Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Να ρωτήσω κ εγώ κορίτσια πόσο είναι το κόστος των εξετάσεων θρομβοφιλιας? Μόνο αυτές δεν έχω κάνει κ είπαμε με το γιατρό εφόσον έχουμε υγιης βλαστοκυστη στον προεμφυτευτικο, πριν την εμβρυομεταφορα να γίνει κ αυτός ο έλεγχος... Βέβαια στις τελευταίες εμβρυομεταφορες έκανα προληπτικά κ αντιπηκτικες. 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 Ναι εμείς θα κάνουμε κ τραπέζι μετά...μπομπονιερα διάλεξα κεράκι είναι πολύ μόδα φέτος δεν είναι τόσο παιδική είναι πιο vintage κάπως...ανα οικογένεια θα την δώσω κ θα έχω κ καντυ μπαρ ..δωρο νονου ακόμα δεν έχουμε καταλήξει αργότερα (έχουμε παρά πολύ καλές σχέσεις σαν αδερφια) οπότε το αφήσαμε πάνω τους οπότε θέλουν να διαλέξουν κ το τι θέλουν... στο θέμα ύπνος κορίτσια συγγνώμη αλλά εμείς τα κάνουμε τα παιδιά κ τα πάμε εκεί που θέλουμε για να είμαστε κ εμείς καλά (σε σχέση με το πρόγραμμα τους) βαλεντίνα μου αν δεν νιώθεις άλλο καλά με το θηλασμό κοψτο μαχαίρι...αν τρώει καλά την μέρα θα κοιμάται κ το βράδυ θα πίνει κ την φόρμουλα η το φρέσκο γάλα κ θα δεις αλλαγή...δεν υπάρχει άλλη λύση...στο πρόγραμμα ύπνου κ φαγητού πρέπει να είμαστε στρατιώτες...μονο έτσι στρώνει κ αργότερα είναι όλα πολύ εύκολα κ σαν μεγαλύτερα παιδιά...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Basiliki92 γενικά το να κόψεις το θηλασμό μαχαίρι δεν κάνει καλό στο παιδί.. εννοείται αν είναι να καταρρεύσεις ναι οκ το κάνεις ή αν υπάρχει ιατρικό θέμα αλλιώς είναι πολύ στρεσογόνο για το μωρό, πρέπει να κοπεί σταδιακά ή καθοδηγούμενα.. όπως επίσης ξέρω και πολλά μωρά που πίνουν ξένο και συνεχίζουν και ξυπνάνε και είναι ακόμα πιο δύσκολο τότε γτ πρέπει να πλύνεις μπιμπερο να ζεστανεις γάλα κλπ.. ο ύπνος είναι ορόσημο που κατακτιέται διαφορετικά σε κάθε παιδί.. εγώ θα προσπαθήσω ακόμα λίγο μήπως πάρει το φρέσκο αλλιώς όσο λείπω δεν θα του δίνουμε γάλα αλλά γενικά το θηλασμό θέλω να τον κόψω πολύ ομαλά για το παιδί, ελπίζω βέβαια να γίνει πριν τα 2! Θα συμβουλευτώ και τη μαία μου αν δω και συνεχίζει έτσι η κατάσταση..

@valentina23κι εμείς θα κάνουμε τραπέζι και θα έχουμε και ενα μικρό Κάντυ μπάρ στην εκκλησία.. η μπομπονιέρα είναι υφασμάτινη το ελαφαντακι. Όλο το κονσεπτ έχει θέμα το ελαφαντακι σε βεραμαν κίτρινο γκρι απόχρωση. δώρο νόνου τώρα διαλέγω είμαι ανάμεσα σε βραχιόλι σβαροφσκι και σε κολιέ με το όνομα της κάθε κοπέλα.. και το ρολόι είναι καλό αλλά τους είχα πάρει στο γάμο.. 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Κάντυ μπαρ ρε κορίτσια;;;εγώ διάλεξα θέμα γοργόνες..και θα στολίσουμε απ' έξω την εκκλησία με δίχτυα ,όστρακα,βότσαλα και ξύλινες ουρές γοργόνας..σαν μπομπονιέρα σκέφτομαι ένα βαζακι γυάλινο με άλατα μέσα και να κρέμεται ένα μπρελόκ γοργόνας ,το προσκλητήριο επίσης θέμα γοργόνας ..και μεις θα κάνουμε τραπέζι και είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές...ταβέρνα παραδοσιακή η σε χωράφι γκαζόν με κετερινγκ και Ντι Τζέι;;;δεν θα καλέσω πολλά άτομα θα είναι σε κλειστό οικογενειακό κύκλο γύρω στα 60/70 άτομα..στο νονό θα πάρω ρολόι 

Χυμό πορτοκαλιού πίνουνε;;;που σε ποτηράκι;;

