Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Maria92 said:

Χαχαχα όχι ειμαι και εγώ μαζί!! 

Καλά είναι πολυ αστείο.... Εγώ βλέπω εδώ και μια βδομαδα έναν συγκεκριμένο θείο μου να με πλακωνει στο ξυλο.... Αλλάζω πιτζαμες κάθε βράδυ από τον ιδρώτα!!! 

  • Χαχα 4

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Καλά είναι πολυ αστείο.... Εγώ βλέπω εδώ και μια βδομαδα έναν συγκεκριμένο θείο μου να με πλακωνει στο ξυλο.... Αλλάζω πιτζαμες κάθε βράδυ από τον ιδρώτα!!! 

Εντάξει το θέατρο του παραλόγου έχουμε καταντήσει! Χαχαχαχα

Just now, Avmar είπε:

Γεια σας κοριτσαρες!!!! 
 

Τι κανετε;; 
 

Ρε κοριτσια εχω τρομερη δυσκοιλιοτητα. Ηθελα να ρωτησω αν καποια ξερει αποτριχωση στην κοιλια κανουμε ή οχι;;;

Εγώ έχω ακούσει ότι δε θέλουμε οτιδήποτε προκαλεί υπερθέρμανση σε σημεία κοντά στην κοιλια . Δεν ξέρω τι ισχύει. Αλλοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα . Εγώ έκανα αποτρίχωση αλλά τη σταμάτησα από φόβο, αλλά μια τριχοφυια κορίτσια άλλο πράγμα....


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marilou84 είπε:

Συγνώμη ξέχασα να σας ρωτήσω έχει καμία που νιώθει αδυναμία η μονο εγώ εχς έτσι συπτωματα 

Έπινα cypralex παλιά αλλά λόγω της εγκυμοσύνης τώρα τα έχω σταματήσει και κάποτε με πιάνει το άγχος και ένας κόμπος στο λαιμό νομίζω είναι από αυτό έχει καμία κοπελα που έπινε έτσι είδους χάπια και τα έχει σταματήσει να μου πει τα συπτωματα 

.

@Φραουλίτσα* καλημέρα, σου στέλνω δύο ενδεικτικά βίντεο για το μασάζ της ουλής.

 

 Το έκανα περίπου μία εβδομάδα,. Θα συνεχίσω στο β τρίμηνο και θα αρχίσω παράλληλα ζελατίνη κολαγόνου και βιταμίνη c για να δυναμώσω όσο μπορώ τον ουλώδη ιστό.  Θα σου στέλνω ό, τι βρίσκω. 

Είμαι λίιιγο καλύτερα. Εχθές έκανα και εμετό μέσα σε όλα τ άλλα. Ήπια καυτό γάλα με μέλι, έκανα καυτό μπάνιο και έβαλα vix. Έριξα έναν ωραίο 8ωρο ύπνο και πήρα τα πάνω μου! Φάρμακα δε θα πάρω, θα προσπαθήσω τουλάχιστον. Έτσι κι αλλιώς τα τελευταία χρόνια δεν παίρνω γιατί προσπαθώ να ενισχύσω το ανοσοποιητικό μου.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Avmar είπε:

Γεια σας κοριτσαρες!!!! 
 

Τι κανετε;; 
 

Ρε κοριτσια εχω τρομερη δυσκοιλιοτητα. Ηθελα να ρωτησω αν καποια ξερει αποτριχωση στην κοιλια κανουμε ή οχι;;;

Καλημέρα.  Αποτρίχωση με τι εννοείς;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Μαριλού πήρα 6 μήνες paroxetine και οχτώ μήνες εσπόζα που είναι η γέννοσημο του cipralex. Έχω ΓΑΔ. τα έκοψες απότομα? Κάνε καμιά βολτίτσα για να αλλάζεις τον αέρα σου.  Όταν τα σταμάτησα είχα αρκετή ένταση και θυμό. Όσο περνάει ο καιρός σταθεροποιούμαι, αλλά δεν εφυσηχάζομαι, ξερω ότι πάντα θα είμαι ευαίσθητη. Τώρα στην εγκυμοσύνη γινόμαστε έτσι κι αλλιώς πιο συναισθηματικές, οπότε όποιο συναίσθημα υπάρχει ήδη, θα μεγαλώσει. Χαλαρά, μην το φοβάσαι, ας έρθει, και ? τι έγινε?. Αυτό έλεγα εγώ στον εαυτό μου, και με βοηθησε πολύ.

@Φραουλίτσα* καλημέρα, σου στέλνω δύο ενδεικτικά βίντεο για το μασάζ της ουλής.

