Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έβαλα ένα λόγω ηλικίας 38 μ είπαν λόγω υψηλού κινδύνου θα βακω ένα 5 ΑΑ. Μ το χαρακτήρισαν άριστο τώρα ο θεός ξέρει ! Αχ μακάρι να τα λέμε τα ευχάριστα μαζί ! Εσυ ;;;

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΚΕΤΟΎ: ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΊΟΥ


enjoy

Recommended Posts

κοριτσακια ξανα κορονοιος και οι συνεπειες στα νοσοκομεια...

οποια γενναει σε δημοσιο Θεσσαλονικης ας αναφερει τπτ νεακια...

περι συνοδου(επιτρεπεται η οχι)...

περι rooming in (τι επιτρεπεται?)

και τι συνθηκες επικρατουν γενικα αππ θεμα εξυπηρέτησης?? 

τεστ κορονοιου τι φαση?? εμεις που θα παμε σε εφημερευων σαν να πεσανε ως κομητης σε μια εφημερεια πρεπει να προϋπάρχει το τεστ η μας το κανουν εκει??

ΥΓ: καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!!!

Πητ 11/1 αγορι

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, enjoy είπε:

κοριτσακια ξανα κορονοιος και οι συνεπειες στα νοσοκομεια...

οποια γενναει σε δημοσιο Θεσσαλονικης ας αναφερει τπτ νεακια...

περι συνοδου(επιτρεπεται η οχι)...

περι rooming in (τι επιτρεπεται?)

και τι συνθηκες επικρατουν γενικα αππ θεμα εξυπηρέτησης?? 

τεστ κορονοιου τι φαση?? εμεις που θα παμε σε εφημερευων σαν να πεσανε ως κομητης σε μια εφημερεια πρεπει να προϋπάρχει το τεστ η μας το κανουν εκει??

ΥΓ: καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!!!

Πητ 11/1 αγορι

 

Καλημέρα! Χειρουργηθηκα για γυναικολογικό θέμα στις 12 Οκτωβρίου στο Ιπποκράτειο . ήμουν στην γ' γυναικολογική κλινική.στο θάλαμο ήμασταν 3 γυναίκες εγχειρισμενες.οι λεχωνες ήταν σε τρίκλινα επίσης .στο εξακλινο που είχε ήταν κυρίως αλλοδαπές γυναίκες. Συνοδοί για κανέναν λόγο.

Ήταν πιο καθαρά οι νοσοκόμες ασχολούνται με τις λεχωνες και μου έκανε εντύπωση πως τις έδειχναν να θηλάσουν και να τις βοηθήσουν να σηκωθούν.

Τέστ covid είχα κάνει πάλι στο νοσοκομείο 4 μέρες πιο νωρίς αλλά στις ετοιμογεννες κάναν την ίδια μέρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 2:43 ΜΜ, Ritapog είπε:

Καλημέρα! Χειρουργηθηκα για γυναικολογικό θέμα στις 12 Οκτωβρίου στο Ιπποκράτειο . ήμουν στην γ' γυναικολογική κλινική.στο θάλαμο ήμασταν 3 γυναίκες εγχειρισμενες.οι λεχωνες ήταν σε τρίκλινα επίσης .στο εξακλινο που είχε ήταν κυρίως αλλοδαπές γυναίκες. Συνοδοί για κανέναν λόγο.

Ήταν πιο καθαρά οι νοσοκόμες ασχολούνται με τις λεχωνες και μου έκανε εντύπωση πως τις έδειχναν να θηλάσουν και να τις βοηθήσουν να σηκωθούν.

Τέστ covid είχα κάνει πάλι στο νοσοκομείο 4 μέρες πιο νωρίς αλλά στις ετοιμογεννες κάναν την ίδια μέρα.

Ευχαριστωωω... ευχομαι καλη και γρηγορη αναρρωση...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΉ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΑ ΔΙΚΛΙΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΩΣ ΜΟΝΟΚΛΙΝΑ ΣΤΙΣ ΚΟΒΙΝΤ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΡΙΚΛΙΝΑ... ΟΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΚΕΤΏΝ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ Η ΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ Η ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ... 