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 Όταν λέω μαχαίρι δεν εννοώ να ξυπνήσεις ένα πρωί κ να πεις τέλος δεν το θηλάζω άλλο φυσικά κ αυτό δεν είναι καλό ούτε για την μάνα πυτε για το παιδί το γνωρίζω πολύ καλά κ εγώ θηλασα 8.5 μήνες...εννοω ότι να το πάρεις απόφαση κ να βάλεις μπροστά τον αποθηλασμο...γενικα όταν λέμε κόβουμε θηλασμό-πανα-πιπίλα είμαστε σίγουρες κ δεν κάνουμε πισωγύρισμα γιατί μπερδεύονται τα μωρά κ αυτό τα πάει πίσω αναπτυξιακά.. Για το θέμα ύπνος να ξεκαθαρίσω πως δν έχει σχέση ο θηλασμός η η φόρμουλα με τα ξυπνηματα...κ εγω ξέρω μωρά με φόρμουλα ξυπνάνε ανα 2 ώρες το βράδυ κ τα 2 δεν τρώνε μεγάλη ποσότητα φαγητού όπως επίσης δεν έχουν πρόγραμμα στον ύπνο...ο ύπνος θέλει πολύ υπομονή κ επιμονή να το ψάξεις να κοιτάς τι δουλεύει κ τι όχι στο παιδί σου...στον ύπνο μας περνάνε φάσεις που κοιμόμαστε πιο βαθιά κ άλλες πιο ελαφριά το θέμα είναι όταν το μωράκι χαζοξυπνησει μέσα στην νύχτα να μπορέσει να νανουριστει μόνο του ώστε να ξανακοιμηθει για αυτό τα περισσότερα ξυπνάνε κ θέλουν την μανούλα να τα βοηθήσει να κοιμηθούν( και εμείς δεν ξυπνάνε μέσ στην νύχτα κ μέχρι να μας πάρει ο ύπνος μπορεί να πεινασουμε κιόλας? )..παααρα πολλές φορές το βράδυ ακούω την μικρή να στριφογυρίζει κ να ψάχνει την πιπίλα της δεν κοιμάται κ τις 11 ώρες βαθιά...εαν θέλετε πείτε μου να σας στείλω dm μια σύμβουλο ύπνου που παρακολουθώ στο ινστα κ με έχει βοηθήσει πάρα πολύ...

@valentina23 ψηφίζω κτήμα με κετερινγκ  κ εγώ αυτό ήθελα αλλά δεν βρήκα! Καντι μπαρ είναι τα γλυκά κ οι χυμοί έξω από την εκκλησία.. συνήθως στα βάζουν αυτοί που κάνουν τον στολισμό...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 α νόμιζα εννοούσες μαχαίρι γι'αυτό το είπα.. στείλε ναι μήπως βοηθήσει την κατάσταση! 

@valentina23 κι εμείς 60 άτομα θα έχουμε λογικά.. όλο το θέμα μας είναι το ελεφαντάκι.. ωραίο θέμα διάλεξες!! Εμάς έχει θέμα ο παπάς δεν θέλει πολλά στο στολισμό οπότε στολισμό μόνο λουλούδια και ότι έχουμε από ελεφαντάκι στο Κάντυ μπάρ.. κι εγώ ψηφίζω κτήμα αλλά πηγαίνει πιο πάνω οικονομικά συνήθως.. γι'αυτό καταλήξαμε σε ταβέρνα

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια κτήμα ήθελα να πω...χαχαχα άκου χωραφι:Dεπειδή η βάπτιση θα είναι σε κλειστό οικογενειακό περιβάλλον και η πλειοψηφία των καλεσμένων είναι μεγαλύτερης ηλικίας διάλεξα ταβέρνα .. παραδοσιακά πράγματα κι αυτά που τρώνε...ωραίο και το κτήμα πήγα και μίλησα αλλά ποιος θα φάει το καναπεδακι ,τα ογκρατεν ,τα σπρινγκ-ρολς κι όλα τα κατεψυγμένα που θα τα χρυσοπληρωσουμε κιόλας....επίσης δεν θα κάνω Κάντυ μπαρ γιατί νομίζω ότι είναι χαμένα λεφτά στη περίπτωση μας...κι ο δικός πας παπάς περίεργος δεν θέλει πολλά πράγματα  μέσα στο ναό,ότι κάνουμε απ' έξω...

@Basiliki92 συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει αποφασιστικότητα..αλλιώς δεν καταφέρνουμε κάτι..σίγουρα φταίω κι εγώ σε αυτό το κομμάτι γιατί δεν το παίρνω απόφαση μια και καλή ότι τέρμα!!πάντως έχω κουραστεί απίστευτα...δεν ξέρω τι θα γίνει..

Κορίτσια για πείτε κάνα φαγητό;;εμένα της αρέσουν πολύ ζυμαρικά ...έχω πάρει βιολογικά λαχανικών,βίδες ρεβιθιων,κτλ..επίσης φασολάκια τρελαίνεται τελικά της έδωσα αν και η παιδίατρος δεν πολυσυμφωνει.δεν πιστεύω να κάνω βλακεία..φακορυζο ,ψάρι δεν της αρέσει καθόλου ,ούτε κασέρι και τυρί..νομίζω ότι όλο τα ίδια τρώμε...για πείτε καμιά ιδέα από φαγητό..τρώνε απ' τα δικά σας;;εμένα τρώει κι απ' τα δικά μας αλλά λίγο .δηλαδή κεφτεδάκια,μπιφτέκι,καμία πατατουλα,τσουρέκι ,της ψιλοαλεθω όμως ακόμα το μοσχάρι γιατί δεν το τρώει και το αβγό που το ανακατεύω με φαγητο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλές ετοιμασίες με τις βάπτισεις σας! Πολύ ωραία τα θέματα σας. Κι εγώ είχα γκρι και κίτρινο στο αγοράκι μου! 

Είμαστε καλά, ο μικρός είναι υπέροχος, εχει δύο εβδομάδες περίπου που περπάτησε και χαίρεται πολυ. Βγαίνει δύο βόλτες την ημέρα τη μια τον βγάζε η μάνα μου πριν τα πρωινά φρούτα και την άλλη λιγο μετά τις 7 το απόγευμα. Τον θηλάζω ακόμη νωρίς το πρωί, εκτός και αν εφημερευω, οπότε του δίνουν φόρμουλα. 

