Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 αχ αχ αχ... Πήρα ένα φόρεμα που είναι μάξι και η πλάτη έξω.. μου άρεσε πολύ και τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν έχει διέξοδο για το στήθος και ο μικρός θα θέλει σίγουρα να θηλάσει.. δεν ξέρω πως θα γίνει! Δεν νομίζω ότι μπορεί να βγει το στήθος κάπως... Ελπίζω να είναι αυτό που λέει η @Mighty86 να ξεχαστεί κάπως με τον κόσμο.. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 το κάνω εικόνα..η εκκλησία φουλ στον κόσμο και γω ξεβρακωμενη κάπου στα κρυφά να τη θηλαζω:P..θεα η φιλενάδα σου.....

@georgia1988 και γω αυτό σκέφτομαι ότι το φόρεμα πρέπει να το επιλέξω με βάση το θηλασμό...άσε που έχω γίνει πανχοντρη και δεν ξέρω τι θα μου μπαίνει...θα έχω παιχνίδια και ψωμάκι αλλά πόσο να ξεχαστεί;;;όταν είναι η ώρα της φωνάζει...εύχομαι να μην είναι κοντά στην ώρα του μυστηρίου μόνο γιατί δεν κρατιέται..ουρλιαζει

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 και μένα τα ίδια.. λες να έγιναν έτσι λόγω θηλασμού? Πήγα σε μια βάφτιση προχθές πολύ ήρεμο το μωράκι.. έπινε το γάλα του κοιμήθηκε μια χαρά.. εντάξει έκλαψε στην κολυμπήθρα αλλά αυτό μόνο!

  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@valentina23 και μένα τα ίδια.. λες να έγιναν έτσι λόγω θηλασμού? Πήγα σε μια βάφτιση προχθές πολύ ήρεμο το μωράκι.. έπινε το γάλα του κοιμήθηκε μια χαρά.. εντάξει έκλαψε στην κολυμπήθρα αλλά αυτό μόνο!

Εγώ πάντως θα τη πω την αμαρτία μου...άμα γυρνούσα το χρόνο πίσω..στους έξι μήνες θα αποθηλαζα...μην σου πω ότι δεν ξέρω αν θα θήλαζα καν..είναι πολύ καλός ο μητρικός θηλασμός είμαι πολύ υπέρ αλλά πρέπει να έχεις και υπομονή και αντοχές και βοήθεια πάνω απ' όλα ...και γω με μπουκάλι γεννήθηκα όπως και ποσα παιδιά μια χαρά είμαι!!πάνω απ' όλα πρέπει και η μαμά να είναι ευτυχισμένη...εγώ ήμουν μανιώδης καπνίστρια και έπινα και το καφεδάκι μου..τα χω κόψει όλα και δεν αισθάνομαι καλά .πιέζομαι..τώρα που θα έρθει η μάνα μου θα με βοηθήσει είπε να μπω σε διαδικασία αποθηλασμου και να κρατήσω μόνο το βράδι και σιγά σιγά να το κόψω κι αυτό..εύχομαι όλα να πάνε καλά..και να γίνει με ανωδυνο τρόπο και για τις δύο μας..μπορεί να τα λέω όλα αυτά αλλά θα μου λείψει ο θηλασμός..κουράστηκα αλλά θα στεναχωρηθω κιόλας...απλά δεν πάει άλλο ..όσο περνάει ο καιρός δένονται ακόμα πιο πολύ και μετά όλο και πιο δύσκολα ξεκολλάνε 

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2022 at 12:15 ΠΜ, valentina23 είπε:

Εγώ πάντως θα τη πω την αμαρτία μου...άμα γυρνούσα το χρόνο πίσω..στους έξι μήνες θα αποθηλαζα...μην σου πω ότι δεν ξέρω αν θα θήλαζα καν..είναι πολύ καλός ο μητρικός θηλασμός είμαι πολύ υπέρ αλλά πρέπει να έχεις και υπομονή και αντοχές και βοήθεια πάνω απ' όλα ...και γω με μπουκάλι γεννήθηκα όπως και ποσα παιδιά μια χαρά είμαι!!πάνω απ' όλα πρέπει και η μαμά να είναι ευτυχισμένη...εγώ ήμουν μανιώδης καπνίστρια και έπινα και το καφεδάκι μου..τα χω κόψει όλα και δεν αισθάνομαι καλά .πιέζομαι..τώρα που θα έρθει η μάνα μου θα με βοηθήσει είπε να μπω σε διαδικασία αποθηλασμου και να κρατήσω μόνο το βράδι και σιγά σιγά να το κόψω κι αυτό..εύχομαι όλα να πάνε καλά..και να γίνει με ανωδυνο τρόπο και για τις δύο μας..μπορεί να τα λέω όλα αυτά αλλά θα μου λείψει ο θηλασμός..κουράστηκα αλλά θα στεναχωρηθω κιόλας...απλά δεν πάει άλλο ..όσο περνάει ο καιρός δένονται ακόμα πιο πολύ και μετά όλο και πιο δύσκολα ξεκολλάνε 

Καταλαβαίνω.αλλα ένα δύο καφέδες επιτρέπονται κ όσον αφορά το κάπνισμα γενικώς με μωρό δεν λέει δλδ θέλει να περάσει αρκετή ώρα για να το φιλήσεις αγκαλιάσεις άσε που πρέπει να είσαι προσεκτική με γόπες κτλ 

Κατά ταλλα ίσως έχεις δίκιο δλδ κεγω αν ξαναέκανα μωράκι θα επιδιωκα Μαξ 3μηνο αποκλειστικού μετά θα έβαζα σίγουρα μπουκαλάκι έτσι όπως το σκέφτομαι δλδ

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 εγώ σίγουρα θα θήλαζα πάλι... Θεωρώ ότι κάνει πολύ καλό στο παιδί οπότε σίγουρα θα το ξαναέκανα.. και ας πέρασαμε αλλεργίες παλινδρόμηση και πολλές αϋπνίες! Απλά αυτό που θα άλλαζα είναι ότι θα επέμενα φουλ στην πιπίλα μόλις εδραιώνοταν ο θηλασμός, θα ξεκινούσα αποθηλασμο πριν το χρόνο γτ τώρα είναι πολύ δύσκολο και κομμάτια από τους 9 μήνες να συνηθίζει γτ τώρα πνίγεται μέχρι και με το τζατζίκι.. δεν πειράζει θα τα ξέρω για το επόμενο!

Σε άλλα νέα επιτέλους μου έφαγε γιαούρτι.. το φάγε junior με μπανάνα.. οπότε τώρα το πρόγραμμα μας είναι ως εξής ξυπνάει 7μιση -8, θηλάζει, στις 10 φρουτοκρεμα βάζω και βούτυρα καρπων και κάποιες μέρες αυγό, 12 με 2 ύπνος, 2μιση μεσημεριανό, 5 γιαούρτι, 7μιση ότι και το μεσημέρι και 9 παρά θηλασμός και ύπνος. Βέβαια θηλάζει όλη μέρα και όλη νύχτα.. γιαούρτι τρώει 70 γρ περίπου, αυγό με το ζόρι ακόμα. Μεσημεριανό δίνω ακόμα κρέας ή ψάρι με λαχανικά. Εσάς πως είναι το πρόγραμμα σας? Επίσης έχει ακόμα έλλειψη σιδήρου οπότε θα συνεχίσουμε για άλλο ένα μήνα.

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 εμένα ξυπνάει 6.30  τη θηλαζω ξανακοιμαται μέχρι 8 μετά ξυπνάει.φρουτοκρεμα 10.30,φαγητό κατά τις 13.00 και μετά θηλασμός κατά της 13.30-14.00(επιτέλους κοιμάται το μεσημέρι όχι όπως πριν,όπωτε ξεραίνονται και γω),ξυπνάει κατά τις 16.00 μπορεί να θηλάσει πάλι, μετά κατά τις 18.00 γιαούρτι η κρέμα με κουακερ ,20.30-21.00 φαγητό η άμα βγούμε έξω τρώει ότι τρώμε και μεις ,22.00 θηλάζει και νάνι..