ΓΙΑ ΚΟΒΙΝΤ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟ ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑ ΤΟ ΖΩΟΝ... ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ Σ ΚΆΝΟΥΝ  ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΔΙΏΧΝΟΥΝ  ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΟ ΑΧΑΧΑΧ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, enjoy είπε:

Καμια εμπειρια απο τοκετό  Δεκεμβριου σε δημοσια Θεσσαλονίκης??? 

Μανουλες ανυπομονω να ακουσω ιστοριουλες...

Καλησπέρα κ Χρόνια πολλά! Γέννησα στις 25/9 σε εφημερία στο Παπαγεωργίου. 

Πήγα στις 5 τα ξημερώματα , με είδαν , είχα διαστολή 2 κ συσπάσεις κ με κράτησαν. Σου κάνουν τεστ επιτοπου (εμένα δεν μου έκαναν, το ξέχασαν) κ σε πάνε στην αίθουσα τοκετού.  Ο συνοδός δεν μπαίνει καθόλου μέσα στο νοσοκομείο, κάθεται απέξω κ απλά δίνεις το κινητό σε περίπτωση που τον χρειαστούν.  Εγώ γέννησα φυσιολογικά κ είχα στην αίθουσα τοκετού την τσάντα μου με το κινητό κ έστελνα μήνυμα.  Πολύ φιλικες οι μαιες, αν κ στην αίθουσα μαζί σου θα είναι μια πρακτικαριοος που θα σε φροντίσει.  Επισκληριδιο δεν κάνουν στον φυσιολογικό τοκετό! 

Ο άντρας σου μόνο Μπορεί να ερθει να σε δει 4-6 στο επισκεπτήριο κ να δει το μωρό. Υπάρχουν 2 κ 3κλινα , Πολύ καθαρα δωμάτια κ οι νοσοκόμες σε βοηθάνε πολύ.  

Ότι άλλο θέλεις , ρωτά με

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Καλησπέρα κ Χρόνια πολλά! Γέννησα στις 25/9 σε εφημερία στο Παπαγεωργίου. 

Πήγα στις 5 τα ξημερώματα , με είδαν , είχα διαστολή 2 κ συσπάσεις κ με κράτησαν. Σου κάνουν τεστ επιτοπου (εμένα δεν μου έκαναν, το ξέχασαν) κ σε πάνε στην αίθουσα τοκετού.  Ο συνοδός δεν μπαίνει καθόλου μέσα στο νοσοκομείο, κάθεται απέξω κ απλά δίνεις το κινητό σε περίπτωση που τον χρειαστούν.  Εγώ γέννησα φυσιολογικά κ είχα στην αίθουσα τοκετού την τσάντα μου με το κινητό κ έστελνα μήνυμα.  Πολύ φιλικες οι μαιες, αν κ στην αίθουσα μαζί σου θα είναι μια πρακτικαριοος που θα σε φροντίσει.  Επισκληριδιο δεν κάνουν στον φυσιολογικό τοκετό! 

Ο άντρας σου μόνο Μπορεί να ερθει να σε δει 4-6 στο επισκεπτήριο κ να δει το μωρό. Υπάρχουν 2 κ 3κλινα , Πολύ καθαρα δωμάτια κ οι νοσοκόμες σε βοηθάνε πολύ.  

Ότι άλλο θέλεις , ρωτά με

Ada χρονια πολλα...!!! Καλη χρονια με υγεια υγεια υγεια αφθονη υγεια!!!

Σε ευχαριστω πολυ!!! Σε θυμαμαι αστέρι μου που τα λεγαμε!!!  Περασε κιολας 3μηνο ε σαν χθες ηταν... Στειλε μου κανενα πμ  πως ειναι το ΜΩΡΑΚΙ σου... τυχερουλα 3μηνων θα ειναι τωρα τα καλυτερα ερχονται γελακια... το προγραμμα μαμ-υπνος θα ειναι στα καλυτερα του.... το φλουρί  ποιος το ετυχε οεο???