Κορίτσια ανοίγω μια παρένθεση για τις θηλάζουσες, έχω κρατήσει από μέσα Μάρτη έναν θηλασμό την ημέρα και ακόμη έχω γάλα. Και κάποιες μέρες δεν θηλάζω λόγω δουλειάς. Δεν ξέρω πόσο θα βοηθούσε η ιδέα του να θηλαζατε μόνο για να κοιμηθούν. Λέω τώρα εγω, εσείς ξέρετε. Εγω ήμουν πολύ τυχερή γιατι κοιμόταν από πολυ μικρός συνεχόμενα.

Πάντως κι εμένα μου φαίνεται χαριτωμένο και λίγο αστείο που τον θηλάζω ακόμη. Συνηθίζω να λέω πως κάποτε ένα μεγάλο στήθος τάιζε ένα μικρό κεφαλάκι, τώρα βλέπω ένα μεγάλο κεφάλι να ρουφάει ένα μικρό στήθος! 

Στο μεσημεριανό εχει γίνει τζαναμπετης μεγαλος, κρέας τρώει λίγο, αυτην την περίοδο κυρίως κιμά, λαχανικά τρώει πιο ευχάριστα, αλλά εχει μειώσει πολυ τις ποσότητες (δόντια, ζέστη, δεν ξέρω). Παρόλα αυτά πήρε 140γρ και 2 πόντους τον τελευταίο μήνα , 14μιση μηνων και ειναι 11400 και 85,5 ύψος. Απο λέξεις τίποτα ακομη, μόνο μαμ λέει οταν είναι να φάει. Ψάρι δεν τρώει καθόλου. Τέλη Μαΐου είχαμε πάει σε μια βάπτιση και του έδωσα να φάει από το κοτόπουλο που μας σερβιραν, έτσι όπως ήταν μαλακό και αλμυρό, έφαγε και τα δάχτυλα του!

Για δώρο νονού, το ξέρω πως θα φανει παλιομοδιτικο, αλλα πήρα από μία χρυση λυρα στα παιδιά της νονας μας. 

Για αυτό το μήνα τον μικρό τον κρατάει η μαμά μου. 25 Ιουνιου φεύγει και θα είμαστε να μας κλαίνε οι ρέγγες. 

Μπορεί να μην απαντάω, αλλα σας διαβάζω με μεγάλη χαρά. Σήμερα είχε πολύ γκρίνια ισως από τα δόντια ίσως και από το εμβόλιο (το τριπλό που μπορεί να προκαλέσει πυρετό μια εβδομάδα μετά). 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, στα δικά σας σπίτια υπάρχουν φαγητά στο πάτωμα ή μόνο το δικό μου είναι σαν τσαντηρι?

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 σχετικά με το θηλασμό ναι είναι δεσμευτικός κ πολύ δύσκολο να αποδεσμευτείς αλλά βοηθάει σε τόσα πράγματα. Δλδ δεν τρώει το παιδί τσουπ πετάς το βυζί τρώει. Ειδικά σε αρρώστιες κ τέτοια πάντα νιώθεις ότι προσφέρεις. Σκέψου εμένα αν είναι πολύ άρρωστο με δυσκολία του δίνω νερό. Έχει πολλά καλά γι'αυτό δεν μπορούμε να το αφήσουμε κιόλας. Δλδ εγώ θήλαζα για να τον ταιζω το βράδυ δεν ήθελα με τίποτα να σηκωθώ να ετοιμάσω μπιμπερο. Κάποια στιγμή στέρεψε όμως το βυζί. Μου πήρε πολύ καιρό να συμβιβαστώ με την ιδέα δλδ προσπαθούσα για επαναγαλακτισμο κτλ μάταια εντέλει σηκώθηκα κ το ετοίμασα το ρημαδι το μπιμπερο. Τώρα κεγω κάθε πρωί στις 6 του ετοιμάζω το γαλατάκι του κ του το δίνω πριν το ζητήσει αυτος γιατί αλλιώς σηκώνει την πολυκατοικία στο πόδι. Κ αυτό είναι μια συνήθεια που πρέπει να κοπεί κάποια στιγμή ας πούμε...δλδ συνέχεια θα πρέπει να κάνουμε το βήμα παραπέρα... 

Όσον αφορά το θέμα ύπνου κεγω ακολουθώ την Ζέτα γακη στο ινσταγκραμ μάλλον σε αυτήν αναφέρεται κ η Βασιλική κ λέει το εξής για αυτή την ηλικία των παιδιών μας. Ότι καλό είναι να τα ξυπνάς 7-8 το αργότερο ,να προσφέρεις ύπνο μετά από 6 ώρες δλδ 1 με 2 πάνω κάτω να κοιμούνται εκεί κάνα δίωρο Μαξ κ μετά από 6 ώρες ξανά νάνι. Δλδ 9-10. Όσο πιο νωρίς τα ξυπνάς τόσο πιο νωρίς θα κοιμηθούν το βράδυ. Εμένα μου φαίνεται τέλειο το 8 το βράδυ δλδ το βάζεις κ καρότσι κ κοιμάται κ πας κ ταβέρνα. Εγώ αν είμαι έξω στις 9 του δίνω το γαλα του κ αφού τον αλλάξω κτλ κατά τις 10 παρά τον ξεκινάω καροτσαδα ώστε να κοιμηθεί στην ώρα του κεγω να αραξω στην ταβέρνα. Βέβαια αυτό το έχω κάνει 6-7 φορές ας πούμε από τότε που γεννήθηκε δεν το κάνω κάθε μέρα. Εμένα αν μου κοιμηθεί τον μεταφέρω κ από καρότσι κούνια δεν έχω θέμα...

