Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, vivi.nik. said:

@giwta_86 μια απ τα ίδια κ εγώ! Σε όλα όμως! Συν απίστευτη υπνηλία και ατονία, όλη μέρα σέρνομαι! 

Υπνηλία όχι τόσο, αλλά ατονια φουλ θέλω να είμαι όλη την ώρα ξάπλα.. Μέχρι τώρα με κράταγε κ λίγο η υπερένταση της δουλειάς, τώρα έχω δύο βδομάδες άδεια και μου φαίνεται θα γίνω ένα με το κρεββάτι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, giwta_86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Με κάθε επιφύλαξη να σας πω ότι έχω ακούσει ότι το ανθρακικό δεν κάνει γενικότερα γτ επηρεάζει την ακοή του εμβρύου... Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό... Εγώ ευτυχώς αν και έχω καθημερινές αναγούλες είναι στιγμιαίες και δε με ταλαιπωρούν.. Σήμερα κλείνω την 8η βδομάδα.. Εγώ εξακολουθώ να έχω τσιμπήματα, πονακια στη κοιλιά που με αγχώνουν και κάθε φορά πάω τουαλέτα να δω ότι είμαι οκ. Και έχω συχνοουρια κυρίως το βράδυ.. Ξυπνάω τουλάχιστον 3 φορές για πιπί... :tongue:

Αυτό μου είπαν όλες οι συμπέθερες και εμενα και μου πήραν το αναψυκτικό από το χέρι και τους κοιτούσα σαν παιδί που του πήραν το παγωτό του...για τα πονακια μην αγχώνεσαι ρε συ καλό σημάδι είναι μεγαλώνει η μήτρα(εκτός αν είναι πολύ δυνατά εκεί μιλας με γιατρό ) !επίσης εγώ κατουραω ΟΛΗ ΜΕΡΑ!το βράδυ ανά μία ώρα ακριβώς !

Just now, basw2 είπε:

Κορίτσια μ καλημερα σας. Εύχομαι σε όλες γερά μωράκια και ήρεμες εγκυμοσύνες. Μια ερώτηση στις κοπέλες που ταλαιπωρουνται από αναγούλες και εμετούς. Κάθε μέρα τα συμπτώματα έχουν την ίδια ένταση η είναι μέρες που νιώθετε πιο ήρεμα? 

Μάλλον δεν είναι στάνταρ Βάσω μου ..ούτε σε κάθε κοπέλα το ίδιο ..προφανώς και κάποιες ώρες της ημέρας ίσως είναι πιο έντονα ανάλογα με το τι  θα φας τι θα μυρίσεις κλπ κλπ και άλλες ώρες πιο χαλαρά ..όπως και την μια μέρα να είσαι λίγο καλύτερα και μετά ξανά στον αγώνα ..όλα παίζουν ..

  • Ευχαριστώ 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 said:

Αυτό μου είπαν όλες οι συμπέθερες και εμενα και μου πήραν το αναψυκτικό από το χέρι και τους κοιτούσα σαν παιδί που του πήραν το παγωτό του...για τα πονακια μην αγχώνεσαι ρε συ καλό σημάδι είναι μεγαλώνει η μήτρα(εκτός αν είναι πολύ δυνατά εκεί μιλας με γιατρό ) !επίσης εγώ κατουραω ΟΛΗ ΜΕΡΑ!το βράδυ ανά μία ώρα ακριβώς !

Μάλλον δεν είναι στάνταρ Βάσω μου ..ούτε σε κάθε κοπέλα το ίδιο ..προφανώς και κάποιες ώρες της ημέρας ίσως είναι πιο έντονα ανάλογα με το τι  θα φας τι θα μυρίσεις κλπ κλπ και άλλες ώρες πιο χαλαρά ..όπως και την μια μέρα να είσαι λίγο καλύτερα και μετά ξανά στον αγώνα ..όλα παίζουν ..

Χάχαχα οι συμπεθερες, κλαίωω!!! Εσύ με τόση συχνότητα στο ξύπνημα κάνεις προπόνηση για το βράδυνο θηλασμο:mrgreen: όχι έντονοι δεν είναι απλά μου κάνει εντύπωση γτ δε το ανεφερουν οι κοπέλες και λέω μόνο σε μένα πονάει?? .. Αφού ρώτησα και το γιατρό και μου είπε δεν είναι κάτι, κοίταξε και τις ωοθήκες μου στον υπέρηχο και ήταν οκ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, giwta_86 είπε:

Χάχαχα οι συμπεθερες, κλαίωω!!! Εσύ με τόση συχνότητα στο ξύπνημα κάνεις προπόνηση για το βράδυνο θηλασμο:mrgreen: όχι έντονοι δεν είναι απλά μου κάνει εντύπωση γτ δε το ανεφερουν οι κοπέλες και λέω μόνο σε μένα πονάει?? .. Αφού ρώτησα και το γιατρό και μου είπε δεν είναι κάτι, κοίταξε και τις ωοθήκες μου στον υπέρηχο και ήταν οκ... 

