Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 56 λεπτά , Τουτουνι είπε:

      Δυστυχώς κι εγώ δεν γνωρίζω... d5 Kai d6 μου έγραψες γιατρός μου. Του ζήτησα διευκρίνηση αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμη. Λογικά μέσα στη μέρα θα μου πει, απλά δεν θα ήθελα να προσπαθήσω ξανά αν οι βλαστοκυστες δεν είναι καλές... πέρασα πολλάηια να κρατήσω στην αγκαλιά μου τα διδυμακια μου  και φοβάμαι την αποτυχία

      Δε στις αξιολόγησαν πιο αναλυτικά και με γραμματα? Π.χ. 5ΑΑ ? 

      πρίν από 9 λεπτά , Unicorns είπε:

      Καλησπέρα κι από μένα.Ειμαι 38 χρόνων και στην 2η προσπάθεια εξωσωματικής.Περιμενω την χοριακη μου την Πέμπτη.Ευχομαι σε όσες προσπαθούν καλή επιτυχία και σε όσες είναι εγκυουλες συγχαρητήρια και με το καλό.

      Εύχομαι την Πέμπτη μια τριψηφια χοριακη! Φαντάζομαι το άγχος και τα συναισθήματα σου!!!! Όλα θα πάνε τέλεια!!! Θα περιμένουμε τα καλά σου νέα!!!!

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

1 hour ago, valentina23 είπε:

@georgia1988 είναι ζόρι μεγάλο το ξέρω!εγώ τώρα πρώτη φορά μετά τη φρουτοκρεμα δεν της έδωσα γάλα να κοιμηθεί..την πήρα στα χέρια και την κουνουσα,της χαιδευα πλατουλα,της ψιθιριζα νάνι νάνι στ αυτί και αφού πιάστηκα ολόκληρη κάποια στιγμή την πήρε ο ύπνος...τώρα το μεσημέρι αργότερα ίσως της δώσω γάλα..αλλά το πρωινό μετά τη φρουτοκρεμα πρέπει να κοπεί..ο παιδίατρος μου πε πρωί βράδυ μόνο γάλα..σκέφτομαι να πάρω σκόνη να της δίνω πρωί..το μεσημέρι δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ και το βράδι θηλασμός..κάπως έτσι σκέφτομαι να κινηθώ ώσπου να αποκοπεί τελείως..φυσικά η θεωρία απ' την πράξη απέχει πολύ...το καλό είναι ότι το πήρα απόφαση ...τον έχεις βγάλει καθόλου έξω;;εδώ δεν έχει και πολύ καλό καιρό .να πάω καμία βόλτα με καρότσι...πέρασαν Χριστούγεννα,πέρασαν απόκριες..τίποτα δεν κατάλαβα!!τουλάχιστον το Πάσχα θα είναι άνοιξη...έχω μπουχτισει μέσα!!

Το πιο δυσκολο πιστευω είναι κ εμείς να το πάρουμε απόφαση οπότε είσαι σε καλό δρόμο! 

13 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 αρχικά έχεις Instagram?  Υπάρχει μια σελίδα με έχει βοηθήσει πολύ αν ναι πες μου να σου στείλω σε μήνυμα ποια είναι να μην κάνω κ διαφημιση δεν ξέρω αν κάνει... αρχικά στρωνω σεντονακι κάτω από το καρεκλάκι το οποίο το πλένω  συνέχεια με δικό της απορρυπαντικό οπότε ότι πετάει το ξανα ανεβάζω πάνω ώσπου στο τέλος τα τρώει... μπορείς να βάλεις το φαγητό απευθείας στον δίσκο της καρέκλας για αρχή για να έχει καλή οπτική κ να τα πιάνει πιο εύκολα...επισης είναι κ οι κοπες των τροφίμων που θέλουν λίγο προσοχή ώστε να μπορεί να τα πιάσει...εγω έχω παρατηρήσει στην δικιά μου ότι δεν μπορεί να το διαχειριστεί να το φάει μου το πετάει πάτωμα (για αυτό μάλλον δεν πολύ τρώει κ κρεας) το μήλο το περνάω στον ατμό για 5 10' κ το κόβω σε μπαστουνακια γενικά για αρχή όλα σε μπαστούνακι θα τα κόβεις, το πορτοκάλι βγάζω τελείως την φλούδα ειδικά από κάτω,ντοματινια στην μέση η στα 4,ότι είναι σε στρογγυλή μορφή θα το πατάς λίγο με το χέρι για να μην πνιγει (μυρτιλα,ρεβυθια)...με την σούπα εγώ δυσκολεύομαι κ προσπαθώ να της μάθω κουτάλι μόνη της,δίνω και εγώ μερικές κουταλιές αλλά οκ σούπα μπορείς να ταΐζεις εσύ για αρχή...στην αρχή θα κάθεσαι και εσύ μπροστά του κ θα τρως από τα δικά του για να τον παρακινήσεις...εννοειται θα πετάξει εννοείται θα λερώσει παααρα πολύ πρέπει να είσαι αποφασισμένη για αυτό...

