Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αχ κοριτσια μου ειμαι πολυ στεναχωρημενη. Καταρχήν ξανα εκανα εμετο. Εβαλα υποθετο γιατι το χάπι δεν το σηκωνε το στομαχι μου. Κ ο γιατρος μου ειπε υποθετο αλλα με το υποθετο μου ηρθε τουαλετα. Σορρυ για τις λεπτομέρειες τωρα αλλα ειμαι χαλια. Που λετε πηγα τουαλετα αλλα προς το τέλος σφιχτηκα καπως. Και μετα στο σκουπισμα που εκανα κ τσισα μετα από 5 λεπτά στο χαρτί είχε λιγο αιμα. Λετε να εκανα κακό απτο σφίξιμο; λετε να επαθε κατι το εμβρυο; θα τρελαθω! 

Ξερω ακριβως τι ανησυχία εχεις. Ομως πιστευω οτι δεν ειναι αιμα κολπου... Ηρεμισε, ξαπλωσε κ θα δεις ολα θα πανε καλα... Αχ μωρε κοριτσια, τοσο αγχος πια, πως να τη χαρουμε την εγκυμοσύνη, ολες ενα αγχος κ μια ανησυχια. Τουλάχιστον εχουμε η μια την αλλη κ μοιραζομαστε οσα σκεφτόμαστε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Renez @Mareva σας ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου. Αλλα νομίζω ότι ήταν από μπροστά το αίμα γιατι το ειδα όταν σκουπιστηκα από μπροστά. Εκτός αν μπερδεύτηκα, τι να πω. Πάντως δεν ξανα είδα αιμα. Αλλα ειμαι πολυ αδύναμη! Εχω να φαω 2 μερες σχεδόν. Με το ζόρι τωρα τρωω λιγη φρυγανιά. Αλλα αυτό θα το παλέψω! Ελπίζω μόνο να είναι καλα το σπορακι μου! Αυτο μόνο! Να ακούσω την καρδουλα του την αλλη Τρίτη! 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

@Renez @Mareva σας ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου. Αλλα νομίζω ότι ήταν από μπροστά το αίμα γιατι το ειδα όταν σκουπιστηκα από μπροστά. Εκτός αν μπερδεύτηκα, τι να πω. Πάντως δεν ξανα είδα αιμα. Αλλα ειμαι πολυ αδύναμη! Εχω να φαω 2 μερες σχεδόν. Με το ζόρι τωρα τρωω λιγη φρυγανιά. Αλλα αυτό θα το παλέψω! Ελπίζω μόνο να είναι καλα το σπορακι μου! Αυτο μόνο! Να ακούσω την καρδουλα του την αλλη Τρίτη! 

Όλα θα είναι μια χαρά.απλα προσπάθησε να ενυδατωνεσαι λίγο. Να πίνεις φυσικούς χυμους πορτοκάλι.κ διαφορά σμουθι. Βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

@Renez @Mareva σας ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου. Αλλα νομίζω ότι ήταν από μπροστά το αίμα γιατι το ειδα όταν σκουπιστηκα από μπροστά. Εκτός αν μπερδεύτηκα, τι να πω. Πάντως δεν ξανα είδα αιμα. Αλλα ειμαι πολυ αδύναμη! Εχω να φαω 2 μερες σχεδόν. Με το ζόρι τωρα τρωω λιγη φρυγανιά. Αλλα αυτό θα το παλέψω! Ελπίζω μόνο να είναι καλα το σπορακι μου! Αυτο μόνο! Να ακούσω την καρδουλα του την αλλη Τρίτη! 

Γλυκια μου, πρέπει να δυναμωσεις! Ρωτησε το γιατρο σου τι μπορείς να φας για να ναι πιο ευκολο... Αντε κ σε ειχα εννοια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

Όλα θα είναι μια χαρά.απλα προσπάθησε να ενυδατωνεσαι λίγο. Να πίνεις φυσικούς χυμους πορτοκάλι.κ διαφορά σμουθι. Βοηθάνε.