Τα φιλια μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

enjoy τελικά γέννησες στο Παπαγεωργίου; τι έγινε πήγαν όλα καλά; έμεινες ευχαριστημένη; 

On 22/9/2020 at 7:26 ΜΜ, ΒαλεντιναΧ είπε:

Αν ρωτούσες για Κατερίνη θα ήξερα να σου πω καθώς εκεί γέννησα τον Δεκέμβρη του 18 σε μονοκλινο και ήταν σούπερ...ΑΛΛΑ χρειάστηκα νοσηλεία την 34η εβδομάδα και λόγω περίπτωσης πρόωρου τοκετού με στείλανε Ιπποκράτειο γτ εδώ δεν έχουν μενν....έκατσα 10μερες εντάξει δεν ήταν Κατερίνη ήμουν σε τρίκλινο κοινή τουαλέτα για 2-3τρικλινα καθαριότητα ανά δύο ημέρες νομίζω δεν θυμάμαι και το προσωπικό ήταν όντως όπως είπαν παραπάνω αναλόγως τι θα πετύχεις γενικά πάντως ήταν μια χαρά οι μαιες....πάντως σίγουρα βοηθάνε πολύ για φυσιολογικό τοκετό ήμουν στην β μαιευτική το φαγητό ήταν μετριο....

Εντάξει μην συγκρίνεις Κατερίνη με Ιπποκράτειο μιλαμε για νέο και παλιό κτίσμα άρα καταλαβαίνεις την διαφορά εγκαταστεων και μηχανημάτων....πάντως εδώ πλέον δεν έχει επαρκείς γιατρούς εκεί δεν έχει θεμα!!!

 

 

On 22/9/2020 at 3:25 ΠΜ, enjoy είπε:

Ada32 αν δεν κανω λαθος πρέπει να εισαι στις μανουλες σεπτεμ 2020?? με το καλο κοριτσαρα μου...!!! με εναν πονο!! διαφωτιστικες οι πληροφοριες!!

ευχαριστω για τον κοπο σου να απαντησεις!!! καλη εμπειρια εζησες!! τρομακτικα τα ειχα στο μυαλο μου!!!

και οτι σε αφηνουν να βολταρεις χωρις καρδιοτοκογραφο μεχρι υψηλη διαστολη... και συν οτι προσπαθουν για φυσιολογικο (το εχω ακουσει απο πλειοψηφια).... ειναι πολυ ευχαριστα νεα... και αυτο με τον κορονοιο σε κατι χρησίμευσε οντως!!! εχω ακουσει απο πολλους οτι μπαινανε 30-40 ατομα παρελαση για μερικες λεχωνες... 

φιλια ...

Enjoy τι έγινε τελικα;γέννησες στο Παπαγεωργίου; πήγαν όλα καλά;;; για πες μας εντυπώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ελα @Liaki1991...  ιπποκρατειο εφημερευε!! Γεννας τωρα κοντα??

Θες να σου πω για ιπποκρατειο???

Μαιες φοβερες φοβερες φοβερες!!

Γιατροι δεν μπορεσα να σχηματισω αποψη.. η εμπειρια μου ηταν τραγικη.. γτ γεννουσαν παρα πολλα κοριτσια και ασχολιονταν με τις πρωτοτοκες.. η γιατρος ηρθε οταν το παιδι εβγαλε κεφαλι... επειδη εγω φώναξα βοηθεια μεσα στο χειρουργειο και με εκνευρισε... 

Απο καθαριοτητα εξαιρετικη!! 

Δωματια 3κλινα... μια τουααλετα για 2 τρικλινα!!!  Μονοκλινα οχι λογω κοβιντ!!

Συνοδος δεν επιτρεπεται μεσα..

Το παιδι το βλεπει ο μπαμπας μολις γεννηθεί και οταν βγει απο το νοσοκομειο... εσυ μπορεις να.βλεπεις το μπαμπα καθε μερα στη  πορτα για να σ φερει πραγματα που χρειαζεσαι..

Ολα τα βρεφη rooming in και το κραταει μαια μονο αν χρειαζεσαι μπάνιο  η βοηθεια... για τουαλετα  επειδη κοιμάται  ως νεογνακι το κοιταει η διπλανη σου μεχρι να επιατρεψεις... 

ΤΕΣΤ κορονοιου μου εκαναν 2... ενα το γρηγορο για να με στειλουν απο τα εξωτερικα ιατρια στην μαιευτικη!!  και ενα το αργο για να μπω για να σιγουρευτουν...

Τι αλλο?? Ρωτα οτι θες 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Ελα @Liaki1991...  ιπποκρατειο εφημερευε!! Γεννας τωρα κοντα??

Θες να σου πω για ιπποκρατειο???

Μαιες φοβερες φοβερες φοβερες!!