Μπορείς να μου στείλεις για την θεσνικια; Σήμερα έφαγε ψωμί κ μήλο μόνος του κ τα υπόλοιπα του τα μπηγα με ελιγμό χαχαχα

Στην αρχή τα φασολακια τα έτρωγε; Τα υπόλοιπα φρούτα;πόσο καιρό της πήρε να βάλει στο στόμα τον αρακά;

1 hour ago, valentina23 είπε:

@georgia1988 είναι ζόρι μεγάλο το ξέρω!εγώ τώρα πρώτη φορά μετά τη φρουτοκρεμα δεν της έδωσα γάλα να κοιμηθεί..την πήρα στα χέρια και την κουνουσα,της χαιδευα πλατουλα,της ψιθιριζα νάνι νάνι στ αυτί και αφού πιάστηκα ολόκληρη κάποια στιγμή την πήρε ο ύπνος...τώρα το μεσημέρι αργότερα ίσως της δώσω γάλα..αλλά το πρωινό μετά τη φρουτοκρεμα πρέπει να κοπεί..ο παιδίατρος μου πε πρωί βράδυ μόνο γάλα..σκέφτομαι να πάρω σκόνη να της δίνω πρωί..το μεσημέρι δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ και το βράδι θηλασμός..κάπως έτσι σκέφτομαι να κινηθώ ώσπου να αποκοπεί τελείως..φυσικά η θεωρία απ' την πράξη απέχει πολύ...το καλό είναι ότι το πήρα απόφαση ...τον έχεις βγάλει καθόλου έξω;;εδώ δεν έχει και πολύ καλό καιρό .να πάω καμία βόλτα με καρότσι...πέρασαν Χριστούγεννα,πέρασαν απόκριες..τίποτα δεν κατάλαβα!!τουλάχιστον το Πάσχα θα είναι άνοιξη...έχω μπουχτισει μέσα!!

Δύο φορές σου κοιμάται; Εμένα πλέον μια. Σύντομα θα ξεφορτωθείς το ένα κοιμησμα

2 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Νομίζω είναι διαφορετική κατεύθυνση το blw από το μετάβαση σε κομμάτια γτ στο blw δίνεις από την αρχή κομμάτια ενώ ένα μωρό που έχει μάθει αλεσμένα δεν ξέρει πως να μασήσει οπότε πρέπει πρώτα σιγά σιγά πατημένα μετά χοντροκομμένα και μετά κομματια. Αυτό έχω διαβάσει δλδ γτ στην πράξη ακόμα αλεσμένα τρώμε εμείς.

@Basiliki92 ποια είναι η σελίδα που λες?

@valentina23 και εμένα κοιμάται μόνο στήθος.. αχ.. αρχίζω νυχτερινά κ δεν θα μπορεί κανείς να τον κοιμήσει! Το μωρό δεν έχει προσαρμοστεί δεν ξέρω γτ.. οπότε δεν με βλέπει γκρινιάζει.. νομίζω είναι το άγχος αποχωρισμού τώρα και η αλλαγή του περιβάλλοντος μαζί γι'αυτό είναι έτσι..

 

Εμένα τρώει ήδη κομμάτια κ τα διαχειρίζεται μια χαρά. Έτσι ξεκινησα.χονδροαλεσμα ,πάτημα ,κομματια. Όταν πονάνε τα δόντια του η βαριεται πάλι μπορει να αλεσω το κρέας μόνο η να πατήσω κάποια φαγητά αλλά γενικώς έχει μάθει να μασάει / καταπίνει .Το θέμα μου είναι η αυτοσιτηση.