Προσπαθώ κοριτσι μου! Όσο μπορω κατι να φαω. Τωρα νιωθω καλυτερα όσον αφορά την αναγουλα. Από ότι κατάλαβα όμως με πιανει απογευμα κ βραδυ. Χθες εκανα 3 φορες εμετο ανά δίωρο. Πολυ χαλια βραδυ! Ελπίζω να μην είναι τόσο έντονο σήμερα. Θα φαω τωρα ότι μπορώ κ θα πιω νερο που νιωθω καλυτερα μπας κ το προλάβω μεχρι το βραδυ.

Just now, Mareva είπε:

Γλυκια μου, πρέπει να δυναμωσεις! Ρωτησε το γιατρο σου τι μπορείς να φας για να ναι πιο ευκολο... Αντε κ σε ειχα εννοια! 

Τον ρώτησα γλυκια μου. Μου ειπε ότι μπορώ σιγα σιγα καμια φρυγανιά, λιγο τυράκι κλπ.. αλλα εμενα το στομαχι μου δεν σηκωνε τίποτα. Λιγο τωρα το πρωι αισθανομαι καλύτερα κ εφαγα λιγες φρυγανιές. Θα πιω κ λιγο νεράκι να προλάβω μέχρι το απόγευμα που πιστεύω θα με ξανα πιασει. Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον σου! ❤

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλημέρα! Είχα πάει για αιματολογικές σήμερα. 

@Vaso11.4.11 Βασούλα αφού  δεν ξαναείδες αίμα όλα καλά θα είναι. Με τους εμετούς, οπωσδήποτε να ενυδατωνεσαι, όπως σου είπαν τα κορίτσια. Αυτό είναι το μόνο θέμα. Χρειάζονται 2 λίτρα τη μέρα, Ακόμα κ κουταλιά κουταλιά, αν δεν τα καταφέρνεις αλλιώς. Και προσπάθησε να τρως ο,τι βλέπεις, ότι κρατάει το στομάχι σου... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vivi.nik. είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Είχα πάει για αιματολογικές σήμερα. 

@Vaso11.4.11 Βασούλα αφού  δεν ξαναείδες αίμα όλα καλά θα είναι. Με τους εμετούς, οπωσδήποτε να ενυδατωνεσαι, όπως σου είπαν τα κορίτσια. Αυτό είναι το μόνο θέμα. Χρειάζονται 2 λίτρα τη μέρα, Ακόμα κ κουταλιά κουταλιά, αν δεν τα καταφέρνεις αλλιώς. Και προσπάθησε να τρως ο,τι βλέπεις, ότι κρατάει το στομάχι σου... 

Αχ Βιβη μου ειμαι σε πολυ χαλια κατάσταση. Μολις πηγα να φαω μια μπουκιά φρυγανιά κ την εφτασα γιατι μου ηρθε να κανω εμετο. Εχω τέτοια αδυναμία που δεν μπορώ να σηκωθώ απτο κρεβατι.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, giwta_86 είπε:

Έχετε νιώσει καθόλου σαν πολύ ελαφρύ τραβήγματακι να το πω...η κάτι τέτοιο στον αφαλό σας??? 

Ναι εγώ το έχω νιώσει 2-3 φορές. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ 

3 ώρες πρίν, vivi.nik. είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Είχα πάει για αιματολογικές σήμερα. 

@vivi.nik. μέτρησες και το φυλλικό οξύ; Ποσο ήταν; Εμένα η τιμή έδειχνε  >20 και ανησύχησα. 

@Vaso11.4.11

Link to comment
Share on other sites

@Μαρίνα3 ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα είχα κ εγώ. Φαντάζομαι είναι επειδή παίρνουμε συμπλήρωμα, το οποίο όμως απ όσο ξέρω είναι απαραίτητο για το 1ο τρίμηνο. Μίλησες με τον γιατρό σου; εγώ θα μιλήσω λίγο αργότερα. 