 

 Το έκανα περίπου μία εβδομάδα,. Θα συνεχίσω στο β τρίμηνο και θα αρχίσω παράλληλα ζελατίνη κολαγόνου και βιταμίνη c για να δυναμώσω όσο μπορώ τον ουλώδη ιστό.  Θα σου στέλνω ό, τι βρίσκω. 

Είμαι λίιιγο καλύτερα. Εχθές έκανα και εμετό μέσα σε όλα τ άλλα. Ήπια καυτό γάλα, έκανα καυτό μπάνιο και έβαλα vix. Έριξα έναν ωραίο 8ωρο ύπνο και πήρα τα πάνω μου! Φάρμακα δε θα πάρω, θα προσπαθήσω τουλάχιστον. Έτσι κι αλλιώς τα τελευταία χρόνια δεν παίρνω γιατί προσπαθώ να ενισχύσω το ανοσοποιητικό μου.

Περαστικά σου εύχομαι ρε κορίτσι. Η αλήθεια είναι ότι θέλει προσοχή γιατί όσο μπαίνουμε στο 2ο τρίμηνο το ανοσοποιητικό σύστημα πέφτει και πρέπει να φυλαγομαστε. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Μαριλού πήρα 6 μήνες paroxetine και οχτώ μήνες εσπόζα που είναι η γέννοσημο του cipralex. Έχω ΓΑΔ. τα έκοψες απότομα? Κάνε καμιά βολτίτσα για να αλλάζεις τον αέρα σου.  Όταν τα σταμάτησα είχα αρκετή ένταση και θυμό. Όσο περνάει ο καιρός σταθεροποιούμαι, αλλά δεν εφυσηχάζομαι, ξερω ότι πάντα θα είμαι ευαίσθητη. Τώρα στην εγκυμοσύνη γινόμαστε έτσι κι αλλιώς πιο συναισθηματικές, οπότε όποιο συναίσθημα υπάρχει ήδη, θα μεγαλώσει. Χαλαρά, μην το φοβάσαι, ας έρθει, και ? τι έγινε?. Αυτό έλεγα εγώ στον εαυτό μου, και με βοηθησε πολύ.

@Φραουλίτσα* καλημέρα, σου στέλνω δύο ενδεικτικά βίντεο για το μασάζ της ουλής.

 

 Το έκανα περίπου μία εβδομάδα,. Θα συνεχίσω στο β τρίμηνο και θα αρχίσω παράλληλα ζελατίνη κολαγόνου και βιταμίνη c για να δυναμώσω όσο μπορώ τον ουλώδη ιστό.  Θα σου στέλνω ό, τι βρίσκω. 

Είμαι λίιιγο καλύτερα. Εχθές έκανα και εμετό μέσα σε όλα τ άλλα. Ήπια καυτό γάλα με μέλι, έκανα καυτό μπάνιο και έβαλα vix. Έριξα έναν ωραίο 8ωρο ύπνο και πήρα τα πάνω μου! Φάρμακα δε θα πάρω, θα προσπαθήσω τουλάχιστον. Έτσι κι αλλιώς τα τελευταία χρόνια δεν παίρνω γιατί προσπαθώ να ενισχύσω το ανοσοποιητικό μου.

Jellyfishch ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αλλά και για την ενθάρρυνση σου τα Εκοψα όχι από μόνη μου αν και μπορείς να πεις λίγο απότομα αλλά πάντα με τις οδηγίες του γιατρού ναι κάποτε ειδικά το πρωί έχω μια αναστάτωση και ένα κόμπο στον λαιμό η κάποτε και εγώ έχω νεύρα η θέλω να κλάψω αλλά αυτό με το κλάμα μπορεί να είναι και από την εγκυμοσύνη εσύ τώρα δεν πίνεις τίποτα στην εγκυμοσύνη σου έτσι δεν είναι 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Το Παναντολ εχει την ίδια δραστική ουσία με το ντεπον και επιτρέπονται και στον κοβιντ και στην εγκυμοσύνη. Αυτα που δεν επιτρέπονται είναι το νουροφεν και οσα έχουν ιβουπροφαίμη ως δραστική ουσία που είναι και αντιφλεγμονώδη. 

@Μαρία1430 στον ίδιο θα πάω για Αυχενική!!

@ΒαλεντιναΧ καλα αποτελέσματα να έχεις με τις εξετάσεις!!!

Όσο για τα όνειρα, επειδή κάνουμε διαλλειματικό ύπνο συμβα7νει αυτο, οπότε μέχρι να μπούμε σε βαθύ  ύπνο βλέπουμε πολλά όνειρα ου τα θυμόμαστε συν το άνχος να πάνε όλα καλά. Εγω γενικά δεν τα πολυ πιστεύω τα όνειρα. Και ότι εχω χάσει δόντια έχω δει και με νυφικό με είχα δει και αλλά δυσοίωνο στην ερμηνεία και είμαι μια χαρά!!  Καλημέρα σε όλες!!!