Γιατροι δεν μπορεσα να σχηματισω αποψη.. η εμπειρια μου ηταν τραγικη.. γτ γεννουσαν παρα πολλα κοριτσια και ασχολιονταν με τις πρωτοτοκες.. η γιατρος ηρθε οταν το παιδι εβγαλε κεφαλι... επειδη εγω φώναξα βοηθεια μεσα στο χειρουργειο και με εκνευρισε... 

Απο καθαριοτητα εξαιρετικη!! 

Δωματια 3κλινα... μια τουααλετα για 2 τρικλινα!!!  Μονοκλινα οχι λογω κοβιντ!!

Συνοδος δεν επιτρεπεται μεσα..

Το παιδι το βλεπει ο μπαμπας μολις γεννηθεί και οταν βγει απο το νοσοκομειο... εσυ μπορεις να.βλεπεις το μπαμπα καθε μερα στη  πορτα για να σ φερει πραγματα που χρειαζεσαι..

Ολα τα βρεφη rooming in και το κραταει μαια μονο αν χρειαζεσαι μπάνιο  η βοηθεια... για τουαλετα  επειδη κοιμάται  ως νεογνακι το κοιταει η διπλανη σου μεχρι να επιατρεψεις... 

ΤΕΣΤ κορονοιου μου εκαναν 2... ενα το γρηγορο για να με στειλουν απο τα εξωτερικα ιατρια στην μαιευτικη!!  και ενα το αργο για να μπω για να σιγουρευτουν...

Τι αλλο?? Ρωτα οτι θες 

Λοιπόν και εγώ το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα Κατερίνη πριν 3 χρόνια που ήταν όλα οκ στο νοσοκομείο μας. Τώρα είμαι έγκυος στον 3ο μήνα και αφού το νοσοκομείο μας δεν κάνει γέννες αποφάσισα να ανοίξω καρτέλα στο Παπαγεωργίου. Το θέμα με εμενα είναι ότι θα γεννήσω με καισαρική και αυτό με αγχώνει καθώς δεν ξέρω τι γίνετε στα μεγάλα νοσοκομεία. Από σχόλια που διαβασα είδα ότι πολλές κοπέλες που γέννησαν Παπαγεωργίου είχαν τον γιατρό τους. Εγώ δεν ξέρω κανέναν από εκεί και με αγχώνει πολύ αυτό. Προχθές που πήγα η γιατρός που πέτυχα μου είπε ότι αυτή θα με παρακολουθεί αλλά από τη στιγμή που πάω καισαρική αυτή θα με ξεγεννήσει; αυτό δεν το κατάλαβα. Και θέλει και φακελάκι; επίσης δεν ξέρω. Άμα δεν έχεις δικό σου γιατρό τι γίνετε; γιατί εγώ δεν θα πάω να γεννήσω οπότε έρθουν οι πόνοι. Πρέπει να κλείσω ημερομηνία με έναν γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 25/2/2021 at 6:41 ΜΜ, Liaki1991 είπε:

Λοιπόν και εγώ το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα Κατερίνη πριν 3 χρόνια που ήταν όλα οκ στο νοσοκομείο μας. Τώρα είμαι έγκυος στον 3ο μήνα και αφού το νοσοκομείο μας δεν κάνει γέννες αποφάσισα να ανοίξω καρτέλα στο Παπαγεωργίου. Το θέμα με εμενα είναι ότι θα γεννήσω με καισαρική και αυτό με αγχώνει καθώς δεν ξέρω τι γίνετε στα μεγάλα νοσοκομεία. Από σχόλια που διαβασα είδα ότι πολλές κοπέλες που γέννησαν Παπαγεωργίου είχαν τον γιατρό τους. Εγώ δεν ξέρω κανέναν από εκεί και με αγχώνει πολύ αυτό. Προχθές που πήγα η γιατρός που πέτυχα μου είπε ότι αυτή θα με παρακολουθεί αλλά από τη στιγμή που πάω καισαρική αυτή θα με ξεγεννήσει; αυτό δεν το κατάλαβα. Και θέλει και φακελάκι; επίσης δεν ξέρω. Άμα δεν έχεις δικό σου γιατρό τι γίνετε; γιατί εγώ δεν θα πάω να γεννήσω οπότε έρθουν οι πόνοι. Πρέπει να κλείσω ημερομηνία με έναν γιατρό. 