Ναι άσε έχει καταντήσει αστείο όλο αυτό με το βραδινό κατούρημα ο σύντροφός μου με κοροϊδεύει μου λέει καλά ξυπνητήρι βάζεις ανά μία ώρα ;!


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vaso11.4.11 said:

Καλημερα κοριτσι μου! Εγώ πάλι από χθες δεν μπορω να φαω. Έφαγα 2 μπουκιες μακαρονια κ τις έβγαλα, κλασσικά το βραδυ που ξυπναω πλέον. Εχω κ καούρες. Εμενα με βοηθάει λιγο το λεμονι κ απο φαγητα αν δεν κανω εμετο, με βοηθάει λιγο ότι ειναι σε ζυμαρικό. Εσενα;

Βάσω μου κ εγώ όταν ήμουν στην εβδομάδα που είσαι τώρα έτρωγα με το ζορυ, ενώ ένοιωθα να πειναω έτρωγα δύο μπουκιές κ μετά σαν να αισθανόμουν κούραση κ δεν μπορούσα να φάω άλλο, την μεσημεριανή μου ασ πούμε μερίδα την μοιραζα μεσημέρι βράδυ.. Τώρα τρώω κανονικά, 8η βδομάδα.. Βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ εμετό, μόνο αναγούλες κ φούσκωμα τα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Pepi88 είπε:

Τώρα είμαι 9×1 και αύριο ανυπομονώ για τον υπέρηχο να δω ότι όλα συνεχίζουν καλά και χαλάλι και οι αναγουλες και όλα να σου πω την αλήθεια !

Αντε με το καλο Πέπη μου! Τι να κάνουμε. Αυτά περναμε ολες οι μέλλουσες μανουλες. Ας είναι καλά τα μωρακια μας και τα υπόλοιπα περνανε. Ευτυχως ομως που τα λέμε κ λιγο εδω κ ξεδινουμε. 

Just now, giwta_86 είπε:

Βάσω μου κ εγώ όταν ήμουν στην εβδομάδα που είσαι τώρα έτρωγα με το ζορυ, ενώ ένοιωθα να πειναω έτρωγα δύο μπουκιές κ μετά σαν να αισθανόμουν κούραση κ δεν μπορούσα να φάω άλλο, την μεσημεριανή μου ασ πούμε μερίδα την μοιραζα μεσημέρι βράδυ.. Τώρα τρώω κανονικά, 8η βδομάδα.. Βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ εμετό, μόνο αναγούλες κ φούσκωμα τα.. 

Έτσι κ εγω. Πειναω αλλα δεν μπορω να φαω. Με το που τρωω λιγες μπουκιες νιωθω οτι θα κανω εμετο. Άσε. Ειμαι με μια σακούλα στο χέρι. Δεν πάω πουθενά χωρίς αυτήν. Γιατί νιωθω συνέχεια ότι θέλω να κάνω εμετο. Ειναι πολυ χαλια αισθηση.

1 hour ago, Mighty είπε:

Εμένα με ανακουφίζουν οι πατάτες σε κάθε μορφή και η πορτοκαλάδα. Ο φυσικός χυμός. Αλλά όχι πρωινιατικα μεσημέρι κ μετά. Το νερό με λεμόνι δε το έχω δοκιμάσει νόμιζα ότι το λεμόνι δεν βοηθάει αλλά θα το δοκιμάσω. 

Ειναι κ στον καθε οργανισμό. Καλα κ εμενα δεν με βοηθάει πλήρως. Απλα για λιγη ωρα καπως ξεχναω την αναγουλα. 

1 hour ago, giwta_86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Με κάθε επιφύλαξη να σας πω ότι έχω ακούσει ότι το ανθρακικό δεν κάνει γενικότερα γτ επηρεάζει την ακοή του εμβρύου... Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό... Εγώ ευτυχώς αν και έχω καθημερινές αναγούλες είναι στιγμιαίες και δε με ταλαιπωρούν.. Σήμερα κλείνω την 8η βδομάδα.. Εγώ εξακολουθώ να έχω τσιμπήματα, πονακια στη κοιλιά που με αγχώνουν και κάθε φορά πάω τουαλέτα να δω ότι είμαι οκ. Και έχω συχνοουρια κυρίως το βράδυ.. Ξυπνάω τουλάχιστον 3 φορές για πιπί... :tongue:

Γιώτα μου εμενα μου ειχε πει ο γιατρος ότι μπορεί να επανέλθουν τα πονακια κ τα τσιμπιματακια γιατί μεγαλωνει η μητρα κ να μην ανησυχήσω γιατι ειναι φυσιολογικό! Μην αγχωνεσαι! 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kassandras είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πως είστε; Εγώ είμαι σε διακοπές. Χθες έκανα εμετό το πρωί , σήμερα ευτυχώς όχι. Μικρα πονάκια έχω που και που κάτω δεξιά 

Αφού πηγές και διακοπές μια Χαρούλα..