@jellyfishch τι εγινε; Πως εισαι; Όλα καλά;

Το παναντολ όμως έχει μεγάλη περιεκτικό τη τα σε καφεΐνη και ο γιατρός μου μού είπε να μην το πάρω. Και όσο θήλαζα τη μικρή χρειάστηκε να πάρω παναντολ και μού είπε ο παιδίατρος να μη θηλασω 2 μέρες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Το παναντολ όμως έχει μεγάλη περιεκτικό τη τα σε καφεΐνη και ο γιατρός μου μού είπε να μην το πάρω. Και όσο θήλαζα τη μικρή χρειάστηκε να πάρω παναντολ και μού είπε ο παιδίατρος να μη θηλασω 2 μέρες 

Χρήσιμη πληροφορία. Όχι παναντολ λοιπόν. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου; Πώς τα πάτε; όνειρα πολλά βλέπω ότι βλέπετε.Κάπου είχα διαβάσει ότι οι εφιάλτες είναι απόλυτα αναμενόμενοι στο 1τρίμηνο κ δη τους πρώτους 2 μήνες. Υπεύθυνη είναι κ η προγεστερόνη που παίρνουμε βέβαια, έμενα μου στάματησαν οι εφιάλτες όταν έκλεισα τις 9 εβδομάδες. Λιμοί, λοιμοί, καταποντισμοί, θάνατοι ,κυνηγητά ήταν όλα μέσα στους εφιάλτες μου.

Εγώ αποτρίχωση έχω 1 μήνα να κάνω λόγω λοκ ντάουν βέβαια. Με το που θα ανοίξουν θα πάω κατευθείαν. Το κερί είναι απόλυτα ασφαλές αν κ ίσως πονέσει λίγο περισσότερο αυτή τη φορά. Λέιζερ εννοείται απαγορεύεται

Να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ. Από όλα αυτά τα τέστ προγεννητικού ποιο είναι αυτό που σας έχουν πει ότι είναι το πιο πλήρες;Βλέπω ότι υπάρχουν ένα σωρό-κ είναι κ πανάκριβα.έχω προβληματιστεί αν πρέπει να το κάνω με δεδομένο ότι διανύω ήδη την 11η, αυχενική έχω 1/12. Μέχρι να πάνε κ να έρθουν τα αποτελέσματα από Αμερική θα έχει φτάσει η ώρα για τροφοβλάστη/αμνιο. Εσείς τι θα κάνετε ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


29 minutes ago, Φώφη1990 said:

Καλημέρα!!!!! Οχι να μην ανησυχήσεις!!!  Εγώ ειμαι λες και είμαι 5 μηνών... Χαχαχαχα αλλά φυσικά είναι πρήξιμο το περισσότερο! 

9 βδομάδες σήμερα ακριβώς... Το απόγευμα υπέρηχο... Θα σκάσω..... Περιττο να πω ότι τα όνειρα μου χθες ήταν αστα να πάνε...!!!! 

@Φώφη1990 Μόλις διάβασα αυτό με τα όνειρα είπα εδώ είμαστε....σε νιώθω απόλυτα.καθε βράδυ ένας χαμός!!!!! απίστευτα σεναρια!!! Να τρελαίνεσαι!!!

  • Μου αρέσει 1

xiA6p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , marilou84 είπε:

Jellyfishch ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αλλά και για την ενθάρρυνση σου τα Εκοψα όχι από μόνη μου αν και μπορείς να πεις λίγο απότομα αλλά πάντα με τις οδηγίες του γιατρού ναι κάποτε ειδικά το πρωί έχω μια αναστάτωση και ένα κόμπο στον λαιμό η κάποτε και εγώ έχω νεύρα η θέλω να κλάψω αλλά αυτό με το κλάμα μπορεί να είναι και από την εγκυμοσύνη εσύ τώρα δεν πίνεις τίποτα στην εγκυμοσύνη σου έτσι δεν είναι 

Όχι

 

Αποτρίχωση εγώ κάνω με τις κλασσικές ταινίες απ' το σουπερμάρκετ. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, δε με πονάνε καν.