Λοιπον: καταρχας το παπαγεωργιου σε παρακολουθει μονο αν τους επισκεφτεις στην αρχη της εγκυμοσυνης οπως και εκανες... εγω που τους  πηρα τηλεφωνο στο 7ο μηνα μου ειπαν έπρεπε να ερθεις το ποκυ μεχρι 5η εβδομαδα... να ανοιξουμε καρτελα...

2ον η κατερινη γτ δεν κανει γεννες πλεον?? Λογω συμβαντων που εχω ακουσει... Και εγω το 2017 εκει γεννησα!! Αλλα ήμουν τυχερη! Ολα πηγαν τελεια!!

3ον εφοσον κλεισεις με την συγκεκριμενη γιατρο ημερομηνια επειδη σε παρακολουθει στο νοσοκομειο και οχι στο γραφειο της αρα δεν χρειαζεται φακελακι... (γεννησε 3παιδια με καισαρικη μια θεια μ εκει στον ιδιο γιατρο...) επειδη το παπαγεωργιου εφημερεύει 1-2μερες την εβδομαδα... κοιταει ο γιατρος που σε παρακολουθει ποτε συμπεφτει να εφημερευει το νοσοκομειο και αυτος και σε βαζει μεσα..

Αν σε παρακολουθουσε στο γραφειο ζητανε φακελακι..  1000 φυσιολογικος και δεν ξερω πόσα  για καισαρικη... που ξερω απο ξαδελφη μου για συγκεκριμένο γιατρο δεν ξερω αν ολοι λειτουργουν ετσι!!

Υγ: Απλα αμα θες στον ιδιο γιατρο που θα σε παρακολουθει επειδη οι εφημερειες τούς δεν ειναι συχνες μεσα στο μηνα. οποτε μπορει να σε βαλει για γεννα λιγες εβδομαδες πιο νωρις... γτ πχ αν αυτη εφημερευει στην 37 εβδομαδα σου και στην 40.. αναγκαστικα ανεξαρτητα αν μπορεις να πας και 38 και 39 εβδομαδα.. θα σε βαλει στην 37 γτ δεν μπορει να σε βαλει στην 40 λογω κτ.. αυτο θα πρεπει να διευκρινησεις γτ ολα τα κοριτσια που ξερω τους βαζουν πιο νωρις λογω εφημερειων.. δεν γινεται και δημοσιο και οποτε ειναι η ωρα σου.. αμα θες στην ωρα σου λενε να πας ιδιωτικο.. αλλα το φακελακι φακελακι αν σε παρακολουθει εξω... απλα σ κανει καλυτερη τιμη σε δημοσιο απο οτι σε ιδιωτικο... εσυ αν συνεχισεις μεσα τα ραντεβου ειναι τζμαπα..

Σε καλυψα?? Ρωτα ελευθερα..

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2021 at 9:12 ΠΜ, enjoy είπε:

Λοιπον: καταρχας το παπαγεωργιου σε παρακολουθει μονο αν τους επισκεφτεις στην αρχη της εγκυμοσυνης οπως και εκανες... εγω που τους  πηρα τηλεφωνο στο 7ο μηνα μου ειπαν έπρεπε να ερθεις το ποκυ μεχρι 5η εβδομαδα... να ανοιξουμε καρτελα...

2ον η κατερινη γτ δεν κανει γεννες πλεον?? Λογω συμβαντων που εχω ακουσει... Και εγω το 2017 εκει γεννησα!! Αλλα ήμουν τυχερη! Ολα πηγαν τελεια!!

3ον εφοσον κλεισεις με την συγκεκριμενη γιατρο ημερομηνια επειδη σε παρακολουθει στο νοσοκομειο και οχι στο γραφειο της αρα δεν χρειαζεται φακελακι... (γεννησε 3παιδια με καισαρικη μια θεια μ εκει στον ιδιο γιατρο...) επειδη το παπαγεωργιου εφημερεύει 1-2μερες την εβδομαδα... κοιταει ο γιατρος που σε παρακολουθει ποτε συμπεφτει να εφημερευει το νοσοκομειο και αυτος και σε βαζει μεσα..

Αν σε παρακολουθουσε στο γραφειο ζητανε φακελακι..  1000 φυσιολογικος και δεν ξερω πόσα  για καισαρικη... που ξερω απο ξαδελφη μου για συγκεκριμένο γιατρο δεν ξερω αν ολοι λειτουργουν ετσι!!