Όσο για το θηλασμό σίγουρα 6 μηνών θα αποθηλαζα ,για πιπίλα δεν ξέρω γιατί κι αυτή μετά δύσκολα κόβεται..για τα κομμάτια δεν με πειράζει..το χω ξαναπεί και μένα η μάνα μου τριών χρόνων μου έδωσα πρώτη φορά να κρατάω ψωμί να τρώω...όλα τα άλεθε..μια χαρά τρώω δόξα το θεό ,δεν είχα ποτέ πρόβλημα..το κάθε παιδί έχει το Ρυθμό του..τώρα του δίνω και αλεσμένα και κομμάτια ...δηλαδή τα ζυμαρικά όλα τα τρώει έτσι..

@Mighty86 καφές χωρίς τσιγάρο δεν λέει...όπωτε τον έκοψα κι αυτόν... σκέφτομαι να τραβήξω καμία τζούρα απ' τον άντρα μου...έτσι να μου φύγει λίγο η κάψα..αλλά μετά θα χω τύψεις .όπωτε άστο..

Κορίτσια ξεκινήσατε κάνα μπάνιο στη θάλασσα η ακόμη;;εγώ θέλω να της πάρω και κουβαδάκια να πάμε και παραλία να παίξει.νο.μιζω θα της αρέσει πολυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , valentina23 είπε:

@georgia1988 εμένα ξυπνάει 6.30  τη θηλαζω ξανακοιμαται μέχρι 8 μετά ξυπνάει.φρουτοκρεμα 10.30,φαγητό κατά τις 13.00 και μετά θηλασμός κατά της 13.30-14.00(επιτέλους κοιμάται το μεσημέρι όχι όπως πριν,όπωτε ξεραίνονται και γω),ξυπνάει κατά τις 16.00 μπορεί να θηλάσει πάλι, μετά κατά τις 18.00 γιαούρτι η κρέμα με κουακερ ,20.30-21.00 φαγητό η άμα βγούμε έξω τρώει ότι τρώμε και μεις ,22.00 θηλάζει και νάνι..

Όσο για το θηλασμό σίγουρα 6 μηνών θα αποθηλαζα ,για πιπίλα δεν ξέρω γιατί κι αυτή μετά δύσκολα κόβεται..για τα κομμάτια δεν με πειράζει..το χω ξαναπεί και μένα η μάνα μου τριών χρόνων μου έδωσα πρώτη φορά να κρατάω ψωμί να τρώω...όλα τα άλεθε..μια χαρά τρώω δόξα το θεό ,δεν είχα ποτέ πρόβλημα..το κάθε παιδί έχει το Ρυθμό του..τώρα του δίνω και αλεσμένα και κομμάτια ...δηλαδή τα ζυμαρικά όλα τα τρώει έτσι..

@Mighty86 καφές χωρίς τσιγάρο δεν λέει...όπωτε τον έκοψα κι αυτόν... σκέφτομαι να τραβήξω καμία τζούρα απ' τον άντρα μου...έτσι να μου φύγει λίγο η κάψα..αλλά μετά θα χω τύψεις .όπωτε άστο..

Κορίτσια ξεκινήσατε κάνα μπάνιο στη θάλασσα η ακόμη;;εγώ θέλω να της πάρω και κουβαδάκια να πάμε και παραλία να παίξει.νο.μιζω θα της αρέσει πολυ

Εγώ τον καφέ δεν μπορώ να τον κόψω ( το έκανα μόνο στην εγκυμοσύνη)αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τι λες δλδ από τότε που έκοψα το τσιγάρο δεν με τραβάει σχεδόν καθόλου το αλκοόλ. 

