Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Κι εγώ Μάιο θα γεννήσω λόγω καισαρικής... Στο ιασω 

Κ εγώ το ίδιο κ στο Ιασώ Επίσης! Θυμάμαι είσαι Σκιάθο έτσι δεν ειναι? Εγώ Αθήνα νοτια προάστια 


4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

@mominthemaking Συλλυπητήρια και σε σένα κορίτσι μου!!! Απίστευτο στην ζωή τα καλά πανε μαζί με τα κακα... Υπομονή κορίτσια και να θυμάστε τις ευχαριστες στιγμές.

@Scarlet86 συγχαρητήρια για την Αυχενική!! Μονο ευχάριστα τώρα!!!

Και καλή ειτυχια στα κορίτσιαπου έχουν αυχενικές: @alina80 @BILLE @HopeMe @marilou84

Ευχαριστούμε πολύ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!!

με το καλό το μωράκι σου!να ηρεμήσεις λίγο τώρα και να το απολαύσεις!

Ηθελα να σε ρωτήσω,κι εγώ από εξωσωματική είμαι.Την κορτιζόνη ποτέ σου είπαν να την κόψεις;εγώ μπαίνω στη 10η εβδομάδα και μου είπαν σιγά σιγά να την ελαττώσω πολύ αργά.

και οποία άλλη κοπέλα παίρνει κορτιζόνη τι σας είπαν;

Ευχαριστω!!

Κι εγώ το ίδιο Αλινα μου..Πολλά συλληπητηρια.Κι εμείς τη χάσαμε πριν από δέκα μέρες και με ανακουφίζει η σκέψη ότι τώρα προσέχει εμάς και το μωρακι μας από ψηλά..

Την κορτιζονη μου είπε να την κόψω στην 11η πρώτα μείωση σε ένα χάπι για μια εβδομάδα κ μετά τελείως κ τα cyclacur την ημέρα που έκανα την Αυχενική μου τα ελαττώσε κ την επομενη μερα μαχαιρι. Επισης μου εκοψε την ενεση prolutex (προγεστερονη) κ μου την αντικατεστησε με ενα ακομα utrogestan το πρωί.

2 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Κοριτσάκια Μπονζούρ!Εγώ αυχενική την Τρίτη. Σήμερα έκλεισα τη 12η εβδομάδα, μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. ήθελα να πω κάτι που μας είπε μια φίλη που γέννησε πρόσφατα στο ιδιωτικό με τα 4 γράμματα που γράφετε πιο πάνω. Δεν θέλω να σας φρικάρω και το σκέφτηκα πολύ αν έπρεπε να το γράψω αλλά δεν μου πήγαινε καρδιά. Πολλή προσοχή κορίτσια στον αναισθησιολόγο. Η φίλη μου έμεινε 20 μέρες παράλυτη από το λαιμό και κάτω λόγω της ραχιαίας. Κινδύνευσε να συνέλθει η κοπέλα. Την είχαν με μορφίνες, γιατί πονούσε τρομερά. ΔΕν της μίλησα εγώ προσωπικά αλλά ο άντρας μου, γιατί εμένα μου κόπηκαν τα πόδια και με έπιασε ταχυπαλμία, γιατί καθόμουν δίπλα. Ασφαλώς θα μπορέσω να μάθω ονόματα απλά όχι τώρα γιατι η κοπέλα τα έχει πολύ πρόσφατα κ δεν θέλω να την φορτίσω ψυχολογικά. Αυτά....Σας έκανα την καρδιά περιβόλι, το ξέρω...

Α πολυ ωραια.... εξαιρετικά.... 

Εγώ θέλω οπωσδήποτε όνομα όταν μπορεσεις να μάθεις . Αλλα με κατι τετοια συνεχιζουν ρε κορίτσια χωρίς συνέπειες χωρίς τίποτα να κάνουν το ίδιο κ στην επόμενη? Από την άλλη δεν έχω ιδέα κ από αυτά, υπάρχει περίπτωση να προκλήθηκε από τον οργανισμό κ να μην μπορούσε να το έχει προβλέψει? Δεν ξέρω....

