Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές να τα χαιρόμαστε και να τα καμαρώνουμε!!!Ευχομαι αυτή η γενιά να είναι πραγματικά ευτυχισμένη και να τα αλλάξει ολα! @georgia1988 να τα εκατοστησει ο μικρός σας υγεία και ευτυχία!!! @Haroulita K τι τέλεια που είσαι γιατρός δωρεάν ιατρικές συμβουλές θέλουμε :-o:-P

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@haroulitsa Κι εγώ έτσι νιώθω! Λέω παραπάνω σε εσάς από ότι λέω στις φίλες μου! Χαχα πάντως κι εγώ δουλεύω αργίες νυχτερινά κλπ οπότε σε καταλαβαίνω.. ευτυχώς όχι τόσες ώρες βέβαια.

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K τι γλυκός άνθρωπος που είσαι!!ο λόγος σου πάντα μέλι στάζει.

Όσο για physiomer και όροι εμένα δεν κάθεται καθόλου..τα πήρε και από φόβο και μετά δεν ήθελε να πιει και το σίδηρο της που το έπαιρνε μια χαρά..Μ ένα μυξομαντηλο γυρνάμε όλη την ώρα!!να δουμε πότε θα της περάσει τελείως..γιατρός ε;;εμ μάλλον δεν έπρεπε να μας το πεις αυτο:Pθα σε ζαλισουμε!!:P

και γω κορίτσια λατρεύω πολυ το παρεάκι μας..μου αρέσει πολύ που μιλάμε και μοιραζόμαστε τα νέα μας .είναι λες και σας ξέρω προσωπικά!

Χρόνια πολλά!!Ζητώ η 25η Μαρτίου!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Που είστε κορίτσια;;χαθηκαμε:!: @Basiliki92 @georgia1988 πως τα περάσατε στο πάρτι των μικρών σας;; 

Αχ επιτέλους έφτιαξε ο καιρός κάνουμε συνέχεια βόλτες και πάμε παιδική χαρά το καταευχαριστιεται η μικρή!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Γεια σου κορίτσι μου...περάσαμε καλά η μικρή ήταν λίγο μαζεμένη αλλά δεν έκλαιγε ούτε παραπονιόταν...δεν είχα πολύ κόσμο γονείς αδέρφια κ την νονά της με τα παιδάκια της...χαθηκαμε όντως...και εγώ κάθε μέρα έξω την έχω της αρέσει πάρα πολύ.. Κορίτσια να ρωτήσω βραδινό έχετε αρχίσει να δίνετε?

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Γεια σου κορίτσι μου...περάσαμε καλά η μικρή ήταν λίγο μαζεμένη αλλά δεν έκλαιγε ούτε παραπονιόταν...δεν είχα πολύ κόσμο γονείς αδέρφια κ την νονά της με τα παιδάκια της...χαθηκαμε όντως...και εγώ κάθε μέρα έξω την έχω της αρέσει πάρα πολύ.. Κορίτσια να ρωτήσω βραδινό έχετε αρχίσει να δίνετε?

Τι εννοείς; Εκτός από γάλα; Δίνω 4 γεύματα + 2 γάλα. Θέλει παραπάνω γεύματα;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 τι ώρα το 4 γεύμα? Και τι περιέχει...εγω δίνω πρωί γάλα κατά τις 10 πρωινό 13.30 14.00 μεσημεριανό 17.00 γιαούρτι και 19.30 κάτι θα της μαγειρέψω η θα δώσω το μεσημεριανό της...κ 21.00 -21.30 γάλα κ νάνι...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι στο θέμα διατροφής είμαστε πίσω νομίζω...πρωί γάλα,κατά τις δέκα φρουτοκρεμα ,κατά τις έντεκα θηλαζω και κοιμάται καμιά ώρα ,μετά κατά τις μιάμιση με δύο μεσημεριανό, κατά τις τέσσερις θηλαζω και ξανακοιμαται πάλι μιάμιση ωρίτσα, εφτά το απόγευμα φαγητό (τρώει το μεσημεριανό),και εννιά η ώρα θηλασμός και νάνι(ξυπνάει εννοείται τρεις,τέσσερις φορές αναλόγως και θηλάζει κι αποκοιμιεται ). Τον πρωινό τον θηλασμό τον είχα κόψει τέσσερις μέρες αλλά μου αρωστησε με μυξες,καταρροή ,ήταν χάλια και ήθελε παρηγοριά και ξαναεδωσα:unsure:...