@Vaso11.4.11 λογικό να νιώθεις αδύναμη, με τόση ναυτία κ εμετούς όλη μέρα... ελπίζω να υπάρχουν διαλείμματα σε όλο αυτό και να προλαβαίνεις να δυναμωνεις κάπως... Την ατονία την νιώθω φουλ κ εγώ και δυσκολεύομαι πολύ με τον μικρό. Δεν ξέρω τι θα κάνω, όταν ξεκινήσω και να δουλεύω! Ενέργεια μηδέν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

@Μαρίνα3 ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα είχα κ εγώ. Φαντάζομαι είναι επειδή παίρνουμε συμπλήρωμα, το οποίο όμως απ όσο ξέρω είναι απαραίτητο για το 1ο τρίμηνο. Μίλησες με τον γιατρό σου; εγώ θα μιλήσω λίγο αργότερα. 

@Vaso11.4.11 λογικό να νιώθεις αδύναμη, με τόση ναυτία κ εμετούς όλη μέρα... ελπίζω να υπάρχουν διαλείμματα σε όλο αυτό και να προλαβαίνεις να δυναμωνεις κάπως... Την ατονία την νιώθω φουλ κ εγώ και δυσκολεύομαι πολύ με τον μικρό. Δεν ξέρω τι θα κάνω, όταν ξεκινήσω και να δουλεύω! Ενέργεια μηδέν!

Ναι εχω διαλειμματα. Δεν ειναι ολη μερα οι εμετοι. Χθες έκανα 3 το βραδυ. Σημερα μεχρι στιγμης δεν εκανα. Αλλα η τάση για εμετο κ η αναγουλα ειναι ολη μερα χωρίς σταματημό. Για αυτο κ δεν μπορω να φαω κ νιωθω τέτοια αδυναμία που εχω ταση λιποθυμίας. Δεν μπορω καν να σηκωθώ. Χαρα στο κουράγιο σου που εχεις κ τον μικρό συν ολα τα άλλα. Εγω δεν ξερω πως θα τη παλευα. Ποσο ειναι ο μικρός;


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vaso11.4.11 said:

Αχ Βιβη μου ειμαι σε πολυ χαλια κατάσταση. Μολις πηγα να φαω μια μπουκιά φρυγανιά κ την εφτασα γιατι μου ηρθε να κανω εμετο. Εχω τέτοια αδυναμία που δεν μπορώ να σηκωθώ απτο κρεβατι.

σε καταλαβαινω κ εγω ετσι ημουν στο 1ο τριμηνο........... οσο δυσκολο κι αν ειναι προσπαθησε να δεις τι δουλευει για εσενα

πχ. εγω αν καταπινα πανω απο μια γουλιες νερο, εκανα εμετο κατευθειαν.... μπορουσα ομως να πιω μισο ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι χωρις να κανω εμετο.. προσπαθησε να παρεις υγρα απ οπου μπορεις

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ναι εχω διαλειμματα. Δεν ειναι ολη μερα οι εμετοι. Χθες έκανα 3 το βραδυ. Σημερα μεχρι στιγμης δεν εκανα. Αλλα η τάση για εμετο κ η αναγουλα ειναι ολη μερα χωρίς σταματημό. Για αυτο κ δεν μπορω να φαω κ νιωθω τέτοια αδυναμία που εχω ταση λιποθυμίας. Δεν μπορω καν να σηκωθώ. Χαρα στο κουράγιο σου που εχεις κ τον μικρό συν ολα τα άλλα. Εγω δεν ξερω πως θα τη παλευα. Ποσο ειναι ο μικρός;

Πάλι καλά βρε κοριτσάκι μου... δεν σε βοηθάει να τρως έστω και κάτι λίγο συχνα; Ακόμα κ αν δεν έχεις όρεξη, πιστεύω ότι είναι καλό το στομάχι σου να μην μένει άδειο τελείως...

Το αγόρι μου είναι 3 ετών! Μέσ την ενέργεια, όπως φαντάζεσαι! Ευτυχώς του αρέσουν πολύ και τα βιβλία, τα παζλ, τα Lego κλπ και τον απασχολώ κάπως πιο ήρεμα τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

@Μαρίνα3 ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα είχα κ εγώ. Φαντάζομαι είναι επειδή παίρνουμε συμπλήρωμα, το οποίο όμως απ όσο ξέρω είναι απαραίτητο για το 1ο τρίμηνο. Μίλησες με τον γιατρό σου; εγώ θα μιλήσω λίγο αργότερα. 