Από φαι αν έχει κέφια κ του κανω τα χατηρια τρώει τα πάντα. Αν του πονεί λίγο ο λαιμός ,το δόντι ,το κωλι η για οποιαδήποτε δικαιολογία τεσπα με δυσκολεύει πααααρα πολύ μου βγάζει την πίστη. 

Με τις ζεστές τώρα δεν ξέρω πως να το ντυσω τα βράδια...τι τα φοράτε; Άλλοτε νιώθω ότι σκάει κ άλλοτε ότι κρυώνει. Μου ρουθουνιζε τελευταία σήμερα το σταμάτησε νομίζω.

Σχετικά με βαφτίσεις εμείς είχαμε θέμα αστροναύτης κ έδωσα ατομική μπομπονιέρα κ είχαμε κ προφιτερόλ κ Κάντι μπαρ. Μετά σε ψησταριά μαζέψαμε καμία 50 άτομα.τοτε είχε κ απαγορεύσεις κοβιντ κ είχα πολύ άγχος. 

Ποπό καιρό είχαμε να γράψουμε κ γράφω κατεβατα.

Αχ μπράβο βρε Βαλεντίνα που της δίνεις φασολάκια. Είναι πολύ θρεπτικό φαγητό. Δοκίμασε σπανακόρυζο επίσης. 

Εχω να σου προτείνω παρά πολλά πράγματα αλλά όλα απαγορευτικά από τον γιατρό σου. 

Τώρα το καλοκαίρι του δίνω ντάκο. Μπορεί να μη βάλω παξιμάδι αλλά ψωμί. Τρίβω από πάνω στο ρεντε ντομάτα αγγουράκι τυρί κ ρίγανη. Κ λάδι.

Το αβοκάντο με το αυγό κ το ψωμί παίζει πολύ σα σνακ. 

Δοκίμασε στο φακορυζο να βάλεις μπόλικη γλυκοπατάτα και πάπρικα γλυκιά. Δίνει πολύ γεύση. Κ φυσικά λεμόνι 

Ομελέτα του δίνω βασικά στραπατσάδα για να γλειστραει. Αφήνω λίγο κρεμμυδάκι πιπεριά σε λίγο λάδι κ νερό να γίνουν μετά τρίβω ντομάτα κ αφού τα δω αρκετά μαλακά ρίχνω από πάνω αυγό με τυρί. 

Κ αυγοφετες είναι μια καλή ιδέα. 

Επίσης ρεβυθοκεφτεδες κ κεφτέδες γενικώς. Δεν ξέρω πείτε πείτε συνταγές να μοιραστούμε γιατί αυτά θέλουν συνέχεια να σκέφτεσαι. ..

Από φρουτα τρελάθηκε με τις φράουλες.

Του δίνω κ ψωμί με ταχίνι κ μαρμελάδα χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Έχει βιολογικές έτοιμες. 

@Haroulita K το σπίτι είναι ένα χαλι κ έχουμε επεκταθεί κ στο μπαλκόνι. Τώρα τα φτιάχνουμε τα μπαλκόνια μας έχουμε ένα μπροστά κ ένα πίσω στο ένα καθόμαστε το πρωί κ στο άλλο το απόγευμα. Βάλαμε χλωροταπητες κάτω από πρακτικέρ κ δίχτυ γύρω από τα κάγκελα κ μάζεψα τις γλάστρες σε ένα σημείο κ βάλαμε κ εκεί δίχτυ. Ωραίο έγινε . Φυσικά τα λερώνει με φαγητά σαπουναδες χώματα κτλ πφφφ . Βέβαια νομίζω καμία δεν ζει στην πόλη από όλες σας όποτε εσείς έχετε κηπακια φαντάζομαι να τα αμολατε.

 

On 29/5/2022 at 12:06 ΠΜ, georgia1988 είπε:

@valentina23 όχι είναι μαγιό πάνα κανονικό αλλά δεν ξέρω αν πχ κάνει κακά το γίνεται.. το πλένεις λογικά φαντάζομαι

Πέρσι είχα τέτοιο μαγιό. Δεν έκανε κακά κ δεν έμαθα ποτέ. Φέτος προτίμησα κανονικό κ θα πάρω πάνες αυτές που λέει η Βαλεντίνα. Καλύτερα κ εσύ να του φορας πάνα από μέσα γιατί πώς θα το πλένεις. 

On 28/5/2022 at 9:34 ΜΜ, georgia1988 είπε:

Πήραμε μαγιό... Το θέμα είναι από πότε μπορούν να κάνουν μπάνιο? Επίσης πήρα μαγιό που είναι σαν πάνα δεν ξέρω αν έκανα βλακεία! Γιαούρτι όχι ούτε να το μυρίσει.. ούτε γάλα... Έχω απογοητευτεί! Δεν θα αποθηλασει ποτέ!!!

Πώς προσφέρεις γάλα; 

On 29/5/2022 at 9:32 ΜΜ, valentina23 είπε:

