Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 @georgia1988 και μένα κάποια ίωση μου είπε και ζητησε επαναληπτική σε 20-25 μέρες αλλά αυτή είχε μπούκωμα πολύ με πολύ μυξα και καταρροή και φοβήθηκα να της ξανακάνω ..η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω κιόλας ,είναι τρελή ταλαιπωρία για το μωρό .τώρα έχουμε εμβόλιο θα την πάρω τηλ να κλείσω ραντεβού κι άμα είναι να τα κάνουμε πακέτο.και εμβόλιο και εξέταση...καλό θα είναι ο σίδηρος με το ασβέστιο να απέχει!!δεν γίνεται καλή απορρόφηση!!εμένα μου χει δώσει σιρόπι το dextrfil. Νηστικός πριν το φαγητό καλύτερα όχι απ' τον θηλασμό. 

Εγώ τον κιμά ναι τον είχα τσιγαρισει..αλλά δεν έφαγε κιόλας..στα φαγητά της βάζω το λάδι ωμό πάνω και λίγο λεμόνι.τα δικά μας φαγητά είναι βαριά και είναι και παράξενοι στο φαγητό ..τα θέλουν μερακλιδικα.με μπαχαρικά,κρασί,πιπεριά μπόλικα...άμα φτιάξω κάποιο λάιτ όπως τα γιουβαρλάκια πχ θα της δώσω. Πρέπει να βγάζει δόντια κάτω αυτές τις μέρες δεν μου πολύ τρώει..χτες το ψάρι το πέταξα .. αναγουλιαζε..αγόρασα και ψωμί τοστ χωρίς αλάτι και ζάχαρη ξαι πήρα κι ανθότυρο.πιστευω να τα φάει..

Γάλα σκόνη ακόμα να της δώσω ....δεν πιστεύω να χαλάει...το χω ανοιξει

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου είπε δεν πειράζει το τσιγαρισμα.. απλά όχι πολλά καρυκεύματα και όχι αλάτι .. τεσπά ας αρχίσει να τρώει κομματάκια και μετά θα δω τι θα του δώσω!

Τι μπιμπερο έχετε? Θέλει να πίνει μόνος του και χθες η μάνα μου του το έβαλε το γάλα στο ποτηράκι του νερού για να το πιεί.  

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια καλή πρωταπριλιά. 

εγώ τσιγαρίζω. κ μετρημένα μπαχαρικά κ καρυκεύματα βάζω εκτός από αλάτι. 

δεν έχω καταλάβει τι παίζει με την φεριτίνη...τόσο πχια την αναβαζουν τα σκονογάλατα; άρα τώρα που δίνω φρέσκο μπορεί κ να πέσει; :roll:

@valentina23 χαλάνε μετά απο λίγο κανα μήνα ανοιχτά νομίζω κρατάνε.

@georgia1988 εγώ χρησιμοποιώ αβέντ μπιμπερό. σκέφτομαι αργότερα να κάνω μετάβαση με καλαμάκι κ μετα με ποτηρι. αλλά αφού πίνει ο δικός σου με το ποτήρι κατευθείαν σούπερ! εμένα πίνει με ποτήρι νερό με το 360 όμως