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Scarlet86 είπε:

Γεια σας κορίτσια και από μένα! Σήμερα έκανα και εγώ την αυχενική μου και γιατρός είπε όλα τέλεια, είναι κοριτσάκι μάλλον. Στην αρχή ήταν ήσυχο αλλά μετά ο γιατρός με ζούληξε και άρχισε να χορεύει :) Μεγάλη συγκίνηση και πολύ άγχος αλλά ίσως είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες. Το Papp a περιμένουμε την Δευτέρα και άρχισα να ελαττώνω και φάρμακα ( παίρνω  utrag, cycl, κορτιζόνη + βιταμίνες που συνεχίζω κανονικά).

Σχετικά με μυστική ίνωση την έκανε ο άντρας μου προληπτικά πριν μείνω έγκυος και το 89% δυστυχώς δεν γραφόταν οπότε πληρώσαμε 160ε...

Αν έχετε απορίες μου λέτε!

 

Κοπελα μου συγχαρητήριά!! ❤❤

@alina80 κοριτσάκι μου συλλυπητήρια για τη γιαγιάκα σου, ζωή σε εσάς! Θα σας βλέπει από ψηλά τώρα!❤

@mominthemaking συλλυπητήρια κούκλα μου, τα δύσκολα πέρασαν! Όλα καλά θα πάνε είσαι δυνατή!!❤

  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, phal είπε:

Κ εγώ το ίδιο κ στο Ιασώ Επίσης! Θυμάμαι είσαι Σκιάθο έτσι δεν ειναι? Εγώ Αθήνα νοτια προάστια 

Ναι Σκιάθο.... 

Οπότε να συνεννοηθούμε για τις ημερομηνίες μπορεί να πιούμε τσαγακι στο ιασω.... :p

Με το καλο κορίτσι μου τα διδυμακια σου κι αν όντως είναι ένα κι ένα θα τα ζήσεις όλα ταυτόχρονα 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 hours ago, Eva1986 said:

Αν σ πω δεν έχω ιδέα;το πρώτο το γέννησα ελευθω. 

Σωστό λάθος δν ξέρω. Γιατί χάθηκε λίγο χρόνος με το παιδί. Σε συνδιασμό με την τακτική της γιατρού 

Η ελευθω είναι ένα ξενοδοχείο μπορώ να πω. Πολύ άνετο δωμάτιο. Καθαρό. Ιδιωτικό κ καθαρό μπάνιο. Το φαγητό δεν υπάρχει. Το προσωπικό χαμογελαστό. Δεν έχω λόγια. 

Είχα τον άντρα Μ μαζί Μ όλες τις ημέρες. Δινανε φαγητό κ σε αυτόν 

Θέλω να δω κ λίγο τα οικονομικά μας μέχρι τότε.  

Θα φανεί. 

Εσύ;;

Καλησπερα κοριτσια μου! ελπίζω να είστε όλες καλά... Πριν λίγο είχα πονοκεφαλο και έβαλα θερμομετρο! Εχω 37. Να ανησυχήσω λέτε??? Να πάρω τον γιατρό? 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 said:

Καλησπερα κοριτσια μου! ελπίζω να είστε όλες καλά... Πριν λίγο είχα πονοκεφαλο και έβαλα θερμομετρο! Εχω 37. Να ανησυχήσω λέτε??? Να πάρω τον γιατρό? 

Νομίζω όλες μας έχουμε δέκατα!κο εγώ έχω!είναι φυσιολογικό από την εγκυμοσύνη !παρτον εννοείται αλλα μην ανησυχείς!αν φυσικά ανεβεί πάνω από 37,4 θεωρείτε χαμηλός πυρετός και θέλει προσοχή!!!


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου! ελπίζω να είστε όλες καλά... Πριν λίγο είχα πονοκεφαλο και έβαλα θερμομετρο! Εχω 37. Να ανησυχήσω λέτε??? Να πάρω τον γιατρό? 

Γεια σου κορίτσι! Να μην ανησυχείς καθόλου, εμένα ήταν και ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης το 37,2. Μου είχε αναφέρει πως μέχρι και 37,8 δεν είναι ανησυχητικό και να παίρνω μέχρι 4 ντεπόν καθημερινά, ακόμη και χιλιάρι!