Εγώ θυμάμαι έπαιρνα απ' το σούπερ μάρκετ πάνα βρακακι-μαγιο με το οποίο το παιδί το βουταγα κανονικά στη θάλασσα αλλά μετά το πέταγα.ηταν μιας χρήσης ..υπήρχε συσκευασία με είκοσι πάνες ,κάπου τόσο δεν θυμάμαι,όπωτε πρέπει να είναι άλλο αυτό ..τα μπάνια μετά της 15 Ιούνη σίγουρα θα τα ξεκινήσουμε..πήρα κι αντιηλιακο αυτό με φυσικά φίλτρα της φρεζυντερμ..δεν το χω χρησιμοποιήσει ακόμη..έβαλα στο γιο μου μια μέρα πάντως πολύ πηχτό,και είναι κάπως μπλε..για μωρα ότι πρέπει ..έχει πολύ προστασία απ' ότι κατάλαβα ..εμείς πρέπει να φτιάξουμε το ωράριο του ύπνου οπωσδήποτε γιατί καλοκαίριαζει...κοιμάται λίγο κατά τις 11.30 το πρωί και μετά 8 το βράδι γκρινιάζει,τρίβεται και πέφτει ξερή για ύπνο...και σηκώνεται το πρωί στις 7... Με αυτο το πρόγραμμα που έχει μένω άυπνη όλη μέρα και δεν μπορώ να πάω και πουθενά...τα μεσημέρια ο άντρας μου κοιμάται και γω τη κυνηγάω σκαρφαλώνει από τραπέζι σε τραπέζι κι απο καναπέ σε καναπέ!!!σήμερα μας είχαν καλέσει σε ένα ταβερνάκι που να πάω...απ' τις 8 κοιμήθηκε...έχω κι αυτό το θηλασμό...χωρίς πλάκα τώρα αμά ήξερα τι θα τράβαγα δεν ξέρω αν θα έμπαινα στο κόπο να θηλάσω..ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!

Θα την καθηστερεις να κοιμηθεί τουλάχιστον μία κ θα κοιμάται κ πιο πολύ ωρα.

Επίσης θέλω να πω ότι μου λείπει πολύ που δεν θηλάζω δλδ πιστεύω ότι τώρα αν θήλαζε ο θανασακης θα είχαμε πολύ περισσότερο δέσιμο πολύ μου άρεσε η περιγραφή της χαρουλιτας με το μεγάλο κεφάλι.

Σίγουρα θα ήθελα να το κάνω περιορισμένα κ όχι φανατικά αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό κ κάθε μαμά επίσης. 

Ρε κορίτσια να χώνετε λίγο περισσότερο τους άνδρες σας μη τους λυπάστε. Δλδ πως θα αποθηλασετε με το παιδί να είναι αποκλειστική ευθύνη σας;;;;

Επίσης επειδή δουλεύω με άνδρες σε ανδρικό αντικείμενο τους ξέρω πολύ καλά. Όλοι καθηστερουν στις δουλειές τους με δικαιολογία το επάγγελμα για να λουφαρουν από τις οικογενειακές υποχρεώσεις. Να το ξέρετε. Δεν θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά αλλά δεν πρέπει να τρέχουμε εμείς για όλα σα τους βεγγους δουλειά σπίτι παιδιά κ αυτή με πρόσχημα την δουλειά να μη συμμετέχουν όσο θα έπρεπε...είμαι πολύ τυχερή σε αυτό το θέμα κ άνδρας μου με βοηθάει πολύ κ δουλεύει 10 ώρες την μέρα 6 φορες την εβδομάδα. Γυρνάει σπίτι κ απασχολεί το παιδί να κάνω δουλειές κ να αποφορτιστω. Κ γενικώς κάνει αρκετά πράγματα. Θα τον βγάλει στο πάρκο η βόλτα, θα το κάνει μπάνιο θα το κοιμήσει. Θα αδειάσει κάνα νεροχύτη. Όχι κάθε μέρα αλλά όσο μπορεί. Τον χώνω χωρίς λυπηση 

 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ξεκίνησα δουλειά παρτ τάιμ κ κάπως τα βολέψω με την μάνα μου με τα ωράρια κ με τον άντρα μου γιατί άλλη βοήθεια δεεεεννν...ξεφευγω κ λίγο μου κάνει καλό νομίζω...αλλα πάνω που άρχισα δουλειά μου αρρώστησε η μικρή και την έχω με πυρετό μέχρι 37.8 φτάνει αλλά έχει μυξα κ δεν κοιμάται καλά αύριο να δω πως θα πάει ο πυρετός...μαλλον ίωση δεν νομίζω να κρύωσε πάντως κοβιντ δεν είναι..  @Mighty86 Ναι την Γάκη λέω..αχ πρέπει να αλληλοακολουθηθουμε στο ινστα δεν το θεωρώ κακό...τοσο καιρό τα λέμε..οπως νομίζετε όσες έχετε...ωραιες κ οι ιδέες σου για φαγητά...εμενα έριχνε τις τελευταίες μέρες κάτι ύπνους μέχρι 9.45 την άφηνα αλλά κοιμόταν 1 ώρα το μεσημέρι κ το βράδυ στις 10 πάλι...σημερα ας πούμε ξύπνησε πιο νωρίς κ κοιμήθηκε πιο νωρίς...γενικα αν μπει μια σειρουλα λίγο πάνω λίγο κάτω το ωράριο δεν είναι πρόβλημα...εγω έξω βράδυ δεν έχω βγει ποτέ με το μωρό πολύ θα το ήθελα αλλά δεν το τολμώ ακόμα... κ εμένα ο άντρας μου δεν κάνει πολλά με το μωρό μόνο να παίξει κ να την πάει καμία βόλτα οπότε δεν δουλεύει γιατί λείπει αρκετές ώρες από το σπίτι...δεν το έχει δηλαδή δεν θα την κάνει μόνος του μπάνιο δεν μπορεί όσο για να την ντύσει άστο 100 ώρες κ με τσαντιζει...για ύπνο ναι την καταφέρνει μόνο αυτό όμως...

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 περαστικά σας..πιστεύω κρύωμα θα είναι.τωρα με τον καιρό δεν ξέρεις τι να βάλεις.

@Mighty86αχ ζήλεψα με τον άντρα σου ..είσαι πολύ τυχερή!!μημπως έχει αδερφό ελεύθερο;;;;χαχα..ο δικός μου ούτε καν...ούτε αλλάζει,ούτε ταιζει,ούτε μπάνιο,ούτε ντύνει,α τώρα που το θυμήθηκα μια φορά της είχε βάλει τα παπούτσια...όσο για να την κρατήσει να τη κοιμίσει να με βοηθήσει στον αποθηλασμο απλά γελάω.....