Just now, Aria konsta είπε:

Γεια σας κορίτσια μου .

Εγω τρώω για 7 οχι για δυο .. τι πράγμα είναι αυτό και φυσικά μετα απο τοσο φαγητό υποφέρω.  

Όλη μέρα έτσι πάει και σε μένα !από χθες λίγο μειώθηκε αλλά όχι εντελώς ..


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kassandras είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πως είστε; Εγώ είμαι σε διακοπές. Χθες έκανα εμετό το πρωί , σήμερα ευτυχώς όχι. Μικρα πονάκια έχω που και που κάτω δεξιά 

Εγω τις μερες που πηγαμε στο χωριο του κουμπαρου μας πολύ ταλαιπωρηθηκα! Ελπίζω εσυ να το χαρείς! Ευτυχώς τώρα ειμαι σπίτι αλλα κ πάλι είμαι με μια λεκάνη στο χέρι μήπως κάνω εμετο. Κ εγω χθες έκανα 2 φορές. Σε καταλαβαινω. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια οι εμετοι τελικα ηρθαν για να μείνουν για τα καλά. Από το απογευμα εκανα 2 φορες κ εχω συνεχώς ταση για εμετο. Πιστευω θα κανω κ άλλες φορές. Δεν μπορω ουτε να φαω ουτε να πιω τιποτα. Το στομαχι μου δεν δέχεται τιποτα! Είναι άδειο! 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Κοριτσια οι εμετοι τελικα ηρθαν για να μείνουν για τα καλά. Από το απογευμα εκανα 2 φορες κ εχω συνεχώς ταση για εμετο. Πιστευω θα κανω κ άλλες φορές. Δεν μπορω ουτε να φαω ουτε να πιω τιποτα. Το στομαχι μου δεν δέχεται τιποτα! Είναι άδειο! 

Υπομονή,είναι για καλό σκοπό να σκέφτεσαι!!!!!Άσε που δεν θα πάρεις στο τέλος και πολλά κιλά !!!!!


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου ειμαι πολυ στεναχωρημενη. Καταρχήν ξανα εκανα εμετο. Εβαλα υποθετο γιατι το χάπι δεν το σηκωνε το στομαχι μου. Κ ο γιατρος μου ειπε υποθετο αλλα με το υποθετο μου ηρθε τουαλετα. Σορρυ για τις λεπτομέρειες τωρα αλλα ειμαι χαλια. Που λετε πηγα τουαλετα αλλα προς το τέλος σφιχτηκα καπως. Και μετα στο σκουπισμα που εκανα κ τσισα μετα από 5 λεπτά στο χαρτί είχε λιγο αιμα. Λετε να εκανα κακό απτο σφίξιμο; λετε να επαθε κατι το εμβρυο; θα τρελαθω! 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αχ κοριτσια μου ειμαι πολυ στεναχωρημενη. Καταρχήν ξανα εκανα εμετο. Εβαλα υποθετο γιατι το χάπι δεν το σηκωνε το στομαχι μου. Κ ο γιατρος μου ειπε υποθετο αλλα με το υποθετο μου ηρθε τουαλετα. Σορρυ για τις λεπτομέρειες τωρα αλλα ειμαι χαλια. Που λετε πηγα τουαλετα αλλα προς το τέλος σφιχτηκα καπως. Και μετα στο σκουπισμα που εκανα κ τσισα μετα από 5 λεπτά στο χαρτί είχε λιγο αιμα. Λετε να εκανα κακό απτο σφίξιμο; λετε να επαθε κατι το εμβρυο; θα τρελαθω! 

Κορίτσι μου το αίμα μάλλον ήταν από πίσω κ από το σφίξιμο ίσως έκανες κάποιο σκισιματακι στον πρωκτό..

Δε νομίζω από το σφίξιμο να έπαθες καρέ βρε..όλες μας σφιγγομαστε,που να δεις σαν του λόγου μου όταν μας πιάνει κ δυσκοιλιότητα!! Δε θα είναι κάτι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...