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίτσα* said:

@mominthemaking Συλλυπητήρια και σε σένα κορίτσι μου!!! Απίστευτο στην ζωή τα καλά πανε μαζί με τα κακα... Υπομονή κορίτσια και να θυμάστε τις ευχαριστες στιγμές.

@Scarlet86 συγχαρητήρια για την Αυχενική!! Μονο ευχάριστα τώρα!!!

Και καλή ειτυχια στα κορίτσιαπου έχουν αυχενικές: @alina80 @BILLE @HopeMe @marilou84

Ευχαριστούμε πολύ ελπίζω όλα καλά να πάνε 

Κοπέλεσ καλησπέρα τι κανετε νομίζω σας ξαναέστειλα γιαυτό το θέμα έχει καμία εξάψεις η να νιώθει πως ανεβαίνει η θερμοκρασία της? Και πριν λίγο μιλούσα με μια άλλη κοπέλα που έχει ψιλή πίεση έχει καμία που έχει το ίδιο και τι τις είπε ο γιατρός της γιαυτό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 said:

Ευχαριστούμε πολύ ελπίζω όλα καλά να πάνε 

Κοπέλεσ καλησπέρα τι κανετε νομίζω σας ξαναέστειλα γιαυτό το θέμα έχει καμία εξάψεις η να νιώθει πως ανεβαίνει η θερμοκρασία της? Και πριν λίγο μιλούσα με μια άλλη κοπέλα που έχει ψιλή πίεση έχει καμία που έχει το ίδιο και τι τις είπε ο γιατρός της γιαυτό 

Κορίτσι μου εγώ το ένιωθα πριν λίγο και έβαλα θερμομετρο και είχα 37.1. Αλλά έβαλα και πιεσομετρο και είχα 9 με 5. Επισης έχω πονοκεφαλο!!!! Χαμηλή πιεση! Τώρα έφαγα λίγες ελιές να ανέβει!!! Πήρα τον γιατρό και μου είπε να πάρω ντεπον!!! Και να το παρακολουθω! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Φώφη1990 said:

Κορίτσι μου εγώ το ένιωθα πριν λίγο και έβαλα θερμομετρο και είχα 37.1. Αλλά έβαλα και πιεσομετρο και είχα 9 με 5. Επισης έχω πονοκεφαλο!!!! Χαμηλή πιεση! Τώρα έφαγα λίγες ελιές να ανέβει!!! Πήρα τον γιατρό και μου είπε να πάρω ντεπον!!! Και να το παρακολουθω! 

Εγω έχω εξάψεις πολλές σήμερα τι.να πω 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Κοριτσάκια Μπονζούρ!Εγώ αυχενική την Τρίτη. Σήμερα έκλεισα τη 12η εβδομάδα, μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. ήθελα να πω κάτι που μας είπε μια φίλη που γέννησε πρόσφατα στο ιδιωτικό με τα 4 γράμματα που γράφετε πιο πάνω. Δεν θέλω να σας φρικάρω και το σκέφτηκα πολύ αν έπρεπε να το γράψω αλλά δεν μου πήγαινε καρδιά. Πολλή προσοχή κορίτσια στον αναισθησιολόγο. Η φίλη μου έμεινε 20 μέρες παράλυτη από το λαιμό και κάτω λόγω της ραχιαίας. Κινδύνευσε να συνέλθει η κοπέλα. Την είχαν με μορφίνες, γιατί πονούσε τρομερά. ΔΕν της μίλησα εγώ προσωπικά αλλά ο άντρας μου, γιατί εμένα μου κόπηκαν τα πόδια και με έπιασε ταχυπαλμία, γιατί καθόμουν δίπλα. Ασφαλώς θα μπορέσω να μάθω ονόματα απλά όχι τώρα γιατι η κοπέλα τα έχει πολύ πρόσφατα κ δεν θέλω να την φορτίσω ψυχολογικά. Αυτά....Σας έκανα την καρδιά περιβόλι, το ξέρω...

Αγάπη δε φτάει απαραίτητα ο αναισθησιολογος. 