Ωραίο το πρόγραμμα σας Βαλεντίνα πάνω κάτω το ίδιο έχουμε. 8 ξυπνάμε 2-4 κοιμάται 10 για βράδυ. Κ από φαγητό 6 γάλα 10 φαγητό 1 σνακ 430φαγητο 7 σνακ 9 γαλα

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 εμείς εχουμε κάνει ήδη 2 μπάνια! Του αρέσει πολύ.. πάει μέχρι να του φτάνει το νερό στη μέση και περπατάει πέρα δώθε στη θάλασσα.. αλλά μετά κλαίει όταν είναι να φύγουμε! Παίζει και με κουβαδάκια φτιαρακια κλπ.. αλλά αγχονομαο λίγο γτ γλείφει τα χέρια του με την άμμο

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! Μια χαρά σας βλέπω με τα μικρά σας θαυματακια.  Πήγαμε και εμείς στη θάλασσα το Σαββατοκύριακο και του άρεσε πολύ και στην αμμουδιά και στο νερό παρόλο που ήταν πολύ κρύο, αντικειμενικά. Το κακό με την άμμο είναι ότι μπαίνει παντού, μάτια, στόμα, παντού αλλά χάρηκε πάρα πολύ με τα κουβαδακια του. Την πρώτη μέρα φτάσαμε απόγευμα και ειχε συννεφιά, την Κυριακή αγχώθηκα γιατί είχε ήλιο και κατεβήκαμε στην παραλία από νωρίς. Ευτυχώς έκατσε στην σκιά της ομπρέλας, μετα ανεβήκαμε στην καφετέρια και όλα οκ. Ηταν απολαυση

Να τον χαζεύω να παίζει. 

Επίσης κορίτσια χθες βράδυ έκανα το κέικ με το χαρουπαλευρο και βγήκε πολύ ωραίο. 

Το έψησα στους 160 - 170 για περίπου 50 λεπτά, νομίζω ότι ίσως να ήθελε λιγότερο γιατι βγήκε κάπως στεγνό,  το έκανε καμία? 

@georgia1988 εμένα έγλειφε τα δακτυλακια του απο το θαλασσινό νερό. Την άμμο τη δοκίμασε συνειδητά και μετά προσπαθούσε να τη βγαλει με το χέρι του από είχε ακόμη περισσότερη. 

Ήμουν και εγώ λίγο απρόσεκτη, ας πούμε για να τον αλλαξω πανα, τον ξάπλωσα χωρίς να πλύνω τα πατουσακια του με νερό, και του  ήρθε άμμος στα ματάκια του. Την επόμενη φορά θα ξέρω.

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Haroulita K τι καλά που πήγατε θάλασσα!!όσο για την άμμο που γλύφει κτλ και μένα ότι βρει στο στόμα..για αυτό ίσως και κάνουν και τόσα εμβολια;)το κέικ όχι δεν το χω φτιάξει ακόμα ..μου λείπει το χαρουπαλευρο να σου πω την αλήθεια,δεν θέλω να το κάνω με κακάο..αλλά δεν θ αργήσω να το φτιάξω..σήμερα κάτσαμε σε μια καφετέρια και πήρα ένα τσουρέκι και της άρεσε το έτρωγε...

Εμένα έχει πολύ γκρίνια αυτές τις μέρες..εκτός από μυξα είδα στο τέλος έχει πρηστεί ούλο και βγάζει δόντι!!!νόμιζα ότι πιο μεγάλα βγάζουν εκεί. @Basiliki92 νομίζω εσύ δεν έλεγες ότι έβγαζε πίσω δόντι;;πως το πέρασε;;εμένα ζοριζεται και λογικό αφού είναι αρκετά διογκωμένο το ούλο....:unsure:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια εγώ φοβάμαι με την άμμο.. και σίγουρα θα έχει φάει άμμο δεν παίζει αφού έγινε από πάνω μέχρι κάτω με άμμο.