@Vaso11.4.11 λογικό να νιώθεις αδύναμη, με τόση ναυτία κ εμετούς όλη μέρα... ελπίζω να υπάρχουν διαλείμματα σε όλο αυτό και να προλαβαίνεις να δυναμωνεις κάπως... Την ατονία την νιώθω φουλ κ εγώ και δυσκολεύομαι πολύ με τον μικρό. Δεν ξέρω τι θα κάνω, όταν ξεκινήσω και να δουλεύω! Ενέργεια μηδέν!

Στην αρχή μ είπε να μειώσω το felicine σε 2φ/εβδ. αλλά μετά θεώρησε καλύτερο να λαμβάνω μόνο 400μg Φυλλικού που εμπεριέχονται στο pregnacare το σκεύασμα με πολυβιταμίνες και να διακόψω το felicine μέχρι τον Σεπτέμβρη που θα επαναλάβω την εξέταση σε εργαστήριο της θες.νικης όπου θα βγαλει ακριβώς τιμή κ όχι απλά >20. Εγώ αγχώθηκα μήπως έφτασε σε τοξικά επίπεδα γι αυτό θα την επαναλάβω, ο γιατρός είναι πεπεισμένος ότι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Θα ήθελα να μου πεις τι θα πει ο δικός σου γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ! 

Παίρνει κάποια συμπληρωματικά; σίδηρο ασβέστιο κλπ ; ποτε τα δίνουν αυτα δεν θυμάμαι.  

Επίσης ξέρετε αν κάνει το ανθρακούχο νερό οπως το ξύνονερο; 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Καλησπερα κοριτσια ! 

Παίρνει κάποια συμπληρωματικά; σίδηρο ασβέστιο κλπ ; ποτε τα δίνουν αυτα δεν θυμάμαι.  

Επίσης ξέρετε αν κάνει το ανθρακούχο νερό οπως το ξύνονερο; 

Ναι εμενα ο γιατρος μου μου είπε για τις αναγουλες να πινω ανθρακουχο νερο. Βεβαια δεν με βοήθησε εμενα.

Just now, vivi.nik. είπε:

Πάλι καλά βρε κοριτσάκι μου... δεν σε βοηθάει να τρως έστω και κάτι λίγο συχνα; Ακόμα κ αν δεν έχεις όρεξη, πιστεύω ότι είναι καλό το στομάχι σου να μην μένει άδειο τελείως...

Το αγόρι μου είναι 3 ετών! Μέσ την ενέργεια, όπως φαντάζεσαι! Ευτυχώς του αρέσουν πολύ και τα βιβλία, τα παζλ, τα Lego κλπ και τον απασχολώ κάπως πιο ήρεμα τώρα...

Μόλις πριν κάνα δίωρο κατάφερα κ έφαγα λιγα σκέτα μακαρονια με τυρί κ αισθανομαι κάπως καλύτερα! Μόνο αυτό έχω ορεξη να φαω οποτε με αυτό θα προχωρήσω. Ελπιζω το βραδυ να μην τα βγάλω κ αυτά. Για την ωρα παντως καρδαμωσα λιγάκι. Να το χαίρεσαι το ζουζούνι σου! Σε ποια εβδομαδα εισαι; 

Just now, pap88 είπε:

σε καταλαβαινω κ εγω ετσι ημουν στο 1ο τριμηνο........... οσο δυσκολο κι αν ειναι προσπαθησε να δεις τι δουλευει για εσενα

πχ. εγω αν καταπινα πανω απο μια γουλιες νερο, εκανα εμετο κατευθειαν.... μπορουσα ομως να πιω μισο ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι χωρις να κανω εμετο.. προσπαθησε να παρεις υγρα απ οπου μπορεις

Για την ωρα μόνο λίγα μακαρονια κατάφερα να φαω κ δεν με πείραξαν. Κ νερο πινω λιγο λιγο γουλιά γουλιά. Είδα κ τα ουρα μου είναι πολυ κιτρινα που σημαίνει ότι πρέπει να πιω πολυ νερο! Αλλά το προσπαθω.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...