 

@valentina23 και @georgia1988 και @Haroulita K είναι υπέροχο το ταξίδι του θηλασμού και πόσο σας χαίρομαι. Θα την βρείτε την άκρη. Τα σκατουλικα είναι πιο προσαρμοστικά απότι νομίζουμε. 

Εμείς τον κοιμηζουμε η μάρσιπο η καροτσι. Στο καρότσι τον βάζουμε σε ένα μπουφάν πολύ ζεστό βάζω κ νάιλον για να τον προστατέψω από αέρα και κοιμάται παρά πολύ εύκολα το βράδυ κ δεν ξυπνάει όταν τον μετακινουμε.. μεσημέρι τον κοίμηζω στον μάρσιπο αυτό είναι λίγο τυρρανια παραπάνω ακόμα ειδικά τα βράδια αν δεν βγούμε βολτα. Ακόμα προσπαθώ να βρω τι θα κάνω με αυτό το θέμα πώς να τον κοίμηζω πιο εύκολα. Με το γάλα του δεν κοιμάται δυστυχώς.το χρειάζεται αλλά δεν κοιμαται

 

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 εγώ ξεκίνησα με πρωινό πρώτα το οποίο τα έτρωγε έτσι κ αλλιώς ευχάριστα...το μεσημεριανό μας πήρε κάνα 2 3 βδομάδες να φάει αλλά κ πάλι περνάει φάσεις ακόμα...το στάνταρ είναι το πρωινό που πάντα τρώει...φασολακια κ αρακά έδωσα μετά από μήνα νομίζω τα τρώει γιατί της αρέσουν πολυ..δώσε φασολάκια για αρχη κ αρακά στην αρχή πάτα τον λίγο με το χέρι για να είσαι safe αφού όμως έκανε κίνηση να φάει σήμερα μια χαρά ...σας στέλνω σε μνμ τς λογαριασμούς.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2022 at 2:10 ΜΜ, Haroulita K είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Καλή δύναμη σε όλους, μικρούς και μεγάλους!

@Mighty86 οι γονείς μου είναι δύο γλυκυτατοι άνθρωποι, που θέλουν πολύ να βοηθήσουν στα 66 τους, με πολλές αντοχές και τεράστια λαχτάρα για το πρώτο εγγονάκι που καταλαβαίνεις ήρθε μετά από πολύ κόπο (χειρουργηθηκα για ινομυωματα,  εξωσωματική κλπ). Και φυσικά τους λατρεύω και εγώ και το μωράκι. Κρέμονται στο viber, όταν τους καλώ για ένα του γέλιο για ένα κούνημα από το  χεράκι του. Οι ιδανικοί παππούδες δηλ για να έχεις κοντά. Μόνο που είμαστε από τα Χανιά και εγώ ήρθα και παντρεύτηκα στην Καλαμάτα, μεγάλη επιτυχία το ξέρω. Τα πεθερικά σε απόσταση 50 λεπτά από εδώ με το αυτοκίνητο, 72 και 79, άλλοι άνθρωποι πολύ διαφορετικοί από τούς δικούς μου.  αγαπάνε και αυτοί το μωρό,  αλλά καμία σχέση οι παππούδες μεταξύ τους. Την Παρασκευή έκλεισα και εγώ ένα  αντίστοιχο ραντεβού μπας και βάλω το μυαλό μου σε μια τάξη. Μου λείπουν πολύ οι δικοί μου, παρόλο που έχουν έρθει πολλές φορές. Αλλά από τότε που γέννησα μου λείπουν περισσότερο. Άσε που έχω τρομερές ενοχές για τις επιλογές μου. Για να δούμε. Σε ζάλισα, συγνώμη. Τι είναι το μπιμπαδο?