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε? Με τη δουλειά δεν πρόλαβα να γραψω, αλλά σάς διαβάζω σχεδόν καθημερινά. Τι κάνουν τα μικρά θαυματακια? Εγω εχω ελεύθερο Σαββατοκύριακο και δεν τον αφήνω από την αγκαλιά μου σήμερα, μου λειπει πολύ. Τώρα κοιμάται δίπλα μου. Ο μικρούλης είναι ακόμη στα 3 γεύματα και 2 γαλατα, αλλα έχουμε ανέβει σε ποσότητα. Το πρωί γύρω στις 6.30 - 7 θηλαζω, εκτός αν είμαι στη δουλειά, οπότε θα πιει σκονη. Δεκατιανο στις 10 και κάτι.Τις τελευταίες μέρες, θα φάει σίγουρα 2 φρούτα, ένα αυγό, μισό αβοκάντο, μισό τόστ με τυρί και ίσως και λίγο χυμό. Επειδή αυτα είναι πολλά, μεσημεριανό θα φάει στις 4 το απόγευμα και με βολεύει γιατί τον ταΐζω εγω μετά τη δουλειά. Το κρεατάκι το κόβω πολύ μικρά κομμάτια με το ψαλίδι της κουζίνας. Αλλά ταΐζω εγω, του δίνω και κομμάτια να φάει, αλλά κυρίως κουταλι εγω για πιο γρήγορα. το απόγευμα θα φάει γιαούρτι με ενα συνοδευτικό, (μπανάνα, βούτυρο αμυγδάλου), ή μπορεί να το φάει  και με το μεσημεριανό κρέας έχει περισσέψει, ειδικά αν είναι δικό μας κρέας επιμένω. Το βράδυ γάλα σκόνη από 140-220 ml ανάλογα τα κέφια. Τυράκι ειχα μοτσαρελα σε φέτες και του δίνω απο αυτο, νομίζω δεν έχει πολύ αλάτι. Αν έχετε υπόψιν κάποιο ελληνικό τυρί,  όχι τόσο αλμυρό,  πείτε μου κορίτσια μου. Του πηρα και κοτατζ, το τρώει στο ψωμάκι αλλά γίνεται και λίγο χάλια, χαχα.. τα κατσικίσια τυριά δυστυχως είναι τίγκα στο αλάτι, ούτε εγώ δεν μπορώ να τα φάω. Τι ωραία που ζέστανε λιγάκι...

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K πολύ ωραίο το πρόγραμμα σας!!αν επιτρέπεται ποιο γιαουρτακι του δίνεις;;εμένα δεν το τρώει με τίποτα..πήρα πρώτα το κρι κρι,μετά advance, μετά κεφίρ..βάζεις κάτι μέσα;;με την πρώτη το έφαγε η επεμενες;;και γω χαίρομαι πολύ που επιτέλους ζέστανε!!είμαστε καθημερινά στη παιδική χαρά και κλαίει όταν φεύγουμε!!νομίζω όμως ότι πρέπει να αρχίσω να χρησιμοποιώ αντιηλιακο ..κοκκίνισε στο πρόσωπο..λέω να πάρω της frezyderm αλλά ποιον δείκτη ;;25 η 50??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

50αρι μου χε πει η παιδίατρος πέρυσι. Το περσινό αντηλιακό το χρησιμοποιούμε φέτος? Το άνοιξα το Σεπτέμβριο και έβαλα μόνο 2 φορές. Ο ήλιος δεν μας είχε δει καθόλου. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K ένα χρόνο ανοιχτό νομίζω είναι οκ το γράφει κ από πίσω.. Εγώ είχα ένα 25αρι κλειστό αυτό βάζω, στη θάλασσα σίγουρα 50 το καλοκαίρι... τα χέρια μας παντως εμάς μαύρισαν :-P

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

50αρι μου χε πει η παιδίατρος πέρυσι. Το περσινό αντηλιακό το χρησιμοποιούμε φέτος? Το άνοιξα το Σεπτέμβριο και έβαλα μόνο 2 φορές. Ο ήλιος δεν μας είχε δει καθόλου. 

Νομίζω πως όχι.δεν το χρησιμοποιείς.εγω στο γιο μου κάθε χρόνο έπαιρνα καινούριο!!ποτέ δεν το τελειώναμε.πεφτει ο δείκτης προστασίας γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

Που είστε κορίτσια;;;άνοιξε ο καιρός και ξεκινήσαμε τις βόλτες;;:Dκαι μεις είμαστε καθημερινά στη παιδική χαρά το διασκεδάζει πάρα πολύ.της παίρνω και μια μπαλιτσα μαζί,πλησιάζει τ αλλά παιδάκια και γενικά δεν ξεκολλάει.κλαιει όταν τη βάζω μέσα στο σπίτι..κατά τα άλλα πήγαμε για εμβόλιο της ιλαράς κάνανε και επαναληπτική γενική όπου πάλι ήταν πολύ υψηλά τα λευκά και ο παιδίατρος μου είπε να μην με φοβίζει καθόλου κοίταξαν το πλαίσιο και είναι φυσιολογικό δεν έχει παθογένεια,ούτε περίεργα κύτταρα ,ανεβαίνουν μάλλον απ' το πολύ κλάμα!!!αλλά μιλάμε πολύ κορίτσια!!!τα παιδάκια που περίμεναν απ' έξω φοβήθηκαν τα καημένα...αντιηλιακο μου πε με 50 δείκτη να πάρω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 10:31 ΜΜ, valentina23 είπε:

