν ήθελα να αποθηλασω κ εμένα δεν ήθελε μπουκάλι με τίποτα κάπως την ξεγελουσε η μαμα μου τις πρώτες μέρες λίγο λίγο κ το δέχτηκε...θυμαμαι την τάιζε ορθια αγκαλιά στο παράθυρο κ ενώ της μιλούσε κ της έδειχνε απ έξω αυτή έπινε κάθε μέρα όλο κ καλύτερα σε 2 βδομάδες το αγάπησε κατεβάζει 240 πρωί βράδυ κ όταν βλέπει μπουκάλι με γάλα το βουτάει για αυτό μην στεναχωριέσαι κ εμένα μου έλεγαν αποκλείεται δεν θα σ πίνει κ δώσε στεναχώρια εγώ... μην αγχώνεσαι το νιώθουν...

 

 

Μου δίνεις πολυ κουράγιο με αυτά που γράφεις. Έχω χάσει τον ύπνο μου, κυριολεκτικά. Σε ευχαριστώ. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χρονια πολλα στα μωρακια σας τα Μαρτιατικα!!!!!! να τα χαιρεστε <3 

10 hours ago, valentina23 said:

ο μέλι μου είπε δεν το δίνουμε για την ζάχαρη και τις αλλεργίες μόνο αλλά επειδή περιέχει μια ουσία που βλάπτει το κεντρικό νευρικό σύστημα η τον εγκέφαλο.

κ εμενα η δικη μου απο ενος μου εχει πει οτι επιτρεπεται. με συμβουλευσε ομως να μη το ενταξω στη διατροφη του καθως δε χρειαζονται σακχαρα τα μικρουλια και καλο ειναι να μη μαθουν!. τσεκαρα οτι δεν εχει αλλεργια δινοντας του λιγο τρεις φορες κ απο εκει κ περα δε του ξαναδινω αμεσα. τα μαφινακια γινονται τελεια μονο με μπανανα. φτιαχνω για τον μικρο κ καταληγουμε να τα τρωμε εμεις, χαχα!

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μελέτησα λιγο για αβοκάντο κ δεν ισχύει αυτό που λέει η παιδίατρος σου @valentina23 το αβοκάντο έχει καλά λιπαρά κ μόνο τα κακα πάνε κ κάθονται πάνω στο συκώτι. Ο εθνικός διατροφικός οδηγος λέει για συνιστώμενη ποσότητα κάθε τροφής. Πραγματικά οι παιδίατροι δεν έχουν ιδέα λένε ότι παλιακο ξέρουν κ ότι έχουν ακούσει από μαμάδες από εδώ κ από εκεί. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mighty86 και το κακό είναι ότι αγχωνουν και τον γονέα..τι να πω ..πάντως Μ εκπλήσσει που ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του..γενικά σε όλα τα θέματα..ένας ενιαίος οδηγός άραγε δεν υπάρχει;;επίσης μου είπε ότι επειδή είναι λιπαρό το αβοκάντο μπορώ να παίρνω τις βιταμινες απ' το ωμό ελαιόλαδο που είναι πολύ καλύτερο.αν θέλω αβοκάντο με μέτρο..και μένα το μισό μου είπε νομίζω, όχι μεγάλες ποσότητες!!

Όσο για το γιο μου νομίζω ότι από μικρό τον είχα αρκετα πειθαρχημένο ..δεν θα κάνω το ίδιο και στη μπεμπα..δεν θα πάθω συγκοπή αν φάει και καμιά σοκολάτα..βλέπω και παιδάκια που χλαπακιαζουν σοκολάτες ,γαριδάκια μια χαρά γερά είναι...και ο γιος μου είναι αλλά είναι πάρα πολύ αδύνατος φαίνονται τα κόκαλα ειδικά τώρα που ψηλώνει...τρώει μπρόκολα,σπανακια,γεμιστά....δεν είναι του γλυκού...του παίρνει παστές ο πατέρας του και βάφλες να φάει και κάτι γλυκό ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσα πρώτη φορά γιαουρτακι το κρι κρι.εφαγε με το ζόρι τρεις,τέσσερις κουταλιές..εσάς ποτέ το συνιθισε και το έτρωγε;;σας το έφαγε από την πρώτη μέρα όλο;;το ξαναεβαλα στο ψυγείο να της δώσω πάλι αύριο καμία κουταλιά.μημπως θα νερωσει και θέλει πέταμα;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

Σήμερα έδωσα πρώτη φορά γιαουρτακι το κρι κρι.εφαγε με το ζόρι τρεις,τέσσερις κουταλιές..εσάς ποτέ το συνιθισε και το έτρωγε;;σας το έφαγε από την πρώτη μέρα όλο;;το ξαναεβαλα στο ψυγείο να της δώσω πάλι αύριο καμία κουταλιά.μημπως θα νερωσει και θέλει πέταμα;;

Τι να σου πω...εγώ έδωσα ένα κατσικίσιο με πετσακι. Από την πρώτη φορά που του έδωσα το έφαγε με πολύ όρεξη. Έκλαψα λίγο από συγκίνηση. Δεν το περίμενα ότι έστω κ κάτι θα μου το κάνει εύκολο. Γιαούρτι κ αυγό μελατο με ψωμί τυρί κ αβοκάντο ταιζω παααααρα πολύ εύκολα. Όλα τα άλλα μου βγάζει την ψυχή. 

Πιστεύω δεν θα πάθει τίποτα αν το αφήσεις κλειστό σου ψυγείο. Αυτά τα υγρά που βγάζουν είναι πολύ θρεπτικά λενε αλλά επειδή είναι μπλιαχ μπορείς να τα πετάξεις.

Ρε γιατί δεν χαίρεσαι που είναι αδύνατος κ τρώει λαχανικά; Φτου φτου!!!!!! 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 και εμένα πολύ εύκολα μου το τρώει από την αρχή...προβειο της αρέσει πιο πολύ από κατσικίσιο...δινω κάθε μέρα πειράζει? Έχει φάει γιαούρτι κ με το χέρι (τρρρρελα)

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...