Υγ: Απλα αμα θες στον ιδιο γιατρο που θα σε παρακολουθει επειδη οι εφημερειες τούς δεν ειναι συχνες μεσα στο μηνα. οποτε μπορει να σε βαλει για γεννα λιγες εβδομαδες πιο νωρις... γτ πχ αν αυτη εφημερευει στην 37 εβδομαδα σου και στην 40.. αναγκαστικα ανεξαρτητα αν μπορεις να πας και 38 και 39 εβδομαδα.. θα σε βαλει στην 37 γτ δεν μπορει να σε βαλει στην 40 λογω κτ.. αυτο θα πρεπει να διευκρινησεις γτ ολα τα κοριτσια που ξερω τους βαζουν πιο νωρις λογω εφημερειων.. δεν γινεται και δημοσιο και οποτε ειναι η ωρα σου.. αμα θες στην ωρα σου λενε να πας ιδιωτικο.. αλλα το φακελακι φακελακι αν σε παρακολουθει εξω... απλα σ κανει καλυτερη τιμη σε δημοσιο απο οτι σε ιδιωτικο... εσυ αν συνεχισεις μεσα τα ραντεβου ειναι τζμαπα..

Σε καλυψα?? Ρωτα ελευθερα..

Ναι με κάλυψες σε ευχαριστώ πολύ. Στην Κατερίνη σταμάτησαν τις γέννες γιατί δεν έχει γιατρούς ούτε διευθυντή. Υποτίθεται θα έρθουν άλλοι αλλά ποιος ξέρει πότε.

Όσο για το Παπαγεωργίου απλά μου φάνηκε περίεργο ότι πέτυχα σε μια γιατρό και σου λέει εγώ θα σε παρακολουθώ. Σε σύγκριση με Κατερίνη που κάθε φορά σε έβλεπε και άλλος και είχες την ευκαιρία να γνωρίσεις πολλούς. Αυτό δεν μου πολύ άρεσε ας πούμε ήθελα να δω και κανέναν άλλον γιατρό. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή αυτή η γιατρός αλλά να με τρομάζει λίγο αυτή η άγνοια. Στην Κατερίνη λίγο πολύ ξέραμε τι γίνετε ενώ τώρα; Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και με τον καιρό να νιώσω και εγώ πιο οικεία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια καλημέρα. 

Θέλω και γω να καταθέσω την εμπειρία μου από το Ιπποκράτειο.  Αρχικά, γέννησα το Γενάρη του 2018 , οπότε προ covid, αλλά επειδή έτυχε και νοσηλεύτηκα ξανά για γυναικολογικό θέμα το Γενάρη του 2020, μπορώ να επιβεβαιώσω και γω, ότι τα δίκλινα είναι για τις covid μανουλες και μιλάμε για τελειως  άλλη πτέρυγα και πως τα γυναικολογικά περιστατικά βρίσκονται σε διαφορετικά δωμάτια από τις λεχώνες όπως είναι φυσικό, στην ίδια πτέρυγα!

Τωρα,  διαλεξα το Ιπποκρατειο για να είμαι ασφαλής και γω κ το μωρο σε περίπτωση έκτακτου γεγονότος(άλλα και γιατί δεν ήθελα να πληρώσω πόσα χιλιάρικα). Οπως είναι γνωστό όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια στέλνουν τα εκτακτα στο Ιπποκράτειο, δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι έχει την καλύτερη Νεογνολογική μονάδα στη Βορεια Ελλάδα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η διπλανή μου που είχε εξωτερικό γιατρό ιδιώτη και αφού ξεκίνησε πρόωρα ο τοκετος της(κυοφορούσε δίδυμα), ο γιατρός της  ,φυσικά μεσω τηλεφώνου, την έστειλε στο Ιπποκράτειο για καισαρική γιατί δεν μπορούσε να την ξεγεννήσει τελικα και τα μωρα της μπηκαν στην κοιτιδα.

Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις, μου φάνηκαν μια χαρά με δεδομένο ότι ξερω πως βρίσκομαι στη Μαιευτικη της Θεσσαλονίκης, άρα γεννάει πολυυύς κόσμος εκει και φυσικά θα έχει έκτακτα περιστατικά οπότε και γιατρούς και μαίες να πηγαινοέρχονται συνέχεια.