Στις συνταγές σου σε βλέπω σούπερ ,τα συνδυάσεις μια χαρά.εγω τώρα τελευταία παίρνω ζυμαρικά απ' τα βιολογικά με λαχανικά,και πήρα και βίδες ρεβιθιων..τα ζυμαρικά τα τσακίζει...χυμό πορτοκάλι στιβετε;;σήμερα είχα χοιρινή μπριζόλα δική μας και την έκοβα κομμάτια ψιλά και τα έτρωγε...τα δικας μας τα τρώει..τα δικά της μου κάνει κόλπα..ίσως γιατί είναι ανοστα...από γλυκίσματα;;;εγώ λέω να φτιάξω κέικ για την οικογένεια να της δώσω λίγο;;τι λέτε;;

@Haroulita Kεγώ σαν τελειομανής που είμαι απ' τη φύση μου αρωσταινω όταν βλέπω το σπίτι έτσι..παντού πεταμένα παιχνίδια,θα σπάσουμε και κάνα πόδι,έχω βαρεθεί να βάζω σκούπα πρωί,βράδυ και πάλι όλα χάλια την επόμενη,τι να πρωτοπώ..τα τζάμια όλο δαχτυλία,οι πόρτες κολλημένα φαγητά,οι καναπέδες τα ίδια ,και γω να τρέχω και να μην προλαβαίνω..κάνω ότι δεν βλέπω..προσπαθώ δηλαδή...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 περαστικά σας..πιστεύω κρύωμα θα είναι.τωρα με τον καιρό δεν ξέρεις τι να βάλεις.

@Mighty86αχ ζήλεψα με τον άντρα σου ..είσαι πολύ τυχερή!!μημπως έχει αδερφό ελεύθερο;;;;χαχα..ο δικός μου ούτε καν...ούτε αλλάζει,ούτε ταιζει,ούτε μπάνιο,ούτε ντύνει,α τώρα που το θυμήθηκα μια φορά της είχε βάλει τα παπούτσια...όσο για να την κρατήσει να τη κοιμίσει να με βοηθήσει στον αποθηλασμο απλά γελάω.....

Στις συνταγές σου σε βλέπω σούπερ ,τα συνδυάσεις μια χαρά.εγω τώρα τελευταία παίρνω ζυμαρικά απ' τα βιολογικά με λαχανικά,και πήρα και βίδες ρεβιθιων..τα ζυμαρικά τα τσακίζει...χυμό πορτοκάλι στιβετε;;σήμερα είχα χοιρινή μπριζόλα δική μας και την έκοβα κομμάτια ψιλά και τα έτρωγε...τα δικας μας τα τρώει..τα δικά της μου κάνει κόλπα..ίσως γιατί είναι ανοστα...από γλυκίσματα;;;εγώ λέω να φτιάξω κέικ για την οικογένεια να της δώσω λίγο;;τι λέτε;;

@Haroulita Kεγώ σαν τελειομανής που είμαι απ' τη φύση μου αρωσταινω όταν βλέπω το σπίτι έτσι..παντού πεταμένα παιχνίδια,θα σπάσουμε και κάνα πόδι,έχω βαρεθεί να βάζω σκούπα πρωί,βράδυ και πάλι όλα χάλια την επόμενη,τι να πρωτοπώ..τα τζάμια όλο δαχτυλία,οι πόρτες κολλημένα φαγητά,οι καναπέδες τα ίδια ,και γω να τρέχω και να μην προλαβαίνω..κάνω ότι δεν βλέπω..προσπαθώ δηλαδή...

Άσε Βαλεντίνα μου πάλι καλά που βρήκα αυτό το χρυσό παιδί γιατί άλλος δεν θα με άντεχε!!! Χαχαχα! Έχει αδερφό μικρότερο ελεύθερο αν έχετε καμία καλή κοπέλα!!!!

Χυμό πορτοκάλι του έχω δώσει αλλά δεν πίνει ποσότητα δεν το έχει μάθει ακόμα.ηταν κ ξινουτσικος. Τώρα ξανά στην εποχή τους.

Κέικ κάνε αλλά ζάχαρη μη δίνεις ακόμα. Βάλε μπανάνα η μέλι. Να της δίνεις αυτά που τρώτε μωρέ αφού τα τρώει. Μόνο την ζάχαρη απέφυγε τώρα πια...μετά τα δυο

9 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια εγώ ξεκίνησα δουλειά παρτ τάιμ κ κάπως τα βολέψω με την μάνα μου με τα ωράρια κ με τον άντρα μου γιατί άλλη βοήθεια δεεεεννν...ξεφευγω κ λίγο μου κάνει καλό νομίζω...αλλα πάνω που άρχισα δουλειά μου αρρώστησε η μικρή και την έχω με πυρετό μέχρι 37.8 φτάνει αλλά έχει μυξα κ δεν κοιμάται καλά αύριο να δω πως θα πάει ο πυρετός...μαλλον ίωση δεν νομίζω να κρύωσε πάντως κοβιντ δεν είναι..  @Mighty86 Ναι την Γάκη λέω..αχ πρέπει να αλληλοακολουθηθουμε στο ινστα δεν το θεωρώ κακό...τοσο καιρό τα λέμε..οπως νομίζετε όσες έχετε...ωραιες κ οι ιδέες σου για φαγητά...εμενα έριχνε τις τελευταίες μέρες κάτι ύπνους μέχρι 9.45 την άφηνα αλλά κοιμόταν 1 ώρα το μεσημέρι κ το βράδυ στις 10 πάλι...σημερα ας πούμε ξύπνησε πιο νωρίς κ κοιμήθηκε πιο νωρίς...γενικα αν μπει μια σειρουλα λίγο πάνω λίγο κάτω το ωράριο δεν είναι πρόβλημα...εγω έξω βράδυ δεν έχω βγει ποτέ με το μωρό πολύ θα το ήθελα αλλά δεν το τολμώ ακόμα... κ εμένα ο άντρας μου δεν κάνει πολλά με το μωρό μόνο να παίξει κ να την πάει καμία βόλτα οπότε δεν δουλεύει γιατί λείπει αρκετές ώρες από το σπίτι...δεν το έχει δηλαδή δεν θα την κάνει μόνος του μπάνιο δεν μπορεί όσο για να την ντύσει άστο 100 ώρες κ με τσαντιζει...για ύπνο ναι την καταφέρνει μόνο αυτό όμως...