Κορίτσια σάς το λέω σοβαρά και να το έχετε στο νου σας!!! Υπάρχει περίπτωση να πέσετε σε ελαφροχέρη γιατρό ή και όχι. Βασικά είναι λίγο περίεργο αλλά είναι πολύ σημαντικό αυτό που θα σάς πω· 

Πριν την επισκληριδιο σάς κάνουν μια μικρή αναισθησία γιατί η επισκληριδιος πονάει. Αν δεν σάς πιάσει, όσο και να πόνεσει η επισκληριδιος ΔΕΝ πρέπει να κουνηθείτε καθόλου!! Ούτε λίγο. Και μια θεία μου είχε θέμα με τη μέση και κουνήθηκε κι έμεινε παράλυτη για αρκετά χρόνια. Τώρα μπορεί και 15 χρόνια μετά, ακόμα δεν περπατάει τελείως καλά.

Συγγνώμη αν σάς τρομάζω, αλλά εγώ πήγα να την πατήσω τη δεύτερη φορά, γιατί πονεσα πάρα πολύ και είναι το πιο σημαντικό να μην κουνηθείτε. 

Γενικά μπορεί να υπάρχουν θέματα, δεν είναι Αγία η επισκληριδιος. Την πρώτη φορά έκανα 5 δόσεις βέβαια, αλλά από την πρώτη είχα έντονη φαγούρα, μετά τη γέννα είχα σπασμούς και τρέμουλο, δεν ένιωθα από το στήθος και κάτω δε μπορούσα ούτε να βηξω για κάποιες ώρες και ανέβασα πυρετό. 

Τη δεύτερη φορά, τούς ανέφερα τι έπαθα την πρώτη και μού έβαλαν διαφορετικό φάρμακο, δεν ένιωσα τίποτα από τα παραπάνω. 

Ωστόσο και τις 2 φορές, για 6 μήνες, όταν με χτυπούσε το νερό του μπάνιου ένιωθα σα να με χτυπάει ρεύμα και σε κάθε αλλαγή καιρού με πονάει το σημείο. 

Αν πάει καλά η εγκυμοσύνη, δε θα ξανακάνω. Ακόμη και σε περίπτωση καισαρικής θα προτιμούσα ολική νάρκωση (έχω ξανακάνει στο παρελθόν, είχε πιο ήπια αντίδραση). 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2020 at 9:33 PM, Maria92 said:

Υπάρχει κάποια από Αθήνα ή είμαι η μόνη; χαχαχα!! Όπως και να έχει δε θα τύχει να είμαι με καμία από εσάς γιατί είμαι του Μαΐου. Εγώ πιθανότατα θα γεννήσω στο Λητώ πρώτα ο Θεός 

Εγώ κορίτσι μου! Μένω Αθήνα και θα γεννήσω ΙΑΣΩ γιατί εκεί είναι ο γιατρος 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω!!! Όταν γύρισα απο την εξέταση εδειξα στην κόρη μου τις φωτογραφίες και το dvd απο την εξέταση και ξετρελάθηκε!!!! Μου είπε είναι η καλύτερη μέρα του κόσμου!!! Την έβγαλα φωτο με τον υπέρηχο και την στείλαμε σε όλους τους συγγενείς. Όποιος έπαιρνε το σήκωνε εκείνη και τους το έλεγε όλο χαρά. Και όλο με χαιδεύει και μου λέει εσυ δεν θα κουράζεσαι έχεις το μωράκι!!! Και ια σε ακούω μαμα. Ήθελε να το πεί και στο μάθημα το ηλεκτρονικό που κάνουν αλλά την γλιτώσαμε γιατί δεν πρόλαβε να μιλήσει. Το ήθελε πάρα πολύ. Το προηγούμενο βράδυ έλεγε στον μπαμπά της δεν θέλω να μείνω μοναχοπαίδι θέλω αδελφάκι... Χάρηκαν όλοι και εγω ένιωσα καλύτερα που το είπα τώρα γιατί δεν είχα τον φόβο να με κρατάει και το χάρηκα και γω. Αυτα. Καλό βράδυ!!

Όταν λεω συγγενείς εννοώ αδέλφια γονείς και νονα. Απλά είμαστε πολλοί.

  • Μου αρέσει 9
  • Χαχα 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...