@Mighty86 η συνταγή που είχες δώσει με γάλα,βρώμη,μήλο,κανέλα φανταστική..την τρώει!!δεν το περίμενα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Εμείς πάλι στο θέμα διατροφής είμαστε πίσω νομίζω...πρωί γάλα,κατά τις δέκα φρουτοκρεμα ,κατά τις έντεκα θηλαζω και κοιμάται καμιά ώρα ,μετά κατά τις μιάμιση με δύο μεσημεριανό, κατά τις τέσσερις θηλαζω και ξανακοιμαται πάλι μιάμιση ωρίτσα, εφτά το απόγευμα φαγητό (τρώει το μεσημεριανό),και εννιά η ώρα θηλασμός και νάνι(ξυπνάει εννοείται τρεις,τέσσερις φορές αναλόγως και θηλάζει κι αποκοιμιεται ). Τον πρωινό τον θηλασμό τον είχα κόψει τέσσερις μέρες αλλά μου αρωστησε με μυξες,καταρροή ,ήταν χάλια και ήθελε παρηγοριά και ξαναεδωσα:unsure:...

@Mighty86 η συνταγή που είχες δώσει με γάλα,βρώμη,μήλο,κανέλα φανταστική..την τρώει!!δεν το περίμενα...

Α πολύ χάρηκα!!!τέλεια! Της αρέσουν τα ηπια γλυκουτσικα άρα. Μπορείς να δοκιμάσεις καμία φορά κ στο γιαούρτι να βάλεις φρούτο κ βρώμη. Μήπως το φάει ετσι

3 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 τι ώρα το 4 γεύμα? Και τι περιέχει...εγω δίνω πρωί γάλα κατά τις 10 πρωινό 13.30 14.00 μεσημεριανό 17.00 γιαούρτι και 19.30 κάτι θα της μαγειρέψω η θα δώσω το μεσημεριανό της...κ 21.00 -21.30 γάλα κ νάνι...

Κάπως έτσι το πάω κεγω. το τέταρτο το δίνω μεταξύ 630-730 κ είναι μια μπανάνα συνήθως(μεγάλη). Ειδικά αν είναι να είμαστε έξω φροντίζω να μην έχω ξαναδώσει όλη μερα μπανάνα. Αν είμαστε σπίτι ίσως δώσω άλλο φρούτο/ γιαούρτι / τυρί με λαχανικό ψωμί κτλ.

Ρε κορίτσια τρώει πολύ καλά το γιαούρτι αλλά γεμίζει σπυριά. Τώρα έχει 5 μέρες το έκοψα κ σχεδόν έφυγαν. Αλλά εγώ θέλω να τρώει. Τι θα κάμω;;;;

  • Μπερδεμένη/-ος 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 μημπως τον πειράζει τότε..ρωτά και τον παιδίατρο μημπως σου πει για κάποιο γιαούρτι υποαλλεργικο ξέρω γω..κατσικίσιο δίνεις νομίζω ε;;

Τι τυρί δίνετε;;ανθότυρο;;κασέρι;;για δώστε ιδέες..

Πλησιάζει και εμβόλιο τώρα.πρεπει να πάρω τηλ παιδίατρο να κλείσω ραντεβού..είναι και η επαναληπτική της γενικής αίματος να της κάνω και το χω πάει παρπισω γιατί ήταν αρρωστουλα με συνάχι και τρέμω μην είναι πάλι τα λευκά στον θεο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.. κι εμείς καλά είμαστε πήγαμε παιδίατρο κάναμε εξετάσεις και 2 εμβόλια.. γενικά στον παιδίατρο δεν κάθεται με τπτ οπότε είναι όλη η εξέταση όπως να ναι δλδ πχ δεν κάθεται να τον ζυγίσει. Με το που δει τον γιατρό έχουμε δράματα.. τεσπά οι εξετάσεις δεν ήταν καλές, τα λευκά στον Θεό, σίδηρο φεριτινη ανύπαρκτα και μας βγήκε και υψηλό το tsh, οπότε τώρα ξεκινάμε σίδηρο βιταμίνη d και επανάληψη tsh τον άλλο μήνα.. 