Βασιλική σου στέλνω πμ

8 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 περαστικά σας..πιστεύω κρύωμα θα είναι.τωρα με τον καιρό δεν ξέρεις τι να βάλεις.

@Mighty86αχ ζήλεψα με τον άντρα σου ..είσαι πολύ τυχερή!!μημπως έχει αδερφό ελεύθερο;;;;χαχα..ο δικός μου ούτε καν...ούτε αλλάζει,ούτε ταιζει,ούτε μπάνιο,ούτε ντύνει,α τώρα που το θυμήθηκα μια φορά της είχε βάλει τα παπούτσια...όσο για να την κρατήσει να τη κοιμίσει να με βοηθήσει στον αποθηλασμο απλά γελάω.....

Στις συνταγές σου σε βλέπω σούπερ ,τα συνδυάσεις μια χαρά.εγω τώρα τελευταία παίρνω ζυμαρικά απ' τα βιολογικά με λαχανικά,και πήρα και βίδες ρεβιθιων..τα ζυμαρικά τα τσακίζει...χυμό πορτοκάλι στιβετε;;σήμερα είχα χοιρινή μπριζόλα δική μας και την έκοβα κομμάτια ψιλά και τα έτρωγε...τα δικας μας τα τρώει..τα δικά της μου κάνει κόλπα..ίσως γιατί είναι ανοστα...από γλυκίσματα;;;εγώ λέω να φτιάξω κέικ για την οικογένεια να της δώσω λίγο;;τι λέτε;;

@Haroulita Kεγώ σαν τελειομανής που είμαι απ' τη φύση μου αρωσταινω όταν βλέπω το σπίτι έτσι..παντού πεταμένα παιχνίδια,θα σπάσουμε και κάνα πόδι,έχω βαρεθεί να βάζω σκούπα πρωί,βράδυ και πάλι όλα χάλια την επόμενη,τι να πρωτοπώ..τα τζάμια όλο δαχτυλία,οι πόρτες κολλημένα φαγητά,οι καναπέδες τα ίδια ,και γω να τρέχω και να μην προλαβαίνω..κάνω ότι δεν βλέπω..προσπαθώ δηλαδή...

Άσε Βαλεντίνα μου πάλι καλά που βρήκα αυτό το χρυσό παιδί γιατί άλλος δεν θα με άντεχε!!! Χαχαχα! Έχει αδερφό μικρότερο ελεύθερο αν έχετε καμία καλή κοπέλα!!!!

Χυμό πορτοκάλι του έχω δώσει αλλά δεν πίνει ποσότητα δεν το έχει μάθει ακόμα.ηταν κ ξινουτσικος. Τώρα ξανά στην εποχή τους.

Κέικ κάνε αλλά ζάχαρη μη δίνεις ακόμα. Βάλε μπανάνα η μέλι. Να της δίνεις αυτά που τρώτε μωρέ αφού τα τρώει. Μόνο την ζάχαρη απέφυγε τώρα πια...μετά τα δυο

9 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια εγώ ξεκίνησα δουλειά παρτ τάιμ κ κάπως τα βολέψω με την μάνα μου με τα ωράρια κ με τον άντρα μου γιατί άλλη βοήθεια δεεεεννν...ξεφευγω κ λίγο μου κάνει καλό νομίζω...αλλα πάνω που άρχισα δουλειά μου αρρώστησε η μικρή και την έχω με πυρετό μέχρι 37.8 φτάνει αλλά έχει μυξα κ δεν κοιμάται καλά αύριο να δω πως θα πάει ο πυρετός...μαλλον ίωση δεν νομίζω να κρύωσε πάντως κοβιντ δεν είναι..  @Mighty86 Ναι την Γάκη λέω..αχ πρέπει να αλληλοακολουθηθουμε στο ινστα δεν το θεωρώ κακό...τοσο καιρό τα λέμε..οπως νομίζετε όσες έχετε...ωραιες κ οι ιδέες σου για φαγητά...εμενα έριχνε τις τελευταίες μέρες κάτι ύπνους μέχρι 9.45 την άφηνα αλλά κοιμόταν 1 ώρα το μεσημέρι κ το βράδυ στις 10 πάλι...σημερα ας πούμε ξύπνησε πιο νωρίς κ κοιμήθηκε πιο νωρίς...γενικα αν μπει μια σειρουλα λίγο πάνω λίγο κάτω το ωράριο δεν είναι πρόβλημα...εγω έξω βράδυ δεν έχω βγει ποτέ με το μωρό πολύ θα το ήθελα αλλά δεν το τολμώ ακόμα... κ εμένα ο άντρας μου δεν κάνει πολλά με το μωρό μόνο να παίξει κ να την πάει καμία βόλτα οπότε δεν δουλεύει γιατί λείπει αρκετές ώρες από το σπίτι...δεν το έχει δηλαδή δεν θα την κάνει μόνος του μπάνιο δεν μπορεί όσο για να την ντύσει άστο 100 ώρες κ με τσαντιζει...για ύπνο ναι την καταφέρνει μόνο αυτό όμως...