To γκουγκλαρα στα λατινικά και το βρήκα. Τεράστιο φαίνεται, θα μου πεις ότι βολεύει την κάθε μανούλα. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου ,με υγεία και τύχη!επειδή και εγώ υποφέρω με ινομυωματα,χειρουργεία και τώρα εξωσωματική ,και είδα ότι και εσύ είχες ινομυωματα και χειρουργείο,δε ξέρω έχεις κάνει ενα χειρουργείο η εγκυμοσύνη σου ήταν καλή; Σε ευχαριστώ και πάλι να σου ζήσει το μωράκι σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 πήγαμε μια βόλτα χτες που κάπως ήταν καλύτερος ο καιρός. Αλλά γενικά συνέχεια μέσα..  σήμερα με έπιασε και το στήθος μου σκατα δεν ξέρω τι έγινε.. έχει φουσκώσει και πονάει με βλέπω να παθαίνω μαστίτιδα.. 

Κορίτσια όσες αποθηλασατε.. κοιμούνται σερί το βράδυ? 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , georgia1988 είπε:

@valentina23 πήγαμε μια βόλτα χτες που κάπως ήταν καλύτερος ο καιρός. Αλλά γενικά συνέχεια μέσα..  σήμερα με έπιασε και το στήθος μου σκατα δεν ξέρω τι έγινε.. έχει φουσκώσει και πονάει με βλέπω να παθαίνω μαστίτιδα.. 

Κορίτσια όσες αποθηλασατε.. κοιμούνται σερί το βράδυ? 

Τις πρώτες μέρες χαζοξυπνουσε 1 2 φορές την έπαιρνα αγκαλιά την νανουριζα λίγο και κοιμόταν...ε και το έκοψε να ξυπνάει...εννοειται ότι αν πονάνε δόντια θα ξυπνήσει η αν δω ότι την βάζω κ ξυπνάει καπάκια 2 3 φορές καταλαβαίνω ότι μάλλον πεινάει οπότε της δίνω γάλα αυτό μπορεί να συμβεί 1 2 φορές το μήνα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@valentina23 πήγαμε μια βόλτα χτες που κάπως ήταν καλύτερος ο καιρός. Αλλά γενικά συνέχεια μέσα..  σήμερα με έπιασε και το στήθος μου σκατα δεν ξέρω τι έγινε.. έχει φουσκώσει και πονάει με βλέπω να παθαίνω μαστίτιδα.. 

Κορίτσια όσες αποθηλασατε.. κοιμούνται σερί το βράδυ? 

Τι έγινε το στήθος όλα καλά τώρα;