Κατά τα άλλα προσπαθούμε κάπως να τρώει χοντροκομμένα μήπως πάμε κάποια στιγμή στα κομμάτια. Εμείς τρωμε ακόμα 3 γεύματα γτ δεν έχουμε βάλει γιαούρτι αλά είπαμς να αρχίσω εγώ γαλακτοκομικά και αν όλα καλά θα βάλω και στο μωρό. Μου είπε να προσπαθήσω να τον βάλω σιγά σιγά και στα γεύματα που τρώει η οικογένεια.. κορίτσια εσείς τσιγαριζετε τα φαγητά? 

@valentina23 στα γενέθλια περάσαμε ωραία.. το ευχαριστήθηκε ο μικρός γτ δεν βλέπει συχνά παιδάκια και τώρα έπαιζε με τα ξαδέρφια του! 

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω φαγητό 4ο γεύμα η το μεσημεριανό η θα της φτιάξω κάτι... Και εμένα βγάζει κάτι σπυθουρακια κ δεν μπορώ να καταλάβω απο τι δεν τα ξύνει πάντως κ η παιδίατρος είναι της άποψης να μην επέμβουμε ακόμα από την στιγμή που δεν την ενοχλούν γιατί αυτό θεωρεί σωστό για τις αλλεργίες κλπ ενώ αν επέμβεις είναι σαν απλά να το κουκουλώνεις κ θα επανεμφανιστεί κάπως έτσι μου το πε συμφωνώ κ εγώ σε αυτό...θα δείξει τώρα...εξετασεις πρέπει να προγραμματίσω κ με αυτα που μου λέτε με αγχώνεται...χαχαχα ...εγω όταν τρώει από το δικό μας δεν τα τσιγαριζω τα αχνιζω με νεράκι το κρεμμύδι κλπ... Έχουμε λίγες μέρες πού τρώμε όλοι το ίδιο εκτός κ αν θέλω  να της φτιάξω κάτι πιο ιδιαίτερο!Ευτυχώς άρχισε κ τρώει πολύ καλα! Μέλι δώσατε? Εγώ όχι ακόμα... Τυρί δίνω ανθότυρο (τρελαινετα) κ από σκληρά πρόβειο να μην είναι πολύ αλμυρό μέχρι τώρα δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο...ειχα δοκιμάσει κασέρι λεβετι μου φάνηκε αλμυρό τώρα πήρα μια γραβιέρα Όλυμπος καλύτερη μου φαίνεται .. Επίσης έχει στο σούπερ ψωμάκι τοστ χωρίς προσθήκη ζάχαρης κ αλατιού κ της κάνω τοστάκι κάποια πρωινά μόνο με τυράκι μέσα...να τσεκάρετε πάντα για  φοινικέλαιο αυτά που τους δινεται δεν είναι κ ότι κλτρο...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 αν εξαιρέσεις της tsh τα ίδια χάλια και μεις!!τι σου είπε για τα υψηλά λευκά;;μημπως επειδή είναι θηλάζοντα μωρά παίρνουν υψηλά λευκοκυτταρα από την μάνα;;λέω εγώ τώρα..μπορεί να είναι και βλακεία..και μεις για δύο μήνες θα παίρνουμε σίδηρο.4ml την μερα νηστικη είκοσι λεπτά πριν το φαγητό..πόση φεριττινη είχατε;;εμείς 2,4!!!!!. Εγώ σπάνια δίνω από δικό μας.χτες είχα γιουβαρλάκια αυγολέμονο κάπως έφαγε αν και ξινιζε απ' το λεμόνι,προχτές μακαρόνια με κιμά δεν ήθελε , τρελαίνεται για ψωμί..της κάνω δικά της φαγητά ακόμη..εμείς τρώμε και βαριά φαγητά που να δώσω στο παιδί τέτοια..