Βασιλική σου στέλνω πμ

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συνταγή τέλεια για κέικ 

3 μπανάνες ,2 αυγα, 250 γρ αλεύρι (εγω το χώρισα μισό μισό με βρώμη που την πέρασα μιξερ) ,1 κγ μπεικιν, μισό κγ μαγειρική σόδα, 100 γρ ελαιόλαδα, 40γρ χαρουπαλευρο η σκόνη κακάο (100% κακάο) προσωπικά έβαλα χαρουπαλευρο... φτιάξτε το κ θα με θυμηθείτε...αν έχετε κερασακια η μυρτιλα να βούτηξε τε μέσα να ψηθούν με το κέικ θα ξετρελαθείτε μικροί μεγάλοι ...ααα βάλτε κ μια κουταλιά μέλι να γίνει κ πιο γλυκό (προαιρετικά) ...Καλημερα σας φιλώ :)

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια συνταγή τέλεια για κέικ 

3 μπανάνες ,2 αυγα, 250 γρ αλεύρι (εγω το χώρισα μισό μισό με βρώμη που την πέρασα μιξερ) ,1 κγ μπεικιν, μισό κγ μαγειρική σόδα, 100 γρ ελαιόλαδα, 40γρ χαρουπαλευρο η σκόνη κακάο (100% κακάο) προσωπικά έβαλα χαρουπαλευρο... φτιάξτε το κ θα με θυμηθείτε...αν έχετε κερασακια η μυρτιλα να βούτηξε τε μέσα να ψηθούν με το κέικ θα ξετρελαθείτε μικροί μεγάλοι ...ααα βάλτε κ μια κουταλιά μέλι να γίνει κ πιο γλυκό (προαιρετικά) ...Καλημερα σας φιλώ :)

Ποπό τέλειο φαίνεται!!!μπράβο ρε κορίτσια ανεβάστε καμία συνταγή 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εμείς καλά είμαστε.. δεν ησυχάζει καθόλου όλη μέρα τρέχει σκαρφαλώνει στα έπιπλα σέρνει ότι βρει κυρίως σκούπες δλδ.. με τα παιχνίδια του δεν ασχολείται καθόλου! Από λεξουλες λέει μόνο μπαμπά σε όλες τις μορφές ( μπαμπάκι μπαμπαχι μπαμπάλι μπαμπά μου), γιαγιά, γειά, κοκο η κοτουλα, κακά η κουκουβάγια, κικι το κοκοράκι, κακά όταν έχει κάνει.. αυτά! Συνεχίζει ακόμα και θηλάζει φουλ και δυστυχώς από φαγητά είμαστε ακόμα στα αλεσμένα αλλά προσπαθεί να φάει μονος του με κουτάλι..

@Haroulita K πω πω μια χαρά το μωράκι σας! Εμένα ο δικός μου είναι 10κ 79εκ ίδιο μήνα.

@Basiliki92 καλή αρχή στη δουλειά!

@Mighty86 κι εμείς φτιάχνουμε τα μπαλκόνια τώρα γτ αν είναι δυνατόν έχουν κάτι κενά σαν σχέδιο και μένουμε στο δεύτερο.. θέλω να δω πως θα τα κλείσω και να βάλουμε και μια πόρτα στην είσοδο στα σκαλιά γτ είναι επικίνδυνος ο μικρός.. όσο αφορά τον άντρα μου βοηθάει αρκετά απλά όχι όσο βοηθούσε παλιά.. δλδ τον κάνει κάθε μέρα μπάνιο τον κρατάει το πρωί ένα δίωρο να μαγειρέψω και σκ πολύ περισσότερο που δεν δουλεύει.. δουλειές λίγα πράγματα κάνα πλυντήριο να απλώσει και το νεροχύτη.. απλά εγώ είμαι της ισότητας οπότε μου κακοφαινεται που κάνω πολύ περισσότερο.. αλλά όταν δουλεύω τον κομίζει και θα βοηθήσει και με τον αποθηλασμο.. αλλά πιστεύω το μωρό δεν είναι έτοιμο.. με βλέπει και τραβάει μπλούζες και κλαίει.. μιλάμε τις τελευταίες μέρες θηλάζω σίγουρα 12 φορές τη μέρα.. ούτε νεογέννητο τόσο!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 καλησπέρα διαβασα τη συζήτηση σας. Μπορείτε να μου πείτε και μένα για τη συμβουλο  υπνου? Μιλάτε για μια Ζετα Γακη? Μένω Θεσσαλονικη και τελευταία έκανα τη σκέψη να ψάξω για λίγη βοήθεια στο κομμάτι του ύπνου. Αν μπορείτε παρακαλώ πείτε μου λίγες πληροφορίες είτε εδώ είτε σε προσωπικό μνμ. 

https://www.mamangelic.com/blog/gr/categories/salads-vegan/banana-bread-cake-banana-dairy-free-egg-free

  Ωραία συνταγή για μπανανα κεικ εχει στη σελίδα mamangelic. Εμένα μου βγαίνει πολύ ωραίο απλά το κάνω χωρίς τη σοκολάτα που λέει και με πιο λιγο μπανανα γιατί όταν βάζω 360 που νομίζω λέει η συνταγή μου βγαίνει καπως νωπό μέσα ☹.βάζω 2 μπανανες  περίπου 280γρ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...