Που είστε κορίτσια;;;άνοιξε ο καιρός και ξεκινήσαμε τις βόλτες;;:Dκαι μεις είμαστε καθημερινά στη παιδική χαρά το διασκεδάζει πάρα πολύ.της παίρνω και μια μπαλιτσα μαζί,πλησιάζει τ αλλά παιδάκια και γενικά δεν ξεκολλάει.κλαιει όταν τη βάζω μέσα στο σπίτι..κατά τα άλλα πήγαμε για εμβόλιο της ιλαράς κάνανε και επαναληπτική γενική όπου πάλι ήταν πολύ υψηλά τα λευκά και ο παιδίατρος μου είπε να μην με φοβίζει καθόλου κοίταξαν το πλαίσιο και είναι φυσιολογικό δεν έχει παθογένεια,ούτε περίεργα κύτταρα ,ανεβαίνουν μάλλον απ' το πολύ κλάμα!!!αλλά μιλάμε πολύ κορίτσια!!!τα παιδάκια που περίμεναν απ' έξω φοβήθηκαν τα καημένα...αντιηλιακο μου πε με 50 δείκτη να πάρω.

Καλά αποτελέσματα! 

Κ εμένα αρχίσει να κλωτσαει ξένες μπάλες στα πάρκα. δεν έχουμε πρέπει να του πάρουμε. Είναι πολύ κοινωνικός. Πάει κ ενοχλεί όλα τα παιδάκια στο πάρκο ειδικά τα μεγαλύτερα. Πολύ γέλιο ρίχνουμε. Μερικά απορώ πως είναι τόσο αγέλαστα κ αντικοινωνικά. Αλλά είναι πολύ γλυκουτσικα τον χαϊδεύουν παίζουν μαζί του..κάθε μέρα βγαίνουμε δύο φορές μπαλκόνι κ το απόγευμα έξω βόλτα. Ακόμα κ όταν δουλεύω τον βγάζει η μαμά μου μπαλκόνι τα πρωινά. Το δείχνει επίμονα κ καμία φορά παιρνει να φορέσει το ζακετακι του να βγει έξω.:lol::lol::lol:

Τι φάση έχουν ρε;;; Νομίζω είναι στα καλύτερά τους τώρα!!!

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 όντως είναι τρελά!!εμένα μου φέρνει τα παπούτσια της να τα βάλει να βγει έξω..την βγάζω στην αυλή και μετά κούνιες..σήμερα μόνο δεν πήγαμε γιατί κάνει ψιλοκρυο..βγάζει δύο τρία δόντια κι έχει γκρίνια σήμερα..σάλια,δεν πολύ τρώει..είναι κάπως ..αλλά μου πε και ο παιδίατρος ότι το 25% περίπου των παιδιών στο εμβόλιο της ιλαράς μπορεί να ανεβάσουν πυρετό απ' την Πέμπτη μέρα της δόσης του εμβολίου και μια εβδομάδα,να την έχω στο νου μου.,εύχομαι να ανήκουμε στο εφδομηνταπεντε ..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας...σας διαβάζω απλά δεν προλαβαίνω να γράψω η μικρή με τρέχει όλη μέρα έχω χάσει 2 κιλά από το κυνηγητό στο σπίτι κ τς βόλτες...εμεις βγαίνουμε πρωί απόγευμα πάρκο βόλτες κλπ έχει γίνει κ εμένα πολύ κοινωνική γελάει στο κόσμο χαιρετάει στέλνει φιλιά...εαν δεν την βγάλω έξω γίνεται πανικός...μολος ακούει πάμε βόλτα χοροπηδάει...επισης έχει αρχίσει κ λέει Ναι.. βγάζει κ εμένα δόντι κάποιο από τα πίσω κ έχει πολλά σάλια αλλά ευτυχώς η όρεξη έχει ανοίξει φουλ κ τρώει πολύ καλά...πρεπει να κλείσω εμβόλιο κ ραντεβού... Επίσης μια από αυτές τις μέρες κ εμείς θα κάνουμε εξετάσεις...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...