Όνειρα κορίτσια έντονα έβλεπα και πριν, και το ίδιο συνεχίζω τώρα. έχω παρατηρήσει ότι κοιμάμαι αρκετά βαριά, σαν να είναι πραγματικά κουρασμένη. Και ξυπνάω πολύ χορτασμένη και ξεκούραστη.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου; Πώς τα πάτε; όνειρα πολλά βλέπω ότι βλέπετε.Κάπου είχα διαβάσει ότι οι εφιάλτες είναι απόλυτα αναμενόμενοι στο 1τρίμηνο κ δη τους πρώτους 2 μήνες. Υπεύθυνη είναι κ η προγεστερόνη που παίρνουμε βέβαια, έμενα μου στάματησαν οι εφιάλτες όταν έκλεισα τις 9 εβδομάδες. Λιμοί, λοιμοί, καταποντισμοί, θάνατοι ,κυνηγητά ήταν όλα μέσα στους εφιάλτες μου.

Εγώ αποτρίχωση έχω 1 μήνα να κάνω λόγω λοκ ντάουν βέβαια. Με το που θα ανοίξουν θα πάω κατευθείαν. Το κερί είναι απόλυτα ασφαλές αν κ ίσως πονέσει λίγο περισσότερο αυτή τη φορά. Λέιζερ εννοείται απαγορεύεται

Να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ. Από όλα αυτά τα τέστ προγεννητικού ποιο είναι αυτό που σας έχουν πει ότι είναι το πιο πλήρες;Βλέπω ότι υπάρχουν ένα σωρό-κ είναι κ πανάκριβα.έχω προβληματιστεί αν πρέπει να το κάνω με δεδομένο ότι διανύω ήδη την 11η, αυχενική έχω 1/12. Μέχρι να πάνε κ να έρθουν τα αποτελέσματα από Αμερική θα έχει φτάσει η ώρα για τροφοβλάστη/αμνιο. Εσείς τι θα κάνετε ;

Καλημέρα @BILLE. Γιατί δεν περιμένεις την Αυχενική μέχρι να δεις τα αποτελέσματα; Αν είναι όλα καλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να προχωρήσεις σε επιπλέον εξετάσεις εκτός αν υπάρχει προηγούμενο ή λόγω ηλικίας επιβάλλεται. Εγώ είμαι 28 χρονών και οι πιθανότητες για σύνδρομο down ήταν 1/15.000 και για τα άλλα 2 σύνδρομα 1/20000 και βασει αυτων δεν μου προτείνεται κάποια επεμβατική ή μη εξέταση. Εσύ θες να κάνεις για σιγουριά;; Η nipt ξέρω ότι πρέπει να γίνει μέχρι τη 12η εβδομάδα. Είναι όμως πανάκριβη. 

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Όχι, έχει καιρό που σταματησα. Ε ναι οι μεταπτώσεις ειναι φυσιολογικές, λόγω ορμονών! Να γράφεις εδώ να τα μοιραζόμαστε. Φιλάκια!

 

Αποτρίχωση εγώ κάνω με τις κλασσικές ταινίες απ' το σουπερμάρκετ. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, δε με πονάνε καν.

Όνειρα κορίτσια έντονα έβλεπα και πριν, και το ίδιο συνεχίζω τώρα. έχω παρατηρήσει ότι κοιμάμαι αρκετά βαριά, σαν να είναι πραγματικά κουρασμένη. Και ξυπνάω πολύ χορτασμένη και ξεκούραστη.

 Ευχαριστώ jellyfishch

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Καλημέρα @BILLE. Γιατί δεν περιμένεις την Αυχενική μέχρι να δεις τα αποτελέσματα; Αν είναι όλα καλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να προχωρήσεις σε επιπλέον εξετάσεις εκτός αν υπάρχει προηγούμενο ή λόγω ηλικίας επιβάλλεται. Εγώ είμαι 28 χρονών και οι πιθανότητες για σύνδρομο down ήταν 1/15.000 και για τα άλλα 2 σύνδρομα 1/20000 και βασει αυτων δεν μου προτείνεται κάποια επεμβατική ή μη εξέταση. Εσύ θες να κάνεις για σιγουριά;; Η nipt ξέρω ότι πρέπει να γίνει μέχρι τη 12η εβδομάδα. Είναι όμως πανάκριβη. 

Είμαι από εξωσωματική (δεν έκανα προεμφυτευτικό κ το έχω σκυλομετανίσωσει) και 43 Μαίων!Γι αυτό...Αν είναι μέχρι 12 εβδομάδων η νιπτ δεν προλαβαίνω...κ τη ρώτησα τη γυναικολόγο αλλά μου είχε πει κ αυτή να περιμένω. Αλλά τι να περίμενα δεν μπορώ να καταλάβω; Ξέρω ο΄τι τα νούμερα δεν θα είναι καλά βάσει στατιστικών ούτως ή άλλως (ευελπιστώ μόνο λόγω αυτών)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...