Σχετικά με τα δόντια εμείς βγάλαμε και τα πίσω πάνω κάτω και τους πάνω κυνόδοντες.. τώρα βγάζει τους κάτω.. 14 δόντια και ακόμα τρώει αλεσμένα!

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Όλο σκέφτομαι να ρωτήσω κάτι και μετά σας διαβάζω και είναι σαν να ξέρατε τι θα ρωτούσα.χαχαχα για την άμμο θα έλεγα αλλά βλέπω όλα τη γευτηκαν...Εμένα με το φτυάρι την εφαγε τι πραμα κ τούτο. Να σας ρωτήσω πατε σε beach bar η μόνοι σας ?? Εμείς πάμε μόνοι μας με ομπρέλες κτλ κ δε σταματάει να πηγαίνει από εδώ και από κει. Δλδ σκέφτομαι ότι αν πάμε σε beach bar δε θα κάτσουμε λεπτό τζαμπα τα λεφτά που θα δώσουμε. Αφού όλο κυνηγάμε το μικρο. Επίσης πόσα δόντια έχουν τα δικά σας ??εμένα 7 εδώ κ πολύ καιρό δε βγάζει άλλο. Κ κάτι ακόμα.. Μιλάνε τα δικά σας ?? Εμενα δεν λέει τπτ που να έχει νόημα ούτε καν μαμα. Μόνο συλλαβές διάφορες και καμιά φορά ξεκινάει σαν να μιλάει μόνος του αλλά δε καταλαβαίνω τπτ. Καταλαβαίνει τι του λέμε κάνει πράματα αν του ζητησουμε δείχνει κιόλας τι θελει αλλά από κανονικές λέξεις τπτ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε θάλασσα μια χαρα κυρια έπαιζε με την άμμο δεν βάζει πλέον τίποτα στο στόμα της και κάθεται εκεί που την αφήνεις κ παίζει ενώ σε καφετέρια ούτε καν...εμεις @valentina23 βγάλαμε όλα τα δόντια περιμένω από μέρα σε μέρα κ τους κυνόδοντες οι οποίοι σκάνε κ οι 4 μαζί....οπως κ οι 4 γομφιοι βγαίναμε μαζί...βασικα εμάς σπρωχνανε 8 δόντια ταυτόχρονα γομφιοι κ κυνόδοντες...γενικα καλά μόνο νεύρα έχει κ υπερκινητικη γιατί προφανώς πονάει κ δεν μπορεί να το διαχειριστεί αλλά ούτε ο ύπνος ουτε το φαγητό επηρεάστηκε καποια στιγμή μου έκανε λίγο διάρροια μην φανταστείτε τίποτα τρελό... Από λέξεις λέμε μαμά μπαμπά γιαγιά  νονά λέει πως κάνουν τα ζωάκια...επισης μιλάει ασταμάτητα αλλά λέει ακαταλαβίστικα δικά της πολύ γέλιο...γενικά πλέον καταλαβαίνει τα πάντα ότι της λέω ακούει σε εντολές με βοηθάει σε δουλειές όπως με τα ρούχα να τα βγάλουμε η να τα βάλουμε πλυντήριο ,ξεσκονίζει χαχαχα καθαρίζει με μωρομαντηλα το τραπέζι το πάτωμα αν λερώσει..  είναι απόλαυση κορίτσια πολύ χαίρομαι αυτή την φάση...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 και εμάς μια από τα ίδια κάνει.. μόνο που έχουν βγει και οι δύο κυνόδοντες και από λέξεις λέει μπαμπά γιαγιά παπού τα ζωάκια.. μαμά δεν λέει αλλά όταν κάνει κακά αρχίζει και φωνάζει κακά κακά κακά επίμονα χαχα... Και δουλειές προσπαθεί να κάνει πολύ γέλιο!  Αλλά όταν θέλει κάτι πρέπει να γίνει αλλιώς μας ακούει το τετράγωνο.. 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...