Εμένα κοιμάται σερί 10-6+ άντε κ 7 μετά θέλει γάλα ASAP. Κ μετά συνήθως συνεχίζει ύπνο για καμιά ώρα ακόμη. Ξυπνάει από ήχους κ αν ξεσκεπαστει αλλά αυτό το θέμα το έλυσα με υπνοσακο. Σε κάποια φάση είχαμε κάτι διαρροές. Δλδ κατουριοταν κ βρεχοταν αλλά κ αυτό έχει σταματήσει γιατί δεν του δίνω ενδιάμεσα κ άλλο γάλα. Με τα δόντια έχουμε θέματα όταν είναι να βγάλει αλλά ως τώρα μόνο 4 οπότε ως τώρα δεν είχαμε πολλά προβλήματα. 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 κάνε μασάζ δυνατό στο στήθος με κυκλικές κινήσεις και χλιαρά ντουζ..είχες ώρα να θηλάσεις;;εγώ ενώ χτες την κοιμισα χωρίς γάλα το μεσημέρι την υπόλοιπα μέρα λες και το καταλαβε με μάσησε...είχε πιάσει το στήθος και δεν το άφηνε..σήμερα πάλι την κοιμισα μεσημέρι χωρίς γάλα και στο μισάωρο ξύπνησε ουρλιάζοντας, την πήγα πέρα δώθε,την κούνησα,δεν καταλάβαινε τίποτα..ήρθε κι ο άντρας μου εκείνη την ώρα και μου λέει δώσε λίγο γαλατάκι στο παιδί που έχει γανιασει τι το κοιτάς;;:wacko:με το που το έπιασε το στήθος κοιμήθηκε κιόλας...ουφ..πολύ δύσκολο μου φαίνεται .ο αποθηλασμος πιο δύσκολος απ' τον θηλασμό...είναι και τριήμερο θέλω να παραγγείλω γάλα είμαι ανάμεσα στο χουμανα 3 και το νοβαλακ μπιο 3 και μπουκάλι αυτό που είπε η @Mighty86. Lasinoh . Πλαστικό λέω να πάρω.. @Basiliki92 εσύ δίνεις το νοβαλακ μπιο νομίζω;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Ναι νοβαλακ μπιο2 και τώρα θα παραγγείλω το νοβαλακ μπιπ το 3 ...σε κάποια eshop έχει 3×600gr στα 22 με 23 ευρώ οπότε συμφέρει... πες μου να σου στείλω το eshop αν καταλήξεις...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@georgia1988 κάνε μασάζ δυνατό στο στήθος με κυκλικές κινήσεις και χλιαρά ντουζ..είχες ώρα να θηλάσεις;;εγώ ενώ χτες την κοιμισα χωρίς γάλα το μεσημέρι την υπόλοιπα μέρα λες και το καταλαβε με μάσησε...είχε πιάσει το στήθος και δεν το άφηνε..σήμερα πάλι την κοιμισα μεσημέρι χωρίς γάλα και στο μισάωρο ξύπνησε ουρλιάζοντας, την πήγα πέρα δώθε,την κούνησα,δεν καταλάβαινε τίποτα..ήρθε κι ο άντρας μου εκείνη την ώρα και μου λέει δώσε λίγο γαλατάκι στο παιδί που έχει γανιασει τι το κοιτάς;;:wacko:με το που το έπιασε το στήθος κοιμήθηκε κιόλας...ουφ..πολύ δύσκολο μου φαίνεται .ο αποθηλασμος πιο δύσκολος απ' τον θηλασμό...είναι και τριήμερο θέλω να παραγγείλω γάλα είμαι ανάμεσα στο χουμανα 3 και το νοβαλακ μπιο 3 και μπουκάλι αυτό που είπε η @Mighty86. Lasinoh . Πλαστικό λέω να πάρω.. @Basiliki92 εσύ δίνεις το νοβαλακ μπιο νομίζω;;

Πλαστικό να πάρεις ναι. Εγώ τα έσπασα όλα τα γυάλινα κ θα τα σπάνε κ αυτά τώρα που θέλουν να τα κρατάνε. Τώρα το μεσημέρι θα της δίνεις λίγο σκόνη θα πέφτει ξερή.

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Ναι νοβαλακ μπιο2 και τώρα θα παραγγείλω το νοβαλακ μπιπ το 3 ...σε κάποια eshop έχει 3×600gr στα 22 με 23 ευρώ οπότε συμφέρει... πες μου να σου στείλω το eshop αν καταλήξεις...

Είναι εύπεπτο;;σου δημιούργησε πρόβλημα διάρροιας η δυσκοιλιότητα;;πρώτα θα πάρω μικρή συσκευασία..εκτός αν πάρω δύο συσκευασίες κι απ' τις δυο μάρκες..σε περίπτωση που δεν θέλει το ένα να της δώσω το άλλο.αλλα απ' την άλλη εννοείται ότι δεν θα το θέλει στην αρχή ότι κι αν δώσω ..τα γιαουρτακια τα λυπάμαι..τα βλέπω στο ψυγείο .δεν τα τρώμε κι εμείς..πάνε για πέταμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 Ναι μια χαρά είναι κοιμάται αμέσως καπάκια κ πολλές φορές χωρίς να ρευτει δεν την βλέπω να ζορίζεται εγώ μόνη μου αποφάσισα να πάρω αυτό κ όταν το είπα στην παιδίατρο μου είπε ότι είναι από τα καλύτερα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 @valentina23 το στήθος κάπως καλύτερα αλλά η ρώγα πονάει πολύ. Έχει ένα μικρό άσπρο σαν φούσκα και μια κοκκινίλα.. δεν ξέρω με δάγκωσε και δεν το κατάλαβα? Τι να πω! Αλλά τουλάχιστον δεν είναι πρησμένο πια.. έκανα μασάζ και χλιαρό ντουζ και μαλαξεις.. δοκίμασα και το θηλαστρο που έφερα μαζί μου αλλά τόσο καιρό έχω συνηθίσει το επαγγελματικό οπότε δεν με βοήθησε καθόλου...