@Basiliki92 μην αγχώνεσαι!!όλα καλά θα είναι.δινεις φόρμουλα από 8 μηνών.ειναι εμπλουτισμένο έχει όλα τα κατάλληλα στοιχεία και βιταμίνες!αν το ήξερα θα έδινα συμπληρώματα σίδηρο αν ήξερα ότι στο μητρικό γάλα το σίδηρο είναι ανυπαρκτο:unsure:όπως και η βιταμίνη ντε αλλά της έδινα συμπληρώματα από τη γέννηση...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Εγώ δίνω φαγητό 4ο γεύμα η το μεσημεριανό η θα της φτιάξω κάτι... Και εμένα βγάζει κάτι σπυθουρακια κ δεν μπορώ να καταλάβω απο τι δεν τα ξύνει πάντως κ η παιδίατρος είναι της άποψης να μην επέμβουμε ακόμα από την στιγμή που δεν την ενοχλούν γιατί αυτό θεωρεί σωστό για τις αλλεργίες κλπ ενώ αν επέμβεις είναι σαν απλά να το κουκουλώνεις κ θα επανεμφανιστεί κάπως έτσι μου το πε συμφωνώ κ εγώ σε αυτό...θα δείξει τώρα...εξετασεις πρέπει να προγραμματίσω κ με αυτα που μου λέτε με αγχώνεται...χαχαχα ...εγω όταν τρώει από το δικό μας δεν τα τσιγαριζω τα αχνιζω με νεράκι το κρεμμύδι κλπ... Έχουμε λίγες μέρες πού τρώμε όλοι το ίδιο εκτός κ αν θέλω  να της φτιάξω κάτι πιο ιδιαίτερο!Ευτυχώς άρχισε κ τρώει πολύ καλα! Μέλι δώσατε? Εγώ όχι ακόμα... Τυρί δίνω ανθότυρο (τρελαινετα) κ από σκληρά πρόβειο να μην είναι πολύ αλμυρό μέχρι τώρα δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο...ειχα δοκιμάσει κασέρι λεβετι μου φάνηκε αλμυρό τώρα πήρα μια γραβιέρα Όλυμπος καλύτερη μου φαίνεται .. Επίσης έχει στο σούπερ ψωμάκι τοστ χωρίς προσθήκη ζάχαρης κ αλατιού κ της κάνω τοστάκι κάποια πρωινά μόνο με τυράκι μέσα...να τσεκάρετε πάντα για  φοινικέλαιο αυτά που τους δινεται δεν είναι κ ότι κλτρο...

Εγώ δεν πιστεύω ότι έχει αλλεργία ο δικός μου στο γιαούρτι απλά ευαισθησία το δέρμα του στην οξύτητα.  Ισχύει αυτό που λέει η παιδίατρος πολύ σωστό. 

Κεγω σκοπεύω να τον αφήσω λίγο χωρίς γιαούρτι να του φύγει ο πολύς ερεθισμός κ μετά θα του ξαναδώσω. Ο βαφτισιμιός μου είναι μόνιμως με ερεθισμούς κ σπυριά γύρω από το στόμα είναι σύνηθες σε αυτή την ηλικία 

Πολύ σωστό αυτό που λέει η παιδίατρος. Θέλει μικρές ποσότητες να συνηθίσει ο οργανισμός κ όχι κόβω το ένα κ το άλλο κ το παραλλο. Στο τέλος δεν θα τρώνε τιποτα

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 φεριτινη 2.. και σκέψου τρώει κάθε μέρα αυγό και κρέας.. εμένα μου είπε 5 σταγόνες πρωί και βραδυ πριν το φαγητό.  Απλά δεν έχω καταλάβει εννοεί και πριν το θηλασμό? Δλδ πχ  βράδυ θα το δώσω πριν το θηλασμό ή πριν το φαγητό στις 7? Για τα λευκά μου είπε καποια ίωση και είναι λογικό γιατί είναι μονίμως μπουκωμενος... Και για το tsh επανάληψη τον άλλο μήνα αλλά από γνωστή μου ξέρω ότι παίζει να ναι λόγω του κορονοιου ότι εμφανίζεται λίγο αυξημένο. Τον κιμά δλδ τον ταιγαρισες? Με τα κομμάτια πως τα πάτε?

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...