Τωρα, η δική μου εμπειρία τοκετού , που κράτησε αρκετές ώρες και τελικά κατέληξε σε καισαρική δεν ξε΄ρω αν θα μπορούσε να είναι διαφορετική αν γεννούσα ιδιωτικά ή με δικό μου γιατρό. Και το λέω αυτό γιατί τα δημόσια νοσοκομεία έχουν πρωτόκολλα, που τηρούν!! Σπάνια κάποιος ξεφεύγει από αυτά. Εγω πχ που πηγα με σπασμένα νερά στις 8 το πρωι(στις 4πμ σπασανε) , μου χορηγήσανε ωκυτοκίνη για να ξεκινήσουν οι τεχνητοι πόνοι στις 10πμ(γιατί δεν ειχα διαστολή έως τότε), αλλά χωρίς να με ενημερώσουν γι αυτο!!

Γύρω στις 11 το βράδυ μου κάνανε επισκληρήδιο για να ξεκουραστώ και να αντέξω(λόγω του ότι είχα ιστορικο επιληψίας ως μαθητρια), γιατί είχα δηλώσει ότι θέλω να γεννησω φυσιολογικα!! Η διαστολή κολλημένη στο 3.

Στις 3μιση π.μ , δηλαδη 24 ώρες από όταν μου έσπασαν τα νερά, μου είπαν οτι δεν μπορούν να περιμένουν άλλο και καλό θα ήταν να κάνω καισαρική(διαστολή ακόμη στο 3). Εδω ακριβως κολλα αυτό που έλεγα πρωτοκολλο!! Δεν ξερω αν είχα δικό μου γιατρό ή περισσότερες γνώσεις αν θα μπορούσαν να μου δώσουν αντιβίωση και να συνεχίσω να προσπαθώ(άλλες προσπαθούν για μέρες..), εφόσον δεν υπήρχε άλλη αντένδειξη για να γεννήσω με καισαρική(πχ βραδυκαρδία ή κακά στο αμνιακό υγρό κλπ).

Ακόμη ζω με αυτή την απορία, γιατί μετά την καισαρική πόνεσα πολύ και για αρκετές μερες!! Ευτυχως καταφερα να θηλάσω παρόλο τον πόνο

Οι μαίες εκεί ήταν πολύ εξυπηρετικές με το θηλασμό, μου δώσανε θήλαστρο για να βγάλω γάλα τη δεύτερη μέρα μετά τη γέννα, γιατί μου πήραν το μωρό οι παιδίατροι επειδή ανέβασα πυρετό(μάλλον από κάποιο ενδονοσοκομειακό μικρόβιο) και οι μαιες επισης απαίτησαν να μου αλλάξουν οι γιατροί την αντιβίωση(σε μία συμβατή με το θηλασμό) για να μπορέσω να πάρω το μωρό πίσω να το θηλάσω..Πολύ κλάμα έριξα εκείνη τη μέρα αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλα και για μένα κ το μωρό.

Ρουχαλάκια για το μωρο έχουν εκει, χρειάζεστε μόνο μία αλλαξιά για όταν θα φύγετε. Πάνες για τα μωρα έχουν εκει και τις δίνουν με άνεση, δεν τις λυπούνται.

Για συνοδούς δεν ξέρω πλέον πως είναι.

Οικονομικά, δεν το συζητάμε, δεν πλήρωσα τίποτα καθότι ασφαλισμένη στο Ικα.

Εύχομαι γενικά η μαιευτική στην Ελλάδα να ήταν σύγχρονη και όπως στο εξωτερικό . Να πηγαίναμε σε ένα μαιευτικό κέντρο και να κάνανε τα πάντα εκει για να μπορέσουμε να γεννήσουμε φυσιολογικά και με ασφάλεια για μας και τα μωρά μας. Δυστυχώς δεν είναι έτσι στα δημόσια νοσοκομεία.  Παρόλα αυτά, είναι άξιοι και οι γιατροί και οι μαίες εκει, που παρόλο το τρέξιμο κάνουν το καλύτερο δυνατό! Αν μιλάμε για σίγουρη καισαρική για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος για μια μαμά να μην πάει στο Ιπποκράτειο! Ή Γενικά σε δημόσιο νοσοκομείο.