@valentina23 νομίζω ότι ο αποθηλασμος είναι πιο εύκολος όταν το κάνει άλλος.. από ότι έχω ακούσει δλδ όταν τον κοιμίζει ο μπαμπάς ή κάποιος άλλος για λίγο καιρό μετά μαθαίνει σιγά σιγά και δεν ψάχνει στήθος γτ μαζί μας σίγουρα θα ψάχνει στήθος για αρκετό καιρό. Επίσης γτ δεν δίνεις φρέσκο? Εγώ έλεγα μετά το έτος να το γυρίσω σε φρέσκο.. δεν έχω ρωτήσει και τον παιδίατρο ακόμα βέβαια... 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 και γω κοίταζα αξιολογήσεις όσον αφορά τα γάλατα και είδα πολύ καλές κριτικές..έχει πολλές βιταμίνες και είναι και βιολογικό..το χουμανα 3 είδα δεν είναι σαν το ένα και το δύο..εμένα ο παιδίατρος μου είπε οποίο θέλω και μου σύστησε το χουμανα και ένα άλλο της Γιώτης .

@georgia1988 θα περάσει το στήθος αφού είσαι ήδη καλύτερα..και μένα κάποια στιγμή μου είχε γίνει αυτό..είχε μια μεγάλη κοκκινίλα και πονούσε.μετα από δύο μέρες περίπου ήμουν μια χαρά.οσο για τον αποθηλασμο σίγουρα θα ήταν ιδανικό άμα υπήρχε και βοήθεια....μέχρι 18μηνων μου είπε ο παιδίατρος θέλει εμπλουτισμένο κι όχι φρέσκο που πίνουμε και εμείς..το φρέσκο έχει άλλη σύσταση..

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Τι κανετε? Ο (κακός μας ο) καιρός δεν μας άφησε να κάνουμε σχεδόν τίποτα, εγώ πείσμωσα ομως, και την Παρασκευή κατέβηκα στα μαγαζιά, εδώ στα Χανιά (ειμαι ακόμη στο πατρικό μου) και του αγόρασα αποκριάτικη στολή! Έγινε το πιο γλυκό ζεβρακι, μόνο χθες προλαβα να τον ντύσω και να τον βγάλω εξω, αλλά αξιζε τον κόπο. 

Στο μέτωπο του αποθηλασμου, τώρα, νομίζω εγω δυσκολεύομαι (συναισθηματικά κυρίως) περισσότερο από το μωρό. Με πόνο ψυχής ξεκίνησα να κόβω το βραδινό, για να μπορεί να τον κοιμίζει και ο μπαμπάς του, όταν ξεκινήσω τη δουλειά, ωστόσο έχω κρατήσει τον πρωινό θηλασμό για μεγαλύτερη ευκολία δικη μου, αλλά και γιατί θα ήθελα να του δίνω για λίγο καιρό ακομη. Νομιζω αν είχα μια πρωινή δουλειά θα θήλαζα για πολύ πολύ καιρό. Το μωράκι φαίνεται να προσαρμοζεται σιγά σιγά και πίνει ολο και καλύτερα. ( @Basiliki92σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, όπως τα έλεγες είναι). Δηλαδή το θέμα είναι να συνηθίσει μπιμπερό και όχι η αλλαγή στη γεύση. Κι αρχίζει το κυνήγι του χαμένου θησαυρού! Ποιο γάλα είναι το καλύτερο και ποιος το λέει αυτό? Τελικά κι εγώ πήρα το Novalac το bio το 2αρι, θα ήθελα όμως να δίνω κατσικισιο. Ένα βήμα τη φορά όμως. Η δική μου παιδίατρος δεν μου πρότεινε καποιο γάλα και λίγο με εκνευρίζει αυτό. Είπε όμως φόρμουλα για 2 ετη τουλάχιστον για να είμαστε σίγουροι ότι παίρνει τα απαραίτητα. 

@georgia1988 ελπιζω να είσαι καλύτερα. Ο μικρούλης κοιμάται τις ίδιες ώρες περίπου και ας έπινε μόνο 100ml γαλατακι. Απόψε ήταν η πρώτη φορά που ήπιε 150ml. Για να δούμε.

  • Μου αρέσει 4

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 και γω κοίταζα αξιολογήσεις όσον αφορά τα γάλατα και είδα πολύ καλές κριτικές..έχει πολλές βιταμίνες και είναι και βιολογικό..το χουμανα 3 είδα δεν είναι σαν το ένα και το δύο..εμένα ο παιδίατρος μου είπε οποίο θέλω και μου σύστησε το χουμανα και ένα άλλο της Γιώτης .

@georgia1988 θα περάσει το στήθος αφού είσαι ήδη καλύτερα..και μένα κάποια στιγμή μου είχε γίνει αυτό..είχε μια μεγάλη κοκκινίλα και πονούσε.μετα από δύο μέρες περίπου ήμουν μια χαρά.οσο για τον αποθηλασμο σίγουρα θα ήταν ιδανικό άμα υπήρχε και βοήθεια....μέχρι 18μηνων μου είπε ο παιδίατρος θέλει εμπλουτισμένο κι όχι φρέσκο που πίνουμε και εμείς..το φρέσκο έχει άλλη σύσταση..

 

 

 

 

 

πρίν από 22 λεπτά , Haroulita K είπε:

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Τι κανετε? Ο (κακός μας ο) καιρός δεν μας άφησε να κάνουμε σχεδόν τίποτα, εγώ πείσμωσα ομως, και την Παρασκευή κατέβηκα στα μαγαζιά, εδώ στα Χανιά (ειμαι ακόμη στο πατρικό μου) και του αγόρασα αποκριάτικη στολή! Έγινε το πιο γλυκό ζεβρακι, μόνο χθες προλαβα να τον ντύσω και να τον βγάλω εξω, αλλά αξιζε τον κόπο. 

Στο μέτωπο του αποθηλασμου, τώρα, νομίζω εγω δυσκολεύομαι (συναισθηματικά κυρίως) περισσότερο από το μωρό. Με πόνο ψυχής ξεκίνησα να κόβω το βραδινό, για να μπορεί να τον κοιμίζει και ο μπαμπάς του, όταν ξεκινήσω τη δουλειά, ωστόσο έχω κρατήσει τον πρωινό θηλασμό για μεγαλύτερη ευκολία δικη μου, αλλά και γιατί θα ήθελα να του δίνω για λίγο καιρό ακομη. Νομιζω αν είχα μια πρωινή δουλειά θα θήλαζα για πολύ πολύ καιρό. Το μωράκι φαίνεται να προσαρμοζεται σιγά σιγά και πίνει ολο και καλύτερα. ( @Basiliki92σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, όπως τα έλεγες είναι). Δηλαδή το θέμα είναι να συνηθίσει μπιμπερό και όχι η αλλαγή στη γεύση. Κι αρχίζει το κυνήγι του χαμένου θησαυρού! Ποιο γάλα είναι το καλύτερο και ποιος το λέει αυτό? Τελικά κι εγώ πήρα το Novalac το bio το 2αρι, θα ήθελα όμως να δίνω κατσικισιο. Ένα βήμα τη φορά όμως. Η δική μου παιδίατρος δεν μου πρότεινε καποιο γάλα και λίγο με εκνευρίζει αυτό. Είπε όμως φόρμουλα για 2 ετη τουλάχιστον για να είμαστε σίγουροι ότι παίρνει τα απαραίτητα. 

@georgia1988 ελπιζω να είσαι καλύτερα. Ο μικρούλης κοιμάται τις ίδιες ώρες περίπου και ας έπινε μόνο 100ml γαλατακι. Απόψε ήταν η πρώτη φορά που ήπιε 150ml. Για να δούμε.

Εγώ έχω ξεκινήσει ήδη την μετάβαση σε κατσικίσιο κ παρά την συμβουλή της παιδιάτρου για σκόνη μέχρι 18 μηνών κ καλύτερα αγελαδινό, αν τελικά προτιμήσω το φρεσκο.

Εγώ όμως έχω διαβάσει αλλα κ άλλα θέλω να κάνω. Η σκόνη γάλα είναι πολύ εμπλουτισμένο γάλα αλλά έχει πολλά πολλά σάκχαρα. Έδωσα αρκετά. Τώρα θέλω να το παλέψω με το φρέσκο. Να δω αν θα μου βγει. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...