Αν κάποια θέλει φυσιολογικό τοκετό ή vbac δυσκολεύουν οι επιλογές του Δημόσιου Νοσοκομείου δυστυχώς!! Βεβαια, ξερω προσωπικα και μαμα που σε αντιστοιχη κατασταση με τη δική μου(επίσης χωρίς δικό της γιατρο) , εμεινε 3 μερες με αντιβίωση στο Ιπποκράτειο και τελικά γεννησε φυσιολογικά, γιατι αλλάζανε οι εφημερίες και δεν την αναλάμβανε κανείς μέχρι να ξανα έρθει η Εφημερία στην ιδια κλινικη. Τι να πεις, σιγουρα παίζει ρόλο και ο γιατρός που θα πετυχεις στα επειγοντα και η κίνηση της εφημεριας γενικα κ.α

Η συνολική μου εμπειρία από το Ιπποκράτειο και γενικά απο το ΕΣΥ είναι πολύ θετική, με μόνο αγκαθάκι, το αν θα μπορούσα να είχα αποφύγει την καισαρική. 

Καλη συνέχεια σε όλες τις μανούλες και να είστε παρούσες και να αναλαμβάνετε δράση στις αποφάσεις του τοκετού σας!! Μην εφησυχάζεστε στα χέρια κάποιου! Διεκδικήστε το καλυτερο για σας και το παιδί σας πάντα με γνώμονα την ασφάλεια και των δυό σας φυσικά!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Γέννησα στο Ιπποκράτειο το 2019. 19 ώρες γεννούσα, όλοι οι γιατροί οι μαίες και οι ειδικευόμενοι πολύ καλοί, και αν υπήρχε κάποιος ξινός χανόταν μέσα στους υπόλοιπους. Τα δωμάτια καθαρά και μπάνιο μπορούσες να κάνεις οπότε ήθελες. Ρούχα και πάνες για το μωρό σου έδιναν,  Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου, δεν μπορώ να καταλάβω γτ επιμένουν οι περισσότερες γυναίκες να γεννάνε σε ιδιωτικα νοσοκομεία, και να μην επιλέγουν την ασφάλεια του δημοσίου. Και ας εχουν καλύτερες παροχές. Η ασφάλεια είναι το πρώτο που θα επρεπε να σκεφτομαστε. Επίσης και στο δημόσιο μπορείς να πας με τον δικό σου γιατρο άμα αυτό σε κάνε να αισθάνεσαι καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα.....Εγώ γέννησα και τα τρία μου παιδιά Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης ,χωρίς δικό μου γιατρό...Τα δύο μεγάλα στην Β Μαιευτική τον τρίτο γιο μου στην Γ μαιευτική ....Το Ιπποκράτειο δεν το αλλάζω...Καταρχήν δεν σε ξεγενναει Ειδικευόμενος ...Στον τρίτο μου γιο με ξεγεννησε ο Καθηγητής και ένας άλλος Επιστημονικός συνεργάτης(γυναικολόγος και αυτός)....Εγώ έκανα καισαρική γιατί εγώ το ήθελα λόγο κάποιου προβλήματος υγείας που έχω ,φοβήθηκα και ζήτησα καισαρική...Δεν πλήρωσα τίποτα ,ούτε φακελάκι ..Ήμουν σε Τρίκλινο δωμάτιο και στον τρίτο μου γιο ήμουν 5 μέρες μέσα και ειμασταν μόνο δύο γυναίκες στο δωμάτιο..Η συμπεριφορά από το προσωπικό ήταν υπέροχο....Από καθαριότητα κάθε μέρα ερχόντουσαν και καθάριζαν ....Από την αρχή της εγκυμοσηνης άνοιξα καρτέλα εκεί και πήγαινα κάθε μήνα με έβλεπαν ,μου έδιναν εξετάσεις και όλους τους υπερήχους τους έκανα εκεί μέσα χωρίς να πληρώνω ...Τους γέννησα 2009 -2011-2015 και τώρα είναι στην 35η εβδομάδα στο 4ο και όπως είπα και πιο πάνω ,το Ιπποκράτειο δεν το αλλάζω ...Από την αρχή άνοιξα καρτέλα και έχω και διάφορα προβλήματα τώρα σε αυτή την εγκυμοσηνη και είναι όλοι από πάνω μου γυναικολόγοι μαιευτήρας αιματολογοι...Πλέων κάθε εβδομάδα με έχουν να με βάζουν στον καρδιοτοκογραφο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...